Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:31 24.06.24 
Авто-мото
   >> Мотоциклетизъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Counter-Steering  
АвторCлyчaeн (Нерегистриран)
Публикувано06.07.08 13:46



Здравейте!
За сега не карам мотоциклет ама скоро ще стане щото съм голям мераклия. Ама случайно попаднах на това нещо "countersteering"(клипчетата по долу).Има ли някой представа как е този термин на български и въобще трудно ли се овладява тая техника. На камера изглежда доста неестествено(направо се уплаших!).Пък съм катрал мотори а и от доста време карам колело. Дали както казват някои съм го правил, но просто не съм го осъзнавал, или това си е някаква сложна технология при мотоциклетите, която трудно се овладява...


http://www.youtube.com/watch?v=s8M_7fBR63Y&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=s8M_7fBR63Y&feature=related



Тема Re: Counter-Steeringнови [re: Cлyчaeн]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано06.07.08 16:33



На български обикновено се превежда като "обратно завиване". Най-често си ползваме английското "CounterSteering". Както и да е.

Та по въпроса - да, правил си го несъзнателно. Опитите показват, че ако опиташ да завиеш само чрез пренасяне на теглото настрани - пак ще се получи завой, но много малък, и просто така не може да се управлява.

Counter Steering всъщност служи за накланяне на мотоциклета, и нищо повече. Просто по този начин избираш кога и колко да наклониш мотоциклета, и завоя е лесен.

На теория е трудно да се обясни, но аз ще опитам така: Когато караш мотоциклет, ако той се наклони надясно - какво правиш с кормилото, за да изправиш мотоциклета? Отговор: завърташ кормилото леко надясно. ... Обратното - за да накараш мотоциклета да се наклони надясно - значи трябва да побутнеш кормилото наляво... Звучи налудничаво за хората, които не са пробвали.

Подкарай мотоциклета в права посока на някое самотно и равно място. Не стискай кормилото, дръж го свободно, и остави мотоциклета сам да върви. Като решиш, че си готов, просто побутни леко дясната ръчка напред (леко!), без да променяш мястото на теглото си. Ще видиш как мотора съвсем послушно ще опита да се наклони надясно, и ще е готов за завой. Разбира се за да спре да се наклонява - трябва да спреш да побутваш кормилото, и мотора грациозно ще се "плъзне" в завоя, като сам си изправи кормилото натам, накъдето е нужно. ... Предницата на мотора има така наречената "следа", която при движение държи кормилото в посоката, в която се движи мотоциклета, и се опитва да го изправи. ... За да излезеш от завоя (например десен) - трябва да отпуснеш още малко кормилото надясно, и мотора ще се изправи. Но не го пускай рязко или изцяло. ... Втори начин да изправиш мотора при излизане от завий - добави малко газ. При подаване на газ - се разтоварва предната вилка, натоварва се задната, и мотора отваря траекторията си. Всъщност как точно се прави завой - можем да обсъждаме надълго и нашироко, защото материята е сложна. По-точно - сложното е в това да не падаме докато правим завой. ;о) ...

Събрал съм доста материали по темата, подредих ги във вид на книжки, и ако някой иска - мога да му ги дам наготово, да чете. Правих ги на Page Maker 5, понеже с него лесно се печатат в удобен за сгъване вид, но ако трябва - ще ги трансформирам и в някакъв друг формат.



Тема Re: Counter-Steeringнови [re: Щиpлиц]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано06.07.08 16:46



П.П. Както казах, "следата" на предницата при движение се опитва да изправя мотоциклета. Един мотоциклет много по-добре върви без ездач отгоре му, но не защото е по-лек, а защото ездача може само да му пречи. ... Когато караш мотоциклет - не стискай ръчките, и не пречи на мотоциклета да се движи. ... Завиването дори с CounterSteering може да се превърне в грешка, ако стегнеш кормилото, и не усещаш хода.

Завиването го прави чрез усилие само на една от ръцете. Другата нека е отпусната, и да стои там колкото да има за какво да се държиш. Обикновено се предпочита десен завой да се прави с побутване на дясната ръчка, левия - с лявата, но може и обратното, ако ти е по-лесно - десен завой с дърпане на лявата ръчка, или левия - с дърпане на дясната. Опитай и по двата начина, сам ще прецениш кое ти е по-удобно. Просто не опитвай едновременно да дърпаш едната ръчка, и да буташ другата... Така се губи усещането от мотора.

Стойката изправена, не се прегърбвай, ръцете леко свити в лактите, китките да са изправени, особено дясната, и когато има подрусване - ръката да може да се движи свободно между китката и лакета, за да обира друсането, а не да променя газта. Коленете стоят прилепени до резервоара, за да ти дават опора, но няма голям смисъл да "натискаш" мотора с коляно, както обикновено учат инструкторите. Доколкото проверих лично в близките школи - те не са и чували за CounterSteering. Така че - мотор НЕ се кара с тяло, а с глава. И не на последно място - ако имаш мозък в тая глава - си слагай каската, за да си го пазиш.



Тема Re: Counter-Steeringнови [re: Щиpлиц]  
АвторCлyчaeн (Нерегистриран)
Публикувано06.07.08 18:18



Благодаря за изчерпателния отговор! Сега като полегнах малко и съвсем мислено си представих, че карам колело май се оказа, че то явно това съм правил. Но като се има предвид, че колелото е доста по-леко(освен ако не е старо съветско :-) ) наистина е минавало несъзнателно. Обаче при ниски скорости и неравен път мисля, че точно това се получава-колелото тръгва да пада надясно например и аз завивам... на дясно за да го изправя...Толкова е интуитивно, че като хване човек и се замисли изглежда нереално...Проблема при мен бе, че не разполагам сега нито с мотор нито с колело та даприложа техниката и да видя така ли е, щото направо не можах да повярвам на очите си като видях клиповете в "youtube". А иначе се разрових из клипчетата защото скоро мисля да взема "А" пък и да се надяваме и подходящата за нея машина. По този повод реших да изгледам клиповете с катастрфи за да видя поради какви грешки се случват и да не ги правя. По мои наблюдения повечето са съвсем "тривиални" така да се каже- или хората се изявяват като каскадьори, или изпреварват в остри завои... За съжаление обаче имаше и доста невинни пострадали мотоциклетисти.Причината- ми имам чувството, че за повечето автомобилни водачи мотористите са все едно невидими... Ама много се отплеснах. Та стана въпрос за книги. Проявявам интерес(аз самият набарах няколко и си ги свалих). Ако са "пращаеми" по електронна поща - nlnbg@yahoo.com. Още веднъж благодаря за изчерпателния отговор!



Тема Re: Counter-Steeringнови [re: Cлyчaeн]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано06.07.08 20:10



Мда, с колелото може да стане несъзнателно, но мотора е доста по-тежък, и се движи значително по-бързо. При колелото можеш и с накланяне на тялото да го наклониш, но с мотора не става толкова лесно. Ако тежиш 70 кг, а мотора 220 - значи с накланяне на тялото ще можеш да наклониш мотора съвсем малко повече от това, което ще компенсира следата на предното окачване. И друго - колкото по-бързо се движи мотора - толкова по-голям е жироскопния ефект от въртящите се части - гуми, джанти, спирачни дискове и т.н. щуротии, и накланянето само с тяло - не е възможно. При ниска скорост ще стане и само с тяло, но тогава наклона ще е много неконтролируем, и такова завиване ще е просто като циркаджийско изпълнение. На място пък - CounterSteering няма никакъв ефект, и тогава остава единствено накланянето с тяло да крепи мотора да не падне. ... Но истинската езда не се прави с 5 км/час, а със значително повече, и тогава с увеличаването на скоростта - забравяш за накланянето, и почваш да мислиш за CounterSteering.

Остри завои с ниска скорост - пълно комбиниране между наклона с тяло и CounterSteering. ;о) Случвало ли ти се е да трябва да обърнеш, но с тежък мотор да не успееш да го задържиш? Голям срам пада, ако наоколо има приятели, мадами, а пък ти изтървеш лъскавата машина ей така, без причина. ... Причина - има! ... Обратния завой се започва с CounterSteering, за да наклониш мотора, но с тялото ти - се наклоняваш НАВЪН! ... Т.е. обратно на презумпцията, че трябва да се накланяш натам, накъдето е наклонен мотора - при завиването с ниска скорост няма центробежна сила, която да го задържи да не падне, и затова ти трябва да компенсираш, като извъртиш тялото си в другата посока. Казваме го - да натовариш външната степенка. ;о) Не значи, че трябва да натискаш степенката с крак де. Просто е важен центъра на тежестта. Така че може с вътрешния крак да се "хванеш" за резервоара, и да се изтеглиш навън с тяло. Колко точно, и в кой момент - трябва опитно да разбереш. Потренирай на пуст паркинг, за да си запазиш самочувствието. ... Но ако мислиш да правиш остър завой с ниска скорост без да наклониш мотора "навътре" - може, но е трудно. Мотора е така конструиран, че завива чрез наклон. Ако усетиш, че все пак мотора пада навътре - НЕ натискай съединителя, ами просто добави малко газ. Както споменах и в предишния постинг - при добавяне на газ в завой - мотора отваря траекторията си, и се опитва да се изправи.

И за последно - потренирай на пуст паркинг.

Преди да купиш мотор - сподели с нас. Може да обсъдим, да видим снимчици ако направиш, и евентуално да те посъветваме нещо.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.