Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:17 01.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Как средния българин възприема северномакедонците?нови  
Автор mulcho ()
Публикувано15.05.20 18:49



Направи ми впечатление как плахо вожда обяви, че изпраща като помощ в СМ защитни облекла, намери за нужно да обяснява как ако твърдим, че са ни братя трябва да го докажем, какъв хубав жест направили към нас японците като ни дарили тяхно лекарство, такива неща се помнели. Спомена за стотина бройки, после стана ясно, че изпратили 500. Някога не помня да ни обясняваха защо трябва да подарим танкове и гаубици, това се приемаше за естествено. В сайтове където има опция с + или - да се оценяват коментари тези препоръчващи сурово отношение към братовчедите събират по 5-10 пъти повече подкрепа. Покрай интернет митовете за подтиснатите от шепа сърбомани и колонисти нещастни наши братя с които аха да плеснем с ръце и да се прегърнем се стопиха като ланския сняг, нещастните братя излезнаха непочтени и нагли роднини опитващи да заграбят общия имот.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано15.05.20 19:23



Първо. От кога платените интернет тролове са показател за масовото мнение?
Второ. Вярно ...бе създадена антимакедонска истерия у нас източниците - руската пропаганда (вкл. историци) и сръбската пропаганда в Р.Македония чрез интернет.

Да. 75 години сърбите и сърбоманите определят цялата национална идеология в Р.Македония и медийния наратив. Обикновените хора там не са подтиснати, а облъчени.
Колкото до българския...имот и тук и в Македония...той е отдавна заграбен от сърби и руснаци и го ползват като клозет за фекално-отходни...имперски... нужди.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.05.20 19:50



Завчера чух един пенсионер в едно село да коментира: "Всичко Мара втасала, македонците тръгнахме да оправяме."

Мисля, че тази фраза казва всичко: за масовия българин безкрайните обяснения и спорове със Скопие предизвикват досада, отвращение и дори чист негативизъм към братовчедите. Говоря за масата, а не за 5-10% образовани или политически мотивирани от македонската тема.Но няма негативизъм към македонците, дошли в България. Напротив, навсякъде ги посрещат като свои. Това са ми впечатленията.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.05.20 20:15



Да, вече никой не вярва в клишето "онеправдани братя", което беше лайт-мотив до зората на интернет.

Мисля също, че политикът, който си позволи да загърби историческите факти в отношенията със Скопие, ще пожъне много негативизъм. Българинът не се интересува от Македония, но изключително негативно приема опитите да бъде пренаписана националната памет и история. За много българи все пак Македония е болезнена тема: все някой има предци от там или някой прадядо е убит за тая пуста Македония. Това се помни. Забравят се подробностите, но основните неща се помнят.

Редактирано от goga на 15.05.20 20:15.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано15.05.20 22:18



Аз съм 1,85см, 85кг., тъй че не съм много среден българин. За мен Македония е последното възможно място, което може да ни донесе исторически реванш(изкл. 2 малки общини в Сърбия, Цариброд и Босилеград), за несбъднатото национално обединение. Никога не бих могъл да възприема Македония като нещо различно, в краен резултат, освен като част от България. Всичко друго е за мен безмислено. В повечето моменти, нямам особена емоция, че се инатят да имат отделен език или че се смятат за отделен народ. Дори бих приел, да има признато македонско малцинство и македонски език, стига това да е част от Обединена България. Затова особено ревниво гледам на албанското ширене в Македония. Не бих им отстъпил и едно село. Затова пък смятам за особено важно, наличието на български малцинства в Албания и Косово(признаването тук зацикли), като обект на бъдеща търговия. Ако Македония, не е част от България, ми е все едно дали ще сме приятелски държави и дали се смятат за потомци на Александър Велики. Приятелство е необходимо с такива като Турция, заради големия стокообмен и за да не ни пускат бежанци. На който му е кеф и сега може да ходи до Охридското езеро и да се снима с българското знаме там, без значение дали междуисторическата комисия заседава или Грую от Будапеща пуска някакви неща по Фейсбук. Въобще за да има някаква промяна на мисленето сред македонците, единствения начин е македонските депутати, да заседават в Парламента в София. До тогава, всичко ще е ситуационно и Белград и Атина, винаги ще могат да се вклинят. Не ме е грижа и толкова, какво мислят за историята си. В България е не по-малко пълно с фенове на траките, с носталгици по бай Тошо и мечтатели за България от Дунав до Волга. Не е ли Вардарско част от българската държава, всичко останало е бошлаф. В голяма степен, в момента македонския въпрос е за вътрешна употреба в България, в която се употребява наред с циганския въпрос, за събиране на електорат от една малка маргинална партия, узурпурала името на Организацията. А премиера, обръща внимание на Македония, може би една идея повече, отколкото внимание обръща на ремонта на пътя между Гулянци и Долни Дъбник. Шумов фон, нищо повече. Аз съм носталгик-реваншист. Нищо друго не би задоволило емоцията ми по Македония, освен да сме една държава.

Редактирано от komitaO3 на 15.05.20 22:27.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано15.05.20 22:19



Но няма негативизъм към македонците, дошли в България. Напротив, навсякъде ги посрещат като свои. Това са ми впечатленията.


----


Това е така, изобщо тук чужденците стига да не са мохамедани или твърде църни се посрещат много гостоприемно и добре.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор mulcho ()
Публикувано15.05.20 22:48



Моят идеал е Обединена България, това е и дълг към предците, но пред това в териториите ни край Вардар да живеят ,,македонци" бих предпочел да е пустош, дива природа подобна на тази край Чернобил. Шансове за усвояване на земи без дружеско споразумение с албанците намирам нереално, те са и хората които ще забият пироните в ковчега на СМ. Това което би направило братовчедите отново българи е основно икономическия интерес, големи и трайни разлики в стандарта тук и в СМ. На 45 съм и не съм сигурен, че ще го видя, но при разумна политика можем отново да имаме Битолска и Скопска област.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано15.05.20 23:10



Да но те живеят. Там са, има ги, независимо дали ни харесва или не. 2 милиона македонски граждани учат, че не са българи, а македонци-вой до небесата. 21 милиона румънци учат, че Второто Българско Царство е влахо-българска държава, ни вопъл, ни стон. 80млн., турци вярват, че сме част от османското наследство и че сме неблагодарници, избягали от мъдрото управление на султана, пак мълчание. Да не говорим пък, че със сигурност има стотици хиляди българи, за които 9 май и парада в Москва, са по-важни от 6 и 22 септември, взети заедно.Ахмед Башев като се изтъкна по БТВ, че е помак по самосъзнание и произход, каква ни беше реакцията? Просто на моменти, чисто човешки, наистина ми се струва безмислено. Да гоним някакви интереси там, както сърбите гонят в Босна, добре. Ми ние гоним михаля. Какво ще се промени ако си пренапишат учебниците по история в Скопие? Ще падне границата ли? Че кой в България, познанията му по история са от това, което е учил в училище? На никой, повечето са жертви на интернет-пропаганда. Нямаме загубена битка(Брегалница, Каймакчалан, Кукуш, Добро поле), хан Тервел изклал 200 000 араби, произлизаме направо от траките, а славяни е измислен термин и прочие и прочие. Тия митологеми у нас, как ще ги лекуваме? Или убеждаваме Вашингтон, че единствения шанс за дългосрочно прекършване на проруската ос Атина-Белград е да има българо-албанска граница или да зарежем целия цирк.

Редактирано от komitaO3 на 15.05.20 23:13.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.05.20 23:08



Според мен идеята за Обединена България е приключила още със смъртта на Борис Трети.
Не ми изглежда реалистично да присъединяваме каквото и да било в близко бъдеще, но... възпитавам сина ми да знае къде извън днешните граници е била България.
Пропътувал съм с него почти цялото българско землище от край до край (без Вардарска Македония)

Все пак в мен, много дълбоко, остава на подпрагово равнище мислълта "кой знае, знае ли се..." - един ден може пък колелото да се обърне пак в наша полза. Но реалността е, че това едва ли ще се случи.

Обединение с македонисти не бих подкрепил, както не бих насърчавал отстъпки пртед някакви малцинства и регионални групи. Ако се случи по някаква причина да дойде време за такъв избор - за мен той е един: всички българи в границите на държавата България. Тоест нямам против македонците, но като национално малцинство нямат място в държавата България. Като регионална група - ОК.

Редактирано от goga на 15.05.20 23:15.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.05.20 00:06



Е ние сега не отстъпваме ли пред това, че 150 000 българи мохамедани, на преброяванията се пишат турци или отказват да се идентифицират? Такива като Ахмед Башев, Елхан Кълков, Сергей Кичиков, Хайри Садъков, Ариф Агуш, не са ли или не бяха ли депутати? Единствения шанс да обърнем македонизма е да направим отстъпки, но да са в България. При демократичните промени, 1млн. чехи се записаха като моравяни. Со кротце, со благо, без кютек, за 30г., броя им падна на няколко десетки хиляди. Как ще борим сръбското влияние в Скопие, както си мечтае Суперсърба? Как точно междудържавно ще правим вмешателство против чужди служби в независима държава? Кво беше казал Петко Каравелов в 1886г., когато се призна присъединяването на Източна Румелия, но връщането на Кърджали и Тъмраш в Турция? "Господа, ние изядохме яйцето, черупките останаха за Турция". Тогава против това протестирал не кой да е, а класическия идиот от млади години Васил Радославов.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.