Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Духовна академиянови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано04.09.14 20:19



Проблемът според мен е кой/и ще преподава/т в една такава академия - инак наистина сегашното положение е трудно за описване абсурд: неправославни, че и нерелигиозни, да ти преподават православие и религия ....... в това просто няма никаква логика. (освен разбира се, ако целта е тотално да се съсипе църквата)



Тема Re: Духовна академиянови [re: Exaybachay]  
Автор Prokimen ()
Публикувано04.09.14 21:00



Друже, Вие сте културен и уравновесен човек. При все това сте и неутрален. Затова и бих прочел с внимание всяка Ваша критична забележка. Аз не мисля, че преподавателският състав е някакъв проблем. Това интригантите го представят и втълпяват като проблем.

Абстрахирам се от факта, че идеята идва от митрополит Николай.

Аз не съм единствен, който си е мислил отдавна, че на Църквата й е нужно свое собствено висше учебно заведение, което да готви православния клир, а не една купчина неудовлетворени млади жени, които в безделието си си играят на докторски защити и видите ли колко са компетентни, а докторските им дипломи не стават дори за клозетна употреба. Каква реална полза за Църквата? НИКАКВА! Факултетите не са способни да дадат нужното благочестиво православно образование и да обучат свещеници. По този въпрос две мнения няма. Шуменският богословски университет бълва дипломи като руло тоалетна хартия.

Беше крайно време Синодът да помисли по въпроса, но уви. Никой не го е грижа за кадъра, а само парите и бизнесът интересува владици и патрика. Един митрополит Николай съумя да се възползва от тоталното безгрижие на събратята си и е похвално че напълни празната пловдивска семинария. Понеже никой не го е грижа в София, няма да е късно когато прословутата софийска семинария ще се затвори.

Някога, Московската патриаршия нямаше свои хабилитирани преподаватели в своите две духовни академии и при това маса чужденци специализираха там, в това и висшият клир на Б.П.Ц. Ако сме почтени в критичността си, трябва да кажем тогава с езика на "Двери", че целият ни епископат са сборище неграмотници и от московското лоби. Гръцкото лоби си отиде преждевременно, пазейки за ашлама Славка Божкова с интригите си. Наистина тъжна картина, защото Славка Божкова или професор Иван Желев беше едва ли не най-ревностният преподавател в някогашната Духовна Академия. Въпреки някои мои несъгласия с интригантската му политика в "Двери", уважавам го като най-добросъвестният преподавател по време на моите студентски години в Академията. Той може да е ползотворен още дълги години и недоумявам защо не използва случая, да пречупи заядливостта си с митрополит Николай и да покаже на богословските джуджета, които го опозориха заради досието му и го изгониха от факултета, че си е "запазена марка" и може да е стократно по-ползотворен от тях взети заедно.



Тема Re: Духовна академиянови [re: Prokimen]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.09.14 08:43



Общи празни приказки както еинаги сиоете.
Дядо Николай може и да има ревност, но за мен чак няма капацител да изгради дори прилина семинаия какво устава за висше учебно заведение.
Това неговот ли е чиста болана амбиция. И кето не може да създаде нищо оригинално копира от челния съветски опит. Знаете добре че много увашавам руската святост, но за мен тя още се задушава от сталино-съветските дивотии.
А за духовност ако вие който сте уж монах не знаете как се постига истинска духовност какъе е смисъла да си чешаме пръстиетук.
Ако дядо Николай има искрено желание на подпомогне изграждането на истинските духовни пастири да издиви Боголубиви служите из митрополията си и да ги изпрати в Света Гора или в манастирите в светите земи кък ако някой от тях чрез лични трудове достигне до духовност добре. Ама да ни излиза с номера че ще създаде учедно заведение в която ще предада своята "висша духоност" на други това е просто смешно.

...защото буквата убива, а духът животвори. ап Павел


Тема Re: Духовна академиянови [re: Metropolis]  
Автор Prokimen ()
Публикувано05.09.14 08:48



И на какво биха се научили бъдещите женени свещеници на Атон? Тази халюцинация не я предполагах. Наистина българите се побъркват с това илюзорно монашество от светски хора като Вас и клубните Ви дружки.

Жененият свещеник трябва да разбира семейните хора и няма какво да учи на Атон. Ако на Вас Ви се ходи, оставяйте София и хуквайте там. Дано само не прихванете СПИН. Не налагайте откачалщини на бъдещето пастирство. което ще трябва да работи с млади хора, които имат по няколко висши образования и не може да им се четат шантавите приказки на Димитрий Ростовски. Неоженените и нещастни български богословки също няма на какво да научат образованата ни младеж. Ето защо е наложително интелигентно пастирство, което да превъзпита откачащия с илюзорното си монашество български народ.

Редактирано от Prokimen на 05.09.14 09:19.



Тема Re: Духовна академиянови [re: Prokimen]  
Автор Metropolis (LANL)
Публикувано05.09.14 11:34



И къде е казано, че свещеника (работещият с миряни) трябва непремено да има висше, още повече висше според представите на дядо Николай?
И в каква пълнотота свещеника, който все пак има и мирски грижи, може да изпълни Господния завет да продаде всичко и да му подражава пълноценно в ангелски чин?
Или дядо Николай има специален завет с Господа?

Говорим за духовни пастири, които ще се подготвят да влязат във висшия клир. Те могат ли според вас да са свещеници?

След като има две семинарии и няколко богословски факултета, какво им пречи на свещениците, които желаят да получат висше богословско обучение, да отидат там? Защо трябва да следват "висшия духовен" калъп на дядо Николай?


(На какво ще ги учи той как се облепват храмове с тапети, как се разхищава ток и след това се проси някой да плаща сметките, как да предвождат с икони шествия които хвърлят камъни по богослужебни домове на други вероизповедания?)
Това са само малка част от новите му подвизи.
За стемежа му към лукс няма да говоря защото е много дъвкана тема, а и според мен няма принципно отношение към темата ви.
Отдава ви чета селективно и прескачам дивотиите които пишете.
Тук влязах в темата защото реших, че търсите дискусия. Аз ви казах мнението си в което съм убеден. Като не ви харесва ваша работа. Но ме ми пишете врели некипели.

Редактирано от Metropolis на 05.09.14 14:01.



Тема Re: Духовна академиянови [re: Prokimen]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано05.09.14 13:48



Ами Prokimen моето озадачание стига до там, че когато видях темата, първата ми мисъл бе - ми, че естествено, то е толкова естествено, че не виждам какво има да му се дискутира, още повече пък в баш християнски форум. Това да има духовна академия е толкова очевадно и подразбиращо се от само себе си, че ако някой не го вижда и не го разбира, то силно се съмнявам, че каквито и да е било аргументи биха могли да променят мнението му - ако ще и Бог да слезе, да му рече, то пак няма да проумее, поради що.

Естествено, че митрополит Николай не е от значение - та тя идеята не е негова, това е принцип, който важи с еднаква сила за всички религии .... или поне за религиите, от които съм се интересувал. Тотална нелепост е да учиш религия и то за проповедник/ учител в тази религия от хора, които са чисти академици - все едно професор по философия да подготвя и тренира футболисти, нерде Ямбол, нерде Стамбул. За мен това е безумие и ярък признак за просветеноста на християните, както извън църквата, така и вътре в църквата, за това и не един път съм казвал, че това в което вярват християните не знам какво е, но със сигурност няма връзка с Христа. А от тук и съмненията ми за качествата на преподавателския състав - не знам, вие сте по- активен в тези среди, вие сте по- наясно, но аз лично изпитвам съмнения, че има хора способни да подготвят свещеници, в смисъл ...... не, че нещо, но е такава рядкост да срещнеш християнин. О да - разбира се, в този форум сте само от християнин нагоре, но без да се извинявам, тука християните мога да ги преброя на едната си ръка и ще ми останат свободни пръсти. По принцип спестявам това си мнение, но наистина - за мен тука има философи, има начетени главици, има съвестни хора, но християни, наистина християни, истински последователи на Христа ...... не, просто се самозалъгвате, Исус е толкова могъщ и страховит, че 99, 99% от християните, ако го срещнат очи в очи, ще побегнат без да се обръщат, дори съвсем няма да се учудя, ако пледират "виновен". Да си последовател на Исус е една от най- високите летви и предизвикателства, които човек може да предприеме в живота си - това нещо не, че може да ти струва всичкото имане и не, че може, а то ще ти струва самия живот и по- малка цена от това, няма да свърши работа, всичко по- малко от това са просто сапунени мехурчета, на които спокойно може да се радвате и да си въобразявате, че сте последователи на Исус.

Та наистина - от една страна безумие е и тотална неадекватност, непросветени хора да подготвят свещеници, но от друга страна наистина се съмнявам, че в България има хора, които са способни за тази работа. Свещеникът е толкова неудобен за властта, а и изобщо - не, че църквата трябва да бъде отделена от държавата, църквата, самата религия е неудобна за всяка една власт, дори власта да е наистина добронамерена, религията пак остава неудобна, заради отвъдността си, религията е по- скоро антивластова, антидържавна, антиполитическа, тя е строго придържане към истината, а истината е парадоксална, истината е надлогична, религиозността е толкова висша степен на осъзнатост, че фактически нуждата от политика, властване и контролиране отпада.

Но хората сме посредствени и предвидими - масово се смята, че предсказателите са хора с някакви мистериозни възможности, но в действителност, човекът е толкова роботизирано същество, че съвсем не е толкова трудно да бъде предвиден, фактически тъкмо благодарение на автоматизираното си състояние, властимащите си разиграват коня както им скимне. Да наистина е вярно това което повтарят мъдреците от времето на Хераклит та до суфизма на Инаят Хан - човекът спи, Буда, Исус, Лао Дзъ, Нагарджуна, Нанак, Мохамед, Махавира, Кабир, Зороастър, Бодхидхарма, Сараха, Тилопа, Руми, всичките повтарят едно и също нещо: човекът спи, върви с отворени очи, но съзнанието му спи, та чак похърква, ние сме сомнамбули, това което наричаме будно състояние всъщност е степен на сънуване.

Религията е будилник - тя алармира за нашето заспало състояние, някои се събуждат, други само чуват звъня в съня си, а трети спят толкова дълбоко, че нищо не чуват. Но онези, които се събудят, виждат безсмислието на цялата социална и държавна структура - те не, че са против нея, но за онези, които все още спят, ще изглежда, че са противници, Лао Дзъ е изглеждал противник на властта, Бодхидхарма е изглежда противник на властта, Буда и Махавира даже са слезли от троновете си, а Исус до такава степен е изглежда противник на властта, че си е навлякъл неприятности, не знам дали си имаш идея, но съм чел толкова теории, как Исус всъщност бил искал да завземе властта, искал да наложи друга власт и факт е, че дори апостолите в не малка степен са го възприемали по този начин, дори и те.

Ала не е точно така и няма как да бъде разбрано, докато сам не се събудиш - за това винаги религията ще е неудобна за властта, осъзнатостта, будното състояние обезсмисля властта, нуждата от държави ще отпадне, защото самата будност означава, че виждаш единността, виждаш липсата на разделение, но това за строго рационалния ум е парадокс, който не може да схване, логиката не може да го разбере. Има едни размисли за религията на А.Н. Уайтхед, човек с много изострена чувствителност:
"религията е виждане на нещо, което продължава отвъд, отзад и вътре в преминаващия поток на непосредствените неща: нещо, което е реално и все пак чака да бъде реализирано; нещо, което е една далечна възможност и все пак е най- великият от настоящите факти; нещо, което дава смисъл на всичко, което отминава и все пак убягва на възприятието; нещо, чието притежание е най- висшето добро и все пак е извън нашия обсег; нещо, което е върховен идеал и най- безнадеждното търсене".

Същността на религията е парадоксална - в нея противоположностите се срещат и загубват противоположното си, те започват да се допълват и за това изгубват противоположното си, там ден и нощ не са отделни, нито животът и смъртта, нито висшето и нисшето, там земята е небе и небето е земя. И Уайтхед разбира парадоксалността на религията, но се опитва да я види през ума и логиката, за това и крайния му извод е, че тя е "безнадеждно търсене" - безнадеждно, защото как могат да се срещат противоположностите? Не помня къде бях чел, но и Сартр казва, че Бог е невъзможен, защото за да бъде Той възможен, то противоположностите трябва да изчезнат. Смърт и живот трябва да станат едно, само тогава може да съществува Бог, но как може умът да си представи, че живот и смърт мога да станат едно, начало и край да станат едно? За умът това търсене е безнадеждно. А особено съвременния ум е лишен в основата си от религия, защото е загубил способността си да бъде еластичен и нелогичен. В обичайния свят да бъдеш нелогичен значи да си луд, но в религията нелогичността е метод, ако не си достатъчно нелогичен, за да можеш да оставиш настрана категориите на ума и да можеш да виждаш директно, без да поставяш никакви концепции м/у теб и реалността, ти можеш в най- добрия случай да познаеш материята, мъртвата част, миналото, но не можеш да познаеш истинското, настоящото, живото, Бога. Същностната религия винаги ще убягва на ума, защото тя ще изглежда като един вид лудост - ако синът е Отеца, то тогава Отеца е също и син, но тогава нещата стават неуловими. Без да казва нищо Исус е изказал самата същност на всички религии, докосвайки нозете на учениците си - той довежда до кулминация, до своя връх срещата на противоположностите, където ученикът е учител и учителя е ученик, когато синът става Отец и Отецът става син.

Както и да е- да не се отклонявам много, но не виждам кои са тези хора, имащи това осъзнаване и разбиране ..... говоря за съзнателност, не за начетеност, говоря за опитност, не за знанието по справочник, защото в църковната служба, най- важния елемент е отношението, а не каканиженето, тези свещеници, които виждам в църквите със същия, а дори може би и по- добър успех, мога да сменя с грамофонни плочи, тъкмо ще се спестят пари. Тези хора нямат очи, нямат отношение, всичкото им знание е под бележка - разликата м/у свещеника и обикновенния човек е само в една хартия, в начина, по който се обличат. Спомням си в една тема бяхте споделили, как натежава душата на изповедника, изслушвайки болните души на другите - ами то точно това е действителната служба, действителното съпричастие, действителното отношение към хората ходещи на църква, да си свещеник изобщо, ама изобщо не е лека задача, в чисто академичното познание и подготовка няма отношение, то е безразлично, а ако един свещеник, една религия е безразлична, нехайна, то тогава за какво си говорим ...... за някакво книжовно знание, ми хубаво, само че от духовна гледна точка, то не струва и пукнат грош. Това е от една страна, а от друга - точно па държавата да определя преподавателския състав обучаващ свещеници, е нонсенс. Та тя държавата най- напред е против религията - всяка една държава, всяка една власт, всяка една форма на управление се страхува от религията, за политикът няма по- голяма опасност от религиозния човек, за това държавата или узурпира религията, или директно я унищожава, този факт може да се проследи в цялата човешка история и тъкмо християнството е една от най- пострадалите религии в това отношение.



Тема Re: Духовна академиянови [re: Prokimen]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.09.14 16:48



Хайде да оставим тези митове и легенди за тамплиери, масони, илюминати и пр. и пр.
Църквата обича да обяснява неуспехите си с подобни причини. А езичеството... няма така лесно да умре. Даже никога.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Духовна академиянови [re: Exaybachay]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано05.09.14 16:55



Предполагам, че "неправославни и нерелигиозни" хора преподават неща ,които не са свързани с православието. Или не е така?

Я кажи нещо повече, че ми стана интересно.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Духовна академиянови [re: Prokimen]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано05.09.14 17:36



В случая съм съгласен с Метро, защото, ако някой богослов, духовник, или редови мирянин е недоволен от качеството на обучение в сега наличните семинарии и богословски факултети, трябва да вложи цялата си критическа енергия в това, да реформира тези вече наложили се институции отвътре, а не всяка клика да си създава ново учебно заведение, само защото не се понася с братята си по призвание. Като факултети в рамките на държавни университети, богословските имат предимството да ползват за студентите, аспирантите и преподавателите си държавни субсидии, като са достатъчно свободни да определят сами учебния план, без да им се месят много от просветното министвество. Докато, ако го карат изцяло извъндържавно, рискуват или - в случай, че не намерят спонсори - да бъдат само издателска колегия за евангелизационни брошури, или да станат заложници на фондациите, които евентуално ще ги спонсорират, защото е ясно, че няма да могат да се издържат само от студентски такси и индивидуални дарения. А и пак няма да е съвсем без намеса на просветното министерство и дирекцията по вероизповеданията, само дето губят държавна дотация.

Така че, ако изобщо в близко време се учреди такова алтернативно православно учебно заведение, то няма откъде да вземе парите да подготвя качествени богослови и свещенослужители, а най-вероятно ще бъде само параван за легитимиране на някои богословски публикации като "академични" и следователно по-авторитетни за формиране на общественото мнение по верските въпроси. Едно е да се каже, че тази и тази публикация е измишльотина на група ентусиасти около митр. Николай, а съвсем по друг начин би звучало, ако същата носи парафа на еди коя си Духовна академия.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Духовна академиянови [re: Black Wolf]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано05.09.14 18:04



Ами не, положението е по- смацафроцано, тъй като има православни, но не са религиозни т.е. православни атеисти - нещо, което тъкмо предния месец се опитах да обясна на един професор, че е връх на глупоста и невежеството, но уви, хората си знаят тяхната и това е.

Prokimen трябва да разкаже по- подробно, инак аз имах преди доста години един познат, който си беше гявол, та искаше да завърши богословие, че да проучел лагера на врага - още първия семестър се отказа, като ми рече "човек там работата е толкова зле, че просто няма нужда да се вика дявола - те сами се затриват". Но какво фактически преподават, наистина не мога да кажа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.