Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:01 13.06.24 
Професионални
   >> Полиция
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Към компетентни хора от КАТ  
Автор Ketlin35 (умница)
Публикувано10.07.07 18:38



Добър ден,

След като прочетох внимателно измененията в Закона за движение по пътищата, не ми стана ясно ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ли трябва да купувам допълнителна детска обезопасителна седалка за моя син, който е почти на 7, или може да пътува спокойно и без такава на задна седалка с обезопасителен колан?!?!?!?!?
А, и още един въпрос - кои превозни средства спадат към категории М1, N1, N2 N3? Цитирам и текста от закона:
"За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от
категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за
обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с
теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани
със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а
децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е
предна."
Благодаря предварително.



Тема Re: Към компетентни хора от КАТнови [re: Ketlin35]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано10.07.07 19:38



Абе не съм от КАТ, ама като четох закона ми стана ясно. Прочети го и ще видиш, че трябва.



Тема Re: Към компетентни хора от КАТнови [re: .]  
Автор Ketlin35 (умница)
Публикувано10.07.07 21:39



Аз пък съм на мнение, че не трябва.



Тема Re: Към компетентни хора от КАТнови [re: Ketlin35]  
Автор Шaшaв (по цялата глава)
Публикувано10.07.07 22:43



Не съм катаджия, не съм и кой знае колко компетентен, ама ако мога да съм от полза:

Чл. 149.

.....................

2. категория М - моторни превозни средства, които имат най-малко четири колела и са предназначени за превоз на пътници, към които спадат:
а) категория М1 - моторните превозни средства за превоз на пътници, в които броят на местата за сядане, без мястото на водача, е не повече от 8;
б) категория М2 - моторните превозни средства за превоз на пътници с повече от 8 места за сядане, без мястото на водача, с технически допустима максимална маса не повече от 5 тона;
в) категория М3 - моторните превозни средства за превоз на пътници с повече от 8 места за сядане, без мястото на водача, с технически допустима максимална маса над 5 т;

3. категория N - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, които имат най-малко четири колела, към които спадат:
а) категория N1 - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т;
б) категория N2 - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса над 3,5 т, но не повече от 12 т;
в) категория N3 - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса над 12 т;



По-долният член е адски йезуитски написан. Може да се разбира и така, и иначе... Аз лично, бих си взел столче(та). Сигурността на пътя няма цена. Въпрос на личен избор.

Чл. 137в. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.


Ненавиждам неграмотници. Всъщност - съжалявам ги...


Тема Re: Към компетентни хора от КАТнови [re: Шaшaв]  
Автор Ketlin35 (умница)
Публикувано11.07.07 09:16



Благодаря.
Точно този член имах предвид... няма изрично изискване за деца над три години да се возят в столчета. Вярно е, че сигурността няма цена, но ми се струва, че ни изнудват, като навсякъде се тръби, че са задължителни.



Тема И аз не съм катаджия...нови [re: Ketlin35]  
Автор Doctor_Makarov (ЖивотоСпестител)
Публикувано11.07.07 11:49



Но си мисля, че става въпрос за поредната свободна журналистическа интерпретация на Закона....
Пак ще погледна, но съм почти сигурен, че децата над 7 години могат да пътуват на задната седалка на автомобила с поставен обезопасителен колан и без каквито и да било столчета....

Създавайки снаряда,човек се е доближил максимално до Твореца


Тема Re: Към компетентни хора от КАТнови [re: Ketlin35]  
Авторzz (Нерегистриран)
Публикувано13.07.07 08:29



Аз този текст го разбирам така:
Ако превозното средство фабрично има средства за обезопасяване (което ще рече колани), задължително е децата под 150 см. да ползват столче. В това има смисъл, защото при децата под 150 см. коланът минава много високо и може да причини сериозни травми по врата и главата.
Ако превозното средство фабрично няма средства за обезопасяване за деца до 3 години е въобще забранено да се возят, а тези над 3 трябва да седят отзад.



Тема ти си кат - палач на украински..нови [re: Doctor_Makarov]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано08.01.21 10:31



Всички постинги на Doctor_Makarov
Профил на Doctor_Makarov
20-30 Оръжия Фотография Полиция Лада Говорим си за секс Мотоциклетизъм Клуб на държавния служител
Тема Клубове Публикувано
Продавам SLR Оръжия 28.12.08 13:37
Re: счупена работа Оръжия 09.08.07 01:16
Отляво на градинката... Оръжия 10.07.07 14:03
Re: Въздушна пушка - до колко метра??? Оръжия 05.07.07 18:17
Re: Въздушна пушка - до колко метра??? Оръжия 03.07.07 19:10
Re: Нормално Оръжия 03.07.07 19:07
Re: Нормално Оръжия 03.07.07 10:17
Re: Въздушна пушка - до колко метра??? Оръжия 03.07.07 10:11
Нормално Оръжия 25.06.07 17:37
Боеприпас... Оръжия 23.06.07 22:37
Супер!!! Оръжия 21.06.07 13:19
Re: Том Кнап у нас! Оръжия 15.06.07 10:40
И още... Оръжия 05.06.07 00:32
Re: Излезе разрешителното.Какво да си купя? Оръжия 05.06.07 00:31
Re: Излезе разрешителното.Какво да си купя? Оръжия 31.05.07 10:48
Re: BLOW Class - разглобяване за почистване??? Оръжия 05.04.07 10:58
Re: BLOW Class - разглобяване за почистване??? Оръжия 03.04.07 17:03
Re: BLOW Class - разглобяване за почистване??? Оръжия 02.04.07 16:36
Има ли желаещи за.... Оръжия 01.03.07 08:59
Re: Предлагам! Оръжия 01.03.07 08:56
следващи




Тема до анонимната укра КАТнови [re: .]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано08.01.21 10:33



за войну и фашизм на Украине, где мы родились с братом.
за поздрава хайл Украина и Бандера..



Тема много кати в дира, що така?нови [re: Ketlin35]  
Автор funy77 (антифашист)
Публикувано08.01.21 10:35



преводачка коментира КАТ в клуб Полиция - това е диагноза.
Диагнозата е нацистка.
Терористка и продавачка на държавни и фирмени тайни и на лични данни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.