Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:11 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Има надежда!нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано03.10.20 20:33



Археологът проф. Казимир Попконстантинов

Що ли не се занимава с археология? Там му е силата...



Тема Re: Има надежда!нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано03.10.20 21:02



Все си мисля, че мнението му повечко тежи от нашето.
Между другото аз апелирам за това на форума от повече от 15г.
На всеки 24-ти май ставаше спор в който бях достатъчно активен, освен в случаите, когато ме е нямало на форума за половин или една година.
Ти също си член повечко от това време и няма начин да не помниш, а и лесно може да се провери в архивите на форума.
Има предложение, има дебат и аз не мога да не отбележа, че българина еволюира в много добра посока според мен (е, не всички, но какво да се прави).



Тема Re: Има надежда!нови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано03.10.20 21:08



Българина вече еволюира в 16 различни посоки, повечето от които нямат връзка по между си. Ние вече не сме народ.



Тема Re: Има надежда!нови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано03.10.20 21:14



Taка сме от 100 години...



Тема Re: Има надежда!нови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано03.10.20 21:20



Преди 100 започна, сега кавардиса.



Тема Re: Има надежда!нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.10.20 17:04







Тема Re: Има надежда!нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.10.20 17:46



За славянските страни, които пишат на кирилица, това не е славянска писменост, а е българска писменост, те използват българска писменост. Трябва да сме наясно, че този вариант на писменост, който сега се използва, е създаден в средновековната българска държава.

Остава да ги попитаме тези страни дали смятат така? Или пак ще останем неразбрани, както ЕС не ни разбра по повод спора за езика на РСМ...
Нали още Пърличев беше написал, че "българската азбука само на трима беше известна и се наричаше сърбска"
-----
Всъщност ние сега пишем на руската азбука реформирана от Петър Велики.



Тема Re: Има надежда!нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.10.20 17:48



При друга възможност, Петър е нямало да има какво да реформира или може би щеше да си пригажда латиницата...
Няма какво да ги питаме, но пък и те трябва да знаят!
Все пак е силен аргумента: "само шест славянски страни използват кирилицата, а другите, които я ползват, не са такива" (горе-долу по памет, поне смисъла).



Тема Re: Има надежда!нови [re: cumanich126454]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано07.10.20 19:10



Шапкарев /съвременник и съгражданин на Пърличев/ дава различни сведения, това го бяхме дъвкали по едно време.
а това за азбуката доколкото добивам някакви впечатление е натискане за официалната употреба в рамките на ЕС. това как ще наричат азбуката трети страни си е изцяло тяхна работа.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Има надежда!нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.10.20 19:33



Реформата на Петър е по същество създаване на нова азбука. Нека си припомним, че оригиналната кирилица освен трийсет и кусур букви има и още символи (поставяни под и над буквите) което е много затормозително (и за печатарите, и за ползвателите):






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.