Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:31 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано07.10.20 14:30



е те и албанци и косовари са живели и живеят в държави с различни вестници, телевизии и т.н. азерите в азербайджан и иран /май тия в иран даже са много повече/ и те така. сигурно и при тях има различия в културата, манджите, и какво ли не още. даже може вече да не се смятат за една обща национална група знам ли. просто има някакъв малък общ знаменател - примерно мюсюлмани шиити, говорещи тюркски език и населяващи земите югозападно от каспийско море.
ние със северномакедонците по същия начин - българо-македонско говорящи, православни, любители на сръбската кулинария и музика с ниско качество и айде да сложим и за пипер накрая - славещи едни и същи лица и събития от 19ти и началото на 20ти век. а това всеки от двете страни на границата да си ги смята за негови принципно може да е ок, разбира се ако всичко става в един нормален и цивилизован контекст. то пък всъщност, ако има един такъв контест, честванията по-скоро ще са съвместни и тогава ще се акцентира повече върху нещата които ни свързат отколкото нещата които ни разделят /които са всъщност вярата в разни митологии/.
и също така като стана дума за религии ако трябва да продължим аналогията - има по-толеранти, мирни и хуманистки религии, има и зловредни и фундаментални култове. и нормално човек много по-спойконо би приемал вярващи от първата група, които мирно и тихо си практикуват ритуалите отколкото втората група с разни фанатизирани и изкривени от злоба мутри.
а това съм го казвал и преди - в наши дни е много трудно, ако не и невъзможно всеки да се затвори в черупката си и напълно да игнорира другия, при положение, че почти всичко се отразява в медиите, интернет е бъкан с информация, видео и аудио съдържания, блогове, форуми и какво ли не. даже да оставим настрана по-глобалните въпроси за националната идентичност и интегритет. ето примерно си седя в един спокоен следобед и си разлиствам вестника с леко оптимистично приповдигнато и позитивно настроение и изведнъж съзирам следното гръмко заглавие - "лидерът на просръпската вмро в сев македония днес на митинг пред привърженици обяви, че Гоце Делчев не е българин". след това за да пропъдя неприятното чувство, че ме правят на идиот, отивам в ютюб да послушам малко хубава възрожденска музика и докато слушам и се наслаждавам на изпълнението, изведнъж съзирам няколко коментара отдолу, в които запенени и изкревени от злоба северномакедонски примати храчат и обиждат българите и оспорват, че въпросната песен е българска.
сега, знам, че съм търпелив и толерантен в повечето случаи, но точно такива изцепки ми идват определено в повече. ако имаш някаква рецепта как по-конкретно да се приемат и толерират крайните фундаменталистки северномакедонски вярвания - споделяй.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано08.10.20 14:30



Силен регионализъм, патриаршисти, екзархисти, сърбомани, македонците не са били монолитна българска етнографска група. Враждували са по-между си, всеки за неговата си партия. Това е голяма предпоставка. Косоварите са с чужда религия и език, спрямо всички останали в Югославия. И не са засегнати от изселване на прогресивния елемент. Екзархистките водачи и на ВМОРО, в някои части се припокриват, се изселват в България, Северна Америка или са физически ликвидирани. Оцелелите наследници на водачите, стават ренегати или се адаптират към новите реалности.
Пак казвам, хич не ми дреме че Мицко крещял на митинг, че Гоце не е бугарин. Достатъчно дразнители си имам в живота та да ми пука за онзи. Интересува ме, кой се държи човешки. Ще цитирам авторите на ютюб канала СПАМ: "По -добре ли е да се чувстваме българи, но да сме злобни и лоши, отколкото да сме готини и добри, без значение какви се чувстваме".
Настоящия формат на дебата ни със Скопие е закъснял с 70г. Вече е илеревантен за времето си. Да ни мразят, не ми пречи. Неуважение не съм получил никога при посещенията си във Вардарско или Егея, затова че съм българин. Това ми е важно. А какво правят някакви зомбирани субекти, за да търсят вътрешнополитически дивиденти, си е северджанска работа. Моите наблюдения са, че българомразците все повече ще се превръщат в маргинална група в Македония. Хората там си имат достатъчно проблеми, за да продължават да кълват на популистките изцепки на тоя или оня митингаджия.
А на интернет-пропагандаторите им, лесно им се сипва с големия черпак. Има факти, на които реагират веднага с ярост, защото са безпомощни. И не е важното, че 3 ще те напсуват на татарин, а че 300 ще прочетат твоя аргумент и псувните на другия като отговор. И там хората вече се светнаха за много неща, може би точно заради 20 годишните спорове във всеки ъгъл на интернет-пространството.



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано08.10.20 15:22



В Реп.Сев.Македония естествено има готини и добри хора.
Сред македонисти, родени в България не съм срещал.



Тема Е значи как ме нервите с тованови [re: Shtrkot]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано08.10.20 21:12



“промит мозак“. Ами вие когато се родихте бехте бебета е след това станахте балгари, промит ли ве мозока от бебета кам балгари ?

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: tuzlija-179435]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано08.10.20 21:29



вероятно си ги срещал само в нетрезво състояние



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано08.10.20 22:01



СПАМ: "По -добре ли е да се чувстваме българи, но да сме злобни и лоши, отколкото да сме готини и добри, без значение какви се чувстваме".

не го разбрах съвсем тоя цитат. някой иска да каже, че чувството да си българин ще те направи злобен и лош ли. ако е така, звучи направо идиотско.
както и да е - по въпроса за дразнителите е наистина така - и при нас и при тях. това не значи, че ще сме имунизирани срещу неприятни изненади и то в най-неочакваните моменти. ясно е, че в 99% от времето тия неща са ти тотално извън съзнанието, но винаги когато нещо стане в тоя 1% ще ти напомня, че съвсем близо до нас има една ненормалност, която е всъщност много по-добре да я няма. между другото и за нас и за тях.
освен това, виж и самият ти често ту казваш генерализиращото "те", а в други случии диференцираш между примерно крайните, които са всъщност някакво малцинство и всички останали, които са по-скоро индифирентни и биха приели всякакво мнение идващо от достатъчно авторитетен вътрешен източник.
представи си примерно, ако в северна македония имаха едни такива 30 "съвременни" историци като нашата група около дечев и маринов и се беше разгорял един истински дебат около историята. значи - ето при нас, колкото и да сме зле във всяко друго отношение, в публичното пространство има основа за дебат, чуват се различни мнения. при ония - нищо. обади се един малевски за кумова срама, подкрепиха го под сурдинка 2-3ма и толкова. така че, докато не се изметат ония историчари /и по-точно политическия естаблишмънт, който ги подкрепя/ пробив няма да има. чакахме 20 и кусур години да пукнат най-маститите македонисти - ристовски, катърджиев и подобни, а днес имаме едно ново поколение в лицето на разни котларки, жежовци, ванчогеоргиевци, чепренгаровци и т.н.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: да си сверим часовницитенови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано08.10.20 22:11



Цитата е по-повод това, че хората живеят от 10г. в София, напълно са се интегрирали, говорят литературен български, но постоянно някой ги питал какви се чувстват.
Принцип в живота-максимално да не се ядосвам за несъществени неща, както и за неща които не мога да променя. Та ако ми беше по силите, да изкарам нормално мислещи историци в МК, щях да се ядосвам защо не го правя. Ако беше по силите на БГ да изиска такива историци от МК, но не го прави, щях да се ядосвам на правителството защо не го прави. Но нещата са такива, каквито са.
Иначе дебата с тях не е лош, на база че София не полага големи усилия, а го кара по инерция. На база този дебат, в МК се чуха много неща, които преди бяха теми табу. Аз съм доволен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.