Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:16 06.06.24 
Горещи теми
   >> Престъпност
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Златко Баретата и приближенинови  
АвторComandere (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 05:45




Двадесет и девет годишният наркодилър Борис Бакърджиев, известен като Боби Горилата, е бил смъртоносно прострелян в главата на столичния бул. “Христо Смирненски” 29, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Убийството е станало около 21.05 часа миналата нощ, само на 2 метра от входа на жилищна кооперация в столичния квартал “Лозенец”. Следствието е установило, че Бакърджиев е убит с един куршум в главата, но по него е стреляно 5 пъти.
Полицията е била уведомена близо час по-късно. През това време безжизненото тяло е лежало пред витрината на магазин за климатици. Убитият е криминално проявен и има няколко висящи дела. Той е с двойно гражданство - руско и българско, постоянно пребиваващ в Плевен, живущ в ЖК “Младост” в столицата.
Убитият е бил съдружник и бодигард на Иво Карамански във фирма “Корона Арт”. Притежавал е 25 процента от акциите на фирмата показва справката в търговските регистри на “Апис”. Предполага се, че Борис Бакърджиев е работил за Златомир Иванов - Златко Баретата. Баретата е един от основателите на застрахователна компания “Аполо и Болкан”, а сега шеф на фирма “Елит”.
Според Центъра за изследване на демокрацията Златко Баретата е един от вероятните наследници в наркобизнеса след убийството на Константин Димитров-Самоковеца в Амстердам в края на миналата година. Преди около двайсетина дни избухна взрив пред офис на митническа агенция близо до столичния хотел “Плиска”, сред чиито собственици е и Златко Баретата. Преди няколко дни осъденият за убийството на Карамански негов гард - Константин Въжарски, се разприказва за взаимоотношенията си с Кръстника, въпреки че преди това беше отказвал да дава всякакви показания. Запознати не изключиха, това също да е вероятната причина за “чистенето” на хората, свързани с подземния свят.…
==========OT MWR swodka============
Разкрит е извършителят на убийство, както по-рано съобщи днес генерал Борисов в присъствието на главния прокурор Н.Филчев. Марио В. /30 г./ от София, регистриран за кражба на автомобил, е човекът, който нанесе смъртоносен удар на Валентин К. /34 г./. Инцидентът става на 11 март при скандал между двамата пред хотел ???България”. Тогава пострадалият е бил откаран в ???Пирогов” с фрактура на черепа и контузия на мозъка и малко по-късно починал.
Криминалисти на СДВР, ангажирани с разследването на случая, успяват да установят самоличността на мъжа, нанесъл побоя. Изясняват, че той гравитира около известния на полицията Златомир Иванов-Златко Баретата. Издирването продължава няколко седмици, тъй като извършителят успява да се укрие. Изпращат се телеграми до всички гранични контролно-пропускателни пунктове в страната.
В резултат на оперативните действия, предприети от служителите на СДВР, и снетите обяснения от доведения снощи в дирекцията Златомир Иванов, днес Марио В. е задържан и ще бъде предаден на следствието.
БЛАГОДАРИМ ВИ, ЧЕ ПОСЕТИХТЕ САЙТА НА
МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ И ЦИТИРАТЕ КОРЕКТНО ИНФОРМАЦИИТЕ НА ПРЕСЦЕНТЪРА!
08.04.2004
==========================
from www.bgfactor.org
Властите арестуваха седем души и обвиниха един за убийството в ресторанта, но полицията често изпитва трудности, да вкара подобни обвиняеми в съда. Свидетелите често се отричат от показанията си, жертвите падат в резултат на “нещастни случаи”, адвокатите се оттеглят от случаите, а доказателствата се оказват в ръцете на корумпирани полицаи. Престъпните банди в Румъния и България са “изключително динамични” и включени в “мащабни криминални дейности, които имат влияние върху много страни от ЕС”, се казва в доклад на Европол. В него се твърди, че бандите “представляват една от основните заплахи за ЕС”. Властите оценяват, че около 10 000 български жени годишно стават жертва на търговията с “бели робини” в други страни. Българските престъпни групировки са майстори и във фалшифицирането на пари, кредитни карти и документи за самоличност и способстват за трафика на хероин от Азия за Западна Европа, според Европол.

Престъпността в България разцъфтя след разпадането на Съветския съюз. Много спортисти станаха бодигардове, научиха се да стрелят и обединиха сили със съмнителни млади бизнесмени, които се опитваха да използват прехода в България от тоталитарна, затворена система към по-капиталистическа пазарна икономика. Познати като “мутри”, тези бодигардове се прочуха в началото на 90-те години, гарантирайки “сигурността” на малки и средни бизнесмени срещу месечно заплащане. Собствениците на някакъв бизнес, които отказваха да плащат ставаха жертва на постоянни грабежи, които спираха, само когато парите за защитата им биваха платени. Домораслите босове на мафията използваха нестабилността и хлабавото прилагане на закона в България, разчиствайки пътя си пред потенциалните законови трудности.

Геополитическото положение на страната на кръстопътя между Европа и Азия привлече престъпни интереси от различни места като Русия, Китай и Колумбия - нови играчи, които въведоха амбициозни български мафиоти в по-доходоносни пазари. През изминалите две години властите се опитват да изчистят имиджа на България преди страната да се присъедини към ЕС през 2007 година, приеха закони срещу престъпността и затвориха нелегални вратички, които пречеха за справянето с престъпността. Наскоро приет закон, който трябва да се бори с трафика на хора, предвижда от 5 до 25 години затвор и сериозни глоби за нарушилите го.

Резултатът е по-ожесточена борба за търговията с хора и наркотици, която се изроди в кървава баня между две основни групировки, ръководени според властите от наркобоса Антон Милтенов “Клюна” и Илиян Версанов. Войната между тях се ожесточи, когато други групи сред които тези на Златко “Баретата” и Васил Божков “Черепа”, започнаха да претендират за доходоносния бизнес на Константин Димитров “Самоковеца”, убит в Амстердам от 37-годишния холандски наркодилър Ервин В., за когото се смята, че е бил нает от някого от България. На 4 юни двама мъже облечени в раса откриха огън в кафе в София, убивайки трима от съперниците на Милтенов. В средата на юни по-малкият брат на “Клюна” бе застрелян в пицария, идентифицирана по-късно от властите като пункт за разпределение на наркотици.

Петима са застреляни в София

Още инфо



Престрелката е станала в столичния хотел "Амбасадор", който вече си създаде мрачна слава като лобно място за жертви на враждуващи престъпни групировки. Както съобщава Инфо радио, двамата нападатели са били облечени като свещеници.

Обект на отстрел на бул. "Симеоновско шосе" е била групата на Димитър Малчев, който се смята за "дясната ръка" на Златко Баретата. По данни от полицията, замесен е в грабежи, кражби на коли и наркотици. Около час след като той и приятелите му влезли в кафене "Арт Декор" от хотелския комплекс, пред заведението е спряло ауди, от което слезли двама свещеници, разказали хора от персонала пред репортер от агенция "Фокус". След като са изкачили стълбите към втория етаж, започнала стрелба. Малко по-късно двамата са се върнали обратно и са заминали с аудито, което се издирва от полицията. В момента на мястото на инцидента е главният секретар на МВр ген. Бойко Борисов.

Трима от застреляните са починали на място - Димитър Христов Малчев, на 35 години, известен като Митко Малкия, 39-годишният Живко Иванов и 24-годишният Калоян Савов. Двама са тежко ранени - Стефан Колев на 27 години и Владимир Гаманов на 29 години. В момента са в операциона зала в “Пирогов” с прострелни рани в стомашната област.






Тема Re: Златко Баретата и приближенинови [re: Comandere]  
АвторComandere (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 05:57



Моят приятел дилърът
"Куките яко дърпат треволяк и изобщо не ме закачат", разказва 26-годишен търговец на леки наркотици от София
[ 2004-09-25 ] Борислав ПЕТРОВ
Cинтетичната дрога, като екстази и амфетамини, върви повече от тревата на дребния пазар.
Mарихуаната се отглежда свободно в затънтени български села.
Младите обитатели на българските крайни квартали все повече заприличват на надрусаните герои от "Трейнспотинг". Снимки архив "Новинар"
"Колкото е трудно да спреш наркотиците, толкова е трудно и да спреш да продаваш", казва 26-годишният Х. и се разхилва уморено като човек, който е прешмъркал предишната вечер. "Спирам за един месец и като почнат да ми свършват парите, направо откачам."
Х. продава наркотици от 12 години. Живее в краен квартал на София. Кара нова, не много скъпа кола, от която непрекъснато дъни "рага". Целият е обсипан с татуировки, но сред тях няма от тези, с които шефовете бележат дилърите си. Има магнетичното излъчване на героя на Джони Деп от филма "Дрога".
Продава в апартамента, в който живее с майка си и баба си
За близките си той е обикновен бизнесмен, а не престъпник. Вратата му е от масивно желязо, покрай нея има две камери и микрофон, с които наблюдава стълбището и площадката пред апартамента си. Мониторът е в стаята му. От там разпределя дозите. Като се надруса, спира да работи. Като му извадя тези часове, не му се събира много дълъг работен ден.
Сядаме в градинката на десетина метра от входа на блока му. Купили сме си студен чай, защото Х. не пие. Говори по типичния за пласьорите начин: ръката му е на устата, а гласът приглушен, оглежда се непрекъснато. Казвам му, че не сме герои от "Добри момчета", той се смее и си маха ръката.
Х. е на 14 години, когато по-големи батковци го вкарват в бизнеса. Продава, но без да пробва. "Чак на 20 за първи път опитах", казва той. В началото - от 93-а до 95-а - никой не го притеснява. Полицаите не го проверяват, мутрите още не се интересуват от дрога. Първите проблеми с властите идват чак няколко години по-късно. Съседи се оплакали, но може и да са го издали други дилъри, не е сигурен. Правят му обиски, викат го да дава показания, но всичко бързо се разминава. Ефект? "Никакъв. Нулев!", казва Х. В себе си не носи дрога. Стоката му е по приятели с чисти досиета или в тайници.
Към 1996 година обаче
независимата търговия свършва
Появяват се младежи, които бързо се наместват в ролята на квартални мутри. Те първи започват да "охраняват" бизнеса с дрогата, но кротко, без ексцесии. През 2000-а ситуацията рязко се променя. "Търсят ме някакви изроди. Крих се две седмици. Бяха изпопребили почти всички дилъри." Групировките излизат на сцената. Свързват се мутрата, която охранява Х., и той започва да работи за тях. После се отказва, но пак се връща в бизнеса. Неговите "колеги" се издигат в йерархията, той обаче не иска. "Добре му е, а е и женен с деца, не му се занимава да дърпа хората и да ги пребива," обяснява Х. философията на своя патрон.
В началото силовите групировки
слагат печати върху цигарите марихуана
Печатите се сменят всеки месец. "Едните бяха сикаджиите, другите - Bисаджиите, третите еба ли му майката кои бяха", спомня си Х. "Почнаха да се тормозят за територии и всеки гледа да те дръпне към себе си." От време на време, когато стане напечено покрай преразпределението на териториите, на Х. му се налага да потъне в нелегалност. Тогава ходи при приятели или в провинцията. Зачезва най-дълго за седмица. Но не се крие много. "Ти луд ли си!? Кой ще ме намери?"
Всеки дилър си има норма. Питам Х. неговата колко е и как я определят. "Идват при теб и те питат колко продаваш", обяснява той. "Ти им казваш 20 грама, а продаваш 100 на ден. И те в началото искат да продаваш 100 на седмица. След месец пак се обаждат - малко са 100, трябва да продаваш 150." Човекът над Х. трябва да даде пая на тези над него. Плаща на район или на човек. "Пита ги - колко искате от него? Те казват - 1000 лева. И той им ги дава, за да може да работи. Аз му правя 1000 за тях, още 2000 за него и за мен някакви."
След като групировките слагат ръка на бизнеса, на Х. му се налага да продава всичко, не само трева. "Дървено ми е, братле.
Амфетките вървят повече от тревата."
Амфетки вика на амфетамините - онзи наркотик, за който след Опицвет разбрахме, че половин тон може да мине за лична консумация. "Гледам някакви, еба ти пичките, манекенки некакви, и се ошмъркат с тея боклуци. Коката може да е скъпа, ама не е такъв боклук. Даже са ми казвали, че слагат хероин вътре, за зарибявка. И повече пари се лапат. Днеска, ако продам 50 грама трева и примерно 2 грама амфети, от едното ми е 30 лева и от другото ми е 30-40 лева. Всички са много зарибени на амфети и просто пазарът го налага. Съседният дилър продава всичко, за кво ще идват при тебе за трева, а до оня за другите неща? Казват ми, ако искам да правя яките кинти, да продавам хероин. Ако ще да правя по един милион, не искам някой да ми умре. Нали ще хвана да се гръмна!?"
Кокаин продава само по поръчка. Това не му пречи да е наясно с последните вълнения в бизнеса с белия прашец. "Района го държаха Б. и Ж.. Те са висаджиите, на Клюна. Обаче стана нещо и тоя Златко Баретата дойде, хората му почнаха да завземат територии. Моят човек сега е минал към тях и нямам проблеми." Уморих се да смятам колко хора има във веригата на наркобизнеса и реших направо да го попитам.
"Трима. Биг босът е четвъртият."
Х. е облечен с маркови спортни дрехи. Поддържа лъскава приятелка с манекенски вид. Грижи се за семейството си. Колко ли пари изкарва? "Поне хиляда и нещо. Ама е различно - примерно по Нова година падаха по 1000 на ден." Сумата не му се вижда малка за риска, който поема. "Къде ще изкараш 1500 лева на месец, кажи ми?! Не мога да работя за 300 лева! На майка ми ли да дам, вкъщи ли, на мен ли да си купя нещо? Веднъж, като имах проблеми, бачках една година, но и тогава си продавах."
Възрастовата граница на клиентелата му е доста ниска. Най-малките ги гони, но на 17-годишни продава. "Много рядко им давам, само ако са с по-големи. Дете ми идва в нас!? Не става!" Най-възрастните му клиенти са по на трийсет и няколко години. Те предимно шмъркат, но и трева си купуват. "Пазаруват един път седмично, но си взимат повече. Щото си работят, имат си кинти. А тия" - посочва четирима 18-19-годишни тийнейджъри, които го чакат за покупка - по пет пъти на ден идват.
Питам го, дали криминализирането на еднократната доза не се отрази на оборта му. "Ти побърка ли се?! Хващат те - туп!
Хиляда кинта на куките и си пак в час
Ей тука, петдесет метра по-надолу, хванаха едни мои приятели с по една цигара. Те си ги дадоха още в районното и ги пуснаха веднага." Замислям се, че този закон е доста доходоносен, но не мога да се сетя за кого. И Х. е в неведение: "Не знам кой ще изкара повече - ние или куките. Сега шефовете им се сменят непрекъснато, не може два месеца да цакаш на един, после да дойде друг. И моите хора не могат да платят за всичките си дилъри. Казват най-силните по имена и куките не ги пипат. Може ли да съм дилър от сума ти години и да са ме привиквали само два пъти?" Питам го на полицаи продава ли. "Да бе, братле! Треволяк си пушат и те най-редовно. Имам двама - трима редовни, даже единият ми е приятел."
Х. не мисли да се жени скоро. Децата са още по-далечна перспектива. Живее му се. Пък и други мисли го тормозят сега.
"Знаеш ли колко пъти съм се замислял да се откажа. Знаеш ли как ти действа на психиката? Предлагам му да работи за презрените от него 300 лева месечно. "Не става. Аз сега чакам да ми паднат някави пари и да си отворя някакъв бизнес, автомивка или нещо такова, легално."
Х. живее добре - динамично всекидневие, пари, познати, около него винаги има красиви жени, има самочувствие, изглежда добре. Физическият труд, който извършва, е минимален. Има и цел - дребен легален бизнес. Когато имаш пари, това не е недостижимо. Аз си взимам диктофона и отивам да си изкарам заплатата.





Тема Жертвата е 31-годишният Стефан Георгиев Касамаковнови [re: Comandere]  
АвторSega.bg (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 06:03




Основната версия пак е свързана с война между наркогрупировки
ВЕЛИСЛАВ РУСЕВ
Поредното показно убийство бе извършено вчера сутринта пред бл. 2 в централния столичен квартал "Зона Б-5". Жертвата е 31-годишният Стефан Георгиев Касамаков. Той е застрелян с 2 куршума в главата. Според свидетелски показания екзекуторът е бил нисък, пълен, с брада и плътно нахлупена бейзболна шапка. Той е имал предварителна информация за жертвата си. Касамаков е бил с бронежилетка, въоръжен с пистолет "Глок". Оръжието е законно, въпреки че за мъжа в МВР има данни за криминални прояви.
Основната версия, по която работят разследващите, е, че Касамаков е застрелян по поръчка на конкурентна наркогрупировка. Той бил от организацията на известния като основен играч в наркоразпространението - не само в София - Златко Баретата, твърдят от МВР. Бил се издигнал над средно ниво в йерархията и контролирал квартални "отговорници", според други източници.
Според информация, разпространена от БНР и агенция Фокус, преди да бъде убит, Касамаков се е видял със задържания под домашен арест Илиян Версанов, който по-късно вчера отрече.
Почти цялото ръководство на МВР дойде на мястото, където бе застрелян Касамаков. Малко преди 11 ч. пристигна и главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов. Той разгледа трупа и си тръгна, без да направи изявление.
Сигнал за извършеното престъпление е подаден в СДВР в 9.37. То е станало пред витрината на салон за красота "Монако". Свидетели на убийството са станали работници от отсрещния строеж от другата страна на ул. "Опълченска", както и други мирни граждани. Според разказ на очевидец килърът е изчакал жертвата си да мине покрай него. Излязъл от тунела между входовете "В" и "Г". Приближил се и срелял в главата му. 31-годишният мъж се свлякъл, а убиецът срелял втори път контролно в главата му. После бегом се изнесъл в посока МВР болница. Двама мъже са го подгонили, следвали го около 50 м, но са го изпуснали, защото той се качил в кола, потеглила с мръсна газ.
Касамаков от няколко месеца живеел в апартамент на 8-ия етаж във вх."В" на бл. 2 заедно с бременната си в 9-ия месец съпруга. След убийството тя е разпознала трупа.
каре
РЕАКЦИЯ
"И днешният случай не се различава много от други подобни. Изводът лесно може да бъде направен, ако се знае, че едно криминално проявено лице, въоръжено, отива на фитнес с бронежилетка", коментира вътрешният министър Георги Петканов. Запитан как така престъпник има законен пистолет, той отговори само, че въпросът наистина е основателен.




Тема Re: Жертвата е 31-годишният Стефан Георгиев Касамаковнови [re: Sega.bg]  
АвторStandart (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 06:10



Взривиха митническа агенция в столицата
Златко Баретата бил съсобственик на фирмата

Бомбата на балкона на офиса на митническа агенция "Лавекс" изпочупи прозорците на повечето апартаменти във входа
ФОТО НИКОЛАЙ ДОНЧЕВ
СОФИЯ. Самоделно взривно устройство разтърси столичния квартал "Гео Милев". Бомбата гръмна малко преди един часа в нощта срещу вторник. Взривът бил поставен на балкона на първия етаж във вход "В" на блок 261, уточниха от МВР. От ударната вълна са изпочупени прозорците на входа, пострадали няма. Чух силен гърмеж, после почнаха да свирят алармите на колите и съседите започнаха да звънят един на друг по вратите и да питат какво става, разказа мъж от блока. Минути след взрива на място пристигнали екипи на Първо РПУ, СДВР и ДОТИ-МВР. Апартаментът, който е собственост на 48-годишен мъж, бил отдаден под наем на митническата агенция "Лабекс". Офисът е охраняван от частната фирма "Аркус". 40% от митническата агенция "Лабекс" са на "Голд груп", която е собственост на Златомир Иванов - Златко Баретата, съобщи БНР. Бившият командос бе посочен в проучване на Центъра за изследване на демокрацията като един от най-големите наркобосове у нас, предаде още държавното радио. Засега няма данни управителят на агенцията да е получавал заплахи, допълниха от МВР. "Лабекс" е извършвала посредническа дейност при оформянето на митнически документи. Взривът е заради внос на стоки с голяма печалба, коментира пред "Стандарт" високопоставен източник от МВР.






Тема Karteliteнови [re: Standart]  
Авторot presata (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 06:20



Златко Баретата щял да наследи Самоковеца
Златомир Баретата е най-реалният заместник на убития в Амстердам Константин Димитров - Самоковеца в търговията с наркотици в България. Това сочат от Центъра за изследване на демокрацията.
Според Николай Петров от центъра в българската мафия няма само един наркобос. По-скоро може да се говори за картелиране, като няколко души контролират отделни райони в страната, а най-големият район сред тях е София, посочи Петров.
Вторият човек в тази търговия след Самоковеца е Мето Илиянски, който изчезна дни преди разстрела на Самоковеца. Третият в списъка и най-реален заместник на Самоковеца е Златомир Баретата. Златко Иванов е бивша барета, един от основателите на застрахователна компания "Аполо и Болкан", а сега шеф на фирма "Елит".
Николай Петров посочи наркобосовете в страната по райони - Камилата в Североизточния район; Митьо Очите в Бургас, Ямбол и Плевен; Маниката в Благоевград; Маймуната в Хасково; Боби Канадеца и Малкия Зум в Пловдив.?I



Вeрсанов: С Клюна си играем от деца
СОФИЯ. С Антон Милтенов не враждуваме, знаем се от деца, но сега сме на "здравей-здрасти". Това заяви столичният наркодилър Илиян Вeрсанов на излизане от Софийския градски съд. Той е обвинен, че на 16 август 2002 г. с още седем мъже е нанесъл побой на Христо Георгиев-Хамстера и му е отмъкнал 1500 евро. Ако бъде признат за виновен, Вeрсанов може да получи доживотен затвор без право на замяна. Съдът обаче отложи делото вчера, защото пострадалият не се яви в залата. Вeрсанов бе прострелян през 2002 г., а за поръчител на покушението бе обвинен другият виден столичен наркобос Антон Милтенов-Клюна. Полицаите измислиха враждата между нас, всъщност ние сме играли заедно. Милтенов караше скейтборд пред НДК, а аз ходех там да си покажа бръснатата глава, обясни Вeрсанов. Той заяви още, че се страхува единствено от майка си. Съдът отказа да смени мярката за неотклонение на Вeрсанов от домашен арест в парична гаранция. Мен вече две години ме няма по улиците, а войната по улиците продължава. Искам да се лекувам, тъй като имам болно сърце, обясни Вeрсанов. Съдът назначи медицинска експертиза, която да установи дали се налага лечение в болница.
Таня Красимирова




Ген. Миланов: Разбихме половината банди
СОФИЯ. Отношенията между престъпните групировки ще се обострят, защото пазарът се стеснява и намалява възможността за легализиране на печалбите. Това каза шефът на НСБОП ген. Румен Миланов след годишния отчет на поверената му служба. 260 престъпни групировки, в които участват 1360 души, са регистрирани у нас през 2003 г. Антимафиотите са неутрализирали 128 от бандите. Тази година приоритет за антимафиотите ще бъдат поръчковите убийства, каза МВР-шефът Георги Петканов след отчета.




Тема убийците на бай Миле - бивши полицаинови [re: ot presata]  
АвторSeven (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 06:28



Убийците на Бай Миле са действали като обучени “щурмуваци”
Сенчестият бизнес има представители в правителството и НС
Според експерти общото между Фатик, Стоил Славов и Миле е, че и тримата са събирали “данъци” от контрабандите канали. Те са осигурявали политическата протекция и сигурността на разработените още по тоталитарно време “пътища”. От своя страна контрабандистите са плащали за безпроблемното им функциониране.Този трафик бе силно активиран по времето на Беров и на петролното ембарго. В него главно действащо лице бе вече убитият бос на “Мултигруп” Илия Павлов. Контрабанда без политическа протекция е кауза пердута. Провокативната демонстрация на сила при разстрелите показва два паралелни процеса, които изискват специално внимание: демонстрация на мощ, която обикновено съпътства



окрупняването на бизнеса на подземния свят



и афиширането на “безнаказаност”, т.е. на функциониращ политически чадър. Според източници на “Седем” в момента влияние сред бившите и настоящи барети имат Алексей Петров и Златко баретата като последният прави опити да овладее наркоканалите на Мето Илиянски, Самоковеца и Клюна. Източници от спецлужбите твърдят, че хората на Баретата също действат маскирани като полицаи, когато отвличат местни пласьори, за да ги убеждават да работят за техния бос. Очевидно в действие е добре смазана верига, която се опира на сходна технология на насилието – отвличане на вниманието, зрелищност, добра подготовка, имитираща почерка на т.нар “щурмуваци” обучавани в специалните подразделения на МВР, използване на ключови фрази и т.н.

Всичко това обаче сякаш убягва от вниманието на гл.секретар и ръководството на МВР. На 30 юли, докато маскираните като полицаи убийци стрелят в ресторанта-градина, МВР е заето със специализирана акция на “Симеоновско шосе” в столицата. Интересът на медиите е предварително насочен към предстоящото събитие с дискретен анонс, който се публикува като предстоящо събитие. Така се постига двоен ефект –
криминалният контингент е коректно информиран
че нещо може да му се случи на “Симеоновско” шосе, а част от полицейските сили са ориентирани далече от мястото, където трябва да бъде убит Милчо Бонев- Миле. Дали това е случаен каприз на съдбата или е по-скоро ехо от обвързаността на МВР и на НСБОП с лобитата на икономическите структури, наследили СИК и ВИС е безмислено да се гадае. Но все пак прави впечатление и едно особено съвпадение. Още през юни “антимафиотите” заявиха, че очакват…нови убийства. И че “следващата жертва според информация от престъпния свят ще бъде знаков бос на СИК, чието ликвидиране било вече поръчано от негов досегашен…съдружник.” На 30 юли
пророчеството се сбъдна с прецизността на планирана кампания
На 1 юли МВР съобщи, че е бил заловен и убиецът на молдовеца Степан Рибаков, който беше застрелян ден след убития Илия Павлов. От МВР обявиха, че е бил заловен и българина, за когото се смята, че е истинският убиец на Самоковеца. Засега заподозреният Васил Качиков от Сливен отрича да е участвал в покушението срещу Самоковеца, но той се издирва от Интерпол от 2000 заради друго убийство.
След кръвопролитието в ресторант-градината на “Славия” бившият гл. секретар на МВР ген.Божидар Попов запита ген.Бойко Борисов защо повечето от убитите босове на подземния свят са имали общи фирми с него в миналото. Въпреки размяната на остри реплики между двамата този въпрос така и не получи убедителен отговор. На пресконференция във вторник лидерът на ДСБ Иван Костов обяви, че “вместо да осигурява обществения ред, най-висшето политическо и професионално ръководство на МВР е превърнало министерството в министерство на пропагандата”. Според Костов престъпниците се ползват със сериозна закрила от страна на властта и това личи от факта, че нито едно от поръчковите убийства не е разкрито. Няма как МВР да не залови поне един физически извършител на показните разстрели, така лидерът на Демократи за силна България аргументира тезата си за политическия чадър над престъпниците. “Сенчестият бизнес има свои представители в правителството на Симеон и в Народното събрание, а членовете на висшето ръководство на МВР имат общ бизнес с престъпни групировки" , предупреди и бившият шеф на контраразузнаването ген. Атанас Атанасов. Състоянието на сигурността е най-големият провал на тригодишното управление на Кобурга. В нарушение на Конституцията сегашният премиер е предоставил управлението на сектора за сигурността на президента Георги Първанов, на БСП и на хора от бившата ДС е обобщената оценка на Демократи за силна България. Според тях вътрешната несигурност и състоянието на съдебната система застрашават членството на България в Европейския съюз.





Тема Още за баретите [re: Seven]  
Авторbareta (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 06:42



Баретите - начин на /зло/употреба



От преторианска гвардия на закона до каналите за дрога и бандитизма
Един от най-големите трафиканти на синтетични наркотици в Европа. Така гръцки полицейски генерал определя нашенеца от Пловдив Георги Константинов. И е потресен от факта, че заедно с издирвания дълго време наркотърговец, в мрежите на полицията в южната ни съседка е попаднал и действащ командос от Специализирания отряд за борба с тероризма.

Сержант Александър Василев бе заловен на 19 януари в Солун с голямо количество екстази и кокаин. Той имал намерение да пътува заедно с пловдивчанина за Германия, където "стоката" им явно се котира добре на черния пазар. Намесата на гръцките спецслужби обаче пресече наркоканала и ни остави в неловкото положение да обясняваме на света, че единични случаи като този не могат да помрачат славата ни на световен лидер по заловен хероин.
Министърът на вътрешните работи Георги Петканов и главният секретар генерал-майор Бойко Борисов са категорични, че спецотрядът трябва да се реформира.
Снимка Васил Миланов
Те са секретни и за мен, изрече с болка веднага след нелепата случка главният секретар на МВР генерал-майор Бойко Борисов. Имат само номера, самоличността им, адресите и телефоните са недостъпни дори за най-високопоставени началници във вътрешното министерство. И в същото време телефоните им се знаят от босове на бандитски групи, които ги използват за какви ли не мръсни поръчки.
Това също е констатация на популярния генерал. Макар че самият той миналото лято награди двама командоси, участвали в съмнителна престрелка пред столичния басейн "Спартак". Тогава собственикът на спортното съоръжение Алексей Петров, също минал на времето през отряда във Врана, беше атакуван с автоматична стрелба. Оказа се, че животът на Петров е спасен от двама командоси. Възникнаха подозрения, че те са работили частно като негова лична охрана. Седмица беше нужна на МВР да излезе с чест от ситуацията, като награди двамата "бранители" и обяви, че те просто тренирали във фитнеса на басейна и по силата на закона, задължаващ ги винаги да се намесват за предотвратяване на престъпления, са грабнали пистолетите и са погнали нападателите.
Случката мина в забрава, макар и предшествана и последвана от други подобни. Някои от тях стигаха до смешна абсурдност. Няколко месеца по-рано Бойко Борисов беше възмутен от факта, че командос се бие в нощен бар в пет часа сутринта, когато, по думите на генерала, нормалните хора отиват на работа. Още по-комичното беше, че влизайки в хулиганска разпра с някакъв криминално проявен тип, баретата го вика на двубой във фоайето, където вади пистолет. Явно уискито му е било повечко, защото изпуска оръжието, опонентът му го грабва и стреля по него. Но и той е бил толкова "наквасен", че за щастие не уцелва "защитника на закона". И това ако е барета, беше коментарът на стари ченгета тогава. Заслужава, ако не за друго, за това, че са го обезоръжили, да бъде даден на военен съд.
Абсурдността на ситуацията в секретното поделение във Врана достигна точката на кипене, когато си отиде командирът му полковник Филко Славов. Различни версии свързаха оставката му с убийството на прокурора Николай Колев, с още неизяснената смърт на бившия психолог в отряда на баретите Владимир Димов.
[image]http://bgarmy.eamci.bg/Scripts/isapiVWB.dll/docpic?PICID=5838[/image]

Баретите тренират за действия в сложни ситуации, но къде извън службата прилагат наученото, остава тайна.
Снимка Пресфото БТА

Отивам си в името на доброто на отряда, заяви полковник Славов, като призна, че част от подчинените му не желаят да работят с него. Абсурдността на ситуацията задълбочи министър Петканов, който призна, че е приемал няколко делегации от барети с различни виждания и искания. И най-незапознатият със секретните дела на вътрешното ведомство гражданин се пита в недоумение що за организация е тази, с пагони, длъжности и звания, в която кипят разпри и всеки може да поиска "да разкара" командира си, защото не му харесва. След "Солунската афера" се оказа, че заловеният с дрога сержант е бил един от кохортата на недоволните.Такова чудо не беше се случвало от 1994 година. Тогава недоволството сред баретите се разрази след зловещите "Бели брези", където полицаи покосиха с автоматичен огън двама техни колеги - подполковник Марин Чанев и главен сержант Георги Георгиев. Брожението обаче беше потушено бързо и още през лятото на същата година същите тези барети, под командването на същия този Красимир Петров, който сега е вече генерал-майор и директор на РДВР в Бургас, успяха да неутрализират и заловят жив прочутият сливнишки бандит и грабител Боян Петракиев - Барона. Той оказа ожесточена съпротива, но въпреки оръжейния арсенал във вилата му край Братушково и опита му да избяга "по вода" в язовира се озова зад решетките. В по-ново време една от най-перфектните операции на специализирания отряд беше осъществена на 9 май 1998 г. Тогава в мазе на столичната улица "Симеон" двама бандити откриха огън по полицаи и убиха на място един от тях. При престрелката загина и единият от тежко въоръжените бандити. Оцелелият Костадин Бочев се залости с граната в мазето и отказваше да се предаде. Баретите можеха да пуснат газ, да взривят мазето или да "ометат" наглия бандит с внезапна атака. Но това криеше риск за живота на хората в къщата и в квартала при непредвидимите действия на обкръжения. Тогава в мазето слезе сам психологът на отряда Владимир Димов. Зловещата тишина продължи повече от два часа, след които с качулка на главата от мазето беше изведен участникът в кървавата съпротива срещу полицаите.

Сега Димов е мъртъв, застигнат от тайнствена и нелепа смърт. Славов е в оставка. А баретите ги реорганизират и преназначават. Критите дълго време публични тайни, че те участват в нерегламентирани скъпо платени охрани на бандитски босове, че попадат сред рекетьорски дружини, че участват в разчистване на подземни сметки, пак не излязоха наяве. Но самият министър Петканов каза, че подозира цяла серия от такива прояви. Сега отрядът ще бъде редуциран. Някои хора си отидоха заедно с Филко Славов. Други ще бъдат съкратени. Трети напускат сами, знаейки, че ако нещата се разровят по-издълбоко, може и да не им се размине срещата с военния прокурор. "Къщичката" във Врана трябва да се изчисти докрай, е категорично ръководството на МВР.




===================================

bTV Новините • България на живо
Тази вечер е бил прострелян Николай Добрев, бивша барета, известен като бай Добри
03 Април 2004
Би Ти Ви научи, че раненият сам се е обадил на телефон 166 и съобщил, че докато е стоял пред блока, по него е стреляно от сребриста кола. Добрев е настанен в болница, без опасност за живота. Той е заподозрян, като един от организаторите и изпълнителите на атентата срещу Алексей Петров през лятото на 2002 година.
Около 21 часа, тази нощ, пред жилищен блок в квартал "Стрелбище" е бил прострелян Николай Добрев, бивша барета, известен като бай Добри.
Срещу бай Добри, има дело за незаконно притежаване на оръжие и боеприпаси. При едно от заседанията на съда той посегна на репортер на Би Ти Ви, който се опита да му зададе въпрос.



Тема Иван Портев задържан за убийств наСтефан Касамаковнови [re: bareta]  
АвторComandere (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 07:01



Задържаха самоковец за последното поръчково убийство

Осъждан мъж от Самоков на име Иван Николов Портев е задържан като извършител на последното поръчково убийство в София на 31-годишния Стефан Касамаков, съобщиха от Софийски градски съд, където се гледа мярката му за постоянно задържане. Касамаков, за когото се твърди, че е работел за обявения за наркобос Златко Баретата, беше застрелян пред дома си в столицата миналата седмица. Портев, който е на около 30 г., е осъждан, в момента е безработен. В дома му са открити наркотици и оръжие. Имаме категорични доказателства срещу него, казаха полицаи.





Тема още за структурите на наркоразпространениетонови [re: Comandere]  
Авторoт фopyмитe (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 07:08



Изследване посочи наркобосовете в България
Илиян Варсанов проговорил и помогнал да се очертаят схемите в пазара на дрога
Косьо Самоковеца, Мето Илиянския, Златомир Баретата, Митьо Очите и Иво Гела са посочени като големите шефове в наркоразпространението в България в голяма разработка на Центъра за изследване на демокрация. Тя бе представена вчера пред журналисти и пред главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов.
В анализа озаглавен "Пазарът на наркотици в България"
Самоковеца, Илиянския и Баретата са посочени като босовете на наркопазара в София, който е половината от целия в страната. Авторите се позовават на разследвания в медиите и на полицейски източници, според които тримата работят в синхрон. Самоковеца беше застрелян в Амстердам преди дни, малко преди това пък Илиянския изчезна. В изследването се твърди, че той се е "оттеглил, а нашумелият Киро Японеца отдавна изпаднал". Другите големи са идентифицирани като Иво Гела във Варна и Митьо Очите в Бургас. Оперативното ръководство в София се държало от Клюна, а лице с прякор Демби бил негова дясна ръка.
В книжката е публикувана и карта, според която
Митьо Очите държал районите на Бургас, Ямбол, Стара Загора, Сливен и Плевен. Благоевград бил контролиран от Маниката, Монтана и Видин - от Белан, Силистра, Добрич и Шумен - от Камилата, Пловдив - от Боби Канадеца, Пазарджик - от Попа, Кюстендил и Перник - от Стоян Кравата и Гурвата.
Според авторите на проучването, районирането на разпространението на наркотици в столицата
следва структурата на СДВР и на нейните 9 РПУ-та.
За първи район като отговорник е посочен Росен Животното, който сега бил в Италия и командвал задочно чрез хората си Гунди и Лъчо. Втори район се контролирал от Андровците, трети от Коста и Боби, четвърти от Бобъра (преди са били и Хамстера, и Наско, но сега му били подчинени), пети от Сигмата, шести от Калоян Макса (тук преди е бил Илиян Версанов), седми и осми отново от Росен Животното, девети пък е под контрола от Блажо.
Авторите на изследването правят опит да опишат нивата в наркоорганизациите в България, занимаващи се с разпространение на хероин. На първо ниво се намирали зависимите от тази твърда дрога, от които главно се набирали хората за второто ниво - уличните пласьори. Смята се, че един пласьор снабдява средно 25-30 човека. По този начин се изчислява, че продаващите на дребно в София са 300-400 човека, а в страната около 600-800. На трето ниво се намирали хората, които снабдявали пласьорите и събирали парите. Смята се обаче, че това ниво не е достатъчно изчистено поради лошата организация в наркомрежите. На четвъртото стъпало са поставени шефовете на райони. Важна характеристика на това ниво било обстоятелството, че те управлявали адвокатите и т.нар. наказателни бригади. За разлика от адвоката, обслужващ търговска компания, обслужващият наркоструктури т.нар. черен адвокат,
обикновено е работил в МВР
или като следовател, прокурор и съдия по наказателни дела. За София се смята, че те са около 20 човека. Особено
важна била ролята на наказателните бригади за функционирането на йерархията. Посочени са и наказанията. На първо място била глобата, с която в зависимост от провинението даден пласьор плащал от до няколкохиляди лева. Второто наказание било пребиване в няколко степени. При всяка от тях обаче се избягвали чупене на кости и тежки наранявания. Третото наказание било осакатяване. То варирало от чупене на пръсти до чупене на двата лакътя, двете капачки на колената. Участник в малка бригада вземал по 300 лв. седмично плюс екстрите - кола, мобилен телефон, "пиене и ядене в заведенията на шефа", "проститутки от контингента на шефа".
Шеф на бригада пък прибирал по 1500 лв. на седмица.
Петото ниво включвало т.нар. големи шефове. За тях медиите, полицаите и политиците често говорели, че имат дълги досиета, но поради различни причини били недосегаеми за правосъдието. Най-важната характеристика за тях било обстоятелството, че имали напълно легален бизнес. Именно тук са поставени Самоковеца, Очите, Баретата, Илиянския, Гела.
Според авторите на изследването в момента имало криза на хероиновия пазар. Според един от тях - Тихомир Безлов, сред виновниците за кризата бил и станалият известен Илиян Версанов. Именно с неговия арест и проговаряне станал и първият голям пробив, при който се е разбрало много за реалното функциониране на наркопазара, за схемите и структурите.
Според изчисленията в проучването при средни разходи за дневни дози от 10-15 лв. на ден и при 15 000-25 000 наркозависими хероиновият пазар в страната би трябвало да е в рамките на 55-135 млн.лв. годишно. Това е далеч от твърденията досега за 50 млн.лв месечно. Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов дори обяви, че и сумата от 55 млн.лв на година е завишена. Изчисленията в изследването са направени при 5 лв. за доза хероин.



Тема Каналите на Доктора и Самоковеца и чадъра на службнови [re: Comandere]  
Авторoщe oф фopyмитe (Нерегистриран)
Публикувано29.09.04 07:14



Емисия: Четвъртък, 23 Януари 2003
Арестуваният с дрога командос 17 пъти пътувал до Гърция и Турция
Ген. Атанасов и ген. Босилков спрели разработките ?Рони? и ?Приятели? на работодателя на баретата - Самоковеца
Арестуваният в Солун с 4500 хапчета от синтетичния наркотик екстази служител от баретите Александър Василев е излизал 17 пъти към Гърция и Турция, а ортакът му - 14. Акцията по задържането на Василев и на Георги Костадинов в Северна Гърция е в резултат на оперативни данни на гръцките служби. Това каза главният секретар на МВР Бойко Борисов. 30-годишната действаща барета действително била в отпуск за лечение в Германия, когато бе хваната от гръцката полиция, потвърди информацията на "Монитор" Борисов.
Заедно с осем колеги от спецотряда за борба с тероризма Василев работил за контрабандните канали на Костадин Димитров-Косьо Самоковеца. Източници от МВР съобщиха пред вестника, че Самоковеца от години има силно лоби сред високопоставени служители на министерството. На Самоковеца са водени две разработки - "Рони" в НСБОП и "Приятели" в НСС, заведена в края на 2000 г, данните от които са прикрити от тогавашния главен секретар Славчо Босилков и от ексшефа на НСС Атанас Атанасов.
При подслушването на Самоковеца бяха засечени категорично компрометиращи негови отношения с митничари, бивши и настоящи МВР-служители, включително Филко Славов (доскорошен шеф на баретите), с бившия шеф на икономическа полиция Димитър Москов, записани са и 25 обаждания на Славчо Босилков, сочели данните от "Приятели".
Като организатор на канал за контрабандни стоки от Турция и Гърция през 2000 г. Самоковеца е ползвал турска sim-карта на името на български футболист с номер 00905322253868, твърдят източниците. В паметта на картата МВР установило телефоните на Асен Йотов от НСБОП - 088-813-698, на Георги Христов от НСБОП - 088-619-246, на Цолов от сектор "Наркотици" от НСБОП (088-231-783), на Филко Славов - тогава шеф на баретите - 088-618-500, на 3ахари Захариев - бивш шеф на митница Свиленград и на агенция "Митници"- 088-200-003, на Поля Папазова - директор митническо управление Пловдив 088-800-070.
Месечните суми, заделяни за тези хора бяха над 100 хиляди ДМ, според разработката, твърдят източниците.
Всички сведения по "Приятели" обаче отивали и били задържани от ген. Атанасов, без да се назначават каквито и да е мероприятия за тяхното конкретизиране и събиране на съответните доказателства. В края на юли 2001 г. Босилков е изискал от НСС разработката, която е съдържала 1 основна папка и 5 с данни от спецразузнавателни средства. Преди това по нареждане на ген. Атанасов част от СРС-ата са извадени от папката - тези, които показвали, че Самоковеца е поддържал контакт с Босилков. Три дни по-късно Босилков се обади в НСС и заяви, че са му изпратили само 5 папки, а не 6, твърдят сега от МВР.

ЧАДЪР
Бившият шеф на контраразузнаването Атанасов е толерирал и другия тартор на контрабандата у нас - Иван Тодоров-Доктора, създател на силови структури в Хасковско, твърдят от МВР. Доктора бил причастен към износа на синтетични наркотици за Гърция чрез фирма, която контролира голям канал за цигари, алкохол, пари и наркотици от Южна Америка през Кипър за Хасково. Част от стоката се реализира у нас, а останалата част преминава транзит за Русия и Европа. Осъщественият погром върху РДВР-Хасково през 1998 г. е по сигнал на Доктора, за да бъдат отстранени съперниците му в региона. Ген. Атанасов лично ръководи операцията на 26 май с. г. - влезлите ТИР-ове, натоварени с контрабандни цигари са проследени и заснети с видеокамера. Не се пристъпва обаче към официално изземване на контрабандната стока, тъй като в последния момент се разбрало, че това са тировете на Доктора, а не на Самоковеца. Тировете на Косьо влизат през нощта на 1 срещу 2 юли, обаче ченгетата прилагат към материалите за следствието видеозаписите от първата операция, проведена през деня. Впоследствие видеозаписите не се предоставят на прокуратурата, поради опасения, че измамата ще бъде разкрита. Обявяват се за изчезнали по вина на деловодителка от РДВР-Хасково.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.