Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:24 20.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Старостилците  
Автор ostrovitianka (непознат )
Публикувано09.02.06 22:27



Здравейте!Иска ми се да разбера старостилците по какво се различават от нас,Източно-православните;И дали са нещо като секта на Православието?



Тема Re: Старостилцитенови [re: ostrovitianka]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.02.06 00:45



...Имаше проблем в ДИРа и два пъти се появи мнението ми.

Редактирано от *Лия* на 10.02.06 00:57.



Тема Re: Старостилцитенови [re: ostrovitianka]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.02.06 00:56



ostrovitianka, привет!

Бих искала да си избистриш понятията за Църквата.

Светата Вселенска и Апостолска Църква е основана от Самия Господ Иисус Христос и Той е неин Глава. Църквата е Небесна Тържествуваща - Христос и Светиите и Земна Войнстваща - бореща се с греховете и страстите, и поднебесните сили на злото.

Източно-православната и западно-православната (католиците) до 1054 г. са били заедно Светата Църква. Поради догматически различия се анатемосват взаимно и се разделят. През 1965 г. Римския папа и Вселенския Патриарх Атинагор вдигат анатемата.

Старостилците не са секта в източно-православната църква, а отслужват богослуженията по Юлианския календар. Рождество Христово празнуват на 6/7 януари. Новостилците отслужват богослуженията по Новоюлианския календар. Празнуват Рождество Христово на 25 декември заедно с католиците.






Тема Пълни ГЛУПИСТИ!нови [re: *Лия*]  
Автор Trendi ()
Публикувано10.02.06 06:15



Исус не е основал никаква църква. Къде в Евангилието е упоменато подобна глупост?

=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Re: Пълни ГЛУПИСТИ!нови [re: Trendi]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.02.06 14:29



Trendi, виж си самонадеяната реакция:


Пълни ГЛУПИСТИ!

Исус не е основал никаква църква. Къде в Евангилието е упоменато подобна глупост?


Не се излагай, ами вземи да прочетеш съсредоточено Евангелието, като се помолиш преди това Бог да ти даде Дух да го разбираш. И прочети малко повече за еклезиологията, и след това дискутирай по подобни теми. Изказваш се неподготвен!



Тема Re: Пълни ГЛУПОСТИ!нови [re: Trendi]  
Автор PPP (една)
Публикувано10.02.06 14:55



"...и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят" /Мат. 16:18/





Тема Отговори ми по същество - КЪДЕ, а не увъртвай!нови [re: *Лия*]  
Автор Trendi ()
Публикувано10.02.06 14:57



Всичко друго са празни високоперни приказки.

Лошо четеш, момиче, много лошо. Или пък нещо съвсем темндециозно заблуждаваш? Избери си сама или пък ми цитирай точно и недвусмислено. Но да знаеш, че на мига ще проверя цитата ти.

=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Re: Отговори ми по същество - КЪДЕ, а не увъртвай!нови [re: Trendi]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.02.06 15:06



РРР ме е изпреварила. В цитата й е думата "Църква", на която толкова държиш като буквалист. Айде сега сам намери цитатите, където се загатва за събранието на вярващите. Няма да ти дам смляна храна като на бебе, макар че апостол Павел казва, че младенците се хранят с мляко, защото си на години. Да беше тийнейдър, простено ти е, ама не си.





Тема ЩЕ не означава нищо повече освен...нови [re: PPP]  
Автор Trendi ()
Публикувано10.02.06 15:07



...едно намерение. Цитатът ти никак не е подходящ.

=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Продължаваш да пишеш ГЛУПОСТИнови [re: *Лия*]  
Автор Trendi ()
Публикувано10.02.06 15:12



Помисли малко и ще вдиш колко несъстоятелно е твърдението ти - на теб и на другия там, дето се опитва да вади изпод вола теле.

Явно ще трябва на тебе да ти бъде простено, защото толкова са ти възможностите.

=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Re: Продължаваш да пишеш ГЛУПОСТИнови [re: Trendi]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.02.06 15:28



Явно ще трябва на тебе да ти бъде простено, защото толкова са ти възможностите.

Trendi, айде нека моите възможности са ограничени, но не чувстваш ли, че се подиграваш на хилядите преподобни, епископи, мъченици, които Бог е крепял. Всички те са нищо, според теб, ти си най-великият с най-правилното мислене. Каква гордост!

За такива като теб Иисус е казал: "Не хвърляйте бисерите на свине", защото няма да ги оценят, а ще се поругаят.

Ще завърша с думите на един светец:
"Господи, дай им да те познаят, както на мене даде да те позная".

Ако искаш разбирай, ако не искаш недей. Не участвам в безплодни спорове!



Тема Re: ЩЕ не означава нищо повече освен...нови [re: Trendi]  
Автор PPP (една)
Публикувано10.02.06 15:32



Като дочетеш Евангелието докрая, ще видиш, че намерението е осъществено.



Тема Re: Старостилцитенови [re: ostrovitianka]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.02.06 15:34



"Старостилците" са страшна секта! Ядат малки деца, ходят с дълги бради, покланят се на идол с магарешка глава и жените им не се причащават в мензис. Изобщо - срам на човешкия род. Всеки "източно-православен" е длъжен да ги ибива с камъни, а ако не може това - поне да ги оплюе и подиграва!

Редактирано от фaмyлyc на 10.02.06 15:36.



Тема Re: Пълни ГЛУПИСТИ!нови [re: Trendi]  
Автор Anima Mea Tibi Amandi (вятър)
Публикувано10.02.06 15:41



Каква е тази апоплектична реакция, Тренди?



Тема Re: Старостилцитенови [re: фaмyлyc]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.02.06 17:24



ostrovitiankaта просто попита, а досега не получисмислен отговор. Предлагам по един компетентен от двата стила да й отговорят.
Моят отговор на нейния въпрос е : Ами да, нещо подобно на секта в източното православие. Вземи прочети "Понятие за ерес и разкол".
Сега вече няма как да не отнеса някоя старокалендарна анатема...



Тема означава ...нови [re: Trendi]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 18:11



Това са Божии думи, не са празни намерения. Господ не хвърля думи на вятъра, хайде да не стигаме до крайности. Не знам дали се замисляте за това.

Цитатът е точно на място, а ако искате да видите къде е изпълнен - първа глава от Деяния на апостолите.

Редактирано от н@блюдaтeл на 10.02.06 18:12.



Тема Re: Старостилцитенови [re: фaмyлyc]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано10.02.06 18:20



"Старостилците" са страшна секта! Ядат малки деца, ходят с дълги бради, покланят се на идол с магарешка глава и жените им не се причащават в мензис. Изобщо - срам на човешкия род. Всеки "източно-православен" е длъжен да ги ибива с камъни, а ако не може това - поне да ги оплюе и подиграва!"

След подобно изказване, няма как да не се притесня за теб, скъпи приятелю. Ако продължаваш в този д у х, що не помислиш наистина да удържиш на думите си към Тимотей :



Да, има много старостилци - руснаци, сърби, украинци. . .

Но има и старостилстващи - такива, които забраняват на децата си да гледат фили като "Ну, погоди", например, а хулят дядо Максим пред тях "без да им мигне окото".


Господ е мое упование

Тема Re: Старостилцитенови [re: фaмyлyc]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 18:23



...чуть друг друга не едят



Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.02.06 19:06



Наско, след това твое изказване няма да скрия, че си почнал да говориш и действаш като моя кум. Той се казва Иван, но аз му викам Ванката. Защо ли? Защото аз като му кажа - куме Иване, той гледа... и почва да се смее



Тема Re: Старостилцитенови [re: н@блюдaтeл]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.02.06 19:10



Няма чуть - кръв пият и на глутници ходят. И ако има между тях прелюбодейка, която ходи с чужд мъж и му съсипва семейството, изгонват я, вместо да й осигурят духовната утеха, която тя търси в църквата - да я утеши някой, че е на прав път.



Тема Re: Старостилцитенови [re: фaмyлyc]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 19:52



да, ужасни хора, ужасни.

Трябва да призная че уважавам старостилците които познавам. Не са много наистина, но са добри, честни и разбрани хора. А и не е имало случай да не намерим общ език. Не знам откъде се поражда вражда между "официални" православни и старостилци, и никак не ми се иска да е така ...



Тема Re: Старостилцитенови [re: ostrovitianka]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано11.02.06 13:26



Здравейте,
така зададен въпросът от вас, трудно ще намери принципен отговор. Старостилството само по себе си съществува в Каноничната църква. Само по себе си старостилството не е нито ерес, нито секта. То може да се превърне в такова, когато се използва като аргумент за отделянето в разкол от Каноничната църква. Тогава, когато календарът се превръща в догматичен аргумент и безпринципно се спекулира с него и важността му. Тогава, когато безпринципно и интересчийски се заиграваме с каноните и правилата на Светата Православна Църква.

Ето ви списък Каноничните Автокефални Православни Църкви:

Константинополска Православна Църква (Вселенска патриаршия)
Александрийска Православна Църква
Антиохийска Православна Църква
Иерусалимска Православна Църква
Руска Православна Църква
Румънска Православна Църква
Сръбска Православна Църква
Българска Православна Църква
Грузинска Православна Църква
Еладска Православна Църква
Кипърска Православна Църква
Полска Православна Църква
Православна Църква на Словакия и Чехия
Албанска Православна Църква
Американска Православна Църква

Освен това имаме още няколко автономни църкви, като Японска, Финландска, Синайска и т.н., както и няколко църкви и юрисдикции на Константинополската патриаршия, като Естонска, Украинска православна църква-Канада, Украинска православна църква - Америка и др.

От каноничните православни църкви имаме такива, които следват стария стил (юлиански), като Руската, Грузинската, Сръбската, Иерусалимската и др. Църкви, както и такива, които следват новия стил (новоюлиански), като Константинополската, Александрийската, Антиохийската,Българската, Еладската, Румънската и тн. Имаме и една новостилна църква, която следва новия стил (грегориански) - Финландската. Всички Канонични поместни православни църкви са в пълно евхаристийно общение, независимо от календара, по който се служи в тях.

По различни причини от каноничната Църква в различни периоди се отделят по-малки или по-големи групи, които създават различни разколи. Днес те наброяват над 100, като много от тях до толкова са се отдалечили от православието, че открито изповядват ерес. Понеже въпросът ви е за старостилието, давам кратък списък на "най-популярните" гръцки старостилни разколи (след 1937). Това са разколнически групи, обикновенно без никакво общение помежду си, със собствена еклезиология, на които като първопричина на отделянето се посочва промяната на календара:

Гръцки неканонични старостилни църкви (разколи)

Истинно Православна Църква на Гърция (единна до 1937, като близо десет години са без епископат). От нея започва голямото деление на:

Истинно православна църква на Гърция - Матеевци
Истинно православна църква на Гърция - Григориевци
Истинно православна църква на Гърция - Флоринити
Старостилна православна църква на Гърция - старческа
Гръцка църква на истинно-православните християни - Калистовци
Старостилна православна църква на Гърция - Калиниковци
Старостилна православна църква на Гърция- Киприановци
Старостилна православна църква на Гърция- Авксентиевци
Истинно православна църква на Гърция- Матеевци, групата на Кирик
Милански Синод
Света Православна Църква Северна Америка

Има и доста други по-малки старостилни разколи, както и Българска старостилна православна църква, Румънска, Сръбска, Кипърска и т.н., които се явяват клонки на някои от горепосочените гръцки разколи.

Както виждате разнообразието и изборът е толкова голям, че дори специалистите трудно се оправят в него. Но както е казал сам Христос:

Ето, сатаната поиска да ви сее като пшеница; Лука (22:31

Надявам се, да съм бил от полза. Ще се радвам, ако имате конкретен въпрос, на който да търсим заедно отговора.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.


Тема Въпросът е предизвикателство!нови [re: ostrovitianka]  
Автор krustan (новак)
Публикувано11.02.06 19:11



Едно истинско предизвикателство към склонните да разсъждават.

Реакциите са от "Осанна!" до "Разпни го!" с твърде много нюанси дори в "умерените" отговори, както виждаме дотук.

Ако желаем да придобием непредубедена представа за този най-болен въпрос, трябва да "изумим" следните неща:

1.Не всички старостилци са еднакви. Поставянето им под един знаменател и простото им изброяване "в списък" рискува даже чисто "графически" да ни подведе.

2.Наричането им с имена като "секта", "разкол" и пр. рискува да ни вкара в грях:
а) Още приживе дядо Матей е чудотворил, мощите му са нетленни; - нищо, че дори някои от старостилните разклонения не вярват на това.
б) За св.Йоан Максимович от Руската Православна Задгранична Църква са издадени достатъчно книги;
в) Все таки не ние с вас, а блаженопочившата игумения Серафима и нине здравствующия архимандрит Сергий са духовни чеда на св.Серафим Софийски;
г) Помни се още посещението тук на мироточивата икона от Монреал; пазителят й прие мъченическа смърт;
д) Знае се от книгата, че отец Арсений не е служил в църквите на Московската патриаршия, макар и да не е възпрепятствал чедата си да ги посещават;

Това е достатъчно за един вярващ човек да си направи поука.

3. Термина "стар стил" е подвеждащ, а понятието "старостилци" е измамно относно същността на духовния феномен. Това, че човечеството е изоставило употребата на Юлианския календар не го прави автоматично по-лош, както и факта, че човечеството е изоставило молитвеното си правило не го прави нещо отживяло.

Оф, трябва да бягам... после!



Тема Re: Въпросът е предизвикателство!нови [re: krustan]  
Автор ostrovitianka (непознат )
Публикувано11.02.06 20:47



Благодаря за обстойния отговор!Аз знаех,че се различаваме по календар,но не съм наясно за други разлики.Като се има предвид,че цяла Русия е от старостилци,а какви светци като Серафим Саровски,Игнатий Брянчанинов и много други е родила;какви храмове и манастири има,каква вяра проявяват поданиците на Руска църква...Как да не прославим Бога за Даровете на Светия Дух по тези места!!!



Тема Re: Старостилцитенови [re: ARMAGEDON]  
Автор ostrovitianka (непознат )
Публикувано11.02.06 21:20



Особено Благодаря за обстойния отговор;не знам как в тази система на"Dir-a"мога да пиша лично на някого,без да бъде размисълът или въпроса ми,изложен пред всички.Нека си говорим на"ти"-всички сме равни пред Бога.Нека Милостта му да бъде над всички нас!!!



Тема Re: Старостилцитенови [re: фaмyлyc]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано12.02.06 15:44



"Наско, след това твое изказване няма да скрия, че си почнал да говориш и действаш като моя кум. Той се казва Иван, но аз му викам Ванката. Защо ли? Защото аз като му кажа - куме Иване, той гледа... и почва да се смее"


Ами хубаво е, че не прави нищо по-вече от това, да гледа и да ти се смее


Иначе, надявам се си го обичаш, въпреки недостатъците. . .


Господ е мое упование

Тема Re: Старостилцитенови [re: ostrovitianka]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано13.02.06 11:50



Може да изпратиш бележка до който си искаш участник в клуба. Виж горе пише изпрати бележка. Може също като кликние на ника на някого и видиш неговия личен профил, да му изпратиш бележка също от там.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.


Тема Re: Въпросът е предизвикателство!нови [re: krustan]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано13.02.06 12:35



Кръстане, хубаво е да знаеш, че само нетленните мощи нищо не свидетелсват. Но за да не се спекулира, при Матей не са такива. А чудесата над тях са си 100% спекулация. Има един митрополит от подкрепилите старостилието в Гърция със сериозни свидетелства за святост. Името му ще скрия, за да не послужи за съблазън. Той обаче остава верен на принципа до края на дните си и нито участва в ръкополагане на нови епископи вън от
Църквата, нито подкрепя такова самочинство. Наричането с ерес или секта, не може да те вкара в грях, ако вярваш, че там където си, е Църквата. Не може от един извор да извира сладка и горчива вода. Виж какво казва Господ в Апокалипсиса за топлохладните...
За св.Йоан Максимович са издадени много малко книги. От св.Йоан Максимович много. На български за него няма почти нищо. Аз лично много го обичам и също вярвам, че е свят. Хубаво е да се прочетат стотиците писма, които пише до РПЦ Московска патриаршия. Слава на Бога, след скорошното пълно обединение на РПЦ и РПЦЗ се надявам този въпрос да бъде напълно решен. Относно дядо Сергий, какво да ви кажа, вижте в темата: почина архим. Йоан Крестянкин asuncion е дал линк към една статия на Г.Лурие. Това, което Лурие пише за последните години на истинските старци е напълно вярно. Проблемът е, че Лурие се позовава на свидетелството на Х или на П. Е аз лично видях през лятото на 1998 архим. Йоан исвидетелсктвам, че съвсем си беше наред. Духовните чеда не са едно със старците си. Знаеш ли, колко днес си приписват духовно синовство на стареца Порфирий в Гърция, а проповядват коренно противоположни неща? А за владика Серафим и аз вярвам в неговата святост. Само че канонизацията му трябва да се извърши от РПЦ МП, чийто архиерей беше владика Серафим, а не от Фотий. Владика Серафим беше архиерей на каноничната Руска църква, какво общо има той с Киприяновия разкол?

За "мъченическата" смърт на пазителя на иконата, по-добре да не говорим и да не се ровим там, че нещата много миришат и са много мътни. Само ще ти кажа, че мнозина от неговата Църква не желаеха той да бъде погребван като монах.

Ако не сте забелязали, книгата за о. Арсений е роман, според някой действително е имало такъв старец, според други, той е събирателен образ.

Айде и аз да бягам.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.


Тема Да се доизкажа...нови [re: ostrovitianka]  
Автор krustan (новак)
Публикувано14.02.06 12:42



но е дълго и затова ще отворя нова тема.



Тема Въпрос:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор DAD (новак)
Публикувано15.02.06 03:21



ARMAGEDONe, stanalo li e obedinenieto na Moskovska Patriarshia s Ruskata Zadgranichna Carkva ili vse oshte ne?



Тема Re: Въпрос:нови [re: DAD]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано15.02.06 06:50



Пълното евхаристийно общение вероятно ще се осъществи тази година. Нека се има предвид, че обединението не означава сливане. РПЦЗ запазва структурите си. Факт е вече отделянето на "ултрасите" от РПЦЗ и съответното образуване на нови "църкви", както и прекъснатото общение между РПЦЗ и Киприяновци.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.


Тема Re: Въпрос:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор DAD (новак)
Публикувано15.02.06 17:21



Tova sa vajni neshta! Kade moje chovek da prochete po-podrobno za tiah? Tova oznachava li, che ako niakoi jivee primerno v Germania, bi mogal da se cherkuva v Ruska Zadgranichna Carkva s nein predstoiatel mitropolit Mark?

Sorry, che pisha na latinica. Niamam vreme v momenta da prevejdam.



Тема Re: Въпрос:нови [re: DAD]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано15.02.06 19:18



Напълно съм съгласен, че това са изключително важни неща. Погледни тези няколко линка:



От този линк има друг линк водещ към сайта на РПЦЗ, където е публикуван пълния текст.


Надявам се да съм ти бил полезен.



Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.

Редактирано от ARMAGEDON на 15.02.06 19:32.



Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор ng ()
Публикувано15.02.06 20:17



В отговор на:

След подобно изказване, няма как да не се притесня за теб, скъпи приятелю. Ако продължаваш в този д у х, що не помислиш наистина да удържиш на думите си към Тимотей : Тука рядко влизам да чета и не пиша въобще ...




интересно как съвпадат нещата с натиска, който ми беше оказан на мен самата в бележки. Впрочем, не пиша тука, защото не искам, нямам нужда да си обменям верски мисли с повечето от участниците - за какво ми е... Няма да скрия как се почувствах в дискусията за цславянския у дома си, когато започна да трупаш безмълвно стари мнения на тоя и оня наоколо ми като кашони - почувствах се както по-рано се чувствах...



Тема Re: Старостилцитенови [re: ng]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано15.02.06 21:02



Надя,

Извинявам се, щом съм те съблазнил - наистина, не съм искал това. . .

Исками се да разберем всички тук, че честият сарказъм в постингите на Росен - клонящ нерядко към откровено заяждане, - не е полезно за никой. Опитай се да бъдеш безпристрастна и се вгледай най-сетнеи в неговите писания . . .

Още веднъж те моля, прости ми . . .

Не искам да изтъквам чувствата си, но мисля че е редно да знаеш, че всичко това ми тежи - особено това, че продължаваш да приемаш нещата, заемайки предварително позиция. Позиция, която ти носи ненужно страдание.


Н.




Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 15.02.06 21:07.



Тема ?нови [re: Eжko_]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано15.02.06 21:28



Eжko, нг,
искате ли да продължите на бележки?



Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор ng ()
Публикувано15.02.06 21:54



благословен еси, Господи, научи мя оправданием Твоим.
благословен еси, Владыко, вразуми мя оправданием Твоим.
благословен еси, Святый, просвети мя оправдании Твоими,

няма ненужно страдание, брат, говориш като атеист. Страданието е най-нужното нещо, Бог го изпраща в резултат на молитвите ни, а позициите ми, дето ми го носели според теб, са много отпреди интернетът да е измислен въобще. Те са железни. Но нека не говорим повече наистина.



Тема Re: Старостилцитенови [re: ostrovitianka]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано15.02.06 22:28



... по какво се различават от нас, Източно-православните... - защо се казва Източно православни? има ли западно и пр. православни?



Тема Re: Старостилцитенови [re: ng]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано16.02.06 07:21



Има ненужно страдание, излишно страдание, което не носи полза не само на нас, но и на другите. За да стане по-ясно, ще ти дам един краен пример: помисли за ония, които си пробиват носовете с едни дълги шишове.

Постингите на Росен от две години са не само саркастични, но и на места неоправдано хапливи, целейки единствено провокации и никому ненужни заяждания. В моя постинг му отговорих, като казах истината - старостилци са питали Фотий, дали децата им могат да гледат "Ну, погоди". А същевременно хулят Максим.

Теб не те боли за патриарх Максим, Надя - имаше достатъчно хули и тук, в този клуб, направили поне един опит да се противопоставиш на хулите и да го защитиш ?




Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 16.02.06 12:24.



Тема Re: ?нови [re: Valentina]  
Автор White Raven ()
Публикувано16.02.06 11:09







Тема Re: Въпрос:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор DAD (новак)
Публикувано16.02.06 17:28



Evharisto poli!:-)



Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор corpo celeste ()
Публикувано17.02.06 07:58



Ежко, ще те питам все пак - и е съвсем по темата - защо при старостилците няма такова истерично преклонение пред Фотий, аз мога да се причастявам с тях, без да възлюбя Фотий, без даже да му се доверявам за Ну, погоди, докато тука дядо Максим е основният залог за вярност към Христа, имам чувството. Не се изказах да защищавам фамулус, а казах друго. Не че не бих го защитила - оо, бих, за мен това е изключителен човек - но не искам да ви дразня и причинявам страдание. Разбирам, че не можете да го траете, няма да коментирам този факт. Мен ме интересува това което казваш, че ако се опитам да разбера, че бил такъв и такъв негодник, ако вникна в тая работа, то ще си спестя ненужни страдания. Какви страдания, какво искаш да кажеш, че ще ме накажеш, ако не го похуля ли, какво. Недоумявам просто. и това с дядо ти максим накрая просто ме съсипа. Казах в другата тема, че уважавам Максим повече от фотий, повече ми е симпатичен, ако щеш, но новостилският ти морал ме съсипа, просто съсипа. Много ми е интересно това за страданията, които ще оттърва, ако си похуля благодетеля, ама наистина. Моля да ми отговориш, на рейвън консервите няма да ме впечатлят. Вчера си изтрих мнението заради нея, но повече няма да го правя, защото имам основание да ти отговоря.
Първия път отговорих уклончиво, за да не коментираме човека, но сега наистина съм крайно заинтересувана вече какво искаш да ме предупредиш.

ng

P.S. Само не ме карай да отговарям за стари свои (или чужди) думи, много моля. Мъкненето на стари мои мнения като кашони нищо не би доказало, защото аз често не мога и да се ориентирам кой какво и защо прави, а и, надявам се, вярващите, в това число и аз, се облагородяваме и променяме към по-добро.

Редактирано от corpo celeste на 17.02.06 09:10.



Тема Re: Старостилцитенови [re: corpo celeste]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано17.02.06 13:58



Опитах се тактично да ти кажа основното нещо, поради което страдаш ненужно – ненужно, защото не носи полза нито на теб, нито на близките ти, нито на когото и да било. Това нещо е накърненото ти самочувствие. Съзнавам, че те засягам дълбоко, но вярвай ми, не го казвам това, за да те нараня – напротив, от все сърце желая да ти помогна.

Надя,
Защо не искаш да допуснеш, че някъде може да се заблуждаваш – и си се заблуждавала, че някъде можеш да сбъркаш – и си бъркала, в това число и в преценките ти за хората. За теб Росен е човек, който е “от нашия лагер”, затова по презумпция, той винаги е прав, той не може да сгреши в мненията си, в позициите си. Казваш, че не си искала да го защитаваш, но няма как да е така, след като точно това си правила множество пъти: виждайки в него най-вече “изключителеният човек”, се включваш в съответната тема за да го защитиш, конфронтирайки се ненужно с хората. Отношението ти към хора като Росен, като към Прокимен достига до такава силно_инатеста привързаност, че ти си готова да застанеш зад тях на всяка цена, само и само за да ги защитиш, а чрез тях и егото си, да защитиш накърнената си гордост, противопоставяйки се на всички останали, които не се съгласяват с тях.

Обратното, хора като Валя и подобни на нея, са “чуждите”, - те са врагът – ти не искаш ни най-малко да допуснеш, че някой от тях - от “лошите”, - може да ти мисли доброто. Не си поискала досега да приемеш факта, че може би казват нещо вярно, че може би имат известно право, и че когато отстояват позициите си не целят да бъдете врагове.

Няма да крия, че думите ти в този постинг са стряскащи (за мен) - особено в началото. И това не е за първи път.

Искам да знаеш, че чувствата ми към патриарх Максим са много лични, затова няма да ги споделям на всеослушание. Когато съм правил опити да го защитя от хулни обиди, това в никакъв случай не означава “истерично преклонение”.

И Фотий не е моят епископ – ако ти можеш да се причастяваш при него, без да го възлюбиш, то аз ще се опитвам да го възлюбвам, но искам да се причастявам – с Божията помощ – там, където е стадото на моят епископ.

Визирайки нас, “новостилните” (“новостилни”, ”старостилни” - тия думи не са ми по сърце) казваш, че Дядо Максим бил основният ни (ми) залог за вярност към Христа. Да, той е наш залог за вярност към Христа, понеже Сам Христос, Първосвещеникът го е положил да бъде Негов епископ. Но най-големият ни Залог във вярата е Възкресението Христово - Възкресението на Този, Който положи душата Си заради нас, падналите човеци.

Казвам ти всичко това със свито сърце – опитах се по заобиколен начин, но ти не пожела да ме разбереш.
Искрено се надявам, това да стане сега, макар й дълбоко да се съмнявам – това е причината сърцето ми да се свива още по-вече, че не знам как ще ти се отразят всички тия мои думи. Дано, все пак, направиш опит и да разбереш също и това, че ако и да съм обладан от страсти, то все пак не ти мисля злото.

И накрая, искам да споделя, че Росен е един от първите, с който се спирятелих в клубовете, и ми е особено скъп. За съжаление от близо две години се промени много. Признавам си, че понякога се дразня от постингите му, но това е защото са съблазняващи – особено за немощните хора, а аз съм един от тях. Циничният сърказъм, хапливите подматяния, хулите, злорадствата и пр., и пр. са опасни не само за изричащият ги, но и за всички. Те са недопустими дори и “на маса”, където компанията е от 4-5 човека. Какво остава за Клубовете, където влизат - и ще влизат десетки, а може би и стотици - и които ще четат нашите "православни" съблазни. Не се знае след време кой какво ще търси, кой какво ще чете. Нека имаме едно наум, все пак, че “архивите са живи”.


Н.


Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 17.02.06 15:43.



Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор corpo celeste ()
Публикувано17.02.06 15:34



наско, ще се опитам благо да ти продумам, макар че пишеш откровени неистини. За накърнено самочувствие, от което основно съм страдала - нямаш никаква представа от какво страдам и доколко ми трябва самочувствие изобщо. В духовно отношение страдам от тираничен характер, не от липса на самочувствие, но правя възможното другите да не страдат от моя порок, затова не писах няколко дни в християнство.
Невярно е, че съм защищавала доктора! Написах съвсем друго и ти два пъти ми препречи пътя и ме принуждаваше да давам атестат за него - кой знае защо. Първия път отклоних. Но това, което ти писах, беше важно и съществено. Писах ти, че позициите ми (принципи) са железни и че са отпреди интернетът да е измислен. Аз съм на 35. Значи говоря за времето, когато бях гимназистка още - никой не можеше да ме подведе да говоря срещу учителите си, но и на никого не давах да продума срещу тях. Към тях се отнасях с церемониално чинопочитание, а бях - пак с тях - дръзка и безкомпромисна за принципни неща. Такава съм и с двамата коментирани от теб участника.
не мога да разбера какви щуротии ми адресираш:
Казвам ти всичко това със свито сърце – опитах се по заобиколен начин, но ти не пожела да ме разбереш.
Искрено се надявам, това да стане сега, макар й дълбоко да се съмнявам – това е причината сърцето ми да се свива още по-вече, че не знам как ще ти се отразят всички тия мои думи. Дано, все пак, направиш опит и да разбереш също и това, че ако и да съм обладан от страсти, то все пак не ти мисля злото.

После си ми писал пак срещу доктора. Не давам да ми говориш срещу него. Не позволявам. Аз пък никога няма да ти напиша някаква хула по негов адрес, ами по-скоро ще си отрежа пръстите до втората фаланга. Всичко това е пределно ясно, че съм крайна, радикална, не мога да разбера какво искаш от мен и какво си се объркал. Няма да коментирам ти какво чувстваш към него, няма да коментирам и темата Добря заварили и всичко, което очите ми видяха. Нито пък някого ще защищавам или другиго превъзпитавам. Опитай се да разбереш, че виртуалните боричкания за права и свободи са несравними по своята несериозност с една реална помощ. Освен това отношението ми е напълно безкористно, защото повече от никого нищо нямам намерение да приемам, което съм обяснила с най-страшния си глас повсеместно.



Причастявам се в БПЦ, а не при Фотий. Дядо Максим не съм го виждала. Казвала съм хиляди пъти, че не гледам телевизия. Чела съм в ЦВ и пр.

Редактирано от corpo celeste на 17.02.06 20:54.



Тема Re: Въпрос:нови [re: DAD]  
Автор ARMAGEDON (ставлитис)
Публикувано17.02.06 18:13



Na 'ste kala. O Teos mazi sas.

Не всеки, който ми казва Господи, Господи, ще влезе в ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО.


Тема Re: Старостилцитенови [re: Eжko_]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано17.02.06 20:36



Обичам го като сливовата ракия - ем ме привлича, ем ме отблъсква.



Тема Re: Старостилцитенови [re: фaмyлyc]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано18.02.06 09:58



"Обичам го като сливовата ракия - ем ме привлича, ем ме отблъсква."

Мисля, че не си се потил да събираш няколко дена сливи и да вариш от тях ракия, "висейки" на казаните ден и нощ. Тогава няма как да не ти се услади, даже и когато е съвсем прясна-прясна.

Айде да спирам, че то както се разприказвах, може сега да ти се прииска да сръбнеш точно сливова.


Господ е мое упование

Тема Точно:нови [re: ARMAGEDON]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано12.05.09 10:13



"""Старостилството само по себе си съществува в Каноничната църква. Само по себе си старостилството не е нито ерес, нито секта. То може да се превърне в такова, когато се използва като аргумент за отделянето в разкол от Каноничната църква. Тогава, когато календарът се превръща в догматичен аргумент и безпринципно се спекулира с него и важността му. Тогава, когато безпринципно и интересчийски се заиграваме с каноните и правилата на Светата Православна Църква."""




Тема Re: Точно:нови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано12.05.09 15:49



Да, някои наистина поради земен интерес се "заиграват" с каноните на Църквата, вместо да ги спазват. Ще ги видим докъде ще стигнат. Скоро.



Тема Re: Точно:нови [re: Eжko_]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.05.09 21:29



Мда... все пак от няколко лета имаше потреба НЯКОЙ да потвърди точността на тези благочестиви слова. Та какво ли не може да се напише тук, особено зад ника "Армагедон", за заблуда на несведущия народец? Друго си е да има сертификат за точност. Но чудя се като какъв ли се изживява въпросният някой...

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.