Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:36 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: споделенонови [re: nekoi2]  
Автор socratt (помагащ)
Публикувано24.02.09 13:31



Страхотно, обичам мнението на специалисти. Предполагам ,че си излекувал поне 40 - 50 човека с паническо разстройство.
Сигурни си преминал и курс по НЛП щом го коментираш.
Радвам се да споделиш терапевтичният си опит.

Но, ако е под 40 човека едва ли ще ми е от полза , аз самият съм видял доста повече и то само за за 6 месеца. Имах възможност много от тях да проследя в продължение на 7 години. Ами, добре са си хората .Почти всички са забравили, че са имали ПР.
Наистина сподели нещо от практиката си , ще е интересно на всеки който чете темата.



Тема Re: споделенонови [re: socratt]  
Автор nekoi2 (психолог)
Публикувано25.02.09 16:18



Ами когато аз работя с такава "болест" симптомите винаги остават на заден план. А и е непрофесионално да отнемеш единственото с което разполага клиента, за да се пребори с нещо преди да е изградил нещо друго - симптома. Винаги работя с психологичния проблем, а не с телесната симптоматика като проявление. За нея обикновено се грижи психиатърс който работя и който редовно актуализира схемата на медикаментите, и то само в началото на терапията при положение че се налага.

Та, с ПР работя в групи и индивидуално. В групи работя психодраматично, което е много дълбинен психодинамичен метод. Напредва се бавно и полека до степен в която страдащия от ПР вече няма психологична печатба от симптомите. Често се случват подобни изказвания: "Значи съпруга ми иска дете, а аз му давам панически атаки ?..." и така прозрение след прозрение човек в крайна сметка разбира какво заместват атаките. След като това стане просто няма нужда от тях, или други симптоми.
При поведенческата се третира симптома, при NLP също, а симптомите са най-маловажните в цялата картинка. Те са индикатор за психологичен проблем, но самите те като такива не са проблем, освен за този който ги изживява/което е субективно и необосновано по принцип/. И тук е първоначалната трудност - човек сам да осъзнае психологичния проблем, а не да слага на първо място симптомите. Трудно е.
40-50 са много, като се има предвид че работя и с други случаи, но не знам от къде дойде тази бройка като критерий.. В момента имам две групи, в които пробладаващата проблематика е тревожни разстройства /повечето са ПР/, а напредъка е доста голям, като се има предвид че са минали около 6-7мес.
Индивидуално работя основно като позитивен психотерапевт, като включвам и много елементи на монодрама. Пак се напредва бавно и полека и резултатите са стабилни. Ако има още въпроси питайте.
Иначе NLP съм учил преди 10г. когато не беше толкова модерно и за кратко. Има си своите силни и слаби страни, но лично мен не ме привлече.



Тема Re: споделенонови [re: nekoi2]  
Автор socratt (помагащ)
Публикувано25.02.09 17:11



Interesno kyde e rolqta na amigdalata w tazi rabota ?

Ili neq q nqma?

I kakwi sa tezi 6 - 7 meseca ?

Kakto wijda6 horata gowotqt za nqkolko sre6ti.
Nqma logika da se zanimawa6 s panikata tolkowa wreme, oswen ako ne raboti6 na 4as i se stremi6 da otraboti6 powe4e 4asowe.






Редактирано от socratt на 25.02.09 17:16.



Тема Re: споделенонови [re: socratt]  
Автор nekoi2 (психолог)
Публикувано25.02.09 17:57



Хората искат да се отърват от симптомите час по-скоро. Ако може и от утре най-добре. Ама това не става. А и много по-рано намаляват та дори и спират ПА преди тези 6-7мес., но това не означава че трябва да се спре с терапията. Много скоро хората сами преформулират заявката си за работа и ако в началото тя е била " Искам повече да не усещам това и това,.... да не се страхувам от това и това..." тя става "как да остоявам себе си?" "Как съм се научил на "това поведение?" .... и други подобни въпроси, на които искат да си отговорят. А всеки сам си решава кога иска да прекрати. Методите, които използвам не се основават на преносни механизми, така че зависимоста от терапевта е сведена до минимум.
За няколко срещи нищо не става, дори и само със симптомите да се занимаваш.
Някой намеси и хипнозата от репортажа по телевизията. Аз лично мисля че това първо беше една реклама и второ не съм убеден че дори и да има някакъв мигновен ефект, няма да се стигне до рецидив. Но това си е лично мой мнение.

Що се отнася до амигдалата - има си лекари за тая работа да преценят дали има органична обуславеност. Аз работя с клиенти т.е. хора които са здрави. Лекарите работят с пациенти /докато не се докаже обратното/.
Както казах работя в екип с мнохо добри психиатри така че всеки си върши неговата работа. А за по-"екзотичните" методи - те винаги ще бъдат по-привлекателни за хора с ПР защото това е обуславено от психодинамиката на самото разстройство - мигновено и без много усилия изцеление. И доста хора злоупотребяват с това знаейки че ще се закачат на въдицата хората с ПР.
А ти какъв специалист си?

www.positum.bulboard.com


Тема Re: споделенонови [re: nekoi2]  
Автор socratt (помагащ)
Публикувано25.02.09 23:54



Съжалявам , няма екзоични методи.Има статистика .В момента според нея в света има 4 метод които са най- ефективни при лечението на тревожните разстройства -
EMDR
V/K D--НЛП техника.

TIR
TFT
Предполагам, че знаеш английски ,в нета има достатъчно информация за всеки един от тях.
Но,когато я намериш бих искал да потвърдиш думите ми .


Леченито на ПТСД- посттравматичен стресов синдром или популярен като Американският синдром- е много по- трудно от ПР.
И тогава клиентите ти биха те питали защо ти ги лекуваш месеци ,след като става за минути.

Наистина за минути. Сам ще го намериш , вярвам в това.
За мен , писал съм за мен във форума така, че не бих искал да се повтарям.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от socratt на 25.02.09 23:55.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от socratt на 25.02.09 23:56.</EM></FONT></P>

Редактирано от socratt на 25.02.09 23:58.



Тема Re: споделенонови [re: socratt]  
Автор nekoi2 (психолог)
Публикувано26.02.09 08:19



Това че аз лекувам е грешна постановка. Както казах не съм лекар и работя със здрави хора. И стига с това NLP вече. Няма вариант да отработиш посттравматичен стрес за минути. Как ще отработиш една траурна реакция например за минути?
Не налагай неща, които хората четат и им вярват. Създаваш грешни представи. Много добре знам кои методи на какво повлияват.

www.positum.bulboard.com


Тема Re: споделенонови [re: nekoi2]  
Автор cielo_azul (непознат )
Публикувано26.02.09 14:04



Не знам дали бъркам нещо с регистрациите, но това вече е третата, която правя, т.е. постовете с никнейм "привличане" и "сиелито" са мои. Не съм престанала да чета темите в този форум от четири месеца. Тук получих и помощ. Искам само да ти кажа, че Сократ е абсолютно прав. Само с две срещи с психотерапевт, аз се справих с ПР. Метода, той го е описал много добре в тази тема. Не съм пила каквито и било лекарства /като изключим няколко блистера "деанксит", препоръчани от аптекарка преди време и които по никакъв начин не повлияваха сипмтомите/. Това, което на мен много ми помогна на първо място /тук се повтарям/ е обяснението на въздействието на адреналина върху тялото ни. И разбира се това, че ме научиха да контролирам теци прояви. Имайки това, аз наистина престанах да се страхувам от чисто "физиологичните" проявления на ПР. От тук нататък вече нещата са в мои ръце.



Тема Re: споделенонови [re: cielo_azul]  
Автор jewel78 ()
Публикувано26.02.09 15:07



Добре, а замисляла ли си се за причината, довела до тези прояви? Нали nekoi2 точно това има предвид. И аз мисля като него, че трябва да се махне причината, т.е. някакви дълбоки комплекси, травми от детството, неспособност да се справяме с живота си или аз не знам какво. Ти откри ли в себе си тази причина, премахна ли я? Интересно ми е, защото и аз за себе си се опитвам, засега сама, но може да потърся помощ в скоро време (макар че времето все не ми достига...).



Тема Re: споделенонови [re: nekoi2]  
Автор socratt (помагащ)
Публикувано26.02.09 17:02



Бих искал да направя две уточнения-

Не бива да се бърка нормалната реакция на скръб с Постравматично разстройство.
Разбира се, че скръбта не може да се преодолее за минути.
Но, споменаването и ме подсети за един интересен факт- когато Курск потъва загиват сто и осемнадесет моряка.Това означава 118 почернени семейства.Допълнително още петстотин близки пристигат в малкия затворен военен град.Хората са обхванати от страх , скръб и истерия.За да може да се повлияе ефективно на психиката на толкова много хора флота извиква няколко психотерапевта обучени в НЛП.Те имат опит от войната в Чечня и се започва моментално обучение на психолозите от флота, които въпреки своят опит не владеят достатъчно техники за да се намали стреса и мъката в хората.
Има няколко статии за тази работа , това е една от тях http://www1.nlp.ru/rus/win/articles/kursk.html

Второ уточнение –През 95 година щатския университет във Флорида започва едно проучване което продължава и до днес.Целта е да се види кои са най – ефективните методи за лечение на ПТСД / същите могат да се прилагат и за фобии и ПР/
В анкетата участват лицензирани психотерапевти от цял свят.
Номинирани са 12 метода, но в проучването са допуснати само 4 защото другите не покриват критериите. Например, първият е метода да се ползва най-малко от 300 лицензирани специалисти.
---Давам само началото на проучването, до минутите с които е работено с клиента , но всеки може да си го прочете от нета.

The International Electronic Journal of Innovations in the Study of the Traumatization

Process and Methods for Reducing or Eliminating Related Human Suffering

Reflections on Active Ingredients in Efficient Treatments of PTSD,
Part 1

Fred P. Gallo, Ph.D.
40 Snyder Road, Hermitage, PA 16148

ABSTRACT
This two-part essay summarizes the therapeutic procedures presented at The Active Ingredients in Efficient Treatments of PTSD Conference at Florida State University, May 12-13, 1995, and delineates some possible salient change-producing ingredients germane to these approaches.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Four therapies for PTSD were presented at the Active Ingredients in Efficient Treatments of PTSD Conference, Florida State University, May 12-13, 1995. The conference was presided over by the principal investigators of the clinical demonstration study by the same title (Figley, C.R. and Carbonell, J., 1994). The methods included Eye Movement Desensitization and Reprocessing (Shapiro, 1995), Visual/Kinesthetic Disassociation (Bandler & Grinder, 1979), Traumatic Incident Reduction (Gerbode, 1995), and Thought Field Therapy (Callahan, 1985). Each method was summarized by the developers and/or representatives, preliminary results of the demonstration project were provided, workshops were presented and penetrating discussion ensued.

The four approaches were selected on the basis of nominations by traumatology professionals in response to the investigators' request, the Internet facilitating the process. Over a dozen nominations were initially received; however, most did not fulfill criteria for inclusion in the study:

• • verification of effectiveness by at least 300 licensed/certified clinicians who regularly treat PTSD clients;
• • replicable under laboratory conditions at FSU;
• • readily teachable to paraprofessionals;
• • willingness of the principal developers to defend the approach to academic, clinical researchers at FSU; and
• • willingness of the developers and/or principal practitioners to treat clients at FSU for a week under research conditions.

Four to six month follow-up's revealed that all of the approaches yielded sustained reduction in subjective units of distress relative to treated traumatic memories (although some rebound in SUD's was evident in many cases).
The average pre-treatment SUD rating on a 10-point sacle was between 8 and 9. Noting that the follow-up evaluation time frames and N's varied considerably across treatment conditions, notably imposing variables, respective Mean Group Treatment Times & Post-Treatment follow-up SUD ratings were as follows:

THERAPY No's Duration Result
_____________________________________________________________
TFT N14) 63 mins, 3.60;
V/K D (N11) 113 mins, 3.30;
EMDR (N6) 172 mins, 2.64;
TIR (N9) 254 mins, 5.67.



Тема Re: споделенонови [re: jewel78]  
Автор cielo_azul (непознат )
Публикувано26.02.09 18:04



Бижу78, мила, аз и преди писах за причините, довели ме до това сътояние. Да, има и много трудни житейски ситуации, загуба, смърт. Дали са само те ? Или може би просто по-силна чувствителност ? Или търсене на отговори на въпроси, които все още не бях получила ? Тук въпросът е спорен. Повярвай ми, това, което научих аз за самата себе си е, че трябва да си помогна сама. Но след като потърсих специалиазирана помощ. А начина, по който мислим, си е лично наше дело. Аз съм се чувствала по същия начин като теб - сутрин се събуждам, веднага започвам да мисля, че ще ми стане лошо и естествено започвам да "трепетликам" /така наричам тези мои състояния"/. В тези моменти се чувствах адски непълноценна, а и се стараех да не давам вид какво изпитвам, което още повече ме натоварваше. От чисто емпиричен опит мога за ти кажа, че друго, което ми помогна, е волята ми да си налагам ограничение над отрицателните мисли и замяната им с положителни. Не знам дали на теб ще подейства, но прочетох една много тънка книжка на д-р Емил Куе /френски фармацевт и психолог/ за самовнушението. Неговата терапия е всеки ден, сутрин и вечер спокойно, без напрежение да си повтаряш наум поне десет пъти фразата "Всеки ден, във всяко отношение ще се чувствам все по-добре и по-добре". В последствие открих тази фраза, взаимствана и в много други книги. Защото тя е от началото на минали век. Опитай, ако искаш. Сигурна съм, че ти ще намериш твоя начин. А ако мога да ти помогна с нещо като човек, който се е въртял в "омагьосания кръг", винаги съм на твое разположение.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.