Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:13 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема да си сверим часовницитенови  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано06.10.20 01:07



кой е съгласен с това твърдение /и защо или защо не/:

Наивно звучат и понятия като "обективните критерии, свързани с идентичността на лицето": идентичността не е "естествена" характеристика, предаваща се генетично, а социално-конструирана категория.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: tormentor]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано06.10.20 05:57



Аз не съм съгласен.



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: tormentor]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано06.10.20 06:23



идентичността не е "естествена" характеристика, предаваща се генетично, а социално-конструирана категория.


Ако приемем обратното, бихме ли могли да кажем:

идентичността е характеристика, предаваща се генетично, а не е социално-конструирана категория.?



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: cumanich126454]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано06.10.20 07:56



По отношение на Македония и македонците този въпрос за нас, българите в миналото не е стоял. Нещо повече, той не стои и днес.
На всеки сме помагали и сме го приемали еднакво.
Македонец, който се бори за автономия се приема еднакво с македонския български офицер.
Не само за тях, същото е за арменци, руски белогвардейци, турци, сърби, сирийци и какви ли не.

Силата е да ги събираш и обединяваш двете, не да ги делиш! Това правим от 681г. Поне официално. Да, за някой това е "имперско" мислене.
Не, това е цивилизационен избор в общността. 24 Май е тържество на тази философия. Днес само се изразяваме различно на същия език, но е създаден тук, от нас за всички, които искат да надграждат нашата обща вече цивилизация, станала такава по наша воля. Така ни е зададено от предците. Те са решили и са работили да не е само наша, а и куманска, [image][/image]влашка, руска, сръбска, дори турска, арменска, че и македонска, та защо не и гръцка. В крайна сметка са я приели в лоното на църквата си.



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: tormentor]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано06.10.20 08:28



Ами за съжаление вардариотите са пример именно за това....българска генетика и промит от институции, медии и други фактори мозък....типична социална конструкция....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: tormentor]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано06.10.20 09:16



Може да се направят наблюдения (и твърдения) и в двете посоки. Миналата година даваха по една от телевизиите репортаж за едно цигане осиновено от италианско семейство. Той знаеше какъв е произхода му и всячески се стремеше да се върне при корените си (макар и добре социализиран в италианска среда). И накрая се върна в майчиния си дом в българската циганска махала. (не се знае към днешна дата дали е отрезнял сблъсквайки се с действителността).
От друга страна имам наблюдения как средата променя индивида. Преди 25 години имах работничка циганка осиновила българско момиче (рядкък случай). Та това дете постепенно се циганизира. Дори и кожата му придоби характерен матов тен и стана неотличимо от останалите циганета. Не съм го виждал оттогава... питал съм някои цигани дали се сещат какво е станало с това дете, но никой не се сеща за какво дете става дума (сещат се за майката)



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: cumanich126454]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано06.10.20 10:10



това с циганите е много добър пример. и аз се сетих за едни наши циганчета осиновени в швеция. и възпитани и отгледани прекрасно, разбира се като шведчета /уникален шанс за тях да станат истински хора какъвто за съжаление у нас не биха имали/.
обаче нека да намесим и генетиката тука, за която т.нар. съвременни историци и разни други псевдоучени явно хал хабер си нямат /и по-широко от точните науки, където всичко се доказва и проверява или отхвърля експериментално/. та ясно е, че етническата принадлежност не се предава генетично, но много други неща се. и всеки човек с малко ум в главата би забелязал тези очевидни неща освен може би нашите догматици-схоластици. защото най-интересната част тук е, че генетично се предават не само физически характеристики, а и много поведенчески такива. при нашия вид /което даже не е никакво изключение и го има и при всички висши животни/ една такава основна характеристика е родителската грижа за младото поколение. възникнала преди около 200 милиона години в резултат на естествения отбор в нашите животински предци, преминало през гените на милиони поколение и стигнало до нас в наши дни, а бога ми ще замине и напред в бъдещето.
та хубаво е, че имаме тези примери с циганчетата, но те са добри само като илюстрация, че са едно малко изключение от правилото. а масовия случай, може би 99,9% е, че хората се отглеждат от биологичните си родители. и сега не е трудно да се върже сметката 2 и 2 и да се проследи как и информация и език и култура вървят от поколение на поколение без да имат директна връзка с гените ни.
та толкова за кухата и нищо не обясняваща фраза за т.нар. "социален конструкт" на псевдоучените-папагали



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: да си сверим часовниците [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.10.20 15:08



Според мен, социо-конструираните категории, не са премахнали напълно гена на асимилираните неандерталци сред кроманьонците, до ден днешен.



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: leyte]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано06.10.20 17:59



По отношение на Македония и македонците този въпрос за нас, българите в миналото не е стоял. Нещо повече, той не стои и днес.
На всеки сме помагали и сме го приемали еднакво.


Това обаче постепенно се променя....поколението на сина ми вече има малко по-друго отношение, например, от моето поколение по въпроса с македонците. Но онези от тях, които идват в България и се интегрират набързо, нямат никакъв проблем.

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: Shtrkot]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано06.10.20 18:11



да, и аз забелязвам, че за 20-30 годишните българи македонците, разбирай, северните, които се разграничават яростно от България - не са "свои". Не е като при бащите и дядовците. Че дори и моето поколение живеехме с мисълта, че сме едно с тях. Нищо, че после интернет ни поля с леден душ.

Редактирано от goga на 06.10.20 18:04.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.