Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:24 21.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 12:29



Това, което написа, каква връзка имаше с темата? Или с каквото и да е друго?

Нещо за някаква шизофрения на някакъв ник, който не бил правил връзки, пък пишел по форумите?!?!

Нищо не ти схващам вече, съжалявам. Писаниците ти ми приличат на някакви неясни пиянски бъртвежи, при които се вижда, че човека искрено иска да каже нещо, но няма никакъв начин да бъде разбран.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 12:39



Казвам, че ти си форумен трол с психични отклонения, който за свое забавление и скрит зад анонимността се подиграва с хората без значение темата която обсъжда. Казвам, че не отстояваш позиция, че нямаш позиция и нямаш реални доводи а просто приемаш различни безмисленни тези с цел продължаване на разговора без какъвто и да е категоричен смисъл. Казвам, че нямаш никакъв радиолюбителски опит и направените от теб радиовръзки с радиолюбители клонят към нула. Изключение може да прави разговор с приятел с който пестите от телефон. Ти си човек нямащ отношение към радиолюбителството и това, че си получил разрешение да излъчваш на тези честоти с назубряне на тест не те прави радолюбител. Твоята единственна цел с взимането на лиценз е безплатното ползване на комуникационни услуги. Твоето желание е това да се разпространи и радиолюбителските честоти да станат общодостъпни за всички на които им трябва безплатна и неконтролирана комуникация, независимо дали с комерсиална или идеална цел.
Какво исках да кажа: вземи някоя радиостанция и си използвай повиквателният знак по преднзначение. Отиди в някой радиоклуб ако ти нямаш късовълнова радиостанция и направи 10-20-50-100 връзки. Послушай ден, два, три. Вложи старание в нещо което да направиш ти. Престани да си изграждаш мнение от форуми или ютюб което да защитаваш ревностно без да се замисляш от доводите на опонентите.
На английски си имат много хубав израз за твоя случай "Get a life"



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 12:53



Може да ти стори нелогично, но в Република България именно успешното решаване на изпитен тест и получаването на радиолюбителски инициал те прави радиолюбител. Няма никакви изисквания дали отговорите на въпросите от теста трябва да са наизустени или да са плод на придобито познание от дългогодишни собствени експерименти. Просто трябва да си отговорил правилно на 80 процента от тях. В момента такъв е закона.

Останалите ти глупости няма да ги коментирам, защото ти сам си противоречиш. Първо казваш, че се крия зад анонимността си, после ми обясняваш какъв човек съм, колко връзки имам или нямам, каква апаратура имам или нямам и т.н.

Ако се опиташ да помислиш ще установиш, че няма теоретичен или практически приложим начин да знаеш такива неща за анонимен човек.

Именно това се нарича "тролене" - да твърдиш неща, които няма абсолютно никакъв начин да са ти известни, нито пък имат връзка с темата, с цел някак да "злепоставиш" някой и/или да "изтъкнеш" себе си.

Ползвай интернет, информирай се за понятията, виж моите и твоите включвания в различни теми - доколко са или не са свързани с тях - и лесно ще установиш кой е трола, ако има такъв.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 13:13



Alenadrow написа:
нерадиолюбител предава в ефир на радиолюбителски честоти той е в нарушение - тук няма спор. Друг е въпросът, че затова наказанието не е затвор и пак си си развихрил фантазията.

За съжаление си в голяма грешка. Нещата могат да загрубеят изключително много. Зависи къде и какво предава, кому и как ще попречи и т.н. Виж си сам в ЗЕС и свързаните препратки и документи.

Alenadrow написа:
Пешо ми казва, че Гошо е пристигнал на определено място в 12 часа 35 минути и 23 секунди.


Радиолюбителя Пешо може да си бърбори с радиолюбителя Гошо каквото си иска на радиолюбителски честоти, в рамките на допустимото.
Гошо няма право СИСТЕМНО да препредава получената от Пешо информация за пристигането на състезателите на нерадиолюбителя чичо Стойчо. Това е осъществяване на електронни съобщения в нарушение на радиолюбителския лиценз. Като гледам следващите въпроси знам, че не схващаш разликата. Можеш да формулираш въпрос към КРС със свои думи на база на равнището на твоите знания. Ще намеря начин да го включа в писмото до КРС.

Информация за радиолюбителски изпити е типично радиолюбителска информация. Ако трябва да те обеждавам в противното - ти наистина имаш проблеми.
QTH-локатора е стандартна информация обменяна при радиолюбителски радиовръзки. Ако и това не е радиолюбителска информация - проблемите ти са мнооого сериозни.

Като общувам с тебе някак си ми става по-спокойно. Вече ми стана ясно кой в кое платно кара.

И да, съгласен съм с Самолет5 - поведението ти е на типичен трол. Ако ти отговарям, то е с цел позицията ми да стане максимално ясна. Нали знаеш - обясняваш нещо, гледаш физиономията на Alenadrow и ако тя започне да гледа разбиращо - значи вече абсолютно са разбрали за какво става дума.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано14.09.13 13:22



Alenadrow написа:
в Република България именно успешното решаване на изпитен тест и получаването на радиолюбителски инициал те прави радиолюбител.


Огромна грешка. Можеш да бъдеш радиолюбител и без да се явяваш на изпит. Има много такива хора, които са много по-големи радиолюбители от мен и теб, взети заедно. Те са просто радиолюбители по душа... знам, че не ме разбираш...

С взимането на изпита получаваш радиолюбителска правоспособност, което пак не те произвежва в чин радиолюбител. От началото на темата си говорим точно за това радиолюбителството е съвкупност от цели, процедури, етика, морал и желание за самоусъвършенстване. Изпита не те прави радиолюбител, ти трябва понеже се чустваш радиолюбител да се явиш на този изпит за да ползваш още по-пълноценно удоволствието на това хоби.

Надявам се да ме разбираш поне мъничко.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано14.09.13 13:35



LZ1FW написа:
Радиолюбителя Пешо може да си бърбори с радиолюбителя Гошо каквото си иска на радиолюбителски честоти, в рамките на допустимото.
Гошо няма право СИСТЕМНО да препредава получената от Пешо информация за пристигането на състезателите на нерадиолюбителя чичо Стойчо.


Добре, явно ключовата дума е СИСТЕМНО.
Защото лицето-радиолюбител Х, може да прочете текст в националния ефир, вторник надвечер и да каже, че НЕРАДИОЛЮБИТЕЛЯТ кмет на Пловдив е казал/направил едикаквоси. В същото време чичо-радиолюбител У седи вкъщи с преправения лично тантал и слуша "бюлетина" като вика после "Ашколсун" и го преразказва на съпругата - Стринка Зет, която хич не е радиолюбител. Понеже това не се прави СИСТЕМНО в един ден за няколко часа, а само всеки вторник надвечер за това няма проблеми, така ли да разбирам?

А ако всички състезатели за по-лесно станат любители с клас 2?



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 13:39



Почти ми се изясни. Имам само три въпроса:

1. Нещата могат да загрубеят изключително много. Зависи къде и какво предава, кому и как ще попречи и т.н. Виж си сам в ЗЕС и свързаните препратки и документи. Въпросите с лишаването от свобода са изяснени в Наказателния кодекс, а не в Закона за електронните съобщения. Можеш ли да ми цитираш член, по който се наказва с лишаване от свобода някой, излъчващ на радиолюбителските честоти без да има право на това? Ще бъда благодарен за точен отговор под формата на член и алинея, не бих искал общи разсъждения.

2. Гошо няма право СИСТЕМНО да препредава получената от Пешо информация. Отново сходна молба - моля за цитат на нормативен документ, където това е записано. Отново моля за конкретен документ, член и алинея, не за общи разсъждения. Аз проверих внимателно и думата СИСТЕМНО не присъства в технически изисквания, но може би си я видял в друг документ?

3. Във връзка с горния въпрос - какво значи СИСТЕМНО по смисъла на законодателството и къде е дефинирано какво е СИСТЕМНО предаване на информация? Моля за твоята интерпретация, както и за препратка към документ, където това понятие е изяснено.

Благодаря предварително за отговорите и ми се ще да се надявам, че като ми отговориш (или не успееш) на тях, самият ти ще се усетиш, че за няколко поста твърдиш не само абсолютно неверни, но и абсолютно различни неща. Първо говореше нещо за някаква НЕрадиолюбителска информация, с каквато се оказа, че изобилства бюлетина на БФРЛ. После твърдеше, че няма право да се предава НЕсобствена информация, каквато явно също присъства в бюлетина.

Сега стана, че може да се предава само НЕсистемно, каквото и да значи това, но по всичко изглежда, че бюлетина на БФРЛ се излъчва доста системно - всяка седмица, в един и същи ден от седмицата, в един и същи час. Т.е. ти продължаваш да твърдиш, че БФРЛ нарушава умишлено закона и поне оператора на LZ1BFR трябва да е в затвора?

Отново те призовавам да провериш дали пък тези твои твърдения не са плод на твоята фантазия. Милиционерското мислене е подвело не един човек.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 13:50



„Радиолюбител” е физическо лице, притежаващо разрешително за правоспособност на радиолюбител ...

Това началото на точка 1 от алинея 1 от Допълнителните разпоредби на Техническите изисквания. Според КРС това е радиолюбител.

Според друг може да е човек, който слуша радио в колата си. Според трети може да е човек, дето спи с ВЕФ-а в леглото, щото извивките са му красиви и го обича заради тях.

Аз, обаче, съм се спрял на дефиницията на КРС, като най-добре и ясно дефинирана и лесно проверяема. Въпросите за "радиолюбителите по душа", както и всички други, свързано с душата, съм ги оставил за Църквата - знаеш, че съм от по-простите хора, които не разбират от всичко.





Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: LZ1FW]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано14.09.13 14:09



То и взимането на шофьорска книжка не те прави шофьор ама гледаме такива свекидневно по пътищата. Аз циганин в учебна кола не съм виждал но масово имат книжки дори без основно образование. Нищо не пречи и на алендаров да има любителски клас. Току виж леля му се оказала от някое министерство.
Няма смисъл да му се вързваш, освен ако това не ти доставя някакво удоволствие.

Конкретно по темата за събитието - не смятам, че има проблем ако любителите А Б и В изпълняват функцията на часови или контроли или както там се казва. Всеки от тях има право да излъчва в ефир и това е своеобразно състезание на което се предава вместо пореден номер друга информация. Те са стари и тромави и не могат да тичат, затова са оставили децата да тичат а те наблюдават състезанието от близо и си разменят кой кога е минал край тях. Щом всички имат инициали и са правоспособни радиолюбители - си е тяхна работа какво хоби ще си измислят, стига да не пречат, да не заемат някой рипитър или да допускат неоторизирани лица до ефира без да се спазва надлежният ред.
Повече ме притеснява рекламата която си правят и то с името на "тяхната" федерация. Там нещата заприличват на комерсиално събитие с цел реклама на продукт или услуга и излизат от добрата радиолюбителска практика. За мен не е проблем, че осигуряват състезание а начина по който рекламират федерацията си. Аз ако карам кола или кораб или самолет мога да си говоря с други хора каращи кола или самолет след като предавам необходимата информация след ника си. Но не смятам, че е правилно да рекламирам това говорене с името на някаква организация.
В правото наистина е залегнало, че нямаш право да извършваш далекосъобщителни дейности нито дейности с комерсиална насоченост. При наличието на толкова телефони и безплатни методи на комуникация нищо не пречи тази комуникация да мине през интернет и скайп или друг подобен продукт позволяващ конферентни връзки. Всеки има по няколко смартфона в джоба. Смятам, че хората го правят за да им е интересно, макар и нарушавайки разпоредбите формално.



Тема Re: Въпрос към модераторанови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.09.13 14:34



Има известна разлика между реклама и популяризиране, като тя се свежда главно до предмета и целта. По дефиниция няма как да се рекламира дружество с нестопанска цел - (то или дейността му) може да се популяризира. Но това ще ти е трудно да го разбереш предполагам.

Ако си радиолюбител нямаш право да правиш директна реклама в ефир, макар и в бюлетина на БФРЛ да имаше наскоро изброяване на имена на фирми - спонсори, което е някъде на границата, защото споменаването на името на фирма не е задължително да бъде реклама, макар в медиите да се приема така.

В интернет или в пресата можеш да рекламираш или популяризираш всичко, незабранено от закона, както намериш за добре, включително и чрез заплащане - всички организации с нестопанска цел го правят, ако могат - като почнеш от UNICEF и стигнеш до SWAT.BG. Популяризирането на радиолюбителството им е записано в целите на Суат, а целите се одобряват от български съд при регистрацията, ако не знаеш.

Суат е юридическо дружество, което е член на БФРЛ. Няма "тяхна" федерация, те са легитимна част от единствената федерация в България и са станали член по правилата на същата тази единствена федерацията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.