Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:36 29.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Колебаещото се "АЗ"нови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано25.04.13 17:08



Колебаещото се "АЗ"

( разговор между А и Я)

– Онова „аз”, което чувстваш точно сега, възниква само в мигът, който наричаш „ точно сега”. Но в течение на краткото си съществуване, това” аз”, е уверено, че именно то е било и винаги ще бъде и.. изчезва, незабележимо за себе си. И след изчезването му, не остава никой, който би могъл да забележи случилото се.

– «Аз » никъде не изчезва, – каза Я. – Винаги го има.

– По-голямата част от времето, - отвърна А, – никакво «аз » изобщо няма. Няма го нито на сън, нито когато се возиш в кола или когато правиш секс. То възниква само в отговор на специфичните оферти на умът «Б» : Какво «аз» мисля за това ? Как «аз» се отнасям към това ? Как «аз» трябва да постъпя? И всяко ново «аз», възникващо по този начин в течение на минута, е уверено, че именно то е било и винаги ще бъде. А после тихо изчезва. За следващата оферта, възниква друго «аз», и така до безкрай.

Всичко, което се случва с нас в живота - се случва не с нас, а с настоящият момент от времето. Нашите «аз» – са просто негови фотографии.

– Но ние помним себе си, – не се предаваше Я. – Точно тази памет е и нашето «аз». Ние помним, какви сме били.

– Да кажеш, какви са миналите ти «аз», е невъзможно, – каза А. – Споменът за тях е отредактиран. Човекът е само мигновенното си «аз». И в съществуването му има големи интервали, когато това «аз» просто отсъства, защото физическото му тяло, няма нужда от това за да оцелее. Тези паузи по качество с нищо не се различават от смъртта. Именно за това поетите казват, че смърт – няма. Когато човек си мисли - « ще се самоубия», «ще умра » – свършва само тази мисъл. После има друга, после –трета. Или няма никаква. Това е.

– Защо тогава, никой не разбира това? – попита Я.

– Защото няма кой да разбере. Как мигновенното «аз» може да разбере своята нестабилност, когато в неговите ръце е цялата му телесна памет? То решава, че всички запечатани там събития, са ставали именно с него.

– Значи, ние се самозалъгваме? –попита Я.

– Не бих нарекла това самозалъгване, защото тук няма излъган. Но на този механизъм са основани повечето свойствени за човека заблуждения за «себе си» и «за света ». Същината на древните духовни практика е именно в получаването на опит за събуждане от това състояние. Да направиш това събуждане устойчиво е доста сложно по доста комична причина. Трайното разбиране за това, че истинско «аз» няма, успяват да постигнат малко хора. Всяко «аз», което разбира това, след миг се сменя с друго, което вече не помни за това. Или, което е още по смешно, е уверено, че помни – дори се счита за просветлено «аз», което дори може да преподава на курсове «познай себе си».




Редактирано от vidiya на 25.04.13 17:22.



Тема Re: Колебаещото се "АЗ"нови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано25.04.13 18:10



Защото няма кой да разбере
а тогава кой твърди и кой е разбрал, че няма <<аз>> ?

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Колебаещото се "АЗ"нови [re: exaybachay]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано25.04.13 19:05







Тема Re: В Мен, под кожата минови [re: mo32®]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано25.04.13 19:12



Много добре казано....





Тема Re: Колебаещото се "АЗ"нови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано25.04.13 19:32



Аз, все още имам "аз"...ако го нямах, щях вече да съм просветлена...


Обърни внимание на думичките: трайно - устойчиво знание...на отсъствие на "аз".
В катарзиса на ДМ- къде ти беше"аз-а"? Или умът ти запечата само синините по тялото ти ?

Редактирано от vidiya на 25.04.13 19:33.



Тема Re: В Мен, под кожата минови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано25.04.13 19:34



.......................................................................................................................................
- Хващаш се за познатото, за миналото...ела с мен...казах ти че имаме два избора, само един Е - този да продължим, границата отдавна е прекрачена, не можеш нито да се върнеш, нито да останеш...погледни в тъмнината, нима не виждаш как се разсейва, нима не виждаш как светлината си проправя път, освободи се...

-Добре...да продължим...

И гората с мрака изчезнала





Тема Re: В Мен, под кожата минови [re: vidiya]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано25.04.13 20:04



Когато плачеш- сълзи от любов към теб или от тъга по теб? Как намираш разликата и разпознаваш?


Влез по надълбоко във въпроса и излей отговора, идвайки от под кожата ти.





Тема Re: Колебаещото се "АЗ"нови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано25.04.13 21:50



ако го нямах, щях вече да съм просветлена
дали? - сигурна ли си?

отсъствие на "аз"
да отсъства от къде?

В катарзиса на ДМ- къде ти беше"аз-а"?
след като аз правя катарзиса, къде другаде може да съм, освен в правенето на катарзиса?

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Колебаещото се "АЗ"нови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано25.04.13 22:59



Ще ти отговоря кратко и ясно-ДМ, всяка сутрин, докато си отговориш на въпросите, които ми задаваш!



Редактирано от vidiya на 25.04.13 23:09.



Тема Re: В Мен, под кожата минови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано25.04.13 23:05



Струва ми се, че ти отговорих. Може да е -кратко, но пределно ясно...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.