Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:11 29.05.24 
Фен клубове
   >> Индия
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Бамянови [re: Eлф]  
Автор easeМодератор ()
Публикувано21.09.06 19:26



това звучи много вкусно

защо като съм на диета пишеш такива неша, а?




....не мога да допълня рецептурника за жалост

Mens agitat molem



Тема Re: Бамянови [re: ease]  
Автор Eлф (Префърцунка)
Публикувано22.09.06 10:36



Еее, че какво лошо има? Аз също съм на диета и смея да се похваля (изпъчено и гордо), че до тук от края на април съм свалила 18 килограма, като 75% от храната ми е индийска!

Още рецепти?





Тема Re: Бамянови [re: Eлф]  
Автор easeМодератор ()
Публикувано08.10.06 06:31



шапка ти свалям!



всякакви рецепти се приемат

Mens agitat molem



Тема 4 рецепти:нови [re: Rama]  
Автор Фpидa Kaлo (deep & dark)
Публикувано08.10.06 11:33



Намерих ги случайно из харда ми, не съм ги пробвала, даже не помня откъде съм ги взела - директно копи-пействам:

* * *

Леща по индийски (MASUR DAL)
ПОРЦИИ: 4

ПРОДУКТИ:
1 ч.ч. леща, 3 1/2 ч.ч. вода, сол и черен пипер на вкус, 1/4 ч.л. куркума, 2 големи склидки чесън, 2 ч.л. джинджифил на прах(или пресен ситно нарязан), 1 малка глава лук, 2-3 с.л. масло, 1 с.л. кимион


ПРИГОТВЯНЕ:
Измийте и изчистете лещата. Загрейте водата до завиране и добавете лещата, солта, черния пипер, куркумата, джинджифила и чесъна. Похлупете съда и варете за около 20 мин.
Когато лещата е сварена, сгорещете маслото в отделен съд, добавете към него кимиона и го пържете до златистикафяво. Добавете тънко нарязания лук. Пържете докато стане златистокафяв. Може да добавите и червен пипер и ситно нарязани домати. Излейте върху лещата и сервирайте.

* * *

Пуди
ПОРЦИИ: 4

ПРОДУКТИ:
100 г брашно, 1 г хлебна сода, 2 с.л. вода, 1 с.л. олио, сол на вкус

ПРИГОТВЯНЕ:
От брашното, солта и водата се замесва твърдо брашно. Разточва се на тънки питки с дебелина 1 мм и се пържат в силно загрята мазнина. Сервират се вместо хляб


* * *

Патладжани по индийски
ПОРЦИИ: 2

ПРОДУКТИ:
За 2 порции: 1 ч.л. семена от кориандър , 1/2 ч.л. кимион , 1/2 ч.л. куркума, 1/4 ч.л. карамфил, 1/4 ч.л. канела, 1/4 ч.л. кардамом, 3/4 ч.ч. вода, 1 с.л. захар, 1 с.л. оцет, 1 малък патладжан (около 350 г), 2 с.л. масло, 1 с.л. сол, 2 с.л. пресен кориандър, ситно нарязан


ПРИГОТВЯНЕ:
В малка купа смесете подправките и в чаша разбъркайте заедно водата, захарта и оцета. Нарежете патладжана на 4см. парчета.
В голям тиган загрейте маслото , сложете подправките, разбърквайте и след около 1 мин. добавете патладжаните и солта и разбъркайте много добре със подправките. Разбъркайте сместа със оцета и я прибавете към патладжана. и разбъркайте. Покрийте тигана и пържете около 10 мин без да разбърквате. След това отхлупете и гответе на бавен огън без разбъркване до изпаряване на течността и патладжана леко да се зачерви около 15 мин.
Махнете тигана от огъня е оставете съда покрит за около 5 мин.
Сервирайте патладжана поръсен със ситно нарязан пресен кориандър.


* * *

Картофи по индийски
ПОРЦИИ: 2

ПРОДУКТИ:
1 с.л. олио, 3 склидки чесън, счукани или пасирани, 2 ч.л. ситно нарязан пресен джинджифил (или 3 ч.л. смлян), 1/4 ч.л куркума, 1/4 ч.л. кориандър, 1/4 ч.л. червен пипер (по желание лют), 2 картофа, нарязани на кубчета (около 1,5 см), 1 1/3 ч.ч. пилешки бульон, 1 с.л. лимонов сок, пресен магданоз, ситно нарязан

ПРИГОТВЯНЕ:
Нагорещете олиото. Добавете чесъна, джинджифила, куркумата, кориандъра и червения пипер и задушавайте около 1 мин. Добавете картофите, след това бульона. Покрийте и гответе 5 мин. Открийте, намалете огъня гответе докато картофите са готови и течността изври. Разбърквайте внимателно. Овкусете със сол и пипер. Прибавете лимоновия сок. Поръсете с нарязания магданоз при сервиране.


* * *



Тема Лучени картофи с кимион и сусамнови [re: Rama]  
Автор Фpидa Kaлo (deep & dark)
Публикувано08.10.06 17:04



Това не е индийска рецепта, а лично моя импровизация, но понеже е изцяло с индийски подправки (и вкус), ще ви я споделя.



Значи трябват ви:

4-6 средно големи картофа
1 голяма глава лук (или 2 средни)
краве масло
1 супена лъжица кимион (на семена)
къри
шафран
червен пипер
черен пипер
сусам (1-2 супени лъжици)

Първо обелвате картофите, нарязвате ги на парченца (така се сваряват по-бързо, а и си спестявате после рязането на горещи картофи) и ги сварявате.

Накълцвате лука на ситно (наскоро ме научиха на още един трик против сълзите - докато белите лука, си напълвате устата със студена вода и издувате бузи. Наистина действа, ако се удържите да не прихнете, понеже отстрани ще сте много колоритна гледка).

Разтопявате маслото в тенджера и като се загрее добре, пускате вътре кимиона. Запържвате го буквално за секунди, докато леко потъмнее - много ключов е този момент, понеже ако прегори кимионът, ще се скапе вкусът на цялата манджа.

После слагате нарязания лук и го задушавате (слагате капака на тенджерата). Добавяте червения пипер, а после и картофите. Бъркате непрекъснато да не загори - ако усетите, че става много сухо и прегаря, може да долеете малко вода. После слагате всички останали подправки - солта, черния пипер, шафрана, кърито и най-накрая сусама.

Преди да го свалите от котлона, може да пуснете вътре още едно парченце краве масло да се разтопи - така ще стане още по-вкусно.

После ядете.



Тема Re: Индийска кухнянови [re: Rama]  
Автор Eлф (Indian)
Публикувано16.10.06 22:08



Варени яйца с лук

Семена от кимион
Къри листа
Къри на прах
Куркума (турмерик)
люти чушлета
Лук
Варени яйца (пропорцията е на всяко сварено яйце към 2 глави лук)
Ги

Запържете семена от кимион в малко Ги или друга мазнина. Добавете пресни листа къри и лютите чушлета нарязани на ситно. Изсипете нарязания на дребно лук, добавете куркума и къри на прах и пържете до омекване. Прибавете нарязаните на едри парчета яйца и на много слаб огън оставете до златисто зачервяване на всички съставки.



Тема Re: КАРФИОЛ БРОКОЛИ И КАРТОФИнови [re: Rama]  
Автор AGLER (минаващ)
Публикувано17.11.06 20:05



И ТОВА БИЛО ОСНОВНА ХРАНА В АШРАМА, А БРЕ ХОРА КВИ БРОКУЛИ КВИ КАРТОФИ КАКЪВ КАРФИОЛ, СТЪПВАЛИ ЛИ СТЕ В ИНДИЯ ВЪОБЩЕ.

основна храна в АШРАМА





Тема Re: КАРФИОЛ БРОКОЛИ И КАРТОФИнови [re: AGLER]  
Автор easeМодератор ()
Публикувано18.11.06 16:34



шо крещиш? стъпвали сме в Индия. Манджите с карфиол и картофи са традиционни и наистина ти се сервират почти на всяко ядене и са включени във всяко тали.

ти други ли наблюдения имаш?



Тема Sambarнови [re: ease]  
Автор Eлф (Indian)
Публикувано19.11.06 23:39



САМБАР

Предварително сварена в тенджера под налягане Тур дал, аз също харесвам Чана дал, което си е нахут на български наричан често също леблебия. Сложете малко сол за да получите консистенцията на каша, защото иначе зрънцата ще си останат що-годе цели, а не това е целта.
След разхерметизиране отворете капака и гответе директно в тенджерата под налягане, като добавите:
вода, за да се получи консистенция на супа;
2 разрязани по дължина зелени люти чушки;
2 големи моркова нарязани на дебели колеца;
2 глави лук, също много едро нарязан на полумесеци;
2 малки домата, едро накълцани;
От тук насетне можете да добавите в зависимост каквото имате или лични предпочитания към следните зеленчуци:
Няколко малки патладжана. Не знам как се казват на Индийски, но са големи колкото орех и изглеждат така:
Бамя, тук й казват Okra или lady's finger;
Един много специфичен зеленчук, подобен на бобова шушулка, която тук наричат Палки на барабан (Drumsticks - Moringa oleifera)
Куркума;
сол;
Затворете тенджерата под налягане и оставете да изсвири един път на силен огън, след което може да отстраните от огъня, но ако лично предпочитате по-кашаво къри оставете още поне 1 път да изсвири на по-слаб огън.
Отделно запържете в Ги:
синапено семе;
кимион на зърна;
сухи чили чушки от топчестите;
листа къри, аз използвам сухи;
пресен кориандър;
чесън и джинджифил предварително приготвени на паста;
една шепа Урад или Чана дал, което както вече уточних е суров нахут.
След като замирише на запържено и преди да е прегорял чесъна и джинджъра снемете от огъня и добавете към готовата леща. Ако имате турмаринд на паста добавете по ваш вкус или използвайте лимонов сок. Гарнирайте с още пресен кориандър.
Добър апетит... Аз лично страдам от прекаленото наличие на такъв и тази вечер се нахраних перфектно със Самбар и едни палачинки направени от ориз и урад дал! Леле майко, какво му трябва на човек за да бъде щастлив!

Чилито:


Това са патладжаните:

Дръмстиковете:


Редактирано от Eлф на 19.11.06 23:59.



Тема Зеле :)нови [re: ease]  
Автор Eлф (Indian)
Публикувано20.11.06 00:15



Cabbage curry

Съставки:

зеле
чана дал
лук
зелени люти чушлета, сухи къри листа
олио
синапено семе
кимион на зърна
пресни къри листа
пресен кориандър
чесън и джинджифил на паста
сол
куркума
чили на прах

Приготвяне:

- Сгответе в тенджера под налягане ситно нарязаното зеле и нахута.
- Загрейте в уок или тенджера олио. Добавете синапеното семе и кимиона.
- Сложете листата къри и пастата от чесън и джинджифил.
- Добавете нарязан на ситно лук и зелените чушлета. Сложете щипка куркума на прах и пържете докато лука стане златисто кафяв на цвят.
- Прибавете сготвеното предварително зеле и нахута.
- Овкусете със сол и добавете чили на прах.
- Оставете да поври още малко и гарнирайте с пресен кориандър.

Бон Апети!





Редактирано от Eлф на 20.11.06 00:17.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.