Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:01 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: shtrkot-126622]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.11.14 18:49



Кил съм го чел бегло и не го ползвам в случая. Какво дава салнамето за седемдесетте години на 19 век:

Санджак РУСЧУК - 181 764 мюсюлмани и 123 474 НЕмюсюлмани. Мюсюлманите преобладават в казите Русчук, Хезарград /Разград/, Шумну, Силистре, Джума-и атик /Търговище/ и Тутракан. Немюсюлманите само в казите Плевне, Зищови /Свищов/ и Нигболу /Никопол/

Санджак СОФИЙЕ - 183 438 НЕмюсюлмани и 26 608 мюсюлмани. Тук навсякъде преобладават немюсюлманите.

Санджак ТУЛЧА - мюсюлмани - 45 423, НЕмюсюлмани - 29 210. Тук мюсюлманите преобладават в районите на Хърсова, Бабадаг, Меджидие, Кюстендже /Констанция/ и Махмудие. НЕмюсюлманите в Тулча, Мачин, Исакча и Килия. Изключително от НЕмюсюлмани е представен Сюнне /Сулина/.

Санджак ТЪРНОВА - НЕмюсюлмани - 152 258 и мюсюлмани - 95 653
Мюсюлманите преобладават в казата Осман пазар /Омуртаг/, а немюсюлманите в останалите три кази на санджака.

НИШКИ санджак - НЕмюсюлмани - 173 547 и мюсюлмани - 39 375. Мюсюлманите преобладават само в крайната западна каза Куршунлу /Куршумлия/, където са албанци.

ВИДИНСКИ санджак - НЕмюсюлмани 153 495, мюсюлмани - 29 797

ВАРНЕНСКИ санджак - мюсюлмани - 58 361 и НЕмюсюлмани - 26 424. В четири от петте кази преобладават мюсюлманите, само в каза Варна с малко надделяват НЕмюсюлманите.
Или общо за Дунавски вилает - НЕмюсюлмани 841 846 срещу мюсюлмани - 476 981. Разбира се това е мъжкото население така, че за да си представим реалната бройка трябва да умножим по две, може би по две и нещо или реално мюсюлманите на територията на бъдещето Княжество България са били над 900 000 души, а в първото следосвобожденско преброяване са 523 000 души. При това дистанцията би се скъсила, ако извадим Нишкия санджак, който с малки изключения попада след това в Сърбия. Има и териториално разпределение, като изключим районите на Варна /с малко, но турците пак са били най - много/, Тулча, Мачин /с малко/ и нахиите Исакча, Килия и Сулина, навсякъде източно от Янтра мюсюлманите са преобладавали, а и немюсюлманското население в изброените райони е било крайно разнородно и с различни интереси. Разбира се , в огромното си мнозинство или реално около 1 500 000 души НЕмюсюлманите са били българи. Съотношението като цяло до руско-турската война в Дунавския вилает е било някъде две към едно и нещо полза на НЕмюсюлманите или мюсюлмани около 35-40 %.

Редактирано от dean dimov на 07.11.14 18:53.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: shtrkot-126622]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.11.14 19:05



Всъщност, родили са се от попадия през петдесетте и шестдесетте години на 19в.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано07.11.14 19:13



аха, ясно....тогава нещата са се нормализирали лека-полека, особено след Хатихумаюна и въпреки черкезите и други разни подобни...

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...\\\\\\\\\\\\\\\".


Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано07.11.14 19:19



Окей, но това също е моментна картина, имаш големи изселвания от Източна България към Южна Русия в началото на 19 в., което е влошило съотношението и е компенсирано частично с високата българска раждаемост впоследствие и с преселения от Балкана към североизтока....Вярно, че тия изселвания са май предимно от Югоизточна България...

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...\\\\\\\\\\\\\\\".


Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: shtrkot-126622]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.11.14 19:38



Струва ми се, че точно изселванията са увеличили НЕмюсюлманите на Добруджа защото част от тях или остават там по пътя или се завръщат и се разселват там. Именно от тогава в Добруджа се заселват много хора с тракийски или подбалкански диалект. Освен това , тъй като Добруджа се обезлюдява и от войните, част от турците бягат от там защото търсят по-спокойни места, а не всяко поколение руснаците да го бият и малтретират. Част от загубите са компенсирани със заселване на татари. Понеже в Добруджа има и недостиг на работна ръка, политика на някои бейове е да заселват там християни от старопланинските райони и другаде. Донякъде все пак демографската характеристика се променя в Разградско и Девненско, защото от там бягат през войните много християни, но пък някаква част от тях не са били българи, а албанци, някои от тях в процес на елинизация, например /Арнауткьой/Пороище и другаде. Сред българите обаче балканджиите са имали много висок демографски прираст и са компенсирали всяко изселване, като дори са усвоявали постоянно нови селища в самата България.

Редактирано от dean dimov на 07.11.14 19:41.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор shtrkot-126622 (fyromophagos)
Публикувано07.11.14 19:45



Да, има такава колонизация от Котленския Балкан далеч на север в Добруджа, разбира се, има и стари български острови там, като гребенците, шиковците, българите около Бабадаг...

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...\\\\\\\\\\\\\\\".


Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: dean dimov]  
Автор komita03-126319 (български)
Публикувано07.11.14 19:48



А бе Джони, колко мюсюлмани има сега в окръг Тулчеа и Констанца на Румъния и колко мюсюлмани има сега в окръзите Пиротски, Нишки и Ябланишки на Сърбия?



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: shtrkot-126622]  
Автор komita03-126319 (български)
Публикувано07.11.14 19:52



Кво му се обясняваш на тоя за изселванията от България? Да дойде той да обясни, колко християни са останали в Турция и колко мюсюлмани в Гърция, извън Западна Тракия. Или колко евреи в Солун. Или защо мюсюлманите, представляващи над 50% от населението на Северна Добруджа, сега са 4% от населението и. Па да дойде и да обясни и защо сега в бившия Нишки санджак, единствените мюсюлмани са в Прешево, Буяновац и Медведжа.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: shtrkot-126622]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.11.14 19:56



Сега кои са стари и кои не, и колко са "стари" не ми се отвързва темата, че пак ще настане един див спор...


Освен западното продължение на гребенците в няколко Тутракански и Силистренски села сред българите всички са говорели привнесени от други райони диалекти, което е показателно колко са стари.

Редактирано от dean dimov на 07.11.14 20:01.



Тема Re: Джонка, забрави ме ти мененови [re: komita03-126319]  
Автор dean dimov (gioni)
Публикувано07.11.14 19:59



Практически мисля, че вече съм обяснил.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.