Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:01 20.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: Shalini fromnowhere]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано30.07.13 02:39



Намирам неща в ежедневието ми, които са реални и не присъстват само във фантазията, неща до които можех да се докосна реално.., за това аз толкова държа на реалното общуване. Във реалното общуване по- трудно можеш да си създадеш представа, в която да потънеш.

Аааа, бееее....

в това отношение съм талант - създавам си общо взето "квот' си искам"! Или по-точно, каквото възпаленото ми въображение избълва. Нооо - да - в общи линии съм съгласна с твоята стратегия - досегът с реалността винаги е отрезвяващ - малко или много...

...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...

Редактирано от L.L. на 30.07.13 02:40.



Тема Привързаностнови [re: exaybachay]  
Автор mo32® (Naan_kadavul)
Публикувано30.07.13 11:19



Когато става въпрос за привързаност, на Изток се точат едни метафори, големи грапави и лепкави като биволски език. Рахат локум, който се точи ли, точи.

Според мен нещата са прости и са разделени точна на две"
1. Естествените човешки реакции или, по-скоро, емоции. Пример: Някой направи нещо- ядосаш се; или пък се влюбиш и т.н.
2. Втората част вече не е човешка. Ще я нарека с "Его", заради западното и познато звучене. Иначе на Изток го наричат "малък ум", "тамастичен ум", син (емоционален ум) и т.н. Пример: някой те ядоса в момента и нормално би било след първоначалната реакция човек да се балансира отново, да осъзнае причината и т.н. Обаче се получава така, че Егото раздува и повтаря до втръсване как никой в познатата ни вселена няма право да ни ядосва. Което е глупост, разбира се. Егото се храни с отделената от целия вътрешен диалог и създадените емоции енергия.
При любовта е същото - едни фантазии, едни лиготии, ум да ти зайде. После човек да се чуди що се оказва, че уж си влюбен, пък не познаваш човека, в който си влюбен...

Привързаността е капанът на Егото. Кара ни да залепнем за незначителни проблеми и ни изтисква, докато не останем само люспа.

Всяка една ефективна система за развитие, е по същество бойна система. Всяка една практика е насочена да се отървем от изключително коварен противник, който се храни с нашата енергия. Ние не сме слаби, нито сме чак толкова податливи на тревога, на яд, на омраза, на страх... нито сме толкова лигави в своите чувства, та чак да се стигне до самоубийства, ако някой не откликне на любовните ни песни. Нарочно давам по-брутални примери. Единственото "животно", което се самоубива, заради чувства, това е човекът. Всички останали животни следват инстинктът си за самосъхранение.

Нещата стават по-лесни, когато човек разбере, че най-лошите му слабости не са негови. Трябва да се справяме с тях, но решението не да работим върху тях, защото те не са наши. Решението е да премахнем източника им.

Пример. Ядосваш се и подтискаш гнева, защото искаш да станеш "по-добър" (което си е пак трик на Егото). Подтиснатият гняв създава големи проблеми, които са добре дошли за Егото. Така не преставаме да се занимаваме с глупави проблеми и постоянно да сме ПРИВЪРЗАНИ към тях. А те не са наши проблеми!

Истинското решение е да се накара да замлъкне този Ум, това Его. Затова и във всяка система се набляга на развитието на вътрешна тишина. И на много други практики, разбира се, които са тествани и проверени, че работят.

По отношение на тълкуванието на Дао Дъ Дзин, щях да ти препоръчвам да прочетеш книгата на Мантак Чиа и Тао Хуан, обаче в нея двамата автори не тълкуват думите на Лао Дзъ, а по-скоро всеки си внася практики и тълкувания, които са базирани на други трактати: Тао Хуан от И Дзин, а Мантак - от вътрешната алхимия. Най-добре е, ако искаш разбиране по текста, сам да прочетеш други даоски класики и да видиш как различни автори тълкуват афоризмите. Пример: духът на долината се използва като термин за Дзин, еликсира/есенцията и обозначава енергията, която се намира в Дан Тиен или полето на еликсира. После забравяш термините и практиките, и вместо заучени тълкувания, започваш да усещаш текста, да го сънуваш/медитираш над него/.

Привързаността, в крайна сметка е въпрос на енергия и на нейното опазване от разпиляване. Ако не се боим от бъдещето си и не сме загрижени по един крайно егоистичен начин за нашата съдба, тогава егото няма за какво да се захване и нашета енергия става неядлива за него. И при подготовката, и в моментите, когато сме достатъчно силни, за да го отблъснем, все си трябва голяма сила и издържливост. Имам предвид чисто физическа сила. Наскоро видях как комбинирането на гладуване + силни емоции, които не са изчистени + запуснато тяло, водят до психически проблеми. Човекът просто не издържа на срещата със старо гадже + мисли за провал в сегашния си живот. Стана страшно. Криза, бълнуване, халюцинации. Дори се намесиха разни "специалисти" и почнаха да казват, че била направена магия. Дрън, дрън. Болница и, за съжаление, силни успокоителни, за да изключат прилепването и Егото, и човекът се закрепи за няколко дена. Съмнявам се да си взе поука, щото е от типа, дето всичко знаят и могат. А и е прекалено "духовен", та да се занимава с подробности като тялото си. Тулум. Та на психическия срив вече му викаме катарзис и духовно израстване. Искрено се надявам, следващия път да има късмет. Защото тръшкане и рИване ще има много, при това ще се задълбочава проблема.

А и това не е първия сакатлък, на който ставам свидетел. Споделям опит с хора от няколко години и виждам, че точно на най-важната част, укрепването, малцина обръщат внимание. В действителност никой не иска да се бори и да опознава себе си. Всички искаме да не правим нищо и да сме толкова духовни (и страдащи), че всички да ни се възхищават. Да споделя, че в повръщащ и ревящ в самообвиняваща истерия и халюцинации човек, няма нищо красиво, нищо духовно.

Темата е дълга. Очистителните и укрепващи практики са много важни. Заземяването е задължително. Тялото ни е ИН, затова и укрепването му е част от заземяването. Но темата е друга...Привързаност. Важното е да се запонми, че не ние сме причината и не ние поддържаме привързаността. Но е наш избора и отговорността, дали искаме да живеем по тоя начин.

___________

Редактирано от mo32® на 30.07.13 11:29.



Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: exaybachay]  
Автор L.L. (гхрх)
Публикувано31.07.13 09:49



Малко по темата:





...can u feel the kiss of summer
in the hart of winter's wind?...


Тема Re: Дао с ежедневни думинови [re: L.L.]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано12.08.13 21:29



Нещо от моя страна не се види отзвук (: - понякога се случва изразеното да е толкова сполучливо, че да няма какво да добавиш и да няма какво да отнемеш - прекрасно стихче.

Мило мое ... дали се пита този слънчоглед ..... и докато пустинята е с цвят на мед .... а после иди си като лисичка

Прелестно, просто се разтопих и след толкова дни все още не знам какво да кажа.
Благодаря - ще имам да черпа.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Re: Привързаностнови [re: mo32®]  
Автор exaybachay (опустел)
Публикувано12.08.13 21:35



Аналогията с бойна система е добра - тъкмо в този смисъл, с тълкуването на даден текст, пък бил той и даодъдзин, според мен ще извлечем толкова полза, колкото ако учим бойни изкуства по книги и картинки.

биа мъ кабела яко, а дофторете съ безпомошни


Тема Chungliang Al Huangнови [re: Mиpo1]  
Автор mirovoy-126396Модератор ()
Публикувано17.09.15 20:22



Интервю с Ал Хуанг, който винаги ми е харесвал и който олицетворява тази тема.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.