Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:50 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Ориенталистика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Обща Османистика  
Автор Noc (добряк)
Публикувано07.05.10 07:17



В тази обща тема можете да задавате въпроси на тема османистика, които предпочитатае да не слагате в нови теми.

Редактирано от Noc на 07.05.10 07:25.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: Noc]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано07.05.10 20:56



Името на кой български османист изпъква, според вас, през последните няколко десетилетия с нещо положително или отрицателно?

Макар и да не е от най-известните на медиите аз смятам, че в момента сред най-добрите професионалисти у нас е Е. Радушев. През комунизма трудовете му по никакъв начин не са свързани с Възродителния процес, а днес няма как да бъде любимец на националистите но пък и пак те не могат да го обвинят в това, че се е превърнал във ,,ветропоказател".
Основно на неговите усиля се дължи подобряването на отношенията между научнаите общности между България и Турция през 90-е години, започналият обмен между османо-турските архиви на София и Истанбул както и посещеинието и превода на мн. лит. на доайена на световната османистика Х. Иналджък в България.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: lautaro]  
Авторминaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано27.06.10 01:23



Не ме убивай от смях! Всички знаем, че Радушев е бил личен съветник на Милко Балев и е един от технолозите на възродителния процес. Сега изкупува вина като развива връзките с турските колеги.





Тема Re: Обща Османистиканови [re: минaвaщ]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано30.06.10 18:25



Нямах представа, че е бил съветник на Милко Балев. А ще споделиш ли с нас в какво се изразява ,,техноложката" му дейност по време на възродителния процес? Може би нещо, което може да се прочете в научните му трудове? Ако е така цитирай заглавия, че да четем всички.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: lautaro]  
Авторcymen (Нерегистриран)
Публикувано20.01.11 13:37



хаха, евгени радушев не бил свързан с възродителния процес. хахахахахахаха.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: cymen]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано22.01.11 18:16



хаха, че има ли нещо по-лесно от това да цитираш някое заглавие на труд посветен на възродителния процес? Стига да си го чел де.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: lautaro]  
Автор cymen (южен)
Публикувано02.09.11 23:56



опа. лееееекинко съм закъснял, ама айде...

евгени радушев е един от най-най-главните възродители. ако изобщо имаше представа от събитията щеше да знаеш, че имаше една научна комисия, където търсеха исторически обосновки. евгени радушев и беше секретар!!! извинявай, ама какво знаеш за възродителния процес изобщо, щом не знаеш основните действащи лица?

питаш за литература... виж "Ислямизация и асимилация на част от българското население в България по време на османското робство" - памфлетът, лично творение на Радушев, който беше разпратен до мюсюлманските села, за да убеждава хората, че са най-чисти българи. Или просто погледни писанията му от преди 1989 г.

човекът по професия е мекере - преди на дс, сега на мит. колкото до научната стойност на работата му... нека кажем, че доста често преводите му имат странни различия с оригиналния текст. за жалост в това последното не е сам.

положителното на е. р. е, че е вероятно единственият български османист, който да владее съвременен турски език.

надявам се, че ще го прочетеш това, защото фразата обмен между османо-турските архиви на София и Истанбул. ще съм много благодарен ако споделиш в какво се изразява този "обмен". но не някоя изрезка от вестник, а какво мога да пипна и да видя. освен един "опис" на 20-тина документа, превод от съвременния турски архивен пътеводител нищо друго не съм намирал. да не говорим, че половината сигнатура по никакъв начин не можеш да ги откриеш.

Редактирано от cymen на 03.09.11 00:06.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: cymen]  
Автор lautaro (минаващ)
Публикувано06.09.11 00:21



Не, не разбирам мн., много от възрод. процес ама и не за това беше темата отворена тук. Все пак при тези темпове не бих отказал да говоря и за атомна физика. Не съм чел памфлета, който посочваш но ще го потърся в библиотеката. От писанията му преди 10 ноември съм чел онази книжка за поземлените взаимоотношения в Осм. имп. през 18в.(там не забелязах влиянието на 6-то), за да не закъснявам и аз ,,лекинко" ще си позволя да цитирам заглавието и другия път :).

Радушев не е единственият бълг. османист който да знае тур. при това нямам предвид само съвременен турски, а и османо-турски. Давам ти максимум половин година за поне още едно име.

Това за последния абзац къде си го чел и търсил? В библиотеки и архиви или в нета? Ако е в последното то и 20 му е мн.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: lautaro]  
Автор cymen (южен)
Публикувано07.09.11 10:08



здрасти, този път се абонирах за отговора.

1. за обмена - има само 2 места, където може да се търси - едното е ДА, другото е народната библиотека. понеже съм търсил и знам, че този т.нар "обмен" е толкова смешен, направо жалък. около 20 сигнатури са, половината, от които снимани погрешно или с много лошо качество. и се изпълняват супер бавно. да отидеш до истанбул, да си поръчаш оригиналите, излиза по-бързо и по-евтино. тук по незнайни причини едно копие е няколко лева. а и тук НЯМА ДАЖЕ КАТАЛОГ, по който да ги търсиш!!!!

2. не се сещам за друг наш османист, който да владее турски език. ако си навътре да споделиш кой друг от тях го владее, ще се радвам да отида и да се запозная с него.

3. за възродителния и дейците му (вкл. научните) има толкова материал, част от който си е даже публикуван. още повече една част от хората са още живи (жалко че е. грозданова - един добър наш османист, който не се обърна на 180 градуса след 1989 - си отиде това лято). точно затова съм просто шокиран, че някой може да определи точно радушев като едва ли не опозиция.



Тема Re: Обща Османистиканови [re: cymen]  
Автор Komnina (непознат )
Публикувано21.03.12 23:16



Здравейте и от мен! Само едно "малко" вмятане, почти всички съвременни историци занимаващи се с Османска история, знаят: съвременен турски, османо- турски, ( повечето и арабски ). Поздрави за темата ...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.