Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:20 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Въпрос:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор DAD (новак)
Публикувано16.02.06 17:28



Evharisto poli!:-)



Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор corpo celeste ()
Публикувано17.02.06 07:58



Ежко, ще те питам все пак - и е съвсем по темата - защо при старостилците няма такова истерично преклонение пред Фотий, аз мога да се причастявам с тях, без да възлюбя Фотий, без даже да му се доверявам за Ну, погоди, докато тука дядо Максим е основният залог за вярност към Христа, имам чувството. Не се изказах да защищавам фамулус, а казах друго. Не че не бих го защитила - оо, бих, за мен това е изключителен човек - но не искам да ви дразня и причинявам страдание. Разбирам, че не можете да го траете, няма да коментирам този факт. Мен ме интересува това което казваш, че ако се опитам да разбера, че бил такъв и такъв негодник, ако вникна в тая работа, то ще си спестя ненужни страдания. Какви страдания, какво искаш да кажеш, че ще ме накажеш, ако не го похуля ли, какво. Недоумявам просто. и това с дядо ти максим накрая просто ме съсипа. Казах в другата тема, че уважавам Максим повече от фотий, повече ми е симпатичен, ако щеш, но новостилският ти морал ме съсипа, просто съсипа. Много ми е интересно това за страданията, които ще оттърва, ако си похуля благодетеля, ама наистина. Моля да ми отговориш, на рейвън консервите няма да ме впечатлят. Вчера си изтрих мнението заради нея, но повече няма да го правя, защото имам основание да ти отговоря.
Първия път отговорих уклончиво, за да не коментираме човека, но сега наистина съм крайно заинтересувана вече какво искаш да ме предупредиш.

ng

P.S. Само не ме карай да отговарям за стари свои (или чужди) думи, много моля. Мъкненето на стари мои мнения като кашони нищо не би доказало, защото аз често не мога и да се ориентирам кой какво и защо прави, а и, надявам се, вярващите, в това число и аз, се облагородяваме и променяме към по-добро.

Редактирано от corpo celeste на 17.02.06 09:10.



Тема Re: Старостилцитенови [re: corpo celeste]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано17.02.06 13:58



Опитах се тактично да ти кажа основното нещо, поради което страдаш ненужно – ненужно, защото не носи полза нито на теб, нито на близките ти, нито на когото и да било. Това нещо е накърненото ти самочувствие. Съзнавам, че те засягам дълбоко, но вярвай ми, не го казвам това, за да те нараня – напротив, от все сърце желая да ти помогна.

Надя,
Защо не искаш да допуснеш, че някъде може да се заблуждаваш – и си се заблуждавала, че някъде можеш да сбъркаш – и си бъркала, в това число и в преценките ти за хората. За теб Росен е човек, който е “от нашия лагер”, затова по презумпция, той винаги е прав, той не може да сгреши в мненията си, в позициите си. Казваш, че не си искала да го защитаваш, но няма как да е така, след като точно това си правила множество пъти: виждайки в него най-вече “изключителеният човек”, се включваш в съответната тема за да го защитиш, конфронтирайки се ненужно с хората. Отношението ти към хора като Росен, като към Прокимен достига до такава силно_инатеста привързаност, че ти си готова да застанеш зад тях на всяка цена, само и само за да ги защитиш, а чрез тях и егото си, да защитиш накърнената си гордост, противопоставяйки се на всички останали, които не се съгласяват с тях.

Обратното, хора като Валя и подобни на нея, са “чуждите”, - те са врагът – ти не искаш ни най-малко да допуснеш, че някой от тях - от “лошите”, - може да ти мисли доброто. Не си поискала досега да приемеш факта, че може би казват нещо вярно, че може би имат известно право, и че когато отстояват позициите си не целят да бъдете врагове.

Няма да крия, че думите ти в този постинг са стряскащи (за мен) - особено в началото. И това не е за първи път.

Искам да знаеш, че чувствата ми към патриарх Максим са много лични, затова няма да ги споделям на всеослушание. Когато съм правил опити да го защитя от хулни обиди, това в никакъв случай не означава “истерично преклонение”.

И Фотий не е моят епископ – ако ти можеш да се причастяваш при него, без да го възлюбиш, то аз ще се опитвам да го възлюбвам, но искам да се причастявам – с Божията помощ – там, където е стадото на моят епископ.

Визирайки нас, “новостилните” (“новостилни”, ”старостилни” - тия думи не са ми по сърце) казваш, че Дядо Максим бил основният ни (ми) залог за вярност към Христа. Да, той е наш залог за вярност към Христа, понеже Сам Христос, Първосвещеникът го е положил да бъде Негов епископ. Но най-големият ни Залог във вярата е Възкресението Христово - Възкресението на Този, Който положи душата Си заради нас, падналите човеци.

Казвам ти всичко това със свито сърце – опитах се по заобиколен начин, но ти не пожела да ме разбереш.
Искрено се надявам, това да стане сега, макар й дълбоко да се съмнявам – това е причината сърцето ми да се свива още по-вече, че не знам как ще ти се отразят всички тия мои думи. Дано, все пак, направиш опит и да разбереш също и това, че ако и да съм обладан от страсти, то все пак не ти мисля злото.

И накрая, искам да споделя, че Росен е един от първите, с който се спирятелих в клубовете, и ми е особено скъп. За съжаление от близо две години се промени много. Признавам си, че понякога се дразня от постингите му, но това е защото са съблазняващи – особено за немощните хора, а аз съм един от тях. Циничният сърказъм, хапливите подматяния, хулите, злорадствата и пр., и пр. са опасни не само за изричащият ги, но и за всички. Те са недопустими дори и “на маса”, където компанията е от 4-5 човека. Какво остава за Клубовете, където влизат - и ще влизат десетки, а може би и стотици - и които ще четат нашите "православни" съблазни. Не се знае след време кой какво ще търси, кой какво ще чете. Нека имаме едно наум, все пак, че “архивите са живи”.


Н.


Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 17.02.06 15:43.



Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор corpo celeste ()
Публикувано17.02.06 15:34



наско, ще се опитам благо да ти продумам, макар че пишеш откровени неистини. За накърнено самочувствие, от което основно съм страдала - нямаш никаква представа от какво страдам и доколко ми трябва самочувствие изобщо. В духовно отношение страдам от тираничен характер, не от липса на самочувствие, но правя възможното другите да не страдат от моя порок, затова не писах няколко дни в християнство.
Невярно е, че съм защищавала доктора! Написах съвсем друго и ти два пъти ми препречи пътя и ме принуждаваше да давам атестат за него - кой знае защо. Първия път отклоних. Но това, което ти писах, беше важно и съществено. Писах ти, че позициите ми (принципи) са железни и че са отпреди интернетът да е измислен. Аз съм на 35. Значи говоря за времето, когато бях гимназистка още - никой не можеше да ме подведе да говоря срещу учителите си, но и на никого не давах да продума срещу тях. Към тях се отнасях с церемониално чинопочитание, а бях - пак с тях - дръзка и безкомпромисна за принципни неща. Такава съм и с двамата коментирани от теб участника.
не мога да разбера какви щуротии ми адресираш:
Казвам ти всичко това със свито сърце – опитах се по заобиколен начин, но ти не пожела да ме разбереш.
Искрено се надявам, това да стане сега, макар й дълбоко да се съмнявам – това е причината сърцето ми да се свива още по-вече, че не знам как ще ти се отразят всички тия мои думи. Дано, все пак, направиш опит и да разбереш също и това, че ако и да съм обладан от страсти, то все пак не ти мисля злото.

После си ми писал пак срещу доктора. Не давам да ми говориш срещу него. Не позволявам. Аз пък никога няма да ти напиша някаква хула по негов адрес, ами по-скоро ще си отрежа пръстите до втората фаланга. Всичко това е пределно ясно, че съм крайна, радикална, не мога да разбера какво искаш от мен и какво си се объркал. Няма да коментирам ти какво чувстваш към него, няма да коментирам и темата Добря заварили и всичко, което очите ми видяха. Нито пък някого ще защищавам или другиго превъзпитавам. Опитай се да разбереш, че виртуалните боричкания за права и свободи са несравними по своята несериозност с една реална помощ. Освен това отношението ми е напълно безкористно, защото повече от никого нищо нямам намерение да приемам, което съм обяснила с най-страшния си глас повсеместно.



Причастявам се в БПЦ, а не при Фотий. Дядо Максим не съм го виждала. Казвала съм хиляди пъти, че не гледам телевизия. Чела съм в ЦВ и пр.

Редактирано от corpo celeste на 17.02.06 20:54.



Тема Re: Въпрос:нови [re: DAD]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано17.02.06 18:13



Na 'ste kala. O Teos mazi sas.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.


Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано17.02.06 20:36



Обичам го като сливовата ракия - ем ме привлича, ем ме отблъсква.



Тема Re: Старостилцитенови [re: фaмyлyc]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано18.02.06 09:58



"Обичам го като сливовата ракия - ем ме привлича, ем ме отблъсква."

Мисля, че не си се потил да събираш няколко дена сливи и да вариш от тях ракия, "висейки" на казаните ден и нощ. Тогава няма как да не ти се услади, даже и когато е съвсем прясна-прясна.

Айде да спирам, че то както се разприказвах, може сега да ти се прииска да сръбнеш точно сливова.


Господ е мое упование

Тема Точно:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано12.05.09 10:13



"""Старостилството само по себе си съществува в Каноничната църква. Само по себе си старостилството не е нито ерес, нито секта. То може да се превърне в такова, когато се използва като аргумент за отделянето в разкол от Каноничната църква. Тогава, когато календарът се превръща в догматичен аргумент и безпринципно се спекулира с него и важността му. Тогава, когато безпринципно и интересчийски се заиграваме с каноните и правилата на Светата Православна Църква."""




Тема Re: Точно:нови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано12.05.09 15:49



Да, някои наистина поради земен интерес се "заиграват" с каноните на Църквата, вместо да ги спазват. Ще ги видим докъде ще стигнат. Скоро.



Тема Re: Точно:нови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.05.09 21:29



Мда... все пак от няколко лета имаше потреба НЯКОЙ да потвърди точността на тези благочестиви слова. Та какво ли не може да се напише тук, особено зад ника "Армагедон", за заблуда на несведущия народец? Друго си е да има сертификат за точност. Но чудя се като какъв ли се изживява въпросният някой...

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.