Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:35 03.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано06.11.14 20:12



Ама ти, както почна, я почни тогава от 1830 г., когато коментираш Гърция....или тия от Лала не са били османлии???


Освен това от тези 400 000 поне 150 000 се връщат в Източна Румелия след 1879 г. Доброволните изселвания /не искаме да ни управляват гяури/, предполагам, че не се броят, а знаеш, че са били масови, дори и сред ловчанските помаци. След възродителния процес бая народ се върна в България и после емигрира по ИКОНОМИЧЕСКИ причини, както и множество българи. Факт е, че компактни маси турци на Балканите има почти само в България, а Западна Тракия гърците я взеха от България, а не от Турция...

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...\\\\\\\\\\\\\\\".

Редактирано от shtrkot-126622 на 06.11.14 20:15.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: cumanich-126454]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано06.11.14 23:23



Няма такова нещо, прабабите ни са имали по седем -осем деца, а бабите по три-четири. Една моя пра-пра баба е имала тринадесет деца.

Редактирано от dean dimov на 06.11.14 23:24.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: shtrkot-126622]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано06.11.14 23:38



Тази тема от тема "гъркомани" леко леко я изместихте на тема "кой е по по най етнически толерантен". Българите не са вдигали такива въстания през първата половина на 19 век за да има база за сравнения. Знам например, че в Копривщица са одрали кожата на няколко циганина, след като са ги покръстили. През втората половина на века, нещата са съвсем други, има вече Червен кръст, права на пленници, журналисти, отразяващи войните, обществено мнение..... не можеш току така да изгониш всички турци, при положение че са били 30-40% от цялото население.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано07.11.14 04:56



Явно обаче има изключения относно изселването на турското население-напр.Вардарска Македония в югославския период,където е изселен значителен дял.
Субективният ми поглед е,че турците в РМ са доста по-светски настроени в голямата си част в сравнение с албанците.Най-видимо е напр.в облеклото на жените.
От тебе го знам,че след 1918 сръбската власт е проектирала да хариже на Турция и албанците,но не им се е отворил парашутът.

Редактирано от tuzlija-179435 на 07.11.14 05:12.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано07.11.14 08:12



Много четеш Махиел Кил, но той доста се е поувлякъл...бесарабските и таврийските българи да не би да са екскурзианти в Русия? Тия 30-40 процента може и да са били истина през 17 в., но прлез 19 в. едва ли са повече от 25 процента мюсюлманите, ако изобщо можем да определим кое точно са "български земи" в империята. Гръцкото въстание, силно подкрепено от Великите сили, към 1827 г. е напълно смазано, до Наварин, а Ипсиланти нахлува в Княжествата именно от Русия, като самият той е руски офицер. 11 000 българи бай дъ уей участват в Заверата, което Николай Тодоров го е доказал с документи. Вярно е, че втората половина на 19 в. е друга бира, но българската държава няма политика на прогонване на мюсюлманите, особено това важи за помаците, които са част от националния проект за консолидация, друг е въпросът, че методите за това са доста брутални. Но всеобщото убеждение е, че са българи и властите не се стремят да ги гонят. За гърците и сърбите мюсюлманите непременно са враждебен елемент, с българите, поне в помашката част, това не е така. Впрочем толерантността на българската държава по отношение на турците дава своите плодове по време на Балканската война, когато местните турци остават спокойни и дори служат в българската армия. Я ми посочи подобни примери от Сърбия и Гърция, ако можеш...Това с изселванията е впрочем социалистически феномен повече, тогава са двете големи изселвания, без да се брои Голямата екскурзия...

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...\\\\\\\\\\\\\\\".


Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано07.11.14 08:14



Е, и всичките са оцелели????



Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...\\\\\\\\\\\\\\\".


Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор cumanich-126454 (рекордьор)
Публикувано07.11.14 08:47



прабабите ни са имали по седем -осем деца, а бабите по три-четири. Една моя пра-пра баба е имала тринадесет деца.
---
А колко са оживявали до достигане на репродукционна възраст? Естественият прираст е по-голям ако имаш 3 деца и те също имат своите 3 деца, отколкото ако имаш 8 деца, но 7 се споминат от болести преди достигане на зряла възраст.
По твоята логика циганите досега трябваше да са 15 милиона, защото ако ние сме "ударили спирачката", то те и в днешно време правенето на деца са го превърнали в спорт и препитание.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: cumanich-126454]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.11.14 18:02



Не всички са оживявали, иначе примерът го дадох относно оживелите, тези със смъртност като бебета и в детството не се броят. По принцип българите са имали най-висока раждаемост в Европа през 18-19 век и някъде до 30-те през 20 век, заедно с албанците, когато ги изместват еднолично албанците.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: shtrkot-126622]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.11.14 18:03



14-1





Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано07.11.14 18:30



Див късмет, като се има предвид, че последната чумна епидемия е някъде през 30-те години на 19 в.

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...\\\\\\\\\\\\\\\".



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.