Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Св. Литургия на църковнославянски и на български  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано08.08.06 20:33



Хайде заедно. :)
Бавничко да изучим Литургията на оглашените.
Имам я цялата в паралелен превод, но на много малки части смятам да я пускам.

Който има въпроси от какъвто и да е характер,
или пък желае да насочи към разясняващи текстове или mp3-ки и снимки/илюстрации - добре дошъл.

Ако пък някой, който знае достатъчно добре църковнославянски, желае сам да ни обърне внимание на нещо специфично във словообразуването, падежите, нюанси на дума/фраза, къде, в кои други молитви е използвана и пр. - още по-добре. Може и речниче да направим...

Голямото ми желание е накрая (след няколко месеца), като отпечатаме целия текст на цялата литургия, паралелният текст вече да не ни е нужен
и всичко в текста и относно литургията и неделното богослужение - части и раздели, същност, символика, молитви, песнопения, история, - да ни е известно и близко :)

Започваме, нали?
:)





Свети Иоан Златоуст
Божествена Литургия
на църковнославянски и български език

Първа част. Литургия на оглашените.



Пролог


Когато настъпи време да се почне света Литургия, при отворени царски двери, свещеникът застава пред светия престол, покланя се три пъти, като с издигнати нагоре ръце тихо се моли и казва:


Царю Небесный, Утешителю, Душе истины,
Иже везде сый и вся исполняяй
Сокровище благих и жизни Подателю

Царю небесни, Утешителю, Душе на Истината,
Който си навсякъде и всичко изпълваш,
Съкровище на благата и Подателю на живота,

прииди и вселися в ны,
и очисти ны от всякия скверны,
и спаси, Блаже, души наша.

дойди и се всели в нас
и ни очисти от всяка сквернота
и спаси, Благий, нашите души.
Амин!


(За молитвата към Св. Дух: - лилавото плюсче най-вдясно)




След това целува и , взема с двете си ръце светото Евангелие, изправя го и възглася:

Иерей:
Благословенно Царство † Отца, и Сина, и Святaго Духа, и нине и присно, и во веки веков.

Благословено е Царството на † Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.

Народът:
!





Иереят прави кръст над , пак го целува и поставя върху светия антиминс.


***
ПРЕДСТОИ:
Великата ектения:
(Миром Господу помолимся!
С мир на Господа да се помолим. ...)
...



Редактирано от Valentina на 22.07.06 19:39.



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано21.07.06 23:34



Ми то май само едната част е излязла.. къде са другите части? :/

Това съм аз.. огризко!



Тема :)нови [re: ogrizko]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано21.07.06 23:42



чеки чеки, на малки части, наизуст литургията да научим, и думичка в нея да не ни смущава. Такива съкровени молитви като в нашата литургия протестантите дали имат?





Тема Re: :)нови [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано21.07.06 23:48



Аааааа.. това ли била целта :)) Аз докато разбера какво става.. първо като видях едно подобно на дискета и си мислех, че ще има някакъв файл за теглене с литургията на църковнославянски и на български.. ;)) После пък гледам излязло само началото на Литургията и съвсем се обърках.. :D :D
Мен ли питаш за протестантите? Предполагам, че нямат.. но не съм ходил при тях, за да знам :/ Ти как мислиш ??

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: :)нови [re: ogrizko]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано22.07.06 00:10



и аз не знам, имат си хубави молитви, не може да нямат, но като нашата едночасова молитва, съм сигурна ченямат :)



Тема Re: :)нови [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано22.07.06 00:27



Е, да.. ама то и ние нямаме едночасова молитва :/ Едночасово е цялото богослужение .. даже повече от час, но там има доста молитви и песнопения, а не само една молитва. Или поне така си мисля.. :)
Ама дай да гледаме нас си .. няма значение какво протестантите си имат или си нямат.. истината е, че са се отклонили от най-правилното почитане на Бога и това си е .. поне според мен разбира се и никой не може да ме убеди в обратното, но да гледаме в нашата си паничка :)))

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: :)нови [re: ogrizko]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано22.07.06 19:59



Е, да.. ама то и ние нямаме едночасова молитва :/ Едночасово е цялото богослужение .. даже повече от час, но там има доста молитви и песнопения, а не само една молитва. Или поне така си мисля.. :)


здравей, Огризко! Правилно си забелязал, че песнопенията са много, но има една Молитва без която и десет часа да ни е богослужението нищо няма да направим и напразно сме натоварвали краката си......тая Молитва е най-важната и най-древната част от днешната Литургия. и може би с нея трябваше да се започне изучаването на Литургията, но щом Валентина е преценила така, за Анафората ще говорим, когато Валентина публикува текста



Тема Re: :)нови [re: muradkhan]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано22.07.06 20:12



а, аз нямах никакви методологически съображения така да почнем. (с изкл. може би на това, че тези, които по-повърхностно ще преглеждат, могат да проследят поне структурата на неделната ни литургия). Ако искате, да обсъдим набързо, и да почнем отново. Кво пречи? Трием темата или я зарязваме и наново започваме.
Предложи план, ако искаш





Тема Re: :)нови [re: muradkhan]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано22.07.06 20:18



За "Отче наш" ли говориш, или съм в заблуда? :)

Това съм аз.. огризко!



Тема Re: :)нови [re: Valentina]  
Автор ogrizko (маскиран)
Публикувано22.07.06 20:30



Не бързай всичко да затриваш :)

Просто почни с по-важните части на богослужението примерно .. по-важните и хубави молитви и песнопения :) Щото то едва ли може всичко да започнем, а пък ако така ги пускаш по едно по едно и до Нова Година няма да научим литургията :Р

Това съм аз.. огризко!

Редактирано от ogrizko на 22.07.06 20:31.



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано22.07.06 20:49



няма нужда да трием........освен ако ти не решиш, разбира се.........и една забележчица, ако позволиш........Литургията (т.е. Общото дело, Общото благодарение) не започва с частната молитвичка към Светия Дух, която си публикувала........Литургията е дело Общо и диалогично и започва с Иерей:
Благословенно Царство † Отца, и Сина, и Святaго Духа, и нине и присно, и во веки веков.
Благословено е Царството на † Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.

Народът:
Амин!



после, добре си го намислила.......от началото към края....но защо не започнем от Центъра към периферията, т.е. от Анафората към добавените по-късно във времето молитви и песнопения?



Тема предложения?нови [re: muradkhan]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано22.07.06 21:29



нямам нищичко против да започнем както предлагаш, но трябва да има план, ако искаме да е систематично. Предложения? Бърза работа нямаме :)


Самата Литургия наистина започва гласно с "Благословенно Царство". Така е и написано, макар с препратките да се губи малко. Но ако ще е последователно, по реда на Литургията, според мен е добре. А молитвата към св. Дух всеки православен знае поне на български. :)



Тема Re: :)нови [re: ogrizko]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано22.07.06 21:32



хе хе, до нова година. ние в клуба от години киснеме, нищо работа :)
Ако бавничко, с тълкувания и бележки караме, и структурата ще остане (като изтрием странични разговори като тези нашите, де :)



Тема 1. Велика Ектениянови [re: Valentina]  
Автор Valentina ()
Публикувано06.08.06 21:54



Миром Господу помолимся!
С мир на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О свишнем мире и спасении душ наших Господу помолимся.
За мира свише (от небето) и за спасението на нашите души, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О мире всего мира, благостоянии Святих Божиих Церквей и соединении всех Господу помолимся.
За мира на целия свят, за благопреуспяване на светите Божии църкви и единението им, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О святем храме сем и с верою, благоговением и страхом Божиим входящих в он Господу помолимся.
За този свят храм и за онези, които с вяра, благоговение и страх Божи влизат в него, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О високопреосвященнейшем митрополите (преосвященнейшем епископе) нашем (името), честнем презвитерстве, во Христе дяконстве, о всем причте и людех, Господу помолимся.
За Високопреосвещения наш митрополит (името), за честното свещенство, за дяконството в Христа, за всички църковнослужители и народа, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О благочестивом и Христолюбивом нашем народе и о Христолюбивом нашем веинстве, Господу помолимся.
За нашия български народ, за правителството и за христолюбивото ни войнство, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О пособити и покорити под нозе его всякаго врага и супостата, Господу помолимся.
За да му помага Бог и да покори под нозете му всеки враг и противник, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О граде сем (или: веси сей; святей обители сей), всяком граде, стране и верою живущих в них, Господу помолимся.
За този град (село или света обител), за всеки град и страна, и за тези, които с вяра живеят в тях, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О благорастворении воздухов, о изобилии плодов земних и временех мирних Господу помолимся.
За благорастворение на въздуха, за изобилие на земните плодове и за мирни времена, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


О плавающих, путешествующих, недугующих, страждущих, плененних, и о спасении их, Господу помолимся.
За тези, които плават, пътуват, боледуват, страдат, за пленените и за тяхното спасение, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас, Боже, Твоею благодатию.
Защити, спаси, помилвай и ни запази, Боже, с Твоята благодат.
Господи, помилуй.


О избавитися нам от всякия скорби, гнева, беди и нужди, Господу помолимся.
За да се избавим от всяка скръб, гняв, беда и нужда, на Господа да се помолим.
Господи, помилуй.


Пресвятую, Пречистую, Преблагословенную, Славную Владичицу нашу Богородицу и Приснодеву Марию, со всеми святими помянувше, сами себе и друг друга, и вес живот наш Христу Богу предадим.

Като поменем заедно с всички светии пресвятата, пречиста, преблагословена, славна наша Владичица Богородица и винаги дева Мария, нека сами себе си, един другиго и целия си живот на Христа Бога да отдадем.
Тебе, Господи.


Яко подобает Тебе всякая слава, чест и поклонение, Отцу, и Сину, и Святому Духу, нине и присно, и во веки веков.
Защото на Тебе, Отца и Сина и Светия Дух, подобава всяка слава, чест и поклонение сега и винаги, и во веки веков.
Амин.



Тема Re: 1. Велика Ектениянови [re: Valentina]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано07.08.06 12:11



О благочестивом и Христолюбивом нашем народе и о Христолюбивом нашем веинстве, Господу помолимся.

За нашия български народ, за правителството и за христолюбивото ни войнство, на Господа да се помолим.


дали тук българския превод не е обогатен с думички, които ги няма в оригинала?
не е ли по-логично да се молим за благочестивия и Христолюбив наш народ без значение каква е националноста му?
и теорията за "земната войнстваща църква" не се ли припокрива с втората част от призива? не сме ли ние, живите членове на Църквата, Христолюбиво войнство?



Тема Re: 1. Велика Ектениянови [re: muradkhan]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано07.08.06 19:33



А как е на гръцки и как е било?



Тема И малко история...нови [re: Valentina]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.08.06 15:30



СВЕТАТА БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЯ

Думата литургия произлиза от литон – общество и ергон – дело, значи обществено дело или свещенодействие, началото на което е положено в Сионската горница на Тайната вечеря от Самия Иисус Христос преди страданията Му през страстната седмица.Тая вечеря е наречена тайна, защото е тайно извършена от гонителите Му иудеи и още защото на тази вечеря са установени тайнството Причащение, съпроводено с молитви, песнопения, свещенодействия, каквото е умиването на нозете на учениците и беседата Христова с апостолите му. При извършване на причащението Христос заповядал на учениците си “Правете това за мое възпоменание”. Верни на Христовата заповед, апостолите и първите християни се събирали в отделни домове, извършвали са безкръвната жертва с молитви и песнопения, изложени в чин на литургия, каквато е била Литургията на ап.Иаков, написана за иерусалимските християни и оная на Св.Марк за християните в Александрийската черква, а Св.Климентовата – за Римската. Главното различие на древната литургия от сегашната е, че първите три столетия се извършвала твърде продължително.
С течение на времето чистотата на нравите се покварила, братската любов между християните понамаляла, потънали в житейски грижи и продължителността на литургията вече им дотягала. Появили се ереси, водителите на които започнали криво да тълкуват Словото Божие и догмите на вярата, тогава светите отци Свети Василий Велики и Свети Иоан Златоуст се погрижили да въведат във всички черкви еднообразен порядък в Светата литургия в по-съкратен вид.

ВАСИЛИЕВА СВЕТА ЛИТУРГИЯ
Свети Василий Велики, наречен стълб на Светата Църква за неговата Боговдъхновена писателска и творческа дейност, натоварил се с великия труд да изложи Божествената литургия.
След шестдневна молитва сам Господ Иисус Христос по чудесен начин му се явил, благословил желанието му. Изпълнен с Дух Светий и с ревност, Сети Василий Велики изложил целия порядък на литургията в съкратен вид, както е била изложена в апостолските времена, прибавил в нея и свои молитви.

ЗЛАТОУСТОВАТА СВЕТА ЛИТУРГИЯ е съкращение на Василиевата. Свети Иоан Златоуст, за да премахне всеки предлог за оплакване от страна на християните, които вследствие продължителността на Василиевата литургия извинявали отсъствието си от Божествената служба, още повече съкратил някои молитви в нея. Светите отци на Вселенските събори приели литургията на двамата Свети велики учители и били въведени в Православната Църква. Василиева литургия се извършва срещу Рождество Христово, Богоявление (ако тия два празника се се падат в неделя, тогава се извършва Василиева литургия), в неделните служби на Великия пост(освен на Връбница) и на 1 януари- празника на Св.Василий Велики.

Освен тези две литургии има още и ПРЕЖДЕОСВЕЩЕНА ЛИТУРГИЯ, която се извършва през дните сряда и петък на седмиците през Великия пост и в първите три дни на Срастната седмица.
Още през апостолски времена в неделната Божествена служба през Великия пост черковните пастири при Божествената литургия освещавали няколко агнеца от хляба в тяло Христово, напоявали ги с Христовата кръв и ги пазили за сряда и петък в дарохранителницата на Светия престол и в тези два дни при извършване вечерна служба ги раздробявали и раздавали на вярващите.(По установеното от Светите отци, християните през Великия пост в предишни времена ядели по веднъж на ден – надвечер). От тук си е получила името Преждеосвещена литургия. И сега в сряда и петък с тия преждеосвещени дарове се извършва литургията с това име. На Преждеосвещената литургия се пропускат проскомидията и всички молитви по освещаването на даровете.
На запад е въведена от Свети Григорий Двоеслов, който се запознал с този вид литургия, когато е бил папски наместник в Цариград. До Св.Григорий Двоеслов преждеосвещената литургия се извършвала не в еднакъв порядък в Светите Църкви. Именно той я написал и превел във видът й, в който се извършва и сега. Била одобрена от Вселенските събори и въведена във всеобща употреба. При отпуста на преждеосвещената литургия се споменава името на съставителя й Свети Григорий Двоеслов.
За отбелязване е следния неоспорим факт: Василиевата литургия е съкращение на апостол Иаковата, Златоустовата – от Василиевата, но основната същност, разпределението на литургията си остава еднаква, макар авторите й – съченители да са живели в далечно време и разстояние един от друг, като апостол Иаков, ап.Марко, Св.Василий Велики. Доказателството е, че изворът на вдъхновението им е един и същ –Божественият Свети Дух. Изпълват се думите Христови: Църквата Му е поставена на непоклатими основи; вратата адова не ще й противостои (надвие).

АМИН!





----------------------------------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.


Тема Re: И малко история...нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано08.08.06 17:12



интересен текст Христова! ще може ли да ни кажете от къде сте го намерили?
струва ми се че има някои благочестиви неточности, макар и благочестиви все пак неточности, като:
Главното различие на древната литургия от сегашната е, че първите три столетия се извършвала твърде продължително.
С течение на времето чистотата на нравите се покварила, братската любов между християните понамаляла, потънали в житейски грижи и продължителността на литургията вече им дотягала


бих казал точно обратното- колкото по-се отдалечаваме от евангелската по дух вяра и се приближаваме до царствената и законическа вяра в имперска византия, толкова повече богослужението се "украсява" с молитви и ритуали и се чупят рекорди от по 6 часа Литургия.....

крайно време е да се разбере че продъжителноста на Евхаристията не е показател на православност....Христова, в изключителни случаи дори само Анафората (или Евхаристиен канон) да се отслужи пак ще бъде пълна и истинска Евхаристия

За отбелязване е следния неоспорим факт: Василиевата литургия е съкращение на апостол Иаковата, Златоустовата – от Василиевата,

това е доста оспорим "факт"



Тема Re: И малко история...нови [re: muradkhan]  
Автор м-rTokugava (шогун тип чугун)
Публикувано08.08.06 17:18



Murad отново притесняваш заспалите,ней така бе човек,ще вземат да се стреснат и да се поправят,какво ще правим тогава..
Такива "благочестиви" текстове се ползват само от дълбоко спящи.



Тема Re: И малко история...нови [re: muradkhan]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано08.08.06 17:31



и понеже Христова, в малкото история за Литургията, спомена Литургията на св.Климент Римски ще пусна тук част от тази древна литургия - най-съкровената и тайнствена част на Евхаристийната молитва

Презвитер:
"Умолявам Те, Всесветий Боже, изпрати ни Твоето вечно царство и от областта на Твоето висше пребивание Твоя Свети Дух, единосъщен на Тебе и еднакъв по действие, Който безначално изхожда от Тебе чрез Твоя Единороден Син и Който във всяко време се дава на ония, които са Ти приятни и тези, които Те виждат и разбират, Той ги усъвършенства и увенчава, та като слезе и почине въху тях, да се всели в тия приношения, и след като бъдат те осветени чрез действието на Твоята благодат, да извърши тия тайнства и да усъвършенства ония, които ще ги приемат."
Презвитер: "Чуй ме, Господи!
Народът: "Господи, помилуй!"
Презвитер: "И тоя хляб, прочее - да направи животворящо Тяло+ небесно и спасително Тяло+ Тяло на самаго Бога и Спасителя наш Иисус Христос, за да прояви милост към нас за умилостивление поради прегрешенията ни за, за опрощаване на греховете и за придобиване на вечен живот"
Народът: "Амин"
Презвитерът: "Подобно и сместа, която е в тая чаша, да направи+Кръв, която очиства и освещава + Кръв животворяща и спасителна + Кръв спасяваща нашите души и тела, Кръв на Самия велик Бог и Спасител наш Иисус Христос, за умилостивление поради престъпленията, за прощение на греховете и за вечен живот на ония, които ще я приемат"
Народът: "Амин"
Презвитерът: "Та чрез причащението с тия животворни Тайни да имаме достъп до наслажденията на вечния живот и да заслужим да избегнем втората смърт, а също и да не се окажем обвинени на съда пред трона на Твоята слава...."
Migne, PG,t.2 col. 609-610 (преводът не е мой разбира се, но вече съм забравил от къде съм го преписал)

Редактирано от muradkhan на 03.09.06 13:54.



Тема Re: И малко история...нови [re: muradkhan]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.08.06 17:35



ТЪЛКУВАТЕЛНО БОГОСЛУЖЕНИЕ - Просветно- издателски комитет, Издателство "Светлина" - Ст.Загора - 1922 година



Нямам намерение да споря :))))))))))))))))))))))))

Имаме Светите Отци на Църквата!"Който има уши, да слуша"


------------------------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.


Тема Re: И малко история...нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор м-rTokugava (шогун тип чугун)
Публикувано08.08.06 17:47



"Добре" казано "Имаме Светите Отци на Църквата", и КОЙ от Отците е сделаль това което сега виждат очите ти?
Всички Отци са литургисти?(в тесния смисъл на думата) и са "сделалили" тази много отежнена форма която е сега?!

Изданията на "ТЪЛКУВАТЕЛНО БОГОСЛУЖЕНИЕ - Просветно- издателски комитет, Издателство "Светлина" - Ст.Загора - 1922 година" са точни и верни с оригинала:)),поне предполагам се сещате че не са правени в период на "отворена" църква.
Поне се сещате какъв е бил периода нали?
Тези книги трябва публично да се изгорят,и върху пепелта им да си опечем някоя посна за постите манджа.



Редактирано от м-rTokugava на 08.08.06 17:51.



Тема Re: И малко история...нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано08.08.06 17:54



драга Христова, никой не иска да ви въвлича в спор....до колкото разбрах от някои ваши мнения публикувани тук, сте студент по богословие. останал съм и с впечатлението че учите в ТЪрново (ако греша моля поправете ме) и ако това е вярно, като ви почне есенеска семестъра потърсете някъде из университетските коридори архимандит Авксентий....
иначе, Самураят е напълно прав, тия книги са за кладата...

Редактирано от muradkhan на 08.08.06 17:55.



Тема Re: И малко история...нови [re: muradkhan]  
Автор H.Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано08.08.06 17:55



Казвай веднага окъде взе този превод, ако ти е мил животът:):)

- Богословие и философия на религията

Тема Re: И малко история...нови [re: H.Aнтoнoв]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано08.08.06 17:58



от един ГДА...подвързан старателно ....и събиращ прах в библиотеката на БФ, старото ДА...





Тема Re: И малко история...нови [re: muradkhan]  
Автор H.Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано08.08.06 17:58



Между другото, понеже стана дума за най-съкровената част от литургията, предлагам малък мултимедиен материал точно от този момент -

.

- Богословие и философия на религията

Тема Re: И малко история...нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор H.Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано08.08.06 18:06



Това, че издателството се казва "Светлина", не предпазва авторите на текста от ереси като тази, която цитирате.

Поне според св. Симеон Нови Богослов това една от най-страшните ереси - ереста, която учи, че с течение на времето християните престават да се удостояват вече с Божията благодат, уж както е било с по-ранните християни. Това е ереста, която проповядва съвършена форма на безбожие: "Бог е отстъпил от народа Си, Светият Дух е безсилен да бъде в църквата". Точно това казва св. Симеон. Ние знаем обаче от Божието слово, че "Бог е верен, а всеки човек е лъжлив" (Рим 3: 3). "Ако ние сме неверни, Той остава верен, защото не може да се отрече от Себе Си" (2Тим. 2: 13).

- Богословие и философия на религията

Редактирано от H.Aнтoнoв на 08.08.06 18:07.



Тема Re: :)))))))))))))))...нови [re: muradkhan]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.08.06 18:09



Ах, кой Ви "светна" ?!!



А книжката е от В........ Църковна библиотека.



-----------------------------------------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.

Тема Мир, мир, мир, моля ви се, всички са правинови [re: Xpиcтoвa]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано08.08.06 20:04



Някои неща в литургията са се удължавали, някои са се скъсявали. Но общо взето са се удължавали...

Някои книги са за горене, някои - да се раздухва огъня, ще ги запазуим, спокойно.

Христова, не се

, мене някоя студентка да ми каже, че съм студент и да ми назначи среща в коридора, един кащон уиски ще я почерпя - Бушмилс от най-доброто!



Тема Вдигам темата като статичнанови [re: Valentina]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано08.08.06 20:33



Струва ми се че е доста важна за всички ни



Тема Правилно вместо динамични IP-taнови [re: н@блюдaтeл]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано08.08.06 20:40



дай статични теми за духовните работи!



Тема Re: И малко история...нови [re: H.Aнтoнoв]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.08.06 20:48



Поне според св. Симеон Нови Богослов това една от най-страшните ереси - ереста, която учи, че с течение на времето християните престават да се удостояват вече с Божията благодат....

-----------------------------------------------------

Къде видяхте в текста, че християните са се лишили от Божията благодат. Напротив те са се причастявали почти на всяка Света литургия, но са оправдавали своето неходене на литургии, с това, че са продължителни.



---------------------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.


Тема Re: И малко история...нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор H.Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано08.08.06 21:19



Вие сте го цитирали, а не сте го видели. Не сте ли чели посланието на апостол Павел до Ефесяните? Вижте края на 3-та глава.

В отговор на:

С течение на времето чистотата на нравите се покварила, братската любов между християните понамаляла, потънали в житейски грижи и продължителността на литургията вече им дотягала.




Този текст е открито богохулство. Любовта е самата Божия пълнота. Христос е любовта, която превъзхожда всеки ум. Да се твърди, че любовта е намаляла, означава, че Христос се е отдръпнал от църквата, на която е обещал: "ето, Аз съм с вас през всички дни до свършека на света" (Мат. 28: 20).

- Богословие и философия на религията

Тема Re: И малко история...нови [re: H.Aнтoнoв]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.08.06 21:30



Може би по различен начин тълкуваме този абзац :"братската любов мужду християните понамаляла".
В текста не се твърди, че Христос се е отдръпнал от Църквата.


А, аз в момента се замислям ние днешните християни имаме ли любов помежду си?




-----------------------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.

Тема Re: И малко история...нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор H.Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано08.08.06 21:31



Ако нямаме любов, значи нямаме Христос. Ако нямаме Христос, значи не сме никакви християни:(

- Богословие и философия на религията

Тема Re: И малко история...нови [re: H.Aнтoнoв]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.08.06 21:34



Да, но Учението покрива ли се с делата?







-------------------------------

Спомни си за мене Господи, кога дойдеш в царството Си.

Тема Re: И малко история...нови [re: H.Aнтoнoв]  
Автор XaджиПoптoлeв (бивш poptolev)
Публикувано08.08.06 21:37



Значи видях май отец Александър в олтара на храма "Света Троица", обаче много тъмно и повече не рабзрах какво има на клипчето.

Поптолев



Тема Re: И малко история...нови [re: muradkhan]  
Автор XaджиПoптoлeв (бивш poptolev)
Публикувано08.08.06 21:40



Никииии разбра ли:
взел го е човека от Главна Данъчна Администрация в библиотеката на Български Флот.



Тема Re: Ще има ли продължение?нови [re: фaмyлyc]  
Автор isihia (ентусиаст)
Публикувано31.08.06 17:32



На литургичния текст. Не на дискусията.
Може ли тук да става въпрос само за общото дело, а вълненията - някъде другъде?



Тема Първи антифон - малка ектениянови [re: Valentina]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано03.09.06 15:11



Народ: По молитвите на Богородица, Спасителю, спаси нас (три пъти)
или (в Неделни дни) : Благославяй, душо моя, Господа, благословен си, Господи...(стихове от 102 псалом)


през това време презвитерът казва молитвата на първия антифон:

Господи Боже наш, Който имаш власт несравнима и слава непостижима, милост неизразима и човеколюбие неизразимо, Сам, Владико, по Твоето добросърдечие, погледни на нас и на този свят храм и прояви към нас и към онези, които се молят с нас, Твоите богати милости и Твоите щедрости.

след това е Малката ектения

Презвитерът (или дяконът): Пак и пак с мир на Господа да се помолим
Народът: Господи, помилуй.
Презвитерът (или дяконът): Защити, спаси, помилвай и ни запази, Боже, с Твоята благодат.
Народът: Господи, помилуй.
Презвитерът (или дяконът): Като поменем заедно с всички светии пресветата, пречиста, преблагословена, славна наша Владичица Богородица и Приснодева Мария, нека сами себе си, един другиго и целия си живот на Христа Бога да отдадем.
Народът: Тебе, Господи.
Презвитерът (или дяконът): Защото Твоя е властта и Твое е царството и силата, и славата, на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.
Народът: Амин.

следва втори антифон



Тема Втори антифон - малка ектениянови [re: Valentina]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано03.09.06 15:29



Втори антифон:

Народът: Сине Божий, Който възкръсна от мъртвите, спаси нас, който Ти пеем алилуия! (три пъти)
Слава на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков

през това време презвитерът чете молитвата на втория антифон:
Господи, Боже наш, спаси народа Си и благослови наследието Си, запази членовете на Твоята Църква, освети онези, които обичат благолепието на Твоя дом, и ги прослави с божествената Си сила, и не оставяй нас, които се уповаваме на Тебе.

Народът: Единородни Сине и Слово Божие, Който си безсмъртен и благоволи заради нашето спасение да се въплътиш от света Богородица и Приснодева Мария, неизменно стана човек, а като се разпна, Христе Боже, със смъртта потъпка смъртта. Ти, Който си един от Светата Троица и си прославян заедно с Отца и Светия Дух, спаси нас.

следва Малка ектения:
Презвитерът (или дяконът): Пак и пак с душевен мир на Господа да се помолим.
Народът:Господи, помилуй.
Презвитерът (или дяконът):Защити, спаси, помилвай и ни запази, Боже, с Твоята благодат.
Народът: Господи, помилуй.
Презвитерът (или дяконът): Като поменем заедно с всички светии пресветата, пречиста, преблагословена, славна наша Владичица Богородица и Приснодева Мария, нека сами себе си, един другиго и целия си живот на Христа Бога да отдадем.
Народът: Тебе, Господи.
Възглас: Защото си благ и човеколюбив Бог и на Тебе въздаваме слава, на Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги, и во веки веков.
Народът: Амин.

следва третия антифон



Тема Трети антифоннови [re: Valentina]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано03.09.06 15:52



Народът: Помени нас, Господи, когато дойдеш в царството Си.
Блажени бедните духом, защото тяхно е царството небесно.
Блажени плачещите, защото те ще се утешат.
Блажени кротките, защото те ще наследят земята.
Блажени гладните и жадните за правда, защото теще се наситят.
Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилувани.
Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.
Блажени миротворците, защото те ще се нарекат синове Божии.
Блажени изгонените заради правда, защото тяхно е царството небесно.
Блажени сте вие, когато ви похулят и изгонят, и кажат против вас лъжовно каква и да е лоша дума заради Мене.
Радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата!
(Мат. 5:3-12)

Презвитерът казва молитвата на третия антифон:
Ти, Който си дал тези общи и единодушни молитви, Който си обещал на двама или трима, съгласили се в Твое име, да изпълниш молбите, Сам и сега изпълни прросбите в полза на Твоите раби, като в сегашния век ни даваш познаване на Твоята истина, а в бъдещия ни даруваш живот вечен

след произнасяне на тая молитва започва Малкия вход



Тема Антифони - историянови [re: Valentina]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано03.09.06 16:34



"В началото на византийската епоха антифоните и свързаните с тях ектении били част от многобройните литийни шествия, извършвани по улиците на Константинопол.
Трите антифона заели място в началото на литургията около 8ми век, но не едновремено. Първоначално антифонът бил един, пред който малко по-късно били прибавени още два. По времето на св.Максим изповедник (+662) все още не били част от литургията на оглашениете. Константинополският патриарх Герман (+740) ги споменава като част от литийно шествие, завършващо в храма непосредствено преди началото на литургията. Почти до края на византийската епоха антифоните не били считани за задължителна част на литургията.
Сами по себе си представляват стихове от псалми, между които са вмъкнати припеви. Вероятно в миналото били произнасяни цели псалми. Към тях около 10век били включени малки ектении.
Трите антифона в началото на литургията са разделени от молитви, които в миналото били произнасяни вискоко. Съгласно установената практика, сега високо се произнася само заключителната им част, представляваща малко славословие."[b/]

цитат от книгата на архимандрит Авксентий "Литургика"; издателство "Праксис", Пловдив 2005

Редактирано от muradkhan на 03.09.06 16:35.



Тема Re: Първи антифон - малка ектениянови [re: muradkhan]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано03.09.06 16:45



"През 8ми век като първи антифон бил пят Пс.91 "Добро е да славим Господа и да възпяваме Твоето име, Всевишний" с припевите "По молитвите на Богородица..."
Молитвата на първия антифон "Господи, Боже наш, Който имаш власт..." представлява древна по произход "втора" молитва за верните, четена преди напускането на оглашените. След постепенното изчезване на институцията на оглашениете тя, заедно с още една молитва за верните и една отпустителна молитва, била прехвърлена като молитва на антифоните в началото на литургията на оглашените
Възгласът на ектенията "Защото Твоя е властта и Твое е царството..." е завършителна част на молитвата на антифона. В някои от най-новите печатни издания на Служебника неправилно местата на молитвата и възгласа на антифона представляващ завършека и, са разменени. Редът при четенето на всяка една отгрупите на антифоните е ектения, молитва на антифона, възглас."

Архимандрит Авксентий, "Литургика"



Тема Re: Втори антифон - малка ектениянови [re: muradkhan]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано03.09.06 17:09



През 8-ми век като втори антифон бил пят Пс.92 "Господ царува..."с припев "алилуйя"
Молитвата на втория антифон "Господи, Боже наш, спаси народа Си..." представлява отпустителна молитва, четена в древност непосредствено преди края на литургията на оглашените. Прехвърлянето и като молитва на втория антифон станало след постепенното изчезване чина на оглашение.
ВЪзгласът на малката ектения "Защото си благ и човеколюбец Бог..." е завършителната част на молитвата на антифона"

Архимандрит Авксентий - "Литургика"



Тема Re: Трети антифоннови [re: muradkhan]  
Автор muradkhanМодератор (Худавендигяр)
Публикувано03.09.06 17:19



"Молитвата на третия антифон "Ти, Който си дал тия общи и единодушни молитви...." представлява древна по произход "първа" молитва за верните. Прехвърлянето и на това място станало след постепенното изчезване чинът на оглашените, вероятно около 6ти век. Отправена е към Бог Син, което е рядко срещан случай в източните литургични чинове. Освен нея, в чина на литургиите има само още пет молитви, отправени към второто Лице на Св.Троица. Вероятно била написана във връзка с борбата срещу ариани и пневматомахи (духоборци) и е част от практиката в древната Църква чрез богослужебни текстове да бъде изложено правилното учение за второто Лице на Св.Троица."

архимандрит Авксентий "Литургика"



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано07.09.06 13:59



Няма в нито една българска черковна книга термин от рода на този / освен в съветската / : черковно- славянска !!!

Казва се : СЛОВЕНО-БОЛГАРСКИ !!!

ТЬІ, що се срамиш да се назовеш БОЛГАРКА ???

"ТЬІ" се произнася на болгарски ТИ, а не по съветски : ТЪІ / Тъй /.

Та тъй, туй, та тъ и тъ :

Привет !!!





Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор Vadislav (търсещ)
Публикувано09.09.06 01:16



Без да измествам темата бих искал да дам връзки към клипчета, поне аз трудно намирам такива, макар че на живо си е най-добре .

Българска служба в Берлин:


Руски:



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: ogrizko]  
Автор NevenaStaneva (непознат )
Публикувано04.10.06 15:36



Господа, реших да взема отношение по разисквания въпрос за "Светата Литургия...", тъй като за разлика от вас знам, че като човек християнин и искрено вярващ в Бога трябва да гледам на човеците както е гледал Христос - като на души за спасение, и с любов. В този смисал не мога да приема вашия израз - всеки са си гледа в "собствената паничка". Бог ни е призовал към единомислие и единодушие и то няма някакво отношение към т. нар. глобализация, един от признаците на последното време, в която живеем, преди пришествието на Христа. Защото обединението между Християнство от една страна, а от друга мохамеданство, будизъм (една идолопоклонска религия) и др. подобни значи все едно обединение мейду Бога и Сатаната, което е НЕВЪЗМОЖНО. Нито Мохамед, нито Буда, Конфуций или други са проляли кръвта си за спасение на човешкия род, а само Божия Син - Христос, и само чрез Него има Спасение. Именно спасението на човешката душа трябва да бъде основната задача на църквата - да запознава хората с Христа, с Неговото Слово, което единствено трябва да ни раководи в служението на Бога. Първостепенната задача на Църквата Христова днес е такава каквато е била и по Апостолско време - да призовава людете на покаяние и вяра в Бога, защото Христос казва: "Аз Съм пътят, истината и животът; никои не дохожда при Отца. освен чрез мене." (Йоана 14:6) ; "Аз и Отца едно сме" ; "...Отец е в Мене и Аз в Него" (Йоан 10:30-38); "Защото има само Един Бог и Един Ходатай между Бога и човеците..." - Христос; - "Който вярва в Него не е осъден; който не вярва е вече осъден, защото не е повярвал в името на Единствения Божий Син". И още: "Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен Живот." (Йоан 3:16). Църквата още трябва да вземе отношение по човешките грехове, водещи към погибел, като: безбожие (атеизъм), самоубийство; чародейство (зодийте също така), окултизъм, спиритизъм и др., които Бог нарича "мерзост", хомосексуализъм, назовано от Бога "гнусота", а също така и към други грехове и престъпления, за да могат хората да осъзнаят греха и да се покаят. Разбира се Бог е дал свободна воля на всички да избират между вечния живот и вечната погибел. Основната задача на църквата, която е тяло Христово (всички от сърце вярващи в Бога, които са приели Христос за свой Бог и Спасител) е да запознае хората с Господа и неговата спасителна мисия. Начинът на служение на Бога идва на втори план, защото за да служим и се покланяме на Бог ние първо трябва да го познаваме. А това изявява и Бог в Словото Си - да Го познаваме и обичаме. Той се обръща към набожните книжници и фарисеи, наричайки ги лицемери, именно защото те са наблягали на изпълнението на ритуала, закона и т.н., но не са познавали Бога. - "Тия люде [ се приближават при Мене с устата си, и] Ме почитат с устните си; но сърцето им далеч отстои от Мене. Обаче напразно ми се кланят, като преподават за поучения човешки заповеди." (Матея 15:8,9). Днес много от хората, които се наричат християни, посещават църква, литургий, извършват ритуали ( да не говорим, че някои от тях имат езически характер), а когато ги запиташ вярваш ли в Бога, казват че имало някаква сила. Това не е спасителна вяра. Сили има много. Сатаната също е свръхестествена сила и на него му е много угодно едно такова "християнство", бих казала тихо и спокойно служение. Християнинът е призван да воюва, християнството трябва да бъде войнстващо християнство (Ефесяни 6:10-19) за всяка човешка душа, тънеща в заблуда. И трябва да ви е ясно, че когато Бог доиде и грабне църквата си няма да вземе отдел деноминация, а искрено вярващите от всички Христови деноминаций - Това е църквата или Тялото Христово. Не мога да си разреша да говоря против братята си в другите Христови деноминации, защото имам страх от Бога. Затова съм се запознала със служението на тъй наречените протестантски евангелски църкви. Не виждам някакво принципно различие с Православната църква, а по точно в начина на служение. Но в "Послание към Коринтените"12:5,6 е казано: "Слуйбите са различни, но Господ е същият. Различни са и действията; но Бог е същият, Който върши всичко във всичките човеци." Дори в много отношения протестантското служение се доближава повече до Апостолското, отколкото при православната църква, която набляга повече на ритуали, служение, а хората не познават Словото на Бог. В протестантската църква словото се обяснява и проповядва на ясен български съвременен език, за да се разбира от всички, а и молитвите са искрени и сърдечни. Сам Бог казва: "Който Ме търси да Ме търси с цялото си сърце и да ми се покланя в Дъх и истина." Справете се със Словото, Господа! Прочетете например "Деяния на Апостолите" и ми посочете едно място кадето апостол Петър, апостол Павел и др. апостоли говорят за начина на служение, правят литургий или извършват ритуали и акцентират върху това. Не мислете обаче, че аз съм против ритуала, литургийте. Просто ги приемам само като начин, по който служа на Бога и му се покланям, но на първо място отивам в църква, за да се изповядам, да слушам Божието Слово, да се моля и да възхвалявам Бога. Апостолите навсякаде призовават към покаяние и изявяват на хората Христа. Ап. Павел казва в "Деяния на Апостолите" (20:20-24) - "как не се посвених да ви изявя всичко що е било полезно, и да ви поучавам и публично и по къщите, като проповядвах и на юдеи и на гърци покаяние спрямо Бога и вяра спрямо нашия Господ Иисус Христос; Но не се скъпя за живота си, в сравнение с това, да изкарам пътя си, и служението, което приех от Господа Иисуса да проповядвам благовестието на Божията благодат." А кое е най-основното в благовестието. Това, че има само Един Бог - изявен в три личности - Бог Отец, Бог Син и Бог Святи Дух. И един ходатай между Бога и човеците - Христос - въплатеното Слово Божие, Който дойде на тази земя по плът, като жертва за греховете ни, живя праведен живот и като "агнец пречист" застана на кръста вместо нас, за да изготви спасение за всички народи, племена и езици под небето, спасение на всеки който вярва в Него. - "Повярвай в Господа Иисуса [Христа], и ще се спасиш, ти и домът ти." ("Деяния на Апостолите" 16:31). Така че основното, на което трябва да се акцентира е благовестието, изявяване Спасителя на човеците. Начинат на служение е на второ място. Изказвам позициите си в които съм убедена съвсем добронамерено.

Невена Станева



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано05.10.06 15:51



Не лъжете болгарският род с гръцки и юдейски лъжи !!!



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Vencci*]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано05.10.06 15:54



Или забравихте кланетата през 1913 г. от атинските цигани ???

ВМРО
ВМРО



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор meriart (непознат )
Публикувано09.01.07 16:04



Zdraveite Vaentina!
4estita i blagodatna 2007 godina!
Pozdraviavam Vi za tova koeto ste napravili v mrejata!
Ako v pove4eto pravoslavni xramove v B'lgaria se razdavat knigkite s's Sv.Liturgia,
mnogo pove4e viarvasti i "Bitovo pravoslavni" ste nau4at p'rvo teksta a po v'zmojnost i melodiata k'm osnovnite 4asti na Svetata Liturgia
S pogelanie za po 4esto vlizasti i ostavasti do kraia na Bogoslujenieto b'lgari
i s istinski upovanie v Boga!
M.Gi4eva



Тема Имам молбанови [re: Valentina]  
Автор Koльo_61 (неуравновесен)
Публикувано29.03.07 15:26



Помолих вече, и отново настойчиво моля да направите темата ми ПОСТОЯННА!

Благодаря!



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българснови [re: Vencci*]  
Автор mi6obravo (непознат )
Публикувано11.04.07 09:09



Какво имате предвид драги? Че Христа принадлежи на гърците или на евреите или че трябва да отхвърлим Бога за да ви се харесаме? Нито първото е вярно, нито второто възможно. Христа Бога дойде на земята да каже Истината, която да ни направи свободни.



Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор TOЙ ! ( Oro)
Публикувано02.09.08 01:27





Открий Себе си!

Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българснови [re: ogrizko]  
Автор Пcaлт-pereнт (непознат )
Публикувано29.11.08 10:37



Здравейте !

Нали БПЦ има служебници (Св. Б. Лиутургия, Требник и Молитваслови...)
паралелно на цъковенславянски език и български ?

Много поздрави и здраве на всички !



Тема Св. Литургия само на българскинови [re: Valentina]  
Автор cuddly (enchanted)
Публикувано29.11.08 11:09



знаете ли в София дали има църква, където да се служи само на български?
или поне главно на български?




Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: cuddly]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано29.11.08 18:27



Във всички се служи на български, но от различни епохи, с повече или по-малко русизми....



Всъщност от 1916 г. Екзархията дава позволение на енорийските свещеници да служат ако преценят и на новобългарски, но ... за 90 гоидини виждаш докъде сме.

Все пак въпросът ми сеструва не много лесен. Мисля, че специално за литулгията "църковнославянският" е добре да остане.Както и за някои други основни обряди и тайнства..

Има и друго. Сигурно си забелязал(а), че клирът, дори когато употребява сегашния новобългарски, говори изключително архаично, което мен специално ме дразни до неимоверност.

Всико е въпрос на интелект и и скрена отдаденост.



Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано29.11.08 23:33



Казионно говорят, да. И интонацията им е специфична. Напяват дори когато говорят на новобългарски, което звучи малко прекалено.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор vyprosche ()
Публикувано30.11.08 22:33



...с повече или по-малко русизми....
-----------------------------------

Няма русизми, езика е църковнославянски. А,това че руснаците са го приели и отчасти запазили като разговорен е похвално.



Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: cuddly]  
Автор vyprosche ()
Публикувано30.11.08 22:45



Когато съм в София, предпочитам да се черкувам в "Свети Седмочисленици".



Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: vyprosche]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано01.12.08 10:29



хубав виц.. кажи още някой





Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: vyprosche]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано01.12.08 11:31



То църковнославянският е де факто русифициран среднобългарски.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: glishev]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано05.12.08 13:10



Именно... Затова казваме "... да святится имя твое", а не както си е било "... да све(н)титсе(н) име(н) твое"...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: headhunter]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано05.12.08 18:53



Хе-хе, тия, дето пискат, че било имало полза да минем на латиница, да траят, че току-виж ни хрумнало да се върнем към глаголицата



Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...

Тема Re: Св. Литургия само на българскинови [re: cuddly]  
Автор spanishcaravan (i know you can)
Публикувано22.01.09 01:58



в "Св.София" един от четиримата свещеници служи само на български. Да, докато служи е добре, но после, като отвори уста за проповед и всякакви добри впечатления се развалят..но както и да е, поне служи на български





Тема Re: Св. Литургия на църковнославянски и на българскинови [re: Valentina]  
Автор deLake (sir)
Публикувано07.03.09 20:38



Хайде заедно. :)
Бавничко да изучим Литургията на оглашените.
Имам я цялата в паралелен превод, но на много малки части смятам да я пускам.


Идеята е добра, но не трябва ли освен освен литургичния текст да се обяснява по мъничко кое какво означава. В случая има просто извадки на текста, които ги има в много от молитвениците и служебниците. Или поне да се казва какво правят богомолците, а не свещеникът и псалтовете. Все пак форумите са за по-широката публика.

_______________________________




Тема Re: 1. Велика Ектениянови [re: Valentina]  
Автор deLake (sir)
Публикувано07.03.09 20:53



Ектения означава прошение, искане. В тази част от св. Литургия се отправят молитви за града, клира, народа и т.н. Има няколко ектении, които се изпълняват по време на богослужението. При тях на отправяните прошения от свещенослужителя псалта или хора отговарят с "Господи, помилуй" или "Подай Господи". При "Усилената ектения" възгласът се повтаря три пъти.

______________________




Тема Re: Антифони - историянови [re: muradkhan]  
Автор deLake (sir)
Публикувано07.03.09 20:57



Антифоните са се изпълнявали от двата аналоя разположени от двете страни на олтара. От там иде значението на думата - срещузвуково, противозвуково. Или казано по-модерно - стерио. Днес това обикновено не се прави в масовата практика и е останало само името.

______________________




Тема Re: Първи антифон - малка ектениянови [re: muradkhan]  
Автор ipodqkon (непознат )
Публикувано04.09.09 12:46



muradkhan Май някой е забравил че възгласите се казват само от свещеник или владика.



Тема Евхаристията се явява осъществено Царство Божиенови [re: Valentina]  
Автор Eжko Бoдлидpeшko (МладЕж)
Публикувано29.04.12 09:31



"Евхаристията се явява осъществено Царство Божие на земята"

Източник:



Интересът на християните към св. Божествена Литургия, към правилното разбиране на нейния смисъл и същност е напълно естествен. Тя е от изключително значение както за живота на Църквата, така и за отделния християнин. В нея се осъществява общението на вярващите не само с Бога, но и помежду им - общение във вярата, любовта, учението и молитвата (Деян. 2:42). Участието в нея е от изключително значение за спасението, защото по време на извършването й, вярващият се приобщава с Тялото и Кръвта на Господ Иисус Христос, получава прошка на греховете си (Мат.26:28) и залога на вечния живот (Иоан 6:54). За да бъде наистина спасително участието в св. Божествена Литургия е нужно причащаващите се правилно да разбират и приемат смисъла и същността й, а също и достойно да пристъпват към нея.
За правилното разбиране същността на св. Евхаристия от особена помощ за нас е изреченото от св. Иоан Златоуст, наричан от Църквата – „Учител на Евхаристията” (Doctor Eucharistiae). Можем да намерим много общи неща между времето, в което той е живял (354-407г.) и нашето съвремие. И тогава, както и сега, била охладняла у християните ревността по богослужението и св. Причащение. Именно през ІV в. Църквата приема известното 2 правило на Антиохийския събор (341г)., както и 9 правило на апостолите, според което се отлъчвали от общение непребиваващите в молитва и причащение до края на св. Литургия. Известни са ни пламенните слова, с които св. Йоан Златоуст изобличавал и наставлявал християните към правилно отношение спрямо това велико тайнство на Църквата. Като истински пастир той се стремял да приведе душите на пасомите си към възможно по-близо и по-тясно общение с Христос, защото какво друго би могло да ги просвети, освети и преобрази, ако не Самият Христос, Който е Живот и Светлина на света. Според св.отец причина за всички злини у християните е тази, че не се причастяват, че не участват в Евхаристията и нямат любов.
Евхаристията е преди всичко жертва – безкръвна, мирна и благодарствена. Христос е дошъл на земята не само да се принесе в жертва, да отдаде Себе Си за нас, но и да ни позволи да Го видим, осезаем, вкусим, да се съединим с Него, за да насити със Себе Си всяко наше желание. Христовата жертва заменя старозаветните жертви. Тези жертви се принасяли със съзнаниято за виновност, поради извършените грехове, но и с любов и преданост към Бога, с желание за умилостивяването Му, за спечелване на Неговото благоволение. Принасящият поднасял своя дар – жертвено животно или плодове, със съзнанието, че принася своя дар в замяна на своя живот. И все пак всички тези жертви били сянка на бъдещите блага (Евр. 9:9; 10:1) и предобраз на бъдещата, една, единствена, всеобща изкупителна Христова жертва. Още преди Голготската жертва Христос разкрил, че ще отдаде плътта Си за живота на света (Иоан. 6:51), а още по-ясно казал това на Тайната вечеря – „Вземете, яжте, това е Моето тяло, за вас преломявано”(1 Кор. 11:24) и „Пийте от нея всички; защото това е Моята кръв на Новия завет, която за мнозина се пролива за опрощаване на грехове”(Мат. 26:27-28).
На Тайната вечеря Христос символично и реално-мистично предизвърши Своята изкупителна Жертва и поръча на апостолите – „Това правете за Мой спомен”(Лук. 22:19). Разликата между Голготската и евхаристийната жертва е тази, че Голготската е кръвна, а евхаристийната – безкръвна, онази е единствена и неповторима, а тази – повторима. Евхаристията не е само жертва на Христос за нас, но и наша жертва. На нея ние принасяме веществена жертва - хляб и вино, плодовете на нашия труд, но и духовна – благодарствените молитви и песнопения – които са плодовете на нашето сърце, прославящо Божието име. Тази мисъл е отразена и в уводната част на евхаристийната молитва. Към такова духовно служение ни призовава и ап. Павел - „Моля ви, братя, да представите телата си в жертва жива, света и благоугодна Богу, и това ще бъде вашето духовно богослужение”(Рим. 12:1).
Евхаристията е и тайнство, в което при невидимото действие на Божията благодат, жертвените приноси – хляб и вино, се претворяват в Тяло и Кръв Христови. Два са главните моменти в Евхаристията – претворяването и причащението. Тайната, която се извършва е велика – след призоваването на Св. Дух става вътрешна промяна на хляба в Тяло и на виното в Кръв Христова, като външните свойства на веществата, съставящи приношението остават непроменени за сетивата ни – вид, цвят, вкус, мирис, твърдост и т.н. Още по-велика е тайната на причащението, при която вярващият се приобщава със Самия Богочовек Христос, като става едно с Него, получавайки опрощаване на греховете и залог за вечен живот.
Евхаристията е средство за придобиване на живот вечен, според думите на Господ: „Истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот”(Иоан. 6:53). Христос възвръща на човека загубения дар – вечния живот именно чрез това тайнство – „Аз дойдох, за да имат живот, и да имат в изобилие”(Иоан.10:10). Наистина това тайнство утолява копнежа на човека за живот в неговия истински смисъл – общение с Този, Който е истинския живот. Св. Писание ни посочва няколко начина, по които човек може да постигне вечен живот – чрез слушане на словото Божие (Иоан. 5:24), чрез изпълнение на Божиите заповеди (Иоан. 12:50), чрез вяра в Бога Отца (Иоан. 5:2), чрез познаване на Истинния Бог и на Пратения от него Иисус Христос (Иоан. 17:3), но най-пълно и реално това се осъществява чрез св. Евхаристия, без която човекът остава суха лозова пръчка, лишена от живот. Чрез Евхаристията Господ Иисус Христос живее в Своите Си и те в Него (Иоан. 15:5).
Евхаристията е жертвена трапеза - тайнствено вкусване на храна и питие, която ни приобщава към Бога, затова се нарича и Господня вечеря. Жертвени трапези са съществували и при езичниците. Чрез тях те влизали в общение с езическите божества. Ап. Павел противопоставя християнската Евхаристия на езическите трапези – едната ни прави съобщници на Бога, а другата – на бесовете (1Кор.10:1). В древност чрез храната отпаднахме от Живота, а сега пак чрез нея Бог ни дава възможност да възвърнем предишното си достойнство.
Евхаристията е трапеза, чрез която предвкусваме онази бъдеща трапеза в Царството Божие, за която ни говори Христос. Тя се оприличава на сватбена гощавка, на която Христос е младоженец, но и прислужник (Вж. Мат. 25:1; Лук. 12:37). Това е трапезата, на която ще седнем заедно със св. патриарси – Авраам, Исаак, Иаков и всички, които вярват в Христос (Мат. 5:6). Сам Христос е казал на учениците Си на Тайната вечеря – „Истина ви казвам, че отсега нататък няма да пия от тоя лозов плод до оня ден, когато с вас ще го пия нов в царството на Отца Си”(Мат. 26:29; Марк. 14:25). Евхаристията е насочена към бъдещето, към очакваното Второ пришествие на Господ Иисус Христос, което изпълвало с радост християните още от времето на апостолите.
Евхаристията се извършва на земята, но изобразява небесното служение. Това е застъпено в много от молитвите и песнопенията на св. Божествена Литургия - молитвата на Малкия вход, на Трисветата песен, Херувимската песен и най-вече в Евхаристийната молитва.
Евхаристията е истински спомен за Христос, за Неговото Въплъщение, земен живот - раждане, излизане на проповед, Тайната вечеря с апостолите, страданията, кръстния ход към Голгота, разпятието и кръстната смърт, погребението, запечатването на гроба, а също и Възкресението, Възнесението и очакваното Второ Негово пришествие на земята. Наистина, главните моменти не винаги се споменават в хронологичен ред. Тази външна непоследователност е доказателство и подсещане, че Евхаристията стои извън времето, защото обединява минало, настояще и бъдеще.
Евхаристията е свидетелство за реалността на Боговъплъщението. В претворяването на св. Дарове в Тяло и Кръв Христови се осъществява тайнствено великата тайна на благочестието – явяването на Бога в плът (1 Тим. 3:16). Това е и главната догматическа истина, която проповядва Църквата – Бог стана човек, за да ни направи синове Божии по благодат, причастни на Неговото Божество.
Св. Евхаристия ни явява Царството Божие, възвестява ни Новия завет, който Бог сключва с човешкия род. Това е завет на мир, правда, любов, благодат и свобода, на милост и осиновение, на непосредствено познание на Бога - нов закон, записан не върху каменни скрижали, а в сърцето на човека. Всяко извършване на Св. Евхаристия е напомняне за този завет, възвестен на Тайната вечеря и подпечатан с Христовата кръв, повтаряне на обещанията дадени от Спасителя. Самата Литургия е осъществяване на това Царство на земята – Христос се явява сред Своите Си, привлича ги на трапезата Си, дава им плътта Си за храна и кръвта Си за питие, при което те тайнствено и реално се съединяват с Него. Така Евхаристията се явява осъществено Царство Божие на земята.
Евхаристията е изява на вътрешния живот на Църквата като мистично Тяло Христово. Тя, заедно с другите тайнства на Църквата, дава благодатни сили на вярващите да възрастват духовно, съединява ги и ги прави част от това Тяло. На св. Дискус видимо и символично е представена цялата Църква – Агнецът Христос в средата, а около него частиците извадени от просфората и изобразяващи различните чинове в Църквата –всички събрани около и в Христос. Чрез Евхаристията се осъществява истинското единство на Христовата Църква, затова присъединяването към нея – чрез св. Кръщение или при повторно приемане на отпаднали от нея, се отзнаменува с Евхаристия (причащение).
Евхаристията е доказателство за постоянното пребиваване на Христос с вярващите и изпълнение на обещаното от Него – „Ето Аз съм с вас през всички дни до свършека на света”(Мат.28:20). Наистина както в Христовото тяло „обитава всичката пълнота на Божеството” (Колос.2:9), така и в Евхаристията е с нас Самият Христос с всичката пълнота и реалност на Своята Богочовешка същност.




Тема Re: :)нови [re: ogrizko]  
Автор Prokimen ()
Публикувано03.04.16 13:00



За онези които обичат да си изтеглят църковна музика, за онези, които се интересуват как звучи православната литургия на други езици, предлагам този



Предполагам, че някои за толкова години клубно участие са изучили литургиката и православното богословие, бидейки вече готови за мисионерска дейност.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.