Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:06 04.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема какво е прошката?  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано29.03.23 21:03



струва ми се, че все още не съм осъзнала какво е прошката
теоретично знам доста за нея, но познанието за този акт ми се изплъзва


помагайте, ако можете





Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано30.03.23 00:26



че защо ти е?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано30.03.23 08:10



не мога да си измисля правилнити прости думи за да ти отговоря

но пък ти, ако имаш на сърце да ми помогнеш, ще съм ти благодарна



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор vida1929 ()
Публикувано30.03.23 11:31



и на мен ми убягва
и аз не мога да простя защото не всичко трябва да се прощава
и аз много съм чела и доколкото разбирам човек първо трябва да прости на себе си и второ,когато прости на другия, това освобождава самия него от огромен товар- това на теория го разбирам, но на практика ...трудно.
Но лесно и на момента мога да прощавам на синовете ми и на снаха ми всякакви непремерени реплики по мой адрес в моменти очевидно на яд,гняв, забързани,уморени от работа, които са ми подхвърляли. Последно..вчера внучето повърна на дивана и сина ми: Майко, с какво си го хранила днес??,но изкрещяно със страшни очи, аз си замълчах и преглътнах и след малко снахата: Мамо, извинявай, той е много уморен и изнервен днес. Тези дребните предателства ако можем да преглъщаме всеки ден без да си ги слагаме на сърцето, а за по-големите...не знам



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано30.03.23 12:06



Но лесно и на момента мога да прощавам на синовете ми и на снаха ми всякакви непремерени реплики по мой адрес в моменти очевидно на яд,гняв, забързани,уморени от работа, които са ми подхвърляли. Последно..вчера внучето повърна на дивана и сина ми: Майко, с какво си го хранила днес??,но изкрещяно със страшни очи, аз си замълчах и преглътнах и след малко снахата: Мамо, извинявай, той е много уморен и изнервен днес. Тези дребните предателства ако можем да преглъщаме всеки ден без да си ги слагаме на сърцето, а за по-големите...не знам

Ами каквито сама си ги отгледала и възпитала синовете си, такива ще си ги търпиш. И ще ти крещят, и ще ти се нервират, защото ти нямат доверие - сама си се погрижила да е така. Кой каквато попарка си е надробил, си я сърба. Прощавала... че ти нямаш друг избор, когато сама си си виновна за отношението към теб.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re: ето една причинанови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано30.03.23 13:01



Отче наш, Който си на небесата
Да се свети Твоето име,
да дойде Твоето царство,
да бъде Твоята воля,
както на небето, така и на земята.
Насъщния ни хляб дай ни днес
и прости нам дълговете ни,
както и ние прощаваме на длъжниците си.
И не въведи нас в изкушение,
но избави ли от лукавия,
защото Твое е царството и силата и славата вовеки!
Амин.



Единствената молитва препоръчана от Христос.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано30.03.23 13:31



Тези дребните предателства ако можем да преглъщаме
кое определяш като "предателство"
такова не видях в описаната случка



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано30.03.23 17:39



Здравей..


За мен, е душевен мир със себе си.. Няма на кого нищо да прощавам, всяко нещо, което ми се е случвало е било мой избор.. правилен, грешен, все тая. Ако простиш на себе си за изборите си, вече няма за какво да прощаваш на другите..
Ако на теб искаш да простят.. просто казваш.. "съжалявам, сгреших".. това значи че си осъзнала какво си направила.. а вече от човека отсреща зависи, но ти трябва да приемеш неговия избор, като негово право на избор.. дали, или не..
Прошката не е забравяне, а осъзнаване.. т.е. поемане на отговорност за собствения си живот..

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано30.03.23 21:55



Защо не пишеш по темата, а само коментираш мои постове?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: holi_day]  
Автор vida1929 ()
Публикувано30.03.23 21:57



И теб питам същото-защо не пишеш по темата, а само коментираш мои постове?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано30.03.23 22:24



То се предполага, а и предвид коментара на Лъчезара, явно иде реч за религиозния конктекст на прошката. Сега чак до сърца и благодарности не е нужно да се стига, че знае ли се какъв съм безсърдечен и неблагодарен гявол, но все пак според мен е редно да се обърнеш към свещеника от църквата, която посещаваш, някое друго духовно лице или поне другарчета по вяра.

Но така и така е станало дума, от моята си нерелигиозна камбанария проблема, който обикновенно изпитват хората с прошката е, че я възприемат, като задължение, тъй като така им проповядва църквата. А, когато прощаваш по задължение, то тази прошка се превръща в лицемерие и един пазарлък с Бог, човек започва да се чувства така, сякаш се опитва да подкупи Бог. В крайна сметка се оказва, че красотата на прошката, така както сме я чели и ни е преподавана, някак си изчезва, ние прощаваме, но тази наша прошка е грозна и глупава.

Аз не знам как да вярвам по задължение - това за мен е пресметливост, а не вяра. Не знам как да обичам по задължение - това е проституция. Не знам как да мразя по задължение - това е сервилност. Не знам как да прощавам по задължение - това е корупция. Да вярваш, да обичаш, да мразиш, да прощаваш, за мен са естествено присъщи свойства на човешката природа и се проявяват, когато са налице необходимите условия за това. Когато тези условия ги няма, тогава ние създаваме нещо изкуствено и неистинско, а фалшивото никога не е задоволително, то няма съдържание, просто един мираж, един сапунен мехур.

Имал съм доста такива случаи, при които някой ми се извинява, а аз отвръщам, че му приемам извиненията, но само от куртоазия, а като ме пита защо, отговарям, защото виждам, че същата тази грешка, заради която ми се извинява, ще я повтори отново - и наистина я повтаря. А при противоположния случай, когато тръгне да ми се извинява, просто махам с ръка "няма за какво, всичко е наред" - простил съм още преди да ми се извини.

Същевременно, когато аз съм провинилия се - извинявам се, но без да искам и да очаквам прошка, тъй като не ми е нужна, каквото съм осъзнал аз съм го осъзнал, а извинението е, че за това мое осъзнаване, другия е изпатил.

Но разбира се, моята е лесна - аз нямам задължения ни към църква, ни към Бог. А какво да правите вярващите не знам, за това рекох, че е най- добре да питаш свещениците, те знаят всичко. За мен е странно да дават примери на вярващите с Христос, как той прощавал на собствените си мъчители, защото това е мошенгия - и аз да съм безсмъртен, като Исус, да мога да ставам от гроба и да съживявам мъртъвци, естествено, че ще им простя: та те са наивни и заблудени душици, които си мислят, че могат да ме убият ..... даже ще ми е смешно и весело, не знам защо Христос го изобразяват така посърнал, би трябвало да се забавлява на всичко това.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано30.03.23 23:42



Ти даде пример, който не разбирам като предателство
Уеднаквяване на понятията
Дали разбираме едно и също нещо под думата
Никой не те е ощипал



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано31.03.23 08:01



чакай малко сега, погрешно нещо си разбрал, не знам защо те е подвело мнението на лъчезара, но в случая аз и въпросът ми нямаме нищо общо с нея, с религията и религиозните вярвания
ценя енергията, която си отдал за да напишеш това си мнение, но имах предвид нещо по-ралично ... може би не съм се изразила достатъчно ясно
абе някак ... харесваш ми
може би някой друг път ще се разберем:)





Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано31.03.23 08:35



ама какво да прощавам на себе си, това ми звучи абсурдно





Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано31.03.23 10:14



По темата пиша - "простила" била на сина си, че й се бил озъбил.
Децата не се зъбят на майките си ей така, щото са зли по природа.
Натрупала си твърде много непростими неща спрямо собствените си деца, затова сега и твоята "прошка" е пълен боклук и нищо общо с духовното разбиране за "прошката".

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.03.23 10:17



Jumbles не е религиозна.

Не е задължително да си религиозен, дори когато разговаряш с такива хора. Просто имаш контакт до изпитани духовни препоръки, които са най-малко на хиляди години.
А вярата не е задължение, вярата е необходимост. Но всеки осъзнава и преработва тези неща в себе си самостоятелно.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.03.23 10:25



Да простиш на себе си за своите грешни избори, които са ти навредили много или малко.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано31.03.23 12:23



аха! никога не съм възприемала изборите си за грешни, дори да са ми "навредили" по някакъв начин, че аз се обичам с доброто и с лошто в мен
при вас не е ли така?

може би и за това, това "да простиш на себе си" ми звучи абсурдно



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано31.03.23 15:36



може би и за това, това "да простиш на себе си" ми звучи абсурдно
всичко е абсурдно до 1 момент
момент, в който го почувстваш

с всичко е така
и с болката, и с любовта...
и да ти ги разказваме, идва в момент, в който няма нужда от нечии други възприятия за тях
само твоите са важни, както и "звучиш" за изборите и колко си се обичаш
сляпа любов без самокритичност ли е
нима за всички твои действия и думи си изпълнена с доволство?

та и с прошката, понякога ти е неистово важна, друг път ти е все тая, защото не си почувствала болка, тежест, горест... в себе си или в отсрещния. или просто не ти пука на кой кво му е, а и може ли да не е така

има някакво заслепено всеопрощение, щото така било редно, но има осъзнати прошки за неща, с които човек е наранил и го съзнава и му пука
в друг случай иска отношенията да са по-добри, т.е. развитие, защото непрошката връща към миналото



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано31.03.23 19:28



Никак не е абсурдно. Никога ли не те е боляло от някого или нещо? Мен ме е, но поемайки отговорността, че сама съм си нанесла негативи, защото съм стояла, търпяла, допуснала, вкарала съм се във филм, наблъскала съм се с илюзии и т.н. и точно защото обичам себе си, няма как да не си простя.. Простя ли на себе си, аз нямам никакви претенции към другите.. един вид, аз съм си отговорна..
На мен ми е по-гадно, като аз съм ударила, ама човек съм и нищо човешко не ми е чуждо.. пак поемам отговорност и знам, че вече с този човек няма да е същото.. и обикновено се оттеглям, колкото и да ми е криво..

Новак, я!..



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано31.03.23 19:49



може би не съм се изразила достатъчно ясно
е то последно рече, че не можеш да намериш думите, та налучквам в тъмното.

Прочее, като ми кажат, че ме харесват, първо ми става кеф, а после забивам, щото ся ме хваща страх да не напиша нещо, с което да си изгубя харесването бадева.

Но дано някой друг път се разберем, че като имам предвид, как сам себе си не мога да разбера .......

Благодарско за клипа, бях го забравил този летен хит. Поздрав и за теб.





Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано31.03.23 20:08



А защо не пишеш какво е твоето разбиране за прошката , а се заяждаш с мен?



Тема Re:нови [re: jumbles]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.03.23 20:46



Ами може би не си съсипала живота си достатъчно (или някой друг не ти го е съсипал и грешката е, че изобщо си контактувала с този човек) и затова нямаш срещи, събития и избори, които да възприемаш за увреждащо или фатално грешни.
В такъв случай се радвам за теб, дано все така злото стои далече.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Цар Из Род (Цар Из Род)
Публикувано31.03.23 21:01



Абе ти си безсмъртна бе!
Толкова си духовно напреднала, че сигурно фамилното ти име е Вентилаторова.

Е-бане


Тема Re: какво е прошката?нови [re: Цар Из Род]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.03.23 21:29



Не, хората наистина живеят различно. Разбрах го когато една жена ми каза, че изобщо не е усетила кризата на 90-те години, а други (много хора) умряха.
Въпросната жена е работила на място с висока заплата, отделно мъжът й е имал печеливша фирма и нищо не е разбрала, за нея това са нормални щастливи години.
Така че някои хора имат късмет, живеят разумно или на завет и няма за какво да съжаляват до края на живота си.
А други се съсипват, осакатяват, страдат, срещат какви ли не изроди, гладуват, умират ... Само в нашия вход през 90-те умряха 2 възрастни жени, защото си спряха парното. Умряха от студ, от пневмония.
В кооперацията, в която беше офиса, в който работех една друга възрастна жена беше припаднала на стълбите от глад. Аз лично извиках Бърза помощ, лекарката я прегледа, прескочи я и каза: "Припаднала е от глад, дайте й вода със захар, защо ме викате, аз да не съм социална служба." Имам още случаи, които няма да разказвам.
А въпросната жена горе не е усетила нищо и се чудеше, защо околните се държат така. Тогава разбрах, че хората наистина живеят много различно. И макар че младите хвърчат и "морето им е до колене", животът трябва много да се пази и че нещата са не както ги говорят наоколо, а както си ги направиш.

Така че моите искрени поздравления за jumbles за онова, което е успяла да създаде и опази в живота си, щом равносметката е положителна.


Редактирано от Luchezara на 31.03.23 21:27.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор aiumi ()
Публикувано31.03.23 22:08



В отговор на:

никога не съм възприемала изборите си за грешни, дори да са ми "навредили" по някакъв начин, че аз се обичам с доброто и с лошто в мен




Нещо не си връзва тук :)

Ако толкова лесно и непринудено прощаваш на себе си,
защо не можеш да прощаваш на другите?

То винаги е двупосочно - който е склонен да съди другите, съди и себе си, който не прощава на себе си, не прощава и на другите. Който обича себе си, обича и извън себе си :). И т.н. Обикновено по отношението към другите може да се съди и за отношението към себе си и обратно. И да излязат наяве и невидими неща.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано31.03.23 22:12



Благодаря ти за добрата воля, но не, злото не стои далеч от мен, също като при всички ...
някак от както се знам възприятието ми за нещата ...
Боже спи ми се ...

сега ще отговоря с нещо наготово формулирано и не трябва да се мъча да превеждам чувствата и усещанията си (че едното ми око вече спи)

Да бъдеш осъзнат не означава да бъдеш перфектна. Осъзнатите имат същите страхове и разочарования и преживяват провали както правят неосъзнатите. Разликата е в начина, по който осъзнатите се справят с напрежението.
Вместо да се крият, бягат или да се пречупят, тези, които са осъзнати, правят стъпка нагоре в трудни ситуации. Независимо дали някой ги наблюдава или не, те приемат това, което животът им поднася, и отговарят на предизвикателството.
Не казвам, че те са лишени от недостатъци или емоция, просто присъстват в това, което се случва, и да поемат отговорността за него. Те са В телата си и постоянно се упражняват да позволяват на чувствата да текат без съпротива и съдене...




Тема Re: какво е прошката?нови [re: Цар Из Род]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано31.03.23 22:26



не съм безсмъртна бе, честна дума


драго ми е, фамилното ми име е Янкиш, интересно ще ми е тълкованието ти за него

Лека нощ!





Тема Re:нови [re: jumbles]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.03.23 22:31



Ами да, същото е, което аз и Шоколада казваме. Да си простиш за грешките - "да поемеш отговорността за това, което се случва". Не някой друг винаги ти е виновен, а ти си избрал да бъдеш в тази среда, да останеш в тази ситуация. И когато това много ти е навредило, някои хора имат нужда да си простят за болката, която са си причинили, за грешния избор. "Без съпротива, без съдене", прощаваш си.
Осъзнаваш, че част от голямото терзаене е всъщност, че не можеш да си простиш, за това че не си се опазил от злото (не че не си бил съвършен).

Възможно е да не изпитваш това (нуждата да си простиш) или да не го усещаш в себе си. Тогава просто знай, че го има.

Редактирано от Luchezara на 31.03.23 22:27.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано31.03.23 22:44



Има много хора, които казват:" За нищо не съжалявам, каквото и да се е случило." До преди известно време и аз го казвах. Вече не мога да го кажа, има неща, които не приемам, които са фатални или не трябваше да са така. А всъщност става въпрос за житейски факти. Когато са поносими и (независимо как) си постигнал общоприетия житейски минимум, тогава "за нищо не съжалявам, майната му, харесвам си се, всъщност всичко е наред, за какво да се тормозя ..." Но когато равносметката е потресаващо нередна, тогава ... има буря в главата, духовни търсения и т.н.
Така че това е въпрос на житейски обстоятелства. На тези, които за нищо не съжаляват, просто не им се е случило нещо, за което си заслужава да съжаляват. И с другото е така - ако няма за какво да си прощава, значи не се е наранила достатъчно (дай Боже и да не се наранява никой).



Тема Re:нови [re: jumbles]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано31.03.23 23:57



и къде в това, което цитираш е прошката?

п.п. все още не схващам защо питаш за тая прошка.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Цар Из Род (Цар Из Род)
Публикувано01.04.23 00:20



Тълкуванието ми на фамилното ти име е, че не си реална личност, а литературен герой от жанр, който е отчасти фантастика на класически, роден автор, очасти централноевропейски романтизъм от 19 век.

Е-бане


Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Цар Из Род (Цар Из Род)
Публикувано01.04.23 00:22



Защото и звучи като "прошляк". А тя обича прошляци.

Е-бане


Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор Цар Из Род (Цар Из Род)
Публикувано01.04.23 00:28



Това е абсолютно вярно.

Е-бане


Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.04.23 08:34



А защо не пишеш какво е твоето разбиране за прошката , а се заяждаш с мен?

Точно за него пиша, поднесла си ми класически пример на тепсия, много често срещана самозаблуда що е "прошка".
Примерът:
1. Създавам си дългогодишни отношения с друг човек, в тях с времето се натрупват недоволства и напрежения спрямо мен, които неглижирам.
2. Възниква ситуация, в която трупаното недоволство на другия от мен изненадващо изригва във вербална агресия. Аз нямам вина в конкретната ситуация, но човекът ме обвинява първосигнално. Защо?
3. Хващам се за спасителна сламка - човекът бил ядосан за друго, но пренасочил агресията си срещу мен. Значи, не съм аз причината и виновната, той е виновен за грубото си отношение. Много ми се иска да вярвам в невинността си, такова обяснение идеално ме устройва и не задълбавам повече в търсене на отговори на въпроса "защо?"
4. Великодушно му прощавам - аз съм един благороден, способен на прошка и прощаващ човек. Давам се за пример.

Моето разбиране за прошката - да, ама не. Такава ситуация е светеща и пищяща аларма, че нещо в отношенията ми с другия човек не е наред. Особено, когато другия го познавам много добре от бебе, защото аз съм го отгледала. /но и в други случаи пак трябва да се помисли добре/. Избягвам, потушавам мометния конфликт, но започвам много надълбоко да търся отговор на въпроса от 2т. "Защо?" Първосигналното формално обяснение не ме устройва. Да се самозалъгвам "ама той си е такъв", също. Тази непремерена агресия срещу мен е симптом, че нещо не е наред в нашите отношения между МЕН и НЕГО, външните фактори са без значение. Той подозира, че АЗ имам вина за ситуацията, която го е провокирала да ми избухне - значи ми няма доверие. Ако ми имаше, първо щеше да пита каква би могла да е причината - в случая, за стомашното неразположение на бебето, а не да си прави прибързани изводи, че е болно, защото АЗ съм му дала неподходяща храна и да ме разпитва като престъпник. Защо другият човек е изгубил доверието си в мен? Още повече, той ми е син, откакто се е родил и като малък винаги е имал безусловно доверие в родителката си. Такъв тип доверие се губи много бавно, много трудно и не от една едничка ситуация. Значи аз съм отговорна за това с някакви мои от години натрупвани действия, които съм неглижирала или вярвала, че са правилни, за да докарам този човек дотам, че открито, грубо и злобно /по твои думи/ да се съмнява в мен и собствената ми непогрешимост. Какви са те? Къде сбърках?

Ще се размисля дълбоко, ще проведа внимателно разговор с другия човек, за да разбера повече за мисловните, а най-вече чувствените процеси, които са протекли в главата му, за да я докараме до конкретната случка. И чак, когато добре разбера, осъзная и приема собствената си вина за изгубеното доверие, ще съм готова за акта на прошката. Естествено, вече ще осъзнавам, че първо АЗ следва да я поискам за това, че съм пропиляла, без да се усетя такова голямо, дарено ми богатство, като доверието на дете към майка му.

Искането и даването на прошка формално и първосигнално две пари не струва и нищо не променя качествено, докато не се изясни и осъзнае как се е стигнало до ситуацията и отношенията, в които някому е нужна. И без ясна визия как да не се повтаря тя за в бъдеще.

В общи линии, това е.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles


Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано01.04.23 10:06



Това са твои догадки и предположения,
може принципно да са верни, но не се отнасят до случая.

Просто прехранихме детето същия ден и затова повърна. Аз го гледам през деня и вечер им го водя, като се отчитам кога и какво е ял, спал и прочие.
Тъкмо го бях нахранила, но и те му бутнаха в устата още нещо и така. Ходих и при педиатърката да се консултирам.
Изразих гледната си точка по темата в първия ми пост. Нямам какво повече да добавя.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.04.23 10:34



Не ми се обяснявай, все вгз кое как било в конкретната ситуация с бебето.
В тема за прошката ти се включваш с това изявление:

Но лесно и на момента мога да прощавам на синовете ми и на снаха ми всякакви непремерени реплики по мой адрес в моменти очевидно на яд,гняв, забързани,уморени от работа, които са ми подхвърляли. Последно..вчера внучето повърна на дивана и сина ми: Майко, с какво си го хранила днес??,но изкрещяно със страшни очи, аз си замълчах и преглътнах

Няма, повтарям, НЯМА ситуация, в която деца да скачат на майките си с "непремерени" реплики от яд и гняв, ако не са гневни на тях самите. Когато отношенията майка-дете са чисти, равностойни и хармонични. И майката НЯМА какво да прощава на синове и снахи, нито да се кичи със самохвалство, че била всеопрощаваща, щото децата й - въх! възпитавани лично от нея, преминали границата на майчиното си добро възпитание и не си премервали репликите.

Да си едничката мама родилка и светица на света, че да ти се върже човек на оправданията.


Описала си една класическа отровна среда, която сама си създала.
Всеопрощаващата тя. Темата за доверието ти е абсолютно чужда и непонятна, нали? Дори не си схванала за какво ти говоря.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.04.23 11:51



Има ситуации, в които и децата могат да избухнат от нерви, дори без да го искат. Те не са светци, те са просто хора. Така че е нормално хората в семейството да си прощават настроенията.

Обясняваш й нейния собствен живот, а това е безумие. Винаги ще сгрешиш, когато говориш от името на някого или за чужд живот.

Не е толкова лесно да се манипулират хората, колкото си представяш.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.04.23 12:17



Има класически ситуации, скъпа - пораснало дете, оженило се, със собствено дете и в антураж - родителка, която е част от личния и семеен живот на детето си, защото ТО го е допуснало.

Конкретният пример не е за малолетни, непълнолетни и по закон зависими,
а за съвсем пълнолетни, предполагаемо отговорни за взаимоотношенията си с други пълнолетни, било то и родители. Там вече някои реакции са емблематични и много, ама много показателни. Като лакмус.
С "какво толкова, семейство сме", оправданието върви до време.
От един момент нататък става "жива да не бях, какво ми дойде до главата".
С глава, перманентно завярна в пясъчника, четем Вида.
Дето никой не я познавал наистина, ама всеки разпознава симптомите, защото ги е изпитвал на собствен гръб.

В клуб Психоанализа сме все пак, психоанализирването е двупосочно.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re:нови [re: alisalisa]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.04.23 12:49



Точно защото сме в клуб Психоанализа и психотерапия, човек не може да се държи тук злонамерено.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано01.04.23 13:13



Психарите по правило са злонамерени.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано01.04.23 16:13



за нещо по-различно става въпрос в това клонче на темата, ако решиш опитай да проследиш диалога ни с Лъчезара по - внимателно



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано01.04.23 16:17



май и на теб ти се спяло снощи, никъде не споменавам, че не мога да прощавам на другите:)



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано01.04.23 16:21



май не се разбираме, дай да отложим за някой друг път, когато ще успеем да го направим



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Цар Из Род]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано01.04.23 16:21







Тема Re:нови [re: Цар Из Род]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано01.04.23 16:26



тва не съм го издавала, ти от къде го знаеш

Някои губеха разума си и ставаха целите душа, други губеха душата си и ставаха целите разум, а трети губеха и двете и ставаха добре приети в обществото.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор aiumi ()
Публикувано01.04.23 17:34



никъде не споменаваш в прав текст, че не можеш да прощаваш на другите,
но начинът, по който си формулирала темата:

"теоретично знам доста за нея, но познанието за този акт ми се изплъзва"

значение на думата "акт" - единично действие, постъпка, проява.

т.е. - на теория знаеш доста за прошката, но не познаваш самото действие, практическата страна на процеса.

...и тъй като в течение на темата ти разясни, че на себе си прощаваш лесно и на секундата, какво остава да не ти е ясно в акта - ами прошката към другите, поне аз за друго не се сещам, ако има и нещо трето, моля подскажи.





Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано01.04.23 17:55



и тъй като в течение на темата ти разясни, че на себе си прощаваш лесно и на секундата, какво остава да не ти е ясно в акта - ами прошката към другите


никога не съм възприемала изборите си за грешни, дори да са ми "навредили" по някакъв начин, че аз се обичам с доброто и с лошто в мен
при вас не е ли така?


това ли е моето разяснение, че съм си прощавала лесно?!



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор aiumi ()
Публикувано01.04.23 18:17



Да, очевидно ти дори си прощаваш предварително.

Но можеш ли да прощаваш на другите?



Тема Re:нови [re: jumbles]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано01.04.23 22:40



А какво пречи да се обичаш и пак понякога да правиш грешни избори? Нима някой, когото обичаш не прави грешни избори? Всеки греши, това е неизбежно. Въпросът е, да не сгрешиш фатално. Тогава пак ще се обичаш, но не можеш да простиш ситуацията. И ще трябва да си простиш грешката (за да продължиш напред), въпреки, че не можещ да я приемеш.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано01.04.23 23:31



.... ако има и нещо трето, моля подскажи.
да поискаш ти прошка от другите - но аз и това коментирах, а се оказа, че и то не е.
Та казуса все още ми убягва.





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано01.04.23 23:45



Казусът е, че госпойцата си няма хал-хабер за това, което пита, а и от години наред публикува възвишени картинки на китки, и копи-пейст от някакви си мисли на някой си. Абсолютен фейсбук е казусът





Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 01:50



"все още не схващам защо питаш за тая прошка"

Въпросът ти е много основателен, но за съжаление темата е висш пилотаж, който не могат да обяснят добре дори повечето висши духовници.
Най-общо казано духовната нужда от прошка е доказано от преди много хиляди години откритие от духовния свят. Това е факт, който много умиращи или хора в катарзис разбират на практика.
Това е акт на пречистване на душата, ... на прозиране в различния духовен свят, където може би всички сме едно или ние сме сътворци на нашия свят. Това е преосмисляне, катарзис, пречистване, духовно израстване - в този процес не може да има излишни тежести и чернота. Това е - израстване и осъзнаване, не знам как иначе да ти го обясня. И не е лесно, то е личен път. Не става с повърхностни мисли или отношение.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Trickyyy]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 02:18



Понякога жените ....... сте страшни чуми, така да се каже

- ето един пример защо и как мъжете оставаме объркани при опитите да ви разберем. След, като написах каквото написах за прошката, последва (цитирам и изброявам в хронологичен ред някои от отговорите, които получих):

1. чакай малко сега, погрешно нещо си разбрал, не знам защо те е подвело мнението на лъчезара, но в случая аз и въпросът ми нямаме нищо общо с нея, с религията и религиозните вярвания - jumbles
2. за нещо по-различно става въпрос в това клонче на темата, ако решиш опитай да проследиш диалога ни с Лъчезара по - внимателно - jumbles
3. Най-общо казано духовната нужда от прошка е доказано от преди много хиляди години откритие от духовния свят - Luchezara

и сега, аз съм те така
Дето е рекъл поета "женската логика - травма за мъжката психика".



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано02.04.23 06:24



какво е прошката?

струва ми се, че все още не съм осъзнала какво е прошката
теоретично знам доста за нея, но познанието за този акт ми се изплъзва
помагайте, ако можете



хора, въпросът ми и контекста в който е зададен е толкова кратък и ясен ...
къде отидохте ...
съжалявам!

апропо, разлика между знаене и осъзнаване правите ли?



Тема Re:нови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано02.04.23 09:06



Ти още ли си в тази драма, осъзнатост?! Аз си помислих че питаш, за човешките неща, за човешката прошка.. Като си горе в облаците, виждаш само облаци.. и себе си.. но ти бягат света, хората, природата.. цялото земно вълшебство.


Вместо да се крият, бягат или да се пречупят, тези, които са осъзнати, правят стъпка нагоре в трудни ситуации.
и къде е тази стъпка нагоре.. още по-високо в облаците? Е че там няма нищо.. освен пак ти.. ама така изолирана.. знам ли.. се губи магията живот.. и точно това за мен е бягство.. от реалността.
странно ми стана, че не знаеш какво е прошка... еле пък прошка към себе си.. ама то нормално.. аз съм на земята.. ти си в облаците..

Новак, я!..

Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано02.04.23 09:14



Е то никак не е лесно да простиш на себе си.. егото се бунтува.. то е безгрешно, то вири нос.. : ))) За някои неща ми трябваха години.. но успях.. и сега никой за нищо не ми е крив и виновен.. и раните причинени от самата мен, зараснаха.. а на белезите се усмихвам..
Е то не може без рани.. ама като не се посипва сол, времето ги лекува безпогрешно.. Та прошката е лек..

Новак, я!..



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Trickyyy]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 09:36



Ха-ха, много си права





Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 09:45



Сериозно ли очакваш тук да ти обясним как да осъзнаеш нещо, и то с още четене?
Някои неща просто трябва да преживееш и тогава разбираш какво са.

... Все едно да питаш какво е да преживееш оргазъм - как ще го обясниш на някой, който не го е преживял :))))



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 09:46



Защо очакваш всички жени да мислят еднакво, мъжете еднакво ли мислите?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано02.04.23 10:45



Имаме пълно единомислие..
За да си осъзнат, трябва да си го преживял.. и да знаеш какво е..
с четене не можеш да обясниш на дете, че огъня нанася поражения, но огъня е вид извор на живот, той топли, свети, дава енергия, основна част от приготвяне на храна е.. и т.н.
както и ножа, може да отнеме живот, може и да спаси живот..

.. колко повече страни познаваш на едно нещо.. толкова повече знание имаш за него.. но не от прочетено..
и знанието е, не да се откажеш от нещо, а да знаеш как да спестиш негативи и да се радваш на позитиви.. човек може спокойно да се радва на огъня, ако не пипа горещия въглен с ръка..

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано02.04.23 10:51



виж какво жено, има едно такова нещо, като знаци и това че хвърилх едно око да видя дали ще срещна някой тук, никак не означава, че всичките прототии дето ги е родил болния ти мозък са така



има "широк свят" отвъд собствената ти ограничен гледна точка

айде, не ме закачай повече
твъррде си ми ограничена и недобронамерена



Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 10:50



Стъпката нагоре е към духовно развитие. Към Бога, който вярва в него. Това е нещо, което ни изтегля, помага и развива. Иначе ще се счупим под проблемите и ще вървим към животните.
Духовното развитие не пречи да се радваш на природата и хората, напротив помага.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 11:11



Ще можеш ли да ми простиш?





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 11:08



Какъв е проблема да го разбереш?

1. Както аз и jumbles ти казахме, jumbles не е религиозна. Водили сме с нея преди години разговор на тази тема и го знам.

2. В клончето на разговорът, за което става въпрос се говори за това, че jumbles не разбира понятието и смисъла "да простиш на себе си". За това е конкретния разговор там.

3. Аз мога и предпочитам да говоря за духовните неща като се опирам на хилядолетните духовни открития на хората преди мен (обособени или не в религии). Не смятам, че света започва от мен и няма как да пренебрегна такова познание.
Не знам в каква степен jumbles отрича всичко духовно и не ме интересува (защото чувството, което изпитвам при такива разговори ми е много неприятно).
Но, за мен, понятието прошка има предимно духовен смисъл и предназначение. Затова и говоря по начина, по който мога.
Всеки говори спрямо своя мироглед, което не пречи гледните ни точки някъде да се събират. Ако говорим истината, би трябвало да е така.
Та какво не е ясно?
Е, нещата не са първични, ако това очакваш, но какво от това? Нали сме хора, а не животни, способни сме (дори сме длъжни) да извършваме по-сложно мислене и действия.

Редактирано от Luchezara на 02.04.23 11:14.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 11:14



Да, само да отбележа, че съм съгласна и с останалите ти мнения по темата.





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 12:14



В отговор на:

Така че това е въпрос на житейски обстоятелства. На тези, които за нищо не съжаляват, просто не им се е случило нещо, за което си заслужава да съжаляват. И с другото е така - ако няма за какво да си прощава, значи не се е наранила достатъчно (дай Боже и да не се наранява никой).




По принцип, може и да си права, но в случая на jumbles, не мисля, че е така. Нейното поведение е като на човек, претърпял много силно и дълбоко травмиращо събитие, и който все още не е преодолял травмата, която е получил вследствие на него.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано02.04.23 12:38



няма какво да ти прощавам, ти си това което си и си бъди такава
а аз дали ще приема теб, същността ти и т.н. е съвсем отделен въпрос

точка?



Тема Re:нови [re: aiumi]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 13:28



Аз пък я намирам, че е в много добро настроение в тази тема и се радвам, че е така.



Може би иска да разбере прошката от материалистична гледна точка, но за мен това е абсурдно и много ограничено. Не знам, само предполагам. Всеки има различни неща в главата си.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 14:44



Радвай се



Прошката е необходима за избавяне от илюзиите и грешните представи за нещата. Не осъждаш ли - няма какво да прощаваш. Ти вече си на Небето.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 15:10



Добре, срещаш психопат, но не знаеш, че е такъв. Той ти наврежда - в живота и физически. Не можеш да го осъдиш, защото е поръчител и е трудно доказуемо. Вече знаеш, че е психопат - "избавил си се от илюзиите и грешните представи". Но "човекът" продължава да вреди, иска максимална разруха, смърт.
Оттам нататък как се вързва това с твоето - "Не осъждаш ли - няма какво да прощаваш. Ти вече си на Небето."



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 15:34



да бъда това, което съм, т.е. - ограничен и болен мозък и, който ражда простотии?

Извинявай, но не изглежда, в тези квалификации да няма осъждане,
думите ти изразяват грубост и агресия,

затова попитах, дали би могла да ми простиш.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 15:37



Лъчке, аз съм на/от Земята



Практикувам прошка - както умея и когато мога. Понякога успявам, друг път - не.
Щото, нали: Който гледа през очите на прошката, не вижда зло и нищо на света не го плаши, никой не е различен от него. Обичайки целия свят той гледа на себе си с любов и доброта. Не се осъжда за своите грешки и не осъжда другите. Не е съдия, който налага отмъщение и наказва греховете. Той гледа с добро на себе си и с цялата си нежност на другите. Защото желае само да лекува и благославя. Нооо... както казах - не винаги успявам да гледам през очите на прошката.

Чудесно е, че има такива - като джъмбелс - които умеят. Впрочем, и думата "умея" не е точна.

Прощавай, ако начинът ми на изразяване остава неясен и неразбираем за теб. Но малко ми е невъзможно да давам предварително дефиниция на всяка дума.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 15:58



Виталия, всичко ли трябва да прощаваме?
Какво не би простила?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 16:10



Но "човекът" продължава да вреди, иска максимална разруха, смърт.

В такава ситуация бягам, спасявам се, оцелявам и после размишлявам. Не прощавам, защото докато прощавам може вече да е късно, да съм загубила живота и здравето си. Така че непрощаването и реалната оценка на ситуацията са важни.
На по- следваш етап прощавам, за да се освободя от товар.
Съгласна съм, че трябва да се избавим от илюзиите, че определени хора могат да се поправят, да станат добри и пр. Ако това си имала предвид.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 16:15



О, идея нямам какво не бих простила и дали всичко трябва да се прощава.

Мен прощаването ме прави вътрешно свободна.
Но да простя на някого съвсем не означава да оставя да му се размине нехубавото, което ми е причинил.
Просто има средства чрез които всеки причинил неправда спрямо друг да получи подобаващо възмездие. Моля това да не се бърка с отмъстителност.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 16:50



Просто има средства чрез които всеки причинил неправда спрямо друг да получи подобаващо възмездие. Моля това да не се бърка с отмъстителност.

Кои са тези средства и къде да ги намеря?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 17:10



Странен въпрос.
Човешките общества от началото на времето създават закони и правилници за прилагането им.
Но не се притеснявай, ако законът не е на твоя страна или не може да ти помогне, то кармата действа безотказно.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 17:11



Сериозно ли очакваш тук да ти обясним как да осъзнаеш нещо, и то с още четене?
Някои неща просто трябва да преживееш и тогава разбираш какво са.


Всички сме преживели неща, свързани с прошката.
Няма жив човек, който всичко да е простил.
Едни хора разказват за това , а други видели своите проекции в техния разказ, се нахвърлят като хиени. Други приемат, разбират разказа им за преживяното и те имат шанс да осъзнаят.
Така че -да, само някои осъзнават.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 17:16



Не е странен. Просто ти знаеш нещо, което аз не знам и затова те питам.
Какви са тези закони и правилници? Имаш предвид т.нар. Закони на Вселената ли?, но те не са създадени от хората , а само формулирани от тях.
Или имаш предвид юридическите закони? Те пък нямат нищо общо с търсенето на справедливост и възтържествуването й.
Да, в крайна сметка е кармата.

Редактирано от vida1929 на 02.04.23 17:17.



Тема Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 17:25



Който гледа през очите на прошката, не вижда зло и нищо на света не го плаши, никой не е различен от него. Обичайки целия свят той гледа на себе си с любов и доброта. Не се осъжда за своите грешки и не осъжда другите. Не е съдия, който налага отмъщение и наказва греховете. Той гледа с добро на себе си и с цялата си нежност на другите. Защото желае само да лекува и благославя.

vs.

Но да простя на някого съвсем не означава да оставя да му се размине нехубавото, което ми е причинил.
Просто има средства чрез които всеки причинил неправда спрямо друг да получи подобаващо възмездие. Моля това да не се бърка с отмъстителност.




Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 17:28



Понякога жените ....... сте

Простих ти!





Тема Re: Майко миланови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 17:28



И?

Нещо те притеснява ли?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 17:35



Хората създават закони(юридически, разбира се) и правилници за прилагането им. За жалост, тъй като те се прилагат от хора, справедливостта не винаги може да възтържествува.

Но, споко, кармата действа по отношение на всички.



Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 17:30



Ми, обясни се, разкажи се, излей душата си, как прощаваш и съдиш едновременно?



Тема Re: Майко миланови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 17:38



И къде прочете да съм написала, че прощавам(прощаването е духовен акт) и съдя(в духовен смисъл) едновременно?

Написах(с други думи), че прошката се прави, за да донесе/създаде/намери твоя си дума/ вътрешна свобода на прощаващия(а може би и на опростения). Това съвсем не означава, че извършилият престъпление(съгласно човешко-обществените закони) трябва да бъде освободен от отговорност за извършеното.



Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 17:51



хубу, хубу, цитирах какво си написла, изясни си понятията и пак ела, нещо не съм на кеф да споря и да си менкаме тъпотии.



Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 17:57



1. прошката се прави, за да донесе/създаде/намери твоя си дума/ вътрешна свобода на прощаващия(а може би и на опростения).
2. Това съвсем не означава, че извършилият престъпление(съгласно човешко-обществените закони) трябва да бъде освободен от отговорност за извършеното.


Мисля,че с 1 и 2 всички тук ще се съгласят и дори в някои от постовете 1. го има .
Но въпреки че го разбирам и си мисля,че съм простила, усещам често как предъвквам стари спомени и се самоизмъчвам-което всъщност значи че не съм простила, въпреки че усърдно и целенасочено, осъзнато ИСКАМ да простя.

Редактирано от vida1929 на 02.04.23 18:09.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 17:58



Хората създават закони(юридически, разбира се) и правилници за прилагането им. За жалост, тъй като те се прилагат от хора, справедливостта не винаги може да възтържествува.

Ок. Сега вече разбрах.





Тема Re: Майко миланови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 18:04



Прощавай, но това, че ти не умееш да четеш в последователност, цитираш извън контекста и правиш компилации на прочетеното както ти харесва, си е твой проблем.

А! Но може да се образоваш що е туй триъгълника на Фреге. Няма нужда да ми благодариш





Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 18:03



хаха, свършиха ти аргументите



ай, извади някой линк, по стара дирнишка традиция

Просто драга ми виталия, много ти знае балалайката, но в крайна сметка, е важно кой се смее последен

Ай, контактувай си с някой, дето ти се връзва



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 18:10



... не разбира понятието и смисъла "да простиш на себе си".
т.е. нещо, като - "качих се в колата пиян на мотика и убих малко дете"? Платих си глупоста според, както е закона, но чувството за вина не ме напуска и съответно, като как да си простя.

Деликатния момент е този, че логиката на живота не е така праволинейна, както обичайно му се иска на човешкия ум - съществуването е парадокс, а не инерция. Та прошката понякога означава, да не се опитваш да простиш, да се откажеш да си простиш и да приемеш терзанието, което те гложди. В случая, тъкмо чувството за вина е прошката, един белег, за който не търсим пластична интервенция да го прикрием и заличим. Кръста не би бил кръст, ако не е тежък.



Тема Re: Майко миланови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 18:17



Годината е 2023



Не знам за теб, но през последните пет-шест години живях доста интензивно, пораснах и на години, но се простих и с привичките на форумните навици.

Та, мила ми Трики, ако ти си останала някъде назад във времето и желаеш нещата да бъдат като едно време, съжалявам - няма да се получи.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 18:19







Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 18:26



да приемеш терзанието, което те гложди
Да, това го има в човека, особено в свръхчувствителния, в невротика, в мазохиста. Когато е извършил престъпление сам търси наказание/самонаказание.
То е казано още от мъдреците в древността: Вината търси наказание.
Обатното. При много диагнози-нарцисизъм,грандомания и пр. няма чувство за критичност и болният никога не признава вина. Той си живее в някакъв вътрешен свой свят,където той е центърът и всичко трябва да се върти около него, всички да живеят заради него и си върши престъпленията и от нищо не му пука.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Trickyyy]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 18:31



ех, че си - аз се надявах, да ме накажеш

(не оценяваш старанията ми да съм лошо моНче)





Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 18:37



Супер много се радвам за теб, честно.

пс. даже забележи колко много позитивни прилагателни използвах в горното изречение. Всичко най-добро на теб и обичаните ти хора!



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 18:40



При много диагнози-нарцисизъм,грандомания и пр. няма чувство за критичност и болният никога не признава вина. Той си живее в някакъв вътрешен свой свят,където той е центърът и всичко трябва да се върти около него, всички да живеят заради него и си върши престъпленията и от нищо не му пука.
това са психопатите.

И не - въобще нямам предвид самонаказанието, още повече пък мазохистични наклонности. Под "да приемеш" визирам да се отрази факта, такъв какъвто е, без филтри, без цензура, без да се разкрасява и променя. Ако човекът се наказва, значи НЕ Е приел действителността на постъпките и решенията си, той все още се съпротивлява, все още води битка.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 18:44



не знам как стигна до това заключение, но единственото, което очаквам е смъртта.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 18:45



Наказан си!





Тема Re: Майко миланови [re: Trickyyy]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 18:51



Благодаря ти!

Притесних се за теб. Очевидно нещо сериозно те терзае. Грижи се за себе си, момиче.





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 19:13



В отговор на:

Понякога жените ....... сте страшни чуми, така да се каже - ето един пример защо и как мъжете оставаме объркани при опитите да ви разберем. След, като написах каквото написах за прошката, последва (цитирам и изброявам в хронологичен ред някои от отговорите, които получих):

1. чакай малко сега, погрешно нещо си разбрал, не знам защо те е подвело мнението на лъчезара, но в случая аз и въпросът ми нямаме нищо общо с нея, с религията и религиозните вярвания - jumbles
2. за нещо по-различно става въпрос в това клонче на темата, ако решиш опитай да проследиш диалога ни с Лъчезара по - внимателно - jumbles
3. Най-общо казано духовната нужда от прошка е доказано от преди много хиляди години откритие от духовния свят - Luchezara

и сега, аз съм те така
Дето е рекъл поета "женската логика - травма за мъжката психика".




Кое не разбираш? Очевидно jumbles и Лъчезара са на различни мнения, какъв е чак толкоз проблема, че накрая травмирана мъжка психика. Тук ако има някой травмиран, то е jumbles, защото явно нещо я бута в тази тема, но същевременно се чуди как да я заобиколи по-отдалеч.



Тема Re: Майко миланови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано02.04.23 19:08



Може би онова твое аз, което не ти дава да простиш, е привързано по някакъв начин към страданието. За него е по-ценно нещата да си останат така.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор aiumi ()
Публикувано02.04.23 19:26



Травмата не пречи на човека да е в добро настроение, и да има някои хубави преживявания, (стига да стои далич от проблемните зони), и слава Богу, че е така.
Човешката личност е като мозайка, пъстра е и съдържа най-различни елементи, и дори някои части да са изпочупени, пак може да я има картината.



Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор Trickyyy (Висока)
Публикувано02.04.23 19:48



И аз благодаря, Виталия, наистина днес е особен ден.



Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано02.04.23 20:03



Така или иначе страданието е част от живота.
Не съм го избрала умишлено,то мен е избрало. Но щом е дошло, ще се смиря, ще се примиря с него, дори ще го изпитвам с удоволствие и задоволство.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 20:34



Защо е да е травмирана, само защото се интересува? Темата наистина е много важна, дори да не е приятна.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано02.04.23 20:38



Копирах автоматичния превод на статиятата ...
Лично на мен тази тема ми резонира и създава разбиране и приемане, както и спокойствие в наблюдаването на странното и често неадекватно, роботизирано поведение на голяма част от населението, която съставлява минимум 50%. Другата неадекватна част има потенциал, за който още не знае.
Интересното за мен тук, за разлика от други подобни текстове беше разяснението, че това не са хора без душа, защото основно те споделят групова такава, като при животните, но тя няма ядрото на душата - дух, висшето съзнание и това, което може да играе едновременно роли в различни реалности. А душата е необходима за анимирането на аватара /физ.тяло/ като етерната съставка предотвратява ентропията на тялото, а астралния компонент е свързан с емоциите и страстта, които "заместват" духовните преживявания на хората с Дух, висш аз.
Органични портали, бездуховните хора.
Празни хора. Куклени хора. Картонени изрезки. Дроновете. Органични портали. Фонови знаци. Защо изобщо съществуват тези термини? Защото по необходимост те трябваше да бъдат измислени от онези, които независимо забелязаха същия озадачаващ феномен, за който няма официално име: някои хора изглежда пропускат нещо много важно вътре. Въпреки че не са непременно по-малко интелигентни, успешни или физически здрави от всеки друг, те все пак не показват индикация за наличие на по-високи компоненти в тяхното съзнание.
През годините съм получавал имейли от читатели, които са стигнали до същото заключение. Те забелязаха, че някои хора са странно едноизмерни и кухи отвътре. Това наблюдение не е трудно да се пропусне, но е лесно да се рационализира, особено когато съвременното общество е толкова силно промито с политически коректната, но нереалистична концепция, че всички са напълно равни във всяко отношение, което пренебрегва функционалните различия, дължащи се на околната среда, генетичните, и най-важното, метафизични фактори.
Заден план
Идеята за празните хора за първи път ми хрумна през 1999 г., след като направих много изследвания на социопати и психопати, тяхното състояние е медицинско известно като APD или „Антисоциално разстройство на личността“. Интересът ми към темата се породи от това, че бях принуден дълги години да страдам от някой, за когото по-късно научих, че има всички признаци на социопат. Безсърдечен и бездушен бяха описателни термини, но не знаех колко буквално са верни. Бях забелязал в този човек празнота зад очите и много плитка съзнателна същност, което изглежда беше в основата на поведението, което наблюдавах.
В крайна сметка разбрах, че същото коренно състояние присъства и при някои други, които не бяха външно социопати, но чиято липса на сърце беше маскирана от добре адаптирана социална външност. С други думи, това, което психиатрията би диагностицирала като APD , е само по-екстремната, престъпна, небрежна проява на състояние, което иначе се изразява по-широко по социално приемлив и по-малко инкриминиращ начин. Последното е това, което може да обясни тялото от празни хора, присъстващи в населението.
Но какво точно им липсва? Отговорът е ясен, ако разгледаме тяхното общо поведение и качества на съзнанието.
Поведенчески и психически характеристики
Тяхното поведение клони към пъргаво, повърхностно, егоистично, нарцистично, светско, хищническо и материалистично. Понякога тези черти са прикрити от излъскана социална външност, но всеки с проницателно око може да види през маскировката. Липсва им индивидуалност, независимо мислене и са силно предубедени към стадния манталитет. Липсва им разбиране за всичко отвъд материалната сфера на петте сетива и не се интересуват от такива метафизични въпроси, освен като крещящи аксесоари за подобряване на социалния им имидж. Те също изглеждат напълно неспособни на емпатия, душевно търсене и умишлена саможертва. Независимо от това, в присъствието на другите те могат да демонстрират наперен показ на загриженост, страдание или алтруизъм за целите на социалната манипулация; например крокодилски сълзи, за да предизвикат съчувствие,
Психическото сканиране на тяхното съзнание разкрива нещо интересно. В тяхната същност има известна простота, плоскост и инертност, дори ако интелектът им е силно развит. За разлика от другите хора, тяхната съзнателна енергия е по-дифузна, скучна, непостоянна и аморфна, а не твърда, искряща, кристализирана и концентрирана. Казано по друг начин, техните умове са като пясъчни замъци, вместо истински замъци. Има нещо животинско и елементарно, управляващо телата им. Изглежда, че имат съзнателно съзнание точно като растенията и животните, но не и съзнателно самосъзнание, каквото се предполага, че хората имат. Има важна разлика между осъзнаването и самосъзнанието.
Дух: Липсващият компонент
Липсващият фактор трябва да е нещо, което дарява едно същество със самосъзнание, воля и способност да цени трансцендентални идеали. Това надхвърля обикновените физически фактори като липсващи части от мозъка, дефектна генетика или лошо възпитание, тъй като последните са просто дефекти в хардуера и програмирането на биологичната машина, докато проблемът тук включва съзнанието, управляващо машината. Това, което интуитивното или ясновидското възприятие улавя за тяхното съзнание, включва вместо това метафизични фактори.
Как да наречем този по-висш компонент на съзнанието, който липсва при някои хора? Обикновено това би било наречено душа, но това е причинило твърде много объркване в миналото. Например случайни читатели, които не са запознати с правилното определение на „бездушен“, смятат, че това означава „напълно лишен от съзнание“, когато в действителност означава „лишен от индивидуализирано съзнание“. Не, те имат някакъв вид душевна енергия поради това, че са живи, но душата не е пропита с по-висока искра на истинско усещане и самосъзнание.
Затова ще нарека тази по-висша искра „дух“ и ще я дефинирам по следния начин: духът е сърцевината на индивидуализираното съзнание, този постоянен аспект на човешкото същество, представляващ истинското Аз, който натрупва опитности и духовна мъдрост през целия живот, преживява физическата смърт и остава непокътнат при прераждането, за да продължи да расте към реализиране на своя потенциал. Това е божествената божествена искра, седалището на свободната воля, холографският фрагмент на Създателя, обитаващ самия център на вашето същество, „Азът“, който сте вие, вътрешният съзнателен наблюдател, способен да наблюдава дори собственото си самонаблюдение.
Изглежда не всички хора имат дух. Следователно те нямат самосъзнание, индивидуалност, мъдрост, емпатия, творческа интелигентност или съвест. Това, което допълнително потвърждава тази хипотеза е, че, както ще бъде обсъдено по-долу, човек може да наблюдава пълна липса на съдба, синхроничност, символични сънища, духовни уроци, растеж на душата и карма в живота си. Това може да се очаква, ако нямат нищо постоянно в себе си, което да оцелее след смъртта и да се преражда, защото само духът може да спечели от такива неща. Без дух, те са временни същества, чието съзнание се формира малко преди раждането и се разпада малко след смъртта. И ако е така, тогава за тях уроците по духовен живот нямат никаква цел, кармата от минали животи не съществува, няма висш Аз, действащ като придружител, нито биха имали истински интерес към нещо, което служи на цел извън текущото им смъртно съществуване. Следователно може да се очаква, че те са особено материалистични, светски и светски в своите амбиции; наблюдението също потвърждава това.
Други компоненти
Как да разберем по-добре всичко това? Чрез разбирането на различните компоненти и начина, по който те се комбинират, за да изградят цялото същество, можем да разберем многобройните разлики и прилики между одухотворените и бездуховните хора 1 .
Освен духа, другите компоненти са тялото и душата. Душата е нефизическият енергиен интерфейс между тялото и духа. Окултистите разделят душата на етерно и астрално тяло. Гореспоменатите „празни“ хора имат тела и души, но не и дух. По този начин става ясно, че те притежават някаква съзнателна енергия, но не и постоянното ядро, което запазва приемственост чрез въплъщения.
Душата се състои от два компонента, етерно и астрално. Етерният компонент е квантово изместващо поле, което предпазва физическото тяло от ентропийно разпадане. Или казано по-просто, жизнената енергия е тази, която предпазва тялото от гниене. Астралният компонент е по-абстрактен и нематериален. Той функционира като седалище на съзнателно изпитани чувства и страсти. Чувствата не са просто химически реакции в мозъка, нито пък абстрактни мисли в ума. По-скоро те са живи енергии, намиращи се някъде по средата, и тази буферна зона между напълно физическото и напълно метафизичното е астралният компонент на душата.
Тяло и его
Тялото е биологичният инструмент, чрез който взаимодействаме с нашата физическа среда. Тялото идва със свои собствени наследствени предразположения, биологични нагони и инстинкти и поведенчески алгоритми, запечатани в него чрез социално програмиране. Тези детерминистични влияния се събират, за да създадат изкуствен интелект в човек, който по подразбиране управлява тялото като компютър с автопилот, управляващ самолет.
Този изкуствен интелект тук се нарича „его“. Основната му цел е да осигури оцеляването на тялото чрез оптимизиране на поведението му спрямо заобикалящата го физическа и социална среда. С други думи, външната обусловеност програмира егото да постигне оцеляване в средата, от която произлиза тази обусловеност.
Но егото няма собствено истинско съзнание. Това е просто компютър, работещ на невронни (и чрез прокси, етерни) хардуер, който симулира жива идентичност. Основното му предимство е, че тъй като е просто компютър, той трябва само механично да изчислява и реагира на ситуации, вместо да отразява дълбоко и съзнателно, следователно може да реагира много по-бързо на външни ситуации.
За духа егото функционира като софтуерно устройство, което автоматизира взаимодействията с други хора и осигурява маска на идентичност, програмирана от раждането, подходяща за местната среда. Донякъде като аватар на играч в играта Sims, който изглежда и се държи като човек и изглежда върши собствените си неща, когато не е насочен от играча.
Проблемът е, че егото е изцяло продукт на миналото, а духът е изцяло извън линейното време. Първият е напълно детерминиран, вторият е напълно недетерминиран. Първото е възникващо свойство на материята, второто е постоянна кондензация на съзнанието. Двамата имат импулси, които често са диаметрално противоположни, единият дърпа към материалността, другият към духовността. Ежедневното ни съзнание, известно още като нисш Аз, е смесица от двете, а именно частта от духа, която блести през маската на егото и се идентифицира с него, аналогично на шофьор, толкова погълнат от шофирането, че за него колата се превърна в продължение на тялото му 2 .
Физически или духовни въздействия върху душата
Сега душата, като пребивава между тялото и духа и посредничи между тях, се влияе и от двете. Той поема своята организация и функция според импулси от духа и тялото. Например, астралното тяло би реагирало както на химическо лекарство, което предизвиква чувство на еуфория в тялото, така и на духа, който волево предизвиква възвишено чувство на духовна радост, въпреки че ефектите върху астрала не са идентични.
По същия начин структурата на етерното тяло може да бъде променена от някакво нараняване на физическото тяло или от някакво запушване или аномалия в астралното тяло, което прониква влиянието му надолу към етерното ниво. Каквито и влияния да се упражняват върху душата от тялото и духа, техните ефекти продължават да се задържат в душата, подобно на чая, който продължава да циркулира, след като е бил разбъркан. Ето защо казах, че егото работи както на нервен, така и на етерен хардуер. Въпреки че произхожда от физическото, егото придава импулса на своето обуславяне на етерното 3 .
Последици от липсата на дух
Имайки предвид предходното, помислете какво се случва, когато някой има тяло, его и душа, но му липсва дух. Първо и най-важно, целият им състав би бил резултат от материални влияния като генетика и околна среда. Седалището на тяхната привидна интелигентност би било егото. И без противотежестта на духа, тяхното его щеше да царува като крал. Така, в съответствие с функцията на егото, такива хора биха били изцяло посветени на материалното и социално оцеляване.
Забележете, че хората с дух, които са будни за своите духовни импулси, често правят умишлени избори, които не обслужват никакви финансови, социални или егоистични печалби, които противоречат на очакванията на дарвинистките еволюционни принципи и служат само на духовни цели. Такива импулси липсват при бездуховните хора, така че те наистина са оптимизирани за оцеляване във физическия свят. Без съвест, емпатия или вътрешна битка между егото и духа, които ги задържат, те могат по-бързо и лесно да успеят в светската си среда, независимо от цената за другите.
За да разберете по-добре техните метафизични различия, помислете какво се случва с одухотворените и бездуховните хора след физическа смърт.
Дух и душа, вложени един в друг, заедно напускат физическото тяло. След известно време етерният компонент на душата се разпада, оставяйки само духа, вложен в астралното тяло. Тогава астралното тяло също се разпада. Разпадането на етерните и астралните тела, което означава разпадането или отхвърлянето на душата, е известно в християнския езотеризъм като втората смърт 4 . След това освободеният дух напредва в отвъдния живот, преди да се превъплъти.
Прераждането включва духът, който формира около себе си нова душа и след това преминава в ново физическо тяло. При последователни прераждания, какви таланти, предразположения и дисбаланси е придобил от предишни животи, влияе върху новото въплъщение.
При бездуховните хора животът започва по следния начин. Докато феталното тяло бременства в утробата, душата се оформя за първи път, подобно на плажния пясък, който се събира във формата на замък и се присъединява към тялото. Тази комбинация създава елементарно съзнание. След като се роди, такъв човек не става нищо повече от продукт на генетиката и околната среда поради липса на дух. Без духовна противотежест, биологичните нагони и социалното програмиране стават техни основни импулси в живота.
При физическа смърт душата им се евакуира от тялото, може би съдържащо оставащ отпечатък на егото, и след известно време се разпада и отново се абсорбира в езерото от енергии, от което първоначално се е образувала. Нищо от тяхната самоличност не е оцеляло. За хората без дух този живот е единственият им. Те се образуват при влизане и се разтварят при излизане. Не може да бъде другояче, ако им липсва ядро ​​от индивидуализирано съзнание.
Така всичко, което има един одухотворен човек поради непрекъснатостта на своите въплъщения, липсва в живота на бездуховния човек. Например, бездуховните не биха имали нужда от житейски уроци или духовно обучение. Каква би била целта, ако всичко, което се придобие, изчезне след смъртта? Следователно бездуховните хора са тези, които не могат да научат духовни уроци, които не могат да се възползват духовно от изпитанията на живота, които не могат да предадат придобитото в своите последователни прераждания. И така те не се интересуват от уроци по смирение, съпричастност, състрадание, разбиране или прошка. Вместо да се променят като хора чрез духовно съзряване в живота, те се променят само в смисъл на по-добро адаптиране към живота чрез обуславяне. Например, докато един духовен човек може да види погрешността на пътищата си и да стане смирен,
Кармата е друг метафизичен фактор, който липсва в живота на бездуховните хора. Има много погрешни схващания относно кармата, така че първо ще обясня моето разбиране за нея, преди да покажа как нейното отсъствие се отразява на живота на бездуховен човек.
Кармата (негативният тип) е просто духовен дълг или дисбаланс, придобит при нарушаване на свободната воля на себе си или на друг. Нарушаването на собствената ви свободна воля се случва, когато направите избор по време на състояние на невежество, като когато се идентифицирате с егото и действате според неговите импулси, което нарушава избор, направен по време на по-духовно трезво състояние.
При извършване на нарушение на свободната воля, свързаният с висшия дух аспект на съзнанието съжалява за грешката и поема ангажимент да я поправи, дори ако аспектът, свързан с по-ниското его, се опитва да игнорира това. След това кармичният дисбаланс привлича преживявания, които преподават урок, коригиращ това невежество, независимо дали в този живот или в следващия. Наученият урок е универсален и не изисква памет за първоначалния избор, който го е провокирал, а само разбиране на урока. Самото кармично преживяване не е това, което е предопределено, а по-скоро наученият урок, следователно кармата понякога може да бъде смекчена чрез предварително разбиране и прошка, без непременно да се научава по трудния начин чрез опит.
Но без дух няма истинска свободна воля и истински уроци, които могат да бъдат научени. Следователно бездуховните нямат карма и вместо това живеят изцяло според законите на случайността и закона на джунглата. Докато одухотвореният индивид може да се роди с кармични недостатъци, за бездуховния тези недостатъци биха били чисто въпрос на случайност или наследственост и не служат на по-висока метафизична цел. Същото с времето и начина на тяхната смърт; като има предвид, че одухотворените хора може да са планирали свободно живота си преди въплъщението, включително начина, по който ще умрат, бездуховните хора умират според случайни обстоятелства без цел или смисъл, освен ако тяхната смърт по някакъв начин не играе важна роля в сценария преди въплъщението на одухотворен индивид .
Други липсващи фактори включват смислени символични сънища, синхроничности, висши интуитивни насоки и тяхната лична ръка на съдбата. Бездуховните хора не изпитват нищо от това, защото нито могат, нито имат нужда. Това би трябвало да е очевидно от разбирането на ролята на духа, но ще го разясня за по-голяма яснота.
Смислените сънища служат предимно за предупреждаване на човек за духовни дисбаланси, които трябва да бъдат коригирани, но бездуховният човек няма нужда от такива съобщения. Те също нямат нищо по-висше, за да изпращат такива съобщения. Без постоянно ядро ​​на индивидуалността, те нямат „Висш Аз“, което е усъвършенстваното бъдещо проявление на духа, достигащ назад във времето, за да помогне на разширенията на себе си, които все още са в линейното минало. И без Висш Аз, те нямат вътрешни интуитивни насоки, които да осигурят определени тласъци и защита в живота. По този начин, докато одухотворен човек може да преживее странни синхроничности и изкривяване на законите на реалността, за да го спаси от преждевременна смърт, бездуховен човек, лишен от такова ръководство и защита, би загинал според случайността.
Чакри - Разлики между одухотворените и бездуховните
Освен това има разлика между одухотворени и бездуховни в това какви чакри имат. Чакрите са вихрови енергийни центрове, свързващи душата с тялото и свързващи духа и тялото чрез душата. Всеки център съвпада позиционно с основните жлези на физическото тяло и всеки изпълнява различна поведенческа функция.
Долните чакри са свързани с такива поведенчески аспекти като физически инстинкт, сексуални импулси, долни емоции, лична сила и интелектуална дейност. Всеки притежава тези. Бездуховните обаче нямат нужда от висшите чакри, а именно сърдечната, коронната и чакрите на третото око, защото те са тези, които се свързват изключително с духа.
Сърдечната чакра, центърът на по-висши емоции като състрадание, емпатия, духовно ликуване, липсва при бездуховните, защото няма присъстващ дух, който да се асоциира с тези емоции. Коронната чакра, чрез която се проявява висшето интуитивно разбиране, оригиналността и креативността и връзката с обективната истина, също липсва. Чакрата на третото око, разположена между веждите, обикновено се използва за възприемане на явления и концепции отвъд материалното царство и бездуховните хора, затворени в света на петте сетива, също нямат нужда от нея.
Следователно, друга разлика между одухотворените и бездуховните е, че първите имат всичките седем чакри, докато при вторите липсват трите по-висши, сърдечната, коронната и чакрата на третото око 5 . Това допълнително допринася за интуитивното или ясновидско възприятие, че бездуховните хора са плоски и инертни отвътре, независимо колко анимирани са отвън, тъй като в спектъра на техните етерни или аурични вибрации липсват определени цветове и следователно са с по-ниска обща разделителна способност.
Всичко по-горе следва от един прост постулат: че на някои хора им липсва дух и следователно им липсват и висшите чакри. Ако обмислите дълбоко какво включва това, ще разберете как този постулат обяснява пълната гама от наблюдения, които имаме относно така наречените „празни“ хора.
Разлика между бездуховните и духовно заспалите хора
В този момент може би се чудите каква е разликата между бездуховните хора и одухотворените, които са духовно заспали в живота или просто са незрели. В края на краищата и двамата може да са светски в целите си и напълно уловени в илюзията на „Матрицата“. И двамата може да не осъзнават сънищата или синхроничностите, нито да показват много съпричастност. Например, има негативни хора, които са изцяло под влиянието на своето его и външни негативни сили, които могат да извършат жестоки престъпления и дори масови убийства, без да им мигне окото. Не всички са бездуховни. Но всички те наистина са лишени от влиянието на духа, когато става въпрос за участие в такова нечовешко поведение. На някои им липсва дух, други са заспали за духа.
Разликата е, че одухотвореният, но инфантилен/заспал човек все още има латентен духовен потенциал. Така че те все още имат, дори в малки количества, присъствието на тези духовни фактори и динамика, споменати по-горе. Те все още могат да страдат от последствията от кармичния дълг, породен от глупави избори, те все още могат да получават символични сънища, които се опитват да ги предупредят за духовни дисбаланси в живота, дори и да го пренебрегнат, те все още могат да получат синхронна помощ при оформянето на живота си въпреки шансовете дори ако не могат да го видят.
Бездуховните хора напълно нямат този потенциал. Те не могат да растат духовно. Това не е теоретична декларация, а болезнен урок, научен от работата с твърде много такива хора, които никога не са показали никакви признаци на растеж или еволюция, без значение колко много помощ и възможност за подобрение са им били дадени. В най-добрия случай те се адаптират, но повече от обуславяне и изчисление, отколкото от действително разбиране.
Има още една важна разлика. Одухотворените имат живот, съответстващ на техните духовни нужди. Така че има съответствие между тяхната духовна зрялост и типа живот. Детските духове ще водят груб живот, защото основното съществуване е всичко, от което се нуждаят, и всичко повече би било твърде много за тях, за да се справят или да спечелят. Междувременно бездуховните живеят живота, в който са тласнати от обстоятелствата и собствената си хитрост, което може да означава да бъдеш просяк, директор на корпорация или известен автор. Без ограничения, установени от духовни нужди, бездуховните нямат духовни ограничения или учебни програми, структуриращи живота им. И ето защо „празните“ хора не са просто духовно заспали или инфантилни, защото съществува клас от хора, които споделят същата инертност зад очите си, независимоот начина им на живот, социалното им положение, интелектуалната им мощ и физическия им вид.
Психопати, социопати и нарциси
По-крайните прояви на липса на дух са известни в психологията като психопатични, социопатични или нарцистични разстройства на личността. Духовните хора, които отговарят на това условие, са заблудени и държани заложници на егото си, но могат да бъдат възстановени. Вместо да им липсва емпатия, тяхната емпатия е или потисната, или изместена. Това не са истински психопати, а одухотворени хора с разстройства на личността.
Истинската психопатия и социопатия, обаче, не могат да бъдат излекувани, защото нещо е фундаментално погрешно в сърцевината на такива хора. Липсват им емпатия и разкаяние като цяло и тези качества не могат да бъдат възстановени, защото те никога не са били там от самото начало. Нелечимата природа на психопатията е приет факт в психологията. Смята се, че причината е аномалия в центровете за болка и страх в мозъка. Дори и така, без балансиращото влияние на духа, подобни аномалии биха въвели непроверени грешки в програмирането на егото, което след това се разраства до точката, в която попада на вниманието на правните и медицински системи. Това, което медицинската система може да диагностицира, е само крайната и небрежна проява на състояние, което е по-широко разпространено сред населението.
Защо Бездуховни? Какво казват другите
Изобилстват теории за това защо на някои хора им липсва по-висш компонент в тяхното съзнание и каква цел служат в по-голямата схема на нещата. Тъй като не съм първият, който прави това наблюдение, сега ще обсъдя накратко казаното от другите, за да можете да прецените наличните опции.
Джон Бейнс пише в книгата си „Звездният човек“, че хората, както всички животински видове, имат колективна душа, уникална за техния вид. Това колективно несъзнавано упражнява деиндивидуализиращо влияние върху хората, като ги тласка към манталитет на тълпата, манталитет на стадото и следване на тълпата. Рупърт Шелдрейк би нарекъл това човешко морфогенетично поле. Хората, които не са развили собствената си съзнателна индивидуалност, са обикновени автомати, следващи сънотворното влияние на колективното несъзнавано, сякаш са разширения на разума на кошера. Целта на езотеричното обучение е да се отдели от стадото, да развие собствената си воля и по този начин да стане свободно същество.
Рудолф Щайнер изрази подобни чувства. Неговият основополагащ труд, Философията на свободата, разглежда този проблем. Щайнер каза, че докато хората се подчиняват на външен авторитет, собствените си биологични инстинкти или животинските части на себе си, общи с останалата част от човечеството, те не са свободни същества. Свободата идва от избора на базата на интуитивно разбиране на това какво включва и какво означава всяка опция. Този акт на свободна воля изисква интроспекция и духовна проницателност, за да се действа от място на истинско разбиране. Щайнер признава, че не всеки интроспектира до степента, необходима за вземане на интелигентни свободни избори. В частни дискусии Щайнер отиде дори по-далеч:
Д-р Щайнер: Това малко момиченце LK в първи клас трябва да има нещо наистина много нередно вътре. Не можем да направим много. Такива случаи се увеличават, в които децата се раждат с човешка форма, но не са истински човешки същества по отношение на техния най-висш Аз; вместо това те са пълни със същества, които не принадлежат към човешкия клас. От деветдесетте години насам много хора са се родили без Аз, тоест те не са прераждани, а са човешки форми, изпълнени с нещо като естествен демон. Има доста голям брой възрастни хора, които всъщност не са човешки същества, а са само естествени; те са човешки същества само по отношение на формата си. Не можем обаче да създадем училище за демони.
Учителят: Как е възможно?
Д-р Щайнер: Космическата грешка със сигурност не е невъзможна. Взаимоотношенията на индивидите, идващи на земното съществуване, отдавна са определени. Има и поколения, в които индивидите нямат никакво желание да дойдат в земното съществуване и да се свържат с физическото, или веднага си тръгват в самото начало. В такива случаи се намесват други същества, които не са съвсем подходящи. Това е нещо, което сега е доста обичайно, че човешките същества обикалят без аз; те всъщност не са човешки същества, а имат само човешка форма. Те са същества като природни духове, които не разпознаваме като такива, защото обикалят в човешка форма. Те също са доста различни от човешките същества по отношение на всичко духовно. Те могат, например, никога да не запомнят неща като изречения; те имат памет само за думи, не и за изречения.
Гатанката на живота не е толкова проста. Когато такова същество умре, то се връща в природата, от която е произлязло. Трупът се разлага, но няма истинско разпадане на етерното тяло и естественото същество се връща в природата. Възможно е също така да възникне нещо като автомат. Съществува целият човешки организъм и може би е възможно да се автоматизира мозъкът и да се развие един вид псевдоморал.
Не обичам да говоря за такива неща, тъй като често сме били атакувани и без тях. Представете си какво биха казали хората, ако чуят, че казваме, че има хора, които не са човешки същества. Все пак това са факти. Културата ни нямаше да е в такъв упадък, ако хората чувстваха по-силно, че наоколо се въртят редица хора, които, тъй като са напълно безмилостни, са се превърнали в нещо, което не е човешко, а вместо това са демони в човешка форма.
( Срещи на преподаватели с Рудолф Щайнер , том 2, 3 юли 1923 г., стр. 649-650)
Г. И. Гурджиев говори по същия начин. Лекциите му в „Погледи от реалния свят“.обобщи позицията си. Хората се раждат като бели дъски, като биологични машини без самосъзнание. В даден момент от живота човек или развива „Аз“ или се разклонява по обратния път към по-нататъшна механизация и разпад. Така че според Гурджиев „празните“ хора са тези, които никога не са развили самосъзнанието си, както би трябвало, но всички започваме на равни начала. Не вярвам, че това е вярно, защото има бебета и деца, които очевидно имат висока чувствителност зад очите си и очаквано поведение на самосъзнание, докато други бебета и деца го нямат, което предполага фактора на прераждането при някои хора и пълно липса на дух, включително потенциал за дух в други хора.
Борис Муравиев е писал най-обширно по темата за бездуховните хора. Вижте трите му тома на Гнозисасерия, особено втори и трети том. Неговият подход се основава на езотеричното християнство и по този начин той цитира много от писанията, като същевременно има много общо с традицията на Четвъртия път на Гурджиев, която сама по себе си изглежда да се проследи назад до суфистките учения. Според тълкуването на Муравиев на Книгата Битие е имало хора преди Адам и Ева, но само Адам и чрез пълномощник Ева и нейните потомци са получили дишането на духа от Бог. Така в днешно време съществуват две смесващи се подраси на хората, пред-адамиците без дух и адамиците, които го имат. Муравиеф обяснява, че пре-Адамиците служат за събиране на енергия от Адамици като част от космическата хранителна верига. Той също така изследва метафизичните разлики между двете, по отношение на пред-Адамичните липсващи определени „центрове“, които са аналогични на чакрите. Муравиеф вярва, че пред-адамиците имат групова душа, уникална за техния колектив, и че едва след по-нататъшни еони на еволюция тяхната колективна душа ще се диференцира в индивидуални духове като това, което Адамиците вече имат.
Corpus Hermeticum , известен херметичен и гностичен текст, написан преди почти две хиляди години, също така заявява, че не всички хора имат искрата на божествения разум (наречена Nous ), активна в тях, и че без Nous човекът е по-скоро като „ирационално създание ” (животно) в неговите мотивации, ограничено възприятие и начин на живот. Човек трябва да прочете целия текст, за да разбере това в правилния контекст. Вижте английския превод, озаглавен Пътят на Хермес: Нови преводи на Corpus Hermeticum (Inner Traditions, 2000).
И накрая, Касиопейските преписиразглежда произведенията на Муравиев и предоставя някои ключови прозрения по разглеждания въпрос. Източникът на ченълинг твърди, че някои хора са празни портали, през които могат да работят други интелигентности, че имат еднакви аури помежду си, липсват им висшите чакри, могат да бъдат много умели в имитирането на „одушевени“ (духовни) хора, като отразяват обратно собствената си душевна енергия и че в крайна сметка те служат като канали, от които нашата енергия може да бъде източена за събиране от негативни хипер-измерни същества. Всичко това е в съответствие с моите наблюдения и писанията на Муравиев и Гурджиев, освен че е малко по-реалистично от гледните точки на тези двама традиционалисти. Докато Джон Бейнс казва, че някои хора са разширения на човешката колективна душа, касиопеанците казват, че вместо това са разширения на душите на определена животинска група.
Така че това, което казвам в тази статия, не е без прецедент. Просто направих наблюдение на „празните“ хора независимо през 1999-2001 г. и след това преминах през различни лични спекулации и съществуващи теории, преди да се спра на настоящата, обяснена в тази статия.
Вярвам, че има няколко начина, по които хората в крайна сметка остават бездуховни. Някои се раждат такива, защото никакъв дух не е пуснал корени, също като театралните седалки, които остават празни, защото никой не е купил билети за тях. Други може да са започнали с дух, но да са го напуснали в някакъв момент от живота. Може да се е евакуирал чрез злоупотреба или внезапна екстремна травма или да се е изпарил постепенно от десетилетия рутина на душеубиване. Не всеки, който умре, непременно пада мъртъв. Хората могат да продължат да съществуват като кухи черупки, като ехо от предишната си същност, сега лишени от духа, който някога им е дал искра. Има и други по-мрачни явления като мъртви хора, които се реанимират от извънземни с напреднала технология, човешки клонинги и други видове изкуствени хуманоиди, на които би липсвал дух,човешки симулакри ).
Тук говоря главно за по-голям сектор от населението, на който естествено му липсва дух, който винаги е имал през цялата история и който по силата на своята хищническа и светска природа е гравитирал към върха на социалните, икономически и политически йерархии и е създал света антагонистичен към духовните импулси.
Ползите от разбирането
As you can see, this idea that some people lack spirit explains much about the robotic, animalistic, predatory side of humanity. So many of us are under the false assumption that we are all the same inside, that if we walked in another’s shoes we would fully understand their motivations. But not all inhuman acts trace back to mere environmental variables. There are cases where, even if we put ourselves in their place, we would not act the same. That is because the cause of their motivations is not environmental, but metaphysical: the absence of spirit, and the supreme reign of ego.
Тези, които пренебрегват възможността за бездуховни хора, ще продължат да клатят глави от разочарование от поведението, което просто не могат да изчислят и трябва или да игнорират, или да го рационализират. Когато си имате работа с бездуховен психопат, например, такива хора лесно биват измамени и манипулирани.
Едва след като се изгарят отново и отново, те осъзнават, че някои хора са различен вид животни, че някои хора не могат да се поправят, защото действат напълно и здравословно в съответствие с бездуховната си хищническа природа. Това е особено вярно за психопатичния елит, който управлява тази планета затвор; те не могат да бъдат реабилитирани, накарани да видят грешката на своите пътища или убедени чрез призиви за съпричастност.
Внимание и заключение
Би било неразумно обаче да гледаме с презрение на бездуховните. Те са това, което са, живеят живота си в съответствие с техния състав. С тях не трябва да се борави по различен начин от начина, по който се борави с диво животно, което действа според своята дива природа. Разочарованието възниква само като се опитваме да държим бездуховните на по-високи духовни стандарти. Без да очакваме твърде много от тях и разбирайки защо се държат така, разочарованието отстъпва място на спокойното прозрение.
Нито пък си струва да се опитвате да забележите кой е бездуховен, защото в двусмислени случаи вероятно ще сгрешите от страна на параноя. Тъй като бездуховните поведения формират подгрупа от поведенията на одухотворените хора, само поведенията, уникални за одухотворените хора, могат да позволят бързо и сигурно идентифициране, а след това само на това кой определено е одухотворен. Забелязването работи само за избиране кой е наистина одухотворен, което се случва най-лесно с одухотворен индивид на вашата дължина на вълната. Ще усетите живота в очите им, ясната и уникална енергия зад думите им и оригиналността и независимостта зад мисловните им процеси.
Приложение I: Често задавани въпроси
Как да знам, че не съм бездуховен човек? – Ако сте изпитали дори една черта, уникална за духа, тогава не сте бездуховен. Самият факт, че сте се чудили това, че не сте сигурни и искате да знаете със сигурност, показва самосъзнание и интроспекция, което е друга черта на духа. Независимо от това, по-добре е да приемете, че имате дух и работите върху развитието на неговите качества като интуиция, емпатия и яснота, като през цялото време сте наясно с по-ниските си егоистични импулси и избягвате да действате според тях.
Подозирам, че моят (приятел, съпруг, родител) е бездуховен човек, какво да правя? – Оставете настрана за момент въпроса дали са енергични или не и се съсредоточете единствено върху това дали можете да продължите да бъдете с тях. Толкова ли са манипулативни, изтощителни, обидни или по друг начин вредни за вашето благосъстояние, че трябва да се измъкнете? Ако е така, тогава няма значение дали имат дух или не. Толкова ли са дружелюбни и непринудени, че се справяте доста добре, като ги имате в живота си? Ако е така, тогава няма значение дали имат дух или не. Така че от практическа гледна точка трябва само да се интересувате дали можете да се справите с това да ги имате в живота си. Където прави разликата между одухотворени и бездуховнивлизат в действие при работа с психопатни хора, където дори след като са обещали да се променят, те продължават да се връщат към обидните си начини; тогава в един момент, вместо да рационализираме, че те просто са заблудени и се нуждаят от още повече време и внимание, е по-добре да заключим, че може би те действат перфектно в съответствие с това, което са в действителност. Наивните хора, които смятат, че всички са еднакво добри отвътре, ще продължат да рационализират и да поемат злоупотребата, но тези с по-високо разбиране ще разпознаят предупредителните знаци за безполезност по-рано и ще си спестят неприятностите.
Как тази концепция за бездуховни хора не е някак разделяща, расистка, преследваща и противоположна на идеята за човешкото равенство, единство, хармония и братство?– Ако е вярна теорията, че на някои хора им липсва дух, тогава истината по въпроса не трябва да се пренебрегва в името на политическата коректност. Когато се прилага правилно, знанието може да доведе до по-голяма стабилност и хармония в дългосрочен план. Например всеки опит за утопично общество се е провалил, защото е бил основан на наивни предположения за състава на гражданите си; егоистични, психопатични, хищни индивиди в крайна сметка покваряват утопията. Ако утопията се основаваше на пълното разбиране на такива видове, тогава биха могли да бъдат въведени мерки за предотвратяване на корупцията. Освен това една теория не трябва да бъде обвинявана за последствията от нейното неправилно прилагане; онези, които го прилагат погрешно, го използват като средство за задоволяване на собственото си его, вместо да го прилагат от духовна гледна точка. Вместо да се изхвърля теорията поради нейното неправилно приложение, трябва да се положат повече усилия за предотвратяване на неправилното й приложение. И накрая, единството на целия живот може да бъде признато, без да се жертва осъзнаването на функционалното многообразие, което го включва; и само чрез правилно разбиране на всяка част от това единство, цялото може да бъде разпознато в пълна яснота вместо просто невежо блаженство.




сега да ме питаш защо ти го пускам това ... и аз не знам, може би долавям някаква връзка обаче ме мързи да разсъждавам, а може би ти ще откриеш нещо за себе си, което да ти е от полза, може би ...

абе, драго ми да те срещна, старо бойно другарче




поздрави





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 20:49



Към това състояние се отнасят понятията съвест и разкаяние.
Много от вас не вярват в Бог, но Бог прощава, когато има наистина искрено разкаяние. И това е добро решение, в което има милост, утвърждаване на живота, учене на уроците и израстване!

Другият вариант е да стоиш и да си се съсипваш в калта завинаги. Така че ето това е един вид прошка, който има може би най-много смисъл.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 21:01



Да, сега разбрах, какво си имала предвид в горния си постинг.
Но защо реши, че Jumbles е всеопрощаваща и живее на Небето? Тя никога не е казвала това. Просто се интересува за цялата същност на прошката, което е похвално, защото е много важно и фундаментално нещо в духовен план.

Редактирано от Luchezara на 02.04.23 21:03.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 21:02



Е след, като не вярвам в Бог, то не е ли близко до ума да се сетиш, че какво прощавал и не прощавал, има точно никакво значение за мен? И защо въобще продължаваш да намесваш Бог, след като самите вие на няколко пъти подчертахте, че не ставало дума за религиозния контекст на прошката?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 21:19



Не, ние, а Jumbles. Тук няма ние, не знам откъде го измисли. Авторката на темата не вярва в Бог, но аз вярвам.
Така че това е единственият начин, по който аз мога да говоря за силно духовни теми, а темата за прошката е такава.
Това че ти не вярваш в Бог, не може да ме спре да кажа нещо, което за мен е ценно и реалност в духовен план. А именно, че наистина искреното разкаяние е приемано от Невидимия свят (какъвто определено съществува) и в такъв случай човек може да намери прошка. Това също е важен факт от хилядолетните духовни открития на хората и дали ти го уважаваш или не, няма никакво значение. Няма лошо в това да събираш важно познание, независимо дали е от област, която те интересува. Някой ден може да ти потрябва.
Или казано накратко - не мога да не кажа нещо важно, само защото на теб не ти харесва.

Редактирано от Luchezara на 02.04.23 21:16.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 21:23



Кое не разбираш?
Странен въпрос, предвид че съм пояснил смятам достатъчно нагледно, но нека втори опит с мои думи:

1. не се подвеждай по мнението на Лъчезара, защото аз и въпроса ми нямаме нищо общо с нея
2. гледай мнението на Лъчезара
3. бог прощава всичко

Сиреч три изказвания, които си противоречат - хем да не гледам религиозните мнения на Лъчезара, защото не става дума за религия, хем да гледам мненията на Лъчезара, която не спира да пише за религия. Ами, че като прощавал Бог всичко, да ходи да се моли на църква, какво пита из форумите - пък щом цялата драма няма нищо общо с Бог, тогава да не ме препраща към мненията на Лъчезара, с които уж нямала нищо общо, пък имала и да си изясни въпроса първо на самата себе си, защото докато не разбира какво пита, никога няма да намери отговора, който търси. В случая се получава - кой е четвъртия ъгъл на триъгълника. Добре, че ще се намери.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано02.04.23 21:27



Или казано накратко - не мога да не кажа нещо важно, само защото на теб не ти харесва.
Ти си казвай, ма кога съм те питал? Да ти напомня, че не аз питам за прошката, така че защо обясняваш религиозните си виждания на мен? Пиши на Jumbles да ходи да се моли на Бог или да прави там каквото са доказали хилядолетните духовни практики.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 21:22



И някои хора мислят, че могат да поемат ролята на кармата, като разбира се почти винаги грешат. Има хора вманиачени да съдят и раздават тяхна "справедливост", както има и хора вманиачени да отмъщават. Срещала съм и от двата вида - пълна трагедия във всякакъв смисъл.



Но иначе да, има и истинска карма.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 21:29



Пиша го, защото ти участваш в темата, а това е единствения начин по който аз мога да говоря за силно духовни теми, каквато е тази. Иначе ще е непълно.
А кой ще ходи да се моли или не, си е негова работа.



Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 21:32



Не винаги пиша за Бог. Очевидно е отговаряла на другите ми постинги.

Ти май го караш по най-малкото съпротивление?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано02.04.23 22:07



При една активна заплаха идват още понятия например като самозащита и благоразумие. И двете понятия са не само позволени, но и задължителни дори в свещените текстове на човешкото духовно познание. Могат да се намерят във всички духовни книги.
Така че прошката не изключва самозащита и благоразумие.
За да не изпада в нечовешки крайности, за да освободи психиката и живота си, човек може да остави окончателния съд за невидимия свят, който от своя страна иска пълно разкаяние.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано03.04.23 03:00



... ти участваш в темата, а това е единствения начин по който аз мога да говоря за силно духовни теми...
принципно не се изненадвам - духовната ми енергия е толкова могъща, че дори и да не искам, често се случва при общуването ми с околните, да им щукне да се изразяват по духовни теми. Работата е там обаче, че ми е досадно да слизам и да се ангажирам със зубрачите от началните класове, които се зобят със богове, карми, астрални светове и прочие метафизични съставки от ширпотребата, и моловете по езотерика посредством, които са развили единствено халюцинации как са хванали нирваната за шлифера - просто твърде много съпротивление, за твърде слаби резултати.

Благодаря все пак за уточнението! ще го имам предвид за в бъдеще, ако пък случайно проявиш желание да обърна внимание на тюрлюгювеча от духовното ти меню, то имай предвид от сега, че ще го изхвърля всичкия в кофата за боклук. А дотогава се чувствай свободна, да се ползваш от моята духовна аура и спиритуални сили, не съм циция и нямам против околните да се пречистват в благородната енергия, която тече през мен - така или инак не е частна собственост, което е и причината да не поискам извинение/ прошка за сътресенията, които изпитваш; да беше, определено щях да й спра кранчето, че да не притеснява съня на сомнамбулите.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано03.04.23 03:14



Ти нямаш нищо общо, темата е духовна.
Няма да ти отговарям повече, защото виждам, че нищо не разбираш.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано03.04.23 03:48



Приятни сънища!





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано03.04.23 07:59



Съвсем не съм решила, че джъмбелс е всеопрощаваща и живее в небесата.
Изказах предположение, че гледа на нещата през очите на прошката. С цитата(Курс на чудесата - Лъчке, странно е че си пропуснала тази фундаментална книга) по горе онагледих моето разбиране за прошка.
Под "И Царство е тяхното Небесно" никога не се е имало предвид местоположение някъде из облачното пространството. Под "Небето" от край време се разбира необременено състояние на съзнанието.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано03.04.23 08:01



Драго ми е, джъмби



Благодаря, ще прочета



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Rosemary ()
Публикувано03.04.23 09:43



Прошката е осъзнаването, че и ти в някаква степен, волно или неволно, си предизвикал отсрещния. И когато осъзнаеш, си готов да му простиш. И да помъдрееш.

Р.S. Доколкото сега чета цялата тема, мнението ми според мен се припокрива с това на Шоколада.

Редактирано от Rosemary на 03.04.23 10:27.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 10:53



А какво е духовно развитие? Как точно развиваш духа? Нали не забравяш, че си тук на земята и всичко е свързано.. при развитието на духа, защо изолираш тялото-материята? Без материя умираш.. та за какво развитие говорим? Как човек се развива духовно, но моля, със свои думи, не ме пращай да чета, ако може..



Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 10:57





Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 11:21



При една активна заплаха идват още понятия например като самозащита и благоразумие. И двете понятия са не само позволени, но и задължителни дори в свещените текстове на човешкото духовно познание.




Абсолютно съм съгласна,че човек трябва да се защитава в много ситуации, но много
зависи.
Защитавам се, когато очаквам отсрещният да ме разбере. Ако все пак е останало нещо човешко в него.
Но един емоционален насилник, който нито може, нито има интерес да ме разбере, пред него защо да се защитавам? Ще звучи,че се оправдавам и това още повече ще го озлоби.
Според някои свещени текстове , когато ми ударят едната буза,трябва да дам и другата.
Не, благодаря. Не съм дотолкова добричка. Но не съм и зла. Никога не бих прибегнала до нечовешки крайности.
За да си сверим понятията, ти какво разбираш под нечовешки крайности. Обидата, унижаването на човешкото достойнство влизат ли в тях ?

Редактирано от vida1929 на 03.04.23 11:26.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 11:25



Виталия,
коя е тази книга "Курс на чудесата" и кой е авторът? Защо "курс"?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано03.04.23 11:34



След писаното дотук (не успях да прочета всичко) ще си позволя едно еретично мнение:

Прошката е един вид вътрешно приключване на обвинителен акт.
Демек: казусът или личността, причинил/а ми болка/вреда/дискомфорт не ме интересува повече и не смятам да му/й отделям повече от моето време и енергия.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: какво е прошката?нови [re: ad miral]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано03.04.23 12:07



Даммм...





Тема Re: Майко миланови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано03.04.23 12:11



Бляк!

Има спасение от страданието. При положение, че знам това - кому е нужно да страдам?!



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Vitalite (флуидна)
Публикувано03.04.23 12:13



Гугълни го, Вида, когато имаш време и ще разбереш сама.





Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано03.04.23 13:30



Без дух материята не е жива.



Тема Re:нови [re: Vitalite]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано03.04.23 13:32



Да и страданието и щастието в огромна степен са въпрос на съзнателен и подсъзнателен избор.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 13:50



Когато говорим за подсъзнателен избор, първо трябва да разберем,че човек
няма достъп до подсъзнанието.
Само си мислим, че знаем някакви механизми за достъп.
Всичките психологични школи само загатват темата.
Ако отидеш на сто психолога, коуча и прочие, те ще ти предложат сто различни начина, които може и да си противоречат.
А всъщност всяка психологическа школа е някаква философия, която дори няма научна основа.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ad miral]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 13:52



Съгласна съм с твоята формулировка на прошката.
А нещо за чувството за вина и за наказанието да кажеш?





Тема Re: Майко миланови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 13:55



Аз твърдя, че за мен беше полезно малко да пострадам, за да проумея някои неща за себе си.
Проблемът е,че вече прекалих и се превърнах във вечния страдалец, станал досаден на всички





Тема Re:нови [re: vida1929]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано03.04.23 15:03



Някои хора имат известни успехи.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Vitalite]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 15:15



Мога да видя в гугъл, мога и книгата да си сваля, но първо искам твоето мнение за нея, защото зрението и времето ми са ограничени и чета утвърдени автори в психологията и философията, да не кажа-само класици.
Освен това се появиха и много тъмни психологии.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 15:58



Да, някои, които знаят някакви врати към подсъзнанието, като сънищата например.
Но аз мисля,че подсъзнанието на всички хора е като един скачените съдове, нивото на водата е винаги еднакво при всички. И така си обясням например сега масовите психози като ковида, войната и какво ли не.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано03.04.23 16:02



А нещо за чувството за вина и за наказанието да кажеш?
Това са две различни неща и всяко едно си заслужава отделна тема. Ако има такива отворени, пусни ми линк и ще се изкажа.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: какво е прошката?нови [re: ad miral]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 16:24



Според мен вината и наказанието са едно и също нещо.
Не, няма теми, но винаги можем да пуснем.



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 17:41



И обратното също важи.. т.е. двете неща са едно цяло

Новак, я!..



Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано03.04.23 17:46



не бих казала, ако те разбирам правилно



Тема Re:нови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 19:50



Защо? Духът не може без тяло да получи земните емоции.. Как ще усети топлината на прегръдката, аромата на цветята, съвършенството на природата.. светлината?! Ами раждането на нов живот? Човешката сетивност са просто неговите антенки..
И знам ли.. може би това е смисъла на земния живот, да направим синхрон между духа и материята..

Новак, я!..



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 19:56



Според мен вината и наказанието са едно и също нещо.
Вината според кого.. и наказанието според кого? Нямаш тази власт да виниш и наказваш. Колкото повече вина раздаваш, толкова повече ще трябва и да я поемаш.. и защо ти е?
И какво значи наказание.. Ето съдбата те наказва.. отнела ти е спокойствието.. ти какво правиш за да промениш нещата?! Набутваш вина и искаш наказание?! Ми ти ще го получиш в двоен размер това..
Това го пиша, спрямо твоите думи.. дали лъжеш, играеш или си правиш експерименти все тая.. пак ти поемаш всичко, т.е. плащаш си за това.

Новак, я!..



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 20:13



В какво?
Като гледам и наоколо, тези които са най-осъзнати каква уста имат и какво бълват от нея.. чак се чудя, това ли е да си осъзнат..
А дали осъзнават, че и аз съм човек като тях, че и мен ме боли, както тях.. или те са си дрогирали ума с осъзнатост.. но толкова негативи трупат в подсъзнанието.. че даже и съзнанието не ги слуша понякога..
Преди години.. един такъв пикльо.. ми се прави на голямата работа.. щял без проблеми да ми влезе в подсъзнанието и да направи така, че да правя каквото той иска.. Така лиии.. хайде, влизай! Ама даде назад бързичко.. ама с мен не можел, ама имала съм стена.. ама не винаги ставало.. Е как да не го вземеш на подбив такъв.. Ама той имал диплома от Русия бе..
Преди време.. доста време.. на мода бяга гуру-тата.. и един такъв.. гаден мазен индиец.. беше поставил на колене хиляди хора и той ги учеше на осъзнатост.. Един осъзнат човек, не би поставил друг човек на колене.. независимо какви знания и възможности има..

Новак, я!..



Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано03.04.23 20:53



Л. Без дух материята не е жива.

ти. И обратното също важи.. т.е. двете неща са едно цяло

аз. не бих казала, ако те разбирам правилно

ти. Защо? Духът не може без тяло да получи земните емоции.. Как ще усети топлината на прегръдката, аромата на цветята, съвършенството на природата.. светлината?! Ами раждането на нов живот? Човешката сетивност са просто неговите антенки..
И знам ли.. може би това е смисъла на земния живот, да направим синхрон между духа и материята..




духът е "жив" и без материя, е моето мнение
според теб духът без материя е "мъртъв", така ли?

от къде дойдоха тези "земни емоции" сега

Лъчезара не ги е споменавала

апропо, като четете(слушате) събеседника си, опитвате ли се да излезете отвъд своите предубеждения и предварително изработени представи, така че наистина да ЧУЕТЕ какво ви казва човека насреща ви?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ad miral]  
Автор jumbles (wild spirit)
Публикувано03.04.23 20:57



тенкс!



Тема Re:нови [re: jumbles]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 21:08



Перфектно знам какво ми казваш, мога даже да продължа оттам откъдето си спряла.. едно и също е, копирано от доста хора.. щото звучи възвишено.. и осъзнато!..


Едва ли духът е мъртъв.. ама ти не си само този дух, тук и сега.. в този земен живот.
а какво знаеш ти за моите граници и представи.. ли ти е по-лесно да ми залепиш етикетчето за тях..

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 21:29



Като казах,че вината и наказанието са едно и също нещо,
имах предвид чувството за вина на всеки човек със съвест, която го тласка да търси и подсъзнателно да се стреми към собственото си наказание.
Ако си чела Престъпление и наказание на Достоевски.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 21:32



струва ми се, че все още не съм осъзнала какво е прошката

Мисля, че започнах да подразбирам какво е прошката, когато леля веднъж ми рече, че трябва да съм милостива към себе си. Имай милост към себе си, имай жалост.
Имаше предвид това,че непрекъснато се самобичувам, не прощавам на себе си и на другия и така се самоунищожавам.
Та, според мен е това: имай милост към себе си.
Но имам още път да вървя докато напълно разбера.

Редактирано от vida1929 на 03.04.23 21:35.



Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано03.04.23 22:18



Духът не може без тяло да получи земните емоции.. Как ще усети топлината на прегръдката, аромата на цветята, съвършенството на природата.. светлината?!
изглежда, че да си дух, си яко прецакан - язък за царството небесно





Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 23:04



т.е. самонаказание? а това пък защо ти е... Вида, къде си се навряла...
В този живот толкова много съм чела, че явно наваксвам от предишни два.. или си взимам дажбата за следващи два..
Достоевски ми зацапва аурата и ми размества чакрите... : ))) и хич не е моя човек..
в момента си отпушвам подсъзнанието с лИбовни романчета.. той казва Аххх, тя Оххх... и книгата свършва... : ))) е гонят се известно време де.. ама все се хващат накрая..



Новак, я!..

Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 23:05




Нещо такова.. скука! Язък му за вечността...

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 23:10



не прощавам на себе си и на другия и така се самоунищожавам.
а Добро утро...
леля ти е мъдра жена..
това милост и жалост са малко в повече, ама ако ти вършат работа, става и така..

Новак, я!..



Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано03.04.23 23:59



Сред хората, които изучават тази сфера (както навсякъде) има и стойностни и коректни. Не знам защо се съсредоточаваш винаги само върху отрицателните индивиди. Може би за да оправдаеш пред себе си своето нежелание да се занимаваш с това. Човек трябва да си подбира средата, това важи навсякъде.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано04.04.23 08:27



Според мен вината и наказанието са едно и също нещо.
Вината според кого.. и наказанието според кого?


Ай, ай, ай. Според Достоевски, бря.


В дърташкия клуб снощи се похалосвахме по адрес на челите Достоевски, но това, което Вида иска да каже, е баш неговата концепция за вината, разгърната в "Престъпление и наказание". И силно повлияна от християнското разбиране за вина, наказание, прошка. Та, отговорът на въпроса ти е: според него самия. Когато човек си даде сметка, че е извършил нещо нередно, дори престъпно, той неизбежно започва да изпитва чувство на вина. Дори, когато никой не подозира, че той е виновен за престъплението или дори обществото оправдава постъпката му като неизбежна реакция поради обстоятелства, чувството за вина не може да бъде потушено и да изчезне и именно то се превръща в най-голямото наказание за човека. Има само един начин да се избави от това наказание и той е - да си самоналожи реално такова, да го изтърпи стоически, за да получи жадуваната прошка за извършеното, ако не от други, то поне от себе си.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано04.04.23 08:31



Ако си чела Престъпление и наказание на Достоевски.

Я! Великите умове мислели еднакво.


И аз написах същото.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано04.04.23 09:48



Е въобще не се сетих, че може да вмъкне Достоевски. Този съм го чела пред много години, но ме хвана депресията от него.
В живота има и много сериозни неща, на които трябва човек да обърне внимание, да осмисли, но поне за мен самонаказанието е някаква крайност, никому не нужна, еле пък на самонаказващия се. Да, чувството за вина е много гадно нещо и гризе яко, но едва ли самонаказанието е лек.. напротив! Лично за мен ще е наказание, ако някой се самонаказва заради мен..
Не знам, но не вярвам, че човек може да изпитва удоволствие, като на друг човек му е зле.

Новак, я!..



Тема Re:нови [re: Luchezara]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано04.04.23 10:01



Разбира се. Тях ги наричам Човеци, с главно Ч. Живи, мислещи, помагащи хора, които са видели свързаността на земният живот. Имам няколко такива приятели, познати и много им Благодаря за много неща.. но аз протестирам за друго.. за тези които карат хората да стоят на колене пред тях, и ги учат на осъзнатост.. За високомерните хора, които са се вкарали в ролята на някакви височайши особи..


С кое да се занимавам.. че то всичко е вътре в мен.. В помощ ми е когато някой ми даде различна гледна точка от моят.. за да мога да насоча погледа си натам.. ама да се занимавам с отвъдното и разни там тинтириминтири.. ми като дойде времето ще го видя.. или няма да го видя.. знам ли.. : )) Но моя дух съм му казала.. направи така, че тялото да ми е здраво, за да имаме повече щуротийки и емоции заедно.. : ))) а той дали ще ме послуша знам ли..

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.04.23 11:12



Великите умовe..

Според мен всеки човешки ум е велик.

Както подсъзнанието, така и умът е един на цялото човечество и когато то е готово, узряло да чуе, тогава провъзгласява някого за велик. А този велик всъщност е човек като всички останали хора със своите слабости и недостатъци.
Сред писателите,
сред учените и сред другите е може би същото.
Колко умни книги прашасват и не ги четат....не им е дошло времето.
Затова казваме,че някой или нещо е еманация на някакви натрупвания в обществото .



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.04.23 11:16



Някой път може да разкажа защо се самонаказвам. Но то ще стане, когато видя срещу себе си хора, които не се изкушават да съдят. Достатъчно е, че сама се съдя.
Или пък..
В Акохолно зависими най-отгоре има една тема: Разкажете тук своята история. Закована и затворена. Можеш само да пуснеш своята история до модератора,той я публикува и я затваря. Никой не може да я коментира. Ако и тук има такава тема, ще пиша.

Много любовни истории не е трябвало да се случат. Не е трябвало да се родят деца.Излишни страдания на двама души, които са се събрали поради повика на хормони.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано04.04.23 11:35



Популярна крилата фраза, не се вземай насериозно.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано04.04.23 11:37



Този съм го чела пред много години, но ме хвана депресията от него.

Да, така бил действал на неподготвените - ми обясни некъф в дърташкия клуб, дето бил познавал самоубили се и психясали след четене на Достоевски.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.04.23 11:47







Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.04.23 12:01



Достоевси е имал психическо заболяване с изразени симтоми. Логично е неговите романи да са мрачни.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано04.04.23 12:26



Не. Не разказвай нищо, за което все още те боли, защото всяко мнение ще го приемаш като злоба, отрицание, негативизъм. И аз имам още едно две нещица за които ми е трудно да разказвам, но времето ще се погрижи и това да мине.
Вида, това което си направила, милиони хора са го правили, защо отричате човешката си природа и искате да сте идеални, безгрешни?! Е не става, нищо човешко не е чуждо на никой..
Ай ся хормони.. а хормоните кой ги вдига...

Аз пък много се кефя като мъж може да провокира сексуалните-хормонални фантазии, ама духа ми нещо в тази насока е малко недоразвит.. или знам ли, претенциозен.. или мързелив.. и дреме.. : ))) амаа случили се... няма спирка.. : ))
Виж сега, ние хората по много особен начин мешаме нещата.. Създаването на нов живот не е страдание.. и когато нещо не е по нашите представи го наричаме страдание.. : )))

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано04.04.23 12:30



Аха.. а подготвените какво?! След прочит.. купон, а?

Новак, я!..



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.04.23 13:42



Не. Не разказвай нищо, за което все още те боли, защото всяко мнение ще го приемаш като злоба, отрицание, негативизъм

Да, има го това при мен, признавам, но и друго има. Последната ми тема например беше самокритична, самоиронична и идеше да подскаже и разкаже как всички тези неща,свързани с моята ревност, аз ги разбирам, но не мога да ги превъзмогна. Нямах никаква нужда нито от обидите и сарказма на Лиса, нито от приказките на Холи как съм седяла на пейка. Имах нужда някои да разкаже как например е преживял неговите епизоди на гняв от ревност и пр, някои да покаже разбиране . Е, имаше и такива опити,но те се изродиха отново в някакъв сарказъм към мен, понеже аз не им повярвах и не им отговорих, и си е мое право да не отговарям на постове,които са злобни и агресивни.
Разбирам и че въобще нямам право на ревност към моя бивш съпруг, но я изпитвам тази ревност и това е. Знам,че е пълен абсурд, но ядът ми към моя бивш и неговата любовница и страданието ми се соматизираха. Няколко пъти ми прилошаваше, когато ги виждах, после дълго повръщах и ме болеше глава нечовешки.
Някои от вас съвсем не умеят да четат, да вникват, също не могат и да съчувстват и да са съпричастни,не умеят да съпреживяват, или нямат достатъчно речников запас,за да го изразят. Но то не е до речник, а до човещина.
Ти си се опитвала често, по човешки да ми отговаряш, за което ти благодаря.
Но и с теб някак си се разминаваме и не се разбираме.
Време е да си отида от този клуб и да не губя времето,моето и вашето, което може да се използва за много и градивни неща.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано04.04.23 14:26



Ме не.. Четох и Алиса и Холи, нито една от двете не е искала да те нарани, просто те ти казваха неща, които ти ги приемаш така, защото те боли.
А за другото, защо да е абсурдно.. съвсем човешко си е. Ти си гледала този човек всеки ден, били сте заедно години, години наред, приела си го едва ли не за твой и сега ти е криво, като го виждаш с друга. И това ще мине, просто трябва да го преживееш и да осъзнаеш, че никой и нищо не е твоя собственост..


През целият си съзнателен живот съм ревнувала два пъти.. ама истински и пълноценно.. Първият път не можах да се справя, за това си тръгнах, защото човек, който предизвиква ревността ми, значи му нямам доверие, а нямам ли доверие няма какво да правя с него. Но аз тръгнали си отнякъде.. искам поне няколко години, да нямам никаква връзка с него, ама никаква, нито да виждам, нито да чувам, нито да слушам за него.. времето другото го лекува..
Вторият път..постъпих различно.. ама то щото осъзнах, че този тъпак, прави нарочно да ревнувам.. и му казах да си гледа работата.. като сме заедно искам вниманието му, като не сме хич не ме интересува къде е, с коя е и т.н... и кротнах.. : )))
Та предполагам ревността ти е свързана с дългогодишните отношения, навика.., знам ли..
ама хич и не се тормози за това.. ревността е час от човешките емоции.. просто стой далеч, не търси контакт..и се гмурни в нещо, което да ти запълни мислите..
Започнах работа преди 4 месеца, ей така, на шега, на майтап.. и егати терапията полезна се оказа.. Разгониха ми фамилията и физически и психически.. ама ми е кеф.. щото не мисля за глупости, не се вкарвам във филми..много хора, общуване, шеги, майтапи.. колеги.. екстра ми е!

Виж сега.. това.. с теб дали се разбираме или не, не е важно.. въпросът е какво ти носи това общуване.. ако те натоварва.. спираме..

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано04.04.23 19:48



Разбирам и че въобще нямам право на ревност ....
Мда - е за това разправям, че имаме нужда и от промени в конституцията. Разбира се съобразявай се със законите и правата, ала обръщай повече внимание на себе си, щото от там идва ревността. Казвам ти, като човек- ревнивец до мозъка на костите си, който обаче е недосегаем за ревността.





Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.04.23 20:33



... защо да е абсурдно.. съвсем човешко си е. Ти си гледала този човек всеки ден, били сте заедно години, години наред, приела си го едва ли не за твой и сега ти е криво, като го виждаш с друга. И това ще мине, просто трябва да го преживееш и да осъзнаеш, че никой и нищо не е твоя собственост.

И аз така мисля. Благодаря за разбирането.
И за трудотерапията си права. Смислените занимания и труд ще ми помогнат да изляза от този кошмар.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор vida1929 ()
Публикувано04.04.23 20:40



Конституцията не може да помогне на ревнивите жени и мъже. Освен ако убиеш някого, да ти смекчат присъдата поради невменяемост,
което все пак е нещо.





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор aiumi ()
Публикувано04.04.23 21:10



В отговор на:

Странен въпрос, предвид че съм пояснил смятам достатъчно нагледно, но нека втори опит с мои думи:
1. не се подвеждай по мнението на Лъчезара, защото аз и въпроса ми нямаме нищо общо с нея
2. гледай мнението на Лъчезара
3. бог прощава всичко




ОК, сега, като го преразказа с твои думи, разбрах какво не си разбрал :)))

Ще се върна на предния ти пост, за да обясня:

1. чакай малко сега, погрешно нещо си разбрал, не знам защо те е подвело мнението на лъчезара, но в случая аз и въпросът ми нямаме нищо общо с нея, с религията и религиозните вярвания - jumbles

тук мисля, че всичко е ясно - jumbles казва, че не е религиозна

2. за нещо по-различно става въпрос в това клонче на темата, ако решиш опитай да проследиш диалога ни с Лъчезара по - внимателно - jumbles

тук jumbles казва, да проследиш "клончето" на диалога, като има предвид, да четеш нейните собствени мнения, а не мненията на Лъчезара, ето ги и тях :


"ама какво да прощавам на себе си, това ми звучи абсурдно"

"аха! никога не съм възприемала изборите си за грешни, дори да са ми "навредили" по някакъв начин, че аз се обичам с доброто и с лошто в мен
при вас не е ли така?

може би и за това, това "да простиш на себе си" ми звучи абсурдно"

"Благодаря ти за добрата воля, но не, злото не стои далеч от мен, също като при всички ...
някак от както се знам възприятието ми за нещата ...
Боже спи ми се ...

сега ще отговоря с нещо наготово формулирано и не трябва да се мъча да превеждам чувствата и усещанията си (че едното ми око вече спи)

Да бъдеш осъзнат не означава да бъдеш перфектна. Осъзнатите имат същите страхове и разочарования и преживяват провали както правят неосъзнатите. Разликата е в начина, по който осъзнатите се справят с напрежението.
Вместо да се крият, бягат или да се пречупят, тези, които са осъзнати, правят стъпка нагоре в трудни ситуации. Независимо дали някой ги наблюдава или не, те приемат това, което животът им поднася, и отговарят на предизвикателството.
Не казвам, че те са лишени от недостатъци или емоция, просто присъстват в това, което се случва, и да поемат отговорността за него. Те са В телата си и постоянно се упражняват да позволяват на чувствата да текат без съпротива и съдене..."


от което става ясно, че тя не просто не разбира прошката, а я отрича изобщо, като нещо напълно излишно, при положение, че (осъзнатият) човек приема хората и нещата такива, каквито са от самото начало, тъй че не се стига до обвинения, осъждане и в крайна сметка - необходимост от прощаване (това, че тя не го прави, а си го въобразява, е съвсем отделен въпрос, тук говорим за възгледи и концепции :)))

3. Най-общо казано духовната нужда от прошка е доказано от преди много хиляди години откритие от духовния свят - Luchezara

това е ясно :))


****

Значи, аз съм останала с впечатление, че си се потресъл от това, че си говорят за напълно противоположни неща, и пак водят диалог, а то не било така, просто не си свикнал със стила на jumbles.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор aiumi ()
Публикувано04.04.23 21:14



Не само защото се интересува, а и заради реакциите и на отговорите, които получава. Всъщност заради двете нещо заедно.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ad miral]  
Автор aiumi ()
Публикувано04.04.23 21:58



В отговор на:

казусът или личността, причинил/а ми болка/вреда/дискомфорт не ме интересува повече и не смятам да му/й отделям повече от моето време и енергия.




Това е добро като първа стъпка. Но е само началото.

Второто е, както казва Розмари, да осъзнаеш собственото си участие в казуса,
да осъзнаеш точно тези аспекти от личността ти, които са те въвлекли в ситуацията, и тогава с това: "не ме интересува повече и не смятам да му/й отделям повече от моето време и енергия." никак не си помагаш. Защото, като не им обръщаш внимание, те започват да си правят каквото си искат (тези пакостливи части от личността, имам предвид)

Има и трето, де, ама нещо ми бЕга в момента :)))



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано04.04.23 22:20



Няма никакъв смисъл да му обясняваш, ще се обърка още повече. Така му е добре, не го тревожи.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано05.04.23 02:19



Конституцията не може да помогне на ревнивите жени и мъже.
В такъв случай, защо да нямаш право? Кой аджеба ти забрани? Да ревнуваш си е твое право по рождение! Не осъждай ревността, така само си вредиш.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: aiumi]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано05.04.23 02:34



уффффф ми така кажи де - аз през цялото време разбирам, че хем да не чета Лъчезара, хем да я чета, и се получава една баронмюнхаузенска йога, която ми изкълчва съзнанието.

Покорно благодаря за отделеното внимание и детайлни разяснения!





Тема Re: какво е прошката?нови [re: Luchezara]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано05.04.23 02:43



хихихихи злобей, злобей християнке - тъкмо ще се срещнем в ада, на топличко.





Какви красиви стихчета само - със чисти отражения.

"The chase is on
Reverie dies
Stand up
Be counted
This world
That we hold
Will never kneel
Fuck you, you can never win
You never had
Our persistance
It's an honor never bestowed upon you
We're wide-awake
All senses alert
We'll brush you off
Like dirt on our skin
A lifetime
Under devil wings
Has forged a shield of impenetrable strength

'Cause they want
'Cause they need
'Cause they are
Made to be
Now, diabolical

Countless nights
Of ferocious anger
And grinding teeth
The jaw is clenched
The spark is lit
The target locked
We want you dead
Your head on our plate
You wanted war
And war you will get
You sorry man, you never knew and you (were) never prepared
We cannot
We will not
We never have
Been affected by you
We will always fight
We will never rest
We will not mourn
Those who got lost

'Cause they want
'Cause they need
'Cause they are
Made to be
Now, diabolical

We entered this world
And thought nothing
Of no one
Or anything
This world
That we hold
Came to us
With our lives
You always thought
You never knew
You never grasped
Our exsistance
A shallow mind in an empty shell, no good to this world
Both feet on the ground
Firmly positioned
Our boiling blood is pumping
Damn you all
For being so small
You cannot kill
What you cannot see"


Редактирано от Exaybachay на 05.04.23 02:45.



Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано05.04.23 12:02



Ти искаш разрешение, за да четеш някого ли?



Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано05.04.23 12:11



Добре, че не ти ги определяш тези неща.

Евтино, евтино, не се напъвай.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: Exaybachay]  
Автор aiumi ()
Публикувано05.04.23 21:13



Имаш нещо против християните ли? Или против Лъчезара?



Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано08.04.23 21:52



А защо толкова държиш да те разбират?
Стана ми интересно..
Какво ти носи това, хората да те разбират.. ми мен никога не са ме разбирали, и всеки си ме вкарва в каквото си иска.. това ме забавлява и ми е интересно..Ако слушах тях, щях да съм най-обърканото същество на земята..: )))
Всеки, който погледне себе си, ще види мен.. т.е. нищо човешко не ми е чуждо, но с тази разлика, че се научих да владея себе си.. в частност мислите и рядко позволявам да ме нападат страхове и негативизъм. Но ги имам..

Вида, кои са важните ти неща в живота?

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор Baldrian (опасна)
Публикувано10.04.23 13:22



Прошката е уханието, което виолетката оставя върху петата, която я е стъпкала.



По Марк Твен

Да ти видя прическата и гащите, моля! След това ще те изслушам!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.