Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:15 25.05.24 
Мнения
   >> Вашето мнение
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Пловдив foreverнови [re: Bambi*]  
Автор didata (nova)
Публикувано20.04.05 18:13



аз пък се гордея че съм гражданин на света. и че се чувствам еднакво удобно по улиците на софия, на пловдив, на милано. но бих се чувствала ограничена ако знам, че трябва да живея до края на дните си в пловдив. щото е консервативен, щото не се развива, щото докато столицата бяга "напред", пловдив се инати и се оправдава с традиции и гордост. помисли си само за девиза на града! пловдивчани сами си правят града провинция, това е. никой не им е крив, софиянци най-малко.

...а пък и нали традициите не са това което бяха.... пържените картофи ядете ли ги с ръце?



Тема Re: Пловдив foreverнови [re: didata]  
Автор Bambi* (усмивчица!)
Публикувано21.04.05 11:45



нЕкъде си леко-далеко от истината, Диди. Не мога нищо да направя по въпроса

Dolce vita!


Тема Re: София е най- идиотския град в Българиянови [re: миcлeщ]  
Авторkpaчeщ (Нерегистриран)
Публикувано24.04.05 09:26



Много сте докачливи това софиянци на град. Като гледам що народ е прочел темата



Тема Re: София е най- идиотския град в Българиянови [re: kpaчeщ]  
Автор kem.kem. (любоп.бърборко)
Публикувано24.04.05 13:35



То, ако си я бяхме чели само софианци, поне гюрултиите щяха да са по малко.

Та докачливи сме си................ от деца още...........



Тема Re: Нашата столицанови [re: Khan Kardam]  
Автор Bambi* (усмивчица!)
Публикувано25.04.05 16:34



Ееее, тоя постинг беше брилянтен! Толкова, че чак изпитвам свян да го коментирам! Прощавай!

Dolce vita!


Тема Re: Българската провинция не е простила на никой!нови [re: миcлeщ]  
Автор LlRA.. (минаващ)
Публикувано29.04.05 16:03



....още едно доказателство във ваше лице!



Тема Re: Българската провинция не е простила на никой!нови [re: LlRA..]  
Автор megamark (аналитик)
Публикувано29.04.05 21:05



Провинцията е в душите на хората.Не можеш да си изграждаш самочувствието само на това, че си част от тълпата- макар и наречено с гръмкото име столица.Какво е София? Окъдето и да влезеш прегърбени къщички от градския смог- сиво, разхвърляно, грозно.Град без собствен стил- заемки от различни архитектурни стилове от Европа в централната част, град без собствен облик, без собствена атмосфера- за разлика от Русе, Пловдив, Търново, Бургас. Оскубан, жалък и тъжен град- макар и с. над 1 млн жители.



Тема Re: София е най- идиотския град в Българиянови [re: миcлeщ]  
Автор algona (Кралица)
Публикувано29.04.05 22:16



Е,нека и аз се изкажа по темата.Виждам, че горе- долу наравно са хората от провинцията и тези от София, които са писали по темата.Защитавам мнението на всички, които мислят, че София си струва като град.Самата аз съм родена и отраснала тук, съпругът ми е от тук, майка ми, баща ми,свекърва ми и свекъра, бабите, дядовците и назад...Всичко хубаво ми се е случило в София- получила съм прекрасно детство, добро образование, сега имам добра професия, децата ми някой ден ще се родят и ще отраснат тук.Аз познавам София като град на умни ,мили, ведри, ТВЪРДО говорящи и амбициозни хора.Добре е било едно време, когато гражданството е пречело на всички провинциалисти да нахлуят тук.Дойдоха и...София се промени.Бях студентка , в курса ми имаше силно изрусени русенки, пловдивчанки,шуменки и варненки, които разголваха телата си до безумие, само, за да си хванат гадже софиянец и да не се връщат после в родните си градове и села.Колегите ми пък бяха толкова ограничени, че самите преподаватели се чудеха как са изкласили до 11 клас с тези си познания.Не разбирам идеята - ако не ви харесва, не идвайте тук просто.Купувате жилищата ни, изхвърляте си боклука през прозорците,заемате местата за работа, взели сте книжка в Димитровград, а после идвате да ни правите задръствания и катастрофи по улиците.Това си е нашия град- а в него само чужденци.И най страшното знаете ли кое е?Провинциалния ви манталитет!Ето това ме убива.Идвате с амбиции- о, няма по- амбициозни от девойките от селата- борейки се със зъби и нокти да останете тук, да спечелите парички, пък после, когато ви покажем, че не ви и скаме-се сърдите, пък и обиждате даже.А мъжете?Оооо, мъжете....със зализаните си косички, със мьекането си и неотразимата усмивка на селски тарикат, които смятат, че щом мама и тате могат да им изпратят по празниците 20 буркана с компоти, половин прасе и чифт вълнени чорапи, ще свалят и Наталия Гуркова, стига да им падне.Имам приятели от Варна.Да ,хубави хора са.Като онези от Павликени.Но понякога, когато говорят с онзи сладък акцент, направо полудявам.Пък няма да забравя един случай, който ме беше притеснил доста.Едно момиче от Варна разказваше случка за двама свои познати и в един момент каза"Амиии, те като им се наредиха лимките в една редичка, ти да видиш..."...Ха, сега приятели, кажете ми...какво значи лимка.И какво им се е наредило на онези двамата в една редичка,че да си струва да бъде обсъждано?Питах я чак след две години.А тя ми обяснява-" ми то няма ли го в речника туй?Това са топчета за игра, а израза означава, че двама души са си паснали много."Така ми е останало-акцента, думите...Смешни сте.Аз не ругая градовете ви, в повечето от които дори библиотека няма, а заведенията отварят в петък, защото през деня няма хора- всички сте в София...Но няма и да забравя как преди 2 години във Видин по главната улица мина стадо овце и на никого това не се стори необичайно.Е, стига...Ядосах се...

Благородството задължава...

Редактирано от algona на 29.04.05 22:36.



Тема Re: София е най- идиотския град в Българиянови [re: algona]  
Автор megamark (аналитик)
Публикувано29.04.05 23:27



Как ги направи всичките тези заключения? По едно щастливо стечение на обстоятелствата София става столица на България. Какъв град е бил преди 100 години, когато Русе, Сливен, Габрово и др. са имали промишленост, култура, традиции. Тогава Подуене е било някаква махала, но която са пасели говедата- виж в речника какво означава "герен" на турски.- нали там се намира стадион "Герена". Знаеш ли какво означава книжовен език и какво влиза в него.? Във всеки случай много повече диалектни особености на Централна България - Габрово, Казанлък, Ловеч и т.н са в него, отколкото от западния диалект. Екането не е книжовна норма, нито формата "ме" за 1л мн. число. Не зная какво си учила , но езиковата ти култура , както и другата е под всяккава критика.Като се прибави, че Наталия Гуркова ти е някакъв критерий за изискана жена- всичко си идва на мястото.



Тема Re: София е най- идиотския град в Българиянови [re: megamark]  
Автор algona (Кралица)
Публикувано29.04.05 23:59



Дадох Наталия Гуркова за пример, защото съм сигурна, че е от София- това няма нищо общо с моите критерии за женска красота и изисканост..Изразявам мнението си, а това, че не ти харесва, не ти дава право да ме обиждаш, че имам ниска култура.Май сте се събрали все хора, които вместо да защитят позицията си, плюят чуждата.Твоето мнение ме подсети за липсата на стил ,която преобладава в хората от провинцията.Това, че София по някаква щастлива случайност е станала столица няма нищо общо по темата.Аз бих обичала града си, независимо дали е столица, но ако в него има хора със селски манталитет, то и те ще ме дразнят.И защо изобщо пишеш нещо, щом няма какво да кажеш?

Благородството задължава...

Редактирано от algona на 30.04.05 00:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.