Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:59 01.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: DannyDeVito]  
Автор mulcho ()
Публикувано20.05.20 09:12



Средният българин не познава северномакедонците. Първо бяха нашите поколения, които бяхме възпитавани, че там хората страдат по България, живеят в постоянен страх от репресии и само чакат границата да се отвори за да се случи едно възторжено обединение. След това се получи първият шок от първите физически контакти и срещи, бяхме шокирани от пренебрежението и определената подигравка с която ни гледат, но това отново го отдадохме на все още пресният страх от репресии, лошият Киро Глигоров и сърбоманската власт. След това бяхме шокирани от изкустването разделяне на думите македонец и българин, не без помощта и на нашата политика и преса. След като осъзнахме за какво всъщност става въпрос, се породи дистанция и на моменти определена враждебност от наша страна, акомпанирана от пожелания от сорта - те албанците ще ви е.ат мамата, ще ревете за нас. Мисля че това продължава да е така.


-----



До голяма степен съгласен. Имах представа какво твърдят техните историци, попадали са ми книги, чел съм и някои глупости когато интернета навлизаше. Преди петнадесетина години ми стана интересно да погледна как се коментират събитията в техни форуми, тогава попаднах на Кайгана. Впечатли ме тема в която се осмиваха българите и живота тук. В Дер Щурмер със сигурност са се отнасяли с повече уважение към евреите, нито един глас да призове за някакво приличие, тук таме по някои българин от старите предели подложен на гаври и трит. Не допусках, че е възможно някъде така да бъдем мразени. Започнах свое си проучване, дали пък този форум не е някакво изключение, да речем както сборището на русофоби в Дневник. Не беше.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано20.05.20 18:03



Никога не съм вярвал в клишето "онеправдани братя". Точно обратното, имах много съседи преселници от Егейска Македония, и помня как някои откровено съжаляваха съдбата си. Едни имаха роднини, които незнам как и откога се бяха оказали в Югославска Македония. Съседите бяха преселници в БГ към 23 г. Роднините им дойдоха 80-те на гости, то беше голямо фукане за тях как имали роднини югославяни, какво им подарили, какви свободни, отворени пичове били. Личеше им на нашите съседи как се чувстваха прецакани

или по скоро пре.бали се, че дошли навремето в БГ. Дори започнаха да се чувстват и те леко като югославяни. Изкарали си бяха лятото телевизора на двора и гледат "Горещ вятър", държаха се така сякаш имат нещо общо национално с този филм. Гледаха по-гордо. Отделно сръбската кафанска музика си беше на почит все едно е тяхна. После ходиха и те, един дядо , роден в Гърция още, се пенеше да разказва как роднините ги завели да разгледат Скопие и ги разходили с лодка ли беше на Матка, колко хубава държава било и т.н. Не може едно малко дете като мен тогава, след като му са се набили такива случки и реплики в главата от малък, да мисли за онеправданите българи от Вардарско. И аз намазвах цигарени дъвки и някакви лепенки с футболисти от репрезентацията. В нито един момент не съм вярвал, че северомакедонците ще се втурнат да искат да са българи.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Dean Dimov]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано20.05.20 18:25



Но...това са български проблеми от комунизма плюс някой психологически механизми. Създаденото модерно общество...иска вече много повече...от храна, а комунизма в България не го осигурява...по ред причини. затова някви дъвки, дънки или някаква елементарна джунджурия от Запад се полу обожествява.
Второ...то на екскурзия в подходящ сезон....почти всяка държава е хубава...особено като не живееш с проблемите и...



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано20.05.20 18:39



Има и обратното, разказвал съм го вече. Макета в Куфалово, преди няколко години, завиждаха на преселилите се в Равда, защото се уредили с имоти на морето, а те трябвало да бъхтят на кайсиевите градини. Общобългарска черта е чувството, че са се минали, заради някакво минало решение.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: Superserb]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.05.20 19:56



При мене е по-скоро обратното.Като съм ходил и ходя по Вардарско ми правят впечатление главно материалната и нематериална култура отпреди 1918 и насложения югославски пласт.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: mulcho]  
Автор burdzan93344 (член)
Публикувано20.05.20 20:04



Средностатистическия българин възприема македонците като чужденци, дори и да има предци македонци в рода си /което за него обикновено не е известно/. Историческата памет на средностатистическия българин е много къса....У нас много хора не правят разлика между нация, етнос и гражданство



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: burdzan93344]  
Автор mulcho ()
Публикувано20.05.20 20:26



У нас много хора не правят разлика между нация, етнос и гражданство

---

Бащата на мой съдружник е от с. Смолча, някои от махалите остават в България, други в Сърбия. Братовчедите му многократно са им гостували, с единия - Саша сме ходили и на кръчма, помня запази си касовия бон, че колегите му в Белград нямало да повярват колко евтино било тук (това някъде 2000 -2003г.). Говорят за тях като за сърбите, макар че са с чист български произход. Е как бе Иване са сърби, нали и баща им и и майка им са от вашето село, пък вие българи? Ами сърби са. Саша чувам напоследък си извадил наше поданство, щял да ходи в Немачка, че в Београд и преди 20 години взимал 600 марки и сега толкова.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано20.05.20 21:39



...щото на това обръщаш внимание. Всеки според субективните си предпочитания.



Тема От мен толконови [re: goga]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано21.05.20 13:07



од господ повече.

Накрая обаче разбрахме,че не се познаваме и че сме изгубили жизнените връзки помежду си(В.Перев)



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.