Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:58 31.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: мъртви цветя и живо градинарстваненови [re: mo32®]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано16.05.13 15:25



Целувката събужда спящи красавици, виж как и на теб ти подейства отпушващо.

1. Най-после един точен (т.е. твой) отговор.

2. Тук обаче пак се върна в твоите неспасяеми умоблъсканици. Лао Дзъ (и цитатите му) са нещо РАЗЛИЧНО от упражненията, които правиш. Аналогично, донхуановите приказки и каквото правиш по така наречените шамански семинари. Толкова ли е сложно да казваш ТОЧНО нещата без да се идентифицираш с някакви въображаеми групи от хора. Иначе става като онзи , който запалил една свещ в църквата и след няколко дена говорел от името на Христос.

3. Така и не става ясно коя е точно система, която практикуваш и за която говориш . Аз просто констатирам, че като те питам нещо просто за твоето поведение (а не нещо отвлечено) и трябва да разменим поне 5-6 постинга докато започнеш да говориш по същество. А същественото го виждаш в т. 1, която за мен е наистина съществената.

4. Тук пък вече съвсем ти свърши „парата”. Други хора има 7 милиарда в стотици клубове в ДИРа, в други форуми, в кръчмата и парка около вас, на разни места по света. А ти идваш в Ошо клуб. И те питам защо? Може би на това те учат на семинарите, които засегна?


как учиш практиките на Ошо
Болшинството от медитациите на Ошо като Динамична, Кундалини, Надабрахма, Мандала, Гуришанкар, различни тантра практики и още много други съм ги учил от санясани на Ошо, които са били в ашрама на Ошо и са ги учили там заедно с Ошо. Но забележи, че на мен въпреки любовта ми към Ошо, не ми е нужно да се отъждествявам с него или да се наричам ошовист. Аз се уча от всичко около мен и когато говоря тук или някъде другаде, говоря от мое име. Даже и да споменавам някое изказване на Ошо, Лао Дзъ, Гурджиев и т.н., то е за да предам какво съм видял през него и как моето същество го пресъздава.





Тема Re: Сълзи -медитациянови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано18.05.13 11:48



Кой е казал, че сълзите са признак на слабост? Не! Това не е признак на слабост.

Това говори, че има чувства. Това говори за Силата на чувствата.
А Светът на чувствата е по-дълбок, от Светът на мислите.
Сълзите не са задължително признак за нещастие. Това са също, сълзи от Радост или Благодарност. Сълзите са единственият признак, че вътре в нас се случва нещо до такава степен огромно, че започва да ни преизпълва.
Сълзите са освобождаване. Сълзите са велика сила. Жлезите в очите на цялото човечество са еднакви. Но мъжете мислят, че плачат само жените, защото така са ги учили в детството им. От тази си мисъл- вярване, мъжете губят много – губят са чувствата си, радостта си и не могат да изразяват благодарноста си.
Ако не плачеш – това не е сила.
Това, което наричаме сила, е нечувствителност
Силата не е груба, тя е –мека.

Виждала ли си поток, стичащ се от планината, падащ на каскади в меката вода? Скалите са много твърди. Но в края на краищата, течащата вода побеждава. Камъкът се превръща в пясък и изчезва. А когато видиш разцъфнало цвете до камък, какво ще подариш на любимия човек? Камък? Не! Именно цветето притежава сила и величие. Силата е в неговата нежност, аромат и красота. Неговата слабост, е също –неговата сила. Разтваря се сутрин и увяхва вечер. То е живо и ще умре, защото е живяло. Камъкът никога няма да може да умре, защото вече е мъртъв, той просто не е живял.

Бъди мека. Онези, които позволяват на сълзите си да текат, са щастливци – те са силни! Не ги вълнува критиката и съденето на окръжаващите. За да плачеш, без да ти пука и без да мислиш какво ще кажат хората, е нужна Сила. Нека всички да говорят! Развалям си репутацията? Какво от това...
И си разрешавам да поплача от цялото си сърце.
........

Никога не се страхувай от сълзите. Така наречената цивилизация ни е накарала да се страхуваме от сълзите. Създала е в нас чувството за вина и когато сълзите нахлуват, се чувстваш неловко. И започваш да мислиш, какво ще кажат другите. Или пък, мъжете си казват:”Аз съм мъж, а плача! Това изглежда толкова женско и детско. Не може така!” Когато спираш сълзите, убиваш това, което е расло в теб.
Сълзите са много по-красиви от всичко онова, което има в теб, защото сълзите идват от препълването на битието. Не е задължително, сълзите да идват от тъгата, понякога те идват от голяма радост, а понякога идват от голям покой и понякога идват от екстаз и любов. В действителност, те нямат никакво отношение към тъгата или щастието. Всичко което прекалено докосва сърцето, всичко, което те завладява, всичко, което е прекалено много, до такава степен, че не можеш да го сдържиш и започва да те преизпълва – всичко това, носи сълзи.
Приемам ги с огромна радост, наслаждавам им се, приветствам ги и чрез тях разбирам, как да се моля.
Чрез сълзите разбирам, как да виждам. Пълните със сълзи очи, са способни да виждат истината. Пълните със сълзи очи, са способни да виждат красотата на живота и неговото благословение.



Само човеците могат да плачат или да се смеят.Нито одно друго животно не може това, защото няма друго животно, което да е достатъчно съзнателно, за да се чувства преизпълнено. Само човекът има достатъчно съзнание за да се чувства препълнен, наводнен от нещо до такава степен, че да започне да плаче или да се смее. И тези две способности са му абсолютно необходими.
Сълзите ми помагат да отпусна напрежението, а смехът ме кара да танцувам и пея. Защото сълзите и смеха са взаимосвързани. Сълзите подготвят пътя на смеха: те чистят сърцето ми, а после се ражда смеха. Ако съм включила първия процес, вторият е вече наблизо.
И понеже, след като се наревах тази нощ, ми е време вече да се смея и танцувам, ей така:

Благодаря Ти!

Редактирано от vidiya на 18.05.13 13:07.



Тема Re: Сълзи -медитациянови [re: vidiya]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано19.05.13 12:54



Състояние- от тези в които незнайно защо сълзите напират, безпричинна тъга обзема съществото. Ако се заровя в мисли, мога и да стигна до рационално обяснение за това, но дали ще помогне?! Постоянната борба между разум и чувства.

Ума ми подава повтаряща се ситуация- сълзи, после облекчение и мигове на тишина. Това е колело- въртя се! Яхвам ту колелото –на сълзите, ту колелото на различните емоции, на чувствата, на мислите, на разсъжденията, на действието и бездействието, та ние постоянно се въртим! Това го забелязвам като включа наблюдателя, иначе се въртя в едно от колелата. Усещам как разбирането потъва и състоянието се променя- дали излязох от колелото на сълзите?! И ако е така, къде попаднах?! Обръщам поглед назад- тази тъга не е тъга-депресия, тази тъга не е тъжна, тази тъга е копнеж, тази тъга е творческа, нима думите не се редят сами, обличайки надигналото се в мен?! Нима сега не се усмихвам вече- къде съм?- яхнала емоцията на задоволство, нима всичко свърши толкова бързо, нима две едва отронили се сълзички измиха тъгата на душата и ето нов прилив на енергия- жизнерадост…

Отново наблюдавам надигналата се вълна и самото отправяне на вниманието натам, вълната плавно се разлива на брега и се слива с океана- отново тишина, но не от тази настъпила от умора, безнадеждност и неразбиране, а от тази потапяща ме в океана на безвремието и смирението, разтваряща ме в мига.

Ето не е ли това „златната среда“ – за миг зърнати двете крайности, но попадайки – Никъде или попадайки Навсякъде!

И аз ти Благодаря!





Тема Re: Сълзи -медитациянови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано21.05.13 18:08



Ето не е ли това „златната среда“ – за миг зърнати двете крайности, но попадайки – Никъде или попадайки Навсякъде!

Прозвуча ми като: моята радост е моята тъга без маска.

Красиви думи, изразителни, но без дълбок смисъл. ... спящи, несъзнателни. За спящия човек, радостта не е нищо друго, освен тъга без маска, защото когато „спиш”, живееш в противоречия. Смехът и сълзите ти вътрешно не са различни защото излизат от един и същ източник... те са неразделими .

И това е вярно за слепия, за сънуващия, несъзнателния. Но ако си малко буден, можеш да преодолееш и двете.Те са неразделими, защото в мига, когато преодоляваш тъгата, преодоляваш и радостта.

Има и друг вариант: Да се смееш от страх, че ако не се смееш, ще заплачеш...т.е. смеха става начин да скриеш сълзите.
Това противоречие между смехът и сълзите, между радостта и тъгата (между доброто и золото - за което Миро те пита в съседната тема) – е просто част от ума. Умът не може да живее без противоречия.

Проблясъците, идващи от сърцето, са само спирки по средата на Пътя. Това не е твоята истинска същност. Разбира се, това е по-добре от това, което идва от ума, но не се заблуждавай с това, защото сърцето е също част от тялото ти, както и ума. И умът и сърцето ще умрат със смърта на телата ни.

Намери онова, което няма намерение да умре – тогава ще знаеш, че противоречия – няма. Смехът е радост, и сълзите са радост, когато отидеш отвъд тях.

Не си мисли, че колкото по-дълбоко тъгата прониква в естеството ти, толкова повече радост можеш да събереш в него.

Но ако вземеш вода от морето, от която и да е негова част, вкусът и ще бъде един и същ.

Защото в нашето същество, има място, до което не можеш да стигнеш чрез задълбочаване на тъгата, но до което можеш да стигнеш чрез мълчанието на ума си и с препълнено от любов сърце в медитация. Не преставам да говоря за медитацията, защото медитацията е като минаване през огън, който изгаря боклука от главата ти и чисти сърцето, за което се вкопчваш като някакво съкровище. Медитацията те съблича, оголва, разголва, защото дрехите, които носим не са нищо друго, освен нашата болка, страдание, тревоги и мъки.

В огъня на медитацията, всичко, което не е твоята истинска реалност, всичко, което е взето на заем от вън –изгаря, за да остане същественото, онова, което дори смъртта не е в сила да унищожи.

Умът може да бъде уравновесен. Ако радостта и тъгата са в равновесие, ти си в покой...но този покой не е танц, нито – екстаз...Този покой е разновидност на смъртта. Ти не преодоляваш едното или другото състояние, просто везната е уравновесена - 50/50, радост и тъга. Естествено, не си нито радостна, нито тъжна. И усещането е на равнодушие, тъпота. И тази тъпота не е духовна. Казва се – скука.Всеки път, когато признаваш, че си в покой, признаваш, че живота не е нищо друго, освен скука.
За да разбереш Цялото, трябва да го погледнеш от всички страни. ...преди да направиш заключения. В медитацията, когато ума-компютър е включен, разума вижда цялото от всички страни и веднага осъзнава, разбира истинската същност. Но за да разкаже за това, използва ума, а ума разделя всичко. Представи си Земното кълбо, от всички страни и се опитай да разкажеш всичко, което виждаш. Веднага започва деленето: северен-южен полюс, вода-суша, планини-равнини, гори –пустини...Пълни противоречия. Така е и с Ошо. Описанието му за някакъв проблем, явление, ти се струва отначало противоречиво, докато не подредиш мозайката в една картинка и не я осъзнаеш изцяло. И ако се съпротивляваш на разбирането за истината, ума ти винаги ще намери контрадоводи, в това число и противоречия.

Духовното израстване се случва отвъд радостта и тъгата.С една дума – отвъд всички противоречия.
Само в непротивориечивото, недуално пространство можеш да изживееш истината.Твоята Цялост.



Благодаря на Теб и на един Ръчко, който ми помага да виждам себе си в дълбочина.
Поздрава е в другата тема!

Редактирано от vidiya на 21.05.13 19:50.



Тема Re: Сълзи -медитациянови [re: vidiya]  
Автор Shalini fromnowhere (Soy Yo...)
Публикувано23.05.13 09:33



Думите ми може да са красиви, грозни, будни, заспали и т.н., но това са моите думи независимо от какво състояние извират, а на теб благодаря за това, че ми напомни за книгите- духовните, от доста време не съм хващала книга- последните пъти бяха като духовен душ за душата, изписвайки усмивка на лицето ми и пораждащи леко потръпваща, радостна „тъга“ от разбирането и истината заложена в думите.



И скуката, която описваш – не бих заменила всичките си красиви усещания и тръпки които ме карат да се чувствам жива пък било то и за духовна скука, ако се постига тя както го описваш ти.

Лашкайки се между тъга-радост, любов-омраза, ден-нощ, аз се чувствам жива и се възползвам от всяка предоставена ми от живота ситуация за да изпълня съществото си с живот, да усетя сърцето си да бие изпълнено със съществуване. И „чакайки“ това състояние на нирвана, не мисля да се изпълвам с „духовна скука“ и с книги, взети думите им за свои творения и състояния.

Във филма „Самсара“- по мое мнение- Пътят в храма и пътят със семейството, не му помага нито за повече мъдрост, нито за постигане на просветление. А една жена без лутане в медитации и храмове имаше повече мъдрост и разбиране от него- самото и стоене, излъчването- тя се беше родила духовна като същност, а той търсещ и лутащ се- не зависимо от това упорито и послушно медитиране и търсене- това бе неговия път и неговите нужди на съществото.


И докато се опитваме да „убедим“ другия за „правотата“ на Пътя, защо не се замислим за прокрадналото и настанило се удобно съмнение относно своя собствен!?!


Благодаря на теб и на музикалния ти поздрав- сътворяващи тези прекрасни „спящи“ състояния в мен, усещайки се вибрираща от живот.

Редактирано от Shalini fromnowhere на 23.05.13 09:57.



Тема Възможни ефекти върху другите от нечие "събличане"нови [re: vidiya]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано26.05.13 15:07



Ако позволиш едно наблюдение. Твоето „събличане” (не само в тази тема) е чудесно, но забелязвам как разни хора (били те Стушо, Шалини или други), вместо да се заразят от него и да насочат вниманието си в тях, го използват за да се разсейват навън. Ти може да им споменаваш усещане, медитация, книга, филм или действие, но вместо всеки да коментира това, което е В НЕГО по случая, те се отплесват да коментират разни чужди думи и действия. Все едно по време на Динамичната медитация някой, вместо да я прави, да гледа другите и да изпуска целия й смисъл.

Коментирането на други неща не е лошо стига човек да тръгва първо от себе си. Понеже и на мен ми са се случвали многобройни общувания с такива хора, които уж искат да влязат в тях, но се отплесват по повод и без повод (да си говорим за дао, тантра, науки, чакри, енергии и прочие), най-добре и в техен интерес е да им обръщаш внимание само, когато коментират себе си, т.е. техни усещания, действия или намерения. А пък, ако не могат да видят нещо в себе си и нямат поводи за отплесване, тогава нуждата от медитация идва сама. Медитацията е просто средство да навлезем по-навътре в нас.

П.П. Примерно аз сега те прегръщам, но забелязвам, че се появяват и разни съпътстващи импулси и за други действия… И съвсем „уставно” и при това с удоволствие се потапям в медитация за да ги разгледам.





Тема Re: Възможни ефекти върху другите от нечие "събличане" [re: Mиpo1]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано26.05.13 23:34



Миро не, че нещо, ма знаеш ли къв си пукал - я кажи какви чужди думи и действия съм коментирал, като си такъв наблюдателен многознайко?

По една или друга причина vidiya вече не е партия с мене, аз сам не мога да се справя и съм прекратил всякакви заебавки - поглеждам от време на време форума и се обаждам колкото да не е без хич.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: мъртви цветя и живо градинарстваненови [re: Mиpo1]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано27.05.13 17:38



...съм ги учил от санясани на Ошо, които са били в ашрама на Ошо и са ги учили там заедно с Ошо.
Недей така ни залива с подробности!



___________



Тема Re: I've got you under my skin. нови [re: Mиpo1]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано31.05.13 14:13



...И ето че, пак заваля...

...Обичам летният дъжд по кожата си и се събличам , така:

I've got you under my skin.
I've got you deep in the heart of me.
So deep in my heart that you're really
a part of me.
I've got you under my skin.
I'd tried so not to give in.
I said to myself: this affair never
will go so well.
But why should I try to resist when, baby,
I know so well
I've got you under my skin?

I'd sacrifice anything come what might
For the sake of havin' you near
In spite of a warnin' voice that
comes in the night
And repeats, repeats in my ear:
Don't you know, little fool,
you never can win?
Use your mentality, wake up to reality.
But each time that I do just the thought
of you
Makes me stop before I begin
'Cause I've got you under
my skin.
I'd sacrifice anything come what might
For the sake of havin' you near
In spite of a warnin' voice that
comes in the night
And repeats, repeats in my ear:
Don't you know, little fool,
you never can win?
Use your mentality, wake up to reality.
But each time that I do just the thought
of you
Makes me stop before I begin
'Cause I've got you under
my skin.
Yes, I've got you under my skin.



When I look in your eyes
I've got you under my skin




Оставям те, да ме изсвириш...

Редактирано от vidiya на 31.05.13 14:18.



Тема Re: Възможни ефекти върху другите от нечие "събличане"нови [re: exaybachay]  
Автор Mиpo1Модератор ()
Публикувано02.06.13 22:00



Последен пример са моите думи, а по-предишните ти сам ги виж – навсякъде са.

Може би Видия не е партия с теб, именно, защото вниманието ти гледа да се отплесне по нещо навън вместо да се задълбочи в теб. Кое е това, с което не може да се справиш? Цяла тема е пуснала тя в случая, а ти не се възползваш от нея и чакаш някой да те бута или да те води за ръка…






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.