Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:52 26.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема eCall  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано12.08.17 19:26



Ти да видиш





Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано13.08.17 00:11



Ти ся кво, пак откри топлата вода ли?
Това съм ти го пускал оттатък поне преди година.
Нали обичаш да ровиш - върви и го намери...
И още тогава ти казах че в Русия са 2-3 години напред.
От 01 януари 2017г всички нови транспортни средства в продажба трябва да са оборудвани с ЭРА-ГЛОНАС.
Из-за неразберихи в законодательстве РФ, с января 2017 года перегонщикам иномарок стало невозможно вести свой бизнес: таможня не пропускала машины, в которых отсутствовал ГЛОНАСС.





Тема Re: eCallнови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано14.08.17 11:53



Така де така. А от 31ви март 2018 година ти ще трябва да имаш инсталиран в комбито си(за твоя сметка при това) авариен бутон, който в случай на нужда ще те свърже едновременно със Спешна помощ, полиция и пожарна. Ако имаш късмет разбира се. Да доживеем, ще видим





Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано16.08.17 09:51



ecall правехме за американския пазар още някъде 2012-2013 ако не и по-рано - но там си го изискваха регулациите. Само че не с бутон, а изцяло софтуерно и без да налага ръчна намеса. При катастрофа (което се определя от определени CAN сигнали - примерно за отворен ербег и разни други) - модемът набираше 911 и роботски синтезиран TTS глас диктуваше събитието и GPS координатите. Още тогава се чуваше че и в ЕС ще се въвежда, аз дори съм учуден че толкова късно са го направили това.

EOF


Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.08.17 10:47



Още тогава се чуваше че и в ЕС ще се въвежда, аз дори съм учуден че толкова късно са го направили това

Не е точна интерпретацията - от април 2018 eCall става задължителен за всички нови коли. Иначе в доста държави е въведен пробно още 2011, а от 2015 уж функционира навсякъде в Европа, в случай че колата ти е екипирана.



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.08.17 00:01



Имах предвид да се въвежда като регулация.

EOF


Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано17.08.17 01:35



А от 31ви март 2018 година ти ще трябва да имаш инсталиран в комбито си(за твоя сметка при това) авариен бутон
__________________________________________________________________________________________________________
Дрън, дрън, дрън ... и това не си прочел като хората.
Няма да трябва да го имам осен ако сам не пожелая...



Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано17.08.17 08:01



В Европа сложността идва от определянето на физическата локация, от която се подава сигнала. Т.е. целия проблем е (бил), че тя хубаво колата ще "позвъни" на 112, но е имало места, където не са можели да засекат местоположението на подаване на сигнала с някаква достатъчна точност.

Т.е. целия подготвителен период почти е бил необходим не толква на производителите на автомобили, колкото да се покрие пътната мрежа с клетки така, че при сигнала за произшествие на 112 да може се получава местоположението на инцидента с адекватна точност.

Горното е по-спомени - аз самия се чудех защо толкоз просто го няма в автомобилите, въпреки, че го има в приложения за мобилни телефони. Май дори на пътната агенция в България приложението ползва акселерометъра и звъни при инцидент ... Или при преминаване с оптимистична скорост през сериозна дупка на пътя.



Честно казано аз не мисля, че в България засичат на практика локацията, от която постъпва обаждането. По-скоро, типично по български, имат нещо, което е доникъде, ама работи в София, колкото да го покажат. Нямам никаква идея как е всъщност, но съм чел, че при разни инциденти с туристи, например, искат информация от мобилните оператори, за да определят местоположението. По този случай аз оставам с впечатление, че на 112 тази информация не достига автоматично, а получаването и е възможно след някакви бюрократични процедури.



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано17.08.17 09:55



Който иска точност не трябва да разчита само на данни в коя клетка се намира eCall устройството. Клетката може да е и на 30 километра от него. Коя клетка ще облужи устройството зависи не само от гъстотата на клетките, а и от терена на местността. Изобщо не е задължително да го обслужи най-близката клетка. Радиовълните се разпространяват по свои закони. 112 работи с информация за клетката от която й се обаждат. Досега няма намерен турист в планина по информация в обхвата на коя клетка се намира. Територията, обслужвана от една клетка в планинска местност е огромна. Затова координатите се предават наготово взети от GPS, а не се определят чрез засичане на клетки от мобилен оператор.

За да се предадат координатите чрез GSM трябва да има покритие. Това не винаги е възможно. Затова най-добре е GPS устройство, ползващо сателитна връзка. Това решение пък е скъпо.

Затова ще направят нещо сравнително евтино, което ще работи в 98% от случаите. Останалите два процента да му мислят. Дано да са само два процента.



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.08.17 09:58



Ма европейските изисквания не включват ли решението да има GPS хардуер?

GPS-а разбира се не е нещо перфектно и вижда голям зор на места като Манхатън, централната част на Чикаго и прочее. Съответно поради това се ползва dead reckoning и по-добър GNSS хардуер дето ползва не само GPS, а и алтернативни системи като глонас. Но въпреки това няма как да се гарантира голяма точност навсякъде разбира се. Но не знам дали е и толкова необходима де.

EOF


Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано17.08.17 12:22



Ами доколкото аз знам в САЩ във всяка система, която поддържа 911 трябва да може да покаже откъде идва обаждането. И там това си го спазват открай време много сериозно и мобилните - мисля, че така смятат клетките, че поне в населените места мобилните оператори засичат с 5-6 метра точност и това автоматично се предава на 911.

В Европа, допреди години, имаше мобилни оператори, които не можеха да засекат местоположението и със сто метра точност, да не говорим, че в определени зони имаше и с километри неточност. Т.е. автоматичното предаване на тази информация на 112 беше неуместно в много от случаите. Именно това забави системата.

Що се отнася до GPS-а - няма как точно да се запише GPS или GLONASS, за Европа ще трябва да запишат Galileo - всичко друго не е под Европейски контрол и е трудно да се вмени задължение в директива по отношение на система, поддържана от чужди държави.

Не на последно място в Европа е много по-сложно с езика. Уж на 112 трябва да се оправят, ама не е точно така. Май са опитвали нещо с СМС-и тук-там, ама загубена работа. Въобще кашата в Европа както винаги е пълна, но за сметка на това мисля, че накрая системата ще е най-модерната.



Смесената система я има в Русия, разбира се, според Уикито - там искат и eCall терминал и GPS/GLONASS ресивър. В Европа само терминала е задължителен, а вече каква ще праща е отделен въпрос - т.е. eCall си праща някаква телеметрия, нищо не пречи вътре да има и GPS координати. Но службите ще ходят на координатите получени автоматчно на 112 от системата, а останалото е помощна информация.



Тема Дрън- дрън...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано17.08.17 12:53



Няма да трябва да го имам осен ако сам не пожелая...

Да бе то било задължително само за новите автомобили.



Няма проблем, мри си като куче

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от vehtiya на 17.08.17 13:04.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от vehtiya на 17.08.17 13:06.</EM></FONT></P>

Редактирано от vehtiya на 17.08.17 13:07.



Тема Re: Дрън- дрън...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано17.08.17 14:03



Няма проблем, мри си като куче
___________________________________
Е ти ся кво? У нас по принцип се мре с лекарска помощ...





Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.08.17 21:31



Познаването на регулациите не ми е от най-силните страни, а и аз лично по ecall не съм работил никога, съответно не ми се е и налагало да се запознавам точно с тези. Но познавам добре колегите които работеха по тези неща, понеже най-малкото сядахме кажи-речи на съседни места. Мога да питам де, със сигурност знаят доста повече за хамериканските и европейските норми и изисквания.

Напълно е възможно за ЕС да не искат да ползват GPS, а Галилео (то това ползваемо ли е вече, последно като гледах доста спътници оставаше да му се изстрелват - ама беше отдавна де). Що се отнася до езика, май не е точно така - макар че не го твърдя със сигурност, но имам спомени от далечното минало когато министърката Емел Етем гордо въвеждаше системата, помня че имаше изискване да могат да посрещат обаждания на английски. Това се подсилва и от един разговор преди време, ставаше въпрос за работата на оператор в единия от регионалните центрове на 112, беше като цяло солидно хейтене на работата където ги тормозели и им плащали само 600-700 лева, а били изисквали добър говорим английски на всичкото отгоре.

Но как са решили да го enforce-ват в ЕС....нямам никаква идея.

EOF


Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано17.08.17 22:08



Само за новите? Доста време ще мине докато го въведем у нас. Но всяко зло за добро. Трябват средства за оборудване, трябва време за инсталиране и най- вече трябва време за обучение на персонала. Така че... има време. Може би.



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано17.08.17 22:09



Именно. Натискаш бутона и... нищо. Така да се каже.



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано17.08.17 22:17



при разни инциденти с туристи, например, искат информация от мобилните оператори, за да определят местоположението. По този случай аз оставам с впечатление, че на 112 тази информация не достига автоматично, а получаването и е възможно след някакви бюрократични процедури.

Май да. А аз имам на мобилния си навигация, която показва географски ширина и дължина със задоволителна точност. Единствена възможност при проблем извън населено място. Да ама... дали закъсалия ще има телефон или GPS с такава функция? И дали колегите, които ще го търсят ще разполагат с тази опция? Щото никой не е длъжен да използва на работното си място собствено оборудване. Пък и не било законно според някои участници.



Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.08.17 22:19



Предполагам под "новите" се има предвид автомобили за европейския пазар произведени след въпросната дата. Не става въпрос за таралясниците от Горубляне.

EOF


Тема Re: eCallнови [re: LZ1FW]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано17.08.17 22:24



Затова най-добре е GPS устройство, ползващо сателитна връзка. Това решение пък е скъпо.
На мобилния си телефон имам навигация, която може да работи със географски ширина и дължина. С точност до 50 метра, ако се не лъжа. Напълно удовлетворително. Да ама... закъсалия също трябва да има такава опция за да може да ми изпрати географските ширина и дължина на които се намира, за да мога аз да ги въведа в мобилния си и да хукна да го търся. Пък и дали всеки колега ще има мобилен телефон с такава опция? Щото не е длъжен. Пък и не било законно, ако се вярва на някои участници във форума(нали Хидразинчо?).



Тема Re: Дрън- дрън...нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано17.08.17 22:27



Ти пък ще си умреш без такава. Да не дава Господ де





Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано17.08.17 22:30



То си е за собствениците им. Може би.



Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано17.08.17 22:32



Кое не е законно бе Вехтия? Кашата е пълна но в главата ти...
И не, закъсалия НЕ Е ДЛЪЖЕН да има "опция" да ти "прати" координатите си.
Пък и най-малко е неправилно да си ги въвеждаш в личния телефон...



Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано17.08.17 22:41



Кво обучение на персонала бе?
И на тая система ще и ибeтe путkaта лелина както стана с GPS-ире които ви монтираха.
Видяхте им сметката и не знаехте как да работите с тях.
Тогава беше плчевно. Сега ще е по-добре - отчайващо...





Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.08.17 22:42



Съмнявам се че повечето собственици дори ще разберат за наличието му.

EOF


Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано17.08.17 22:58



Да но без лекарска "помощ" ще живея повече - ФАКТ !!!
Абе Вехтия, кои са причинителите на смъртността на хората с най-голям процент "принос" ???
Не се хаби да търсиш, ще ти отговоря...
След инфаркта следващата като процент причина е ... Лекарската грешка.
И то в световен мащаб.
Та бялата мафия - в пандиза. Белене за тях!!!


И никеи пари, увеличение на заплати, рушвети ...
Максимум средна работна за страната и бой като не си вършат работата...
Съвременни и почти законни рекетьори ...



Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано17.08.17 23:21



Абе то е ясно, че Европа ползва GPS и GLONASS, ама не може това да се запише в официална директива - просто няма как, щото утре на теория всеки от двамата тия играчи може да дръпне шалтера. Това имах предвид, иначе то от Галилеото, кавото работи въобще, работи в рамките на GPS системата. А не много работи от Галилео, за съжаление. Това е проста политика - все едно България да запише, че ако някой я нападне ще отговори с атомните оръжия на Индия - силно преувеличена хипербола, но за да се опитам да изясня защо няма политически как да влезе американска или руска система в европейска регулация.

Хейтенето на работата не е необичайно у нас, а относно знаенето на англисйския вярвам, че си чувал по-лош английски и от мен, изговорен с претенция за академичен перфекционизъм.

Нямам съмнение, че на 112 в България имат завършен курс по английски език, както го изискват наредбите, сигурно дори им се връзват и хора с наистина приличен английски, но предполагам, че това е само в безисходица - в най-утрепания кол център дават два-три пъти по толкоз за неразбираем "индийски" английски.

Иначе Европа винаги е работила наобратно на логиката, но най-странното е, че обикновено е успешно. В случая, според мен, се целят далеч по-нагоре от уведомяването за инцидент - един път принудят ли ги да комуникират колите с нещо си, вече ще стане истинска революция - то ще са "говорещи си" коли, "общуващи си" камиони - каквото се сетиш. Просто в момента "подлагат" малко, а преди това и "вода за късмет" са плиснали. Не, че съм против eCall, но съм скептичен относно изцяло моралните съображения зад налагенто му.



Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано17.08.17 23:34



Нещо намеси твърде много понятия. Целият смисъл, както е деклариран, на eCall е, че ако се случи пътен инцидент, то да могат да бъдат уведомени службите преди друг човек да се натъкне евентуално на драмата и да съобщи за нея, ако не е зает да я снима със смартфона си. Твърди се, че това - има предвид бързата и независима реакция - може да помогне в около половината от случаите, а "половината" всъщност е ужасно много, поне на теория, когато става въпрос за човешки животи.

Мисля, че се подлъгваш от бат Сашо и ти - какво ли ще стане в планината, какво ли ще стане в пустинята, какво ли ще стане в океана. Отговор прост - каквото и досега - ако нямаш покритие, духаш супата. Въпросът е, че ако колата ти има eCall и си в зона с покритие, като/ако се грухнеш в някоя нива, съвсем евентуално ще ти спасят живота или поне няма да отнеме месеци да ти намерят трупа. Ако нямаш eCall или нямаш покритие за да сработи, става същото, което е ставало и досега - надяваш се някой да мине, да спре, да те види, че си зле, да подаде сигнал на 112 и евентуално да ти даде няколко глътки за кураж, докато се чудиш какво е станало.



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.08.17 23:36



В случая, според мен, се целят далеч по-нагоре от уведомяването за инцидент - един път принудят ли ги да комуникират колите с нещо си, вече ще стане истинска революция - то ще са "говорещи си" коли, "общуващи си" камиони - каквото се сетиш. Просто в момента "подлагат" малко, а преди това и "вода за късмет" са плиснали. Не, че съм против eCall, но съм скептичен относно изцяло моралните съображения зад налагенто му.

Оооо много си назад с материала, да кажем поне с половин десетилетие назад :) Но правилният маркетингов термин не е "говорещи" или "общуващи", а "свързани" :) Аз обаче не гледам толкова негативно на нещата, има и положителни страни цялата работа. Например автомобилното застраховане доста се трансформира с тези неща и скоро ще дойде и в България това, без значение дали фабрично или с афтърмаркет устройства. Най-накрая идиотите дето карат малоумно и правят простотии ще си плащат както трябва и няма да го трупат на гърба на внимателните шофьори в крайна сметка, това малко или много е хубава идея.

EOF


Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано17.08.17 23:42



След инфаркта следващата като процент причина е ... Лекарската грешка

Абсолютен фейк от тубата е това твърдение, няма грам общо с действителността.

П.П. Ако изключим вариации на тема "киселите краставички убиват и доказателство за това е, че няма нито един оцелял от изялите поне една кисела краставичка през 1917 година.

П.П.П. всеки тежко болен, хронично или инцидентно увреден, в един момент се плаши и отива на лекар. Ако умре известно време след като е посетил лекаря, то дали лекаря е първопричината или тригера и катализатора на болеста е възможно да са други?



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 07:35



ако нямаш покритие, духаш супата
eCall няма ли да работи със сателитна връзка?



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 07:46



След инфаркта(и инсулта) са онкологичните заболявания и ПТП- тата Хидразинчо. И в момента не говорим за любимата ти бяла мафия, а за това че ако нямаш е на ръждивата си кофа за боклук и (не дай Боже)катастрофираш из междуградските пътища няма да можеш да обясниш къде си за да дойдат да ти помогнат. Имал съм подобен случай и даже съм ти го споменавал. Друго си е системата да те засече веднага щом натиснеш бутона и алармира Спешна помощ, полиция и пожарна. А някъде паник бутона се активирал сам. Отделен е въпроса че Спешна помощ трябва да има адекватно оборудване за да те намери по зазадените координати. И читави линейки разбира се. Щото на миналото дежурство бутахме линейката на почти равен терен. Да ама... тревата била мокра и ръждивата тенекия избоксува.



Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 07:49



Като им съставят по някой друг акт ще разберат. Българина трябва да го удариш или по главата, или по джоба за да се освести.



Тема Re: eCallнови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 07:50



Голям песимист си



Тема Re: eCallнови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 07:52



И не, закъсалия НЕ Е ДЛЪЖЕН да има "опция" да ти "прати" координатите си.

Пък и най-малко е неправилно да си ги въвеждаш в личния телефон...

А кой да ми ги прати? И къде да си ги въведа? Просто не си попадал в такава ситуация и коментираш неща за които нямаш представа.



Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 07:58



Според мен след 31ви март 2018 година всеки новозакупен автомобил трябва да е с монтиран eCall, независимо дали е закупен от фирмен магазин, автокъща или... автоморга. Поне 80% от автомобилите в България са купени на старо и са по на 10- 15 години. Ако ще чакаме някой да си купи нов автомобил за да му се монтира еCall системата ще бъде въведена точно никога.



Тема Навсякъде...нови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 08:34



а от 2015 уж функционира навсякъде в Европа, в случай че колата ти е екипирана
Не и в България



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 08:40



колкото да се покрие пътната мрежа с клетки, така че при сигнала за произшествие на 112 да може да се получава местоположението на 112 с адекватна точност
Защо са тези клетки, когато сателита може да засече местоположението с не по- малка точност?



Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.08.17 09:30



За какво да им съставят акт?

EOF


Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.08.17 09:32



Мисля, че има известно объркване с тая сателитна връзка. Сателитната връзка е ефективна и изгодна в едната посока - от сателита към Земята. Обратното е сложно и относително скъпо, а и няма начин към момента да стане масово, в смисъл няма капацитет десетки или стотици милиони хора да излъчват от Земята към сателит някаква информация.

eCall е технически проста система - при инцидент тя се свързва с мрежата на мобилните оператори и предава някакви сведения за инцидента. Ако превозното средство има GPS, ще предаде и координатите му - между другото това пък представлява прословутото GPS проследяване, до което спешната помощ също още не се е доредила, но това като отклонение само.

За да е ефективен eCall системата трябва да е в състояние да определи мястото на инцидента. Това може да стане и като самото превозно средство изпраща някакви координати, но това само усложнява системата. Много по-сигурно е веднъж получено обаждане на 112 да може да бъде определено мястото на обаждането без оглед на това какво друго оборудване има обаждащия се.

Въпросът е, че не е чак толкоз трудно да се осигури покритие - в големите градове такова има така или иначе, остава много малък процент пътища, които са икономически безинтересни за операторите. Обаче хубавото пък на забутаните пътища е, че там пък лесно се определя мястото - дето се вика и плю-минус десетина-двайсет километра да ти посочи, то е ясно как ще се намери мястото - караш по пътя и се оглеждаш просто.

Остава единствено един съвсем малък процент места, където наистина е невъзможно да има пълно покритие - това са участъци от пътната мрежа, които просто са в "сянка" - те не са много, но ги има. Понякога са само няколко метра от пътя, понякога може и километър да е. Там, ако стане инцидент, вече си е липса на късмет.

Всяка подобна система просто се стреми да намали броя на фаталните инциденти, като подобри времето за получаване на сигнала. Ясно е, че няма как да има сто процента успеваемост.



Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано18.08.17 09:57



За какво акт бе Вехтия?
Всичко опира само до регулаторни мерки при внос.
След еди коя си дата всички нови внесени автомобили трябва да я имат монтирана.
А после дали някой ще си я изкорми от колата никой няма нито да проверява, нито да санкционира...
А повярвай че ще има хора които напълно съзнателно ще е махнат тази система.





Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано18.08.17 09:58



Вехтия, докато това стане ти отдавна ще си пенсионер ...





Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано18.08.17 09:59



Не бе Вехтия, реалист съм.





Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.08.17 10:00



Не, не, не си ме разбрал правилно. Аз също не гледам негативно, просто не ми харесва това благоприлично европейско говорене. Абсолютно прав си, че ползите ще са много, въпросът е, че в Европа като се произнесе вълшебната думичка "спешна помощ" и за никаква дискусия не може и дума да става. Ти сам спомена застрахователите, но там ще се водят дълги спорове. Докато за спешната помощ никой копче не може да каже - затова казвам, че я използват като трамплин. Вече веднъж станала задължителна технологията, адски бързо ще я развият и ще и намерят комерсиални приложения.

Единственото, с което не съм съгласен с теб е, че има система, която да се справи с малоумниците по пътищата. Предполагам, че това е някаква форма на национален манталитет и се променя съвсем бавно през поколенията, без оглед на модернизирането на системите. Ние в България успешно сме се самоизбивали и с Лади и с Мерцедеси, че да ни спрат някакви видеорегистратори.

Истината е, че има промяна, но тя е супер бавна. В момента положението е много по-добре отпреди четвърт век, но въпреки това малоумниците по пътищата не са някаква супер рядкост. Е, поне вече не са мнозинство. Но казват, че дори Сталин е бил безпомощен пред шофьорите, какво остава за някакви технологии.



Тема Re: Навсякъде...нови [re: vehtiya]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.08.17 10:05



На теория трябва да функционира и в България в момента. Имай предвид, че това е "функция" на системата на телефон 112, възможно е в спешните центрове да не знаете детайли. Но мисля, че поне колкото за демонстрация нещо би трябвало да работи - такива директиви винаги се спазват донякъде, просто защото там се изливат сериозни пари и има икономически интерес такива системи да бъдат развивани. Вече технически доколко са се справили е друг въпрос, но предполагам, че операторите, от които зависи работата на системата на 95%, са отдавна готови. При 112 сигурно има нещо за доизпипване и някакви пари още за усвояване, но според мен нещо работещо се вижда - иначе трябва да връщат кинти.



Тема Re: eCallнови [re: hidrazin4o]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.08.17 10:22



Дори не за внесени, а за произведени нови такива.

Не мисля че някой ще я изкорми съзнателно, освен ако не е автоджамбазин. Причината е че тази функционалност е интегрирана с другите телематики и инфотейнмънта в една и съща железария, никой няма да разкара вградената навигация, мултимедия и тем подобни благини които му влизат в цената само и само да махне някакъв си ecall. Джамбазите вече могат и да я разкарат де, защото покрай това може да има функционалност да репортва за състояние и позиция когато колата е декларирана като открадната.

Поради същата причина никой не си изхвърля андроидския телефон въпреки че педерастите от гугъл умират от кеф да събират каквото им падне без да питат.

EOF


Тема Re: eCallнови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 11:21



Де да видим



Тема Re: eCallнови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 11:23



А повярвай че ще има хора които напълно съзнателно ще е махнат тази система
И защо според тебе?



Тема Re: eCallнови [re: gat3way]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано18.08.17 11:33



За това че нямат монтиран паник бутон в колата си



Тема Re: eCallнови [re: vehtiya]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.08.17 14:00



Че какво като нямат?

EOF


Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано18.08.17 22:13



Съгласен съм. Лекарската грешка не е на второ място. На трето е.
Но за България не е сигурно. Твърде възможно е да е на първо място...







Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: hidrazin4o]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.08.17 22:48



Това изглежда като вадено от конспиративен сайт, там на вярващите идиоти трябва да им се рисува като на деца и в никакъв случай да не им се дават по-точни числа, за да не се сети някой да ги провери. Не казвам че не може да е вярно (лично силно се съмнявам, но знам ли).

EOF


Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.08.17 23:26



Технологията е развита :) В момента свързаността вече е в средния клас автомобили, не е някакъв лукс. Скоро и евтинджоса ще започне да се продава с вграден 3G/LTE модем. При по-скъпите си е норма. Например правехме неотдавна тест драйв на инфинитито дето миришело на лукс - еми изненада, дори апстор си има и си дърпаш приложения на headunit-а. А то е модел 2015, дали не и по-старо. Това си му е стандартното оборудване.

То по-големият проблем е какво да го правиш това след като го свържеш. Има очевидно добри идеи - например OTA ъпдейти на софтуера из колата - което спестява recall-ове, ходене до сервиз и прочее. Има не толкова умни идеи, т.е такива които изначално звучат като "УАУ", но всъщност са непрактична тъпотия. А има и много лоша страна всичкото това. Особено предвид че колите заради тези глупутки с полуавтономните наклонности стават като софтуерно контролирани играчки, а като ги вържеш в интернет - отдалечено управляеми. Та проблемите със сигурността са неприятни според мен и тепърва ще има ядове, щото стават издънки. Като например неотдавна на един ленд ровър дето през интернет му демонстрираха как се набиват спирачки през интернет докато се движи с 120 по магистралата. Това си е плашещо вече, не тези жалки драми около ecall-а.

EOF


Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.08.17 09:37



Позачетох се по темата и има доста условности. На първо място изглежда, че под смърт от "лекарска грешка" в тези статистики се разбира всяка смърт, настъпила след заболяване, при чието лечение е допусната лекарска грешка. Системата в САЩ е такава, че и от най-дребна грешка може да се "изкара" сериозно обезщетение - мен лично не ме изненадва, че в такъв голям брой случаи се "намират" такива грешки.

В други изследвания, например в Европа, се говори за лекарски грешка при около десетина процента от хоспитализациите, което ми се струва далеч по реалистична оценка. Изглежда, че е почти невъзможно да се определи статистически разумно колко от лекарските грешки са довели до летален изход самостоятелно.

Че има лекарски грешки е ясно, но манипулацията в диаграми, подобни на показаната е, че никъде не се твърди, че грешката е довела директно до смъртта и че без грешката човекът е щял да живее достатъчно дълго. А най-голямата манипулация, източник на конспиративните истерии по този казус напоследък е, че едва ли не без медицина човечеството щеше да е по-добре. Само, че подобно заключение не следва от никъде - дори сто процента да умират от лекарски грешки, то това не говори по никакъв начин затова колко процента от хората са били успешно излекувани при някакъв проблем, което е истинският критерии.

Медицината, за съжаление евентуално, не е точна наука. Всеки човек е уникален и различен от другите. Все пак е съвсем очевидно, че в наши дни медицината се справя успешно със заболявания, които в миналото са водели до неминуема смърт. Но на този етап, и вероятно и в обозримото бъдеще, не е възможно всеки индивидуален случай да бъде диагностициран 100% коректно, а още по-малко пък излекуван с пълна сигурност.

Не на последно място да не забравяме, че никой не е задължен да се лекува, т.е. човек може да избере дали да отиде на лекар и по този начин да рискува да падне жертва на лекарска грешка. Мнозинството от хората изглежда са склонни да поемат този риск - т.е. да се псуват лекарите по Интернет е едно, ама като опре ножа до кокала изглежда, че повечето от хората са по-склонни да се разделят с конспиративните си теории, отколко с шанса медицината да ги излекува.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано19.08.17 10:33



Забавна карикатура. Откъде я изкопа? Или може би ти си я създал? Като знам какъв разностранен талант си





Тема ПТПнови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано19.08.17 10:39



Защо липсва травматизма? При пътно- транспортни произшествия(така наречените ПТП)?!



Тема Re: Навсякъде...нови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано19.08.17 17:40



На теория не знам ама на практика... В далечната 2011 година един млад човек беше решил да кара АТВ в открития рудник на Перник(то функциониращи закрити в Перник вече няма) през нощта. Търсач на силни усещания така да се каже. Обърнал се с АТВ- то и си контузил гръбнака. Обажда се за помощ от мобилния си, ама къде е? Открития рудник е доста голям като площ. Открихме го благодарение на това че... фара на АТВ- то му светеше. За мобилни клетки и дума не стана. През 2015 година младежка компания отива на пикник около Перник. Един от тях пада лошо. Обаждат се на 112 но не могат да кажат къде са точно. около село... еди кое си. Уточняваме че са с кола. Предложихме им да закарат младежа до "Петте кьошета"

Въпросното село има такова кръстовище със кръчме, бакалия и т.н. Утре съм дежурен и ще ви пиша как точно се казва въпросното село да си знаете. Да ама... тези дрисъци не знаят къде са петте кьошета. Лично аз помолих 112 да ги засечем по мобилния, от който ни се обаждат. Нямало такава възможност. Намерихме се все пак де. Що се отнася до подготовката на 95% от операторите на 112, тя може да се охарактеризира с две думи- гола вода!



Тема Re: eCallнови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано19.08.17 17:44



при инцидент тя се свързва с мрежата на мобилните оператори и предава някакви сведения за инцидента
Същата тази мрежа, за достъп до данните на която трябва съдебно решение едва ли не?



Тема Сателит...нови [re: Alenadrow]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано19.08.17 17:53



Сателитната връзка е ефективна и изгодна в едната посока - от сателита към Земята. Обратното е сложно и относително скъпо, а и няма начин към момента да стане масово, в смисъл няма капацитет десетки или стотици милиони хора да излъчват от Земята към сателит някаква информация.
Всеки читав мобилен телефон в днешно време има сателитна навигация, качена по подразбиране при това. За телефоните, работещи с Android това е Gmaps. Аз съм на Windowsphone и съм със Here+. За Айфоните да се произнесе Хидразинчо. Ако иска разбира се. Има и опция да си инсталираш платена сателитна навигация. Под платена се разбира че плащаш еднократно да ти се инсталира, после ползваш безплатно. Евентуално може да се наложи да платиш ъпдейтите. Така че сателитната навигация не е нито сложна, нито скъпа. Не и в днешно време. Говоря ти от позицията на човек, който редовно ползва такава. Пък и няма милиони хора да катастрофират едновременно я! Не и в България





Тема Re: Сателит...нови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.08.17 18:57



Говоря ти от позицията на човек, който редовно ползва такава ...
________________________________________________________________
... но и който също така и нищо не разбира от нея. Ти кое не разбра от това?



"Сателитната връзка е ефективна и изгодна в едната посока - от сателита към Земята. Обратното е сложно и относително скъпо, а и няма начин към момента да стане масово, в смисъл няма капацитет десетки или стотици милиони хора да излъчват от Земята към сателит някаква информация."
Какъвто и GPS да имаш в тутурутката(телефона) то той не излъчва сигнал към спътниците а само приема сигнал от тях.
Демек не мое да изпрати координатите (за които ревеш от толкова поста) ако няма връзка с клетъчната мрежа...



Тема Gallileoнови [re: hidrazin4o]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано19.08.17 22:01



А какво ще кажеш за това:





Тема Re: Gallileoнови [re: vehtiya]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.08.17 23:43



Е кво да ти кажа? Добра си е системата и от 15-тина и повече години е трън в очите на хамериканците.
Това обаче съвсем не означава че катастрофирал автомобил ще предаде директно сигнал на спътник отGalileo.
И не е предвидено в системата.
Galileo е много подобна на GPS но е доста по-съвременна, с по-голяма точност (по четири атомни часовника във всеки спътник които се сверяват с часовници на водородни мазери в земните станции), свободно използване (за обикновен потербител с точност по-ниска от платените услуги), глобално покритие...
Но пак обяснявам - нормалните потребители няма да могат да изпращат каквито и да е данни (сигнал за бедствие) директно към спътниците.
За сега поне това е предвидено за корабоплаване, авиация ... не и за автомобили.
Като искаш да пробваш Galileo си кули един смарфон


Ще може да пробваш не само Galileo ами и Глоснас и китайската Bds (като отидеш в Китай).
Ето ти картинка. Както виждаш автомобилчето само приема сигнал от спътника за да си определи местоположението след съответните изчисления.
За да предаде сигнал за бедствие (и своите координати) ще трябва да използва наземната инфраструктура и комуникации.




Тема Re: Gallileoнови [re: hidrazin4o]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано20.08.17 00:07



То за тия SAR неща, навигационните спътници не служат ли просто като тъп рипитър, в смисъл спомням си че бях чел нещо такова само че при GPS, цялата идея беше корабчето потъва и подава сигнала за бедствие на някаква УКВ честота определена за бедствия. Ако евентуално успее да метне сигнал до спътника, той си я препредава, понеже от земята при всички особености на прохождението може и да няма кой да го чуе това, но вече ретранслирано от спътника, шансът е далеч по-висок.

EOF


Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано20.08.17 23:00



Много малко от пациентите биват диагностицирани вярно. Което не е важно. Важно е пациента да бъде излекуван и да му бъде подобрено качеството на живот. Как ще стане това е без значение. Дали ще си разбрал от какво е бил болен или не - пак е без значение. Важното е крайния изход. Част от крайния изход е или излекуван пациент или мъртав пациент. Пациента влиза и излиза.
В много случаи поради спецификата на отделните хора симптомите и оплакванията са неясни. Затова лекаря предполага нещо и изписва лекарство. Ако то не помогне - изписва друго лекарство. Ако и то не помогне - трето лекарство. Тук е състезание на време - кой ще изпревари - болеста или доктора с неговите догадки. Едно изследване е скъпо. Шепа хапчета 10-20 лева. За 20 лева ренгенова снимка не можеш да направиш.
В много случаи лекарска грешка е точно това - пациента е успял да умре преди доктора да е успял да разбере кое лекарство му помага.
Има и истинска медицина която е инвазивната. Слагаш байпас на сърцето, слагаш стент, изрязваш киста или тумор, зашиваш нещо.
Разчита се на способноста на организма да се самолекува и лекарствата помагат но не лекуват.
Лекарите са същите хора какъвто ни е народа. Едно време са били умни и начетени. Сега не е задължително. Сега са търговци на услуга. Която дори да платиш не ти гарантират, че ще я получиш.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Samolet 5]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.08.17 00:39



Не бих давал мнение по този въпрос, понеже образованието ми е съвсем различно и съм лаик, но все пак жена ми е завършила медицина и се занимава с клинични проучвания и оттам имам някакви впечатления. Според мен, нещата са прекалено сложни за сегашните ни разбирания. Когато открият ново лекарство, тези големите глави знаят много добре защо това лекарство работи, примерно какви ензими инхибира или обратното, какъв е механизма по който работи, с какво си влияе и как се метаболизира, обаче цялата картинка е далеч по-сложна и им се губи. В дадени случаи дори лекарството да е много добро и да няма очевидни странични ефекти, могат да се случат катастрофални поредици от събития. Също и самите човешки популации имат известни разлики в генома и при някои популации, тези катастрофални последици стават далеч по-рядко, отколкото при други (оттам нуждата от клинични тестове на всеки пазар на който ще се продават). Понеже разбирането за нещата не е достатъчно добро, най-добрият вариант е да се обърнем към статистиката. И така, някакво лекарство от което пациентите се повлияват добре дава някакви странични ефекти. Тези странични ефекти се градират според критичността и се гледа колко често се случват. Има и регулации. Когато се получават над допустимото в регулациите - еми съжалявам за милионите хвърляни за R&D и проучвания, за този пазар нещата отиват в кофата. Това лекарство може наистина да е много добро, може да спасява хиляди животи, но само заради това няма да стигне до пазара. В европейския съюз нещата вече придобиват трагикомичен характер, защото има и друг фактор, наречен референтни цени. Ако в България примерно лекарството X струва 20 лева, то където и да било в рамките на ЕС, няма как да струва повече от това, според регулациите. Фармацевтичната компания съответно реагира на това по много прост начин - просто това лекарство не се предлага в България и проблемът е решен. Има и трета неприятна страна всичко това - фармацевтичните компании мотивират по един или друг начин докторите да изписват определени продукти. Това е най-голямата драма за родолюбивото население, но иронично същото това родолюбиво население е толкова глупаво че вярва че с някакви билкови екстракти, хомеопатии и добавки ще се излекува по-успешно, поради тази причина точно такива идиоти като Боарон хвърлят най-много пари за такива активности, докато идиотите нареждат фарма-мафията.

EOF


Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано21.08.17 12:01



Дали ще си разбрал от какво е бил болен или не - пак е без значение


Има и истинска медицина която е инвазивната Наредили се войничета пред здравпункта и фелдшера ги разпитва: Ти от какво се оплакваш бе? Боли ме зъб. Ще го извадим! Ти бе? Имам цирей. Ще го срежем! Ти бе? Мълчание. Ти за какво си дошъл бе?! А, болеше ме главата, ама ми мина.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.08.17 15:21



Просто лекарите не са богове. Всеки сам е отговорен за живота си, медицината може само и единствено евентуално да му помогне при инцидент. В България имаме някакво странно възприятие, че ние можем да ядем, да пием, да се бием, да си трошим краката, ръцете, главите, да си унищожаваме черните и белите дробове, както и другите вътрешни органи, а после просто да отидем и хоп - един млад, умен, възпитан и съчувстващ лекар, по възможност красива лекарка, на осемстотин лева заплата, да ни избърше задниците, да ни поправи крайниците, да ни даде едни безплатни хапчета и след три дни да ни изпише годни отново да пием, да се бием и лекарите да са ни виновни.

Лекарите са мотивирани от парите както и всички останали - така е устроен света. Почти всички лекари, които познавам, са доста умни и начетени. Но не са богове. Това са хора, които са решили да помагат на други хора през живота си, но това не ги прави нито никога негрешащи, нито нищо неядящи и обречени да живеят в нищета. Качеството струва пари - това е положението, то се отнася до всичко - и до стоки и до услуги и до лекари и до лекарства. Който не вярва да направи модерно лечебно заведение, където лечението е абсолютно безплатно, но затова пък е на най-виско ниво и никога там не се допускат никакви лекарски грешки - добре дошъл е. Към момента, обаче, по всичко изглежда, че такива кандидати няма.

А и по принцип всякакви сравнения от сорта "едно време колко убаво беше" са нелепи - тогава други бяха критериите, други бяха стимулите и системата се срина, което означава, че не работеше добре. Аз така и не разбрах ти с твоите ненавършени четиридесет години какво "едно време" точно помниш, че го споменаваш под път и над път? По мои сметки времето, през което си станал пълнолетен, е било доста по-зле от сега, при сходни материални ценности, но и пълна липса на ресурс и средства. Ако намекваш нещо за времената "преди демокрацията", то по собствените ти думи тогава си бил на възраст, на която спокойно минаваш прав под масата - нещо, което едва ли те прави адекватен оценител на времето тогава като цяло и населяващите го лекари в частност.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано21.08.17 17:05



Продължавам да не разбирам защо гравитираш около мен и моята същност. Колкото и да ти е странно 40-те съм ги минал. Не след дълго ще стигна и 50-те. Каквото помня от онова време го помня. Тогава лекаря взимаше кутия бонбони и най-много шише алкохол. Не те гледаше в ръцете и да ти измисля фалшиви диагнози само и само да източи повече пари от касата и да те накара да му бутнеш повече рушвет. Може да не бяха големи специалисти лекарите но каквото правеха го правеха с желание с основната цел да помогнат на болния.

Малцина са лекарите в момента които имат желанието и се задълбават във всеки конкретен пациентски случай. И изобщо не става въпрос за пари. При тях е въпрос на количество а не на качество. Предпочитат 10 пациента от които да вземе по едни сигурни 100 лева отколкото един пациент който да излекува наистина и да вземе 2000 лв за него.

И тук не говорим за инциденти. За инцидентите си има парамедици, закрепят те, спасяват те ако могат и толкоз. Говорим за случаите в които организма по една или друга причина се разболява. Нека не е алкохол или цигари. Организма се разболява и без да има вредни нациви човек. Може да пипне произволна зараза от улицата. Може да има някое заболяване което с години да се развива и да не се разбере докато не стане видимо. В този момент лекаря трябва да прояви нужното старание и търпение за да диагностицира правилно пациента за да му помогне. Е точно тука нашите лекари ги няма. Нямат времето и желанието да се занимават с такива случаи. Те са много времеемки а приходите от тях са малки. Следователно са нерентабилни.
Пазарна икономика. Ценност са парите а не здравето.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.08.17 17:12



Абе много се плюе по фармацефтичната индустрия, но почти няма друг бизнес, който толкоз много да е допринесъл за увеличаване на продължителността на живота и повишаване на неговото качество. И под "бизнес" имам предвид всякакъв вид бизнес, включително този с обществени услуги.

Просто понеже здравеопазването е важно лично за всеки, някак си би трябвало да се подразбира, че то трябва да е евтино и достъпно за всички. Въпреки, че има различни теории по въпроса, то масово двете понятия се бъркат - за да е качествено здраеопазването, то трябва да е скъпо. Може да е некачествено и скъпо, но не може да евтино и качествено. За да е достъпно за всички, то трябва да се измисли кой и как да паща сметката на тези, които не могат да си го позволят.

В България просто не можем създадем нормална система. Опитваме се да превърнем лекарите в някакви слуги и лакеи, те не желаят и повечето отиват в страни, където ще са адекватно оценени. Останалите тук са раздвоени между вроденото си желание да помагат и неблагодарността, с която се сблъскват всеки ден. Можем да го направим и другояче, обаче трябва да се промени системата, а не толкова самите лекари - българите, в това число и лекарите, в достатъчна част са достатъчно умни и проблема не е въобще в това.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.08.17 17:54



Ами посочих ти, неведнъж, твой пост, според който си роден около 1980. Сега пък си около петдесет. "Гравитирам" върху тези противоречия, с които са изпълнени бележките ти, щото така като си измисляш става неразбираемо, е в повечето случаи е важно от гледна точка на твоята собствена аргументация. Ако не беше лъгал както ти е най-удобно за някаква тема, нямаше да "гравитирам".

Баща ми е лекар от "онова време", познавам и млади лекари, родени "в демокрацията" - ами няма разлика, дори съвремените са, разбира се, по-прогресивни, имат много повече инструменти за влияние, по ефективни са и така нататък. За медикаментите да не говорим въобще - там прогреса е също впечатляващ, колкото и да е шантава системата с големите фармацевтични фирми.

Иначе мисля, че си гледал твърде много доктор Хаус. Няма как при едно рядко заболяване да се постави точна диагноза априори - това е въпрос на огромни инвестиции и огромен късмет. Това, което трябва да разбереш е, че медицината като цяло не е по-различно от всяка друга човешка дейност. Ако си "ценен" за обществото, т.е. ако изкарваш много пари или си по друг начин обществено необходим, то ще получиш и възможно най-доброто отношение, внимание и цялата необходима помощ. Ако си някакъв маргинал, с който и без който е все тая, ще получиш пак някаква помощ, но е неестествено да се очакват чудеса в това отношение - все някой трябва да плати масрафа.

Лекарят се държи точно както всички останали около теб, само че много по-добре от тях, защото когато никой не иска или не може да ти помогне, лекаря все пак ще опита. Съжалявам, че трябва аз да ти го кажа, но ако искаш някакво персонално лично отношение, някаква задълбоченост при изследванията, ще трябва да си намериш лекар, който да е силно впечатлен от твоята личност и да се посвети да ти помага или пък такъв, който е впечатлен от властта, която притежаваш или пък просто е съгласен да ти отдаде това специално внимание в замяна на сериозна сума пари. Това е положението, колкото и цинично да звучи - все пак далеч не са само пари, можеш да станеш просто симпатичен на някой лекар и да не ти вземе и стотинка.

Като ги "тук ги няма" нашите лекари - хващаш самолета и отиваш в САЩ, Швейцария или "където ги има". Лесно и просто. Колкото и да ги плюеш на едро по форумите, те няма да станат по внимателни към теб поради този факт само. Но винаги можеш да си избереш къде да се лекуваш, стига разбира се да си допринесъл към обществото и то да ти се е отплатило с достатъчно пари под една или друга форма.

Не на последно място в поста ти прозира някакво величаене на собствената ти личност. Изявлението "Предпочитат 10 пациента от които да вземе по едни сигурни 100 лева отколкото един пациент който да излекува наистина и да вземе 2000 лв за него." може да има и друго тълкование - че лекаря предпочита да помогне на десет човека, но които може да помогне със сигурност, вместо да ги остави тях без лечение и да отдели цялото си време на някой, който би му дал 2000 лева. Т.е. според мен ти си похвалил лекарското съсловие, като си декларирал, че те се опитват да излекуват максимално много хора, а не да спечелят максимално много пари. Ако е така - какво повече можем да искаме от тях?!

П.П. Мисля, че доста се отклонихме от тематиката на този форум. Личната ти ненавист към лекарското съсловие не касае радиокомуникациите по никакъв начин, поне на мен така ми се струва. Бих те помолил да не се опитваш да прехвърляш някакви лични разправии от други форуми тук. Има си форум "Медицина" - обсъждай там. Тук едва ли сме най-компетентнти, макар и всеки да има мнение, пък и да се срещат лекари-радиолюбители.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано21.08.17 22:01



Продължаваш да ми правиш анализи и да ми даваш тон в живота. Виждам, че и преценката ти за приноса към обществото и реципрочноста на приноса ти са доста имагинерни като понятия. След като работиш като форумен трол би-следвало да си на ясно как се разпределят благата в нашата държава.

И колкото и да ти е странно имам доста приятели лекари. Мнението ми не се различава много от тяхното. Но тук ще се съглася с теб - нито ти си човека нито тук е мястото за обсъждане на тези проблеми. С теб можем да се преместим в клуб психоанализа или психиатрия и да ми направиш още няколко поведенчески анализа както и да установиш всичките ми психични проблеми и нуждата ми от психотропни лекарства. Може да ми споделиш какви приемаш ти и аз да ги пробвам. Може пък да поумнея и да стана като теб.



Тема Re: Дрън- дрън..нови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.08.17 22:29



Съжалявам, но не ми е мечтата да общувам с елементи, които си измислят някаква действителност и дори не могат да се стегнат да излъжат нещо, като няма какво реално да кажат. Не си ми въобще в категорията, не искам да те обиждам, но за мен си посредствен фантазьор, с бедна фантазия и още по-бедни изразни средства. Никога не разбрах какво точно твърдиш, тъй като максимум за два поста се объркваш и започваш сам да си противоречиш. Дори и в последните два - хем лекарите бяха лоши, щото обръщали внимание на десет човека, вместо само на теб, хем пък ти имаш много приятели лекари, които явно според теб също мислят, че лекарите са лоши, понеже не ти обръщат внимание. Но очевидно дори и приятелите ти лекари не ти обръщат внимание, тъй като иначе мнението ти щеше да е различно. И не става много ясно защо многото ти приятели-лекари не са ти обърнали нужното внимание, въпреки че са ти приятели, нито пък се разбра защо си формираш мнението си за лекарите не според приятелите си такива, а според някакви други, най-вероятно пак нереални и изфантазирани, доктори. Май-май нито приятелите са ти лекари, нито лекарите са ти приятели, а пак си спретнал някакъв писмен буламач за да изразиш някаква нелеп процес, който сигурно ти прилича на мисъл.

Кофти, батка, ама не ти се разбира какво искаш да ни кажеш и защо си избрал форум за радиокомуникации за да покажеш как не можеш да го изразиш, в случай че въобще дори ти знаеш какво точно всъщност твърдиш. Радвам се, че постигнахме консенсус да понамалиш малко с несвързаните изложения тук. В някакъв форум за психоанализа вероятно биха ти обърнали повечко внимание, макар лично аз да съм скептичен, въпреки че ти желая успех в търсенето из форумите на подходящ отдушник за тревогите ти.



Тема Как...нови [re: gat3way]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано28.08.17 20:04



...





Тема GPSнови [re: gat3way]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано01.09.17 18:11







Тема Re: GPSнови [re: vehtiya]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано02.09.17 01:16



Става дума за съвсем различно нещо, GPS спътниците, а май доколкото разбирам не само те ами и ГЛОНАСС и Галилео и Бейду, имат SAR транспондери. И не само те. Въпросните ретранслират сигнали за бедствие излъчени от разни корабчета и планинари по високите чукари. Това им е като вторична функция, няма отношение към позиционирането.

EOF



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.