Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:36 10.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано30.06.14 12:09



Добре де, а по вертикала движиш ли я (моторизирано) параболата. Имах разни радиоастрономически помисли, но така и не стигнах до решение да как да насоча достатъчно голяма парабола по някакъв сравнително достъпен автоматичен начин.

Това от което мислех да започна е точно с най-прост дисек мотор за сателитна чиния, обаче това ще доведе до много нерви - предварителен план за наблюденията, всекидневно завиване и развиване на болтове - въобще нерви.

Като си го предствая колко ще благослявам и започнах да се замислям да я монтирам направо на монтировката на телескопа, обаче пък там парите са други, а не ми се иска да разбия тази, която имам, защото тя работи учудващо добре за нуждите ми, но едва ли ще понесе усилието от такава площ при някой по-силен повей на вятъра.

Та с такива черни мисли оставих проекта за това лято, но идеите ми не се увеличиха през периода на замразяване. Ти как практикуваш - дай за нещо да се хвана, че ще мине и това лято в напразни размисли. По-принцип за астронимията целта ми е точно да стане мързеливо, автоматизирано и с минимална намеса - там чара ще се опитам да си го наваксам от обработката на резултатите.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано30.06.14 13:27



Тц, не намерих достъпно решение за елевацията (свестен аз-ел мотор струва доста пари, дори втора ръка, има и по-малко свестни, но пък с тях ще си имам други проблеми). H-H мотора описва една дъга следваща гео спътниците, която е "хардкодната" - чудесно ако искаш да ловиш сигнали от тях (и наистина немалко геостационарни спътници имат s-band beacon-и. За всичко останало е много неудобно и има ограничения. Е, елевацията може в известни рамки да се контролира ръчно де, но друго си е да можеше софтуерно. Аз имах и лошото предчувствие че тези мотори ще са прекалено бавни за следване на LEO спътници, но в общият случай не е толкова зле.

Нервите ги има де, но се свиква. Отначало при мен беше постоянно завиване на болтове, но сега го правя рядко, просто по-добре си планирам наблюденията и не съм толкова нетърпелив. В момента антената е настроена за да следва точно дъгата с геостационарните спътници и така съм я оставил сигурно от поне седмица-две.

Понякога това означава да чакаш доста, примерно за луната имам реално само няколко дни в месеца за качествено тракване и още няколко в които имам прозорец от около половин-един час, при това обикновено в неудобно време. Но с това свикваш и за мен е кажи-речи приемливо.

Иначе това моето не е точно астрономия, по-скоро ловене на сигнали от разни апарати, като с инсталация като моята реалистично най-далечните сигнали които могат да се уловят са от луната, ако си преправя feed-а да е с кръгова поляризация, може и да успея да изловя SOHO и ACE дето са на около 1.5 милиона км. Пичовете от които вземам акъл изловиха вече s band сигналите от ISEE (10 милиона км земята) и Mangalyan след като активираха high gain антената му (над 100 милиона км от земята), но моите опити пропаднаха - главно защото ми трябва по-голяма чиния и CP feed за нея, а аз не съм толкова запален за идеята. Другите забави са свързани с дълбокия космос и X-band-а, но за мен това са доста недостъпни варианти - тъй като не мога да преправям евтина железария, ще трябва да събирам готови части от ebay - хубав осцилатор с GPSDO или рубидиев стандарт за reference, миксер, хубав нискошумов усилвател за 8-9 ghz, bandpass филтър и вълновод за feed-а, всичко това излиза общо най-малко $1000-1500 и не мога да си го позволя за науката. Но пък хората, които могат, се забавляват с интересни неща. Например с обикновена метрова сателитна чиния ловят неща дето хвъркат на 300-400 милиона км, това е почти 3 AU, направо невероятно.

Аз сега се надявам да изловя ISEE-3 преди онези ентусиасти дето искат да го съживят да го блъснат погрешка в луната, та това ще ми е рекорда за далечно приемане ако стане :) Някъде август трябва да прелети само на няколко десетки км от луната през което време онези ще се опитат да му коригират траекторията и да го ползват за други неща. Та се надявам да мога да го регистрирам преди това (очакванията ми са средата на другия месец някъде вече да се лови нещо различно от шум тук).

Истинската радиоастрономия, примерно замерването на водородната линия и прочее неща, нещо не ме влече...не знам де, поне засега.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано30.06.14 16:02



Да - проблемите са доста различни в твоя и моя случай. На мен целта ми е да компенсирам въртенето на Земята възможно най-плавно при това използвайки възможно най-голяма антена (поне 2.4) - голяма ъглова скорост е без съществено значение. Т.е. H-H мотора направо съм го отписал и по азимута мисля да карам със стъпков мотор - като на старите параболи. Но и там проблема е, че 0.5 градуса резолюция не ми вършат кой знае каква работа, да не кажа никаква - макар там да може да се играе с резбата и да се подобрят чувствително нещата.

Работата при мен отива на "пасивна" чиния - монтирана здраво и неподвижно, пък отгоре каквото Господ е рекъл. Лошото на този вариант е, че наблюденията са на практика неповторяеми (освен ако не съм мнооого прецизен с болтовете, а аз не съм), да не говорим, че ако гледа към зенита в тия дъждове ще мога да я ползвам за вана. Софтуера, където съм по-добре, пък е не много от полза, ако не мога да задържа фокуса в една точка достатъчно периодично и достатъчно дълго.

Иначе точно водорода гоня, да - но съм далеч от истинската радиоастрономия. По-скоро нещо като демонстрационен проект бях замислил - имам място и съм сравнително добре оборудван откъм оптика, но ми се искаше да мога да демонстрирам и невидимата с просто око част от нещата. За жалост именно за демонстрации неподвижна парабола е най-малко подходяща от всичко.

В крайна сметка май няма да се справя сам с механиката и ще търся квалифицирана помощ от някой професионалист. Там пък ще станат други парите - и така до края на света.



Както и да е - да сме живи и здрави да приемаме и излъчваме - както казваш ти, то тъкмо всичко се нагласи и вземе, че ти доскучае.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано30.06.14 16:45



Бях гледал из нета един любителски проект към някаква радиоастрономическа обсерватория, където хората си бяха сглобили система за az-el контрол на базата на два обикновени актуатора за параболични антени и някакви PVC тръби, но нямам идея дали би ти свършило работа и колко е лесно да се повтори резултата (на мен ми изглеждаше сложно). Чинията им беше май голяма май горе-долу колкото твоята, по спомени. Но не мога да се сетя къде го гледах това.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано30.06.14 20:50



Между другото тук един колега-радиолюбител се опитва да подкара нещо, работещо съвместно с gpredict и движещо сравнително прилично яги за 2м. Доколкото знам ползва моторетка с червячна предавка за азимута и сателитен мотор за елевацията. Управлението е с ардуино с PWM за въртенето и малко чаркаляк за обратната връзка. Засега съм видял само как чрез ротор функцията на gpredict завърта едни малки електромотори. Тия дни като се видя с него ще попитам докъде е стигнал. Предполагам за твоя случай ще трябва да сложиш полярното окачване на 90 градуса и да модифицираш или окачването или шарнирите на моторетката, така че да не описва дъга. Освен това сигурно ако се знае протокола там за въртенето я на Celestia, я на нещо друго, ще може да се пипне по ардуиновския сорс за твоите нужди от цъкане на обект, наливане на кафе и мързелуване пред монитора





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: MoTuKa]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано30.06.14 21:01



Мога да помогна за сателитния мотор за елевацията, защото това е точно моя сценарий и съм го навързал с gpredict и работи прилично. Елементарна работа, 100-200 реда код на питон, протоколът е супер прост, единствено с diseqc командите се видях малко на зор, защото linuxdvb питонската библиотека е крива и накрая трябваше да си пращам сам ioctl-та към тунера, за да го карам да ми движи мотора.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано30.06.14 21:18



gat3way този момък ще използва линеен мотор, за да не се мъчи с H-H моторетка, diseqc команди и допълнителен тунер. При него нещата вървяха доколкото помня на една olimex платка, подобна на raspberry pi с някакъв дебиан за arm.
Eй го демонстративно:
https://www.youtube.com/watch?v=ePWtzTMfezs

П.П. Не се вижда ардуиното, може и да бъркам, но по спомен така ми беше казал.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: MoTuKa]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано30.06.14 21:27



Моя грешка, мислех че го прави с позиционер. Браво на човека, занимава му се очевидно.

EOF


Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано30.06.14 23:50



Едни супер умни пичове от Австралия са решили проблема с хидравлика и ми пращаха схеми и ме убеждаваха, че е елементарно. За съжаление не и с моите две леви ръце.

Иначе системата беше ултра гениална - с две помпички за аквариум, малко маркучета и нещо като два хидравлични крика в средата. Проблемът пък там е, че трябва да се отчита температурната разлика за да го позиционираш отново на същото място.

Винаги съм се чудил няма ли не-маханично решение на този проблем, но изглежда, че за малко на брой антени няма. С четири мисля, че мога да го докарам докъм 1 градус резолюция, но само на теория - не ми се трошат толкова пари за да убедя сам себе си, че не съм прав.





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано05.07.14 01:55



Малко оффтопик, аз забравих че имам клипче от цялата инсталация, като изгледах най-накрая онова дето мотиката прати на човека с ардуино моторите реших да постна моето:



Та така изглежда интеграцията с gpredict и gqrx и опитната постановка. Сега само се чудя дали с два H-H мотора и diseqc суич няма да мине номера да контролирам и елевацията....ама конструкцията още не мога да си я представя добре. Плюс което diseqc моторите не са много подходящи за идеята, актуаторите са доста по-добра идея. Но пък са по-капризни откъм място.

EOF


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.