Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:27 11.06.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Тест за алко/гуро-холизъмнови [re: Бpaxмaн]  
Автор Mиpo ()
Публикувано23.10.07 23:21



Брахмане, твоите еднотипни постинги съм ги чел не 10 дена, а в период на 2 години. И 10те процента полезни в началото неща отдавна си ги омотал в повтаряне на едно и също, както в купища неточности, неуравновесености, измислици и понякога лъжи.

Как сега да ти обръщам внимание и на постингите ти за Веданта и Будизъм като не можеш да различиш, че говоренето ти срещу ТВОИТЕ гуровци те е обладало и го оправдаваш точно както един християнски мисионер оправдава действията си в името на Бога.

Както ти казах, твоите гуровоци не ме интересуват и може да си ги дискутираш на воля, с когото искаш. Човешката глупост е безкрайна и щом ти е интересно да се цамбуркаш в нея и да я увеличаваш, твое право е. Наздраве.



П.П. Все пак, ако някой ден решиш да се подложиш на теста за трезвеност, дай знак.



Тема Re: Брахман vs. Ошонови [re: Бpaxмaн]  
Автор vitaminko (минаващ)
Публикувано24.10.07 00:00



"Прераждания няма, има само закон за причина и следствие който не се простира там където приказват някой вярващи или ментърджии като Лазарев на Хуанджи!!
Бог няма освен вселената която познаваме и която предстои да познаем
Писанията са пълни с глупости, суеверия и има много което трябва да се отсее и премахне. Може да бъдат и трябва да бъдат коригирани ако искаме да ги използваме за в бъдеще.
Аз не съм се опитвал да лъжа другите хора с цел само и само да привличам публика
Аз мисля че науката трябва да стои отпред всичко останало. Не може да слагаме някаква религия която да води хората за носа. Дори и да е мистицизъм, това е глупаво, неправилно, липса на разум и т.н.
"


Поздравления Брахман! Продължавай в същия дух!





Тема Re: (своите/чужди) грешкинови [re: Mиpo]  
Автор damask (препознат)
Публикувано24.10.07 02:09



Здрасти Миро, много точно задаваш въпрос, а именно с отговора, какви са причините за объркването. Самата сложност виждам там, където не мога да различа, кой в момента е грешащия и кой не разбиращия. Ако погледнем ситуацията с Брахман, преди това трябва да си зададем въпроса. Защо аз обяснявам нещо на някого? И ако човек не го прави с цел да поучава някого за да удовлетвори себе си, то изтегля от него истина, която не може да я предостави на себе си в такъв вид. И наистина когато Брахман дава примера за йогина който сънува, той е прав, но когато проследиш цялата мисъл която минава през разсъжденията, накрая се получава нещо от вида на грешка/ неразбиране. Ако питаш сега Брахман, той ще ти каже, че изглежда като грешка но вие не разбирате. А ние ще му кажем, че той греши, защото ние разбираме по това, по което е написал. И накрая се получава един парадокс като вярна грешка.
За Веданта нека да говори Брахман защото има познание, но времето когато това учение е преподавано, съвсем човека не е бил съзнателен като днес. И верую или не, ако погледне Рамакришна ще установи че той съзнателно говори за Брахман. И нормално е тогава йогите да напишат Веди по такъв начин защото са разполагали с онова ясно виждане което се появява само в съня. И когато йог се събуди, казва пред мен е илюзията а съня ми е истина. Но благодарение точно на това було, днес имаме Азовото развитие. И днес напълно съзнателно можем да достигним онези висини. Защо Рамакришна казва че всичко във Веди е вярно. Може ли да е сънувал? Ако е така, то Веди са илюзия.
Ако Юлий е сънувал Брахман по време на медитация и се опитва да го обясни, не ми се вярва. Концентрации и медитации са само външни помощни средства, и пак Юлий ( ако не му бъркам името ) някога казва, че ако някой седне на мравуняк и седи там няколко часа, то това не означава че е йогин. Физическото тяло, тренирано с воля за мен не голям напредък, то е последното от конфигурацията за трансформиране. Познанието за Аза са ни оставили древните мъдреци, защото са знаели че илюзията или пропадането в материята предстои. Колкото и да е неприятно за някой, възходът на Аза или одухотворяването идва именно от Мистерията на Голгота. И ако човек малко се размисли над , Аз съм Брахман ти си Това, и другият Аз който се разхождал по Земята, интересни идеи могат да му дойдат наум от рода, Не аз а Христос в мен.
Аза е онова което прониква днес, а ние не допускаме тази дълбока среща между познанията ни. И в такъв смисъл казвам, когато се ровим из грешки и неразбирания нищо не правим. Да си доказваме истини, пак същата история. Обаче в едни нормални разговори, когато се разхлабим от егото си, защото то винаги дебне да не ни изложи, човек осъзнава такива неща...



Дали съм прав или не, това не е от значение. Загатнах за някой неща, относителен бях за други, но можеш ли да понесеш Истината? Колко готини хора с познания има тука, и се ръчкат из Индия и Тибет.
Когато я приех вътрешно нещата, такива каквито са, видях колко съм слаб, и това самопризнание ме направи съзнателен. Когато си неосъзнат е по добре, осъзнаеш ли се, вината става двойна.


ПП. Това за поетесата си е моя мисъл, но като знам че нямам нищо мое

“Определено трябва да знаеш, че АЗ СЪМ - началото и АЗ СЪМ - краят на всичко, което е материално и на всичко, което е духовно в този свят” - казва Кришна в своята ГИТА /Песен/. А кой го казва на Кришна?



_____________________________________

-= Ученикът на бъдещето сам се просвещава =-

Тема Re: (своите/чужди) грешкинови [re: damask]  
Автор Mиpo ()
Публикувано25.10.07 19:04



Не е нужно да се дава на някого етикет за знаещ/разбиращ, а на другиго за противоположното. Знанието и разбирането са толкова относителни и толкова лесно преминават в другата си крайност, че всяка една фиксираност, че е еди кой си е голям разбирач, пък друг фалшив гуру са смешни. Понякога приказка на Ошо (знаеш моето отношение на към него) може да ми върши по-малко работа отколкото нещо казано или направено от глупак.

Няма нужда и да коментираме Брахман (Юлий) какво бил сънувал и какво не (освен разбира се, ако това не е фон за нещо друго). На мен ми беше интересно да усетя неговата реакция и неговото взаимодействие. Ако той е на друго различно от моето мнение - жив и здрав. И точка. Аз нямам мисия да го променям на всяка цена. И това е критерият според мен - дали може да приемеш другият даже и да бъде на очевидно за теб противоположна позиция.

Различните учения (Ведически, Йога и други) могат да казват нещо хубаво, но от простите думи до прилагането му в реална конкретна ситуация - пътят е доста дълъг. Поне такива са ми наблюденията.

Тези дни съм в Берлин. Апропо, оказа се, че до самата Бранденбургска врата са направили стая за .... Тишина. Чудесна идея - насред шумотевицата от туристи и движение в единия край на Вратата има една малка стаичка, която е хубаво изолирана и е написано на доста езици (вкл. и на кирилица) "Тишина". И който иска може да влезе в нея (безплатно) и да медитира по неговия си начин.

Казвам ти го това, защото се чудех напоследък наблюдавайки германците как тази висококултивирана нация е могла преди 60-70г. да направи толкова нечовешки неща (не би било точно да се приписва това само няколко от лидерите й). И във връзка с това, което дискутираме тук, някой може да приеме, че е абсолютно прав и че целта му е да гони "неправите"...

Както ти казах, вместо това разделение на добри и лоши, за мен е по-важно ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО от което всеки сам си прави изводите за себе си.



Тема Re: (своите/чужди) грешкинови [re: Mиpo]  
Авторdamask (Нерегистриран)
Публикувано25.10.07 23:12



Скоро ще си покаже от нашето взаимНодействие, какви изводи и заключения, ще направи всеки за себе си ( като не включваме себе си ). Разбрал си че когато си казаме по нещо, то достига вън от нас в периферията. Именно от нашето взаимодействие, посочих неща за който няма да ми се размине. Иначе радвам се че никнеш като гъба из целия свят. Мисля че когато са казали, обиколи родината за да я обикнеш, са имали предвид света.

Небето като от коприна
това е моята родина.
( и все ще се намери някой, който да спори, че няма сини планини )

Глупак е една истинска дума. Един поет ми каза че обичал да си пие чая с глупав човек и все сам го виждам на последък да го прави.
Юлий е готин човек, големи стремежи има и желание, но волята прилага към другите. Иска му се да учи, да стане ученик, като мен и теб

. Но по прав е от християните като отрича Бога защото истинското богохулство е обожествяването на Бог.
Днес е друго време, днес се работи с духа на човека. А и можеш ли да си позволиш да учиш някого и да го насочваш, без да носиш отговорност за него. mo32 споделя че се учи да слуша, и аз като него уча се да слушам това което чета и да виждам това което говори вътрешният ми глас.
Жив и здрав Миро, след месец и половина физически съм на 30, какво ще ми подариш?

ПП: Германия и България са ключови страни в мировото развитие. Българина има любов в него, от време оно. Можем тук да имаме разминавания ( в форума ), по някой въпроси, говоря като цяло. Но ако се съберем на маса...
Представи си зад тези редове в който казвам че ви обичам какво седи. Само си представи, букви, цифри, електирчество, модули и една визуална среда. Какво нещо задвижваш посредством любовта към хората. Виртуално пространство в ръцете ти, а аз ви казвам че всичките сте готини от сърце. А какво може Онзи който е създал света, само Той може да каже какво още може



Тема Re: (своите/чужди) грешкинови [re: damask]  
АвторWili (Нерегистриран)
Публикувано26.10.07 18:14



Дали приемаш Бог, или го отричаш, разликата не е голяма. И двете се въртят около едно и също нещо. Грешката е съвсем на друго място - грешката е, че Бог бива ПЕРСОНАЛИЗИРАН!!! Оттам нататък следва пълен батак.



Тема Етикетитенови [re: Mиpo]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано26.10.07 18:35



Не е нужно да се дава на някого етикет за знаещ/разбиращ, а на другиго за противоположното.

Ами не си прав. Посещавал си пак някой курс по йога, и някой тъп инструктор ти е разправял хуморески, давал ти е интерпретации на неща които той самият не разбира. И ти се опитваш да го имитираш.

Когато говорим за "етикети" първо трябва да се каже че всичко, всяка дума не е нищо друго освен ЕТИКЕТ. Няма начин да избегнеш етикетите. В момента в който си отвориш устата и вече говориш с етикети. Дори нещо повече. В момента в който започнеш да мислиш, ти вече употребяваш етикети!

Важното е да не се употребяват излишно етикети, там където няма нужда от тях. А също така е важно да имаме будност, че работим с етикети. Щом тези двете са налице, всичко е ОК.

Не е възможно да се живее в обществото без да се използват етикети. Обществото работи с етикети. Няма начин. Обществото дава етикети на хората. На един лепват етикета "доктор" на друг "адвокат" на трети "чешмеджия", "зидар" и т.н. И само когато човек има съотвеният етикет, само тогава му гласуват доверие и му поверяват дадена дейност. Теб като те заболи зъб, при зидар ли ще отидеш? Защото с тази твоя логика, изглежде че дори и при кинефочистач ще отидеш да ти пломбира зъба



Така че етикета дава право да се доверяваме на едни хора и да се съмняваме в знанието на другите. Всеки е знаещ в някой област, и е незнаещ в други области. Такъв е живота.

Виж какво си писал!
Знанието и разбирането са толкова относителни и толкова лесно преминават в другата си крайност, че всяка една фиксираност, че е еди кой си е голям разбирач, пък друг фалшив гуру са смешни. Понякога приказка на Ошо (знаеш моето отношение на към него) може да ми върши по-малко работа отколкото нещо казано или направено от глупак.

Ако аз теб те питам нещо за физиката там или за атомните електроцентрали (нали това ти беше специалноста??) ще може да ми изнесеш цяла лекция за това кой е знаещ и кой не, на кой може да му се даде възможност да натиска копчетата в атомният център и на кой не. Защото ако дадеш на бай ти Оро може да стане атомна бомба Затова той е НЕЗНАЕЩ, НЕРАЗБИРАЩ в тази област. И обратно, ако ти отидеш да свириш в някой симфоничен оркестър най вероятното е да те изритат от там за нула време. Не ти е мястото там.

Знанието и незнанието са относителни работи, но в определени граници. Когато даваме оценка на някой дали е знаещ или незнаещ може да му пишем шестица, петица, четворка дори, но никога не може да пишеш двойка на човек който има знания. И обратно, не може да му пишеш шестица, когато той хабер си няма от даден предмед.

Онова което е интересно, че в областа на духовното е възможно да се пише всеки за знаещ, всеки може да се пише за можещ, всеки може да си придава важности, всеки е професор Защото как може да провериш дали лъже или не. Един казва че му вее хладен вятър на главата, и другите му вярват и му ръкопляскат. Друг казва че му се привиждат ангели и дяволи и никой не може да докаже че лъже. И като запали две свещи в близката църква, това е достатъчно да милиони хора да повярват че човека е прав???

Защо? Защото всички се водят по ТВОЯТА ЛОГИКА, глупоста която цитирам по горе!!

Тъй като ти си достатъчно интелегентен да разбереш че това е идиотизъм, би трябвало да има някаква специална причина за да го правиш. Та въпроса ми към теб е:

ЗАЩО ГОВОРИШ ПОДОБНИ ГЛУПОСТИ? Защо вземаш страната на идиотизираните фанатици? Хммм ... не знам. Не знам дали и ти ще отговориш???



Тема Re: Етикетитенови [re: Бpaxмaн]  
Автор damask (препознат)
Публикувано26.10.07 21:46



Когато говорим за "етикети" първо трябва да се каже че всичко, всяка дума не е нищо друго освен ЕТИКЕТ. Няма начин да избегнеш етикетите. В момента в който си отвориш устата и вече говориш с етикети. Дори нещо повече. В момента в който започнеш да мислиш, ти вече употребяваш етикети!

Важното е да не се употребяват излишно етикети, там където няма нужда от тях. А също така е важно да имаме будност, че работим с етикети. Щом тези двете са налице, всичко е ОК.


Поклон брате мой за самата Истина, и твърдо съм зад теб в написаното. Но въпросът е за взаимодействието а именно да боравиш с етикетите -> знанието за тях -> и разбирането на другия. Под дълбоко приемане подразбира се отвъд трите. И не за друго а защото всичко е над/зад/под/отвъд тях. Да приемем че твоят ум е интелектуален и веданта ти разкрива всичко, как би го обяснил на един християнски емоционален ум. До някъде ще успееш да минеш с етикети и знание и когато настъпите разбирането, край. Ти ще му говориш че няма Бог има чисто съзнание, тук не става въпрос за формиран външен ум, а вътрешно разбиране и всеки е на различно развитие. И ако погледнеш всъщност нещата между хората опират до вътрешното изживяване и нищо нататък. До там може да се комуникира до където е стигнало личното преживяване на другия. Отвъд него вече е една етикеция с която посредство разбирането даваш знание. И ако не си умел да "подведеш" човека, така да се каже, ще му настъпиш егото. Сега на ескимос как да му обясниш че земята не е лед, за него ледът е земя а земята пръст.
Но тази тема трябва да се развие ти не си вечната опозиция Брахман. Тръгнал си на война с никой? Гуру, всеки е учил от някого, ще ти дам пример с мен. Как ме виждаш примерно мен християнин а нищо лошо не твърдящ за Ошо. Ако погледнеш неговата Библия и интерпретациите на Евангелията можем да кажем само че " и счупеният часовник, показва два пъти вярно, в денонощието". Но да отричаш някого или да съдиш, не е наша работа. Днес само си мислиш, утре ако развиеш психични сили, ще убиваш човеко, ще убиваш!
Всички ще извлечем много от темата ако се опитаме един път да сме едно. За думите ти по горе, съм абсолютно съгласен, прилагал съм нещата в стихове. И по някога една дума е способна да промени цялата основа на идеята, с която по точно искаш да предадеш преживяното.

+18
ПП: По повод темата, днес обяснявах на една колежка за ума и съзнанието. Казвам и че ума работи с интерпретации. Казвам и че ако имам ниско сексуално съзнание и ми кажеш думата свирка, пред мен ще се яви преживяването в образ. Обаче я запитах, какво ще се яви пред нея ако тя е в същата ситуация?

Сега всички от пол мъжки ще се ухилят а жените ще се нацупят. Това е четвъртия тип ум, турия, най-труден за развитие но ключ към всичко.


_____________________________________

-= Ученикът на бъдещето сам се просвещава =-<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от damask на 26.10.07 22:04.</EM></FONT></P>

Редактирано от damask на 26.10.07 22:18.



Тема Ошо 7те теланови [re: damask]  
Автор damask (препознат)
Публикувано26.10.07 22:01



Една от безценните книга на Ошо " Трансформацията на седемте тела "


Има още един, четвърти път за виждане на божественото. Това е гледната точка на този, който е преодолял трите измерения в себе си. За този път в Индия нямаме специална дума. Наричаме го просто турия (четвърто). Има такъв тип съзнание, когато не си нито интелектуален, нито емоционален, нито активен тип, а просто осъзнаващ. Тогава не гледаш небето през прозореца. Ти си излязъл от къщата и си познал небето без каквито и да е рамки, прозорци или модели.
Само този тип съзнание, което е реализирало четвъртото състояние, е способно да разбере ограничеността на първите три. То може да осъзнае колко им е трудно да се разберат един друг, но разбира също и сходството, лежащо в основата на красотата, истината и добродетелта. Само четвъртият тип е способен да разбере и да бъде толерантен. Останалите три винаги ще са в конфликт.
Религиите се отнасят към една от тези три категории. И те постоянно се карат помежду си. Буда не може да участва в това. Той е четвъртият тип. Той казва:
Всичко това са глупости. Вие спорите не за свойствата на божественото, а за своите прозорци. Но от всеки прозорец се вижда едно и също небе.
Така че, това не са качества на божественото. Това е в нашето възприятие на качествата му! Ако разрушим прозорците си, бихме могли да познаем божественото като безкачествено - ниргуна. Тогава ще излезем извън границите на свойствата, извън човешката проекция.
Но тогава ще е трудно да изразим нещо. Всичко, което може да се каже за божественото, ще бъде казано само през някакъв прозорец, защото всичко, което може да бъде изразено, всъщност, се отнася до прозореца, а не до самото небе. Когато не сме ограничени от прозорци, небето е толкова огромно и безкрайно, че не е възможно да бъде определено. Всичките думи са неподходящи; всичките теории - неадекватни.
И този, който се намира в четвъртото състояние, задължително мълчи. Всичките определения за божественото идват от първите три състояния. Този, който е в четвъртото, дори да каже нещо, казаното изглежда нелепо, нелогично, ирационално. Той сам си противоречи. И чрез тези противоречия той се опитва да покаже нещо. Не да каже, а да покаже.


_____________________________________

-= Ученикът на бъдещето сам се просвещава =-


Тема Re: Брахман vs. Ошонови [re: vitaminko]  
Автор damask (препознат)
Публикувано27.10.07 19:45



Ум, ако нямаш нещо против.


_____________________________________

-= Ученикът на бъдещето сам се просвещава =-



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.