Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:02 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Бившият ми хазяин ме изнудва  
АвторУплaшeнa (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 21:32



Здравейте, имям проблем с бившия си хазяин! Имахме с него сключен договор за наем на апартамента му. Живах една година, колкото и беше срока на договора и понеже той искаше много голям наем след това, напуснах. Това добре, но той отказва да ми върне депозита, който съм платила съгласно договора. Няколко пъти говорих с него, накрая той ми каза да не съм знаела много, защото съм нямала разписки за плащания от мен наем и той смятал да ме съди за него, защото се консултирал с адвокат и щало да стане. Това са около 3000 лв за една година, които аз редовно съм плащала. Вярно е че нямам разписка за плащаните наеми, само първия път ми написа такава, но след това всичко ставаше на доверие! И свидетили нямам, че съм плащала! Но пък в договора не пише нищо за разписка. То е ясно, че ще трябва да се ходи при адвокат ако започне да ме съди, но все пак дали трябва да се притеснявам, или това са празни приказки? Моля за помощ!



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Уплaшeнa]  
АвторSutliash (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 22:36



А ти му кажи, че ще го наклепеш пред данъчните, че не декларира доход от апартамента. Кажи му, че имаш свидетели как си плащала и е отказвал да ти даде бележка)едва ли е проблем да се намерят такива)
В договора сигурно пише, че наемът се плаща всеки месец, до еди кое си число. Логично е ако не си плащала месец, два и повече, той да си е потърсил парите по съдебен начин. Договорът ви заверен ли е нотариално? Надявам се че не.
А като си платила депозит, на какво възлиза и защо не си го удържала от последния наем?
Той може да те съди и ще загуби, а ти не можеш да си върнеш депозита със съд зарад липсата на документация.



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Sutliash]  
АвторУплaшeнa (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 22:50



Да, наемът е записано че се плаща до 5 число на месеца. Договорът не е заверен нотариално. Депозитът се връща след заплащане на последните сметки. Аз ги платих, той не го върна - в размер на един наем е. Дори мислих да го съдя за този депозит, но ако има шанс той да ме осъди за всички наеми досега, не бих се занимавала. За самият депозит имам отделна разписка, в която пише, че се връща при представяне на фактурите за последния месец.
Това което си мисля, е че все пак договорът ни е за една година, като пише че след това се прекратява. Така и стана. Не разбирам как може да ме съди, че не съм му плащала наем,при положение, че договорът е вече изтекъл. Аз ли трябва да доказвам че съм платила наема, или той - че не съм го платила?
И....благодаря ти много за мнението!



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Уплaшeнa]  
АвторAлби (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 14:34



Абе, забърквате кашите сами, после искате юристите да ги оправят. Да, ама НЕ!
Юристът /адвокатът/ трябва да участва още в преддоговорната фаза, за да няма такива проблеми.





Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Уплaшeнa]  
Автор--- (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 17:40



Говедото блъфира и се опитва по този начин да те накара да се откажеш от депозита. Трябва да е много откачен, че да тръгне да те съди и да си вкара автогол. Не му се връзвай за съденето, но май ще трябва да се откажеш от депозита. То наистина е най-добре да се изнесеш без да платиш сметките и да не си искаш депозита - това ми се вижда най-справедливо.



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Aлби]  
Автор--- (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 17:41



Защо, ако юристът беше участвал, какво щеше да направи - освен да прибере хонорара си? Като брокер си нахален.





Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: ---]  
АвторУплaшeнa (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 17:58



Може би забравих да кажа, договорът за наем приключи на 30 юни 2007 г., тогава и се изнесох.



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Уплaшeнa]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 19:00



това което имаме като база данни- договор за една година, една разписка за платен наем, най вероятно първия, една разписка за депозит.
- бележките за платени консумативи у вас ли са. би било редно да са при вас.
явно идеята му е да присвои този депозит който пък неправомерно го е задържал тъй като сте се разбрали /най вероятно в договора/ при плащане на последни консумативи да се върне.
иначе има три години срок ако реши да ви търси за неплатен наем. но трябва да доказва че не сте плащали а пък вие ще доказвате обратното +това че ви е задържал депозита.
точно тук добре би било да имате сметките у вас.
просто сте изпуснали момента за изравняване на сметките.
та май е по добре да прежалите тези пари

горното е само мнение, не е препоръка



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: диkoбpaз]  
АвторУплaшeнa (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 19:07



Да, това имам - договор за наем, разписка за първи наем, разписка за депозит и бележките за платени консумативи. В разписката за депозит пише, че депозита се връща след заплащане на консумативите за последния месец.
На мен не ми е проблем депозита, проблемът е че и без да си го искам, той може да претендира за едногодишния наем. Поне така твърди.



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Уплaшeнa]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 19:28



както казва един адвокат, всеки може да заведе дело срещу всеки. важното е какво ще представи пред съда. както казах има тригодишен срок в който може да предяви иск или вие да предявите за депозита. хубаво е че имате бележки за консумативите, пак е нещо.
а предполагам нямате договор накрая за връщане на имота и финализиране на наемните отношения.

това е само мнение.



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Уплaшeнa]  
АвторCaмo Mнeниe (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 21:22



По-скоро те изнудва за да не си търсиш депозита.

Защото, ако заведе дело сам ще докаже, че си била коректна. Понеже няма професия 'измамник'.

Ще го привикват, тлачейки делото. Паметта забравя и в един момент дава други показания. Особено, когато се лъже.

И товава ще му съдерат задника...

Той явно си търси начин за 'театър'.Начини да си отмъстиш има много...

Първо - пий една вода за успокояване.
Второ - научи си правата, за да не те изнудват в бъдеще време.
Трето - потърси приятели за шоуто!

Не се страхувай от сянката си. Има ли я - значи те огрява Слънцето.



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Уплaшeнa]  
АвторЛaиk (Нерегистриран)
Публикувано27.04.08 12:13



На секундата се отказвам от депозита, но ясно му заявявам, че искам в 7-дневен срок разписки за внесените наеми /такава е била устната ни договорка/.
Правя това искане в писмо с обратна разписка, като изрично посочвам, че копие до това писмо се изпраща и до регионото данъчно звено.



Тема Re: Бившият ми хазяин ме изнудванови [re: Лaиk]  
Автор Hиkoлaй (boss)
Публикувано27.04.08 12:46



Не съм съвсем съгласен. Защо да се отказва от депозита, след като има разписка за него, има и фактури за платените сметки?
Освен това, какво ще постигне като поиска писмено разписки за платените наеми? Така само ще признае, че е имало уговорка за издаване на разписка /явно устна, защото е написала, че в договора не фигурира/ и че такива не са издавани. А той преспокойно може да твърди, че не са издавани, защото наем не е плащан. Иди доказвай после че е имало плащане.
Между другото, интересно ми е дали биха били допуснати свидетелски показания за извършените плащания? Доколкото си спомням, не се допускат свидетелски показания за погасяване на установени в писмен документ задължения





Тема Може да има и друг проблемнови [re: Hиkoлaй]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано27.04.08 13:34



На времето, живеехме по наеми и аз се интересувах.
Та тогава имаше изискване и наемодателя и наемателя да представят договора - не помня къде - може би в общината.
Идеята - да се взима данък разбира се.
До колкото нито наемателя нито наемодателя са представили споменатия договор - и двете страни са в нарушение, ако изискването все още е валидно, и аз съм го разбрал правилно.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: bira_more]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано27.04.08 14:19



изискването си е валидно и сега, но за пред данъчните. малцина декларират. то е задължение на наемодателя. приспадат му 20% за разходи и другото се облага.
така ме и той не е заинтересован да води дело. за неподадена декларация глобата беше 500лв а за грешно подадена 1000
но не знам законовия път за наемателя да обяви пред данъчните за укрит наем.
не е препоръка



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: диkoбpaз]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано29.04.08 09:05



Декларира се не договорът, а доходът от получения наем и се плаща данък върху него. Докато не си получил дохода, не си длъжен нищо никъде да обявяваш. А този наемодател твърди, че не го е получил.
Само за първия наем има разписка. Той е бил длъжен да декларира този доход дори ако не дължи данък върху него (до м.г. имаше необлагаем минимум, хазаинът може да няма други доходи). Но глобата за това не е чак толкова висока, че да не е на далавера, ако я плати, при условие, че си събере повторно платените вече наеми.
Само си разсъждавам.

"Доколкото си спомням, не се допускат свидетелски показания за погасяване на установени в писмен документ задължения" - Да, така е.
За съжаление не виждам какво може да се направи.
Впрочем и аз съм плащала с години наем по същия начин - на доверие. Много хора го правят. Включително при сключен писмен договор преди това (т.е. задължението е доказано, а изпълнението - не). Непочтените наемодатели съвсем спокойно могат да се възползват от това.



Редактирано от Mиpa_M на 29.04.08 09:11.



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: Mиpa_M]  
Автор Hиkoлaй (boss)
Публикувано29.04.08 09:46



От друга страна, мисля се, че след като със свидетели не може да се доказва изпълнение, дали не може със свидетели да докаже, че хазяинът е отказал да издаде разписка?



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: Hиkoлaй]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано29.04.08 09:49



Не мисля. Защото пак опираме до доказване на изпълнение в крайна сметка. То ни интересува, а не инатът на хазаина.
Ако е отказал разписка, ти е трябвало да откажеш да платиш.



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: Mиpa_M]  
Автор Hиkoлaй (boss)
Публикувано29.04.08 09:56



Защото наемодателят не е изпълнил своето задължение, т.е. да издаде разписка, а наемателят е решил да не прибягва до неизпълнение на неговото задължение. Т.е. няма нищо противоправно в това да изпълниш договорното си задължение, дори и отсрещната страна да не изпълни своето. А ако хазяинът не е изпълнил това задължение, как ще се позове на собственото си неизпълнение за да черпи права от него?



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: Hиkoлaй]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано29.04.08 10:21



Не те разбрах май. Това успокоява ли те, ако се приеме, че вече платените пари ги дължиш още веднъж, макар и срещу разписка вече?





Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: Mиpa_M]  
Автор Hиkoлaй (boss)
Публикувано29.04.08 10:29



Не ме успокоява. Изказвам мнение по проблем, който някой е споделил в клуба, нищо повече





Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: Mиpa_M]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано29.04.08 12:32



Мисля, че трябва да се декларира и самия договор някъде. Поне на времето имаше такова изискване.
Доходите - отделно.
Разбира се на бас няма да се хвана ама ....



Bеer? Mоre?



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: bira_more]  
Автор Hиkoлaй (boss)
Публикувано29.04.08 13:42



Мисля, че няма такова задължение сега, освен ако не става въпрос за договор със срок над една година. Пък и да имаше, не е относимо към случая, струва ми се.



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: диkoбpaз]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано29.04.08 18:10



малко други мнения за наемни отношения


и за данъка

моето тълкуване е че взел, не взел наем след като има договор е бил длъжен да го заяви и да плаща авансово и след края на годината да си изравни дан. декларация - има да взима или има да дава. а това дали си събира парите данъчните не ги интересува.
би ми било интересно да разбера дали съм прав



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: диkoбpaз]  
АвторSutliash (Нерегистриран)
Публикувано29.04.08 20:09



За наемателя това е разход и не е длъжен да го декларира, а за наемодателя е приход и е длъжен. При завеждане на граждански иск от страна на наемодателя ответника има право да поиска съдът да му разреши до трима свидетели и няма причина да му бъде отказано. Потърпевшата може сама да заведе иск срещу него за неплатени суми, а ако и се обажда да я заплашва - за психически тормоз. Да си осигури свидетели.
Аз не съм подстрекател, но ако бившата и квартира отново се дава под наем, един сигнал до данъчните би свършил някаква работа...



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: Sutliash]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано29.04.08 20:50



не мога да не се съглася



Тема Re: Може да има и друг проблемнови [re: диkoбpaз]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано30.04.08 09:27



Не си прав. Вупще. Освен ако не говорим за наемодател търговец (фирма, демек), който води счетоводство, защото там, доколкото ми е известно, вземанията са ти приход, независимо дали са събрани.
Авансов данък е данъкът върху получените доходи, който се внася преди края на годината. Затова е авансов, а не защото е върху бъдещи доходи.
И за заявяването не си прав.
Вписването в имотния регистър на договор за наем със срок над 1 година е нещо различно и също не се санкционира с глоба или нещо такова (последицата е друга).

"За наемателя това е разход и не е длъжен да го декларира, а за наемодателя е приход и е длъжен. При завеждане на граждански иск от страна на наемодателя ответника има право да поиска съдът да му разреши до трима свидетели и няма причина да му бъде отказано."
Без коментар.


Редактирано от Mиpa_M на 30.04.08 09:31.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.