Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:26 21.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Въпрос към модератора  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано13.09.13 12:28



Колега scanner_,

Защо реши, че тема в която е засегнат въпроса дали може или не може да се предава информация между радиолюбители за "трети" лица няма нищо общо с радиолюбителството?

Напротив, според мен всяка тема, която засяга какво може и не може да прави един радиолюбител според нашето законодателство, както и какви са последствията от негови действия или бездействия, е много директно свързана.

Хора не обсъждаме, обсъждаме странни и противоречиви твърдения, свързани с хобито и регламентацията му, които те публично изразяват.

Интересно как директни подмятания кой имал или нямал лиценз и кой имал или нямал Fluke, и кой имал или нямал образования, и кой е направил или не е направил нищо, не е обсъждане на хора и е свързано с радиокомуникациите, а разсъждания върху изказано мнение за нормативната уредба е обсъждане на хора и не е свързано.

Да заприличаш на модератора на един друг форум никога не е късно, но, без да те познавам, досега беше няколко порядъка над нивото му. Какво се промени?

Като ще триеш и заключваш нещо поне изложи истинските си аргументи.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано13.09.13 13:33



Предполагах, че ще възникне дадения въпрос.
Предполагах обаче, че ще дойде от astronavt а не от теб.

Сега директно на въпроса.
Искам пак да прочетеш темата и първото мнение в темата.
Темата стана точно - обсъждане на "Бат Сашо", сполучливия му никнейм, кой кого щял да напляска и опъне уши (БФРЛ, SWAT, КРС).
Чак във второто твое мнение в същата тази тема, дойде реч за предаването на информация на трети лица в радиолюбителските мрежи.
В този си вид темата отива в коша.

Ако искате да си говорим(всъщност аз лично повечето време го играя читател) за предаването на информация на трети лица в радиолюбителските мрежи - някой прави нова тема конкретно за това.
Искам да стане ясно - нямам против тематиката за предаването на данни в радиолюбителските мрежи и други подобни въпроси, проблема е конкретно във въпросната тема, където между другото става въпрос за радиолюбителските работи.

До някъде аз съм виновен, че в твоята тема нещата излязоха доста в страни и не бяха поизтрити навреме. Като цяло се старая да има колкото може по-малко намеси. Вероятно за това се чувстваш засегнат и ако държиш, ще почистя от талаша.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.09.13 17:26



Колега,

Благодаря за бързия отговор. Искам първо да уточня, че аз лично те считам за добър модератор и не искам да триеш нищо, особено що се отнася до "мен".

Обидно обсъждане на бат Сашо не е имало, а "бат Сашо" не е обидно със сигурност. Както и "развихрил". Никнейма е закачка, далеч по-безобидна от други квалификации (към мен) тук. Но, за втори път, аз не искам да триеш нищо.

Кой щял да напляска и опъне уши (на юридически дружества) беше (смехотворна) теория на бат Сашо в "социалната мрежа", макар и формулирана по-рафинирано. Отворената тема, макар и на пръв поглед адресирана към него, беше покана за обсъждане на този казус, според мен.

Заглавието може би не беше прецизно, но не е имало лични обиди, според мен. Ако заглавието е единствения повод за заключване - ОК. Ще отворя аз нова тема.

Радвам се, че декларираш, че ще държиш на принципите си.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 00:52



Каква тема искаш да пускаш - не виждаш ли, че старческа деменция и детинско незнание цари навсякъде. Пък и като те знам какъв дървен философ си... честно казано няма да имам сили още веднъж да те издържа. Затова само веднъж и само накратко:

Нещата са ясно написани на чист български език в Техническите изисквания, ама на хората не им изнася да признаят разликата между радиолюбителска радиостанция и телефон. Радиолюбителското им се губи. Ей го и председателя на СУАТ изръси поредния бисер в фейсбуковата тема - иска си човека безплатна радиокомуникация и изобщо не го интересува радиолюбителството. А за чистота на радиолюбителския ефир дори и не се сеща.

Ако има договор за комуникационно обслужване в област извън радиолюбителството със взаимна ИЗГОДА и за двете страни - налице е бизнес. След като има бизнес - няма как да е нормално всякакво използване на радиолюбителски честоти за целите на този бизнес. Толкова ли е трудно да се проумее това?

Препредаването на трафик от и за трети страни не е разрешен за радиолюбителите в България. Радиостанцията не е телефон. Азбучни истини. Ясно е написано в ТИ - без материален интерес и за СОБСТВЕНИ НУЖДИ. Собствените нужди се ограничават единствено в сверата на радиолюбителство и по никакъв начин не включват препредаване на НЕрадиолюбителска информация, особено по силата на договор,

Въпросът е някой да успее да обясни, а друг да разбере. Тълпата обаче е като стадо - някой каже нещо и всички мучат първосигнално без да мислят. Въпросът е да се възпитава младото попълнение на ред, а не да му се втълпява, че всичко му е позволено. И проблемът е, че няма кой. Ей тук има един дето обучава младежи както трябва, ама като него да са още най-много пет в България. Малко са.

Направо вече ми се повдига. Добре че има телеграф, там идиотите по-рядко се срещат.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 07:46



Суат са сдружение с идеална цел. Всяко такова сдружение не може да работи с цел собствена изгода. Техническите изисквания ще са им най-малкия проблем в такъв случай, но аз не виждам как те имат изгода да подпомагат някакво мероприятие. Все едно да кажеш, че Червения кръст има изгода от земетресение. Няма изгода, просто с това се занимава организацията.

Суат, като юридическо лице, не могат да предават нищо в ефир. Техни индивидуални членове могат. Докато предават каквото и да е на други радиолюбилтели без заплащане те отговарят на Техническите изисквания.

Това за "третите" лица са твои фантазии и както написах в заключената темата ти си "рецидивист" в това отношение. Малко хора са предали толкова информация от ефира на трети лица, колкото ти чрез тубата и собствения си сайт.

Като казах сайт и взех, че се сетих, че там има записи на LZ1BFR (или както му викаме бюлетина на БФРЛ). Я прослушай последните му четири-пет издания, а?

С изненада ще установиш, че там има неща, като какво е казал кмета на Пловдив (предаване на информация от трети лица). Има директна реклама на спонсори (предаване с цел ИЗГОДА на трети лица). Има нещо като битак, скромно наречено "Ако се интересувате от HF и УКВ апаратура", което си е алъш-вериш. Имаше даже и теми "Наближава Голяма Богородица", "Православната църква чества Преображение Господне", което пък направо си е религиозна пропаганда, и прочее "НЕрадиолюбителска информация". И това само в последните четири-пет издания.

Ако в теорията ти има нещо вярно, ти препоръчвам моментално да свикаш по твоя си начин заседание на БФРЛ и да направиш предложение БФРЛ да се саморазпусне. Ако не се вземе такова решение, ти предлагам да сезираш КРС. Ако и те не вземат решение ти предлагам да спреш да се излагаш публично.

Аз пък не виждам нищо по-хубаво от това радиолюбители да подпомогна едно такова изключително интересно събитие. Напротив, това са хубави инициативи, които популяризират хобито и помагат на хората. Който е против нашето хоби да се популяризира и да се помага на други хора е по-скоро излишен, отколкото полезен. Помисли върху това.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 09:38



Примера ти с червения кръст не е удачен. За да дадеш такъв пример означава, че ти не осъзнаваш какво всъщност е радиолюбителството. То не е просто работа на радиостанция. То е работа на радиолюбителска радиостанция, като се гонят определени радиолюбителски цели и се съблюдават определени радиолюбителски процедури. Това просто нещо не може да се разбере от прекалено много хора. Което хич не е добре. А радиолюбителските процедури са изключително либерални - просто са в духа на радиолюбителските традиции и ценности. Традициите и ценностите трябва да се познават и да се уважават.

Пак повтарям радиолюбителската радиостанция не е телефон и предаването на информация за нерадиолюбителски състезание изобщо не е радиолюбителство.

В този смисъл да се представя и да се рекламира използването като телефон на радиолюбителска радиостанция като радиолюбителство е вредно за нашето хоби. Няма полза от такава реклама - така създадените радиолюбители по-скоро ще са проблем за останалите с поведението си в ефира. На тях после трудно ще се обясни че има процедури за работа в ефир, кога и как се казват инициалите, с каква мощност и на какви обхвати ще се работи и т.н. Те ще си знаят как радиолюбителската радиостанция е телефон и на всяка забележка ще отговарят как ти не си КРС да им правиш забележка и как еди кой си им бил казал, че така може да се работи. Някои ще стигат и до идиотския извод, че телекомуникационните оператори нарочно искат да затегнат радиолюбителските процедури, та радиолюбителите да ползват по-често техните услуги.

Хората са открили топлата вода отдавна. Да, радиолюбителите е добре да помагат в такива състезания. За да е всичко изрядно просто те трябва предават необходимите нерадиолюбителски информации извън радиолюбителските диапазони. Използват радиолюбителския си опит за работа с радиостанция, но не използват радиолюбителските диапазони. За това аз попитах в другата тема какви честоти ще се ползват. Ако ще се ползват нерадиолюбителски честоти цялата тази тема е излишна.

И понеже знам как ще кажеш "ама това се прави еди в коя си страна от еди кого си" веднага ти казвам, там нещата са коренно различни и като организация и като закони. Преди да се допълнят едни закони и да се създадат едни процедури такава дейност в България е незаконна. Между другото онези процедури хич, ама хич няма да се харесат на хора с "свободно" и "демократично" мислене.

Мисля, че изчерпахме темата. Във всеки случай аз не се сещам за нещо пропуснато. Ако продължим - само ще си губим времето във форума. Аз вече съм казал - следва обсъждане очи в очи на чаша бира. Кога - ами когато стане, хубавите работи не стават с бързане. Че с това писане по форуми ще забравим как се общува човешки.

Преди бирата няма да има други екшъни. Даже и радиото на УКВ ще държа само на 145800 kHz - хем да слушам по-възвишени, излъчвани от високо неща, хем да ми се разрежда батерията на токито, че другата тема чака.



Бъди здрав и ела и ти да пием по бира и да си поприказваме човешки.

Редактирано от LZ1FW на 14.09.13 09:47.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 10:28



То за теб никакъв пример не е удачен. Не ти ли се струва странно, че някак само ти разбираш от радиолюбителство и всички други не разбират, че чак и част от хората, които доста допринесоха за развитието на репитерната мрежа на България? Все пак тези хора са се сдружили включително и с цел да развиват и популяризират радиолюбителството - вероятно са прочели техническите изисквания - не мислиш ли?

Не може да не си чувал за онзи виц за блондинката, дето си карала по магистралата и изведнъж вижда някой да кара срещу нея в нейното платно. Обажда се на 112 и вика - "Един луд кара в насрещното платно на магистралата. Момент, момент - не е един, много са, много са."

Въобще са ти много странни разбиранията за радиолюбителството. Всяка некомерсиална връзка между радиолюбители е радиолюбителство. Дали ще си говорят за спортни състезания или за батерии или за компоти няма значение. На теория някои теми е добре да се избягват, като политика или религия, на практика и тези теми са застъпени, ако няма опасност да обидят някой.

Не чух нищо за примера ми за нещата, които предава LZ1BFR (официалния бюлетин на БФРЛ). Както винаги удобно избягваш най-простите въпроси.

Ако ти си прав, това означава че БФРЛ системно и съзнателно не спазва разпоредбите и нарушава правилата. Нещо, което очевидно не вярно. А следователно ти не си прав. Толкова е просто.

Пиенето на бира с някого е нещо твърде лично и ще ти откажа директно. Просто не пия бира с всеки, нито пък споренето на тема разпоредби свързани с радиолюбителството ми доставя удоволствие.

Публично споря с теб защото написаното остава и ако остане само твоето мнение може някой да реши, че си прав с идиотските си изисквания хората да се идентифицират на всяко изречение и да им е забранено да попитат как е семейството на кореспондента или пък да предадат на друг любител дали някой спортист е пристигнал на някакво място по някакво време, щото това щяло да е информация за трети лица. А ти очевидно не си прав с тези досадни претенции, които изглеждат като развален плод на изкривено комуноидно мислене за мен.

На живо ако сме на една маса случайно и почнеш да философстваш по начина, по който го правиш тук просто ще стана и ще си тръгна. Но по принцип аз много внимавам с кого сядам на една маса и особено избягвам да го правя с хора, които спорят заради спора или за демонстрират интелекта и опита си. Не го приемай като опит да те засегна или нещо подобно - приеми го просто като мой каприз.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 11:17



Говорим за предаване предз радиолюбителска радиостанция на радиолюбителски честоти от лиценцирани радиолюбители:

Случай 1.
Предаването без материален интерес на собствена информация от радиолюбител А до радиолюбител Б е нормално. Собствената информация може да бъде всякаква в рамките на добрия тон и добрата радиолюбителска практика. Важно е да се спазват радиолюбителските процедури - честоти, мощности, предаване на инициали.
Бюлетините на БФРЛ са в тази категория.

Случай 2.
Предаване на каквато и да било информация от нерадиолюбител-1 през радиолюбител А до радиолюбител Б и накрая до нерадиолюбител-2 не е законна в България. Няма значение дали има или няма материален интерес. Причината е, че радиолюбителския лиценз НЕ покрива правото за осъществяване на такъв тип електронни съобщения. Изключенията са малко и изключително зле документирани. Затова при изключенията всеки препредава информацията на свой риск. При грешка, станала обект на разследване от страна КРС, извършителят може да си загугуби лиценза, апаратурата и може да подлежи и на по-тежко наказание - глоба или дори затвор. Изобщо тук е гадна работата, затова аз предупреждавам. Забележи! предупреждавам само с думи и само в Интернет, нито правя забележки в ефир, нито "затискам" в ефир нарочените от мен за нарушители. Нито правя записи. Моите записи са с образователна цел, нямат за цел да показват идиотизмите, и без това те са прекалено много.

Същото важи и за варианти
от нерадиолюбител-1 през радиолюбител А до радиолюбител Б
и
от радиолюбител А през радиолюбител Б до нерадиолюбител-2

За тези случаи (всички варианти) накрая ще поискам становище от КРС - единствения компетентен орган в България, който ще даде коректно тълкуване. Аз обещавам да го споделя без редакция.


Извън темата 3.
Говорим за предаване в ефир. Какво има качено в Интернет не е обект нито на тази тема, нито в тематиката на този клуб. Отгоре на всичко вече съм ти го обяснявал няколко пъти. Ако не си запомнил или не си разбрал проблема си е твой. Няма да си губя времето повече.

Разбра ли или да постигнем взаимно съгласие, че насреща ни стои идиот, с когото не си заслужава да си губим повече времето, да станем заедно и да си тръгнем - т.е. да приключим тази тема?

Редактирано от LZ1FW на 14.09.13 11:40.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 12:12



Чакай сега, че нещо съвсем се оплетоха работите.

Ти пишеш: "Говорим за предаване в ефир". Ако нерадиолюбител предава в ефир на радиолюбителски честоти той е в нарушение - тук няма спор. Друг е въпросът, че затова наказанието не е затвор и пак си си развихрил фантазията.

Кой въобще е говорил за такава хипотеза?

И въобще какво значи "собствена информация"? Пешо ми казва, че Гошо е пристигнал на определено място в 12 часа 35 минути и 23 секунди. Един път като ми го е казал, това вече е собствена информация. Дори по твоята логика аз мога да я предам в ефир до друг радиолюбител. И пак по твоята логика той може да прави всичко с нея, включително да я сподели с други хора, включително и с всички желаещи в интернет.

Т.е. по твоята собствена логика няма никакво нарушение. За какво тогава предупреждаваш?

Пак по твоята логика, ако аз се свържа с теб и ти кажа, да предадеш на съседката ти, че майка ми е казала да сложи две лъжици сол в лютеницата за да е по вкусна, и ти го изпълниш и двамата ще влезнем в затвора.

Също така и цялото ръководство на БФРЛ е за затвора. С най-простия пример, че LZ1BFR излъчва в ефир информация за датата на изпита за радиолюбители клас 2. Това е информация от КРС, а не собствена на БФРЛ. Но "по-страшното" е, че очевидно тя не е предназначена директно за радиолюбители, а за препредаване, защото един път като си взел изпита вече такава информация не ти е необходима. Т.е. ръководството на БФРЛ, оператора на LZ1BFR и всеки радиолюбител, който сподели датата на изпита с нерадиолюбител отиват в затвора?

Я малко се наплискай с вода, почини си малко, после събери сили и ми отговори на простия въпрос - в кой закон или друг нормативен акт ги четеш тия неща за собствена информация и т.н.? Като пишеш глупости поне се опитай да цитираш нещо, различно от себе си.

И въобще кой и как дефинира собствена информация? Ти като предаваш температурата в ефир на сетивата си ли разчиташ или на информация от термометъра? Коя от двете е собствена?

Когато предаваш QTH-а си сам ли измерваш координатите си или взимаш информацията от нерадиолюбителски източници, като GPS и карти?

Въобще защо не постъпиш достойно и не отидеш да се предадеш в централния затвор? Много добре знаеш, че си предавал информация от нерадиолбител (и даже от нечовек) в ефир - например показанията на мултицета ти.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 12:25



Ти вярваш ли си на нещата които пишеш или шизофренията е само на ника ти но не и на човека който стои зад този ник?

Ако на всеки 10 поста които пишеш по форумите беше правил по 1 радиовръзка - нещата отдавна да са ти се изяснили и да спреш да пишеш глупости. Или може би се забавляваш като гледаш как съвестните хора ти се вързват на глупостите и от чисто съжаление се опитват да ти налеят нещо в главата, въпреки нейното нежелание да приема или мисли.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 12:29



Това, което написа, каква връзка имаше с темата? Или с каквото и да е друго?

Нещо за някаква шизофрения на някакъв ник, който не бил правил връзки, пък пишел по форумите?!?!

Нищо не ти схващам вече, съжалявам. Писаниците ти ми приличат на някакви неясни пиянски бъртвежи, при които се вижда, че човека искрено иска да каже нещо, но няма никакъв начин да бъде разбран.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 12:39



Казвам, че ти си форумен трол с психични отклонения, който за свое забавление и скрит зад анонимността се подиграва с хората без значение темата която обсъжда. Казвам, че не отстояваш позиция, че нямаш позиция и нямаш реални доводи а просто приемаш различни безмисленни тези с цел продължаване на разговора без какъвто и да е категоричен смисъл. Казвам, че нямаш никакъв радиолюбителски опит и направените от теб радиовръзки с радиолюбители клонят към нула. Изключение може да прави разговор с приятел с който пестите от телефон. Ти си човек нямащ отношение към радиолюбителството и това, че си получил разрешение да излъчваш на тези честоти с назубряне на тест не те прави радолюбител. Твоята единственна цел с взимането на лиценз е безплатното ползване на комуникационни услуги. Твоето желание е това да се разпространи и радиолюбителските честоти да станат общодостъпни за всички на които им трябва безплатна и неконтролирана комуникация, независимо дали с комерсиална или идеална цел.
Какво исках да кажа: вземи някоя радиостанция и си използвай повиквателният знак по преднзначение. Отиди в някой радиоклуб ако ти нямаш късовълнова радиостанция и направи 10-20-50-100 връзки. Послушай ден, два, три. Вложи старание в нещо което да направиш ти. Престани да си изграждаш мнение от форуми или ютюб което да защитаваш ревностно без да се замисляш от доводите на опонентите.
На английски си имат много хубав израз за твоя случай "Get a life"



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 12:53



Може да ти стори нелогично, но в Република България именно успешното решаване на изпитен тест и получаването на радиолюбителски инициал те прави радиолюбител. Няма никакви изисквания дали отговорите на въпросите от теста трябва да са наизустени или да са плод на придобито познание от дългогодишни собствени експерименти. Просто трябва да си отговорил правилно на 80 процента от тях. В момента такъв е закона.

Останалите ти глупости няма да ги коментирам, защото ти сам си противоречиш. Първо казваш, че се крия зад анонимността си, после ми обясняваш какъв човек съм, колко връзки имам или нямам, каква апаратура имам или нямам и т.н.

Ако се опиташ да помислиш ще установиш, че няма теоретичен или практически приложим начин да знаеш такива неща за анонимен човек.

Именно това се нарича "тролене" - да твърдиш неща, които няма абсолютно никакъв начин да са ти известни, нито пък имат връзка с темата, с цел някак да "злепоставиш" някой и/или да "изтъкнеш" себе си.

Ползвай интернет, информирай се за понятията, виж моите и твоите включвания в различни теми - доколко са или не са свързани с тях - и лесно ще установиш кой е трола, ако има такъв.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 13:13



Alenadrow написа:
нерадиолюбител предава в ефир на радиолюбителски честоти той е в нарушение - тук няма спор. Друг е въпросът, че затова наказанието не е затвор и пак си си развихрил фантазията.

За съжаление си в голяма грешка. Нещата могат да загрубеят изключително много. Зависи къде и какво предава, кому и как ще попречи и т.н. Виж си сам в ЗЕС и свързаните препратки и документи.

Alenadrow написа:
Пешо ми казва, че Гошо е пристигнал на определено място в 12 часа 35 минути и 23 секунди.


Радиолюбителя Пешо може да си бърбори с радиолюбителя Гошо каквото си иска на радиолюбителски честоти, в рамките на допустимото.
Гошо няма право СИСТЕМНО да препредава получената от Пешо информация за пристигането на състезателите на нерадиолюбителя чичо Стойчо. Това е осъществяване на електронни съобщения в нарушение на радиолюбителския лиценз. Като гледам следващите въпроси знам, че не схващаш разликата. Можеш да формулираш въпрос към КРС със свои думи на база на равнището на твоите знания. Ще намеря начин да го включа в писмото до КРС.

Информация за радиолюбителски изпити е типично радиолюбителска информация. Ако трябва да те обеждавам в противното - ти наистина имаш проблеми.
QTH-локатора е стандартна информация обменяна при радиолюбителски радиовръзки. Ако и това не е радиолюбителска информация - проблемите ти са мнооого сериозни.

Като общувам с тебе някак си ми става по-спокойно. Вече ми стана ясно кой в кое платно кара.

И да, съгласен съм с Самолет5 - поведението ти е на типичен трол. Ако ти отговарям, то е с цел позицията ми да стане максимално ясна. Нали знаеш - обясняваш нещо, гледаш физиономията на Alenadrow и ако тя започне да гледа разбиращо - значи вече абсолютно са разбрали за какво става дума.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 13:22



Alenadrow написа:
в Република България именно успешното решаване на изпитен тест и получаването на радиолюбителски инициал те прави радиолюбител.


Огромна грешка. Можеш да бъдеш радиолюбител и без да се явяваш на изпит. Има много такива хора, които са много по-големи радиолюбители от мен и теб, взети заедно. Те са просто радиолюбители по душа... знам, че не ме разбираш...

С взимането на изпита получаваш радиолюбителска правоспособност, което пак не те произвежва в чин радиолюбител. От началото на темата си говорим точно за това радиолюбителството е съвкупност от цели, процедури, етика, морал и желание за самоусъвършенстване. Изпита не те прави радиолюбител, ти трябва понеже се чустваш радиолюбител да се явиш на този изпит за да ползваш още по-пълноценно удоволствието на това хоби.

Надявам се да ме разбираш поне мъничко.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано14.09.13 13:35



LZ1FW написа:
Радиолюбителя Пешо може да си бърбори с радиолюбителя Гошо каквото си иска на радиолюбителски честоти, в рамките на допустимото.
Гошо няма право СИСТЕМНО да препредава получената от Пешо информация за пристигането на състезателите на нерадиолюбителя чичо Стойчо.


Добре, явно ключовата дума е СИСТЕМНО.
Защото лицето-радиолюбител Х, може да прочете текст в националния ефир, вторник надвечер и да каже, че НЕРАДИОЛЮБИТЕЛЯТ кмет на Пловдив е казал/направил едикаквоси. В същото време чичо-радиолюбител У седи вкъщи с преправения лично тантал и слуша "бюлетина" като вика после "Ашколсун" и го преразказва на съпругата - Стринка Зет, която хич не е радиолюбител. Понеже това не се прави СИСТЕМНО в един ден за няколко часа, а само всеки вторник надвечер за това няма проблеми, така ли да разбирам?

А ако всички състезатели за по-лесно станат любители с клас 2?



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 13:39



Почти ми се изясни. Имам само три въпроса:

1. Нещата могат да загрубеят изключително много. Зависи къде и какво предава, кому и как ще попречи и т.н. Виж си сам в ЗЕС и свързаните препратки и документи. Въпросите с лишаването от свобода са изяснени в Наказателния кодекс, а не в Закона за електронните съобщения. Можеш ли да ми цитираш член, по който се наказва с лишаване от свобода някой, излъчващ на радиолюбителските честоти без да има право на това? Ще бъда благодарен за точен отговор под формата на член и алинея, не бих искал общи разсъждения.

2. Гошо няма право СИСТЕМНО да препредава получената от Пешо информация. Отново сходна молба - моля за цитат на нормативен документ, където това е записано. Отново моля за конкретен документ, член и алинея, не за общи разсъждения. Аз проверих внимателно и думата СИСТЕМНО не присъства в технически изисквания, но може би си я видял в друг документ?

3. Във връзка с горния въпрос - какво значи СИСТЕМНО по смисъла на законодателството и къде е дефинирано какво е СИСТЕМНО предаване на информация? Моля за твоята интерпретация, както и за препратка към документ, където това понятие е изяснено.

Благодаря предварително за отговорите и ми се ще да се надявам, че като ми отговориш (или не успееш) на тях, самият ти ще се усетиш, че за няколко поста твърдиш не само абсолютно неверни, но и абсолютно различни неща. Първо говореше нещо за някаква НЕрадиолюбителска информация, с каквато се оказа, че изобилства бюлетина на БФРЛ. После твърдеше, че няма право да се предава НЕсобствена информация, каквато явно също присъства в бюлетина.

Сега стана, че може да се предава само НЕсистемно, каквото и да значи това, но по всичко изглежда, че бюлетина на БФРЛ се излъчва доста системно - всяка седмица, в един и същи ден от седмицата, в един и същи час. Т.е. ти продължаваш да твърдиш, че БФРЛ нарушава умишлено закона и поне оператора на LZ1BFR трябва да е в затвора?

Отново те призовавам да провериш дали пък тези твои твърдения не са плод на твоята фантазия. Милиционерското мислене е подвело не един човек.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 13:50



„Радиолюбител” е физическо лице, притежаващо разрешително за правоспособност на радиолюбител ...

Това началото на точка 1 от алинея 1 от Допълнителните разпоредби на Техническите изисквания. Според КРС това е радиолюбител.

Според друг може да е човек, който слуша радио в колата си. Според трети може да е човек, дето спи с ВЕФ-а в леглото, щото извивките са му красиви и го обича заради тях.

Аз, обаче, съм се спрял на дефиницията на КРС, като най-добре и ясно дефинирана и лесно проверяема. Въпросите за "радиолюбителите по душа", както и всички други, свързано с душата, съм ги оставил за Църквата - знаеш, че съм от по-простите хора, които не разбират от всичко.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 14:09



То и взимането на шофьорска книжка не те прави шофьор ама гледаме такива свекидневно по пътищата. Аз циганин в учебна кола не съм виждал но масово имат книжки дори без основно образование. Нищо не пречи и на алендаров да има любителски клас. Току виж леля му се оказала от някое министерство.
Няма смисъл да му се вързваш, освен ако това не ти доставя някакво удоволствие.

Конкретно по темата за събитието - не смятам, че има проблем ако любителите А Б и В изпълняват функцията на часови или контроли или както там се казва. Всеки от тях има право да излъчва в ефир и това е своеобразно състезание на което се предава вместо пореден номер друга информация. Те са стари и тромави и не могат да тичат, затова са оставили децата да тичат а те наблюдават състезанието от близо и си разменят кой кога е минал край тях. Щом всички имат инициали и са правоспособни радиолюбители - си е тяхна работа какво хоби ще си измислят, стига да не пречат, да не заемат някой рипитър или да допускат неоторизирани лица до ефира без да се спазва надлежният ред.
Повече ме притеснява рекламата която си правят и то с името на "тяхната" федерация. Там нещата заприличват на комерсиално събитие с цел реклама на продукт или услуга и излизат от добрата радиолюбителска практика. За мен не е проблем, че осигуряват състезание а начина по който рекламират федерацията си. Аз ако карам кола или кораб или самолет мога да си говоря с други хора каращи кола или самолет след като предавам необходимата информация след ника си. Но не смятам, че е правилно да рекламирам това говорене с името на някаква организация.
В правото наистина е залегнало, че нямаш право да извършваш далекосъобщителни дейности нито дейности с комерсиална насоченост. При наличието на толкова телефони и безплатни методи на комуникация нищо не пречи тази комуникация да мине през интернет и скайп или друг подобен продукт позволяващ конферентни връзки. Всеки има по няколко смартфона в джоба. Смятам, че хората го правят за да им е интересно, макар и нарушавайки разпоредбите формално.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 14:34



Има известна разлика между реклама и популяризиране, като тя се свежда главно до предмета и целта. По дефиниция няма как да се рекламира дружество с нестопанска цел - (то или дейността му) може да се популяризира. Но това ще ти е трудно да го разбереш предполагам.

Ако си радиолюбител нямаш право да правиш директна реклама в ефир, макар и в бюлетина на БФРЛ да имаше наскоро изброяване на имена на фирми - спонсори, което е някъде на границата, защото споменаването на името на фирма не е задължително да бъде реклама, макар в медиите да се приема така.

В интернет или в пресата можеш да рекламираш или популяризираш всичко, незабранено от закона, както намериш за добре, включително и чрез заплащане - всички организации с нестопанска цел го правят, ако могат - като почнеш от UNICEF и стигнеш до SWAT.BG. Популяризирането на радиолюбителството им е записано в целите на Суат, а целите се одобряват от български съд при регистрацията, ако не знаеш.

Суат е юридическо дружество, което е член на БФРЛ. Няма "тяхна" федерация, те са легитимна част от единствената федерация в България и са станали член по правилата на същата тази единствена федерацията.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 14:48



1.
НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
Чл. 348. (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който:
а) построи, държи или ползува радиосредство, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това;
б) използува радиосредство, което излъчва в етера, без предварително да го е регистрирал с пълни установъчни данни или го използува за цели, непозволени по даденото му разрешение;
в) без предварително писмено разрешение самоволно измени регистрираните данни на радиосредството, което излъчва в етера;
г) (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) пречи или смущава действието на радиосъобщителна, радиоразпръсквателна, телевизионна или радиорелейна станция или радиотранслационна централа, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от сто до триста лева, като радиосредството се отнема в полза на държавата.


2. и 3. Технически изисквания
Чл. 11. Радиолюбителят е длъжен:
1. да не осъществява чрез любителска радиостанция електронни съобщения по търговски начин;

"Търговски начин" -> "... хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги; "

моля САМ си открий връзката и евентуално пропуснатите дейности. Продължаването на дискусията директно може да предизвика самосезиране на някого... не че написаното дотук не е достатъчно...

При единични случаи може да е случайна грешка или немарливост.
Ако се върши СИСТЕМНО това вече е връзката към "търговския начин".

КРС може да се поколебае за един случай или да не го забележи. Ако обаче се върши СИСТЕМНО ... ooo ...

Който иска нека вземе мерки. Спасението на давещите се е дело на самите давещи се, дори когато те не съзнават, че се давят. Нямам идея ти какъв се явяваш в случая: давещ, давещ се, спасител или сеирджия.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: MoTuKa]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 15:07



Ако чичо Стоян само слуша радиолюбителската връзка няма никакъв проблем.
Проблема идва ако СИСТЕМНО се предава информация специално за нуждите на нерадиолюбителя чичо Стоян.

Защо СИСТЕМНО пиша с големи букви съм обяснил преди малко.

А ако всички състезатели за по-лесно станат любители с клас 2?

Това е един от начините при делта-, пара- и т.н -планеристи. Част от тях продължават да са пирати и пиратите пак влачат лицензираните към нарушения от друг вид: влизане в радиовръзка с нелюбителска радиостанция и незачитане на разпределението на честотните диапазони по честоти и видове работа. Избрали са си честоти далеч от симплексните честоти на FM и си работят там... Резултата е тотална каша и пиратска работа от всички, защото инициали там изобщо никога няма да чуеш.

Но да, ако всички състезатели вземат радиолюбителска правоспособност, работят на честотите определени за FM и се идентифицират коректно то формално няма да има проблеми. Ама вече е в областта на фантастиката.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 15:12



вече съм отговорил... поне на основните въпроси:

Ако има договор за комуникационно обслужване в област извън радиолюбителството със взаимна ИЗГОДА и за двете страни - налице е бизнес. След като има бизнес - няма как да е нормално всякакво използване на радиолюбителски честоти за целите на този бизнес. Толкова ли е трудно да се проумее това?

Препредаването на трафик от и за трети страни не е разрешен за радиолюбителите в България. Радиостанцията не е телефон. Азбучни истини. Ясно е написано в ТИ - без материален интерес и за СОБСТВЕНИ НУЖДИ. Собствените нужди се ограничават единствено в сверата на радиолюбителство и по никакъв начин не включват препредаване на НЕрадиолюбителска информация, особено по силата на договор,




Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 15:21



По този член всички са за затвора - или поне всички, използващи GSM. Или ти имаш писмено разрешително да си ползваш GSM-а?

Аз имам поне седем "радиосредства", с които "излъчвам в етера" без да съм ги регистрирал с "пълни установъчни данни", просто защото в КРС вече не регистрират радиолюбителските станции, които предполагам са "радиосредства", а не знам къде другаде да ги регистрирам. Не съм адвокат, но нещо ми говори, че по този член няма да те осъдят, ако излъчиш нещо на радиолюбителски честоти.

Но благодаря за отговора, ще внимавам вече да не ме види някой, докато говоря по GSM без писмено разрешително.

Търговски начин означава накратко възмездно или срещу заплащане. Няма никаква връзка между "търговски начин" и ситемно. Много радиолюбители са системно съм в ефира, но не са извършвали никога връзка по търговски начин.

Ако имаш информация, че някой осъществява чрез любителска радиостанция електронни съобщения по търговски начин можеш директно да уведомиш КРС и те ще вземат отношение - въобще не е необходимо да е СИСТЕМНО.

Но тъй като размяна на съобщения срещу заплащане въобще не е дискутирана хипотеза, не мога да разбера защо я намесваш? Спорим за нещо и ти изведнъж изръсваш нещо безспорно, което обаче няма връзка с темата?!?!

Или искаш "да намекнеш", че Суат са взели пари, за да помагат на организаторите на мероприятието? Така и така си отворил наказателния кодекс, виж там какво пише за клевета. Такава информация никой не давал, нито обсъждал. Ако я имаш - напиши го директно, ако я нямаш не говори за разпоредби свързани с предаване на съобщения по търговски начин.

Ако си мислиш, че някой ще се "самосезира" заради разни полу-клевети, полу-подмятания, значи имаш много ниско мнение за работещите в КРС. Не, че там всички са гении, но не са и пълни идиоти да ти се връзват на недомлъвките.

Помисли малко и престани да вменяваш на колеги действия, които те не са извършили. Някъде беше писал, че това са възрастни хора - да си отговарят за действията. Ако видиш някой да предава нещо срещу пари - отивай в КРС.

Но да седиш тука и да предполагаш, че твой колега ще наруши нещо е помиярско и жалко. Досега ми беше смешен, сега си ми жалък.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 15:24



Организациите с нестопанска цел сключват договори, но не извършват бизнес. Това е по дефиниция. Както и по дефиниция фирмите вършат бизнес, дори когато не са на печалба от това.

Престани да се цитираш сам себе си и то след като сам си разбрал, че трафик от и за "трети страни" няма проблем да се предава, ако не е възмездно и дори такъв трафик се предава системно чрез седмичния бюлетин на БФРЛ.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 15:54



За GSM имаш писмено разрешение. Това, че не знаеш къде е и как изглежда е единствено твой проблем.



Виждаш ли защо си трол? Питаш нещо, което не те интересува и получаваш отговор, който не разбираш. Не разбираш, защото толкова ти е акъла. И место да си седнеш на задника обвиняваш хората, които се опитват все пак да ти налеят малко мозък в главата.

Продължението ще е загуба на време и най-вече безполезно.

Бъди здрав.

И искрено ти пожелавам ти лично да се убедиш дали ще те осъдят, ако те уличат в нарушение на "смешния" член 348 от НК.

Редактирано от LZ1FW на 14.09.13 16:04.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 16:22



Или покажи договора, където се вижда, че радиолюбител е приел да извърши предаване на търговски съобщения с радиолюбителска станция на радиолюбителска честота срещу заплащане или се извини на колегите си.

Дотогава просто ще считам всичко написано от теб за клеветничество. Мазно, подло, с подмятания - по милиционерски. Почна да обясняваш нещо за разни трети страни, за разни НЕрадиолюбителски предавания, за НЕсобствена информация, за НЕсистемно предаване на информация и накрая го удари на посредствени клевети и помиярски намеци.

По-жалко поведение не съм виждал (и не само от радиолюбител) скоро. Не мога да разбера как хора като теб се понасят сами себе си? Явно да остарееш като катедрала е с много порядъци по-трудно, отколкото да остарееш като цървул.

Лично аз спирам да общувам с теб и подобните ти - гнус ме е просто.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 16:32



Суат го правят комерсиално или въздмезно. Която думичка ти харесва повече. Организацията Суат няма право по закон на далекосъобщителни дейности. Тя не е телеком оператор и по тази сила нарушава закона.
Те, срещу заплащане на базата на личните правомощия на членовете си осъществяват далекосъобщителна дейност по смисъла на закона срещу което получават заплащане. Заплащането е под формата на бартер и реклама и то за дейност която не им е разрешена от закона със съответната лицензия.
В закона за радиолюбителска дейност подобни дружества се очредяват като радиоклуб и си имат инициал. Членовете радиолюбители излъчват от този радиклуб използвайки клубният инициал.
В момента в който суат като сдружение с идеална цел реши да извършва далекосъобщителни дейности то те попадат под друга буква на закона и нямат право да използват любителски честоти за тази цел. Те се рекламират като сдружение с нестопанска цел което автоматически ги изключва от термина "радиолюбителска организация". В закона ясно е записано каква може да бъде тя и правната норма която може да ползва.
Ако рекламата глесеше - група радиолюбители ЛЗ1** и ЛЗ2** и радиоклб ЛЗ1*** ще осигурят комуникацията - това е ок. В момента в който тези радиолюбители се идентифицират като сдружение различно от радиоклуб то те автоматично си губят правата на радиолюбители докато представляват организация суат и осъществяват комуникации от нейно име.

А що се отнася до Пимпирев, ЛЗ1КДП, ЛЗ2УУ и останалите споменати преди време - при тях няма наличие на комерсиален елемент с рекламиране на нестопанска организация различна от радиоклуб. В закона ясно е записано кога и кой може да излъчва от клубна радиостанция и при какви условия.

Суат нямат лиценз за далекосъобщителна дейност и като организация нямат право да излъчват на любителски честоти. Членовете им имат право да излъчват, но нямат право да предават комерсиалните съобщения на суат.
Рекламата е също форма на разплащане.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 16:44



Ти поне си по-конкретен в клеветите си, не си рафиниран колкото Сашо.

Но си по-голям олигофрен от него. Преди време твърдеше, че радиолюбителя не бил под защита на Конституцията, докато предавал в ефир. Сега пък радиолюбителя губел правата си, докато представлявал организация с нестопанска цел.

БФРЛ да не е акционерно дружество според теб?

Юридически лица не могат да излъчват в ефир - само физически. Това ако успееш някак да го асимилираш ще направиш огромна крачка напред.

Но и за теб, както и за Сашо, важи простото правило. Или показваш документ, където се вижда, че радиолюбител е приел да излъчи електронни съобщения по търговски начин на радиолюбителски честоти с радиолюбителска станция или си обикновен клеветник. Даже не мазен и долен, защото не подмяташ, а най-обикновен, защото набеждаваш в прав текст.

Ако не покажеш такъв документ или не се извиниш не мисля повече да общувам и с теб, поради същата причина - гнус.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 16:44



Радвам се, че повече няма да ми губиш времето.

И гнусни неграмотнико - къде видя ОБВИНЕНИЕ, че някой "радиолюбител е приел да извърши предаване на търговски съобщения с радиолюбителска станция на радиолюбителска честота срещу заплащане". Ето ти пак първоначалната теза, за трети път я пиша - прочети я най-накрая за какво говорим от толкова време:

Предаването на информация от и за трети лица през радиолюбителски радиостанции на радиолюбителски честоти е забранено. Дори да има изключения лекоатлетическо състезание не е сред тях. Ако SWAT.BG не е съгласен и смята да ползва радиолюбителски честоти за препредаване на информации от и за трети лица се случва следното. На следващия управителен съвет на БФРЛ се поставя въпроса и БФРЛ взима решение. Ако не може да се вземе решение въпроса се отправя към КРС. И каквото каже КРС.

Ако ще се ползват CB 27 MHz и PMR 446 MHz въпросът е приключен. Там всеки може да прави каквото си иска или най-малкото мен не ме интересува кой какво прави там. В този случай язък за многото изписани бисери, ама всеки може да си пише тук каквото си иска.







Ако има договор за комуникационно обслужване в област извън радиолюбителството със взаимна ИЗГОДА и за двете страни - налице е бизнес. След като има бизнес - няма как да е нормално всякакво използване на радиолюбителски честоти за целите на този бизнес. Толкова ли е трудно да се проумее това?

Препредаването на трафик от и за трети страни не е разрешен за радиолюбителите в България. Радиостанцията не е телефон. Азбучни истини. Ясно е написано в ТИ - без материален интерес и за СОБСТВЕНИ НУЖДИ. Собствените нужди се ограничават единствено в сверата на радиолюбителство и по никакъв начин не включват препредаване на НЕрадиолюбителска информация, особено по силата на договор,


Не е лесно да си глупав, ама дано разбереш разликата.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 16:56



Само прост милиционер може да измисли толкова малоумна схема за злепоставяне.

"АКО Сашо изнасили едно дете, той ЩЕ наруши НК и ще лежи в затвора, защото е педофил". Колко хитро а? Започва се някъде далече с едно "АКО" и някъде другаде, накрая, се стига до мазни рафинирани клевети, а случайния читател запомня, че Суат нарушават закона (или че Сашо е педофил). Тия КГБ методи що си мислиш, че работят при нормалните хора?!?!

Клеветите и подмятанията са в твоите мнения горе, където мазно "заключваш" и "намекваш" как колеги любители извършват търговска дейност в това си качество, че чак твърдиш, че били и договор сключили за това.

Покажи договора или се извини



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 17:01



Дали съм олигофрен или не това е предмет надруг спор. В момента обсъждаме незаконното поведение на организация, която криеща се зад правомощията на свои членове осъществява незаконна далекосъобщителна дейност.

Когато аз, изляза в ефир от моята лична радиостанция с моят личен инициал то аз се явявам еднолично лице - организиран радиолюбиел.
Когато пожарникаря Пешо днес излъчва от радиостанцията на пожарната то той представлява юридическо лице - пожарната.
Същото е и с телевизията. Говорителката която застава пред камерата не е лицето имащо право да излъчва. Излъчва юридическото лице Телевизия, която по надлежният ред има лиценз за това.
Когато аз отида в пожарната и седна зад радиостанцията аз вече не съм радиолюбителя Х а съм централата на пожарната. Когато се прибера у нас и седна на моята радиостанция аз не съм пожарникаря който има право да излъчва на пожарникарските честоти а съм радиолюбителя Х.
Така, че и юридически лица могат и излъчват в ефир. Това се отнася и за телеком операторите. Глобул, мтел и виваком излъчват в ефир на базата на лицензия. Всяка лицензия ти дава определени условия за да излъчваш. В лицензията на радиолюбител ЛЗ1ХХ не е записано, че може да излъчва на любителски честоти данните на пожарната команда кой от пожарникарите е бил на работа или колко литра бензин е изразходен през дадено дежурство. Същото е и с организация суат. Те, ако желаят да се рекламират и да извършват далекосъобщителна дейност е необходимо да вземат лицензи.

И престани да бъркаш конституция и защита. Опитай се да намериш значението на израза "Get a life"



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 17:08



„Радиолюбител” е физическо лице, притежаващо разрешително за правоспособност на радиолюбител ...

Това e началото на точка 1 от алинея 1 от Допълнителните разпоредби на Техническите изисквания. Според КРС това е радиолюбител.


Какво общо имат пожарната и телевизията?

И какво "незаконно поведение" бе, шемет?!?!

Събитието предстои. Няма "поведение". Липсва ти елементарна логика.

Покажи договора или се извини, че набеждаваш колегите си



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 17:10



Покажи обвинение или се скрий. По възможност за по-дълго. Досаден си.

Има събитие. Аз питам как се прави нещо. Обсъждаме дали може нещото да се прави по определен начин и аз казвам, че не може и че е забранено.
Едни други хора отричат да че го правят по този начин, но упорито защитават тезата, че може да се прави така. В края на краищата в фейсбук спорим не дали те го правят, а дали може да се направи по еди какъв си начин. Те самите ме питат - ако го направим, какво ще нарушим. И аз им отговарям - ако го направите ще нарушите еди какво си.

Цял ден си пишем с тебе и в края на деня ти още не си разбрал дори за какво си пишем. Може ли така да се излагаш.
Ама не си само ти... и други май трудно стоплят за какво става дума.
Повечето от проблемите в живота са от недобра комуникация и от недостатъчно проумяване за какво всъщност се води дискусията или спора.

Я бавно прочети внимателно всичко написано след което изключи компютъра и се опитай да осмислиш прочетеното. Необходимоти е повече време за размисъл.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 17:24



Брех, че и ми се кара. Много злобен тоя ник бе. Аман от такива отворени никове. Още малко ще изкочи от екрана с тея черни букви и ще ме набие.

Договора може да бъде устен. Наличие на публично изявление както в случая: "Организация Х ще обезпечи коминикациите на събитието" е достатъчно. Също така наличието на логото на Суат в рекламите и рекламните плакати също може да се приеме за договор - било то и устен между страните.
В противен случай организаторите биха били нарушители на закона за авторско право - ако рекламират организация без нейното разрешение.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 17:33



За устните договори няма да коментирам, защото явно ти е тъмна Индия тази материя.

Обаче, накратко, изречението "Организация Х ще обезпечи комуникациите на събитието" няма необходимите реквизити да бъде договор.

Но по-важното е, че в това изречение нито се казва, че ще е възмездно, нито че ще е с радиолюбителска станция на радиолюбителска честота.

Не мога по-просто да го обясня - съжалявам.

До тук си просто интригант, който набеждава и клевети колегите си.

Продължавам да те призовавам да се извиниш или да покажеш факти, които доказват или поне показват, че наш колега е нарушил законодателството.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 17:41



Обвинение няма, има ченгеджийски намеци.

2. и 3. Технически изисквания
Чл. 11. Радиолюбителят е длъжен:
1. да не осъществява чрез любителска радиостанция електронни съобщения по търговски начин;

"Търговски начин" -> "... хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги; "

моля САМ си открий връзката и евентуално пропуснатите дейности. Продължаването на дискусията директно може да предизвика самосезиране на някого... не че написаното дотук не е достатъчно...

При единични случаи може да е случайна грешка или немарливост.
Ако се върши СИСТЕМНО това вече е връзката към "търговския начин".

КРС може да се поколебае за един случай или да не го забележи. Ако обаче се върши СИСТЕМНО ... ooo ...

Който иска нека вземе мерки. Спасението на давещите се е дело на самите давещи се, дори когато те не съзнават, че се давят.


Горното е написано от теб в тема, където ти обсъждаш как Суат ЩЕЛИ да извършат някакви въображаеми нарушения, след като се видя, че предишните ти опити да ги злепоставиш са празни приказки. Ако не твърдиш, че са "осъществявали чрез любителска радиостанция електронни съобщения по търговски начин" защо го цитираш това?!?! Много са ти елементарни внушенията, да знаеш.

Или покажи факти за нарушения или се извини на колегите си



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 20:25



това са отговорите на ТВОИТЕ въпроси. Гледай какво си попитал, виж какво ти отговарям.

Първо ми се молиш да ти отоговоря, после искаш да се извинявам, че съм ти отговорил. Я бегай да си пиеш хапчетата.

следва цитат на твоите въпроси:


Почти ми се изясни. Имам само три въпроса:

1. Нещата могат да загрубеят изключително много. Зависи къде и какво предава, кому и как ще попречи и т.н. Виж си сам в ЗЕС и свързаните препратки и документи. Въпросите с лишаването от свобода са изяснени в Наказателния кодекс, а не в Закона за електронните съобщения. Можеш ли да ми цитираш член, по който се наказва с лишаване от свобода някой, излъчващ на радиолюбителските честоти без да има право на това? Ще бъда благодарен за точен отговор под формата на член и алинея, не бих искал общи разсъждения.

2. Гошо няма право СИСТЕМНО да препредава получената от Пешо информация. Отново сходна молба - моля за цитат на нормативен документ, където това е записано. Отново моля за конкретен документ, член и алинея, не за общи разсъждения. Аз проверих внимателно и думата СИСТЕМНО не присъства в технически изисквания, но може би си я видял в друг документ?

3. Във връзка с горния въпрос - какво значи СИСТЕМНО по смисъла на законодателството и къде е дефинирано какво е СИСТЕМНО предаване на информация? Моля за твоята интерпретация, както и за препратка към документ, където това понятие е изяснено.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 07:36



И къде в моите ВЪПРОСИ има нещо свързано с предаване на съобщения по търговски път?!?!?!

И какво общо имат такива комерсиални услуги с темата или Суат?!?!?!

Много са ти плоски и ченгеджийски намеците - никой никъде не е казал, че твой колега си продава хобито. Ти го включи, защото другите простотии дето ги пишеше бяха явно неадекватни. Как може да си толкова жалко подъл?!?!

Извини се на колегите си



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано15.09.13 08:30



Темата я започна лично ти. Погледни как:
Alenadrow написа
Колега scanner_,

Защо реши, че тема в която е засегнат въпроса дали може или не може да се предава информация между радиолюбители за "трети" лица няма нищо общо с радиолюбителството?

Напротив, според мен всяка тема, която засяга какво може и не може да прави един радиолюбител според нашето законодателство, както и какви са последствията от негови действия или бездействия, е много директно свързана.

Хора не обсъждаме, обсъждаме странни и противоречиви твърдения, свързани с хобито и регламентацията му, които те публично изразяват.


Бавно аз през цялото време ти обяснявах именно какво не може да прави един радиолюбител според нашето законодателство, както и какви са последствията от негови действия.

Обобщавам предаването на нерадиолюбителска информация, от и за трети лица, извършвано от радиолюбители на радиолюбителски честоти е забранено в България. По същество това е нарушение на условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба. Тъй като такъв трафик е извън разрешения в Техническите изисквания по същество това е осъществяване на електронни съобщения без да се има разрешение за това.
Според Закона за електронните съобщения такива постъпки се наказват.
Глава двадесет и първа.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 324.
(2) Който осъществява електронни съобщения за собствени нужди, за които е необходимо издаване на разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс, без да му е издадено такова разрешение, или продължава да осъществява електронни съобщения след спиране, прекратяване или отнемане на издаденото му разрешение, в случай че деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба в размер от 5000 до 50 000 лв.


Дълг на всеки радиолюбител е да предупреди колегите си не правят нарушения, които се наказват с глоби, колкото десет супер трансивъра. Да се направи предупреждение е доблестна постъпка.

Недостойно е да се замълчи, позорно е да се тласкат хора към престъпление.

Хайде сега ти ми се извини.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 08:47



И какво общо има това със събитието или Суат?!?!

Продължаваш с евтините си ченгеджийски мазнотии. Как не те е срам да правиш такива внушения за наши колеги и то за нещо, което въобще не се състояло?!?! Какъв човек си ти въобще, да не говорим радиолюбител?

Чл. 147. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Който разгласи позорно обстоятелство за другиго или му припише престъпление, се наказва за клевета с глоба от три хиляди до седем хиляди лева и с обществено порицание.
(2) Деецът не се наказва, ако се докаже истинността на разгласените обстоятелства или на приписаните престъпления.


Едно е сигурно - до тук не си представил нито един факт наш колега да е нарушил каквото и да е, докато за сега ти си в хипотезата на горния член (т.1) без никакво съмнение. Засрами се.

Покажи факти или се извини на колегите си



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано15.09.13 09:09



Alenadrow написа
И какво общо има това със събитието или Суат?!?!


Не знам. Аз говоря по принцип. Предупреждението е по принцип. Единствения, който непрекъснато намесва други в темата си лично ти. Ако някой се припознава като извършител на престъпление е добре той да се обоснове защо.

Не знам дали забелязваш, но само ти споменаваш конкретен извършител на евентуално престъпление. В този смисъл клеветника си по-скоро ти. Самоглоби се с обществено порицание и отиди наказан в ъгъла.

Темата я започна ти. Получи отговор на въпросите си. Умните разбраха за какво става дума. Ти си знаеш дали нещо си проумял.

Но все пак нека проверя. Би ли ми отговорил след всичко изписано:
1. Законно ли е в България препредаване на нерадиолюбителска информация от и за трети лица през радиолюбителски радиостанции на радиолюбителски честоти?
2. Ако е законно - как е регламентирана такава дейност?
3. Ако не е законно - защо не е законна и как да предотвратяваме такива нарушения?
4. Ти лично какво ще направив ако има вероятност някой да извърши престъпление, което се наказва с глоба от 5000 до 10000 лева?
5. Ти лично какво ще направиш ако има вероятност някой да предава нерадиолюбителска информация от и за трети лица по радиолюбителски радиостанции на радиолюбителски честоти?

Редактирано от LZ1FW на 15.09.13 09:10.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 09:20



Като се говори "по-принцип" не се споменават имена, особено на колеги.

Престани с ченгеджийските си внушения и се извини на колегите си.

Пък после говори "по-принцип", в случай че си в състояние да схванеш смисъла на думата "принцип".

Ето ти и отговорите:

1. Да, законно е. Чуй бюлетина на БФРЛ за пример, където се предава информация за църковни празници.

2. Само в Северна Корея се регламентира какво може. В нормалните страни се регламентира какво не може. В Техническите изисквания няма понятие "нерадиолюбителска информация"

3. Виж 1 - N/A

4. Нищо. Отговорността в демократичния свят е лична и няма нужда от търтеи, дето дебнат да спасят някой да не сгреши.

5. Нищо. Виж т.1

Извини се на колегите си



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано15.09.13 09:23



Благодаря, нямам повече въпроси.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 09:28



Извини се на колегите си



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано15.09.13 09:30



Вече знам кой е алендаров. Той е оня депутат от атака дето скачаше на някаква журналистка и и крещеше "Извини се бе, извини се бе!"
Или в най лошия случай му е близък роднина.

Алендаров,
ти знаеш ли, че в България спазването на закона е задължение на всички граждани? Знаеш ли, че ако ти видиш престъпление или знаеш за извършващо се или извършено престъпление и не съобщиш на властите ставаш съучастник в престъплението?
Ако ме видиш да убия някой и не кажеш за това на полицията ти си мой съучастник и ще те съдят заедно с мен.
Това е законовата страна на нещата. А моралната е друга. Но точно заради овчето си поведение сме на тоя мизерен хал. И докато не ни го проумеят тъпите глави, че проблема с нарушаване на закона не е само на нарушители а на всички до тогава ще тънем в мизерия.
Ако някога си ходил в развитите страни може да ти е направило впечатление как всеки се грижи за спазването на закона като прави забележка на нарушителите и/или веднага звъни на полицията дори за най-малкото нещо. Затова при тях нещата са в норма, в граници, престъпността е ниска, корупцията клони към нула и хората живеят достойно.
Но ти предпочиташ да си живуркаш като мишка, да смяташ, че заобикалянето на правилата е позволено и ако те хванат ще минеш с рушвет и смяташ за колегиално да не издадеш престъпника защото когато на теб ти се наложи той може да ти помогне и да не те издаде.
Мила родна картинка. Сега позна ли в себе си родният тарикатски манталитет дето смяташ, че законите са за другите но не и за тебе?



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 09:44



Преди няколко месеца те посъветвах да повишиш правната си култура и изглежда не си ме послушал.

Не съществува обща правна норма за "съобщаване" на престъпление - има няколко конкретни разпоредби, където това е вменено и неспазването им води до евентуална глоба - главно свързани с финансови престъпления.

Иначе Севернокорейската ти утопия е нелепа - никой нищо не беше извършил, камо ли престъпление. Както се опитах да ти обясня, събитието предстоеше.

Айде сега като честен гражданин съобщи какви факти са ти известни наш колега да е извършил престъпление?

Или се извини на колегите си

Редактирано от Alenadrow на 15.09.13 09:47.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано14.08.17 21:33



В лицензията на радиолюбителя записано ли е че може да подслушва честотите на Спешна помощ и да раздухва наляво и надясно на кой и къде му излизали глисти от задника?



Тема По душа...нови [re: LZ1FW]  
Автор vehtiya (MD)
Публикувано14.08.17 21:40



Скоро ме извикаха за ПТП(пътно транспортно произшествие). Един братчед буквално беше отсякъл уличен стълб с новото си беемве. Пострадали нямаше за радост. Когато дойдоха полицаите и му поискаха шофьорската книжка, мангалката, която беше с него рече: Ама за какво му е книжка?! Той знае да си кара! Шофьор по душа бе






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.