Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:57 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Педагогика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: S.P.Q.R.]  
АвторЛyдo Make (Нерегистриран)
Публикувано08.07.06 10:01



Аз съм обучавана в курсовете на проф. Лозанов още през 1972 - 1973. Много години минаха от тогава. И аз вероятновече не съм малка. Познавам професора лично, от момента в който той тръгна да изследва баба Вангя. Той със сигурност помни баща ми, но мен едва ли. . .Занимавам се с педагогика и имам научна степен. Искам да кажа, че това е единственото международно признато българско откритие в педагогиката, което за съжаление не се изучава от нашите студенти по Педагогика. Академичната наука наложи забрана. За това има редица причини, от които водеща е комплексът за малоценност на академичната педагогическа общност. И втората, която скоро чух лично от професора, който беше гост в едно телевизионно предаване, методиката веднага епродадена на америкнаците.
Този метод, като всичко свестно българско и родно, беше обругаван дори и тогава, когато България беше сателит в СССР и СССР първи признаха откритието - от там то тръгна да шества по света. Проблемите на сугестопедията в Русия се разработват от от проф. Китайгородская (тя се смята за създател на руската сшкола по сугестопедия), за която може да се намери информация в НЕТа. Методиката се разработва също и от проф. Нелисова, която работи в прибалтийските държави. Там тази методика се използваше, когато руски (разбирай - съветски) специалисти трябваше много бързо да усвоят основитен а езика на съответната репубрлика (Литва, Латвия и Естония). През 1975 - 1976 г. Министерството на образованието (Бг) предприе опит за въвеждане на тази методика в масовото българско училище. Опитът претърпя пълен крах, защото учителите не бяха подготвени нито теоретично, нито практически. Окръжните комитети на партията назначиха за еуксперти хора, които си нямаха хал хабер от педагогика и образование, но коитополучаваха големи заплати. тестовете за установяване на качествотон а обучението бяха приложени некоректно - установи се, че 6-годишните първокласници, обучавани по тази методика, са 2 пъти по-добре развити физически от другите деца, което абсолютнон е беше вярно. По този начин експерименталната работа на проф. лозанов беше провалена и въвежданетон а методиката беше спряно. След 1989 г. методиката е анатемосана, защото д-р лозанов се смята за един от хората, които са били толерирани от Людмила Живкова. Антикомунистите рушиха, че сугестопедията е червена?!?!?!?!!?
Аз, като опитно зайче, подложило себе си на експеримента още от първите курсове организирани от проф. Лозанов, мога да кажа, че всичко онова, което пише за положителното въздействие на методиката върху човешката психика е вярно.
Моите студенти са запознати с основните положения на теорията на проф. Лозанов, но не мога да си разреша обстоен курс, койтодас е нарича "Сугестопедия" или нещо подобно. Първо, защото се изисква специална подготовка, която вероятно ще струва много пари (а моят ВУЗ няма да ми ги даде в никакъв случай!)и второ - и сега ще има ужасно съпротивление! Дори и да загатна такова желание на някой катедрен или факултетен съвет, ще бъда бламирана още в зародиш!!!!!! Няма да разрешат курса дори и като свободно избираем или факултативен.
Благодаря на всички, които са проявили интерес към тематиката.



Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: Aglaya]  
АвторЛyдo Make (Нерегистриран)
Публикувано08.07.06 10:10



Уважаема Аглая, това което сте прочела е абсолютнонекомпетентно мнение. Методът е подходящ за всякакви деца и ученици.И за обучаване на хора от всякакви възрасти. Методът има психотерпевтичен ефект, така че се препоръчва и за хора с неврози, включително и тежки. За създаванетона този метод д-р лозанов е мотивиран от често срещаното при учениците заболяване, което психиатрите наричат ДИДАКТОГЕНИЯ т.е. страх от обучението и от учебния процес.



Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: Лyдo Make]  
Автордъpвeн шoп (Нерегистриран)
Публикувано17.12.06 17:34



Преподавал съм по системата Superlearning достатъчно дълго за да се убедя във превъзходните и качества и откакто фирмата, в която преподавах - English Language Club, беше продадена и на практика изчезна от пазара, може да се каже, че съм болен на темата. В последните 5 години се опитвам (главно в проекти) да запазя и прилагам системата, така че да не се загуби (а и аз да не загубя тренинг). Още преди да видя настоящата дискусия бях взел решение да работя за популяризирането на системата (за жалост с оригиналната система на д-р Лозанов не съм имал историческия шанс да се запозная, а следователно и нямам база за сравнение), защото нещо толкова ценно е престъпление да изгубим! Ето защо ще помоля ЛУДО МАКЕ за лична среща, за да видим какво можем да направим в тази посока! Сега, когато влизаме в Европа и пари по проекти се дават за щяло и нещяло, може би ще имаме шанса да направим нещо на качествено ново ниво!



Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: дъpвeн шoп]  
АвторLudo Make (Нерегистриран)
Публикувано06.01.07 12:55



За дървен шоп: Уважаеми колега, наистина много искам да поговорим! Можете да ме намерите в СКАЙП със скайп име <elka.yanakieva> Извинявайте за закъснението, но отдавна не бях влизала тук да видя как върви дискусията. . .




Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: Ludo Make]  
АвторИзoлдa (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 12:34



Моля ви, дръжте ни в течение, ако успеете да се преборите със системата! Аз лично проявявам интерес към метода още от 70-те г., но тогава просто не успях да се добера до курсовете (не съм от София). Стискам ви палци!



Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: Kypcиcт]  
Автордecи (Нерегистриран)
Публикувано11.01.07 11:26



Може ли от някъде да се намери учебник по системата на Лозанов



Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: Лyдo Make]  
АвторЛюбa (Нерегистриран)
Публикувано21.01.07 16:00



Поздравления за темата! В началото на 90-те една моя приятелка искара курс по английски по системата на Лозанов и беше много доволна от резултата. Тогава обаче бяхме още ученички и методиките още не ме вълнуваха.. Вече съм учител в начален курс и много ми се иска да наууча повече за ситемата на проф. Лозанов, а защо не и да приложа нещо в училище. Къде мога да се запозная по-подробно с метода? На сайтовете, които сте написали няма много подробна информация. Благодаря



Тема Re: Не, това е сайта на Ина Лозанова, а тя...нови [re: Бoян Лoзaнoв]  
Авторkиpчo (Нерегистриран)
Публикувано24.01.07 10:35



В момента карам 3-то ниво при нея, и чесно казано съм притиснен от това което чета по темата. За сега немога да кажа че съм научил много неща защото съм още в началото и общо взето нещата до тук ги знаех. В оригиналния метод гарантират запаметяването от 80-300 думи на урок мога да кажа категорично че в този курс не е така. И все пак до тук е интересно, но мен ме интересува крайния резултат. Ако започна свободно да разговарям на английски, без да се замислям и запъвам ще сметна че метода е добър. Имам приятел който е бил обучаван по метода на сугестологията в русия преди около 20 години, и е страшно доволен от него, твърди че все още помни фразите които е учил тогава, наистина англйският му е на много добро ниво. Надявам се курсовете на Ина Лозанова да са наистина резултатни и да не се потвърди мнението че се използва името и постиженията на проф. Лозанов за извличане на някаква печалба.



Тема Re: Лозанов /Сугестология, десугестология/нови [re: Любa]  
Автордъpвeн шoп (Нерегистриран)
Публикувано24.01.07 22:18



Много се радвам на хора като вас! От къде сте? Какво ще правите през пролетната ваканция? Ако е рекъл Господ, тогава може да ви се усмихне щастието! Можете да ми пишете на: lozanov_r@yahoo.com - съвпадението на фамилията е чиста случайност!



Тема Re: Това е сайта на проф. Лозановнови [re: Бoян Лoзaнoв]  
Автордъpвeн шoп (Нерегистриран)
Публикувано24.01.07 22:40



Здравейте, Боян!
Благодаря Ви, че посочвате сайта на Д-р Лозанов! Опитвам се да се свържа с всички, които биха работили за популяризацията в изчистен вид на този български продукт в родината му и за създаване на условия такива, че повече никога да не бъдат поставяни под въпрос стойностността и ефективността му!
Надявам се и Вие да сте от тези хора! Ще се радвам да ми пишете на: lozanov_r@yahoo.com - съвпадението на фамилията е чиста случайност!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.