Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:19 10.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Джокович пропя на български:  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано13.01.20 08:08



http://news.bnt.bg/bg/a/dzhokovich-zapya-pesen-na-kameliya-sled-triumf-na-srbiya-v-atp-cup



Макар и с помощта на чалга-дивата Камелия културно ще ги надвием сърбите.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: cumanich126454]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.01.20 11:16



Вива, вива, Булгария! Поздрав за нашу брачо бугарско!

Джокович е велик, явление в тениса! Можем само благородно да завиждаме на сърбите, че не се е родил 500 км на югоизток този човек.А Душан Лайович през цялото време играеше с тениска бяло, зелено, червено. Не знам дали е нарочно, но определено ми обърна пристрастията докато играеха с Испания на финала, преди това бях малко повече за испанците.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано13.01.20 11:44



Ако сте гледали "Южни ветар", където играят Христо Шопов и Ивайло Захариев, той също започва именно с тая песен на Камелия.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.01.20 11:49



Като им видя кривите динароидни физиономии и да мякат "яоооо" и инстинктивно се хващам за кобура. Иначе песента на Камелия не е нещо повече от български текст върху гръцка мелодия, като първия кавър върху гръцката мелодия е на Лепа Брена от 1996г. Огромната част от хитовете в поп-фолка са крадени сръбски и гръцки мелодии. Ама Камелия си я бива де. Та не знам за какво културно надделяване си говорим.

Редактирано от komitaO3 на 13.01.20 12:00.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: Darkages]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано13.01.20 12:20



Песента във филма Южни ветар се изпълнява не от Камелия, а от Габриела Пейчев от Димитровград.



Ето и информация от официалната страница на певачката във ФБ.

Gabrijela je rodjena 10.03.1992.godine, u Dimitrovgradu, gde je zavrsila osnovnu i srednju skolu. Poslednjih godina zivela je u Sofiji, gde je studirala i apsolvent je na filoloskom fakultetu, smer bugarski jezik i knjizevnost. Muzikom se bavi vec 5 godina, nastupa sa svojim bendom. Krajem 2014.godine prijavila se na takmicenje Pinkove zvezde, gde je postigla ogroman uspeh i plasmanom u finale postala jedna od Pinkovih zvezda. Trenutno zivi u Beogradu.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: ludo-mlado]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано13.01.20 12:32



Може, изобщо не съм експерт по чалгата.
Иначе филмът беше добър, за разлика от предишния сръбски - Товарът, който беше пълна загуба на време, адска тъпотия, в която не се случва нищо, че и с някаква награда от Кан (което ме заблуди всъщност):





Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано13.01.20 12:35



като чуя чалгатура и се хващам за кобура



кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш

Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: cumanich126454]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано13.01.20 14:11



Дивата чалга на чалга-дивата....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано13.01.20 14:53



Посланикът на Косово в България Едон Цана се изказа остро срещу Новак Джокович, като го определи за изостанал балкански шовинист.

Повод за недоволството му стана радостта след спечелването на "АТП къп". Сръбският тенисист показа в близо десетминутно видео празненствата в съблекалнята след голямата победа срещу Испания в Сидни. В радостта си Джокович и съотборниците му поздравиха и България.

Цана се е подразнил от звученето на песента "Видовдан", която остава символ на съпротивата срещу Косово.



https://www.dnevnik.bg/sport/2020/01/13/4015661_poslanikut_na_kosovo_v_bulgariia_za_djokovich/?ref=home_main_news



Тема Српски јунак не може да баде аконови [re: cumanich126454]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано13.01.20 16:04



нема поне един прадедо от Црна Гора и поне една прабаба от Косово....

нито балгарски.... от Македонија


нито македонски .. от Егеја

...
...

нито арапски ...... от Палестина


итн




Редактирано от SashetoBE на 13.01.20 16:04.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.01.20 18:24



Аман от кобури бе, големи войни сте всички :-). Хората са се борили на корта, спечелили са над всички, радват се, поздравяват те. Мога да си представя каква злоба ще излеете ако някой български шампион поздрави сърбите.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: cumanich126454]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано13.01.20 18:29



Немам нищо против чалгаджийките, освен напалм...





Тема Re: Српски јунак не може да баде аконови [re: SashetoBE]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано13.01.20 19:37



Е на егейци , Гоце , пък му бил Левски.





Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано13.01.20 19:40



Не бива дребните жестове на човещина да замъгляват революционната ти бдителност за враговете на нацията. Утре Ивица Дачич ако изпей една песен на Милко Калайджиев... да му дадем всичко на изток от Морава.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.01.20 19:43



Повече ми се нравят поздрави като на служителите на полското посолство, които рецитираха Ботев. Боли ме курац ща динароида пял кавър на Лепа Брена. А жалкото е че спорта ни е на такова ниво, та чакаме друг някой да спечели, за да му се израдваме, поради липса на свои успехи и то не само в спорта ами въобще. То и затова настана такава всенародна радост, че динароида запял Камелия. Срам за нивото на което сме паднали.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.01.20 20:44



Липса на успехи ли??? Завършихме 9 в света на тениса, имаме играч в топ 20, който доста време беше номер 3, спечелил ATP finals... ясно ми е колко разбираш от спорт и успехи, българи-юнаци по форуми и фейсбук...



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: Superserb]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.01.20 20:45



Много сте зле, честно...



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано13.01.20 21:04



Това беше шега. Но...съвсем сериозно...мисля че е много по-зле да се вярва на думи, отколкото на действия.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.01.20 21:06



Разбирам страстта ти по тениса, но не разбирам занижените ти критерии за спортни успехи. Ще ти припомня, извън тениса има и други спортове, успехите там се измерват в Световни първенства и Олимпиади. Поради отсъствието на каквито и да е успехи там, явно се налага спортната ти страст, да се задоволява с преклонение към динароида.

Редактирано от komitaO3 на 13.01.20 21:07.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано13.01.20 21:15



Като каза за олимпиади се сетих, че тази година с малко късмет може у да бием Русия по брой на медали.:)

***



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: Amateur]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано13.01.20 21:21



...да не станем равни само...



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.01.20 21:22



Занижени критерии... извинявай, но от самолет си личи, че нямаш нищо общо със спорта. Ливърпул чакаха 30 години, половин живот за да имат надежда за нещо, най-успешният национален отбор в историята на планетата беше унижен у дома със 7:1....най-силната нация в света няма от години шампиони в най-популярните спортове...Това че Джокович е уникален спортист и изпитвам абсолютна неблагородна завист че не е българин, не означава, че не оценявам чисто човешките и да, братските жестове, били и резултат на еуфория. Динароиди... ти видя ли ги в лицата тези хора? Не се напъвай, не вярвам да си толкова прост.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано13.01.20 21:31



Тв спорта се поддържа, за да може да се канализира излишната енергия на работническата класа в определена посока.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: Amateur]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.01.20 21:41



Стреляш на криво. Твоите емоции, не са мои.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.01.20 21:49



Ми динароиди са. Големи глави, с изпъкнали очи и големи носове. А Ливърпул междувременно взе 2 пъти КЕШ в тези 30г.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано13.01.20 21:48



Джокович е гении . Другото е ирелевантно гледай и се кефи на играта. И аз така преди 20 години убеждавах един сърбин колко е прост Стоичков. Човекът отказа да слуша. В годините се научаваш да уважаваш таланта, другото е без смисъл.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано13.01.20 22:05



Един път, след дузпи. Троицки няма да го разпознаеш ако седне между пловдивски батки, напомня ми на една глава по-висок Антон Хекимян, Лайович ми прилича отслабнал шеф Манчев, ти на българин ли приличаш? Как изглежда българина в твоите очи?



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано13.01.20 22:15



Антон Хекимян е арменец от Стара Загора. Сърбите имат специфичен изглед, както и да го въртиш. Аз приличам на панагюрец, целият род от поколения изглеждаме по един и същи начин в лицата.



Тема Един въпроснови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.01.20 15:30



Кога скопски състезател от световна величина ще поздрави като Джокович българите?
Никога. Точка. Всички други хейтърски коментари са излишни.



Тема Re: Един въпроснови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.01.20 17:26



Да, това е уважение и отношение. С косоварите ; не сърбите тероризират 10% албанци, а обратното.
Единствено Федерер предпочитам пред него. ( Григор не влиза в чужд класация

). Това , че не е западняк поражда по дефолт враждебност у публиката, което е дразнещо и само предизвиква симпатии в мен.



Тема Re: Един въпроснови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано15.01.20 17:59



...то от Скопие сръбски колонисти псуват ежедневно българите...на сръбски...у нас са шашкате ...колко лоши били македонците...и колко добри сърбите. Като ще си хвърляте възхищението...барем гледайте да не е на някой клошарска нация като сърбите. Точно тоя Джокович го ползва УДБА като икона на сърбизацията и сърбоманита в Р.Македония. Ако баба му е пръднала...се пише осем седмици във вестниците.
Приемам го за самоунижение...и то крайно...тая екзалтация..от един прост сейлям.



Тема Re: Един въпроснови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.01.20 18:19



Точно пък Джокович да ти е проблемът. Слезте малко на земята.



Тема Re: Един въпроснови [re: Superserb]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.01.20 18:57



Бай Лазо, Джокович не е творение на Новакович, а талант. Ти иначе едва ли се интересуваш какво прави за Кантона си Федерер.
Освен песента , която си е пошла чалга, да е композирана от Коминтерна ?





Тема Re: Един въпроснови [re: torlakov-93629]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано15.01.20 20:04



Тениса е спорта, който съм играл и гледал най-много през живота си. Нямам лично против него нищо(въпреки това ми е противен). Имам против...еуфорията и лигите, с който у нас се гледа на него. И вече като изпял една песен на български и вече...



Тема Re: Един въпроснови [re: Superserb]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.01.20 20:07



Бъди голям в малките неща и малък в големите....



Тема Re: Един въпроснови [re: Superserb]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано15.01.20 20:50



Не само на него, мнозинството българи гледат с възхищение на сърбите (може би остатък от Югославия, когато наистина на битово ниво бяха доста по- добре), сега кръчмите и хотелите са пълни с нашенци (засегнахме го в друга тема), чалгата им е с традиции, които копираме от 30 години ( а и преди това- сещам се за Мустафа Чаушев).
Специално на мен Джокович ми е симпатичен, скромен и земен е (поне по това, което виждам), винаги играе за Сърбия на всякакви турнири (за разлика от Гришо, който отказва София Оупън).
Това с поздрава ми прозвуча малко като подигравка с нашите (сигурно греша), щото нали уж а-ха да се класираме и накрая се провалихме епично... не знам, но не видях причина да ни поздравяват... за какво?

Редактирано от Darkages на 15.01.20 21:01.



Тема Re: Един въпроснови [re: Darkages]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано15.01.20 21:49



За сърбомнията в България...ами те сърбите сами им го казват..."ебани у главу".



Тема Re: Един въпроснови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.01.20 22:13



Аз пак да те питам - Джокович такъв-онакъв, ама поздрави българите - а "бракята" оттатък Осогово - "рукометачите" на световно ниво - да са се сетили да поздравят някого отсам?

И въобще това пещерно сърбомразене не го разбирам. Какво ти е виновен Джокович за неща отпреди 100 години? Че и към удба го прикачи и вина за сърбоманите в Скопие му вмени.

Човекът просто е гледал филма "Южен вятър", който не е лош - нещо като нашия "Под прикритие" в игрална версия. Там тази песен звучи в една от сцените, а и двама от героите са българи. И представи си - не са от баш-лошите. Това е цялата закачка с този чалга-рефрен. Показва някаква що-годе добронамереност. А ние търсим винаги под вола теле.

За нещо, за което си заслужава да плюем Вучич и сърбите - разбирам, стига да е основателно. Но в такива дребни човешки жестове да ни се привиждат някакви конспирации и не знам си какви тълкувания - ей това не го схващам.

Редактирано от goga на 15.01.20 22:15.



Тема Re: Един въпроснови [re: goga]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано15.01.20 22:20



Кво да ти кажа...дори ми е безинтересен въпроса вече... Твоя си работа и на всеки друг негова си... за две сладки приказки...да не виждаш другото.
Здраве да е.

Редактирано от Superserb на 15.01.20 22:20.



Тема Re: Един въпроснови [re: Superserb]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано15.01.20 22:19



Не, аз виждам. Сърбите на мен не са ми братя. Но проявите на някаква комшийска човещина няма как да не ги адмирирам.

Общувал съм със сърби. Като хора не са по-лоши или кой знае колко по-различни от нас.

Никога няма да забравя за Поморавието и Западните покрайнини. И за стореното в Македония. Но това е минало. Няма как да го върнем, за съжаление.



Тема Re: Един въпроснови [re: Darkages]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано16.01.20 08:31



Това с поздрава ми прозвуча малко като подигравка с нашите (сигурно греша), щото нали уж а-ха да се класираме и накрая се провалихме епично... не знам, но не видях причина да ни поздравяват... за какво?

Едва ли поздрава е свързан с някакво спортно събитие. По-скоро заради Камелия (която вероятно е звезда в Сърбия)





Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор mulcho ()
Публикувано16.01.20 08:46



Динарският расов тип се среща не само при сърбите, има го в България (някои смятат около 20%), Северна Гърция, Австрия, Бавария, Албания, Италия, Румъния... Проблема при сърбите не е кръвта им, а манията им за величие с основа комплекс за малоценност.



Тема Re: Един въпроснови [re: cumanich126454]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано16.01.20 08:47



Сърбите празнуват победа на същия турнир, в който нашите стартираха отлично и накрая отпаднаха.
Затова този "поздрав" малко ми прозвуча като " и срещу нас да бягате, не можете да ни стигнете".
Джокович е в добри отношения с Димитров, може да е просто безобидна шега.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: mulcho]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.01.20 08:55



Типа може и да не е динароиден, но не бих объркал Златомир Загорчич с българин.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано16.01.20 09:35



Големи глупости говориш, много меко и вежливо казано





Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.01.20 09:58



Стар сърбофил си. Знаем се.



Тема Re: Един въпроснови [re: Darkages]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано16.01.20 10:47



Затова този "поздрав" малко ми прозвуча като " и срещу нас да бягате, не можете да ни стигнете".
Не мисля, че това е така. От шест групи в турнира на четвъртфинали се класират първите отбори, както и два втори с най-добри резултати. Общо 8. България с един Григор - 20-ти в ранглистата и с няколко млади момчета, никое от което в топ 300 на АТР успя да се класира трета от вторите и практически в крайното класиране е 9-та в турнира. (Т.е. първа резерва).
Никой не може да ни се подиграва. Това за мен, а и за всеки що поне малко разбира от тенис, е голям успех.
Съмнявам се и Джокович да е имал намерение да се подиграва.
За мен думите му са жест на добронамереност.
Причината може да е ултра тривиална - сред останалите тенисисти от Сърбия тази песен да е много известна и слушана, единствено поради включването и в саундтрака на най-нашумелия сръбски филм за последната година.
Едно е сигурно от тая шумотевица - специално ще гледам Južni Vetar.


Сръбската държавна идеология крепяща се на войнстващ антибългаризъм и откровен неонациъзм е отвратителна, но Джокович като тенисист, спортсмен и човек според мен е далеч над тия неща.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано16.01.20 10:47



Това е много типично за теб да когато говориш глупости и ти го кажат да почнеш с кратки и злобни обиди.
Много е типично за по-мургавите българи да се опитват да направят всичките такива. Аз не виждам защо е нужно да се говорят глупости на тази тема - българите сме много шарен народ. Винаги съм работил основно с чужденци, за тях винаги е чудно как е възможно толкова много европейски типове да са събрани на едно место - от най-северният тип до най-арабският. Говорейки за по-мургави хора в Сърбия има много повече такива, които са си чисти сърби и само ако им кажеш че не са такива биха те убили. Причината е, че някак си в културата им е да си обичат и приобщават циганите. При нас това го няма, може би заради различната им религия, но там е масово циганите да се сърбеят и постепенно да се омешат и превърнат в чистокръвни сърби. Загледах се в Златомир, ако не ми каже че е сърбин и не го усетя по акцента няма как разбера, че не е българин, с подобна физиономия мога да изброя десетина познати и приятели.



Тема Re: Един въпроснови [re: ludo-mlado]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано16.01.20 10:54



Точно така, ако не му бяха пуснали тази песен, едва ли би се сетил да ни поздрави.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано16.01.20 11:01



По преброяване в Сърбия живеят ок.100 хил.роми.По преценка има и ок. 400 хил., преброяващи се като сърби.



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано16.01.20 11:11



Не те разбрах...



Тема Re: Джокович пропя на български:нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано16.01.20 11:13



Не си идиот, разбра ме, но се правиш на интересен. Жив и здрав да си.



Тема Вместо филозофране ште дам неколко видеанови [re: cumanich126454]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.01.20 15:13



от които може да се разбере ....

когато прави лаив стриминг често се допускат “порачки“ докато предаването е во тек.....а Новак “испорачва“ песнито които зрителите и слушателите си поискат

има от всичко по нешто..примерно



















човека просто си поддржа базата на фенове, от балкана па нагоре...

Редактирано от SashetoBE на 16.01.20 16:13.



Тема Re: Един въпроснови [re: ludo-mlado]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.01.20 16:02



за мен Джокович като цело е частично и резултат на југословенството или пост југословенската носталгија типическа за хората които беха малки през војните(година на раждане 1987) а след като пораснаха малко, за Југославија слушаха от родителите си при това за хубавите нешта. Или ако штеш тои е продукт на хубавата страна на југословенството, нешто което во Хрватска трудно ште намериш. Но, всепак спорет мен колкото и да влијае воспитанието и средата семејството итн, в краја на краиштата всичко опира до личноста, до характера и душата на човека, или народски кажано господ как ти е поделил картите. Хубаво го каза ти :

“ но Джокович като тенисист, спортсмен и човек според мен е далеч над тия неща. “

в един од клиповето които споделих погоре(годината е 2006 ако не се лажа) , водештиа на церемонијата на прогласувне на победитела на Роджерс Куп-Монтреал, един од поважните турнаменти в тениса го најавува со думите:

- А сега поздравете победитеља на Роджерс Куп за 2006 година, ХРВАТИНАААААА, Ноовак Джоковииич.

В този момент коментатора на српскиа канал в джашено и видимо растревожен зајављава че „Драги зрителе не се сомневам че Джокович ште знае как да 'ОТГОВОРИ' на тази подла провокација.“

19 годишниа в този момент Новак мирно и сталожено , без нервоза без видими волненија и со смирен тон казва само това

- Знам че е станала ненамерна грешка, и вјарвајте ми, на никого не се срда заради това, но в сепак бих искал да кажа че аз сам србин а не хрват (става кратка пауза..штама) и продолжава..всашност това е едно и исто.

Редактирано от SashetoBE на 16.01.20 17:06.



Тема Re: Един въпроснови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.01.20 16:49



Имам две прашания кон тебе.
Първо...го гледаше тенсот пред Джокович?
Второ...ги знаеш бугарските тенисистки сестри Малееви, и лугето во Р.Македония?



Тема Re: Един въпроснови [re: SashetoBE]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано16.01.20 16:51



југословенството или пост југословенската носталгија типичсека за хората кои беха мали прз војните(година на раждане 1987) а след като пораснаха малко, за Југославија слушаха от родителите си при това за хубавите нешта.

А кои бяха лошите неща, за които не са чували?
Не съм навътре в ситуацията на Югославия преди войните, затова питам, спомням си само, че им завиждахме.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Един въпроснови [re: Superserb]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.01.20 17:32



Не само че сам го гледал а го играја от 1986 насам. Да не искаш да ме предизвикаш на мач ?





Разбира се че знам за сестрите малееви но вапроса като цело не ти го разбрах.

Редактирано от SashetoBE на 16.01.20 18:06.



Тема Re: Един въпроснови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.01.20 18:04



Аз играя от 1990г.
Защото тие се македонки по порекло. И ми е интересно по нивно време дали беха толко популярни во Р.Македония, колкото е денес Джокович.



Тема Разбира се че не беханови [re: Superserb]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.01.20 18:33



напротив, те беха љоти ривалки на “нашата“ Моника Селеш.



Тема Re: Разбира се че не беханови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано16.01.20 18:31



Незнах дека сте били държава от САД. Просто саках да покажа как се храни югоносталгията кай вас.



Тема Хаха ... ама сега се базикашнови [re: Superserb]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано16.01.20 19:20



нали ?

Моника Селеш (иначе мои набор) е унгарка, родена и израснала в Нови Сад , Југославија.



Првите неколко титули от големија шлем тја спечели под знамето на СФРЈ а дори след 1994 година получи гражданство на САШт.

Моника бе најталнатливата тенисерка в тениската историја и штеше да стане најдобрата тенисерка в историјата сас сигурност (9 титули од големија шлем и Номер 1 в света) ако не беше се случил трагичнија настан в които по време на профиесионален мач през 1992 година в Хамбург, Германија, психично болен фен на Стефи Граф не ја наранеше с нож в грба. Случката не нанесе сериозни рани на Моника но психически тја никога не успја да се востанови наполно.

Между другото , този злокобен мач беше точно срешту Магдалена Малеева.

Редактирано от SashetoBE на 16.01.20 19:26.



Тема Ехеее..таа тема е долга и широканови [re: ad miral]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано17.01.20 11:12



През годините назад тук в клуба надолго и нашироко е обсаждана проблематиката, но напоследак нешто не работи трсачката!

Воглавно, сите слабости и маани на социјалистичките држави и економии беа присутни се разбра и во Југославија плус антагонизмите помеѓу републиките на културно-етничка и верска основа кои беа посилни отколку во другите држави од источниот блок. Самиа факт че се е стигнало до буквално колене с ножеви сам за себе говори че е имало много силен гнев и натрупана омраза. Това не е паднало од небето тук се е сабирало от децении и децении на тормоз, дискриминација диктатура и изопшто несправедливост и иделошко полициски контрол. Друг вапрос е как тези чуства се насрчвана и контролирани от ван но е повече от јасно че ги имало при това не во мали количини.

Точно е , че за един не малак општествен слои нештата врвеха сравнително добре и наван се е имало впечатление на благосостојба и штастие, и наистина го е имало до некаде, но, вапроса е по која цена. Естествено цената била преголема и в крајна сметка сасипа всичко.

итн итн..



Редактирано от SashetoBE на 17.01.20 12:39.



Тема Re: Хаха ... ама сега се базикашнови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано17.01.20 11:56



Между другото , този злокобен мач беше точно срешту Магдалена Малеева.
Магдалена Малеева плати да наръгат с нож Моника Селешович....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Та да ти одговорам на вапросанови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано17.01.20 11:58



Хората родени през 50 и 60 години на миналиа век, както примерно са родителите на Джоковиќ, са склони поскоро да говорат в суперлативи за југославското време , даже и в случаи когато техните родители или блиски роднини са имали много негативни преживувања през војната и раните години на СФРЈ след војната. Југолавската пропагандно иделошка машинерија бе много силна и много благополучна заштото морковата беше поголема и от тојагата. Пак се застраних од темата.....да, така, значи
вјарвам че Джокович е израснал гледаики партизанксите филми и слушајки легенди и преданија за братството и единството на југославјасните народи, за смесинете бракове между муслиманка и правослвен, за величието на југославксата армија, за свободата за патуване за почивките на ЈАдрана , за спортните успехи на Живоиновиќ итн итн.И всичко това по време когато југославија се распада а НАТО бомбардирова. Нјама как тези нешта да не са се вградили в неговото битие. Резултата е на лице.

Редактирано от SashetoBE на 17.01.20 12:00.



Тема Не си разбралнови [re: Shtrkot]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано17.01.20 12:07



тези нешта не стават така просто както си мислиш ти. Дедото на Малеева бил на обучение за пилот в Минхен прз 1942 и там се запознал со дедото на Стефи Граф. Тогава те склучили сојуз да трепат висчко српско а највече србоманските подлоги, македонци унгарци руманци итн. Останалото е историја.

Редактирано от SashetoBE на 17.01.20 12:33.



Тема Кои са лошите нештанови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано17.01.20 12:34



разбира се, лошите нешта са много но преди висчко темелите са ударени с прекалено крв ..

почти физическото уништожение во суров отмастителен манир на усташите, црнокошуљаши(немци колонисти), недичевците, ројалистите, дел от четниците , балгарите, македонците автономисти и германизираните словенци. Тормоз и обиск на целата бизнис фела, дискриминација на некомунистичката и некомформистичка интелектуална и политическа фела, уноштожаване на духовништвото и верата, идеолошка и гражданска елиминација на всчко кое “е за Сталин“ а не е за Тито , систематско уништожение на селските заедници и стопанства , аграра и пољоделството, вовеждане на идеологическата полиција и контрол врху всичко и насекаде и така нататик....нешта за които не вјарвам да е чувал Новак като дете..а можеби и всеоште не е чувал до ден денешен.

Не вјарвам че Новак бил детално информиран за колосалната непродуктивна и неработешта југославска икономика индустрија и промишленост којато се е крепела со западни “донации“ и американски “евтини“ кредити (които след време беха делумно отписвани по разни основи), кадето на всека една успешна компанија са се шлепали по 5 пропаднали а всеки един работлив човек е носил на грба си поне 3 джаболебари и по един комунитически функционер отгоре. Че секое второ семејство имало поне един гастарбајтер без кого не е било возможно да се прехранат ... че не бил возможен успех и напредак в кариерата в почти всички стопански но нарочито нестопански дејсноти ако не станеш по некаква начин доносник на УДБА (поне формално) или за политическите постове и на КОС итн итн...

Редактирано от SashetoBE на 17.01.20 14:46.



Тема Re: Не си разбралнови [re: SashetoBE]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано17.01.20 12:35





Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ехеее..таа тема е долга и широканови [re: SashetoBE]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано17.01.20 12:36



Воглавно, сите слабости и маани на социјалистичките држави и економии беа присутни се разбра и во Југославија

Ние в България през това време имахме точно обратното усещане: че Югославия има предимствата на соца, без неговите негативи. Пътуването на Запад беше доста по-просто, отколкото за нас и който не му харесваше, можеше да иде, където си иска. Пазарът за стоки беше с доста по-богат избор от българския. По радио Белград музиката беше доста повече по вкуса ни от тази, пускана по радио София.

плус антагонизмите помеѓу републиките на културно-етничка и верска основа кои беа посилни отколку во другите држави од источниот блок.

За това вече не знаехме почти нищо. През '70 и '80 бях студент в ГДР и там имаше студенти от цяла Югославия. Нямах впечатление от някакви разделения по етноси между тях.
Затова и когато през '90 започнаха конфликтите, много от нас бяха на мнение, че те са внесени отвън с целта Югославия да бъде разпарчетосана.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Ами аз бех ватре па не го виждахнови [re: ad miral]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано17.01.20 12:46



примерно за мен Сараево бе рајски град , да ми е казал некој тогава през 1988 та година(макар да сам бил всеоште дете), значи сравнително касно и близо пред распада, че ште е вазможно да стане това което стана ... бих казал че е ненормален !!!
Но, за сажаление, нешто е морало да се случва под поврхноста, нешто скрито далбоко тлеело некаде, не знам как да го објаснам и след толкова години.
Несомнено е че во целата каламбура е имало и ваншни замешателства, но ниедно замешателство от ван не може да разори така деструктивно една заедница којато би била здрава и единствена. ЈАвно нешто некаде липсвало во приказката.

Редактирано от SashetoBE на 17.01.20 13:04.



Тема Re: Кои са лошите нештанови [re: SashetoBE]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.01.20 14:01



...балгарите, македонците автономисти...
Според тебе коя е ГОЛЯМАТА

разлика между едните и другите?

Редактирано от tuzlija-179435 на 17.01.20 14:08.



Тема Re: Кои са лошите нештанови [re: SashetoBE]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано17.01.20 14:35



В този анализ имаш една много голема дупка. И това са односите во кралска Югославия. Тогава е налято маслото, което перманентно се запалва и во ВСВ и во момент на големи трудности за Югославия. И главният извор на се е сръбската национална идеология и доктрина. Братство, единство, югословенство...се само байки. Има строга йерархия - първо се сръбско и сърбите...и тогава югословенството и югословенство само ако служи на сърбите.

Колкото до носталгията - най-лесно се обича непостоеща държава, или държава в която не живееш. Нема ги проблемите, а во глава можеш да проектираш сите свой фантазии за идеален живот.



Тема Веројатно разликата е во отношениетонови [re: tuzlija-179435]  
Автор SashetoBE (рекордьор)
Публикувано17.01.20 19:59



кам балгарскиа произход преди висчко кам балгарското НАЗИВАНИЕ в смисал дали требва да се задржи като етнокултурно и национално име и да се поеме и продолжи курса на борба за НЕвлизане на Македонија в Југославија и като бадаште приопштуване кам Балгарија, или, да се приемат даденостите на новата држава но да не се забрави балгарското име и припадност, или, да се поеме патја на поемање на нов курс под новот име македонци/македонја/македонско и изграждане на нова идентичност или пак некаква комбинација или смесица от овие варијанти.
Доколко сам могал да разбера, не всички прогресивни и образувани или свесни хора по това време които залагали на един македонски национален варијант като нешто ново и ветувашто са били србомани или комунисти нито пак всичките са били етнически чисти балгари или срби.
Не го правја за да дам оправданиа за македонизма които покасно се разви по едни сторого антибалгарски позиции туку наистина мислја че не би било фер ако кажа че пострадали само балгарите в смисал на изјавени осознати по балгарштината хора.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.