Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:52 10.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано05.07.14 21:12



На H-H според мен ще му се разбият лагерите моментално - той е доста чувствителен откъм напън директно по оста. Виждал съм такива с перфектен външен вид и луфт от 3-4 само от стоене без нарочно да са напъвани.

С актуатор би трябвало да е перфектно, но аз чисто геометрично не мога да си го представя - освен ако се вземе цялото окачване на една парабола и се обърне на 90 градуса. Но там пък ще е проблем и за твоите нужди - +-1 градус по елевацията май е адски много. Аз съдя по офсетите де, там е малко по-чувствително, но все пак?

По принцип май хидравликата наистина е решението, особено за големи паници. Но тя пък изисква много познания и майсторлък. Или много пари.



Иначе сетъпа ти е много добър, но ми се струва, че и при теб "скача" много моторчето - това не ти ли пречи, особено при слаб сигнал?



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано06.07.14 22:39



Ооооо не не не, 1 градус въобще не е много за мен. Антената не е голяма а и това е 2.3ghz, та няма нищо общо с ku-band сателитната телевизия, тук такива неточности се толерират доста повече, gain-а на антената далеч не е толкова, около 22dBi е в случая. На практика на сегашната антена, "лъча" е около 10 градуса, няколко градуса отклонение не са изобщо фатални. Обаче и аз имам опасения че дори да сглобя нещо с два hh мотора успешно, доста бързо ще се потроши и като цяло няма да е стабилно.

Иначе за s-band-а, същата прецизност каквато би трябвала при ku-band телевизията с метровка, ще ти е нужна поне 3-4 метрова чиния, където така или иначе няма да ти помогнат никакви diseqc мотори и актуатори. Предполагам с водорода на 1.42ghz нещата са още по-грозни, аз и затова не знам дали има смисъл от толкова прецизно насочване там, ще трябва де ама за много голяма чиния.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано10.07.14 22:30



Не е ли правино ? Изъчвай до там ,до където чуваш ?

От "Дупки в небето" Смисъл няма. Едно добро ХАМ-радио самодека е удовоствието в Това хоби , Аз Бих предпочел да си взема примерно FT-920 скромичко , да опна 5 антени поне с един бордюр 2 КВата , до 28 Мхз мога да викам както хората .



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано12.08.14 23:11



И сега какво стана? Became she, what she became!

Няма киловати, няма мегавати интернет, няма бедствия и аварии, само разни завалии ще търчат да си доказват радиолюбителския произход и сякакви мераклии ще могат да бачкат от клубни станции (Ашколсун!), дори и извън България! Ама не може така! Горките от АЦОМ ще умрат гладни на бг пазара!



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.08.14 09:33



КРС определено ме кефят! На фона на целия хаос в държавата, а да не говорим пък в БФРЛ, отношението им към радиолюбителите е доста адекватно, да не кажа направо либерално.

Между другото сега вече старите лампи имат поле за изява, щом ще могат да предават знанията си на мераклии, използвайки клубните радиостанции. Сега ще се види кой иска да разпространява хобито и да помага безвъзмездно и кой само търси какво да "усвои". Регистрацията на клубна станция не изисква някакви безгранични възможности - бързо и евтино е.

Като цяло - добри новини, особено що се отнася до "леките" намеци, които прозират в решенията на КРС - искат 2KW, остава 1KW, при това "след уведомяване на комисията". Сигурен съм, че на следващия, който иска да се прави на Зевс гръмотвержеца с усилвателя и антената си, ще му бъде намекнато, че такова "уведомяване" може да се иска за постоянно, но може и за определен период, за всяко състезание или дори за всяка връзка. Страшни пичове са тия от КРС - вързаха им кънките с едно изречение.

Все пак - честито на децата, честито и на нас за новите честоти - вече съвсем легално и законно използваеми.

П.П. Малко със спътниците са се оляли ми се струва - не съм особено запознат, но предполагам, че за любителски ретланслатори, монтирани на спътник, нещата се администрират от държавата, която притежава и/или извежда спътника в орбита. Вероятно имат предвид само спътниците, които са под тяхната юрисдикция, които в момента точно са 0 на брой, но не пречи да се мисли мащабно.

Може би за в бъдеще нещо да се промени, но за момента CubeSat например искат "бележки" от FCC и IARU - не и от КРС, въпреки че изстрелват кубчетата включително с руски лаунчер. Но лошо няма де - ако проимам пари за такъв сателит ще го регистрирам и в КРС, няма да се дърляме за глупости.





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано14.08.14 20:44



Абе като гледам това:



Може би не излиза толкова ужасно скъпо. Не знам само колко излиза да ти го изкарат в орбита (виждал съм доста противоречиви числа), но подозирам, че цялата забава не излиза много повече отколкото да си купиш нова тойота примерно. Със сигурност не е като да мога да си го позволя в името на науката. Но според мен доста по възможностите на някоя институция, дори тукашна. Със сигурност може да изкрънкат пари по някоя европрограма. Щом примерно естонци и латвийци могат да си го позволят, защо и ние да не можем. Пък и тук творят разни стратосферни балони, малко или много трябва да има някаква основа.

Сигурно далеч не е толкова просто де, аз не разбирам, но гледам че доста кубчета се изстрелват от всякакви университети, фирмички, институти, дори имаше успешен проект в kickstarter - пича си набра финансиране и ги изстреля в крайна сметка.

EOF

Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.08.14 09:22



То евтино/скъпо са условни понятия, но за университет (например) е съвсем достъпно. Иначе цената силно варира според превозвача, броя на кубчетата, орбитата и т.н. Но е по-евтино от Тойота.

Въпросът е какво да сложиш в кубчето - там куцат нещата. Репитърче се побира, ама това не е баш наука. То е малко някой (или група хора) да се поласкаят сами себе си. Например по случай нещо си БФРЛ пусна репитер, който ще работи 3 седмици по еди-каква-си орбита.

В общи линии да имаш нещо на орбита звучи впечатляващо, обаче там личната ти заслуга за изстрелването, а дори и за част от конструкцията, е никаква. Т.е. идеята какво да правиш на орбита трябва да е добра - иначе е напразно харчене на пари. Освен ако не е за обучение на децата, разбира се.

При балоните е малко е по-интересно. Колкото и "купешки" да е един балон, все пак там "изстрелването" се осъществява лично. А то си е и административно тичане, и чиста хамалогия. В България и празен балон да пуснеш е сравнително голямо приключение.

А защо КРС се намеси със специален текст за балоните и сателитите ще остане загадка за мен. То, ако са искали да разширят понятието за репитер, освен "стационарен", да са изброили и монтиран на кораби, самолети, планери, автобуси, камиони, подводници и каквото още им хрумне.

Или е някаква чиновничвска завист (например как ще се иска разрешение от РВД, а пък от КРС не), или е на лична основа или е от чиста глупост или е нещо, свързано с пари. Смисълът на регистрацията на стационарните ретранслатори е сравнително ясен - те са вид инфраструктура и е добре тя да е описана и да се знае.

Обаче балона днес го има, а утре го няма - сутринта ще го записваш в КРС, а вечерта ще го отписваш ли? Или ще регистрираш един, пък той да си лети когато иска?

Кубчето може да изкара до месец, но не вярвам някой българин да се е засилил да качва репитер на орбита за по-постоянно. А ако искам да изстрелвам всяка година по едно кубче, то поотделно ли ще ги регистрирам или е достатъчно да имаш толкова регистрации, колкото е броят на едновременно пребиваващите в орбита репитри?

Въобще това е най-странното изменение - хич няма да се изненадам, ако са замесени някакви (европейски) пари, за които още не се е разчуло.

Откакто Гоогле тръгнаха да пускат Интернет от балони в Африка, използването на балони с радио на тях стана много модерно.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано15.08.14 22:54



Е повече от месец ще изкара оптимистично, някои кубчета, които съм траквал, са си в орбита повече от година и не са се счупили или изгорели в атмосферата.

Ясно е че няма да направим groundbreaking научен пробив, но въпреки това опитът ще си има съответната образователна стойност. Не е казано че трябва да носи само някакъв ham-ски ретранслатор, спокойно може да му турнат някой евтин прибор, дори VGA камерка с GPS и да downlink-ват надолу изображения, дори разработването на софтуера ще си има някаква научна стойност, колкото и просто да изглежда. Като гледам експериментите на разни университети от съпоставими с нашата държава , повечето са си с образователна цел. Знам ли, рипитъра би могъл да е просто екстра, колкото да запалят повече хора извън проекта.

Иначе понеже следя (вече не толкова) и launch list-овете и честотните алокации от ITU, има немалко спътници, които не се регистрират там. И не става въпрос за военни такива (макар че учудващо, има натовски такива, които са листнати). Дори такива университетски проекти и то от бели държави. Не мога да си го обясня - или има някакъв номер с легалните процедури, или на ITU търсачката им е бъгава или не са листнати правилно. Имам предвид - честотата я научавам по други канали, сигнала лично го засичам, но ако търся спътника по име в сайта нa ITU не излиза нищо, ако търся по честотен обхват също няма и следа от него. ITU са малко идиоти в това отношение, защото имат навика да листват странни имена, но дори и такъв не е случая - проверено и просто няма entry за тоя спътник и няма логична причина за това - става въпрос за университетски проект все пак. Точно с кубчетата това е често срещано явление. Между другото има и доста регистрации за несъществуващи железа, такива които е било планирано да се изстрелват, но поради някаква причина плановете са отпаднали, регистрацията си им стои, ако отидеш на списъка с геостационарни примерно, можеш да се хванеш за главата - убеден съм че ако наистина всичко това летеше, щяха да настъпят катастрофални събития много скоро. Много ми е интересно кой отговаря за орбиталните слотове при геостационарните спътници.

Между другото, като става въпрос за тях - защо няма любителски ретранслатор качен на геостационарен спътник? Знам че е доста по-скъпо, но не мога да повярвам че amsat не са успяли да уговорят някой комерсиален оператор да им качи на някой техен спътник оборудване, колкото и да е скъпо надали е толкова невъзможно много пари. Това би направило нещата доста по-лесни, това с лафенето през LEO спътници е доста брутална история, тракването и доплера са крива работа ако искаш да се чуеш с някой, да не говорим че паса е само няколко минути и трябва да го чакаш с часове. Докато с геостационарния спътник може по всяко време, това вече би било някакъв проблем за мобилните оператори :)

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано16.08.14 09:14



Отзад напред - точно AMSAT се готвят да качат първия радиолюбителски ретранслатор на геостационарна орбита:


По-принцип аз виждам един основен проблем - радиолюбителите, колкото и да са малко, са доста повече, отколкото могат да работят спокойно на него, без да си пречат отчайващо. Ще видим как ще бъде решен този въпрос. Иначе за мобилните оператори това не е проблем - няма как подобен ретранслатор да работи на УКВ и да се действа с портативна станция.

А що се отнася до ITU - мисля, че там се разпределят конкретни честоти за всеки сателит, да. Но специално радиолюбителските честоти (това се отнася за всички такива), са вече разпределени и е работа на радиолюбителите да си ги поделят, без да си пречат. Тази работа я върши IARU -

Т.е. принципа в радиолюбителството е следния - националните администрации (обединени в ITU) определят честотен ресурс за радиолюбители, а как се разпределя той от там нататък е техен проблем. Например за стационарните репитри - за да не си пречат - има координатори в съответните федерации. Регулатора може да поиска да го регистрираш, но на коя честота ще работи го уточняваш с координатора, който е радиолюбител като теб. Разбира се не всичко е чак толкова просто - в някои случаи (точно такъв е с репитрите) регулаторът може да въведе допълните ограничения (в смисъл от-до), но принципа си остава.

Не знам дали в твоя случай става въпрос за това, но ако честотата на съответното кубче, например, е в радиолюбителския обхват, то може би няма да я намериш в ITU.

Та като минах на кубчетата, да коментирам и тях. Аз съм съгласен, че за учебни цели си заслужава използването им, ако не за друго, защото учат участниците в проекта да бъдат ефектвини - в буквалния смисъл на думата - енергийно. По принцип да се сглоби една камерка, която някак да излъчва към Земята и един ретранслатор е детска игра, ако имаш достатъчно ток. Ако нямаш, обаче, става между много сложно и невъзможно.

Т.е. там се решават един клас проблеми, които често са пренебрегвани на Земята. Понеже знам, че си свързан със софтуерния бизнес, то съм сигурен, че си виждал огромни количества код, който "а бе нали работи" - нищо, че за денонощие консумира абсолютно излишна енергия, която е можела да бъде спестена с няколко часа мислене. Винаги, когато съм давал такъв аргумент на програмист, отговора е бил в смисъл "кво ти пука" и (на ум) "тоя е луд".

Та такива проекти стимулират ефективното мислене, както и показват, че за всяка задача обикновено има (или може да бъде създаден) подходящ инструмент и понякога е добре инструмента да бъде избиран според задачата, а не да бъде пригаждан към нея.

В този ред на мисли е и трудно, и интересно да се разработи каквото и да било, което да върши нещо смислено и да работи приемливо цяла година, разполагайки със 100 кв.см. обърнати към Слънцето, и то не непрекъснато. За съжаление точно за репитер или камера, работещи в непрекъснат режим, ми е трудно да си го представя, но нали затова са младите - да направят немислимото възможно.

Поради горните причини съм доста скептичен, че подобен проект би бил смислен в някой от нашите ВУЗ-ове. В тях масата от завършващи са късметлии, ако са ги научили как да ползват Гугъл, че да успеят с негова помощ да си свършат - криво ляво - работата. Имам наблюдения само върху т.н. софтуерни специалисти, най-прогресивните от които могат да ползват и stackoverflow. А доколкото знам другите инженерни специалности са даже по-зле.

Дано да греша, но ако ще изкарат в орбита нещо, подобно на , то наистина е по-добре да изпият парите, да не се занимават с глупости и да не излагат малкото си мислещи колеги.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.08.14 21:44



Това за геостационарния любителски спътник е супер, не знаех за това..

Иначе не са само любителски, то май с доста кубчета по принцип е така, примерно тук:



Ако скролнеш до 2014-033, ще видиш колко кубчета са изстреляни покрай главния payload, kazeosat-2. Не са любителски повечето. За почти никое от тях няма да видиш нищо на търсачката на itu:




Сега да де, някои имена са различни, примерно kazeosat е листнат като DZZ-HR, но търсачката вади и едно поле с държавата, аз примерно уругвайски спътници не виждам там, а кубчето им е листнато в списъка с тези дето са изстреляни.

Но пък има и доста листнати кубчета, примерно тези по програмата BRITE. Не знам де, не им разбирам.

Що се отнася до софтуера, това е малко дълга тема за разговор, не много свързана с този клуб, но като цяло аз тези отговори мога да ги разбера, даже вероятно и от мен може да го чуеш това в зависимост от ситуацията :) Да, виждал съм доста код където нещо се прави неефективно, включително съм и писал такъв. Преди доста съм се дразнил, но с времето ми мина и станах доста по-толерантен. Сега някакви очевидни малоумия и свинщини дразнят разбира се, но като цяло гледам да подържам някакво приемливо ниво на това което ми се сервира и на това, което аз сервирам - ако трябва да съм честен, понякога клони към посредствено и не съм горд с това, но в крайна сметка всичко днес е ширпотреба, софтуерът няма причина да е изключение.

Та аз това го виждам като проблем по-скоро на requirement-ите, ако никой не го иска, наистина няма причина да се пише прекалено оптимизиран код - по-тегаво е за подържане, по-склонно е към проблеми, по-трудно се документира, никой няма да си го сложи на главата. Ако изискването е да се изтисква хардуера, тогава вече това е друга история.

Та водили сме доста спорове с различни хора по тоя въпрос, включително са ме провокирали как хем съм си губил времето да си пиля GPU кода, как хем защитавам такава позиция и им обяснявам че изискванията са различни и пак не се разбираме. Тези хора с които споря по правило също така обикновено вярват че коденето е едва ли не някаква форма на изкуство, което е ОК, но аз никога не съм го възприемал по такъв начин, та може би оттам идва разминаването.

Върху хората в университетите отдавна съм загубил поглед, по-скоро косвени наблюдения имам, в предишната работа участвах в интервюиране на кандидати, впоследствие менторствах на един стажант близо две години. Стажантът се оказа доста читав и го наехме и впоследствие пое моите глупости като напуснах (от които ми беше дошло до гуша да си призная). Човекът имаше малко опит като дойде, но имаше доста желание да учи. Това което мен лично ме дразнеше в началото е начина по който разсъждаваше - нямаше желание да мисли върху проблема, по-скоро използваше предишни прецеденти и на база тях се опитваше да решава нещата, мен това е от малкото неща дето успешно ме нервират и сигурно съм издевателствал в такива случаи, макар че не иска да си признае. Но с времето това при него доста намаля, не знам дали с понатрупването на опит или аз евентуално да съм повлиял на процеса, но ме съмнява да съм аз, според мен по-скоро като станеш по-уверен в нещо си по-склонен да разсъждаваш, вместо да търсиш някакви готови pattern-и.

Иначе на интервютата, имаше и такива новозавършили и беше шарена работа - имаше хора дето са си объркали призванието, имаше и прилични случаи, имаше и такива дето ми намериха грешки в заданието на задачите дето аз ги писах, та всякакви хора има според мен. Не бих казал че е такава трагедия, по-скоро има много трагични случаи, които не знам как са завършили, но аз не очаквам да няма такива след като знам какво беше образованието и по мое време.

Та убеден съм че дори да е много зле положението, все ще има поне няколко студента, на които ще им е интересно и които ще могат да изтикат такъв проект.
Не съм толкова черноглед, това с пропадналото младо поколение е вечен лаф, но в реалността не мисля че е толкова зле положението, всякакви хора има в крайна сметка.

EOF


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.