Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:00 26.06.24 
Авто-мото
   >> Мотоциклетизъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Подходящ мотор за начинаещнови  
Автор Jack of Shadows (непознат )
Публикувано02.06.07 13:11



Здрасти на всички. От няколко години се навивам да стана моторист :) Сега най-сетне имам финансовата възможност да си купя мотор и реших, че мигът е настъпил. Досега не съм карал мотор, само Симсончето на братовчед ми веднъж, като малък. Записах се на курсове и следващата седмица ще карам за първи път. Не знам защо си мисля, че доста ще ми хареса :) Така или иначе, на дневен ред е и покупката на мотор. Голите байкове и чопърите ми харесват на външен вид поне, с другото не съм много наясно.
Като цяло мисля за Suzuki Bandit или Honda CB, но не знам на колко кубика да се спра, мненията които четох и чух са много противоречиви - да не вземам повече от 250 cc, да взема по-голям от 250 сс защото иначе бързо ще ми потрябват повече, някои казват, че и 600 да взема, пак е ОК, ако карам бавно и внимателно.... просто не знам.

180 cm / 82 kg съм, доколкото знам това е от значение. Един приятел, малко по-висок и по-тежък от мен, си взе Suzuki Bandit 250 и казва, че му е малко малък.

Дайте някакъв съвет - какъв да си взема? Ако може ми препоръчайте подходящ като вид, размер, кубатура, модел и т.н. Имам около 2500 лв за мотора.

Приемам и всякакви други съвети, благодаря предварително :)



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: Jack of Shadows]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано02.06.07 17:29



Точно тези въпроси решавах и аз преди два месеца. ;о)

На практика 250 сс няма да е 3 пъти по-евтин от 750 сс, в едно и също състояние, разбира се, и лично аз безусловно реших да не преминавам поетапно през всичките кубици, и да увеличавам малко по малко. Взех си направо 750 сс, с психическата нагласа, че силната машина може да се кара и брррже, и баааааавно. Засега я карам бааааавно. За в бъдеще - ще видим. Както казва Vagabond - "скоро ще ти хареса да караш бррррже, и тогава ще ти трябват по-хубави дрешки, не с тоя анцуг...". И си е прав де, ама аз освен разузнавач, имам подготовка и като кашик, та не ми прави голямо впечатление. (Наздраве Vagabond)

Колкото до марка и модел - много неща са се казали в миналото, и сега може и да ги повторим. Не съществува "най-добър мотор". Защото най-добрия мотор - е моя мотор... Ама това за всекиго е персонално. За 2500 лева нов мотор няма как да вземеш, затова първо се ослушай кой докарва мотори, през колко време докарва нови мотори, опитай да си спретнеш приказка с него. Някои хора казват, че е добре да се вземат мотори от Австрия, а не от Италия. По простата причина, че в Австрия ги карат много по-малко месеци в годината.

Друг въпрос е колко възрастен мотор можеш да поддържаш. Новите мотоциклетки са по-хубави, някои са с инжекциони, и т.н. благини, но пък от това следва да са мааалко по-капризни към бензина, и леко по-скъпи за поддръжка. Също така за по-нови мотори - "Данък ПС" се умножава по 2, по 3 и нагоре коефициенти в зависимост от годините. Например за 750 кубика мотор над 14 години - е 75 лева. За нов мотор от същия клас - се умножава май по 4, или по 5. Не че е кой-знае каква болка де, това е за цялата година, но да не се изненадаш в сравнение с 10-те лева за Симсон-а. ;о)

Колкото до теглото - с твоите 82 килограма ще можеш да удържиш и "Boss Hoss", така че мярката не е много важна. Важното е да ти хареса, и да ти е удобно. Някои хора предпочитат Enduro, други - Туристите, трети пък по-нисък клас от Super Sport не признават. Лично аз не смятам за удобно да кача гаджето на тия задигнати седалки, дето ще трябва да се изгърби, и задника и да светне като светофар. Харесах си по-нисък клас, с широка седалка, и меки амортисьори.

П.П. От кой град си?

Щирлиц



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: Щиpлиц]  
Автор Jack of Shadows (непознат )
Публикувано03.06.07 23:51



Мерси за отговора, Щирлиц :) От София съм. Като се понауча, мисля да карам мотора в града, а защо не и извън него.

Струва ми се, че и аз клоня към решението да си взема по-голям мотор, макар че няма да посегна чак към 750 кубиковите машини. Със сигурност искам мотора да е реколта след 1990-та :) За Bandit ми казаха някакви съмнителни неща, леко започнах да се разубеждавам за такъв. HONDA CB1 - 400 или 500 кубика като че ли ме влече повече. Също съм се загледал и в Yamaha Diversion 600 cc, като в www.mobile.bg видях и някаква 400 cc, която може би също е вариант. Някой има ли мнение и впечатления за тези мотори? А за други подобни?

Едно от другите ми притеснения е, че съм малко технически неграмотен, но предполагам, че това ще го понауча като ми опре ножа о кокала.

Видях какво е Hoss Boss, хехе, зор ще видя с такова чудо :)



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: Jack of Shadows]  
АвторVAGABOND (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 11:28



Първо - здравей! По нататък - смело протегни ръка и откъсни от дървото на страстта една 750 кубикова машина, та дори и по стар модел. Стара техника няма. Има поддържана и неподдържана. Относно марката и модела решението си е твое. Важно е мотоциклета да да ти пасне на характера, защото " аз и той сме едно цяло". А иначе Щирлиц ти е обяснил нещата правилно и няма да го повттарям. Учи се от грешките на другите. Понякога помага...в случая с твоя приятел.

Това е моя съвет.
Самостоятелно взетите решения са правилни.



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: Jack of Shadows]  
АвторHaчинaeщ (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 02:03



Аз от нулата се качих на 600 - кубиков супер-спорт (98 конски сили) мотор. Сега даже си мисля че ми е малък ;-)



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: VAGABOND]  
Автор Jack of Shadows (непознат )
Публикувано05.06.07 12:49



VAGABOND благодаря ти и на теб за мнението по темата. Наистина вариантът да започна с по-мощна машина ми звучи все по-привлекателен, още повече - смятам че съм разумен човек и няма веднага да реша "Я да видя как точно мога да се претрепя с тоя мотор"... ще опитам варианта лека полека, баааавно, а после бррррже, както казва Щирлиц :)
За моделите още съм в процес на осъзнаване. Вчера ходих на концерта на Iron Maiden и по пътя имаше доста мотори... Хората по мацки се заглеждат, а аз само като чуя издайнически звук и залепям поглед в съответната машина :P Ta, някои чопъри доста ме изкефиха, намерих красота и в един FZR... може би и съдбата ще се намеси в моя избор, знае ли се?! :)

Поддръжката малко ме притеснява - поради липса на технически познания ще трябва да разчитам преди всичко на чужди умения. Бих се опитал и да науча нещо повече по тази част, само дето не знам кой ще ми хване ръчичките да ме научи



@ Начинаещ: май и аз ще влезна в кюпа, що се отнася до кубатурата :)



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: Jack of Shadows]  
АвторHaчинaeщ (Нерегистриран)
Публикувано05.06.07 18:34



Jack of Shadows, ако искаш вярвай - ама същия път го минах - почнах да се заглеждам повече по мотори отколкото по мацки ;-) В началото имах предпочитания към чопърите, а спорт и супер-спорт моторите ме плашеха. Но като покарах малко супер-спорт машина видях че няма нищо страшно и направо ми легна на сърцето.
Все пак направи най-важното и се снабди с подходяща екипировка!



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: Jack of Shadows]  
АвторVAGABOND (Нерегистриран)
Публикувано06.06.07 07:25



Вземи си мотор с мацка! Няма да имаш грижа за скъпия бензин, хем като седнеш зад нея ще има за какво да се( я ) хванеш.

Щом си бил на концерта, може би си от хората с " метъл" в главата. Типът на музиката, която слушаш, също би ти помогнал в избора...също какъв тип характер имаш ти самия.
Падането става бързо - докато се ухилиш и се озъбиш! Най - важното е да усещаш машината под себе си. Нея не подценявай, а себе си не надценявай! Приятелските препоръки са важни, но по - важни са твоите умения и разбиране за нещата. Освен безгрижие има и отговорности...дори към самия себе си.
А когато вече си с машина, ти остава само едно : газ и Пърпъл.



Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: VAGABOND]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано06.06.07 08:05



Е, това беше истината. ;о)

Сега с или без твое разрешение - копирам този постинг в архива, и ще го запазя за бъдещите поколения...



Щирлиц

Тема Re: Подходящ мотор за начинаещнови [re: VAGABOND]  
Автор Jack of Shadows (непознат )
Публикувано07.06.07 12:48



Ако някой продава мотор с мацка, купувам го! ;)
За метъла в главата няма да крия, подвластен съм на тази музика :) И много си пасва с чопъри, както си пролича и по болшинството мотори около стадиона в деня на концерта.
Чопърите ме кефят, стига да не са с много дълга вилка, или твърде високо кормило, защото ми изглежда не много удобно. Също проблем ми изглежда и ако седалката е твърде ниска. Някъде прочетох и че позицията на моториста при чопъра е изморителна за дълъг път, вярно ли е това?
Надявам се в скоро време да пробвам мотора на един проятел - Honda Shadow, просто за да усетя как е...

А иначе, щом трябва, ще падам, в живота има и такива моменти :))

Въпрос към VAGABOND и Щирлиц: тайна ли е какви мотори карате? И ако не е тайна, споделете :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.