Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:48 19.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Настоящи и бъдещи богословинови  
Автор famulus (православен)
Публикувано21.07.04 09:23



моля ви за обяснение и напътствие.

Кой свети отец или кой събор е въвел термините - каноничен и неканоничен?



Господ е с мене, няма да се уплаша; какво ще ми стори човек?


Тема Re: Настоящи и бъдещи богословинови [re: famulus]  
Автор calamitous. (незнайко)
Публикувано21.07.04 19:14



В допълнение към въпроса:
Какъв е критерият, от какво зависи канонизирането?



Тема Без да съм напълно сигурнанови [re: famulus]  
Автор olympias (Иоанна)
Публикувано22.07.04 07:00



Думата "канон" на старогръцки означава освен разни други неща и "правило, предписание, закон, образец, норма". Това не е само новозаветно или църковно понятие. Съществувало е и преди църквата. Каноничен означава на старогръцки изобщо "правилен, законен, нормативен, според образеца, според предписанието". Неканоничен - съответно обратното. Предполагам че терминът не е въвеждан специално от събор или отец, защото е бил в употреба векове преди църквата да се появи.
Ще проверя по-обстойно, и ако не е така, ще пиша пак.



Тема Re: Без да съм напълно сигурнанови [re: olympias]  
Автор famulus (православен)
Публикувано24.07.04 09:15



Много ще съм благодарен. Това, което ме интересува, е кой е въвел думата в сегашното и църковно значение, не етимологично.

Господ е с мене, няма да се уплаша; какво ще ми стори човек?


Тема Re: Без да съм напълно сигурнанови [re: famulus]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (любим)
Публикувано24.07.04 10:20



Отци говорещи за стандарт са например Кирил Александрийски,Иероним донякъде Евсевий.Споровете за стандарта на Н.З. продължават до 508 г.Казвам стандарт защото канон означава и тръстикова пръчка за измерване..тоест идеята е за нещо по което да се равняват...Нещо като стандарта например на метъра в Париж.Вероятно има и други..най-ранния който знам е Кирил(не броя Евсевий).Под канон отначало са се разбирали различни вероизповедни формули..не правилата на съборите или на някои отци.Понятието е било допълвано със съдържание постепенно.Но няма такова нещо като застинал канон..Целта на правилата е да ни покажат посоката за усъвършенставането ни.Някои от тях са променяни през вековете..Например канона на Ст.З. изразява вижданията на общноста определила го.Затова има разлика между М.В. и Септуагинта а с нашето понятие за стандарт на Ст.З.Може да се говори за някои фрапантни разлики между виждането за даден "автор" на книга от Ст.З. и мястото му в канона.Говоря само за каноничните книги...

Който придобива ум обича своята си душа.


Тема чакам ама ще дочакам ли..нови [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (любим)
Публикувано26.07.04 08:11



Олимпия где си?..чаках да цитираш от Септуагинта или поне да кажеш че там думата канон се среща за първи път...(липсваш).В Н.З. се среща в Гал.6:16 и 2Кор 10:13,и 16 ст.Ако това е това ви отговаря на въпроса;тогава аз цитирам поименно първия уптребил думата ап.Павел.В негово време и Йосиф Флавий говори за стандарта на завета (Kontra Apionem 1,42 f),малко по късно за това говори и мидрашът Bemitbar Rabbath 14.4...Не цитирам от Септуагинта защото не мога да прочета всичко,а и я нямам в къщи(нито засега съм търсил в нета/но там не пише поименно кой е първия от преводачите употребил я/).Имам в къщи библия на гръцки и от там и сравних текстовете за които ти пиша.Ориген говори за това в /De princ. iv(т.е. 4 но с лат цифри..:))/33.Окончателно в този смисъл навлиза след бл.Иероним.Ако искаш друго пояснение кажи famulus..

Който придобива ум обича своята си душа.


Тема Re: чакам ама ще дочакам ли..нови [re: ЛюбимeЦ 12+1]  
Автор olympias (Иоанна)
Публикувано27.07.04 06:19



Ами за мен проблемът беше решен, понеже не намерих нещо повече, от това, което казах: думата е във вековна употреба преди църквата, така че поне от Нов завет нататък следва да я има. За Стар не се бях сетила да търся. Ето на, веднага пуснах търсачката. Я дя видим дали е свършила, докато писах това?
Да, Макавейци ІV 7:21 говори за каноните на философите и на вярващите в Бога. Среща се и на други места, но не явно за канони на вярващите.
Въпросът беше за църковната й употреба, а не преди църквата. Така че, твоите находки важат, а не Стар Завет. Щом е Павел, значи е Павел.
А иначе думата се среща за пръв път от най-ранните старогръцки автори. Сега да не търся точно у кого, какъв е смисълът .
Може би е добре задалият въпроса да уточни защо пита, понеже като не знаем целта, 90% сигурно е че няма да дадем ползотворни отговори.



Тема уточнение [re: olympias]  
Автор famulus (православен)
Публикувано27.07.04 10:41



Наистина не зададох въпроса си точно, не става дума за канонични и неканонични книги. Питам за съвременната употреба спрямо деноминации - тая била канонична, тая неканонична. Кога се появява тая употреба и от кого сме я взели.

Господ е с мене, няма да се уплаша; какво ще ми стори човек?


Тема Re: уточнение [re: famulus]  
Автор olympias (Иоанна)
Публикувано27.07.04 13:49



По така поставения въпрос нищо не разбирам и не знам. Коя деноминация е наричана неканонична и от кого. Всяка деноминация следва своите си канони (правила) и според тях е канонична (правилна). За деноминация с други канони (правила), първата деноминация е некакнонична (неправилна). Не виждам логика тези термини да се употребяват от една деноминация за друга.
Моля за още разяснения, откъде ти се появи този въпрос?



Тема Re: чакам ама ще дочакам ли.. [re: olympias]  
Автор enlightment (koi sym az?)
Публикувано27.07.04 14:55



"Ето на, веднага пуснах търсачката. " - kakva e taq tyrsachka? Imash Bibliqta kato doc file i tyrsachkata v Word ili neshto drugo imash predvid. Ako e nqkakva programmka iskam da znam kak se kazva i kade moga da q namerq?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.