Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:30 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано10.02.09 11:44



Преди няколко дена четох едно интервю с майстор Миро. Тези които живеят в България сигурно знаят кой е, още повече по едно време рекламираше по телевизията разни неща. Та в това интервю, имаше няколко интересни неща. Например че до Лесковац имало три български села (как ли ги отделиха от останалите, може би са тетевенци). Майстор Миро е от Лесковац или района не помня точно. Другото нещо беше, че на погребението на майка му една негова леля го прегърнала и му казала " малкото ми шопче". Дотогава не се бил замислял и пр. И сега забележете нещо, чувствал се 50% българин, 50% сърбин ама то е само защото отдавна живее и работи у нас, а не заради българските села или "малкото шопче". Иначе е прави србин. В друго интервю Саша Антунович ( футболист ) каза, че като напускал отбора си негови колеги "плакаше за мене". Поправете ме ако греша, но на сръбски не е така. Плакаше биха казали между Трън и Ниш. И да добавя преди 16-17 години първия управител на макдоналдс у нас беше сърбин. И в интервюто си ( без да го питат) рече, " аз съм от Ниш а там както знаете половината население е българско, половината сръбско". И други такива случаи е имало, включително и при лични срещи, просто нито имам време да пиша, нито ги и помня всичките. Чудя се защо споменават по един или друг начин български села или нещо друго българско а иначе са прави срби.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор нaциoбyлrapo (понаминаващ)
Публикувано10.02.09 12:07



Мдаа...иначе можеш да чуеш повече за торлаци, моравци, по-редко шопи и едва на последно време българи.
Бе взеха да се опомнят некои...





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: нaциoбyлrapo]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано10.02.09 12:39



За торлаци често се чува, да... или по-скоро се пише. Като гледам разни техни изследвания пишат за торлашки диалект на сръбския език. Без да споменават естествено, че въпросният диалект има повече български отколкото сръбски особености. Иначе нищо ново под слънцето. Има македонска нация, чуват се от време на време разни глупости за шопска нация. Останалите в поморавието са торлаци ама иначе прави срби естествено. Едно е сигурно, все повече български села и малки шопчета ще никнат по Морава. Друг е въпросът, че няма да са толкова колкото би ми се искало





Тема Поздрави от Лесковачките шопи - 1874нови [re: инфpaчepвeн]  
Автор persone (върховист)
Публикувано10.02.09 13:15



Нишка църковна българска община - Лясковац







Редактирано от persone на 10.02.09 13:18.



Тема Лесковачките плескавици и Миронови [re: инфpaчepвeн]  
Автор persone (върховист)
Публикувано10.02.09 13:25



Аз пък преди време може би няколко години гледах едно интервю с някакъв отчайващ водещ кулинарно предаване, дали не беше Ути Бъчваров??? с въпросния Миро, който му обясняваше как се правят лесковачки плескавици.:)) Накрая на рецептата Миро каза, че се слага и "Пиротски кашкавал" типичен сръбски ефемизъм за нещо българско или бугарашко както искате. Ути с цялата си наивност да не казвам нещо по-силно, взе да хвали въпросния кашкавал - ... "Ааааа каквааа била тайната на успеха, слага се не какъв да е кашкавал а ПИРОТСКИиииии". На което Миро го прекъсна и му каза - "... не бе вашия кашкавал, българския....."



Тема Re: Лесковачките плескавици и Миронови [re: persone]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано10.02.09 14:58



Междудругото и кухнята може да служи за граница между българи и сърби. Гледах преди време едно предаване в което един сърбин обясняваше, че от българската граница до Ниш се правят кебапчета като нормалните български кебапчета, а от Ниш нататък правят типичните сръбски чебапчета, които са големи колкото кутрето на ръката. И че в Пиротско правят типичния специалитет суджук, който не се прави другаде в Сърбия. Не знам как са с киселото зеле и туршиите





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор raлилeй (минаващ)
Публикувано10.02.09 19:54



Тия торлаци винаги ми напомнят за един итернет кретен, известен като torlak и legion666

Май и форум имаше някакъв.
Баси, с ква тъпня ги свързвам



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано10.02.09 22:56



Майстор Миро е много противен идиот....иначе е възможно да е шоп, но изцяло посърбен....никога няма да стъпя в гадния му мутренски ресторант, защото вече не мога да дишам от нашенските простаци, а сръбските ми идват ексик....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: Щъpkoт]  
Автор persone (върховист)
Публикувано11.02.09 13:02



Абсолютно на едно мнение съм.





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано18.02.09 15:33



В отговор на:

В друго интервю Саша Антунович ( футболист ) каза, че като напускал отбора си негови колеги "плакаше за мене". Поправете ме ако греша, но на сръбски не е така.



Това е формата за минало свършено време на глагола "плакати". Българската форма е "плакаха". В днешния сръбски и хърватски минало свършено време почти не се използва, това е архаична форма. В южна Сърбия мисля че се използва значително по-често.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.