Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:14 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Кой може да представлява в съда?нови  
Автор _Etna_ (vulkan)
Публикувано13.10.05 20:08



Моля, ако имате желание да ми кажете при обжалване на НП пред Районния съд, чрез ТДД София, Данъчно Подразразделение........... задължително ли е фирмата да се представлява от адвокат? Тъй като считам че НП е незаконосъобразно и в жалбата си, искаме отмяната му, загубилата страна осъжда ли се да заплати всички разходи, включително и адвокатския хонорар?
Става въпрос за обжалване на НП, с което е наложена Имуществена санкция. Не сме възразявали АУАН, защото считахме, че няма да последва НП, обаче ... изненада, връчиха ни НП.



Тема Re: Кой може да представлява в съда?нови [re: _Etna_]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано13.10.05 21:26



Управителят може да се яви лично (като се легитимира като такъв). Ако фирмата има юрисконсулт - той също ще може да представлява фирмата.
В крайна сметка - може и никой да не се яви в съдебното заседание - стига да сте уверени, че с жалбата си срещу НП сте изложили аргументирано всичките си доказателства. В повечето случаи (при добре аргументирана и подкрепена с доказателства жалба) личното явяване просто има смисъл само на ритуал. (но все пак съдията може да разтълкува неявяването както си знае - затова е по-добре да има регистрирано участие от жалбоподателя).
Загубилата страна се осъжда да заплати разноските вкл. и адвокатски хонорар макар и спечелилата страна да е представлявана от юрисконсулт, а не от адвокат. Но разноските за адв. възнаграждение трябва да бъдат поискани - съда няма задължение да ги присъжда служебно (въпреки, че съм наблюдавал и такава практика - да се присъждат без да са искани).
---------
И няма никаква "изненада" - след АУАН в 101 % от случаите последва НП.



Тема Едно уточнениенови [re: kyмaнич]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано13.10.05 21:34



Ако фирмата има юрисконсулт - той също ще може да представлява фирмата.
Дали може? Това не е гражданско дело, а "наказателно" - по реда на НПК.
Ако утвърдената практика е, че може, няма да седна да я оспорвам, естествено.

Загубилата страна се осъжда да заплати разноските
Същият въпрос - това от опит ли го знаеш? Не става дума за гражданско дело, а в НПК не е предвидено присъждане на разноските. Доколкото знам, не ги присъждат.

Не се заяждам, питам.

Бях вода на лице,
бях лице на водата...


Тема Re: Кой може да представлява в съда?нови [re: kyмaнич]  
Автор _Etna_ (vulkan)
Публикувано13.10.05 21:47



Благодаря за отговора. А изненадата идва от факта, че наказващия орган, според мен не е проверил акта с оглед неговата законосъобразност и затова считах че ако го беше направил, нямаше да последва НП. Имуществената санкция е по повод нарушена разпоредбата на чл.54, ал.1 ЗМДТ. Даклариране на превозно средство в двумесечен срок от придобиването му. Но в изречение второ на същата розпоредба се казва че "...За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечния срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение...." Приложих всички документи за които се сетих и най-вече регистрацията за движение в КАТ.
Едва убедих Управителя, че МПС-та се декларират в ДП, защото досега не си бил декларирал личните автомобили. И сега малко на шега, но ми заяви, че съм го накарала да спази закона и хоп глоба. МПС-то досега не е декларирано, защото миналата година внесе няколко автомобила с цел продажба и този след като не си намери купувач, с протокол заведохме от с-ка стоки в с-ка трансп.средства. Е това е истината, а къде е правото?



Тема Re: Едно уточнениенови [re: Mиpa M]  
Автор _Etna_ (vulkan)
Публикувано13.10.05 21:55



И аз да доуточня. Обжалването е по реда на ЗАНН



Тема Re: Едно уточнениенови [re: _Etna_]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано13.10.05 21:57



То за всички НП редът за обжалване е един и същ. ЗАНН препраща към НПК.

Бях вода на лице,
бях лице на водата...


Тема Re: Едно уточнениенови [re: Mиpa M]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано13.10.05 22:00



Май се заяждаш.
Наистина - в случая разсъждавам, все едно сме в хипотеза на гр. дело. ( а дали има голяма разлика?)
А дали от твоето мнение следва, че юрисконсулта не може да представлява работодателя си в едно административно-наказателно дело?
За разноските - това е отделна тема. (можеш да ги искаш - ама дали ще ти ги дадат?). В определени случаи ги дават. (има - макар и инцидентна практика - но не ми се търси в момента).
А от опит знам - присъждани са разноски без да са искани. Дори пак от опит знам - спечелилата страна е била осъдена да плати разноските - вярваш ли?



Тема Re: Едно уточнениенови [re: Mиpa M]  
Автор _Etna_ (vulkan)
Публикувано13.10.05 22:06



Добре де, нали затова си ти, съгласна съм, като не разбирам



Тема Re: Едно уточнениенови [re: kyмaнич]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано13.10.05 22:06





Разликата между гражданските дела, от една страна, и наказателните и административно-наказателните, от друга, е, че за първите се прилага ГПК, а за вторите - не.
Това за юрисконсулта го има само в ГПК.
Вярвам за разноските. Случва се различни съдии да имат различно разбиране за закона, който трябва да се приложи. Затова попитах от опит ли го казваш.

Бях вода на лице,
бях лице на водата...


Тема Re: Едно уточнениенови [re: Mиpa M]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано13.10.05 22:20



Ако е глоба - санкцията е лична и е естествено, че физическото лице не може да се представлява от юрисконсулта на ю.л. Та ако санкицята е спрямо ю. л (чл. 83 ЗАНН)?
Защото и въпроса бе: "...задължително ли е фирмата да се представлява от адвокат?", а не: " задължен ли е управителя да се представлява от адвокат?"

Редактирано от kyмaнич на 13.10.05 22:23.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.