Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:23 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Лесковачките шопи изпълзяват на припек  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано10.02.09 11:44



Преди няколко дена четох едно интервю с майстор Миро. Тези които живеят в България сигурно знаят кой е, още повече по едно време рекламираше по телевизията разни неща. Та в това интервю, имаше няколко интересни неща. Например че до Лесковац имало три български села (как ли ги отделиха от останалите, може би са тетевенци). Майстор Миро е от Лесковац или района не помня точно. Другото нещо беше, че на погребението на майка му една негова леля го прегърнала и му казала " малкото ми шопче". Дотогава не се бил замислял и пр. И сега забележете нещо, чувствал се 50% българин, 50% сърбин ама то е само защото отдавна живее и работи у нас, а не заради българските села или "малкото шопче". Иначе е прави србин. В друго интервю Саша Антунович ( футболист ) каза, че като напускал отбора си негови колеги "плакаше за мене". Поправете ме ако греша, но на сръбски не е така. Плакаше биха казали между Трън и Ниш. И да добавя преди 16-17 години първия управител на макдоналдс у нас беше сърбин. И в интервюто си ( без да го питат) рече, " аз съм от Ниш а там както знаете половината население е българско, половината сръбско". И други такива случаи е имало, включително и при лични срещи, просто нито имам време да пиша, нито ги и помня всичките. Чудя се защо споменават по един или друг начин български села или нещо друго българско а иначе са прави срби.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор нaциoбyлrapo (понаминаващ)
Публикувано10.02.09 12:07



Мдаа...иначе можеш да чуеш повече за торлаци, моравци, по-редко шопи и едва на последно време българи.
Бе взеха да се опомнят некои...





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: нaциoбyлrapo]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано10.02.09 12:39



За торлаци често се чува, да... или по-скоро се пише. Като гледам разни техни изследвания пишат за торлашки диалект на сръбския език. Без да споменават естествено, че въпросният диалект има повече български отколкото сръбски особености. Иначе нищо ново под слънцето. Има македонска нация, чуват се от време на време разни глупости за шопска нация. Останалите в поморавието са торлаци ама иначе прави срби естествено. Едно е сигурно, все повече български села и малки шопчета ще никнат по Морава. Друг е въпросът, че няма да са толкова колкото би ми се искало





Тема Поздрави от Лесковачките шопи - 1874нови [re: инфpaчepвeн]  
Автор persone (върховист)
Публикувано10.02.09 13:15



Нишка църковна българска община - Лясковац







Редактирано от persone на 10.02.09 13:18.



Тема Лесковачките плескавици и Миронови [re: инфpaчepвeн]  
Автор persone (върховист)
Публикувано10.02.09 13:25



Аз пък преди време може би няколко години гледах едно интервю с някакъв отчайващ водещ кулинарно предаване, дали не беше Ути Бъчваров??? с въпросния Миро, който му обясняваше как се правят лесковачки плескавици.:)) Накрая на рецептата Миро каза, че се слага и "Пиротски кашкавал" типичен сръбски ефемизъм за нещо българско или бугарашко както искате. Ути с цялата си наивност да не казвам нещо по-силно, взе да хвали въпросния кашкавал - ... "Ааааа каквааа била тайната на успеха, слага се не какъв да е кашкавал а ПИРОТСКИиииии". На което Миро го прекъсна и му каза - "... не бе вашия кашкавал, българския....."



Тема Re: Лесковачките плескавици и Миронови [re: persone]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано10.02.09 14:58



Междудругото и кухнята може да служи за граница между българи и сърби. Гледах преди време едно предаване в което един сърбин обясняваше, че от българската граница до Ниш се правят кебапчета като нормалните български кебапчета, а от Ниш нататък правят типичните сръбски чебапчета, които са големи колкото кутрето на ръката. И че в Пиротско правят типичния специалитет суджук, който не се прави другаде в Сърбия. Не знам как са с киселото зеле и туршиите





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор raлилeй (минаващ)
Публикувано10.02.09 19:54



Тия торлаци винаги ми напомнят за един итернет кретен, известен като torlak и legion666

Май и форум имаше някакъв.
Баси, с ква тъпня ги свързвам



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано10.02.09 22:56



Майстор Миро е много противен идиот....иначе е възможно да е шоп, но изцяло посърбен....никога няма да стъпя в гадния му мутренски ресторант, защото вече не мога да дишам от нашенските простаци, а сръбските ми идват ексик....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: Щъpkoт]  
Автор persone (върховист)
Публикувано11.02.09 13:02



Абсолютно на едно мнение съм.





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано18.02.09 15:33



В отговор на:

В друго интервю Саша Антунович ( футболист ) каза, че като напускал отбора си негови колеги "плакаше за мене". Поправете ме ако греша, но на сръбски не е така.



Това е формата за минало свършено време на глагола "плакати". Българската форма е "плакаха". В днешния сръбски и хърватски минало свършено време почти не се използва, това е архаична форма. В южна Сърбия мисля че се използва значително по-често.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано18.02.09 16:03



първи сигматичен аорист, доколкото си спомням, широко разпространен и в старобългарски и познат в преходните -у-говори и до днес...Трън, Чипровци и др.


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор persone (върховист)
Публикувано18.02.09 16:05



Баба говореше точно по този начин.



Тема Re: Лесковачките плескавици и Миронови [re: инфpaчepвeн]  
Автор Дeньo ()
Публикувано18.02.09 21:15



За кебачетата може и да си прав, но за суджука не съвсем. Сърбите имат "албанска" и "босанска" суджука, които не могат изобщо да се сравняват с едновремешния български суджук разбира се. Вкуса е тотално различен. Но така или иначе няма значение, защото в последно време в България колбасите не са от месо. За киселото зеле и трушиите мисля че няма място за съмнения. Словените от Балтика до Бело море само прокиснали зелки дъвчат.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано18.02.09 22:28



Антунович е от Смедерево, в Шумадия.

Редактирано от gioni на 18.02.09 22:31.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: Щъpkoт]  
Автор XилмapKaбac (Татаро-Монгол)
Публикувано18.02.09 23:26



Да, малко като в "Бугари убише нам краљ"

.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: XилмapKaбac]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано19.02.09 07:06



Абе, по-скоро като в Петли пояше.....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: Щъpkoт]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано20.02.09 12:21



Щом казват явно и в сръбски съществува. И макар доста сръбски да съм слушал не съм чувал някой така да се изразява. Иначе си спомням че съм чел на старобългарски "источник пресъше", което на съвременен български значи "извора пресъхна". (старобългарски почти не съм чел, сега да не излезе че ставам и ягям с него). В днешно време съм чувал такъв изказ само в песни от трънския край.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано20.02.09 12:29



Ами да, точно така...и не само в песните, но и в живи говори...слушал съм абсолютно същите форми от чипровчани....


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: Щъpkoт]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано20.02.09 12:43



Така де... аз просто не съм ходил в трънско или чипровско. Затова се осланям само на песните за езиков материал. Иначе съм чувал за у-говорите и съм си правил сравнение между тях, българския и сръбския и ей Богу, не че съм българин ама от космоса че вижда, че са повече български отколкото сръбски.



Тема Re: Лесковачките плескавици и Миронови [re: Дeньo]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано20.02.09 12:48



Това с прокисналите зелки ми хареса :). А иначе за суджука сигурно си прав. Макар че прави впечателние, че е албанска или босанска "суджуката". При нас си е български суджука.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор HOlyGanGs7eR (feld-marshal)
Публикувано20.02.09 12:54



Ми те сърбите са говорили на език много по-близък до старобългарския от колкото сега български и сръбски. Вие да не би да мислите, че по-рано хората са говорели на много различаващи се езици? Да не казвам еднакви, ама съвсем сходни, като се знае, че всичките произтичат от панславянския, не е много странен този факт...

makedonijo , makedonijo so kje praime so tebe


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: HOlyGanGs7eR]  
Автор инфpaчepвeн (член)
Публикувано20.02.09 15:20



Има нещо такова. Доколкото си спомням, някакви средновековни грамоти ги различаваха дали са сръбски или български само по това дали пише "въ" или "у". Например "Въ град" и 'У град". На влахо-българските грамоти викат така само защото са писани във Влашко.



Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: HOlyGanGs7eR]  
Автор нaциoбyлrapo (понаминаващ)
Публикувано21.02.09 10:25



"панславянския"

Айде по-леко и смислено,а!
Старославянския може би искаш да кажеш, който тук-таме му викат "славон"?





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: нaциoбyлrapo]  
Автор HOlyGanGs7eR (feld-marshal)
Публикувано21.02.09 10:40



Казал съм ПАНСЛАВЯНСКИ, което означава ПАНСЛАВЯНСКИ, всички славянски езици произтичат от този език. Поправката е абсолютно не на място. Старославянския език е името на старобългарския език в Сърбия, Босна, Хърватия и т.н.

makedonijo , makedonijo so kje praime so tebe


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: HOlyGanGs7eR]  
Автор нaциoбyлrapo (понаминаващ)
Публикувано21.02.09 10:42



Аха. Значи тюркските езици произлизат от пантюркския, а иранските от пансанскрит.





Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: нaциoбyлrapo]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано21.02.09 10:48



Човекът иска да каже ПРАславянски, но не му се е получило....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Лесковачките шопи изпълзяват на припекнови [re: Щъpkoт]  
Автор нaциoбyлrapo (понаминаващ)
Публикувано21.02.09 10:52



Е па да оди у ПАНагюрище. Туку виж там си намерил и ПРА-отците и ПРАезика.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.