Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:16 09.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема За живите цветянови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано12.06.13 13:41



Прочетох темата за Ошо-ентусиастите в България. Върна ми спомени от едно време, когато бях изпълнен с много ентусиазъм и наивна романтика. Беше хубаво. Всяко нещо има своя край.

В тая връзка: Ако искам да продължа Пътя си, ще трябва да пробвам практиките на Ошо. Не защото ми харесва или искам, а защото така се налага. Не ми харесва, но не зависи от мен. Ще се наложи да се занимая и със Сахаджа йога, там е другият човек, на който от години се дразня. Само като си помисля и се изприщвам. Но и това не зависи от мен - това е задача, с която или ще се справя, или ще се проваля. Какво да се прави, учениците решават задачи, независимо дали са кастанеди, йогини или даоси... или нищо.

За да мога да продължа напред, ще трябва да изгоря демоните от миналото. Кали Ма Шакти - пречистващият огън на майка Кали.

Ще се видим от другата страна. Чао за сега.



Един специален поздрав към всички:

___________



Тема Re: За живите цветянови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано12.06.13 23:36



Ама, че си странен.

На мен никога не ми е пречило това, че не харесвам някого, като личност, да пробвам практики, предложени от него. (Апропо, казано под много дълбока тайна, никой да не гледа и да не слуша - на мен и Кастанеда не ми харесва.)

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: За живите цветянови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано16.06.13 21:26



Всяко хубаво нещо има край – за да позволи да дойде и нещо по-хубаво.

Не разбирам логиката ти да се занимаваш с практиките на Ошо, защото той те дразнел. По-добре се занимай със СЕБЕ СИ и виж защо Ошо или някой друг те дразни. Още по-малко не Ошо е важен в случая, а дадени принципи и подходи към живота. Ако ти харесват неговите – задълбочи се и се потопи, ако не, върви си по Пътя и не му обръщай внимание.

Ще ти дам един конкретен пример, защото така се случи при мен, че усетих вътрешната енергия едновременно, и от цигун/даоски практики, и от Ошо такива. Практиките бяха буквално същите седмици и месеци, но в различни дни. И първия очевиден извод беше, че вътрешната енергия не е нито даоска, нито ошовска, а просто присъща за човешката същност и вероятно се събужда по много начини.

При основните цигун практики акцентът е върху енергията (как да се работи с нея), а при Ошо медитациите енергия е просто средство как да се отиде отвъд ума и да се навлезе в медитация. Всеки подход има своя смисъл и те не се противопоставят.

Конкретно за Ошо медитацията, се разбира лесно дали си влязъл в нея или не, защото или оставаш в ума и и се чувстваш неудовлетворен чудейки се какво си правил този 1 ч, или усещаш, че една друга същност в теб се събужда. Разликата е коренна и го знам, защото първия път когато правих Динамична, не ми бяха обяснили много смисъла и не се получи. Но когато човек е готов няма причина да не се случи. Ошо е подготвил тези практики именно за съвременни западен тип човек. И смятам, че за теб ще са много полезни (изчети обаче темите в клуба за ДМ за да разбереш смисъла й).

След това има РАЗЛИЧНИ други Ошо медитации за да се види, че можеш да навлезеш в това състояния отвъд ума си не само по един начин, а по най-различни други... И че може да си в него в различни ежедневни ситуации. Не е трудно да се разбере, че духът не е ошовски, будистки, даоски, кастанeдски, алабалски или някакъвв друг, а е също присъща част от нашата човешка същност.

И когато си там, няма „друга страна“ – всичко е едно.





Тема Re: В Мен, под кожата минови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано22.06.13 01:47



По-хубавото от да си обичан е да обичаш - аз ти благодаря, че ми позволяваш да те обичам.



биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни

Тема Re: July morning looking for loveнови [re: vidiya]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано01.07.13 10:16




There I was on a July morning looking for love.
With the strength of a new day dawning and the beautiful sun.
At the sound of the first bird singing I was leaving for home.
With the storm and the night behind me and a road of my own.
With the day
came the resolution
I'll be looking for you.

I was looking for love in the strangest places.
There wasn't a stone that I left unturned.
I must have tried more than a thousand faces,
but not one was aware of the fire that burned
In my heart,
in my mind,
in my soul.
In my heart,
in my mind,
in my soul....




Тема Re: July morning looking for loveнови [re: vidiya]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано01.07.13 10:40




I will not die an unlived life.
I will not live in fear
of falling or catching fire.
I choose to inhabit my days,
to allow my living to open me,
to make me less afraid,
more accessible;
to loosen my heart
until it becomes a wing,
a torch, a promise.
I choose to risk my significance,
to live so that which came to me as seed
goes to the next as blossom,
and that which came to me as blossom,
goes on as fruit



Тема Re: July morning being in love - revisedнови [re: vidiya]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано01.07.13 13:56



Може би звучи по-добре така

:

Here and there, July morning and December night, I am in love,
With the strength of a new day dawning and the beautiful sun.
At the sound of the first bird singing I am at home.
With the storm and the night behind me and a road of my own.
With the day
came the resolution
I am with you.

I am in love in the strangest places.
There wasn't a stone that I left unturned.
I must have tried more than a thousand faces,
and I am always aware of the fire that burned
In my heart,
in my mind,
in my soul.
In my heart,
in my mind,
in my soul....

I am always in love.
P.S. with you



Тема Re: July morning being in love - revisedнови [re: Mиpo1]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано01.07.13 15:28



Jean-Francois De Witte


Agree! Me too



How often have you sailed in my dreams
and now in my awakening?
Here I am - ready to go
into the seasonless world where we shall reap and love
and my spirit has entered your heart....

Thank U

Редактирано от vidiya на 01.07.13 15:38.



Тема Re: В Мен, под кожата минови [re: vidiya]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано03.07.13 15:41





Понякога заставам отстрани
и дълго гледам към живота си -
редят се бездни, бури, стръмнини
с неспирен полет към високото ...
И взимам си от бездната дълбокото,
на бурята от лумналия огън,
перце за спомен от високото
и бяло камъче от Пътя волен.
Събирам си парченца от Душата,
разпръснати във време и пространство,
със Дух поливам ги в сърцето ,
хем корени да пуснат, хем пак със Мен
да странстват...



Тема Re: Любовта като хрананови [re: vidiya]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано09.08.13 23:54





"Животът такъв, какъвто е… Аз го разделям на три части: закуска, обяд и вечеря. Детството е закуската. И ако се случило така, че тази сутрин не си закусвал, ще си твърде гладен, прекалено гладен по обяд. А ако пропуснеш и обяда, вечерта, разбира се, ще си направо полудял. Любовта е храна и затова разделям живота на три: закуска, обяд и вечеря.

Любовта е храна: храна за душата. Когато детето засуче от майчината гръд за пръв път, то приема две неща, не само мляко. Млякото влиза в тялото му, а любовта в душата. Любовта е невидима така, както е невидима душата; млякото е видимо така, както е видимо тялото. Ако имаше очи да видиш, би видял две неща да се вливат от майчината гръд в съществото на детето. Млякото е просто видимата част на любовта; любовта е невидимата част от млякото – топлината, любовта, състраданието, благословията.

Ако детето е пропуснало закуската си, когато стане младеж, ще има твърде голяма нужда от любов – а това създава неприятности. После ще е твърде нетърпелив да получи любов – това води до проблеми. А също и ужасно ще бърза в самата любов – а това носи неприятности, защото любовта израства много бавно, тя има нужда от търпение. И колкото повече бързаш в любовта, толкова по-голяма е вероятността да я пропуснеш.

Наблюдавал ли си себе си и другите? Хората, които имат особено голяма нужда от любов винаги страдат, защото постоянно усещат, че никой няма да я удовлетвори. Всъщност, никой не може да им стане майка отново. В отношенията майка-дете от детето не се очаква нищо. Какво може да направи детето? То е безпомощно. Няма какво да даде. Най-много да се усмихне или да следи с очите си къде отива майка му, това е всичко. Малки и хубави жестове, но то наистина не може да направи нищо друго. Майката трябва да дава, а детето трябва да получава.

А ако по време на закуската си пропуснал това, ще търсиш жена, която да ти бъде майка. Но една жена си търси любовник, не син – и неприятностите вече са сигурни. Освен ако случайно не намериш жена, която си търси син. Тогава нещата ще се получат, тогава двете болести ще си паснат.

Това винаги се случва: песимистът си намира оптимист, садистът винаги си намира мазохист, доминиращият винаги си намира някой, който има нужда да бъде доминиран, така че да са подходящи един за друг. Никога не могат да се намерят двама мазохисти, живеещи заедно. Виждал съм хиляди двойки и досега не съм попадал на нито една, в която и двамата партньори да са садисти или и двамата да са мазохисти. Невъзможно е еднаквите да живеят заедно, те трябва да се допълват. Само противоположностите си подхождат и хората винаги се влюбват в своята противоположност.

Можеш да срещнеш жена, която си търси син, а това е доста грозно и много болно, защото е нормално една жена да си търси любовник, а не дете. Това е проблем и проблемът става много по-сложен: ако тя си търси син, това е неосъзнато и ако ти си търсиш майка, това също е неосъзнато. Всъщност, ако жената се опита да ти бъде майка, ти ще се почувстваш обиден. И ще кажеш: ‘Какво правиш? Аз да не съм дете? ‘. А ти ще търсиш майка. Хиляди, милиони хора търсят майка.

Ето защо мъжете се интересуват толкова много от женските гърди – иначе няма нужда да се интересуват от женските гърди. Интересът им просто показва, че по време на детството им, по време на закуската са пропуснали нещо. И това продължава, върти се в ума им, обсебва ги. Гърдите са за закуската. Защо и сега продължаваш да ги мислиш и да страдаш за тях?

Погледни ситуацията в дълбочина, защото отговорността не е твоя, ти няма какво да направиш. Сега не можеш да промениш майка си. Станалото станало, но ти можеш да го осъзнаеш – да осъзнаеш всички тези неща отвътре. И чрез осъзнаването им се случва чудо. Чрез твоето осъзнаване тези неща започват да изчезват. Те са прилепнали за теб само когато си напълно неосъзнат. А цялостното осъзнаване се превръща в трансформираща сила.

Затова просто бъди осъзнаващ. Ако отношението ти към любовта е детинско, стани съзнателен, разбирай, изследвай дълбоко. И само чрез осъзнаването то ще изчезне. Така че нищо друго не е необходимо. Не, че първо ставаш осъзнат, а после се запитваш: ‘А сега какво да правя?’ Моментът, в който ставаш осъзнат, то изчезва, защото ставайки осъзнат, ти ставаш възрастен.

Детето е неосъзнато. Детето живее в дълбоко несъзнание. Чрез осъзнаването ти ставаш възрастен, зрял, така че всичко, към което си прилепнал в твоето безсъзнание, изчезва. Така, както донасяш светлина в стаята и тъмнината изчезва, донеси осъзнатост в сърцето си.

А има хора, които са пропуснали и обяда си. В старите си години те стават онова, което наричаме ‘стар мръсник’. Тогава те мислят непрестанно за секс и за нищо друго. Може да не говорят директно за секс – може да говорят против секса, но ще говорят за секс. Това, че са против няма значение.

Ако отидеш да послушаш така наречените светци в Индия, ще ги чуеш да говорят непрекъснато против секса и да възхваляват брахмачария . Тези хора са пропуснали обяда си. Сега е дошло времето за вечеря, а те вече са полудели. И знаят, че смъртта може да дойде всеки момент. А, когато смъртта се приближава и времето изтича между пръстите, е естествено да са нервни.

Тези невротични хора имат истории в древните писания, че когато медитират нимфи – красиви жени от рая – се появяват. И танцуват голи около тях. А защо трябва да правят такива неща? На кого му пука за един медитиращ на Хималаите старец? На кого му пука? Та той е почти мъртъв – на кого му пука? Тези нимфи от рая, те могат да намерят по-добри хора. Всъщност, много хора преследват нимфите и как ли те намират време да тормозят ришите (пророците ), тези така наречени светци? Не, няма какво да се направи нито с нимфите, нито с рая, нито с каквото и да е.

Просто тези хора са пропуснали и закуската, и обяда. И във времето за вечеря тяхното въображение си прави страшни шеги с тях. Такова е тяхното изгладняло въображение.

Направи си един опит: пости три седмици. И после навсякъде ще виждаш храна, навсякъде! Даже, ако съгледаш пълната луна в небето ще ти заприлича на хляб, на чапати . Така се случва, защото ще започнеш да си измисляш, твоето въображение си играе с теб.

А ако става така, състраданието никога няма да се появи. Движи се бавно, бъди буден, наблюдавай, обичай. Ако си сексуален, не казвам да се откажеш от секса. Казвам, правейки го, да си по-буден, по-искрен, по-задълбочен, така че сексът да се превърне в любов. А ако обичаш, тогава бъди обичащ и благодарен, донеси по-дълбока благодарност, радост, празнуване, молитва в това, медитирай върху обичането, така че то да премине в състрадание.

Ако не си бил състрадателен, не си мисли, че си живял правилно или че изобщо си живял. Състраданието е цъфтеж. И когато се случи на един човек, милиони биват излекувани. Всичко около него е излекувано. Състраданието е терапевтично".

Ошо
Източник: www.osho.com

Редактирано от vidiya на 10.08.13 00:44.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.