Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:34 10.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано16.09.14 23:56



Да ъпдейтна малко,

Още не съм направил нищо по въпроса за подобряване на антената (жицата), но открих няколко забавни момента. Ъпконвертора и приемниците са ми в една метална micro atx кутия от едновремешния ми домашен PC рутер. Коаксиалният кабел към антената преди да стигне до конвертера е "доснаждан" през един F женски - F женски адаптер и когато този адаптер се допре до металната кутия, всичко отива по дяволите, избиват яко FM станции и всичко се дави в шум. Металната кутия е на една масичка и не мисля че е заземявана, та дали по някакъв начин (съжалявам за тъпия въпрос) не се превръща в една прекрасна и нежелана антена вързана за оплетката на коаксиалния кабел?

Имам няколко феритни щракалки, преди време си бях закупил в повече за да слагам по USB удължителя към хъба, защото от кабела идваха доста гадости и избиваха под формата на всякакви birdies. Установих че като ги сложа върху коаксиалния кабел за антената точно преди конвертора, доста намалява шума, включително и от FM радиата. Даже мисля да си купя още такива - оказва се че за КВ нещата са доста по-полезни.

Понеже се загледах по MW и LW обхватите (колкото и да е странно, успявам да ловя БНР от Вакарел и Видин (май?) плюс спорадично 2-3 станции на румънски и сръбски. Там шума очевидно е най-грозен, другите честоти където е нетърпимо е около 3mhz. С голяма изненада открих че трансформатора за луничките в кухнята са много грозен източник на шум и докарва сигурно 1/3 от проблемите там. Другата мръсна гад е телевизора, дори на standby очевидно няма проблем да цапа ефира. Но най-най-големия проблем според мен идва точно от компютрите ми и те според мен са виновни за мръсотиите около 3 mhz, та се чудя какво може да се направи по въпроса. Като ми остане време ще видя ако shutdown-на някой как ще се отрази и кой е най-големия виновник, но на практика имам лошото усещане че каквато и антена да сложа, машинките ми ще удавят всичко в шум. Тъжна работа :( По-тъжната е че като се замисля дори не знам дали съм прав за това, може и да не са те, може би има и виновници из съседните апартаменти, глупаво е да вярвам че само тук е такава кочина.

P.S няколко скрийншота, това е LW/MW обхвата, тук освен една FM станция, която леко избива на ~290khz, всичко останало е със засега необяснени причини (кухненските лампи са изгасени, ако бяха светнати, тогава от около 500 khz до 1200khz става грубо казано 2-3 пъти по-грозно):



Това е гореописаната ужасна свинщина между 3 и 4mhz:



А това мистериозно се случва след свечеряване когато горните обхвати (от около 14mhz до около 19 mhz) се запушат и почти всичко изчезне оттам:



Обаче през деня тези неща ги няма. Това го наблюдавам вече доста време и го имаше и отпреди да си взема конвертера, с онзи пач за драйвера. Това сигурно има много просто обяснение, но на мен поне ми се вижда доста мистериозно.

Между другото открих една схема за wide-band активна антена, която ми се вижда във възможностите ми да си я направя сам (стига да не е със SMD части, че там търпя само исторически провали хаха). Става въпрос за mini whip на PA0RDT. Някой пробвал ли го е това като вариант? Дали има смисъл да се пробвам?

Редактирано от gat3way на 17.09.14 00:35.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано19.09.14 21:48



Това, което мога да ти предложа е да включа моя SDR и да ти дам достъп до него през нет-а. По този начин един колега, който се беше много отчаял, установи че неговият лично сглобен приемник хич не беше лош, дори и в сравнение с купешки КВ SDR.

По принцип в София никога не го ползвам - там ми е направо излишен, защото съм в центъра и единственото, което мога да си позволя лесно е няколко метра жица, висяща свободно от четвъртия етаж

.

Обаче мисля, че за сравняване на шумове ще свърши работа - ще се отсее поне кое е строго локално при теб и кое е типично за града като цяло. Ако те интересува и ти се занимава от вторник-сряда нататък може да го организирам и да ти го оставя включен за колкото е нужно.

А инак, както си забелязал, почти всичко цапа КВ ефира, обаче си си поставил доста амбициозна задача да установиш точно кое откъде идва . Това ще е почти непосилен труд, ама щом си мераклия.

За PA0RDT никога не съм я ползвал, поради причината, че разбирачите (а там наистина са такива, поне в сравнение с мен) казват, че в общи линии не си заслужава усилието, въобще да не говорим за някакви сериозни очаквания. Но повтарям, че нямам никакъв личен опит с тази антена, което прави мнението ми абсолютно немеродавно.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.09.14 00:57



Супер, ще съм задължен ако може да пуснеш rtl_tcp колкото само за теста, няма да го търкалям на повече от 250ksps, то няма и смисъл през няколко хопа.

Иначе аз си поръчах частите и я запоих тази антена (голямо търсене беше за тоя 2n5109 мааму стара, ма се намери)....и съм много разочарован. Върши добра работа да обира шум, много и всякакъв. Където и да я сложа, където и да я провисна, файдата е малка. Под 4-5mhz е напълно неизползваема, за сметка на което започва да лови зле над 11-12mhz и за CB и 28mhz любителските вече е тотално глуха.

Та май се отказах от активните HF антени, очевидно няма как да стане хем да е широкобандова, хем да е малка, хем да не обира шум, хем да върши работа. Луповете не ме радват, защото мисля да вържа повече от един донгъл и автоматизирано да търкалям разни неща в различни части от обхвата, та няма как да стане така.

Та се завърнах към варианта с жицата. Експериментирах с по-дълга жица, 8-9 метра опъната хоризонтално около терасата и прозорците, но близо до стените. С други думи няколко метра удължение. Направо се преродих, поне във по-високите обхвати, DRM радиа слушам без да насича ужасно (слушах от Нова Зеландия RNZI!!!), wefax-а се декодира доста по-чисто, днес си играх да слушам какво си говорят ония пичове с морзовия код, че имаше доста голяма активност (сигурно някой контест имат?) , имаше разни пичове от Уелс, Норвегия, Германия, беше забавно. Лошото е че след удължението поема повече шум на по-долните обхвати и сега на практика приемам по-добре по-горните, но пък по-долните се давят в повече шум и като цяло за тях няма голяма файда. Но това имам съмнението че става защото жицата минава близо до стените. Що се отнася до по-горните, сега особено разните broadcast станции почват лесно да ми overload-ват приемника и трябва да свалям gain-а доста понякога, но това е повече от радостно и не се оплаквам.

Но определено мисля да продължа с варианта с жиците. И вече знам как. Ще си взема 20-30 метра жица и ще я опъна от терасата или до оградата долу или направо до някое дърво. Така няма да минава близо до блока в по-голямата си част и няма да поема толкова смущения от домашни уреди, от друга страна няма да я засенчва толкова блока. Това на новото място където ще се местя до 1-2 седмици, което ще е и по-далеч от трансформатори и улични лампи и се надявам да не е толкова кошмарно. Та май дългата жица в крайна сметка ще се окаже моето решение. Само се надявам да не стане тарапана със съседите и домоуправителя там.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано21.09.14 12:14



Хаха,

Това ми напомня за ония виц - "Работим бързо, качествено и евтино! Но може да изберете само две от трите."

И при антените е така наистина - няма как и сравнително малка, и достатъчно ефективна и донякъде широколентова - най-много две от трите и то не винаги. Като цяло стремежът към широколентност е най-вреден за мен. Аз съм същият като теб (преполагам и повечето хора) - искам с една антена всичко. Няма да ти казвам колко пари съм потрошил за антени, които са били рекламирани като такива, но на нещо, прилично работещо не съм попадал. Има добри компромиси и до там.

Напоследък любимата ми конструкция е Double Bazooka - прави се от коаксиален кабел и наистина "заковава" централната честота дори когато за оразмеряването и се използва обикновена рулетка. А аз съм сравнително некадърен в такива майсторлъци, но с тази конструкция ми се получава. Разбира се, тази антена не е нито компактна, да не говорим за широколентова - но на вилата място има така или иначе, а странното е, че с тунер я докарвам да работи на доста бандове, макар и с ефективност далеч от идеалната. Единствения истински проблем е "вдигането" и - обикновено е между покрива и едно дърво, а фидера се пада в средата до един навес и става удобно.

Но като излезе вятър е кофти, щото покрива е неподвижен, а дървото не е - сега съм с едни "обтяжки" от двете страни, които са в състояние да "оберат" дори големи движения на дървото и тази години съм я ремонтирал "само" един път.

Ще ти пиша на лични като се прибера в София и пусна SDR-а. За съжаление нямам HF-конвертор и не мога да ти пусна RTL-SDR, ще ти пусна ето , но предполагам, че това дори е по-добре, ако ще се сравняват шумове.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.09.14 21:04



Подигравай се ти на ламерите като мен :)

Само още един въпрос - има ли значение дебелината на жицата при приемане на КВ? Имам някакви мъгляви спомени за skin ефекта че се проявява доста по-слабо при ниски честоти и тогава вероятно има по-голямо значение сечението на проводника? Макар че това са само мои интерпретации и не знам дали има значение, та просто питам.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано21.09.14 22:45



За качеството на приемане дебелината на жицата (при long-wire антена) е без практическо значение - разликата е пренебрежима за сравними диаметри. Но пък от друга страна чисто механически е важна, ако ще държи сама себе си, което е най-често срещания случай. Но в общи линии правилният избор на жица е "каквато има"

.

Иначе за скин ефекта си прав, но под "ниски" честоти се има предвид няколко (десетки) килохерца. Там вече се говори за процент от проводника през който протича ефективно сигнала. Това обаче си е запазена територия на хайфистите, където от един кабел се изкарват няколко хилядарки . При HF скин ефекта си е скин ефект - какъвто си го представяме, без такива драматични зависимости от вида на проводника в типичните случаи.

Разбира се сравнително дебел висококачествен меден проводник винаги ще е по-добре от тънка стоманена тел за простор, но не очебийно, особено на приемане - или поне аз никога не съм могъл да доловя разлика "на ухо". За предаване разликите са сякаш малко по-очевидни, но на практика и там най-често се ползва "каквото има".



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано22.09.14 20:46



Много мерси :)

Значи остана да закупя малко жица, по-прикрита по възможност (набелязал съм един кабел за подвързване на LED осветление, не е най-евтиния, но далеч не е и най-скъпия вариант). Предимството е че е доста здраво кабелче, макар и тънко и изолацията е почти прозрачна, та ще държи на вятър и няма да бие на очи. Мисля да взема 25 метра и да ги опъна, трябва само да намеря някакъв по-културен изолатор за да я захвана долу за оградата. Осъзнавам че тая жица проявява директивност много подобно на диполите, сега както е хоризонтално опъната до стената на блока (изложение ЮИ) ловя прекрасно всякакви саудитски , турски, ирански и (странно защо) китайски станции, дори от майната си (RNZI примерно) в тази посока, но Русия и Западна Европа ги няма никакви, добре де, испански станции и тези от Issoudun във Франция се ловят все пак, ама предавателят там е доста силен.

Доколкото разбирам от това което чета, ще трябва да ползвам саморъчно направения 9:1 unun - за да изолирам шума от къщата и за да заземявам статичното електричество натрупано в антената. Там обаче на новото място не знам къде да го заземя - парното е с пластмасови тръби. Може би ще трябва да го вържа към масата на USB кабела и да не го мисля повече.

Само още един въпрос - наклона от прозореца към оградата долу е бая голям - може би дори над 45 градуса. Това дали няма да обира още повече шум така (и хоризонтално и вертикално поляризирания)? Имам друг вариант - да закача за кабела една тежест и да го метна в короната на първото дърво зад оградата. Така наклона ще е далеч по-малък, ако въобще го има, дърветата там са на височината на терасата горе-долу. Обаче такава схема малко ме притеснява, чудя се дали няма да направя прекрасен гръмоотвод на дървото така.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Samolet 5]  
Автор NinoS (минаващ)
Публикувано05.05.18 08:48



Samоlet 5 написа:


"На укв няма смисъл от такива мощности освен ако не правиш връзки с отражение от луната или някой метеор. Такива мощности се ползват при късите вълни. Основната идея е да компенсират лошата ти антена. Колкото и да е странно съм правил връзка на 3.5 с 500-600 вата от единия край на София до другия по дългия път.
Въпросния радиолюбител не вярвам да излъчва с киловати, пък дори и със стотици ватове (като такситата). По-вероятно е да му е кофти радиото и да лъчи и други бози освен основната а близостта ти с него да ти създава главоболия. Ти нямаш никакви входни филтри и е нормално някои сигнали да са ти по-силни от други. По същата логика минаващ над теб самолет ще ти запуши радиото. Тогава сигурно ще пратиш съседите да свалят самолета щото пускал кемтрейлс.
Комерсиалните късовълнови предаватели са по 50 киловата. Средновълновите са 250-500 и 1000. Пробвал съм с 5-7 киловата на контест но е просто глупост. Всички те чуват но ти не ги чуваш. Става безмислено. Изкарах точно 10 минути. Идеята е да си работиш на ниска мощност но като ти потрябва някой по-далечен който чуваш а той не те чува от големия пайлъп - тогава да вдигнеш за кратко.
Аз пък съм радиолюбител но и аз нямам никакво отношение към федерацията. Целта е да се мрънка. По възможност повече. По възможност за всичко. Национална черта на "материала". Някои хора си живеят живота а други обсъждат как тея някои си го живеели."

А бе къде отиде малоумникът дето правеше връзки с "500-600 вата на 3.5 от единия край на София до другия по дългия път"??? Че даже беше пробвал и с 5-7 киловата на контест!?? Нещо ми липсва!!!





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: NinoS]  
Автор az de (член)
Публикувано05.05.18 10:47



Излетел е ама със сигурност ще кацне тука пак да натвори





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: az de]  
Автор NinoS (минаващ)
Публикувано05.05.18 10:58



Ха-ха-ха... самолетя слага Щирлиц в малкия си джоб!!!! Ха-ха-ха-ха!!! Нема го нещо, отдавна....сигурно е в хангара за основен ремонт или му слагат 5-7 киловатов предавател да заглушава като мине над теб! Ха-ха-ха!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.