Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:02 28.05.24 
Горещи теми
   >> Календар на българските празници
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Великденнови  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано23.03.10 20:19



Един от най-големите и тачени празници е Възкресение Христово. Датата всяка година е различна и се определя съобразно лунния календар. Тя заиси от първото пълнолуние след деня на пролетното равноденствие и е в период от 4 април до 8 май.
Това е денят на възкресението на Христос, но също и последният ден на преход към пролетта и лятото, ден на окончателното пробуждане на природата. Затова според народните представи Великден е най-големият пролетен празник. Той се предшества от Страстната неделя, в която всеки ден е велик. Във великата страстна седмица Христос завършва земния си живот, изстрадва мъките и се разделя със своята човешка същност. Припомняйки тези сакрални събития, на Велики четвъртък църката слави Тайната вечеря, молитвата на Христос в Гетсиманската градина, предателството на Юда и съда над Исус, неговата смърт и погребение.
Във Велики понеделник стопанките извършват голямо великденско почистване, изтупват се черги, изпира се всичко, белосва се къщата, изгаря се сметта. Във Великата сряда и Велики четвъртък не се работи женска работа. Велики четвъртък е посветен на боядисването на яйцата. Боядисват се повече яйца, защото освен за домашните, трябва да има закумовете, за децата, за всеки, който влезе в дома. Защото в противен случай ще си отиде късметът от тази къща.
Най-напред се боядисват червените яйца, които имат целебна и магическа сила. С първото червено яйце трябва да се направи кръстен знак върху челата на децата, а после и на всички членове на фамилията. След което това яйце се поставя до домашната икона. В четвъртък, след боядисването на яйцата, с лековити билки и треви и малко тесто се подновява и квасът за цялата година. От този квас не се дава назаем, за да не се загуби благополучието и богатството на дома.
На Велики, или Разпети петък също не се работи, а се месят обредните хлябове и козунаци, които са наричани великденски краваи, плетеници. На този ден основно тонираните яйца се доукрасяват от моми и деца с растителни и геометрични мотиви. Шарките са символи за здраве, любов и радост. Червенето на яйцата е езически обичай, възникнал в древни времена, символизирал събуждането на природата през пролетта. По-късно, след приемането на християнството, червенето, боядисването на яйцата се е свързвало с мита за възкръсването на Христос.
Някога яйцата са се боядисвали с природни бои - например сушената коприва е давала добър резедав цвят, люспите от лук - жълтокафяв. Червената боя се е получавала от кърмъз, от риган, набран на Еньовден и изсушен.
В миналото е трябвало яйцата да стигнат д Спасов ден и затова е било необходимо да бъдат твърдо сварени. Боядисват се топли и след изваждане от боята се нареждат в тава върху плат за да попият добре.
Ето и няколко начина за боядисване на айца: върху разстлан памук се капват бои от всички видове така че да стане много шарено. В средата се слага яйцето и се завива, престоява около 10 минути. Развива се - станало е много пъстро и красиво. С разстопен туткал се мокри яйцето и след това с четка за рисуване се нанасят водни бои в желаните цветове и фигурки; с винена киселина яйцата са много красиви и целите на кристали. След като се сварят айцата се оставят да киснат в топла вода с разтопени кристалчета винена киселина. След това се слагат в оцветен памук или с клечка се рисува с различни цветове; върху топлите, сварени яйца се рисуват със свещ стилиризирани рисунки и после яйцето се потапя във боята. Там, където е минала свещта, яйцето става бял.
От Разпети петък до обяда на Страстната събота не се яде нищо. В полунощ на събота срещу неделя, тоест същинския Великден, хората се поздравяват с "Христос возкресе!", "Во истина возкресе!" и си пожелават здраве и щастие. Добре е запалената свещ в черквата да се донесе мълком в дома.
В празничния Великден младоженците посещават своите кумове. Посещават се родителите, баби, дядовци; носят се подаръци, пита, козунак, яйца, портокали. Всички се чукат с шарени яйца; чието яйце остане здраво, той ще бъде най-здрав през годината. След обяда момите начело с новата кумица отиват на определено място, връзар люлка, играят хора, пеят песни, някои от които за самодиви и змейове:

Зелена равна морава,
заман ми бъди зелена.
Като през празна неделя
и Великата събота.

Срещу Великден момите слагат пръстена си под възглавницата и сънуват човека за когото ще се омъжат. На самия Великден всеки може да си пожелае нещо, държейки пари или ценност в ръка, и ако е праведен, ще го получи. Великден бележи края на Големите пости.
Много интересен е въпросът защо се боядисват точно яйца.
Какво е айцето - спонтанната, очевидна форма на всичко, от клетката до мъглявината, или прародител на всички същества. Яйцето е символ на безсмъртието и надеждата, носейки одеята за възкресението, защото е на граница между живота и смъртта. Яйцата били подарявани в знак на обич и радост. В началото били боядисвани само в червено и синьо. По-късно ставали все по шарени заради пъстротата и разнообразието на света. Чукането с яйца, от своя страна, изобразява сблъсъка между личните светове на хората.
Пролетното натсроение създава току що поникналата зелена трева и поставените в нея яйца. Тя трябва да е готова и затова се подготвя по рано. Слага се върху дъното на чиния тънък лист памук, навлажнен с вода, и върху него се поставят семенца от леща. Полива се леко през 2-3 дни и след една седмица зелената тревичка е готова. Подреждат се върху нея яйцата и те грейват.
Когато правим козунаците, можем да запазим черупките на използваните яйца. С игла се продупчва яйцето и от дупката съдържанието се изсипва в съдче. Яйцето се измива и се оставя да изсухне. Сухите черупки се боядисват с тенперни бои. Пробива се и насрещна дупка, вкарват се тънки цветни хартиени панделки. Така приготвените йца може да се завържат на много места из къщата. Освен това по Великден има разцъфнали много храсти. Може да се наберат тазлични клони, да се поставят в делва или друг красив съд и на клонките да се завържат така приготвените яйца.



Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...

Тема Re: Великденнови [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 08:42



Великденски символи по света
Векове преди Христа, паганските племена в Европа чествали красивата богиня на пролетта, наречена Еostre. С фестивала в края на март, времето на пролетното равноденствие, се отбелязвал края на зимата и раждането на новия живот. Някои считат, че названието на празника Easter, идва от името на богинята, а други – че се свързва с изгряването на слънцето от изток.

Великденските яйца
Яйцето е най – популярният светски символ на Великден по цял свят. Във всички култури, яйцето символизира началото на новия живот. Една латинска поговорка казва: “Целият свят е създаден от едно единствено яйце”.
Яйца са били боядисвани, подарявани и изяждани по време на великденските фестивали в древен Египет, Персия, Гърция и Рим. Тези култури възприемали яйцето като емблема на вселената, като творение на върховния бог, като покълването на живота Християните от Близкия Изток възприели тази традиция, а яйцето се превърнало в религиозен символ, олицетворявайки пещерата - гробница на Христос, чийто камък той отместил.
До 15 век няма сведения за великденски ритуали, включващи яйца, в Западна Европа. В средните векове яйцата често били боядисвани в червено, и символизирали кръвта на Христос. В днешни времена на великден в САЩ се крият 1 билион боядисани яйца в паркове, задни дворове, дори и на поляната пред Белия дом.
Шоколадовите яйца се появяват края на 18 век. Пластмасовите яйца, използвани за украса, правят своя дебют началото на 60 – те години.

Великденският заек
Великденският заек има своя произход от пред–християнската наука за плодородието. Зайците, и по – точно дивите зайци, са символ на изобилието на пролетта.
От античността зайците са символ на луната, а първото пълнолуние след пролетното равноденствие, бележи и датата на Великден. Дивите зайци се раждат с отворени очи, докато питомните зайци се раждат слепи. Считало се е, че те никога не мигали и не си затваряли очите, и че са нощни създания, както и луната. Също така, те носят малките си един месец, преди да ги родят, както и на луната и е нужен един месец, за да достигне отново пълната си фаза.
Легендата разказва, че Великденският заек в началото е бил голяма красива птица, принадлежаща на богинята Еostre. Един ден, тя превърнала своята любима птица в див заек. И тъй като Великденският заек е все още птица по душа, той продължава да прави гнезда и да ги пълни с яйца.
Историята на козунаците започва преди повече от три столетия. В началото на XVIIвек един френски хлебар омесил първообраза на днешния козунак за Великден. Оттогава се създава традицията за празника да се омесват козунаци. В Италия и днес приготвят козунаци под названието “Panetonne” (панетоне), които при обикновени условия могат да се съхраняват шест месеца. У нас козунаците се приготвят след 1920г, и то първо в градовете.
На Великден са сервирали на обедната трапезазелена салата, украсена с червени репички и нарязани на кръгчета твърдо сварени яйца, чорби от дреболии на пиле, кокошка или пуйка, застроени с разбити в лимонов сок яйца. Птиците се варели заедно с дреболиите, след което се нарязвали на парчета. В повечето градове са приготвяли и агнешко печено, докато в селата това е ставало едва на Гергьовден. В пазарджишко пък са пекли прасенце-сулалче. До въвеждането на козунаците като традиционна храна за празника са приготвяли сладка баница, баница с коприва, курабии и са сервирали прясно овче сирене.

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...


Тема Re: Великденнови [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 09:16



.

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...

Редактирано от !!Фakличka!! на 24.03.10 09:22.



Тема Re: Велики понеделникнови [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 09:17



Седмицата преди великден българите наричат „великата" или „Страстната неделя" и тя е свързана с редица забрани и ограничения за хората.

През цялата седмица не се пеят песни освен черковни, не се играят хора и музика не свири, а който не изпълни това, според народната вяра ще му излезе цирей на някое деликатно място. От този ден започва голямото великденско чистене

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...


Тема Re: Велики вторникнови [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 09:18



Тогава моми и невести ходят за „мълчана" вода. Това е прясна вода, донесена от три извора, и през цялото време докато се носи, не трябва дума да се проговори. Такава ритуално пречистена вода сред народа се смята за целебна. После мият главите си за здраве, като във ведрото слагат и „мълчешна" вода.

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...


Тема Re: Велика сряда [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 09:18



На този ден жените не работят женска работа - не шият, не предат, не тъкат. децата берат здравец и балдаран, правят ги на китки и ги подготвят за вапцването на яйцата на следващия ден.

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...


Тема Re: Велики четвъртъкнови [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 09:20



В ръкопис от X век, който се пази в манастира „Св. Анастасий" край Солун, е казано: „Християнският обичай да се поднасят вапиани яйца съществува от апостолски времена и е получил своето начало от Св. Мария Магдалена. Тя, по предание, като дошла в Рим, явила се пред императора Тиберий, подала му червено яйце и казала: „Христос воскресе!" По този начин обявила своята вяра. А християните от тогава започнали да й подражават. в друго предание се раз-казва, че след смъртта на Христос седем юдеи се събрали на пир. На масата била сложена печена кокошка и твърдо сварени яйца. По време на гощавката един от юдеите казал, че Исус ще възкръсне на третия ден. Стопанинът възразил: „Когато кокошката на масата оживее, а яйцата станат червени, тогава ще възкръсне и топ!" в същия миг яйцата изменили своя цвят, а кокошката оживяла.
Обичаят да се боядисват яйца в нашите земи е заимстван от славяните през втората половина на V и началото на VI век. в Западна България шарените яйца наричат „перашки". Някои изследователи смятат, че името „перашка" е производно от праславянската дума „пер" със значение „бия, удрям, бие град, удря гръм", като възлиза към по-стара дума „квер" със значение „дъб", от която е произлязло името „Перун" - названието на бога на гръмотевиците. При това по дребните български земи четвъртъците са тачени като дни против гръм и да не бие град по нивите. Защото четвъртък се е смятал за ден на Перун, името „Перундан" (Перунов ден) е със значение „четвъртък" в езика на по-лабските славяни. в това е и унаследената традиция яйцата да се боядисват в четвъртък.
В стари времена рисуването на великденските яйца ставало предимно в селата. За града това било нетипично явление. изключение са били гравюрите на монасите от по-големите български манастири, иначе боядисването и изписването на яйцата било задължение еднакво за моми и за възрастни жени и продължавало и в събота, но тайно, за да не бъдат урочасани яйцата от зли очи.

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...


Тема Re: Велики петъкнови [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 09:21



Народът го нарича още „Разпети петък". Това е голям празник. Никой нищо не работи, защото вярват, че ако се наруши забраната, голям град ще бие реколтата. в някои селища на този ден момите изписват с въглени и писци боядисаните в четвъртък яйца.

В една легенда се разказва, че в петък, когато Христос се качвал към Голгота с огромния кръст на плещите, като минал край една жена, която перяла, й поискал малко вода, за да накваси своите напукани устни. Тя гребнала помия и му подала. Топ я изпил, но нищо не рекъл. По-нататък от един дом, в който печели хляб, му подали къшей топъл хляб. Когато изкачил Голгота, Христос промълвил: „Проклета да бъде жената, която пере в тоя ден, а благословена оная, която при-готвя хляба!" Затуй в петък не се пере, а моми и жени правят великденските кукли и хлябове. Но първо са подновили кваса, защото великденските краваи се правят с нов квас. в миналото къща без квас не оставала, че ако се изгуби квасът, къщата остава без берекет през следващата плодна година. Подновяването става, като в омесеното тесто не се поставя стар квас, а се оставя на топло само да вкисне. От тоя квас се правят обредните хлябове и от него се пази за следващите замесвания.
Обредните хлябове за великден са разнообразни - кръгли, с дупка в средата, елипсовидни или във вид на плетеница, но навсякъде в тях се поставят чер-вени яйца. Тези обредни краваи задължително се месят от омъжени млади, чисти жени, с пшеничено брашно. Брашното нарочно се пресява три пъти и по време на втасването на тестото в него се поставя прясно откъсната зеленина - коприва или здравец и стръкче босилек.

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...


Тема Re: Велика съботанови [re: !!Фakличka!!]  
Автор !!Фakличka!! (fuego)
Публикувано24.03.10 09:22



Българите я наричат още Одушна или Погребенна, защото в този ден жените обикновено посещават гробищата. Преливат и прекадяват, палят свещи, раздават боядисани яйца, варено жито и хляб за душите на мъртвите близки. в някои селища в събота вечер размотават преждата от кроена и мотовилки, за да има повече дъжд и берекет.

Боли ме фара кой си, и от кой обществен слой си ...


Тема Re: Велика съботанови [re: !!Фakличka!!]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано24.03.10 22:16



браво факломиро, ти си като мен у римския клуб. Сама си пишеш, сама си отговаряш.


И да не кажеш, че съм гаден - статия за произхода на празника Великден:





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.