Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:22 01.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Само за Суперсербнови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано18.10.19 06:13



Лоша организация, която води до големи девиации не е присъща само за комунизма, а за всички системи. При комунизма е докарана до крайност.
Второ не му одобрявам изводите за полуинтелигенцията (дори се чувствам лично засегнат)... при малки мащаби е така...на всякъде по света...натоварването със свръх очаквания и елитаризация води до по-лошо.
Аз съм против създаването на свръх идеалистични образи. Хората си вървят с грешки и слабости. Създаването на свръх идеалистичен образ за подражание...демотивира според мен...щото е непостижимо...и когато се разбере тотално се кара по противоположния път.

В този период започва по-масово българите да живеят в градска среда...в модерна. Няма опит...нормално е да се залита. Въпроса е че заради 44г. сега трети път почваме от начало... и т.н.



Тема Re: Исках да му докажам на Сербанови [re: Superserb]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано18.10.19 10:30



Напразни са ти гражданство и право на работа като работа няма....като се истуриха 2000 г. бежанците от Косово да не им се даде гражданство и работа веднага?

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема Re: Тази тема започна несериозно но сега сенови [re: SashetoBE]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано18.10.19 10:37



Е па значи уште не е стасано јајцето до газот...



Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Тема Re: Кога сме веќе кај непотврдени “сензации“нови [re: SashetoBE]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано18.10.19 10:43



Мани, мани уште еден стожер на македонизмот се руши.



Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Тема Re: Само за Суперсербнови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано18.10.19 13:06



Ония лудия...поне за едно е прав икономическите отношения предопределят и обществените отношения.

Какви са икономическите отношения в България между двете световни войни. България е залята от бежанци - главно в градовете. Загубили сме Южна Доброджа - главен износител на зърно и основно перо в бюджета. Отрязани сме от Версай не само от Беломорието, но и от съответните връзки с морските империи и тяхните пазари. Остават ни само континенталните - Германия и СССР... те е ясно на какво дередже са до средата на 30те години. България има ограничения и трябва да плаща репарации.
Сега си я представи градската ни икономика тогава... Ами тя е пълна катастрофа. Развива се тютюно производството (заради присъединения юг 1912г.), а в градовете са складове за съхранение и ферментация. Частично се развива и минното дело и металургия - следствие проучените от германците през ПСВ минни ресурси (за целите на войната). Занаятчийството отдавна е западнало заради вносните индустриални стоки. Няма капитали от вън...не ни дават.
Малко търговия и услуги за обслужване на селяните, малко тютюн и малко миньорство... това е градската икономика...крайно недостатъчна.
И...държавата с нейното преразпределение. Държавния бюджет и съответните държавни служби. Които в парламентарна демокрация...съответно се назначават от партийте... Затова е тази девиация описана като "народо психология". Не е така просто икономическите отношения са така изградени, следствие изброените фактори.

Едва в края на 30те с икономическия възход на Германия...единствената държава (икономически значима) тогава желаеща да търгува с нас. И икономиката хвърчи, заемат капитали и т.н. И идва войната.
Това е.

Началото на 90те се изживя същото. Само че в по-големи размери и съответно по-катастрофални. Тотална загуба пазарите на СССР и СИВ...заради икономическия им колапс. Но...България тотално урбанизирана и индустриализирана. Значи отново няма икономика, която да осигури доходи на вече почти изцяло градското българско население. И малкото, което има е държавно преразпределяно...на клиентски принцип и отново по партийна линия.

Затова са приликите.

Това за мен е един много философски въпрос. Всъщност какви икономически отношения и съответно какви обществени (вътре) и международни отношения трябва една малка държава да изгражда.
Щото имаме почти тотална зависимост от външни факори - пазари и суровини. Нямаме мащаб за много технологии и за военна сила, с която да подсигуряваме пазари и суровини.
Това автоматично ни прави да търсим икономически съюзи. Обаче вечни такива няма и се изживяват силни икономически колапси...от там и обществените отношения деградират и се корумпират.
За мен една такава основна мярка е да се поддържа определен процент селско население. Второ да не се възпитават високи и елитарни претенции, щото първо няма мащаб да се осъществят, второ при икономически срив такива са най-засегнати. За да не се самоизяжда градското общество.



Тема Re: Тази тема започна несериозно но сега сенови [re: SashetoBE]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано19.10.19 19:13



ако во Македония имаше толку многу вистински патриотизъм немаше да я дозволите владата на Заев и проблемите що овой струмичанец сега ги создаде а ке возстанеше да я сочуваат државата и името. А uniq so Бугария (како и да я замислуваш) не е mission impossible бидейки носи бенфити и за двете страни.

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема Мене мајка ми ме крсти доманови [re: torlakov-93629]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано20.10.19 12:01



а нунко ми е роднина што не смее според прволсавните правила. Но, не поминало
се глатко. Одредени лели од страната да дедо ми по мајка са се обидили заштото в крштелното са ме записали Александар а не Александро както се казвал прадедо ми.


Редактирано от SashetoBE на 20.10.19 12:03.



Тема Почна сенови [re: SashetoBE]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано27.10.19 11:07



Иванка Василевска (ВМРО-ДПМНЕ): Ако не принудат на федерализација, треба да размислиме за сојуз со Србија



Редактирано от SashetoBE на 27.10.19 11:10.



Тема Re: Почна сенови [re: SashetoBE]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано27.10.19 12:19



Ако не принудат на федерализација, треба да размислиме за сојуз со Србија

Логиката е страхотна.
Като направим съюз със Сърбия и албанците ще вапоризират (ще се изпарят).
То и Сърбия има албанци, а ако трябва да броим и доста мюсюлмани. Интересното е, че в момента (без Косово) мюсюлманите в Сърбия са толкова, колкото и тези в България. Оставям на страна останалите малцинства в Сърбия.
Мисля, че няма достатъчно луд европейски политик, който да подкрепи създаване на нова Сърбославия.



Тема Re: Почна сенови [re: ludo-mlado]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано27.10.19 13:58



Според мен тази коза си призовава за гражданска война и етническо прочистване. Това ще се случи, ако рекат да правят съюз със сърбите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.