Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:13 27.07.24 
Спорт
   >> Пещерно дело
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Дяволското гърло и Ягодинсканови  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано13.06.01 09:36



Здравейте!
В края на миналия месец бях в района на Триград и посетих "Дяволското гърло". Това ми е петата облагородена пещера и не мога да ви опиша учудването си, когато ни посрещна голям и чист паркинг, приятно и чисто заслонче, здрави информационни табла и указателни табели ! И тъй като е извън населено място - продават напитки и разни други работи + сувенири, а през пътя, в ниското е изградена тоалетна с течаща вода и теракотено покритие на стените и пода. Дори към тоалетната води табела!
Уцелихме членовете на клуб "Силивряк" по време на освежително боядисване на дървенията пред изкуствения вход (то там всичко е от дърво). Хората си го поддържат. Железните стъпала в пещерата са заменени с бетон, а площадките пред естествения вход са снабдени с парапети и "беседка". Всяка година почистват донесените от реката пластмасови бутилки и др. боклуци от хората, които преди да влязат в пещерата се завъртат в един вир пред входа. С две думи: красиво е.
***
Разходихме се и до Ягодинска, но там ме разочарова "босият" екскурзовод (или поне така изглеждаше), водопроводните тръби и кранове навсякъде по туристическия маршрут, дивотията от внесена и украсена елха, мартеници по образуванията и бетонни пътеки върху скалата. Иначе дупката е красива и запазена, но както и при останалите, облагородяването я е загрозило и обездушило. Поне за мен.

"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема Мнение.нови [re: pipistrellino]  
Автор KOYCHEV ()
Публикувано15.06.01 14:20



Здрасти!
В сравнение с другите български облагородени /обезобразени/ пещери, Ягодинската /по-точно Имамова дупка/ е много добре благоустроена, в смисъл, че сталагмитната и синтровата покривка не са унищожени /или оставени подлежащи на унищожение от недобросъвестни туристи/, за разлика от останалите осветени пещери, където голяма част от ландшафта няма вид на изглед.
Колкото до екскурзовода, аз лично мисля, че той не е толкова бос в спелеологията, колкото изглежда. Думата ми е, че част от работата на екскурзоводите е да оставят впечатление у незапознатите с пещерното дело туристи-посетители, че пещерата, в която влизат и забележителностите, които виждат, са уникални и неповторими. Затова, често се налага да преувеличават, а понякога и да си измислят.



Тема Re: Мнение.нови [re: KOYCHEV]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано02.07.01 10:21



За екскурзовода: Може и да не беше бос, но не се беше "обул" добре. Това, че хората не са запознати, не означава, че трябва да им се пълнят главите с измишльотини (според мен). Не си беше преценил групата (като количество) и т.н.
За обезобразяването: Да, в сравнение с останалите "облагородени", които съм виждала, тази е идеално запазена, но това не значи, че не са я унищожили. Ако ходиш скоро в тази посока, отиди в нея и се вгледай в "запазените" образувания... Ще ти стане тъжно и от водопроводите и разните тръби и решетки...

"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема Re: Мнение.нови [re: pipistrellino]  
АвторKoйчeв (Нерегистриран)
Публикувано03.07.01 17:54



Какви тръби...?!



Тема Re: Мнение.нови [re: Koйчeв]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано04.07.01 08:46



Средностатистически, приложими в масовата практика
Ако ти KOYCHEV ли си или самозванец?

"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема Re: Мнение.нови [re: pipistrellino]  
АвторKoйчeв (Нерегистриран)
Публикувано06.07.01 14:29



Аз съм призванец :-))))



Тема Призваннови [re: Koйчeв]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано09.07.01 08:57



за какво?

"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"


Тема Странен вкуснови [re: pipistrellino]  
Автор Димитъp (новак)
Публикувано17.07.01 21:35



Как пък можа да ти хареса Дяволското гърло, която благоустрояването е превърнало в бетонно чудовище като подлеза на гара София, а не Ягодинската, където можеш да се полюбуваш на цяла енциклопедия пещерни красоти, включително бисери?



Тема Re: Странен вкуснови [re: Димитъp]  
АвторTypиcтyнrep (Нерегистриран)
Публикувано18.07.01 11:18



Хмм, то бездна като гърлото си иска хубави стълби...помниш ли преди стане бетонно чудовище какво треперене на мартинки беше по ръждясалите тенекии:))
А енциклопедията пещерни красоти в Ягодинска не е подвързана по най-удачен начин. Имам предвид изобилието от сергови решетки (включително и около бисерите), колекцията от монети, налепени по глината, новогодишни реквизити, за които май писа Пипи и прочее изисканости...



Тема Re: Странен вкуснови [re: Димитъp]  
Автор pipistrellino (хвъркато)
Публикувано18.07.01 14:45



Привет!

Хареса ми поддържането на района на Дяволското гърло . Момчетата наистина са свършили добра работа. Но и самото гърло страшно ми хареса, защото си е бездна. А аз обожавам бездните. Съжалявам, че не съм се родила двайсетина години по-рано, че да го видя неблагоустроено и да се "поизгърча", докато го разглеждам .

Поздрави

"Някъде, нещо невероятно чака да бъде открито"



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.