Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:59 27.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Ум царува, ум робува, ум ...нови  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано08.06.14 08:16



Както винаги вземам повод от една интересна инциатива на БФРЛ, провеждаща се под натиска на група мъдри и последователни стари лампи, и този път свързана с тотално безсмислени и абсолютно неграмотно поискани изменения в Техническите изисквания. Ето и документа:



Какво прави впечатление? Както винаги, на първо място, най-най-най-важното - те искат мощност. Това е панацеята! Това ще оправи всичко! Няма нищо по-важно от това, на 5GHZ да им се разрешат 50 вата! Иначе тук-там скромно са понамалили претенцията на 1000 вата, защото "усетили, че 1500 вата няма да минат".

Както винаги в мотивите за тези, да ги наречем безумни, искания се споменава стремежа нашите радиолюбители да бъдат равностойни с радиолюбители от други страни. Аз не знам как тея хора си представят 1500 (или дори 1000) вата на 430-440 MHz, колко човека ще могат да си го позволят и от тях колко ще поискат да си го позволят. Но най-важното в този случай е въпросът "защо"?!?! Кому е нужно чак толкова да топли атмосферата? Нужно ли е въобще някому, и ако да - на колко точно човека?

Разбира се, веселието не е само в исканите мощности - хората искат да се променят техническите изисквания така, че всякакви подвижни джаджи, произвеждани или ползвани от радиолюбители, да трябва да се регистрират като радио-фарове или ретранслатори. Всичко - от крос-банд репитер на джипка до излъчваталите при лисичарите - за всичко да се ходи да се създава бумащина.

В милата ни родина, както винаги, всичко е наобратно - група малоумници молят държавните институции да им създават допълнителни бюрократични пречки и затруднения, и то ги молят представително, с подпис на някакъв дребен тарикат, кой знае защо мислещ си, че представлява радиолюбителите, при положение че е избран от една шепа шефове на някакви спортни клубове.

Разбира се, тъпоумието няма почивен ден - затова и не е изпуснато най-сакралното искане: "Всеки радиолюбител има право да предава и приема нетърговкси съобщеня от и за трети лица по време на крупни бедствия и аварии, радаиотренитровки и спортни мероприятия."

Такааааа, дойдохме си на думата. Горещниците наближават и подготовката за работа "при всякакви климатични условия" има нужда от нова, здрава законова рамка. Я да видим - например ако има световно по футбол, Бат Сашо ще може да праща рецепти за лютенцица от името на баба Пенка, до радиолюбител, който ще ги предаде на баба Ганка. Ако има цунами в Япония, радиолюбителите от Добрич и Благоевград ще могат да препредават събщения между местните ловно-рибарски съюзи! И всичко това законно, разписано, гласувано, прието и публикувано! Ура!

Но нашите стари лампи, нашите титани на мисълтта са по-умни и предвидливи от всичко на този свят - дори вулканът "Стромоли" да мълчи, дори да няма избухнала фабрика за фойерверки в Китай, дори даже да няма някаква спортна среща между отборите на Полски Тръмбеш и Климентово - то тогава изход пак има - ще обявим радиотренировка!!! Нищо няма да може да спре отколешния устрем на всички живи радиолюбители да предават съобщения за (и да приемат такива от) трети лица!

По едно време ми беше смешно, после като излязоха на яве стремежите на Агент Бисер и компания да милиционерстват в ефира бях леко притеснен. Сега съм изумен да разбера, че живея в държава, където логичния "противник" на радиолюбителите (КРС), всъщност пази самите тях от непрекъснатите малоумни глупости и простотии, постоянно "замисляни" от няколко броя техни "колеги".

П.П. В интерес на истината някак в този документ се е промъкнало едно предложение, което демонстрира известна загриженост към децата, после пък се казва, че не е само за децата и накрая и то ще иде в коша заедно с цялата дебилно измислена и имбецилно записана тъпотия.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано12.06.14 10:41



Пари-нема - действайте! Това е мотото на БФРЛ за тази и следващите години. Много е вероятно сегашното шефче да си спретне негова си асоциация с прилежащите спортисти и да си осигури финансиране отнякъде. Също така е много вероятно осиротялата федерация да се оглави от представители на едно сдружение, известно с "заменянето на перфектно работещи репитри на стратегически места, с такива, дето работят от ден до пладне".

Старите кучета боли ги фара за останалите. Ще поработят още 10-20, айде с много късмет 30 години и след това няма да има никой по обхватите. Щото младите мераклии не трябва да пипат радио до 14 години, да не би да предадат рецепта за баклава по Р2. Ама ако се чака до 14 години, когато хормоните и чекиите оформят характера, ще се изпусне влакът. Някакви единични бройки може да се престрашат, но истината е, че със сегашното статукво бааавнооооо и слаааааавнооооооо освен застаряване на нацията има и застаряване на хамовете из нашата китна, мила Родина.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.06.14 17:44



Интересното е, че ние сме народ, който дава за децата си мило и драго. Никой никога няма да откаже директно нищо, свързано с тяхното развитие. Инересното е, че именно КРС предлага децата да могат да работят и без лиценз при определени условия.

И вместо това да се използва веднага и да се предложат известни разширения на това право, нашите умници предлагат това да важи и за ... възрастни?!?!

Това, съчетано с искането за ватове и препредаване на събщение започва да ме навежда на абсурдната мисъл, че някой си мечтае да изкара някой дребен лев от туристи, емигранти или просто любопитни минаващи.

Че колко му е - една палатка на площада, една антена, едно радио - и хайде на "радиоклоуд Жеко" - плащаш колкото ползваш и е само по една стотинка на ват на минута. Искате две минути на КВ с 500 вата - десет лева моля. Мъдри съвети и неповторими указания тип "а бе това е, нали знаеш там - ала бала" - напълно безплатно!

А за децата защо да мисли някой?!?! И без друго ще избягат при гадните капиталисти веднага, щом могат - те да си ги учат, те да си им дават лицензии. Ние тук сме опитни и на нас ватове ни дай - детските работи са за жените. Ние ще спасяваме света, а това не е - и никога няма да бъде - детска работа...





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано22.06.14 14:21



Това с киловатите няма да падне, за него ще врънкат, докато всеки уважаващ себе си хам има трифазно захранване на поне 6 стъпала, за всеки от основните КВ бандове. Справка зам-секретарят(председателят) на ЦК(уС) на БРФЛ. Как в престижно международно състезание няма да се използват мегавати, какво е това кощунство!?



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано23.06.14 13:28



Цитати от официоза на ЦК:

1. 160М CW- LZ2WO – 2KW , ICOM, VERTIKAL
2. 160M SSB- LZ2DF, LZ4TL – 2 KW 3EL VERTIKAL
4. 80M SSB -LZ1KDP, LZ1KY – 2KW , ICOM , DUBLET 2 EL , 4SQ
5. 40M CW - LZ2BE, LZ2PL, LZ2XA – 3 EL BEAM + 4 SQ
7. 20M CW - LZ1KFM – 6 EL. MONOBANDER + 2KW
9. 15M CW - LZ1KFM – 6 EL. MONOBANDER +2KW
10. 15M SSB - LZ1ZF, LZ2UW – 2 KW
11. 10M CW - LZ1NG – 6 EL BEAM ACOM 2000A
12. 10M SSB - LZ2DF, LZ4TL – 7 EL BEAM 2 KW


и мааалко по-надулу пак там, от LZ1CY:

LZ1CY » 21 Юни 2014, 00:26

Крис, никой не се дразни от информацията за мощностите.
Всички знаем как и с какво се работи на подобни състезания.
Бях писал преди време,отдавна вече изтрито,че поне трябва да
се правим,че спазваме някакви документи,проформа, особено
хората на високи позиции в БФРЛ.Нека не дразним тези,които не се
дразнят а направо раздават картони.
73
LZ1CY


А преди време, като се опитвах да обясня на агент Бисер, че една група "стари лампи" действат точно като организирана престъпна група - преднамерено, брутално и без никакъв зачатък на респект към правилата, той си пееше тука някаква песничка, че някакъв младеж, разбираш ли, не се обозначавал на всеки пет минути.

Май отдавна е настъпил момента да започнат да се раздават карони под формата на фишове за глоби.

Ако не беше срамно, щеше да е смешно.



П.П. Хич пък да не говорим ,че има индикации подобни мощности да се ползват и в QRP състезания, което вече освен незаконно, противоречи на абсолютно елементарната човешка етика - не говоря за рабиолюбителска въобще.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано24.06.14 12:07



За съжаление е неписано правило почти всички състезатели да използват големи, непозволени мощности. За КВ, УКВ, СВЧ... Направо да си правят пуканки около антената.
Това пък в QRP категорията е трагично. Кое е QRP аджиба? Явно 100 вата минимум.

Редактирано от MoTuKa на 24.06.14 12:07.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано24.06.14 16:48



Хубаво де - тарикат е човек, имал е бол пари за мощен усилвател, иска победа на всяка цена, нарушава правилата. Ако го хванат - голям човек е, да си носи отговорност.

Но същите тези хора да претендират за морал, да поучават някакви младежи защо не се обозначавали - и то на всеки пет минути, абсолютно без никакви стеснения да се организират, при това в официалния сайт на федерацията...

Това минава ВСИЧКИ граници. И в САЩ и в Европа и сигурно навсякъде има нарушители, но те не са същите стожери на реда и законността, както е у нас. Или си нарушител или си морален авторитет - не може и двете едновременно.

Да не говорим пък, когато това се прави с директното участие на членове на ръководството на федерацията НИ. Това са едни мишки, които дори не модат да поставят директно въпроса на КРС - имаме киловатови усилватели, искаме да ги ползваме, точка. А почват да мишкуват - "то 1500 вата няма да минат, дай да пробваме с 1000", това при положение, че от много време работят с 2KW на изхода на усилвателя и си казват, че и в бъдеще ще го правят.

За QRP-то лично аз съм чувал един шмекер да ползва поне 200W - това по моя оценка. Дали беше нарочно или не - не знам - съдейки по други негови прояви беше умишлено. А го разбрах просто защото кореспондентите му също го усетиха - то беше очевадно - и той се върна на 10-тина вата, откъдето и изчислих приблизително разликата - до колкото е възможно това. По форуми съм чел и за други такива наши "юнаци", които не се свенят да усилят "леко", когато "малко" не им достига.

Най, най, най вредното в тия хора е, че внушават на по-младите, че истински радиолюбител, състезаващ се и постигащ задоволителни резултати, може да бъде само човек, потрошил една огромна маса пари за хобито.

А всъщност човек може да започне, че и да продължи, с девеста-триста лева и пак да изпитва удоволствие, и пак да се състезава - особено QRP. Обаче не - "гледай сега какво става като загрее усилвателя".

От такива като тях хобито полза няма - майната им на наградите, дето ще ги спечелят нарушавайки закона, морала, правилата и всичко, което се сетят.

А КРС защо не сложат една солена парична годишна такса за всички, искащи да работят над 100 вата не знам - и без друго над тези мощностти необходимите пари за хобито са значителни. И с парите от тази такси да се стегнат и да пообиколят малко страната, и като преценят че някой е нагъл - още много по-солени глоби.

Обаче и така е обидно - уж сме умни, уж интелигентни, а накрая пак държавни чиновници да ни "оправят", щото не можем да сложим ред в собствената си къща, доколкото това сравнение с федерацията е уместно.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано25.06.14 00:16



Не знам да се смея или да плача. Събрали се двама хейтъри и се навиват един друг кой крив кой по-крив.
Тоя бил мишка оня бил кукумявка. Ами ти като си лъв ходи раздай правосъдие. Като си толкоз морален - свърши си гражданските задължения. Какво мрънкаш като ощипана мома по форумите.
Не ти стиска да направиш нещо в тоя живот ама плюеш по тоя и по оня за щяло и за нещяло.
На мене не ми пречи нито тоя с 2-та вата нито тоя с 2-та киловата. Не ми пречи тоя дето взимал 500 лева на месец за неработещия сайт на БФРЛ. Не ми пречи и другия дето си докарвал пари за нещо си дето не било радиолюбителство ами било еди си кво.
Виж, пречат ми тарикатите дето смятат любителските честоти за безплатен телефон. Дразнят ме и тарикатите дето смятат, че обозначаването е за балъците. Ама какво да се прави. И тея на червено дето минават ме дразнят. Не мога да ги застрелям всичките. Ако им се вързвам на всичките - живота ми ще мине в злоба и омраза. Има толкова приятни неща на тоя свят за правене различни от злобеене по действията на тоя и оня и писане на глупости по форумите.
Радиолюбителството е умиращо хоби и няма да се върне както няма да се върне снимането на фотолента или няма да се върне магнетофона или плочата или радиолампата в ежедневието ни. Хората по света имат много интересни начини за зарибяване на новобранци. Тук за да проработят трябва да се променят законите. Това е без значение.
Важното е да обясняваме по форумите кой и за какво ни е виновен и кой ни съсипа хубавото хоби. И колко щяхме да сме супер ако не беше тоя и оня.
А да направим нещо реално - не можем. Имаме поне 100-200 оправдания да не можем.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано25.06.14 07:42



Ти така и няма да разбереш, че вече "публикациите в Интернет", в това число социални мрежи, блогове, форуми и т.н. отдавна СА инструмент, а не излишно място където хората излишно мрънкат.

Не знам ти в кой век живееш, но в този на почти никой, и най-вече на младите, не му хрумва да използва радиото за безплатен телефон - вече дори в България тарифните планове на мобилните оператори позволяват говорене за съвсем малко пари много минути.

На различни хора им пречат различни неща - прав си. Просто има известна разлика между това да пропуснеш да се обозначиш, което теоретично е възможно да се случи и просто поради разсеяност, и това да си купиш изключително скъп усилвател (с малко "запчасти" лесно може да достигне около 10000лв.), който по действащата нормативна база не става за друго, освен да нарушиш закона с него.

Не съм съгласен с теб и, че за да се привлечат млади хора към хобито, то първо трябва да се променят законите - както виждаш тях никой не ги спазва, дори членове на ръководството на федерацията. Трябва да се променят хората, а тъй като те рядко се променят, то трябва да се сменят поколенията. Хобито в момента е такова, каквото е, главно по вина на някои от старите лампи, и по-точно тяхната алчност и себичност - това е положението, то е видимо, а тук - от време на време - го правим още по-видимо.

Никога не разбрах защо защитаваш тези хора - според собствените ти критерии няма никаква логика да ти харесват. Освен, че се обозначават, именно те са тези, които използват репитрите (и не само) за безплатен телефон, и именно те са тези, които биха нарушили ВСЯКО правило, стига да могат получат каквато и да е материална облага от това. А ти навсякъде пишеш, че именно неспазването на правилата те ядосва най-много...



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано28.06.14 13:49



Ако започнеш да мислиш какво обеднява хората а не какво ги разединява може и да тръгнеш в правилната посока. Живота се случва не само по сайтовете но и по улиците. Това, че голяма част от твоя живот е виртуален не оначава, че другите имат същата ценност. Ако обичаш да говориш по радиостанция - ставаш радиолюбител. Говориш си с други такива, сприятеляваш се с други като тебе. Кой ти пречи? Смяташ, че нещо ти е дадено или някой ти е длъжен ли какво ли?
Ето погледни другата тема - човека иска да насложи няколко ягита на един кол и пита за техническо инфо. Това е радиолюбител. Той обича радиото и използва комуникационната среда "интернет" за да получи информация посредством която да се кефи повече на хобито си. Ти използваш същта комуникационна среда да тръбиш някакви измилени от теб имагинерни неща как били в разрез с твоята ценностна система и колко били неправилни и как този направил това а онзи онова - все едно си клюкарка от някоя черна станция.
Продължавам да не мога да схвана защо след като не ти харесват някакви си хора се буташ между тях и им обясняваш какви са и що са и колко са криви. Ти ог позицията на какъв се явяваш за да го правиш? Какво ти си направил за "организираното радиолюбителско движение" за да критикуваш и имаш претенциите да промениш нещо посредством клеветене и обиждане на някакви хора?
Помисли защо съм сложил кавички малко по-горе.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.