Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:12 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано19.05.20 11:25



Аз лично не съм преживял този шок, защото не съм средностатистически българин и в семейството съм възпитан с " Това, че нашите роднини оттатък вече не се смятат за българи е заради процеси, които почнаха там между двете световни войни."



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 11:43



Аз съм горе-долу средностатистическа, но също нямам спомен да съм преживявала такъв шок. Обаче откъде ми е било инфото, че да не преживея шок, нямам никакъв спомен.

Може да се е натрупвало постепенно и безшоково.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 19.05.20 11:38.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.05.20 11:46



Шока може да не се изразява в някакви драматични емоции...

, нека го наречем стъписване, но все пак си някакъв мини-шок.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 11:48



Абе, и за такова нямам спомен, за нищо. Аз лично имам чувството, че винаги съм го знаела отношението там към нас, но разбира се, това няма как да е вярно - все в някой момент съм научила.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 19.05.20 11:49.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.05.20 11:52



Ами това са моите впечатления и мнение, вариации и нюанси винаги има.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 11:55



Разбира се. Аз изобщо не твърдя, че за всеки "средностатистически" е същото, дори съм сигурна, че и твоя вариант по-горе го има и не е рядък. Или поне така ни изглежда.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 19.05.20 12:02.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано19.05.20 12:20



Понякога шока идва от троловете в нета. Аз бях учуден от реакциите в Скопие по време на войната в Косово, но разбира се го отдадох на влиянието им от сърбите. Проблема идва от дивашкото поведение на платените да вършат това, но и от идиотските изяви в пресата на уж видни личности. Заинтересован като мен (има достатъчно причини по роди от две линии) се опитва да гледа реално и без омраза, но на много българи, които темата им е сравнително чужда, гледат с досада и изобщо не ги брига проблема.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано19.05.20 16:24



Помня 1986 бях в Александровата болница за операция на лявото око. Бях на 12. В стаята имаше един възрастен, около 30-40 годишен от Югославия. По това време никой нищо не ми беше казвал за Македония и македонците. За мен зад западната граница живееха сърби.
Човека ми подари една банкнота от 20 динара. На нея на четири езика беше написано "Народна Банка на Юугославия". Аз разпознах гласно единия език като "български, на който са му махнали 'ю'-то и са сложили 'jу'". Човекът ме погали по главата и промърмори нещо като "То си е така, моето момче".
След като се прибрах у дома, говорих с майка ми и тя ми обясни кое как е...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: headhunter]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 16:27



А, да - и аз имам един такъв преживян шок като малка. Понеже нали беше мода в малките класове всеки да "събира" нещо, бях почнала да събирам сапуни. Имах един донесен от Югославия и бях приятно шокирана колко прилича един от езиците на български. Само дето изречението започваше със "Се базира". Вече не помня обяснили ли са ми нещо тогава, може да са ми казали само, че това е македонски, а може и да са ми дообяснили, но не помня.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.

Редактирано от MupaM на 19.05.20 16:41.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: headhunter]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано19.05.20 16:40



За първи път се замислих над думата "македонец" като бях около петгодишен. По радиото ехтеше една фолклорна песен, нещо от рода на "Ой Джемо, Джемо", някаква от Егейска Македония и питах баба ми каква е и тя ми каза "македонска" Заинтересувах се какво са македонците и тя ми каза , че са българи и даде пример с много съдеди от махалата, които са македонци. Обаче имах един съсед, възрастен човек, с който много общувах, може би защото нямах дядо. Говорехме си главно за футбол, знаех че е македонец, та той един път видях че на стената в бараката му, където майстореше разни неща, беше залепил карта от ученически атлас на Македония на Александър Велики. Бях втори клас, но вече знаех че в античността няма българи и че Александър не е българин. От дума на дума разбрах, че се мисли за македонец различно от българин и че навремето на паспорта му пишело македонец. Казах на родителите ми и на баба ми, която пък беше приятелка на сестрата на дядото, живееща в друга съседна къща. От баба ми това стигна и до нея и сестра му каза, че брат й е малко луд и необразован и да не му обръщам внимание. Баща ми каза да не разправям насам натам какво ми е казвал дядото, той много си сръбва ракия и говори глупости.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.