Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:41 05.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано16.05.20 00:03



не е до това какви се чувстват в момента 2 /1.5/ милиона северномакедонци, а до това, че ги избива на шизофренична истерия по отношение на общоизвестни и лесно проверими факти от преди 100 години. не мисля, че последното има аналог с румънци, турци или които и да било други. даже и с разни отделно взети откачалаки като помака башев.
в крайна сметка, искаш ли съседа ти да е религиозен фанатик, чиято ненормалност да ти бърка в здравето и да ти пречи да си живееш в нормални отношения с околните. или пък веган-фундаменталист и ти да не можеш спойкойно да си направиш барбекюто.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.05.20 00:17



Официално малцинства в България няма. И партия "Помак" не бе регистрирана.

Докато това формално е така, държавата има бъдеще. Започнем ли да толерираме малцинствен сепаратизъм, отиде коня в ряката...

Явно ти обичаш македонците и си склонен да преглътнеш македонистите. На мен са ми чужди. И затова не мога да те разбера - защо трябва зорлем да се обединяваме с тях? Нека си вървят по техния път.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: tormentor]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.05.20 00:19



Шизофренията няма да спре ако си махнат от учебниците, че цар Самуил и Гоце Делчев, са етнически македонци или по някакви неведоми пътища признаят, че езика им до 1944г. е бил бъргарски. Щото то всъщност това са нашите искания, а те нямат никакво практическо изражение в изкореняването на шизофренията в Македония, която се шири по съвсем други канали.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: goga]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.05.20 00:29



Да, симпатични са ми, в масата си добри и работливи хора, консервативни. Но ако ще е да вървят по пътя си, какво значение има за нас какво ще им пише в учебниците?
Не съм за толериране на малцинства, просто илюстрирам, как такива има, но не им обръщаме голямо внимание, защото се намират в българска държавна територия и с базово затваряне на очите, нещата вървят толерантно.
А съм за обединение, защото това е моята емоция. Всъщност и защото смятам, че след това, ще придобият самочувствие и нашите в Беломорието и ще можем реално да се преборим да имат права. Но най-вече, смятам че това ще е историческият ни реванш, срещу Сърбия и Гърция. Някак си, като триумф за България, като нещо което ще счупи каръка и ще обърне историята. В същото време, съвсем добронамерено пожелавам на Румъния да си вземе Молдова, а Сърбия-Босна.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано16.05.20 00:41



Мисля, че доста подценяваш македонизма и хората, възпитани в него в условията на отделна македонистка държава. Практически не виждам как от Сашето би направил искрен поддръжник на обща българо-македонска държава със столица София.
А някакъв нов югославски хибрид по оста София-Скопие въобще не виждам смисъл от него...при условие, че сме част от ЕС.
Спомена моравците, но те не са имали собствена държава и сериозна държавна идеология, за да вземат връх някакви сепаратистки тенденции.
Виж със словаците какво стана - а хич не им беше зле в Чехословакия.

Ккато и да е. Не ти опонирам. Просто се опитвам да те разбера.
Според мен единственият начин да се осъществи аншулс е пълен разгром на македонизма и икономически възход на България. Всичко останало ми изглежда нереалистично и нетрайно.

Би било доста лекомислено да пуснем злокачествената тъкан доброволно в държавния организъм.

Ах, да - и защо ги гърчим на тема "история" - защото можем. Заради ЕС.
На румънците и турците по никаква линия не можем да им въздействаме, затова няма и какво да направим.
Бъди сигурен, че ако Югославия беше станала част от ЕС през 80-те - брачедите щяха сега да ни гърчат по същия начин.

Редактирано от goga на 16.05.20 00:51.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано16.05.20 01:24



Трудно е, но никакви 80 милиона не мислят, че сме част от османското наследство. Редовият турчин или изобщо не се интересува от нас, или... пак не се интересува. Проблемите са в нашия двор, както фиромските са в Македония. Можем да се разберем с турците абсолютно пичовски, право куме в очи и като мъже. "турците на дАрво" е по нашите спирки, не виждам никаква заплаха да идва от Турция. Вее някаква от Саудитска Арабия & Ердоган, но това е друга история.

Мъдрият султан в последните 100 години изобщо го е нямало тук. По мои наблюдения турците гледат много трезво на Османската империя и са приятелски настроени към нас, а срещат една фиромска комплексарска омраза. Огледало на СМ, само дето Българо-Турска историческа комисия никога няма да има, защото истината относно историческия ни континуитет е факт.

Ганчо-Ценовският тракедонизъм е изваден от нафталина панславистки инструмент, който в оригиналния си вид няма никакъв потенциал за набиране на критична маса. Даже терминът критична маса е неуместен в случая, то е смехория.

Само с мен не знам как ще се оправите. Аз вярвам, че България е била от Китай, включително, до Великобритания, включително. Всички балкански дивотии накуп ряпа да ядат.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор Buyer (член)
Публикувано16.05.20 06:39



Шапка свалям на вашия ентусиазъм, момчета и съм се убеждавал многократно във вашата информираност и начетеност, но не мисля, че имаме основания да ставаме много мечтателни спрямо славяноезичните елементи в околните страни.

Една страна е силна и експанзионистична, когато има демографски и икономически потенциал, както и културно надмощие. Не мисля, че се класифицираме в тази категория по очевидни причини. Но дори и три пъти да станат по-големи заплатите в България отколкото в Македония, македонизмът като масова идеология почти никак няма да е засегнат. Най-много да се удвои отлива на мозъци от РСМ към България.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.05.20 10:13



Ти хем казваш "там са, има ги", хем явно допускаш теоретична възможност да бъдат част от българската държава. Няма причина да се смята, че може да стане подобно нещо според мен, при каквито и да било щастливи обрати на събитията (ако не броим ЕС за държава, де). Ся, сигурно в световната история са ставали понякога и неща, дето е нямало причина да се смята, че ще станат, ама все пак очакванията поначало е добре да са разумни.

И ако не са част, защо трябва да ни пука за тях и за миналото - ами защото е въпрос и на чест. Да се знае. Да е срам за онези, които го причиниха. Аз държа на това. За какво служи усещането за чест и за срам, тва е философски въпрос (или антропологично-еволюционен, в смисъл, че може и да служи за нещо, но ние да не го знаем, както служи за нещо усещането за болка или за сърбеж). Но дори да е някакъв бъг, така или иначе - има го.
А дали ще се знае, след като ученото по история не се помни от хората, помнят се "митологемите" - има нещо вярно, ама само "нещо", не изцяло, и не подценявай учебниците все пак. ;) Още повече, че написаното в тях е донякъде основа на "митологемите".

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”

Редактирано от MupaM на 16.05.20 10:18.



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано16.05.20 12:27



значенето идва по две линии - първо са ни до гъза и имат териториални апетити към нас и част от населението ни и второ защото се очаква да станат част от същия съюз, в който сме и ние. ако примерно бяха на другия край на земята, наистина нямаше да има /почти/ никакво значение. и добре че евросъюза дефинира определени правила и принципи, които всичките му членове трябва да следват, най-малкото защото архитектите му са целяли той да е едно цивилизовано и нормално за живеене место.
лично аз не виждам причина защо трябва да си затварям очите за някои неща и то във време на едни глобални комуникации. все едно като отворя новинарския сайт трябва бързо да подмина огромното заглавие в началото как северномакедонците чествали етническия северномакедонец Делчев. или пък като си пусна новините по телевизията и започнат да обявяват поредната помия изсипана върху нас от северна македония да трябва бързо да сменям канала. или пък да не мога да си пусна едно видео в тубата на балканска тематика и да не мярна някой от гнусните северномакедонски коментари отдолу. има ли някаква добра причина, аз да трябва да се чувствам дискомфортно и да ми се налага да си заравям главата в пясъка, само защото някакви идиоти са си въобразили, че могат да продължават практики започнати в една тоталитарна държава преди 70 и кусур години.
така че, ги държим изкъсо за принципа за добросъседство и приятелство и ги натискаме до дупка да си оправят учебниците. колкото по-малко агресивен македонизъм там, толково по-добре ще е за нас /а в дългосрочен план и за всички/.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Как средния българин възприема северномакедонците?нови [re: komitaO3]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано16.05.20 13:39



Българо-албанската граница може и да е на Девебаир....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.