Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:54 27.04.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За водорода в подводницитенови [re: Spasse]  
Автор Оптимист ()
Публикувано28.08.00 21:51



"Струва ми се малко вероятно една подводница с ядрен реактор да носи количества водород и кислород - газове, които могат да бъдат добивани в неограничени количества от морската вода чрез електролиза и поради това не е необходимо да се трупат количества." Ако беше прочел материалите които Св.Скромни беше открил и някои от тях превел, щеше да ти направи впечатление, че не малко взривявавания в подводници са се случили в батерийните помещения. Доколкото знам, всички подводници имат батерии като подсигурителна система. Засега поне, това е единствения начин да се съхрани електроенергия в случай на нужда (ако източникът на редовната енергия излезне вън от строя). Тук говориме за батерии с промишлен размер. За пример ще дам батериите с които всяка една телефонна централа разполага в избените си помещения. Сигурно сте забелязали че когато нямате ток в къщи, телефона продължава да работи. Та, всяка една батерийна клетка се помещава в стъклена вана. Двете плочи на клетката са потопени в около 50-100л електролит за да произведат един волт. Обикновен разговор се провежда при 24 волта в мрежата, докато за телефонно повикване (звънец) са необходими 48 волта. Значи, в мазето на централата има два комплекта от по 48 вани всяка. Двата комплекта са необходими за да може докато единият комплект се зарежда, другият да е включен да работи. При зареждането волтажа е по-висок и се чува един много неприятен шум заглушаващ нормален разговор. Също както и при автомобила, телефоните работят само от батерии. Разликата е че при автомобила втора батерия не е необходима. Зареждането на батерията си става по време на работа. Това беше за телефонните централи. Всички модерни предприятия в които има "критичен" процес използват индустриални батерии за да "складират" ток в случай на нужда. Там нещата са по-сложни зашото моторите които трябва да работят заради критичния процес използват променлив ток. В такива случаи, заедно с батериите биват инсталирани и токови "обръщатели" (по липса на друга дума), които взимат 24 волта прав ток от батериите, прекарват го през повдигащи волатажа трансфорамтори и обръщатели, като го превръщат в 480 волта променлив ток. Естествено батериите разполагат със съхранена енергия само за около три часа, обикновеното време необходимо за прекъсването на критичния процес по установената процедура. Непрекъснатото зареждане и поддържане на батериите в заредено състояние e процес при който се отделя водород в промишлени количества. Например батерийните помещения в обикновена рафинерия трябва да имат вентилационна уредба в състояние да смени въздуха в помещението 12 пъти на час. Как става тая работа в една подводница - нямам си хабер. Но по злополуките, за които прочетох в представената от Св.Скромни информация виждам, че проблема си е много актуален. Ако подводниците носят със себе си много водород, не е защото им трябва, а защото водорода е производна на процес който става в батериите и няма как да го изхвърлят.

Тема Нещо връзката засича?нови [re: Toni]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано28.08.00 22:02



Тони, Изпратих ти цяло писмо на "suton@mb.bia-bg.com", именно адресът, който излиза от "Коментар (за сега)". Ето откъс от писмото (след израза на благодарност): ..."Относно (2) и (3): за сега имам стотина разказа и статий. Ако читател трябва да прелиства по десетина реда на разказ в търсенето на даден материал - ще бъде много трудоемко! Има ли начин първият разпределителен слой (тематичното разпределение) (прощавай ако не знам твоята терминология!) да води към списъци на заглавия, и от всяко заглавие да се отива към текста? Ефективно, това значи втори разпределителен слой, за улеснение на потребителите. Мотивът със Сан Франциско - каква е твоята мисъл зад него? Нещо като символ на западното крайбрежие на САЩ? Интересно ми е!"...

Тема Чак пък толкова...нови [re: Оптимист]  
Автор Toni ()
Публикувано28.08.00 22:22



Тия вани със сярната киселина и оловните плочи са умряла работа. Доколкото съм виждал в ЖП-то, използват се като модули, които произволно се навързват според нуждите и основното им предимство е гъвкавостта. Не разбрах думите ти, че 50 л киселина давали един волт. На колата ми акумулаторът е 24V 60Ah и я има 1 литър вътре, я няма. Не вярвам някой безумец да сложи вани във военно средство. Или ще са затворени съдове, или ще са сухи батерии. Както знам един акумулатор за дизелова подводница като нашите върви от 1 млн марки до толкова долари, значи смятай, че не е майтап работа. Не виждам защо да са проблем отделяните газове, още повече, че са нещо очевидно и е заложено конструктивно решение още в началото. Проблемът е подобен на изгорелите газове от двигателя. Първо ще ги сгъстиш някъде и ще ги изхвърлиш при изплуване, а май може и под водата, стига да не си в боен режим. Да не говорим, че ДВГ-тата работят докато подводницата е над водата и зареждата акумулаторите, а когато се потопят включват електродвигателите. Иначе кой знае и колко въздух трябва да си потапят за двигателя. То и той се сгъстява, ама що ненужен азот ще свалиш долу, не си е работа. Не съм чувал двигателите да работят с кислород, а в открито море кислород откъде? Да не говорим за всички датчици в подводницата, които освен СО-то определено следят и един куп други параметри. Тая версия ми се струва малко вероятна, още повече, не виждам как водородът ще проникне в отсеците и как няма веднага да изплуват при такава авария. Най-новата версия е, че са изстрелвали торпедо от ново поколение и работата се е скофтила. Ако си прочел статията на англичаните, която ти бях посочил преди един месец за реактивните подводни средства щеше да прочетеш и за руските кавитационни торпеда, които ги експериментират от няколко години. Май такова нещо са изстреляли и е взело, че е гръмнало и им е разцепило носа. Все пак тия работи се изстрелват с някакви катапулти (механични или пневматични) и си включват двигателите на разстояние. Както и да е и без това няма да разберем какво е станало.

Тема Извинявай, току що се прибирамнови [re: Св. Скромни]  
Автор Toni ()
Публикувано28.08.00 22:39



Не бях в София и сега като влязох в нет-а се бутнах право в дир-а и не съм си проверявал пощата. Ей сега видях, че има нещо и ще го прочета, като ще ти отговоря по пощата. Иначе, за картинката. Останах с впечатлението, че живееш в Калифорния, а СФ е там. Първо, нямам кой знае каква богата база от снимки и най-подходяща ми се стори тази. Двуумях се да сложа "Голдън Гейт"-а, но символиката на моста е по-специфична, а и сегашната снимка ми се видя по-подходяща. Все пак това е само условно и винаги може да се смени. Идеята ми е, че все пак повечето ти разкази са за америка и трябва да има унисон с образите. Не е никакъв проблем да направя няколко картинки, които да показват различни американски, градски и не само, пейзажи и да се сменят произволно при всяко влизане. Както отбеляза и Оптимиста, картинките няма да се появяват при самите разкази, така че целият екран да е за текста и евентулано за принтиране, ако някой иска да си чете нещо от хартия. Сега отивам да чета писмото.

Тема Оптимистът кръжи над батерийте.нови [re: Toni]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано28.08.00 23:24



Количеството киселина е съразмерено с батерийния капацитет. По-голям капацитет - повече киселина. Ваните, описани от Оптимист, звучат много реалистично! Относно газовете от батерийте: не думай! Чел съм книги от германски подводничари. Киселинните изпарения са били редовна болка. Особено по време на рязки маневри под водата - под вражеска бомбардировка с подводни мини. Що кашлици са падали когато машинният офицер е трябвало да пре-скачва батерийните клетки, за да изолира разбитите, в опит към възстановяване на частична батерийна мощ! Днес сигурно е по-добре. Аз нямам личен опит с газове от батерий. Имам личен опит с анализи на други газове. Много е трудно да бъдат изолирани, в затворен корпус! Говорим оптимизаций и операционни ограничения като структура, сложност, надеждност, шум, цена... Вентилация не винаги е приемлива. Нито концентрация, за евентуално изхвърляне. Често пъти клин клин избива - нежеланата газ бива разреждана с друга газ, да предотврати избухване или някаква друга опасна реакция... На книга нещата могат да заработят. На практика винаги има риск. Горивни клетки, окисляващи водород с кислород за производство на ток и вода, са вече доста употребявани. Електролиза под водата звучи идеално - но не знаем апаратурата колко се затлачва от употребата на океанска вода, и дали в мирно време електролизата не е подминавана с чисти газове. Кислород и водород за "Шквал" ми звучат твърде далечно, технологично. Има други ракетни горива, чиято технология е по-зряла, за подводна употреба. Американците едно време са се бъзикали с перокиси и подобни. За нещо като "реактивни торпеда". Но и тези горива са така взриво-опасни! Отделно много от тях са токсични. Когато извадят Курск, тогава ще чуем истината. Ако чуем истината, нали?

Тема За водорода в подводницитенови [re: Оптимист]  
Автор Spasse ()
Публикувано29.08.00 16:41



Значи в автомобила си имам батерия /акумулатор/, която е капсулована и не изпуска никакви газове, когато се разрежда или зарежда. Съмнявам се в днешните подводници да използват оловни акумулатори от стария тип. Сега има литиеви, никел-кадмиеви и какви ли не още батерии. Една съвременна ядрена подводница може да престои под вода от 6 месеца до 1 година без да изплува. За такова време би се понатрупал доста водород, който дори и да приемем, че има как да бъде съхранен в газообразно състояние, то тогава би имало проблем при изхвърлянето му. Вярно е, че не се правят много дълги плавания, но това е заради психическото здраве на екипажа. Колкото до телефона, той няма нищо общо с електропроводната мрежа, като изключим захранването на апарата, ако е комбиниран със секретар, факс, или други екстри.

Тема За водорода в подводницитенови [re: Spasse]  
Автор Оптимист ()
Публикувано29.08.00 18:17



"Значи в автомобила си имам батерия /акумулатор/, която е капсулована и не изпуска никакви газове, когато се разрежда или зарежда." Батериите за които говориш ги наричат "maintenance free" или не нуждаещи се от поддръжка. Поддръжката обикновено се състои от доливане на дестилирана вода, което при обикновените батерии се налага при горещо време или ако регулатора на волтажа ти е дефектен и блъска между 15 и 20 волта в батерията при зареждане, при което я нагорещява. При ненуждаещите се от поддръжка батерии, ако си забеязал, вместо индивидуална капачка за всяка клетка, има две "плочки" които затварят по три клетки на един път. "Плочките" се използват да поемат изпаренията, да ги кондензират и кондензацията да си изтече обратно в клетките. По този начин нуждата от доливане се "изпарява" също. При тези батерии, ако дефектен регулатор на волтажа ти изпари електролита, ще трябва да я върнеш или като дефектна или като негодна и да си купиш нова. Ако обаче напънеш тези "капсуловани" капачки (плочки) с голяма плоска отверка, ще ги отвориш, ще успееш да си долееш деситилирана вода и ще можеш да продължиш да си ползваш батерията, все едно че нищо не е станало. Пресъхването на клетките трябва да ти подскаже че регулатора ти е за смяна. Ако пресъхва само една клетка, тогава вече имаш "късо" в клетката и ще трябва да смениш батерията преди да ти "изгори" алтернатора. ТЕЗИ БАТЕРИИ НЕ СА ХЕРМЕТИЧЕСКИ ЗАТВОРЕНИ. Газове могат да излизат при над определено налягане. Като стана на дума за алтернатор, искам да просветя тези КОИТО НЕ ЗНАЯТ, че алтернатора не е проектиран да зарежда изтощена до дъно батерия. Ако успее първият път, хубаво, но вече живота на алтернатора е скъсен. При непрекъснато зареждане, каквото е нужно за напълно изтощена батерия, алтернатора се загрява до температури над спесифицираните, лаковата изолация на намотките се "изпича" при което изолационните качества се намаляват, лакът се напуква и шансът за късо в намотките на алтернатора се увеличава. Правилото гласи, че трябва да заредите батерията си с токоизправител за целта и да оставите алтернатора да върши неговата си работа - да се включва от време на време, когато моторът работи, за да поддържа батерията в постоянно заредено състояние. "Колкото до телефона, той няма нищо общо с електропроводната мрежа, като изключим захранването на апарата, ако е комбиниран със секретар, факс, или други екстри." Телефоните ги споменах за да вмъкна размера на батериите когато голям капацитет (с много ампер/часа) е необходим, какъвто несъмнено е необходим при подводниците. Телефоните имат тяхна си електропроводна мрежа. Как иначе ще работят? Тяхната електропороводна мрежа се квалифицира като слаботокова. По тази мрежа си върви токът от батериите за които споменах.

Тема На тема САЩ подводницитенови [re: Св. Скромни]  
Автор Случаен читател ()
Публикувано04.09.00 23:24



Ох, пак същите! Май сгреших, като ви почнах отпред назад! Ще вървя назад и очаквам "Дружна песен пак/днес да екне!" Ако не съм прав, ще ви се извиня - на цялата дружина. Да не забравите, че търся и целта!!!

Тема Въпросченови [re: Toni]  
Автор JJ ()
Публикувано09.09.00 15:59



Kъде е този сайт за който говорите? Аз може би съм пропуснал част от постингите, ще ми бъде интересно да го видя, и аз си падам по разказите на Светията. Със здраве, JJ


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.