Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:39 28.06.24 
Професионални
   >> Полиция
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема без теманови  
Авторпoлицaй (Нерегистриран)
Публикувано19.05.03 23:11



Отдавна не съм се отбивал тук и ме впечатляват простотиите с които се пълни клуба.
Хората се делят условно на 3 групи - противници, поддръжници и служители. Постингите са основно обиди, отговори на обиди и други простотии. Има разбира се и некомпетентни изказвания от рода "полицията ми е виновна, че не си застраховах колата, а взеха че ми я одраха...." "никой не ми пази къщата в която не живея и ми я обраха..." и т.н. и т.н.
Разбирам, че много от посещаващите клуба са чикиджии, които се радват на възможността да напсуват анонимно някое ченге /щото не смеят иначе/, но такива боклуци ходят по всичките форуми. Притеснително е незнанието на основните закони от болшинството пишешти тук, а също основните права и задължения на гражданите /изключвам колегите/. Хайде по-добре вместо да се псуваме да питате и ние с общи усилия да ви отговаряме, че поне да започнем да говорим на един и същ език.
Искам да поставя на вниманието ви няколко въпроса:
1. Случвало ли ви се е да ви вземат подкуп, когато нищо не сте нарушили. Много ще е любопитно да опишете такъв случай.
2. След като сте останали недоволни от работата на полицията в конкретен случай, случвало ли ви се е да се оплачете на по-висшестоящо началство или на контролен орган.
3. Вие лично желаете ли да живеете "по правилата" при условие че другите ги спазват или смятате че правилата са само за другите а вие сте си свободна личност, хванала господ за шлифера.
4. Кой от вас би сътрудничил в работата на полицията за разкриване на престъпление, което не го засяга пряко /под сътрудничество разбирам участие в производство в качеството на свидетел, поемно лице и др.подобни/

Разбирам, че нещата не са хомогенни, но в малкия град където работя и живея има уважение към полицията, има помощ от страна на полицията, няма /или е в незначителни размери/ корупция, въобще работите си вървят.

Не всички разбира се са идеални. Много от вицовете са си чиста истина, но нима вината е само в организацията? Помислете, че днешните абитюренти са утрешните полицаи - те не могат да се променят с вълшебна пръчка. Каквито деца сте възпитали, такива полицаи, лекари, учители, съдии, работници, началници ...... ще имате. Не можем да си внесем каквито искаме.

Не веднаж съм повдигал темата за гражданското общество в този форум. Обикновено ме изкарват комунист, съветски шпионин, идеалист и т.н. Смятам обаче, че без осъзнато гражданско общество държавата е обречена на разруха. Има разбира се алтернатива - диктатура, и въпреки, че тоталитарните общества са с най-ниска престъпност, не вярвам на някого да му се иска запазване на държавността по този начин :-)
Всеки трябва да започне от себе си, от околните, от семейството и да знае собствения си принос и на базата на него да си има и собствено достойнство.

Разбрах, че повдигнах много теми и повечето няма да го дочетат до края, а просто ще ми теглят една както обикновено, но го писах за тези които искат да мислят.



Тема Re: без теманови [re: пoлицaй]  
АвторMB (Нерегистриран)
Публикувано20.05.03 09:09



Това, което си казал е чудесно, но погледни моя постинг със заглавие "Поредната кражба".
Там описвам една случка.
Проблемът, за който говоря, не е това, че са ме ограбили (ще го преживея), а фактът, че полицаите се опитаха да ме разкарат, за да не им преча да си пият кафето. Някак си е малко грубо - не мислиш ли?
Струва ми се, че забравят кой им плаща заплатите.
Ти знаеш ли кой плаща твоята, а?



Тема Без да се обиждаш[usmihvam se]нови [re: пoлицaй]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано20.05.03 09:21



Стига ПРАВОПИСНИ ГРЕШКИ!!! Провери си текста преди да натиснеш "продължи"!


"пишешти" се пише така "пишещи"
"простотиите с които" се пише така "простотиите, с които"
"къщата в която" се пише така " къщата, в която"
"условие че другите" се пише така "условие, че другите"
"смятате че правилата" се пише така "смятате, че правилата"
"другите а вие сте" се пише така "другите а вие сте"

Може да има още грешки, но тези стигат, за да илюстрирам какво искам да ти кажа.

Иначе си казал хубави неща. Прав си като цяло.



Тема Re: без теманови [re: пoлицaй]  
АвторПътниk (Нерегистриран)
Публикувано20.05.03 19:27



Никога не съм писал по клубове, обаче тук ме заинтригувахте страшно.
Преди да започна с отговорите ще ти кажа, че ти е бедна класификацията. Има и нормални граждани, които са категорично и твърдо недоволни от вашата работа. После ако си достоен полицай си смени речника. Това, че се занимавате с боклуци по цял ден не те оправдава. Има и нормални хора по улиците, в случай, че не си го забелязал. Та на въпросите:

1. Случвало ли ви се е да ви вземат подкуп, когато нищо не сте нарушили. Много ще е любопитно да опишете такъв случай.

Не, защото по принцип не давам. Обаче си искате непрекъснато. Нарушението няма нищо общо. Винаги ще измислите нещо.

2. След като сте останали недоволни от работата на полицията в конкретен случай, случвало ли ви се е да се оплачете на по-висшестоящо началство или на контролен орган.

А има ли смисъл? Ше му обърнете ли внимание? Не вярвам ама ХИЧ. И тук изобщо не ти е виновно гражданското общество. Просто вие не стимулирате подобно поведение. Кой луд ще пише оплакване, при положение, че от ваша страна може да разчита само на проблеми. Апропо можеш ли да ми посочиш случай на оплакване приключило в полза на оплакващия се? За да ме мотивираш да пиша, защото почти всеки контакт с вашата ситема е повод за оплакване. Вярно напоследък сте малко по любезни, обаче май ви е спуснато като заповед и много си личи. Вярвай ми.

3. Вие лично желаете ли да живеете "по правилата" при условие че другите ги спазват или смятате че правилата са само за другите а вие сте си свободна личност, хванала господ за шлифера.

Като човек, уважаващ законите, ме дразни злоупотребата с тях и най вече злоупотребата от името на закона. Простичък катаджийски пример - избирате най-тъпия възможен знак /а такива има бол/ и започвате да събирате парички. Нормалния начин е да напишете до пътна сигнализация, че знака е тъп, да се мотивирате и така да помогнете на горките граждани. А беззаконието с паяците.......... Да продължавам ли? Някой е хванал господ за шлифера, но това не са точно гражданите. Нарочно избягвам драстични примери за полицейско беззаконие, с които вестниците са пълни и няма смисъл да ги пиша.

4. Кой от вас би сътрудничил в работата на полицията за разкриване на престъпление, което не го засяга пряко /под сътрудничество разбирам участие в производство в качеството на свидетел, поемно лице и др.подобни/


За да сътруднича, трябва да ви вярвам. И мога да ти кажа страшно тежки думи, но не виждам смисъл. Просто вие не можете да ми гарантирате сигурността ако участвам в такива мероприятия. Иначе казано - оправете си вашата градинка и после изисквайте уважение и доверие от гражданите. Активната страна сте вие. Обществото не можеш да го обвиниш за нищо по простата причина, че няма колективна вина. Хората реагират така, както системата им диктува. А боклуците така или иначе ще ви мразят и това е нормално.

Хайде със здраве и дерзай и дано не се умориш бързо, че като гледам какъв е батак.....................


ПС С удоволствие ще дискутирам с нормални полицаи подобни проблеми, но честно казано съм песимист по отношение на промени в манталитета ви. Става дума за онези важни американски думички "Да защитавам и да служа". Е няма такова животно по нашите ширини.



Тема Re: без теманови [re: пoлицaй]  
Авторmda (Нерегистриран)
Публикувано21.05.03 11:09



А Вие от коя група сте от 3-те посочени?
Полицията не е виновна, че са одрали колата, но е виновна за това, че не предприема никакви действия да открие този които я е одрал, а това, все пак мисля, че е нейна работа. Вече всеки идиот (идиот, защото колкото и невероятно да звучи, все още има хора, които няма да си тръгнат като ти ударят колата) знае, че полицията няма да го търси, затова като удариш, по-добре да си плюеш на петите.
Полицията не е виновна, че са ти обрали къщата, но полицията е виновна, че патрулната кола не обикаля квартала, а вместо това се е заложила с палка на някое местенце. Нямам нищо против проверките - и там трябва да има контрол, обаче съвестни проверки, със съответните актове, а не просене на парички.
Относно анонимността, защо Вие г-н "полицай" нито сте регистриран, нито се представяте? Нали сте смели и работите за нас, чекиджиите. От какво ви е страх?
Та, на въпросите с въпроси:
1. Защо полицията приема подкупи?
Я се опитайте да подкупите полицай в Германия например. Вероятността да ти вземат подкупа е много по-малка от тази към всичко друго да се добави и опит за подкуп. При нас не само няма да те насметат, ами напротив - първо ще ти поискат.
2. Бихте ли се оплакали на човек, на който нямате доверие?
А липсата на доверие, каквото и да казвате се дължи само на поведението на полицията и във връзка с т. 1.
3. Да, живея по правилата и ми се връща тъпкано.
4. Каква защита предоставя полицията на свидетелите в България?
Като погледна така т.1 и т.2 и имайки предвид т.3 и знам отговора на т. 4, незнам кой нормален човек би станал свидетел.
За малкия град съм съгласен - нещата наистина са по-добре, но това е защото хората са по-малко, а не защото има гражданско общество. В село с 5 къщи май и полиция няма да е необходима.
За да може гражданите да упражняват контрол е необходимо първо дъжавната администрация, в частност полицията, да има строг вътрешен контрол т.е. натиска да е както от долу на горе, така и от горе на долу, така че изпълнителното звено, което е по средата да съблюдава т.3. А не както е в момента - ако упражниш натиски отдолу стигайки до горе той се връща и вместо удара да се поеме в средата, той преминава безпрепятствено от там и те перва по челото. Е, при това положение кой разумен човек би повтроил опита?



Тема Радвам се на отговоритенови [re: mda]  
Авторпoлицaй (Нерегистриран)
Публикувано23.05.03 13:36



Ще се опитам да отговоря кратко на предните 4 мнения общо, поради липса на време. Т.е. едва ли ще мога да дам отговор просто ще продължа дискусията.

Полицията не е безконтролна и всевластна - следователно можете да се оплачете от нейните действия на органите, които я контролират. Например за подкуп можете съвсем спокойно да се оплачете във Военна прокуратура...
На всяка жалба за извършена престъпление сме длъжни да отговорим в 1 месечен срок, ако той не е спазен се носи дисциплинарна отговорност от служителя, който не го е спазил.
Липсата на достатъчно полицейски сили в даден район може да има обективни и субективни причини. Обективните ги знаят всички - бюджетни ограничения...... А за субективните са виновни конкретните служители, които не си вършат работата по охрана на обществения ред и техните началници, които не ги контролират.
Много широко се разпространява и бих казал даже насажда мнението, че никой не обръща внимание на жалбитие на гражданите. Това го правят и самите служители, за да си осигурят "спокоен живот". Длъжен съм да ви уверя, че това въобще не е така. Никой не може да ви спре например да регистрирате извършено престъпление и да се интересувате от хода на преписката, а когато нещо не ви удовлетворява да се жалвате. Аз лично също знам много случаи когато хората обезверени от действията на полицията не подават жалба ако например са им откраднали акумулатора. По този начин служителя, който трябва да разследва кражбата ще "си пие спокойно кафето" вместо да търси извършителя. Даже по-лошо - ако случайно задържат този извършител по друг повод и намерят вашият акумулатор у тях, извършеното престъпление му се разминава защото никой не е заявил за него. Точно по тази причина разкриваемостта на криминалните престъпления достигна 60-70% и продължава да расте. Вие вярвате ли го? Аз-не!
Знам, че сега ще почнете: ами като не го вярваш ..... Разберете : аз въпреки че съм полицай съм и част от обществото и искам аз и моите деца да живеят в един по-добър свят. Знам, че не бива да има абсолютна власт и че гражданския контрол над силовите ведомства е задължителен. Много ми харесва например американската система, където началника на полицията е изборна длъжност /в преки избори/ и където градските полицейски управления се отчитат пред местните власти, които им отпускат бюджет и т.н. Значи обществото решава каква и колко полиция му е нужна. Това разбира се е съвсем груба схема, която само маркира въпроса.
Така или иначе задължително е да има граждански контрол върху действията на полицията, но преди това е задължително да има гражданско общество.

По въпроса за правописните грешки - съжалявам, рядко имам време да препрочитам и корегирам това което съм написал. Целта ми беше смисъла и съдържанието. Знам че това не ме оправдава. Още веднаж - съжалявам ще се старая да пиша по-грамотно. Не съм се обидил в никакъв случай, напотив - радвам се, че има хора които следят за езиковата чистота и пунктоацията.

По въпроса за анонимността - ами повечето хора във форумите са анонимни или с измислена самоличност, което е едно и също. Не виждам смисъл да се идентифицирам. Какво ще допренесе това за дискусията? Само дето някой началник дето иска да си кара по старому и не му харесват моите възгледи за гражданския контрол ще може да се разправи по-лесно с мене. Все пак не смятам, че стените трябва да се разбиват с глави :-)

Искам още веднаж да благодаря за мненията на всички участващи в дискусията и да изразя радостта си, че са писали мислещи хора, които се вълнуват от състоянието на обществото.
Извинявам се ако някъде съм използвал жаргонен или груб език - вярно той си е за други хора.

П.п. В друга тема видях, че някой питаше за заплатите - публикувани са в държавен вестник по длъжности. Сержант започва с ~320 лв. чисто /без данаци и осигуровки/ Подробности вижте в ДВ.



Тема Re: Радвам се на отговоритенови [re: пoлицaй]  
АвторPPP (Нерегистриран)
Публикувано23.05.03 22:53



Доста научих от тази дискусия като дете исках да стана пожарникар, не полицай
Впрочем видях как мечтаните в детството ми колеги (неосъществени) съвсем съвестно се бореха с един пожар ... в едно блато е има и такива случаи пазеха едни далекопроводи и там десетки хора ги гледахме и си приказвахме ние също бяхме на работа трябваше началството да нареди да им помогнем но то не нареди... не знам защо това ми дойде на ум да напиша тук просто не знам
То ни разреши само да гледаме и да си приказваме не мога да разбера ЗАЩО ТОВА МИ ХРУМНА ДА НАПИША ....



Тема Re: Радвам се на отговоритенови [re: пoлицaй]  
Авторmda (Нерегистриран)
Публикувано26.05.03 15:33



Е сега вече наистина не разбирам. Значи Вас ви е страх, че някой началник ще се разправи лесно със Вас, а мен ме съветвате да се оплача на същия този началник ?!
Това само потвърждава тезата, че гражданския контрол е невъзможен.



Тема Re: Радвам се на отговоритенови [re: mda]  
Авторrrr (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 19:50



wъзможен е но иска настояване Аз на кого да се сърдя ми на себе си ние мъжете сме доста по мързеливи от жените Когато жена спе4ели дело да речем обичайно ще се подочуе че е спала с тоя с оня и затова ....
Когато мъж архитект му се срути сградата веднага влизат в ход зли духове и магии дори а когато почнат да пускат престъпници защото така повелява закона ,става смешно тоз адвокат подкупен оня съдия заплашен
Трябва да се мърда хорааа да се мърда инак какви хора сме ми то срам за майките и съпругитеЖивота е многолик има и зло има и доброПонякога се налага да се работи и за бог да прости В момента цяла една държава работи точно за това Защо защото цяла една държава хора чакат да се оправи държаватаТакова Животно нема!



Тема Така че аз те подкрепямПолицай [re: rrr]  
Авторppp (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 20:22



Да подкрепям те с истинска гордост Защото си прав по същество точно ти точно тук точно по този въпрос
Ако в горящото блато пожарникарите бяха жени началството първо щеше да ходи да помага и в това няма нищо лошо, факта че то не искаше да помага на мъже а и не само то май и пове4ето от останалите не мислехме по въпроса много по различен начин




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.