Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 21:29



Като казах,че вината и наказанието са едно и също нещо,
имах предвид чувството за вина на всеки човек със съвест, която го тласка да търси и подсъзнателно да се стреми към собственото си наказание.
Ако си чела Престъпление и наказание на Достоевски.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: jumbles]  
Автор vida1929 ()
Публикувано03.04.23 21:32



струва ми се, че все още не съм осъзнала какво е прошката

Мисля, че започнах да подразбирам какво е прошката, когато леля веднъж ми рече, че трябва да съм милостива към себе си. Имай милост към себе си, имай жалост.
Имаше предвид това,че непрекъснато се самобичувам, не прощавам на себе си и на другия и така се самоунищожавам.
Та, според мен е това: имай милост към себе си.
Но имам още път да вървя докато напълно разбера.

Редактирано от vida1929 на 03.04.23 21:35.



Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Exaybachay (мъглата)
Публикувано03.04.23 22:18



Духът не може без тяло да получи земните емоции.. Как ще усети топлината на прегръдката, аромата на цветята, съвършенството на природата.. светлината?!
изглежда, че да си дух, си яко прецакан - язък за царството небесно





Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 23:04



т.е. самонаказание? а това пък защо ти е... Вида, къде си се навряла...
В този живот толкова много съм чела, че явно наваксвам от предишни два.. или си взимам дажбата за следващи два..
Достоевски ми зацапва аурата и ми размества чакрите... : ))) и хич не е моя човек..
в момента си отпушвам подсъзнанието с лИбовни романчета.. той казва Аххх, тя Оххх... и книгата свършва... : ))) е гонят се известно време де.. ама все се хващат накрая..



Новак, я!..

Тема Re:нови [re: Exaybachay]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 23:05




Нещо такова.. скука! Язък му за вечността...

Новак, я!..

Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано03.04.23 23:10



не прощавам на себе си и на другия и така се самоунищожавам.
а Добро утро...
леля ти е мъдра жена..
това милост и жалост са малко в повече, ама ако ти вършат работа, става и така..

Новак, я!..



Тема Re:нови [re: ShokoLada]  
Автор Luchezara (свободна птица)
Публикувано03.04.23 23:59



Сред хората, които изучават тази сфера (както навсякъде) има и стойностни и коректни. Не знам защо се съсредоточаваш винаги само върху отрицателните индивиди. Може би за да оправдаеш пред себе си своето нежелание да се занимаваш с това. Човек трябва да си подбира средата, това важи навсякъде.



Тема Re: какво е прошката?нови [re: ShokoLada]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано04.04.23 08:27



Според мен вината и наказанието са едно и също нещо.
Вината според кого.. и наказанието според кого?


Ай, ай, ай. Според Достоевски, бря.


В дърташкия клуб снощи се похалосвахме по адрес на челите Достоевски, но това, което Вида иска да каже, е баш неговата концепция за вината, разгърната в "Престъпление и наказание". И силно повлияна от християнското разбиране за вина, наказание, прошка. Та, отговорът на въпроса ти е: според него самия. Когато човек си даде сметка, че е извършил нещо нередно, дори престъпно, той неизбежно започва да изпитва чувство на вина. Дори, когато никой не подозира, че той е виновен за престъплението или дори обществото оправдава постъпката му като неизбежна реакция поради обстоятелства, чувството за вина не може да бъде потушено и да изчезне и именно то се превръща в най-голямото наказание за човека. Има само един начин да се избави от това наказание и той е - да си самоналожи реално такова, да го изтърпи стоически, за да получи жадуваната прошка за извършеното, ако не от други, то поне от себе си.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: какво е прошката?нови [re: vida1929]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано04.04.23 08:31



Ако си чела Престъпление и наказание на Достоевски.

Я! Великите умове мислели еднакво.


И аз написах същото.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT, jumbles

Тема Re: какво е прошката?нови [re: alisalisa]  
Автор ShokoLada (ентусиаст)
Публикувано04.04.23 09:48



Е въобще не се сетих, че може да вмъкне Достоевски. Този съм го чела пред много години, но ме хвана депресията от него.
В живота има и много сериозни неща, на които трябва човек да обърне внимание, да осмисли, но поне за мен самонаказанието е някаква крайност, никому не нужна, еле пък на самонаказващия се. Да, чувството за вина е много гадно нещо и гризе яко, но едва ли самонаказанието е лек.. напротив! Лично за мен ще е наказание, ако някой се самонаказва заради мен..
Не знам, но не вярвам, че човек може да изпитва удоволствие, като на друг човек му е зле.

Новак, я!..




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.