Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:56 05.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Как средния българин възприема северномакедонците?  
Автор mulcho ()
Публикувано15.05.20 18:49



Направи ми впечатление как плахо вожда обяви, че изпраща като помощ в СМ защитни облекла, намери за нужно да обяснява как ако твърдим, че са ни братя трябва да го докажем, какъв хубав жест направили към нас японците като ни дарили тяхно лекарство, такива неща се помнели. Спомена за стотина бройки, после стана ясно, че изпратили 500. Някога не помня да ни обясняваха защо трябва да подарим танкове и гаубици, това се приемаше за естествено. В сайтове където има опция с + или - да се оценяват коментари тези препоръчващи сурово отношение към братовчедите събират по 5-10 пъти повече подкрепа. Покрай интернет митовете за подтиснатите от шепа сърбомани и колонисти нещастни наши братя с които аха да плеснем с ръце и да се прегърнем се стопиха като ланския сняг, нещастните братя излезнаха непочтени и нагли роднини опитващи да заграбят общия имот.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано15.05.20 19:23



Първо. От кога платените интернет тролове са показател за масовото мнение?
Второ. Вярно ...бе създадена антимакедонска истерия у нас източниците - руската пропаганда (вкл. историци) и сръбската пропаганда в Р.Македония чрез интернет.

Да. 75 години сърбите и сърбоманите определят цялата национална идеология в Р.Македония и медийния наратив. Обикновените хора там не са подтиснати, а облъчени.
Колкото до българския...имот и тук и в Македония...той е отдавна заграбен от сърби и руснаци и го ползват като клозет за фекално-отходни...имперски... нужди.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.05.20 19:50



Завчера чух един пенсионер в едно село да коментира: "Всичко Мара втасала, македонците тръгнахме да оправяме."

Мисля, че тази фраза казва всичко: за масовия българин безкрайните обяснения и спорове със Скопие предизвикват досада, отвращение и дори чист негативизъм към братовчедите. Говоря за масата, а не за 5-10% образовани или политически мотивирани от македонската тема.Но няма негативизъм към македонците, дошли в България. Напротив, навсякъде ги посрещат като свои. Това са ми впечатленията.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.05.20 20:15



Да, вече никой не вярва в клишето "онеправдани братя", което беше лайт-мотив до зората на интернет.

Мисля също, че политикът, който си позволи да загърби историческите факти в отношенията със Скопие, ще пожъне много негативизъм. Българинът не се интересува от Македония, но изключително негативно приема опитите да бъде пренаписана националната памет и история. За много българи все пак Македония е болезнена тема: все някой има предци от там или някой прадядо е убит за тая пуста Македония. Това се помни. Забравят се подробностите, но основните неща се помнят.

Редактирано от goga на 15.05.20 20:15.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано15.05.20 22:18



Аз съм 1,85см, 85кг., тъй че не съм много среден българин. За мен Македония е последното възможно място, което може да ни донесе исторически реванш(изкл. 2 малки общини в Сърбия, Цариброд и Босилеград), за несбъднатото национално обединение. Никога не бих могъл да възприема Македония като нещо различно, в краен резултат, освен като част от България. Всичко друго е за мен безмислено. В повечето моменти, нямам особена емоция, че се инатят да имат отделен език или че се смятат за отделен народ. Дори бих приел, да има признато македонско малцинство и македонски език, стига това да е част от Обединена България. Затова особено ревниво гледам на албанското ширене в Македония. Не бих им отстъпил и едно село. Затова пък смятам за особено важно, наличието на български малцинства в Албания и Косово(признаването тук зацикли), като обект на бъдеща търговия. Ако Македония, не е част от България, ми е все едно дали ще сме приятелски държави и дали се смятат за потомци на Александър Велики. Приятелство е необходимо с такива като Турция, заради големия стокообмен и за да не ни пускат бежанци. На който му е кеф и сега може да ходи до Охридското езеро и да се снима с българското знаме там, без значение дали междуисторическата комисия заседава или Грую от Будапеща пуска някакви неща по Фейсбук. Въобще за да има някаква промяна на мисленето сред македонците, единствения начин е македонските депутати, да заседават в Парламента в София. До тогава, всичко ще е ситуационно и Белград и Атина, винаги ще могат да се вклинят. Не ме е грижа и толкова, какво мислят за историята си. В България е не по-малко пълно с фенове на траките, с носталгици по бай Тошо и мечтатели за България от Дунав до Волга. Не е ли Вардарско част от българската държава, всичко останало е бошлаф. В голяма степен, в момента македонския въпрос е за вътрешна употреба в България, в която се употребява наред с циганския въпрос, за събиране на електорат от една малка маргинална партия, узурпурала името на Организацията. А премиера, обръща внимание на Македония, може би една идея повече, отколкото внимание обръща на ремонта на пътя между Гулянци и Долни Дъбник. Шумов фон, нищо повече. Аз съм носталгик-реваншист. Нищо друго не би задоволило емоцията ми по Македония, освен да сме една държава.

Редактирано от komitaO3 на 15.05.20 22:27.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано15.05.20 22:19



Но няма негативизъм към македонците, дошли в България. Напротив, навсякъде ги посрещат като свои. Това са ми впечатленията.


----


Това е така, изобщо тук чужденците стига да не са мохамедани или твърде църни се посрещат много гостоприемно и добре.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор mulcho ()
Публикувано15.05.20 22:48



Моят идеал е Обединена България, това е и дълг към предците, но пред това в териториите ни край Вардар да живеят ,,македонци" бих предпочел да е пустош, дива природа подобна на тази край Чернобил. Шансове за усвояване на земи без дружеско споразумение с албанците намирам нереално, те са и хората които ще забият пироните в ковчега на СМ. Това което би направило братовчедите отново българи е основно икономическия интерес, големи и трайни разлики в стандарта тук и в СМ. На 45 съм и не съм сигурен, че ще го видя, но при разумна политика можем отново да имаме Битолска и Скопска област.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано15.05.20 23:10



Да но те живеят. Там са, има ги, независимо дали ни харесва или не. 2 милиона македонски граждани учат, че не са българи, а македонци-вой до небесата. 21 милиона румънци учат, че Второто Българско Царство е влахо-българска държава, ни вопъл, ни стон. 80млн., турци вярват, че сме част от османското наследство и че сме неблагодарници, избягали от мъдрото управление на султана, пак мълчание. Да не говорим пък, че със сигурност има стотици хиляди българи, за които 9 май и парада в Москва, са по-важни от 6 и 22 септември, взети заедно.Ахмед Башев като се изтъкна по БТВ, че е помак по самосъзнание и произход, каква ни беше реакцията? Просто на моменти, чисто човешки, наистина ми се струва безмислено. Да гоним някакви интереси там, както сърбите гонят в Босна, добре. Ми ние гоним михаля. Какво ще се промени ако си пренапишат учебниците по история в Скопие? Ще падне границата ли? Че кой в България, познанията му по история са от това, което е учил в училище? На никой, повечето са жертви на интернет-пропаганда. Нямаме загубена битка(Брегалница, Каймакчалан, Кукуш, Добро поле), хан Тервел изклал 200 000 араби, произлизаме направо от траките, а славяни е измислен термин и прочие и прочие. Тия митологеми у нас, как ще ги лекуваме? Или убеждаваме Вашингтон, че единствения шанс за дългосрочно прекършване на проруската ос Атина-Белград е да има българо-албанска граница или да зарежем целия цирк.

Редактирано от komitaO3 на 15.05.20 23:13.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.05.20 23:08



Според мен идеята за Обединена България е приключила още със смъртта на Борис Трети.
Не ми изглежда реалистично да присъединяваме каквото и да било в близко бъдеще, но... възпитавам сина ми да знае къде извън днешните граници е била България.
Пропътувал съм с него почти цялото българско землище от край до край (без Вардарска Македония)

Все пак в мен, много дълбоко, остава на подпрагово равнище мислълта "кой знае, знае ли се..." - един ден може пък колелото да се обърне пак в наша полза. Но реалността е, че това едва ли ще се случи.

Обединение с македонисти не бих подкрепил, както не бих насърчавал отстъпки пртед някакви малцинства и регионални групи. Ако се случи по някаква причина да дойде време за такъв избор - за мен той е един: всички българи в границите на държавата България. Тоест нямам против македонците, но като национално малцинство нямат място в държавата България. Като регионална група - ОК.

Редактирано от goga на 15.05.20 23:15.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.05.20 00:06



Е ние сега не отстъпваме ли пред това, че 150 000 българи мохамедани, на преброяванията се пишат турци или отказват да се идентифицират? Такива като Ахмед Башев, Елхан Кълков, Сергей Кичиков, Хайри Садъков, Ариф Агуш, не са ли или не бяха ли депутати? Единствения шанс да обърнем македонизма е да направим отстъпки, но да са в България. При демократичните промени, 1млн. чехи се записаха като моравяни. Со кротце, со благо, без кютек, за 30г., броя им падна на няколко десетки хиляди. Как ще борим сръбското влияние в Скопие, както си мечтае Суперсърба? Как точно междудържавно ще правим вмешателство против чужди служби в независима държава? Кво беше казал Петко Каравелов в 1886г., когато се призна присъединяването на Източна Румелия, но връщането на Кърджали и Тъмраш в Турция? "Господа, ние изядохме яйцето, черупките останаха за Турция". Тогава против това протестирал не кой да е, а класическия идиот от млади години Васил Радославов.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано16.05.20 00:03



не е до това какви се чувстват в момента 2 /1.5/ милиона северномакедонци, а до това, че ги избива на шизофренична истерия по отношение на общоизвестни и лесно проверими факти от преди 100 години. не мисля, че последното има аналог с румънци, турци или които и да било други. даже и с разни отделно взети откачалаки като помака башев.
в крайна сметка, искаш ли съседа ти да е религиозен фанатик, чиято ненормалност да ти бърка в здравето и да ти пречи да си живееш в нормални отношения с околните. или пък веган-фундаменталист и ти да не можеш спойкойно да си направиш барбекюто.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.05.20 00:17



Официално малцинства в България няма. И партия "Помак" не бе регистрирана.

Докато това формално е така, държавата има бъдеще. Започнем ли да толерираме малцинствен сепаратизъм, отиде коня в ряката...

Явно ти обичаш македонците и си склонен да преглътнеш македонистите. На мен са ми чужди. И затова не мога да те разбера - защо трябва зорлем да се обединяваме с тях? Нека си вървят по техния път.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.05.20 00:19



Шизофренията няма да спре ако си махнат от учебниците, че цар Самуил и Гоце Делчев, са етнически македонци или по някакви неведоми пътища признаят, че езика им до 1944г. е бил бъргарски. Щото то всъщност това са нашите искания, а те нямат никакво практическо изражение в изкореняването на шизофренията в Македония, която се шири по съвсем други канали.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.05.20 00:29



Да, симпатични са ми, в масата си добри и работливи хора, консервативни. Но ако ще е да вървят по пътя си, какво значение има за нас какво ще им пише в учебниците?
Не съм за толериране на малцинства, просто илюстрирам, как такива има, но не им обръщаме голямо внимание, защото се намират в българска държавна територия и с базово затваряне на очите, нещата вървят толерантно.
А съм за обединение, защото това е моята емоция. Всъщност и защото смятам, че след това, ще придобият самочувствие и нашите в Беломорието и ще можем реално да се преборим да имат права. Но най-вече, смятам че това ще е историческият ни реванш, срещу Сърбия и Гърция. Някак си, като триумф за България, като нещо което ще счупи каръка и ще обърне историята. В същото време, съвсем добронамерено пожелавам на Румъния да си вземе Молдова, а Сърбия-Босна.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.05.20 00:41



Мисля, че доста подценяваш македонизма и хората, възпитани в него в условията на отделна македонистка държава. Практически не виждам как от Сашето би направил искрен поддръжник на обща българо-македонска държава със столица София.
А някакъв нов югославски хибрид по оста София-Скопие въобще не виждам смисъл от него...при условие, че сме част от ЕС.
Спомена моравците, но те не са имали собствена държава и сериозна държавна идеология, за да вземат връх някакви сепаратистки тенденции.
Виж със словаците какво стана - а хич не им беше зле в Чехословакия.

Ккато и да е. Не ти опонирам. Просто се опитвам да те разбера.
Според мен единственият начин да се осъществи аншулс е пълен разгром на македонизма и икономически възход на България. Всичко останало ми изглежда нереалистично и нетрайно.

Би било доста лекомислено да пуснем злокачествената тъкан доброволно в държавния организъм.

Ах, да - и защо ги гърчим на тема "история" - защото можем. Заради ЕС.
На румънците и турците по никаква линия не можем да им въздействаме, затова няма и какво да направим.
Бъди сигурен, че ако Югославия беше станала част от ЕС през 80-те - брачедите щяха сега да ни гърчат по същия начин.

Редактирано от goga на 16.05.20 00:51.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано16.05.20 01:24



Трудно е, но никакви 80 милиона не мислят, че сме част от османското наследство. Редовият турчин или изобщо не се интересува от нас, или... пак не се интересува. Проблемите са в нашия двор, както фиромските са в Македония. Можем да се разберем с турците абсолютно пичовски, право куме в очи и като мъже. "турците на дАрво" е по нашите спирки, не виждам никаква заплаха да идва от Турция. Вее някаква от Саудитска Арабия & Ердоган, но това е друга история.

Мъдрият султан в последните 100 години изобщо го е нямало тук. По мои наблюдения турците гледат много трезво на Османската империя и са приятелски настроени към нас, а срещат една фиромска комплексарска омраза. Огледало на СМ, само дето Българо-Турска историческа комисия никога няма да има, защото истината относно историческия ни континуитет е факт.

Ганчо-Ценовският тракедонизъм е изваден от нафталина панславистки инструмент, който в оригиналния си вид няма никакъв потенциал за набиране на критична маса. Даже терминът критична маса е неуместен в случая, то е смехория.

Само с мен не знам как ще се оправите. Аз вярвам, че България е била от Китай, включително, до Великобритания, включително. Всички балкански дивотии накуп ряпа да ядат.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор Buyer (член)
Публикувано16.05.20 06:39



Шапка свалям на вашия ентусиазъм, момчета и съм се убеждавал многократно във вашата информираност и начетеност, но не мисля, че имаме основания да ставаме много мечтателни спрямо славяноезичните елементи в околните страни.

Една страна е силна и експанзионистична, когато има демографски и икономически потенциал, както и културно надмощие. Не мисля, че се класифицираме в тази категория по очевидни причини. Но дори и три пъти да станат по-големи заплатите в България отколкото в Македония, македонизмът като масова идеология почти никак няма да е засегнат. Най-много да се удвои отлива на мозъци от РСМ към България.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.05.20 10:13



Ти хем казваш "там са, има ги", хем явно допускаш теоретична възможност да бъдат част от българската държава. Няма причина да се смята, че може да стане подобно нещо според мен, при каквито и да било щастливи обрати на събитията (ако не броим ЕС за държава, де). Ся, сигурно в световната история са ставали понякога и неща, дето е нямало причина да се смята, че ще станат, ама все пак очакванията поначало е добре да са разумни.

И ако не са част, защо трябва да ни пука за тях и за миналото - ами защото е въпрос и на чест. Да се знае. Да е срам за онези, които го причиниха. Аз държа на това. За какво служи усещането за чест и за срам, тва е философски въпрос (или антропологично-еволюционен, в смисъл, че може и да служи за нещо, но ние да не го знаем, както служи за нещо усещането за болка или за сърбеж). Но дори да е някакъв бъг, така или иначе - има го.
А дали ще се знае, след като ученото по история не се помни от хората, помнят се "митологемите" - има нещо вярно, ама само "нещо", не изцяло, и не подценявай учебниците все пак. ;) Още повече, че написаното в тях е донякъде основа на "митологемите".

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 16.05.20 10:18.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано16.05.20 12:27



значенето идва по две линии - първо са ни до гъза и имат териториални апетити към нас и част от населението ни и второ защото се очаква да станат част от същия съюз, в който сме и ние. ако примерно бяха на другия край на земята, наистина нямаше да има /почти/ никакво значение. и добре че евросъюза дефинира определени правила и принципи, които всичките му членове трябва да следват, най-малкото защото архитектите му са целяли той да е едно цивилизовано и нормално за живеене место.
лично аз не виждам причина защо трябва да си затварям очите за някои неща и то във време на едни глобални комуникации. все едно като отворя новинарския сайт трябва бързо да подмина огромното заглавие в началото как северномакедонците чествали етническия северномакедонец Делчев. или пък като си пусна новините по телевизията и започнат да обявяват поредната помия изсипана върху нас от северна македония да трябва бързо да сменям канала. или пък да не мога да си пусна едно видео в тубата на балканска тематика и да не мярна някой от гнусните северномакедонски коментари отдолу. има ли някаква добра причина, аз да трябва да се чувствам дискомфортно и да ми се налага да си заравям главата в пясъка, само защото някакви идиоти са си въобразили, че могат да продължават практики започнати в една тоталитарна държава преди 70 и кусур години.
така че, ги държим изкъсо за принципа за добросъседство и приятелство и ги натискаме до дупка да си оправят учебниците. колкото по-малко агресивен македонизъм там, толково по-добре ще е за нас /а в дългосрочен план и за всички/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано16.05.20 13:39



Българо-албанската граница може и да е на Девебаир....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:13



Не съм съгласен с мненията на никой от вас... Мисля че са емоционални, дезинформирани...остарели и неадекватни на реалността.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:18



Това е нелепо. Първо никоя държава не е решила някога и напълно проблемите си. Второ то така бе нахранен сръбския апетит...когато никой не направи нищо за Поморавието, Тимошко и Пиротско...Що да не влязат и да го направят същото в Македония? После и в България -македонски, омашки, шопски и торлашки нации?
Спора със Скопие е безмислен...ако не се удари източника на заразата - Белград. Македонизма е симптом...заразата е Сърбия!



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:22



Онеправданите братя в Македония е реалността до ВСВ. След ВСВ там са хора повярвали в сърбо-югославски лъжи, държани от удбашкия елит в сърбо-югославски балон.
Това че българие не го разбират е проблем на българите - историци и журналисти, които не са представили тази реалност там. България е забранено да се говори негативно за Сърбия, щото след 80те се е сближила с Русия.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:24



Какви обединения и федераця? Австрия и Германия няма да се обединят ти искаш България и Македония. не е нужно...изостава с поколения от политическите реалности. Иделния вариант е отношенията между България и Р.Македония да са както Австрия и Гермния.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:25



...ужас!



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:27



То притеснителното, е че България е повече под влияние на Русия, откокото оста Белград-Атина.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tormentor]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:31



Не ги съди...толкова жестоко, щото българите в България са същите заблудени вярващи овце в Русия...в ущърб на себе си и държавата си, колкото македонците там към Югославия.
В България може ли да има клип в тубата за нещо свързано с русия и България и отдоло в коментарите да няма русофилски коментари...дори за очевидни антибългарски действия от страна на руснаците.



Тема Еднош на Черњопеев му бех казалнови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.05.20 14:33



тои не иска да му се казва името и затова го казвам по прекар само, дали ти би имал против ? Некак се усештам хубаво когато хората които ме викат по име да им отвратам и аз по име. Знам, при мен името и ника е саштиа, така че не инсистирам



Ок, значи му бех казал че аз не искам да ме управљават от софија ! Хаха...толкова се изнерви и разсрди ..леле мале. Искрено сега не се сештам зашто сам мислил така.. преди 15 тина гоидини беше. Сега обаче нјамам ништо против. Пиши ме че сам пасс.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)

Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Shtrkot]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:35



И защо? Щото 30 години вървят срещу запада, за да поддържат сръбския империализъм. И платиха с това половината им държава да я даде запада на албанците за наказание.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.05.20 14:39



Ти да си чул австриец да се дърви на германец?



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.05.20 14:49



Именно... такива отношения трябва да се стремим да изградим. А, не както искате обединения, федерации или подобни. А, защо го правят? Защото има сръбски и сърбомански елит, който определя такъв наратив. Това трябва да променим. И постепенно идеологията в Р.Македония да престане да е антибългарска. Това значи контрол на медиите и елита. И постепенна промяна на идеологията.



Тема А браво Миранови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.05.20 14:57



Поздравленија !

Но да не се јадосват колегите, ние ште станем првата држава в света чијато доктрина ште се заснова на 100% историческата истина, никакви митове, никакви лажи, никакви фалшификации и там приказки. Разбира се , това ште стане след като вие ште ни исчистите и најмалките нечистотии или трагове на чужди елементи. В сепак да започнем с Гоце, патја е долг, крачка по крачка. Мислја че знам кое ште е закључението на краја. Извода ште баде че Македонија е држава којато не е држава т.е. не е требвало да има такава. И разбира се, това задолжително ште го сложим во учебниците, които претплагам ште се напишани од Бранко Тричковски ! Нормално, без митове, само голата истина.

П.С. Междувремено, Србија ште влезе в ЕС и таман ште сме решили че ние сме балгарска втора држава којато не е држава те ште ни наложат вето за да бадем пак обратно држава.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Superserb]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано16.05.20 15:02



македонистки елит - хубаво. аз се чудя ние защо не сме изградили един пробългарски елит там. или хайде да не е елит, а една група инфлуенсъри. със северномакедонско самосъзнание, но с критично отношение към югославската историография. толкова ли не можахме да обучим 20ина момчета от северна македония в някоя историческа специалност в София или Пловдив за тези 30 години. и да им издадем книгите на северномакедонски. ей така се разлага македонизма изотвътре.
освен това, мислиш ли, че варианта да остане някаква версия на македонизма па макар и по-малко антибългарски е единствен. според мен винаги го има и варианта на най-лошите кошмари на върлите македонисти и заради който те драпат със зъби и нокти да останат почти всичките им исторически фалшификации. ами ако утре на държавно ниво се приеме историческата истина и лъсне пак официално, че всички мастити македонисти цял живот са лъгали, дали пък няма да има един бум на пробългарски чувства. с едно общество като северномакедонското не бих се учудил и на едно подобно развитие.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Еднош на Черњопеев му бех казалнови [re: SashetoBE]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.05.20 15:12



За обща държава трябва да си "всичко коз"

, а не просто "пас".



Тема Re: А браво Миранови [re: SashetoBE]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.05.20 15:21



Саше, абе, нещо в целия майтап ми мирише и на ирония към мене (щото съм подозрителна

), обаче искрено не разбирам защо.

"...ште станем првата држава в света чијато доктрина ште се заснова на 100% историческата истина, никакви митове, никакви лажи, никакви фалшификации и там приказки. Разбира се , това ште стане след като вие ште ни исчистите и најмалките нечистотии или трагове на чужди елементи."

Вие станете първо държава с допустимото и нормално здравословно ниво на лажи, митове и фалшификации, пък после ще си говорим пак. Сега сте хептен извън пътя и няма да е лесно, но опитайте се, пък и ние ще се опитаме да ви изчистим, квото можем.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Тема Напротивнови [re: MupaM]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.05.20 15:57



аз сам првиа които е за промјана на нашите анти БГ позиции и много добре ги разбирам и некои ги оправдавам балгарските позиции и ходове. АМА ТОЗИ ЦИРК НАРЕЧЕН ПРЕГОВОРИ СЕ ПРЕКАЛИ !

Проштавај, твоето мнение само ми бе повод да се оплачам.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)


Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:27



Българо-турска историческа комисия, ще е голям купон. Те ще доказват, че сме тюрки-християни и част от османското наследство и културно влияние, ние яростно ще отричаме

Те ще ни доказват, че цялата ни архитектура от 14-19в. е османска и че те ни построяват обществени бани и търговски центрове, ние ще отричаме. И прочие забавления от непопулярен характер Ние ще обясняваме, че са ни пречели да си изповядваме вярата, те ще ни вадят списъци, колко българи са станали хаджии по османско време



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: MupaM]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:32



Аз съм сигурен, че много неща за срам, можем да намерим и във вътрешно държавния ни живот, без да се налага да се впускаме в междудържавни спорове. Отчитайки мижавия брой български туристи в Северна Македония и малкия ни стокообмен, ровенето в тази рана, става все по-безмислено. Щом ни влече, ще се правим на бабаити и ще настояваме макетата да признаят очевидни неща за нас. Дали ако накрая им извием ръцете, да стане на нашето, ще ги накара да ни заобичат повече, силно се съмнявам. Дали ако признаят всичко, пък ще произлезе някакво голямо чудо в България, се съмнявам още по-малко.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:33



Все си мисля, че ако се стигне до албанска граница на Девебаир, това от Вардарско което беше наше по Лондонския договор, пак ще стане наше. Броя на шопите в Републиката, ще нарастне





Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:34



България със сигурност зависи по-малко от Русия, отколкото Сърбия. Щом ще правим държавни бензиностанции, само за да скършим Лукойл





Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:38



Основната ми мисъл е, не че е реалистично да сме една държава, а че това е единствения реалистичен начин(смятай какво мисля за другите начини), да бъде скършен македонизма. При наличието на държава Северна Македония, със свое правителство и парламент, македонизма винаги ще е жив. Това вече е част от националния им идентитет. Все едно някога в обозримо бъдеще, в България да спрем да се дрънкаме на тема комунисти-антикомунисти.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Buyer]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:46



Чеша си пръстите аз. Къде другаде в живия живот, мога да пиша ексцентрични размисли и да срещна отговор? Никой от заобикалящите ме в живия живот, не се интересуна от темата Македония и националния въпрос, нито пък е на нивото на пишещите във форума по темата.

Редактирано от komitaO3 на 18.05.20 21:41.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:49



Имам сериозното усещане, че в нашия форум, целево търсим лошите новини от Македония. Правил съм си пресклипинг на македонските сайтове. Дрънканиците с България, съвсем не заемат такова сериозно място, каквото си мислем ние тук.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 21:52



Австрия и Германия няма да се обединят, защото вече няма смисъл. Но все пак, ФРГ и ГДР се обединиха. Разбира се, твоето виждане, за изкореняване на сръбското влияние в Скопие е не по-малко наивно.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано18.05.20 21:57



...въпрос на няколко телевизии, вестници и интернет сайта е. Главната пречка са удбашките кадри - сърби колонисти и сърбомани, който стоят зад тях и по администрацията. Обединението на ГДР и ФРГ си беше...така главна пропагандна тема в Студената война и то във големите държави.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 22:13



Колкото главните крепители на русофилията в България са етнически руснаци или такива от смесени бракове, толкова и крепителите на македонизма в Македония, са етнически сърби. Тия медии в Македония и на 200% загуба да работят, а то най-вероятно е така, пак няма да ги продадат. Да не говорим, че някои от тях ги прехвърлиха в унгарски ръце, а други се крепят, до ден днешен, не от сръбски, а от гръцки финанси. Сръбското влияние е както ти го описа Дани Де Вито в съседната тема, то е плод на десетилетно пребиваване в общата им държава Югославия и това влияние, вече има собствен живот, то не зависи от външно финансиране, защото е част от културата в Македония, при това съвременната култура. Колкото ще отучиш българите да слушат чалга, толкова ще отучиш и македонците да слушат сръбска музика и да гледат сръбски филми(без субтитри, както каза Сашето).



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано18.05.20 22:25



може и да има малко пристрастност, но не мисля, че е някакво толкова упорито търсене на негативното там. негативното там просто си го има и няма как да се подмине, даже ако се поразгледа само нашата преса, която препечатва 20-30% от помията там. все пак говорим за изявления на важещи фигури в сев македония - ръководството на главната опозиционна партия, шефа им на смесената комисия, водещите им "историци" и "филолози", бившия им премиер /на когото пък даже нашия пълен вицепремиер отговари/ и т.н.
крамолите им с нас разбираемо не са им основния фокус, най-малкото защото имат много по-важни проблеми от икономическо естество и нуждата да свързват двата края. фактът, че не са толкова важни от вътрешна гледна точка обаче не ги прави маловажни за нас /както и всеки въпрос, който ни прави обект на някаква ирационална омраза и съответно мобилизира някакъв неразсъждаващ националистически настроен електорат там/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано18.05.20 22:39



Мисля си че по-правилната стратегия е да им се подиграваме, а не да им се връзваме насериозно на глупостите. Недорасли деца са. Не знам как ще можем, дори през ЕС, да ги убедим да си вярват в техните си неща. С провокативни политици, по всякакви теми е пълно в ЕС. Като се сетя само за Найджъл Фарадж и колко мандата откара в европарламента...



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано19.05.20 02:50



Ако се политизира и пуснат разни воеводи, ще е ебати турския сериал.

Иначе ако се сформира... то не, че ще се сформира нещо, но хипотетично ако е между сериозни османисти от двете страни и няма политика, ще е:
- Така е.
- Така е.
- Така е.
Разпускаме комисията по взаимно съгласие.

Проблемът с фиромската комисия не е само политическия пиар, но е въпрос и на "национална" сигурност. Представи си всичките да станат като тоя Боби от Ютюб... СМ потъва. На политиците ще им остане да разправят кой е по-голям българин и да обвиняват опонентите си в ерозиране на българската култура.



.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.05.20 10:22



Средният българин не познава северномакедонците. Първо бяха нашите поколения, които бяхме възпитавани, че там хората страдат по България, живеят в постоянен страх от репресии и само чакат границата да се отвори за да се случи едно възторжено обединение. След това се получи първият шок от първите физически контакти и срещи, бяхме шокирани от пренебрежението и определената подигравка с която ни гледат, но това отново го отдадохме на все още пресният страх от репресии, лошият Киро Глигоров и сърбоманската власт. След това бяхме шокирани от изкустването разделяне на думите македонец и българин, не без помощта и на нашата политика и преса. След като осъзнахме за какво всъщност става въпрос, се породи дистанция и на моменти определена враждебност от наша страна, акомпанирана от пожелания от сорта - те албанците ще ви е.ат мамата, ще ревете за нас. Мисля че това продължава да е така.



Гледайки кривата, според мен сме някъде между пазаренето и депресията.
Иначе генерално погледнато мисля, че огромната част от българите обичат македонците. Просто все още ги мислим за заблудени, загубени души. Другата част не ги интересува въобще.

Редактирано от DannyDeVito на 19.05.20 10:23.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано19.05.20 11:25



Аз лично не съм преживял този шок, защото не съм средностатистически българин и в семейството съм възпитан с " Това, че нашите роднини оттатък вече не се смятат за българи е заради процеси, които почнаха там между двете световни войни."



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 11:43



Аз съм горе-долу средностатистическа, но също нямам спомен да съм преживявала такъв шок. Обаче откъде ми е било инфото, че да не преживея шок, нямам никакъв спомен.

Може да се е натрупвало постепенно и безшоково.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 19.05.20 11:38.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.05.20 11:46



Шока може да не се изразява в някакви драматични емоции...

, нека го наречем стъписване, но все пак си някакъв мини-шок.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 11:48



Абе, и за такова нямам спомен, за нищо. Аз лично имам чувството, че винаги съм го знаела отношението там към нас, но разбира се, това няма как да е вярно - все в някой момент съм научила.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 19.05.20 11:49.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: MupaM]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано19.05.20 11:52



Ами това са моите впечатления и мнение, вариации и нюанси винаги има.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 11:55



Разбира се. Аз изобщо не твърдя, че за всеки "средностатистически" е същото, дори съм сигурна, че и твоя вариант по-горе го има и не е рядък. Или поне така ни изглежда.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 19.05.20 12:02.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано19.05.20 12:20



Понякога шока идва от троловете в нета. Аз бях учуден от реакциите в Скопие по време на войната в Косово, но разбира се го отдадох на влиянието им от сърбите. Проблема идва от дивашкото поведение на платените да вършат това, но и от идиотските изяви в пресата на уж видни личности. Заинтересован като мен (има достатъчно причини по роди от две линии) се опитва да гледа реално и без омраза, но на много българи, които темата им е сравнително чужда, гледат с досада и изобщо не ги брига проблема.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор headhunter (Z-95)
Публикувано19.05.20 16:24



Помня 1986 бях в Александровата болница за операция на лявото око. Бях на 12. В стаята имаше един възрастен, около 30-40 годишен от Югославия. По това време никой нищо не ми беше казвал за Македония и македонците. За мен зад западната граница живееха сърби.
Човека ми подари една банкнота от 20 динара. На нея на четири езика беше написано "Народна Банка на Юугославия". Аз разпознах гласно единия език като "български, на който са му махнали 'ю'-то и са сложили 'jу'". Човекът ме погали по главата и промърмори нещо като "То си е така, моето момче".
След като се прибрах у дома, говорих с майка ми и тя ми обясни кое как е...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: headhunter]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано19.05.20 16:27



А, да - и аз имам един такъв преживян шок като малка. Понеже нали беше мода в малките класове всеки да "събира" нещо, бях почнала да събирам сапуни. Имах един донесен от Югославия и бях приятно шокирана колко прилича един от езиците на български. Само дето изречението започваше със "Се базира". Вече не помня обяснили ли са ми нещо тогава, може да са ми казали само, че това е македонски, а може и да са ми дообяснили, но не помня.

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.

Редактирано от MupaM на 19.05.20 16:41.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: headhunter]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано19.05.20 16:40



За първи път се замислих над думата "македонец" като бях около петгодишен. По радиото ехтеше една фолклорна песен, нещо от рода на "Ой Джемо, Джемо", някаква от Егейска Македония и питах баба ми каква е и тя ми каза "македонска" Заинтересувах се какво са македонците и тя ми каза , че са българи и даде пример с много съдеди от махалата, които са македонци. Обаче имах един съсед, възрастен човек, с който много общувах, може би защото нямах дядо. Говорехме си главно за футбол, знаех че е македонец, та той един път видях че на стената в бараката му, където майстореше разни неща, беше залепил карта от ученически атлас на Македония на Александър Велики. Бях втори клас, но вече знаех че в античността няма българи и че Александър не е българин. От дума на дума разбрах, че се мисли за македонец различно от българин и че навремето на паспорта му пишело македонец. Казах на родителите ми и на баба ми, която пък беше приятелка на сестрата на дядото, живееща в друга съседна къща. От баба ми това стигна и до нея и сестра му каза, че брат й е малко луд и необразован и да не му обръщам внимание. Баща ми каза да не разправям насам натам какво ми е казвал дядото, той много си сръбва ракия и говори глупости.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор mulcho ()
Публикувано20.05.20 09:12



Средният българин не познава северномакедонците. Първо бяха нашите поколения, които бяхме възпитавани, че там хората страдат по България, живеят в постоянен страх от репресии и само чакат границата да се отвори за да се случи едно възторжено обединение. След това се получи първият шок от първите физически контакти и срещи, бяхме шокирани от пренебрежението и определената подигравка с която ни гледат, но това отново го отдадохме на все още пресният страх от репресии, лошият Киро Глигоров и сърбоманската власт. След това бяхме шокирани от изкустването разделяне на думите македонец и българин, не без помощта и на нашата политика и преса. След като осъзнахме за какво всъщност става въпрос, се породи дистанция и на моменти определена враждебност от наша страна, акомпанирана от пожелания от сорта - те албанците ще ви е.ат мамата, ще ревете за нас. Мисля че това продължава да е така.


-----



До голяма степен съгласен. Имах представа какво твърдят техните историци, попадали са ми книги, чел съм и някои глупости когато интернета навлизаше. Преди петнадесетина години ми стана интересно да погледна как се коментират събитията в техни форуми, тогава попаднах на Кайгана. Впечатли ме тема в която се осмиваха българите и живота тук. В Дер Щурмер със сигурност са се отнасяли с повече уважение към евреите, нито един глас да призове за някакво приличие, тук таме по някои българин от старите предели подложен на гаври и трит. Не допусках, че е възможно някъде така да бъдем мразени. Започнах свое си проучване, дали пък този форум не е някакво изключение, да речем както сборището на русофоби в Дневник. Не беше.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано20.05.20 18:03



Никога не съм вярвал в клишето "онеправдани братя". Точно обратното, имах много съседи преселници от Егейска Македония, и помня как някои откровено съжаляваха съдбата си. Едни имаха роднини, които незнам как и откога се бяха оказали в Югославска Македония. Съседите бяха преселници в БГ към 23 г. Роднините им дойдоха 80-те на гости, то беше голямо фукане за тях как имали роднини югославяни, какво им подарили, какви свободни, отворени пичове били. Личеше им на нашите съседи как се чувстваха прецакани

или по скоро пре.бали се, че дошли навремето в БГ. Дори започнаха да се чувстват и те леко като югославяни. Изкарали си бяха лятото телевизора на двора и гледат "Горещ вятър", държаха се така сякаш имат нещо общо национално с този филм. Гледаха по-гордо. Отделно сръбската кафанска музика си беше на почит все едно е тяхна. После ходиха и те, един дядо , роден в Гърция още, се пенеше да разказва как роднините ги завели да разгледат Скопие и ги разходили с лодка ли беше на Матка, колко хубава държава било и т.н. Не може едно малко дете като мен тогава, след като му са се набили такива случки и реплики в главата от малък, да мисли за онеправданите българи от Вардарско. И аз намазвах цигарени дъвки и някакви лепенки с футболисти от репрезентацията. В нито един момент не съм вярвал, че северомакедонците ще се втурнат да искат да са българи.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано20.05.20 18:25



Но...това са български проблеми от комунизма плюс някой психологически механизми. Създаденото модерно общество...иска вече много повече...от храна, а комунизма в България не го осигурява...по ред причини. затова някви дъвки, дънки или някаква елементарна джунджурия от Запад се полу обожествява.
Второ...то на екскурзия в подходящ сезон....почти всяка държава е хубава...особено като не живееш с проблемите и...



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано20.05.20 18:39



Има и обратното, разказвал съм го вече. Макета в Куфалово, преди няколко години, завиждаха на преселилите се в Равда, защото се уредили с имоти на морето, а те трябвало да бъхтят на кайсиевите градини. Общобългарска черта е чувството, че са се минали, заради някакво минало решение.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Superserb]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.05.20 19:56



При мене е по-скоро обратното.Като съм ходил и ходя по Вардарско ми правят впечатление главно материалната и нематериална култура отпреди 1918 и насложения югославски пласт.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано20.05.20 20:04



Средностатистическия българин възприема македонците като чужденци, дори и да има предци македонци в рода си /което за него обикновено не е известно/. Историческата памет на средностатистическия българин е много къса....У нас много хора не правят разлика между нация, етнос и гражданство



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: burdzan93344]  
Автор mulcho ()
Публикувано20.05.20 20:26



У нас много хора не правят разлика между нация, етнос и гражданство

---

Бащата на мой съдружник е от с. Смолча, някои от махалите остават в България, други в Сърбия. Братовчедите му многократно са им гостували, с единия - Саша сме ходили и на кръчма, помня запази си касовия бон, че колегите му в Белград нямало да повярват колко евтино било тук (това някъде 2000 -2003г.). Говорят за тях като за сърбите, макар че са с чист български произход. Е как бе Иване са сърби, нали и баща им и и майка им са от вашето село, пък вие българи? Ами сърби са. Саша чувам напоследък си извадил наше поданство, щял да ходи в Немачка, че в Београд и преди 20 години взимал 600 марки и сега толкова.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано20.05.20 21:39



...щото на това обръщаш внимание. Всеки според субективните си предпочитания.



Тема От мен толконови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.05.20 13:07



од господ повече.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.