Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:22 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: цитати и споделяне за себе синови [re: mo32®]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано02.05.13 15:05



Липсата на внимание и любов в детството, отношението на майката и родителите към детето, това вече може да създаде благодатна почва за наличието на подобни ями, които нямат запълване.
Няма никакво значение дали сексът се представя като духовен или кой знае още каква друга дивотия - той просто се опитва да запълни една бездънна яма.


Има нещо много вярно в това. Единствения начин е, човек в процеса на практика или осъзнаване да види, че и ямата е илюзорна, както и всичко останало. Но тогава няма и желание за запълване. А и това вече отива в теоритизиране, понеже има много нива на осъзнаване и ключът е осъзнаването, което освобождава, да се случи на дълбоко телесно ниво. Това не става просто така от нищото.

Виж поетите - с векове оревават любовта по красив начин. Що? Щото са незадоволени смотльовци с дар слово. Ако я бяха намерили тая пуста любов, щяха да си начешат крастата и да мирясат.



Какъв ужасен циник си ти! Но как да спрат да я оревават, нали е яма, която няма запълване?! (И като няма, няма, не е майтап!)

Аз пък за сетих за нещо, което наскоро беше цитирал от Кастанеда - че щастието е прекалено разрушително чувство, за да се използва. Наскоро осъзнах това за себе си. Всички се стремим към щастие, като пияни калинки, а всъщност това, което наистина ни трябва и то животоспасяващо, е да изтрезнеем. Това не значи загуба на способността за веселба, разбира се.

Но винаги съм се чудила какво ме отблъсква в Ошо и техниките му, и сега имам отговор. Не е редно да се лекува диабетик със сладко и алкохолик с пиячка. За мен Ошо е прекалено разрушителен. Сега, предполагам, че веднага може да изникнат контрааргументи от рода, как да, естествено, той разрушава неквите лоши или задържащи, или ограничаващи неща в нас, за да ни освободи. Сигурно е вярно за някои хора. Да си го ползват със здраве.

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: L.L.]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано03.05.13 11:24



Сега, предполагам, че веднага може да изникнат контрааргументи от рода, как да, естествено, той разрушава неквите лоши или задържащи, или ограничаващи неща в нас, за да ни освободи.

Не, от мен имаш :
Лично сравнение на Прегледа по Кастанеда и Вътрешният Наблюдател по Ошо като Път без илюзии:

При всичкото ми възхищение от блестящите книги на КК, искам веднага да кажа, че не съм фенка на нагуализма и двата метода –сънуване и преглед. И ще кажа защо, като споделя лични наблюдения, които на никого не натрапвам и рецепти не изписвам.

Причината за неприемането на практиките за сънуване, преди всичко е това, че сънуването за мен, не е пълноценен и самодостатъчен път. Работата е в това, че пътя на сънуването игнорира физическото тяло, минава покрай него. А нали именно тялото е источникът на удоволствия – страдания и едновременно с това, най – важният фактор за духовно развитие. Фактът, че имам физическо тяло, за мен е огромно преимущество в сравнение с безплътното състояние, т.к. именно тялото ми е мощен катализатор за осъзнаване.

От тук и извода, че моето физическо тяло и всекидневното ми осъзнаване е Пътя на Дао.

В книгите на Кастанеда, нееднократно се говори, че практиката за сънуване дава енергийно развитие в ущърб на информационното и за това е нужна допълнителната балансираща практика на прегледа. И сега ще обясня защо за мен тя е неприемлива.


Логиката на прегледа е такава: от начало в полето на актуалното осъзнаване се изважда информацията свързана с определени хора и определени събития от миналото.Като правило, тази информация е силно емоционално заредена. По такъв начин, трябваше последователно, едно след друго, да си спомням събития от живота си. За обработката на всяко от тези събития ( спомени), трябваше да използвам своеобразна магична процедура: по време на вдишване главата ми плавно се завъртваше от ляво на дясно. Едновременно с това, трябваше да си представям, че по време на вдишването вземам от миналото си жизнената енергия, която съм оставила там.На фаза издишване, главата плавно се зъвърта в обратна посока, т.е. от дясно на ляво. По време на издишването трябваше мислено да отдавам чуждата енергия, която е била поета от мен по време на събитията за които си спомнях. По такъв начин, при вдишване главата върви от ляво на дясно, при издишване – обратно, т.е при вдишване, вземаме обратно енергията си, при издишване –отдаваме чуждата. Не беше трудно да забележа, че в тази практика, самонаблюдението отсъства. Използването на медитацията за самонаблюдение, поне за мен, е силен, ефективен и просто незаменим метод за разтваряне на съдържанието на съзнанието. Не познавам по – добър метод за пречистване на съзнанието и дългосрочно премахване на информационните шлаки от психиката. Дишането на сталкерите, използвано в прегледа, в сравнение със самонаблюдението е като сравнението между скутер и хубава кола. Прегледа изсипва в сферата на актуалното съзнание огромно количество необработена, емоционално заредена информация и за нейното разтваряне ми помогна медитацията –самонаблюдение.

Забелязах, че докато не използвах метода на самонаблюдението, антрето (зоната на актуалното ми съзнание) не беше почистено. Има такава санскритска дума "пратяя", която означава актуално съдържание на нашето съзнание – това, което мислим, чувстваме, усещаме, възприемаме в даден момент. И така, когато като новоиспечен сталкер , започнах да си спомням живота, антрето ми, преди прегледа, вече беше затрупано от огромно количество информационен боклук. Представи си, миналите години като анфилада (последователност) от стаи, съединени с врати. И когато си спомнях отминалите събития, трябваше да влача този куп информация през непочистените, затрупани стаи в антрето, което също беше потънало в необработена информация. Като резултат получих доста неблагополучна психоинформационна ситуация, изпълнена с „ лошо храносмилане в главата” и всички произтичащи от това последствия.

Съвсем по друг начин ми се отрази самонаблюдението. В този случай, не изваждам по изкуствен начин информацията от миналото, а спокойно и безгрижно съзерцавам, това, което е . При това, най-напред се разтваря актуалното съдържание на съзнанието(антрето се освобождава от боклука ). След това, съвсем естествено, без никакви специални и умишлени действия (като например съзнателно припомняне на минали събития) в разчистеното, празно пространство на актуалното съзнание (антрето) започна самопроизволно да изплува необработената информация от миналото. При това, не избирах, какво да си спомням, а споменът си идваше сам. За мен това беше важно, т.к. процесът на постепенното изчистване на съзнанието ставаше не насила, а естествено, хармонично, безопасно и здравословно.

Това прилича на чистене на лук. Самонаблюдението ми позволява спокойно и без напрежение да сваля първо най-горният слой. Когато напълно го сваля, идва ред на следващия. И така докато не стигна до самата сърцевина.....пустотата на напълно почистеното съзнание..( слой, след слой...до когато – до тогава...)

Другото ми възражение е към „измитащото” дишане на сталкерите и има чисто енергиен характер. За мен такова дишане е неприемливо, по причината на неговата пространствена асиметрия (вдишване – на дясно, издишване – на ляво). Това води до нарастващ енергиен дисбаланс между лявата и дясната страна на главата. В крайна сметка, възниква ситуация, която наричам”енергийно копие”. Същноста на тази ситуация е в следното: от дясната страна на главата ( особенно в областа на дясното слепоочие) възниква патологично вземане на енергия от вън, а от лявата страна на главата – обратно, патологично изхвърляне на енергия. Правилният начин за енергийно развитие е да се балансират енергията на дясната и лявата страна. При Кастанеда е точно обратното (енергиен дисбаланс).

Като бивш медик, мога да кажа, че практикуването на такова асиметрично дишане, води до следните резултати:

За дясната страна – гастритно – язвени проблеми, и заболявания на черния дроб, а на психично ниво – нетърпимост към поведението на други хора, нетърпимост към всяко нарушаване на собствения план, ред, на своите представи за това, кое е правилно и кое –не.

За лявата страна – предразположеност към ляво -странни мигрени, както и към ляво- странен инсулт с паралич на лявата страна на тялото. На психично ниво – прекалена и неадекватна грижа за близки хора.

Между другото, самият КК е починал от рак на черният дроб. Слава Богу, че много „безупречни воини” се спасяват със Спасителят, наречен –мързел!

Виж поетите - с векове оревават любовта по красив начин. Що? Щото са незадоволени смотльовци с дар слово. Ако я бяха намерили тая пуста любов, щяха да си начешат крастата и да мирясат.

Тези думи на Мо, ме накараха да се замисля какво чака поезията? Съвсем ли няма да остане място за нея в новия свят – или, по-точно, място ще има, но стиховете ще станат интересни само в случай, че е известно и документално заверено, че техният автор има два пениса или че той може да ги прочете като използва задника си.(съзнателно избягвам цинизма на точната дума)

За мен Ошо е прекалено разрушителен.

"Възлюбени Ошо, ти какъв маг си – бял или черен? ..
- Прем Туссир, аз съм - оранжев." ..(оранжевият цвят дава увереност в силите и осигурява слънчево настроение)



След дълги години скитания, след различни учения, групи и Учители, за което вече споделих в тази тема, стигнах до простичкият извод:

Не е нужно да търся място на Силата. Най- доброто място на Силата в света –е онова същото, на което съм по време на медитация. Не е нужно да търся Учител, в надежда, той да реши проблемите ми. Най- добрият Учител е моето собствено съзнание, когато съм в медитация. Не ми е нужно да търся вълшебни амулети и предмети на Силата. Най - могъщият предмет на Силата – е моето собствено тяло, когато правя дихателни практики. Не е нужно да бягам по белият свят, в търсене на истинския Път, като попарено куче по двора. Най-висшият Път, се намира тук, точно под краката ми.

Здраве и слънчево настроение и на теб!

Редактирано от vidiya на 03.05.13 12:02.



Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано03.05.13 19:24



Не е нужно да търся Учител
това ще рече, че в по-предните ти постове, в следното си изказване:
Без Учител, за мен това беше – невъзможно...
не си визирала човек, а:
Най- добрият Учител е моето собствено съзнание, когато съм в медитация.
или?

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: цитати и споделяне за себе синови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано03.05.13 19:28



За мен Ошо е прекалено разрушителен.
тука донякъде опираме до така наречения "въпрос на вкус", тъй като това е едно от нещата, с които Ошо ме привлече - опустошителен е. (:

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано03.05.13 19:44



След дълги години скитания, след различни учения, групи и Учители, за което вече споделих в тази тема, стигнах до простичкият извод......

Ти прочете - заключението, след почти 17 години


За това, много любовно ви мъркам, на теб и Шалини, да не прескачате стъпалата...Пътя нито е кратък, нито лесен....но си го вървя...

Редактирано от vidiya на 03.05.13 19:50.



Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано03.05.13 19:55



не прескачам пъсталата, просто се опитвам да разбера нещо съвсем простичко в твоя възглед - имаме ли или не нужда от учител, според теб, визирайки не само мен и Шалини, а изобщо всички начинаещи в медитативните практики?

(моля ти се отговори просто, ясно и кратко - без заобикалки)

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни

Редактирано от exaybachay на 03.05.13 19:55.



Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: exaybachay]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано03.05.13 20:48



Според мен-да! Но, всеки сам преценява...Ако ми се стори нещо интересно, и имам възможност да го посетя и сега не си отказвам. Семинарите са хубаво нещо...





Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: vidiya]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано03.05.13 21:32



Те това е лошото. :(

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: vidiya]  
Автор huanji ()
Публикувано03.05.13 22:08



Семинари?...ти шегуваш ли се.



Аха, аха да ти се случи, но още не е...
Между другото, хората при които е имало директни преживявания, имат специфично излъчване, което се дължи на отвореният процеп. Като да видиш човек с белег...той не може да се скрие. Л.Л. е имала реални изживявания. Не е виновна, просто й се дава, колко и да е мързеливичка. Хи-хи.



Тема Re: Пътят без илюзиинови [re: huanji]  
Автор vidiya ( I LOVE MY SELF)
Публикувано03.05.13 22:12



А де!!! Къде точно обвинявам Ел в каквото и да е било?!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.