Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:56 24.06.24 
Професионални
   >> Полиция
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Изгубен GSMнови  
Автор3ил (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 19:03



Изгубих GSM за близо 700 лв. актуална цена и се чудя дали да ходя в полицията да пиша жалба или каквото там трябва да се пише... Дали се приема такова нещо и ако се приема, дали ще направят нещо по въпроса? Някой ще каже "да не си го губил, няма престъпление". В случая има съвсем очевидно за мен негодничество, а дали е и престъпление, ще кажат по-запознатите със закона.
Ако нещо е изгубено и ти го намериш, би трябвало да го предадеш в полицията, нали? По принцип да. Особено за нещо повече от химикалка или 2 лева. Другото ми се вижда негодничество, а негодничествата би трябвало да се споменават в законите... Та затова исках, преди да си направя труда да отида до РПУ-то и да се поинтересувам там, с неизбежните разправии и губене на време, да попитам тук по-запознатите със законите дали в тях се споменава нещо по въпроса и къде точно.
Ако говорим конкретно за GSM-а ми: аз го изгубих, някой го е намерил (до не повече от 2-3 часа от предполагаемото време на загубата при това; аз звънях 1-2 пъти и имаше сигнал "свободно", след това - "изключен GSM или абонатът е извън обхват", т.е. извадил е SIM-картата -> злонамереност), трябвало е да го занесе в полицията или да се свърже с мен по някакъв начин (чрез контактите в адресната книга... телефони, означени като "Домашен", е ясно къде са). Но не го е направил, а е извадил SIM-картата и впоследствие или го е запазил за себе си, или се е опитал да се отърве от него по някакъв начин срещу парична сума. На мен и двете ми се виждат престъпления.
GSM апаратите имат уникален IMEI номер, чрез който операторът може да ги идентифицира. Затова питам дали полицаите (съвместно с прокурор, предполагам - съмнявам се полицията да има право да изисква данни от GSM операторите за наличието на определен IMEI номер в тяхната мрежа) могат и ще направят нещо.

Ако не е дал GSM апарата в полицията, за мен делото на този тип е равносилно на кражба. Въпреки че е намерен на земята. Не грабеж... кражба казвам. Дори нещо да си стои на улицата, той няма право да си го присвоява. В един идеален свят, ако си изнеса телевизора и го сложа на някой тротоар, след седмица телевизорът би трябвало или да си стои там (ако никой не е пожелал да се занимае с него), или да е предаден в полицията. Разбирате ли какво имам предвид?

Та това са ми въпросите. Ще ги повторя отново: формулирано ли е някъде по законите като престъпление непредаването на полицията на открита вещ (вещи) - примерно GSM апарат, пачка от 10 000 лв. и прочие? Може ли да се подава жалба за изгубена вещ, за която при това със сигурност знаем, че е намерена (защото ако е престъпление непредаването й [вж. предишния въпрос], е логично да може да се подава жалба за това)? Ако може, ще сторят ли нещо господата?
И нов въпрос: как и бързо ли се проверява дали нещо е било предадено?


Или пък ще ме посъветвате да съобщя, че вещта ми е била открадната? Лесно би могло да се случи в дискотека например. Пък и аз подозирам, че изгубих GSM-а точно в една такава... Бих могъл да кажа, че съм усетил подръпване, хех. А по-късно съм усетил липсата.

Дайте някакви съвети, за да се добера до GSM-а си, отмъкнат от един негодник.

П.П. Притежавам всички документи на GSM-а, разбира се.



Тема Re: Изгубен GSMнови [re: 3ил]  
Автор MindStealer (smooth criminal)
Публикувано04.01.08 23:07



Не е лошо да се разходиш до полицията и да си обявиш gsm-а за изгубен. Ако този, който го е намерил реши да го даде в заложна къща или в магазин втора употреба, имаш някакъв шанс. Полицията си ги следи тези места и ако намерят стока, за която няма документи от къде е дошла, проверяват да не е крадена. В някои магазини, ако оставяш техника втора ръка, ти взимат личните данни! Така че не е съвсем безнадеждно! На мой познат преди години му откраднаха също gsm от офиса, подаде жалба и след два месеца му се обадиха, че е намерен - оставен в заложна къща! С малко късмет може и да си получиш телефона! Даже при желание от твоя страна може и да съдиш този, който го е намерил (ако разберат кой е, де)! Имаш правни основания за това!



Или пък ще ме посъветвате да съобщя, че вещта ми е била открадната?
Лично аз не те съветвам това! Все пак е измама! Ако го направиш, по какво ще се различаваш от човека, който си е присвоил телефона ти - и той с малко измама? Подай си коректно жалбата и дано имаш късмет!



Тема Re: Изгубен GSMнови [re: 3ил]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.01.08 19:00



Чета

, че и на мен ми стана интересно.

Май намерените неща не се предават в Полицията.

В закона пише, че трябва да се предадат незабавно, но не се предвижда търсене на отговорност ако не го направиш.

Като те чета обаче не съм сигурен, че ако в момента някой ти върне лично телефона ти няма да го напердашиш вместо благодарност заради закъснението...



Тема Re: Изгубен GSMнови [re: 3ил]  
Автор Mixy (@#$%^)
Публикувано05.01.08 19:25



Лелеее, написал си цял роман. Така и не се разбра изгубил ли си го или някой негодник ти го е отмъкнал? Има нещо мътно тука...

Ти ако намериш телефон/лаптоп/плеър за $$$ пари на улицата какво би направил?

Mixy


Тема Re: Изгубен GSMнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор MindStealer (smooth criminal)
Публикувано05.01.08 22:51



В закона пише, че трябва да се предадат незабавно, но не се предвижда търсене на отговорност ако не го направиш.

НК, Член 207
Който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.
2.Същото наказание се налага и на този, който противозаконно присвои чужда вещ, която е попаднала у него случайно или по погрешка.





Редактирано от MindStealer на 05.01.08 22:53.



Тема Re: Изгубен GSMнови [re: MindStealer]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано05.01.08 23:12



Това е интересно, благодаря.

Иначе през 2007 тодина аз лично съм намерил два GSM-а. И двата ги върнах. Първия по системата "звънене на последния набран номер". Втория - изчаках и попитах на кого е телефона първия позвънил човек, чийто номер се разпозна от телефона и се изписа името му.

Обаче си присвоих пет левовата банкнота намерена на улицата. Намерените стотинки не съм броил и не съм връщал. Често си намирам стотинки, чат-пат и евроцентове. Не ги връщам. Престъпник ли съм?





Тема Re: Изгубен GSMнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор MindStealer (smooth criminal)
Публикувано05.01.08 23:22



Престъпник ли съм?

Дам!
Хубаво ще е, ако повече хора са "престъпници" като теб!


Приятна вечер!



Тема Re: Изгубен GSMнови [re: 3ил]  
Автор Tъй, тъй... (Шашав)
Публикувано10.01.08 20:23



трябвало е да го занесе в полицията или да се свърже с мен по някакъв начин... Но не го е направил, а е извадил SIM-картата и впоследствие или го е запазил за себе си, или се е опитал да се отърве от него по някакъв начин срещу парична сума. На мен и двете ми се виждат престъпления.

формулирано ли е някъде по законите като престъпление непредаването на полицията на открита вещ (вещи) - примерно GSM апарат, пачка от 10 000 лв. и прочие? Може ли да се подава жалба за изгубена вещ, за която при това със сигурност знаем, че е намерена (защото ако е престъпление непредаването й...

МайндСтийлър-а те прати на чл. 207 от НК. Хвърли едно око и на чл. 215 и след това бягай в РПУ-то.





Тема Re: Изгубен GSMнови [re: 3ил]  
Автордим (Нерегистриран)
Публикувано01.02.08 19:05



Много кофти, че си си го загубил, на всеки се случва. Задължително се пробвай да си го върнеш чрез полицията, но недей да изполваш думите "откраднаха ми телефона" - ако в крайна сметка го намерят, човека който го е запазил ще бъде обвинен в кражба. Това е в случай че изобщо то намерят, ако не си от някой по голям град шансовете са много малки.
И на мен ми се случи да загубя вещ - всичките си документи, над 300 лв кеш, дебитни карти, шофьорска книжка.... и това докато бях на почивка по морето. Не ме питай как съм се прибирал без пари и документи вкъщи.Немога да виня човека намерил нещата за това че е взел парите - и аз бих направил така, живеем с българия все пак.. но да не предаде в полицията документите... това вече е кофти





Тема Re: Изгубен GSM [re: 3ил]  
Авторrmdniro (Нерегистриран)
Публикувано01.02.08 23:21



В случая имаме загубен мобилен телефонен апарат. За органите на полицията е от значение дали мобилният апарат е намерен и в продължение на една седмица не е предаден на едно от местата визирани в чл. 207 от НК. Ако е така както ти обясняваш, че след няколко часа ти си позвънил на момбилният си апарат и същият е бил изключен има две възможности. 1. Батерията на мобилният телефон да е паднала, повреда на телефона по най-различни причини като примерно през него да е преминал автомобил и да го е повредил и т.н. 2. Да е намерен от някой, който е решил да го задържи за себе си.
От значение за полицията е втория случай. Тогава органите на полицията са длъжни да извършат проверка по подадената от теб молба в най-близкото РПУ. При повечето такива случаи се откриват мобилните телефони, но не всеки има късмет. Подай молба в най-близкото Р П У и дано да имаш КЪСМЕТ. Между другото да посоча, че в случая чл. 215 от НК не се отнася за конкретния случай.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.